hill I Gemengde berichten. eeniging //Geduld Overwint", en de leerlingen van den gymnastiek-cursus der vereeniging 7/Volksweerbaarheid". Door de onderwijzers van slechts een open- bare school was medewerking toegezegd voor het deelnemen met de schoolkinderen aan een eventueelen optocht, terwijl van de bijzondere school slechts medewerking werd toegezegd, mdien de feestelijkheden binnen zekere grenzen zouden beperkt blijven. Omtrent de bedoelde grenzen werd verder in den loop der discussie opgemerkt dat die begrenzing niet behoort tot de bevoegdheid van de //Oranjevereeniging" doch dat dit eene kwestie is die belanghebbenden met den Burgemeester hebben te bespreken. Daar de financien in zeer geringemate vloeien werd een voorstel gedaan om dit jaar elke teestviering na te laten. In verband daarmede werd medegedeeld dat de muziekvereeniging h De Yereenigde Werklieden" hoe de beslissing °°k afloopt, voornemens is dien dag in den avond een concert te geven en de //Klepper- marschuit te voeren, werd voorloopig be- sloten op de Markt een estrade te bouwen voor het geven van een concert door de hiervoren genoemde vereenigingen, zullende het nader van financieelen steun afhangen of de vereeniging nog verdere maatregelen kan nemen. De wegens diefstal onder de gemeente Hoek gearresteerde personen zijn te Middelburg, waarheen zij ter beschikking van den officier van justitie waren overgebracht, Maandag in vrijheid gesteld. Bij het gehouden examen voor de hoofdacte L. 0. te 's Hertogenbosch is Dinsdag geslaagd onze vroegere stadgenoot de heer G. P. Buijze, thans onderwijzer aan een Chr. school te Goes. Zaamslag, 4 Aug. Gisteren sloegen twee paarden voor een wagen gespannen van den landbouwer K. L. d. K. op hoi en kwamen terecht in een sloot in het weiland op de hof- stede. Een der paarden, slechts 2 jaren oud stikte in de modder. De geleider bracht het er met den schrik af. Sas van Gent. Ter gelegenheid der jaardag van H. M. Koningin-Moeder gaf ons muziek- gezelschap ,/De Vereenigde Vrienden", Maandag- avond een wel uitgevoerd concert op den Molenberg, die daartoe door de zorg van den heer Maiotaux a giorno verlicht was. Veel publiek was hierbij op de been om te genieten van den genotvollen avond. Minder aangenaam was deze voor ons raadslid den heer G. V. die door de rijkspolitie werd geverbaliseerd wegens het afsteken van voet- zoekers zonder vergunning van den burgemeester. Bij de heden voortgezette verkooping der vaste goederen voor de erven F. Stevens werden die goederen geveild als volgt Koop 1. Een hofstede, werkmanswoning en bouwland gebracht op f 45200,voor welke som deze koop werd opgehouden, Koop 2. Zeven perceelen weiland, geschikt voor bouwgrond, voor de som van 2050,— aan den heer Ed. Dumoleijn te Sas van Gent. De landbouwer 0. Geluk oncfer de gemeente St. Annaland isZaterdag 25 Juli aan een dreigend onheil ontkomen. Weinig heeft het toch ge- scheeld of op dien dag is zijn schuur met annex woonhuis in laaie opgegaan, want toen des morgens omstreeks half acht uur een zijner zoons in de schuur kwam, zag hij dat bij een vat melt teer op den dorschvloer, een emmer, met die stof gevuld, in brand stond. Men kon dit vat gelukkig nog tijdig buiten de schuur brengen, want een paar minuten later waren de gevolgen niet te overzien geweest. A1 aanstonds viel op de 24jarige dienstbode W. v. d. K. uit Kerkwerve, het vermoeden dat deze eene poging tot brandstichting had gedaan wat zij dan ook jl. Woensdag aan de politie bekende. Tot het doen van een onderzoek kwam nu jl. Vrijdag de justitie uit Zierikzee te St. Annaland en ook toen moet de dienstmeid bekend hebben dat zij met een brandend stuk hout de teer in den emmer heeft in brand gestoken, zonder dat zij de redenen kon opgeven welke haar ,tot die daad aanleiding hadden gegeven. Vermoedelijk is zij niet erg toerekenbaar. De justitie vond geen aanleiding haar te arresteeren. Na het vertrek der justitie deed de meid zeer zonderling en wilde zij zich van het leven berooven, waarom zij onder geleidde naar hare familie te Nieuwerkerk is overgebracht. De Zw. Ct. meldt: Een droevig ongeluk is weder te vermelden. Maandagnamiddag circa 127/2 uur waren op de Nieuwe Yecht te Zwolle eenige kinderen aan het varen in een roeiboot, w. o. zich_ het lljarig dochtertje van den heer V. te Haarlem bevond, dat met hare moeder gelogeerd was bij mevr. de wed. Loos nabij de Wipstrikkerallee. Toen het 'n waterbloem wilde plukken en zich daartoe te yer uit de boot boog, is het uit de boot gevallen en verdronken. Na her- haaldelijk duiken en dreggen heeft den heer D. Reinders het duikende van den bodem boven gebracht. Zuster Dekker is nog geruimen tijd bezig geweest te trachcen de levensgeesten op te wekken, en ook Dr. Van IJzendijk inmiddels verschenen, verleende hulp, maar mocht helaas den dood constateeren. Bij den heer N. Kroese, Vroolijkstraat te Amsterdam, heeft men Maandagnacht tus- schen halftwee en halfdrie ingebroken. Met een valschen sleutel hebben de dieven de deur van de voorkamer geopend, braken daarna de linnenkast open, doch vonden niets van hun gading. Hierdoor niet ontmoedigd, begaven zij zich naar het achtervertrek, hetwelk zij eveneens met valsche sleutels openden en daar ontvreemden zij een geldkistje, inhoudende fa- miliepapieren, benevens een "doosje, bevattende eenige partijtjes diamant, zoogenaamde gesnedeu achterkantjes, waarvan een partijtje inhield 71 steentjes, 2 karaats en het andere 61 steenrjes 2 karaats. De bewoner had deze partijtjes van een juwelier in bewerking. Geen der huisge- nooten heeft eenig verdacht geluid gehoord, de politie doet onderzoek. Donderdag trad te Pfinsenhage een paartje in den echt. Druk werd er feest gevierd en of 't niet anders kon, stevig gedronken, vooral s avonds. De alcohol maakte zich van de f'eest- vierenden meester en zoodoende ontstond er onder de bruiloftsgasten 'n twist, die spoedig tot handtasselijkheden oversloeg. Vier personen grepen den bruidegom en diens broeder aan en wederzijds vielen er klappen. De bruidegom ontving met een drankflesch een slag op het voorhoofd, waardoor hij een hevig bloedende wond opliep. De broer een steek in den nek en bovendien nog 'n snee over de hand. Toen het viertal ten slotte de woning, waar de bruiloftsgasten feestelijk(V) bijeenzaten, verliet, werd nog het bovenlicht boven de buitendeur stuk geworpen. De marechaussees zijn thans aan het meespreken in deze gestoorde bruiloft. 'tWas, zooals men zich voorstellen kan, een vreeselijke toestand voor het drietalMaar de hedr H., een flink en kordaat jonkman van 27 jaar, begreep dat gehandeld moest worden. Hij beval den anderen, stipt uit te voeren wat hij gelasten zou, en toen werden, voor zoover dat nog ging, eenige lappen van de brandende zeilen afgetrokken en met de voeten gedoofd. De rondhouten waartusschen het zeil is uit- gespannen werden met de afgescheurde zeil- einden tot een soort vlotje aan elkaar gebonden. Dat werd, na met een touw aan het brandende jacht te zijn vastgemaakt, in zee geworpen en toen, juist bytijds, want 'twas op het vaartuig wegens de hitte niet langer te harden, werd de sprong gewaagd. Alle drie kwamen op het vlotje neer en wisten zich daaraan drijvendete houden. Telkens echter dreigden de golven hen er van af te slaan eu zeer bange oogen- blikken doorleefden de schipbreukelingen. Wel waren zij alle drie goede zwemmers, maar zes mijlen van de kust was te ver om te trachten, met zwemmen het leven te redden. Zoo hebben zij twee-en-een-half uur op de golven gedobberd ten prooi aan angst, kou en vermoeienis, telkens als er weer een golf kwam aanrollen niets anders denkende of deze maal zouden zij niet meer boven komen. De minst sterke van het drietal liet den moed zakken en had schier geen kracht of besef meer, den strijd vol te houden, toen heel in de verte een stoomboot bespeurd werd. Door schreeuwen uit al hun macht trachtten de drenkelingen de aandacht op zich te vestigen. De kapitein van de boot de van Zwolle komende sleepboot z/De Yolharding" had het brandende jacht echter al anderhalf uur lang opgemerkt en ge- manoeuvreerd om er bij te komen, en eindelijk werd het vlotje langszij geenterd en de ver- kleumde drenkelingen werden aan boord ge- heschen. Door de bemanning werd hun goed beneden bij de machine zoo veel mogelijk gedroogd en zoo kwamen zij eenige uren later in berooiden toestand, maar gelukkig levend, bij hun familie' te Amsterdam betrekkingen terug. Gestrafte gulzigheid Een sehaapher- der te Westerbork vond in een veenkuil een dooden vos. Reintje had daarin 5jongeeeiiden zien zwemmen en die doodgebeten. Toen hij echter zijn buit aan land wilde brengen, kon hij, wat moeite hij ook deed, niet tegen de steile kanten opkomen. Pit was duidelijk tp zien, de wanden waren erg bekrabd. Op het voetbalterrein bij Utrecht speelden Zondag twee uit jeugdige krachten bestaande voetbalvereenigingen tegen elkaar. Nadat ongeveer tien minuten gespeeld was, werd de 15jarige H. S., van de Utrechtsche vereeniging //Batave", door een tegenstander van de Biltsche vereeniging //Vitesse" zoodanig tegen het rechterbeen getrapt, dat dit onder de knie afbrak, zoodat het gebroken bot door het vleesch stak, meldt het /yUtr. Dbl." De jongen werd in een raderbaar naar Utrecht vervoerd. Op de Zuiderzee, ten noorden van Huizen, is Zondagmorgen te half negen, verbrand het jacht Catriona, eigenaars de heeren Selly en Hogewoning. Als oorzaak wordt genoemd het vlamvatten van het kooktoestel. Na vruchtelooze pogingen tot blussing begaven de drie opvaren- den zich op een in der haast uit eenig rondhout samengesteld vlot, waarop zij twee en een half uur ronddobberden. Toen pikte de sleepboot de Volharding hen op. Het jacht was verzekerd. Een avontuurlijk zeiltochtje. Drie ingezetenen van Amsterdam zoo verhaalt 't //N. v. d. D." hebben Zondagochtend benauwde uren op de Zuiderzee doorgebracht. De heer H. was met twee vrienden, de heeren S. en T., Zaterdagavond met zijn jacht uit zeilen gegaan. Doel van de reis was Harderwijk, waar het meisje van een van het drietal woont men zou op zee overnachten om Zondag tegen koffietijd Harderwijk binnen te vallen. De jongelui maken wel meer van die tochtjes en de eigenaar van het jacht is op het water ver- trouwdalles ging dan ook naar wensch te middernacht werd het anker geworpen, onge-'| veer 6 mijlen uit den wal, ter hoogte van 't dorp Huizen, en twee van de opvarenden gingen ter ruste, terwijl de derde de nacht- waak hield. Om 7 uur was het slapen voorbij en werden de toebereidselen voor het ontbijt gemaaktvoor het zetten van de thee stond een petroleumtoestel in de kajuit te branden met het zingende keteltje er op, terwijl de reizigers aan dek genoten van den schoonen morgen. Plotseling werd een knal gehoord in de kajuit alle drie ijlden naar het trapgat en zagen be neden, waarschijnlijk tengevolge van het springen van het toestel, de kleine ruimte geheel in vlam staan In de verwarring naar het eerste het beste grijpende dat vuur dooven kon, hadden zij de onhandigheid, water op de vlammen te gooien, waardoor deze in hevigheid toenamen en in minder dan geen tijd het jacht reddeloos in brand stond. De vlammen sloegen knetterend op, langs het trapje, het wand, overalin een ommezien had ook het tuig vuur gevat, en daar de wind inmiddels vrij sterk was opge- stoken, duurde 't niet lang of de zeilen flaader- den als brandende lappen om hen heen Een onaangenaam avortiuur. Men meldt ons uit Amsterdam Dat het groote publiek veel last heeft van de in omloop gebrachte valsche dubbeltjes en kwartjes, ondervond Zaterdagmiddag mevrouw P. van de Nieuwe Keizersgracht weer eens Zooals men weet, zijn de tramconducteurs het allermeest de slachtoffers van de valsche munters, althans wordt vaak de valsche munt door deze gemeentebeambten ontvangen. Reeds eenige j aren geleden vermeldde het politierap port bijna dagelijks de ontvangst van een kleinere of grootere hoeveelheid valsche munt stukjes en dat het er intusschen niet op voor uit is gegaan bleek pas 1.1. Vrydag, toen een beambte der tram bij de politie 1 rijksdaalder 1 halve gulden, 6 kwartjes en 33 dubbeltjes als valsch deponeerde. De tramdirecteur heeft bijzondere maatregelen tegen het euvel genomen eu de conducteurs kijken dan ook terdege uit. Toen mevr. M. P. zich Zatermiddag naar station-Muiderpoort per tram begevende, conducteur een dubbeltje gaf, bekeek deze even met een kennersblik en vouwde het voor de oogen vnn de reizigster dubbel. Zij gaf een tweede dubbeltje, liet den conducteur 2 en halve cent af'houden, doch deze nam dat fooitje niet aan, zei niets, doch waarschuwde toen de dame wilde uitstappen, een agent van politie die de dame naar het naastbijzijnde politieposthuis transporteerde. Begeleid door een hoopje meuwsgierigen bereikte men het politieposthuis, waar een ver- hoor werd afgenomen en procesverbaal werd opgemaakt. Eerst nadat op telefonische aanvrage van den commissaris verlof was bekomen de dame //los te laten" kon zij zich weder naar het station begeven. Laat in den avond arriveerde de 68- het den het jange dame Bussum. bij haar verontruste famile te Prettig voor burgemeester De heer J. Adams, uit Gasselternijveen, is in de Vrijdagnamiddag gehouden vergadering dier gemeente als burgemeester geinstalleerd. De gemeentenaren wenschten graag den heer J. Kruit als zoodanig en onomwonden werd den nieuwen burgemeester te kennen gegeven, dat men liever een anderen burgemeester had gehad. We laten hier de toespraken volgen De heer Wolthuis, oudste wethouder //Mijn- heer de burgemeester 't Is gewoonte bij een installatie den nieuwen burgemeester toe te spreken. 't Zijn thans echter geen woorden van welkom en ingenomenheid. Imraers 't is u reeds lang bekend, dat door alle raadsjeden, kiesvereeningen enz. in onze gemeente pogingen zijn gedaan om een anderen ingezetene (den heer J. Kruit) benoemd te krijgen. Door al deze personen is de tijding uwer benoeming met verwondering en teleurstelling ontvangen. Mag het in de toekomst blijken, dat u een ge- schikter burgemeester is, dan velen van u ver- wachten, dan zal voorzeker ons oordeel over u zich wijzigen. Met den wensch, dat u, even- als uw - alom geachte voorganger (de heer Huges) steeds de belangen der gemeente trouw en eerlijk zult behartigen, overhandig ik u het teeken uwer waardigheid". De burgemeester Na dank te hebbeg ge bracht aan de Regeering voor zijn benoeming, bedankte hij den heer Wolthuis voor diens welwillende (V) woorden Z. E. A. hoopte, dat de verstandhouding tusschen hem en den raad beter zou worden en hij meer vriendelijkheid mocht ondervinden. De heer Salomons, lid van den raad, feliciteerde den burgemeester met zijn benoeming, hoewel hij niet gewenscht, noch gewild was. De benoeming legt den raad echter den plicht op, den heer Adams als voor- zitter te erkennen en met hem samen te werken. Hopen we, dat de raad in vrede met hem mag samenwerken en dat den heer Adams de wijs- heid mag gegeven worden om zijn taak te vervullen, nu hem het ambt gegeven is. De heer Braam, jongste wethouder, sloot zich geheel aan bij de woorden van de heeren Wolthuis en Salomons. De heer K. Wiehers, raadslid//Mijnheer de Voorzitter Het zal, het kan u bijna niet onbekend zijn, dat ook ik niet heb meegewerkt, om u als burgemeester te krijgen maar dat ik veel heb gedaan voor een ander uit ons midden die zich ook disponibel had gesteld en dien ik daarvoor veel geschikter acht. De benoeming dan ook voor mij een teleurstelling en daar- ik niet bij u geweest, om u te feliei- om ben teeren. //We zijn een groote ervaring rijker gewor- dendat er zijn, die bij een benoeming tot burgemeester meer invloed schijnen te kunnen uitoefenen dan verschillende autoriteiten en vereenigingen der betrokken gemeente. Deze ervaring zal voor mij steeds een groote grief blijven in deze geschiedenis". De heer Wiehers eindigde met de woorden//Ik hoop, dat het moge blijken, dat ik mij vergist heb, toen ik verklaarde, dat ik u niet geschikt achtte, om aan 't hoofd eener gemeente te staan". Dinsdagnamiddag geraakte te Sneek de 15jarige dochter van den turfschippef P. T. wegens het onvoorzichtig aanmaken van een kachel met petroleum, in brand. In haar wanhoop sprong het arme meisje over boord, doch was met behulp van een werkman weinige oogenblikken daarna weer op 't droge. Haar toestand is zorgwekkend, aangezien ruim een derde der huid verbrand moet zijn. Vrijdagmorgen bemerkte de machinist van een sleepboot van BrusselZeehaven te Wille- broeck dat er nog licht braudde in de hut van den kapitein en dat de deur openstond. Op de nachttafel lag een briefje met de vol- gende woorden //Zoek mijn lijk aan den kop van het schip ik heb mij verdronken". De machinist verwittigde onmiddelijk het personeeel. Men ging zoeken en men vond inderdaad het lijk van den kapitein op de aangeduide plaats. De mdn had een lang touw om zijn lichaam gebonden, en aan 't schip vastgemaakt. Aan zijn borst had hij een gewicht van tien kilos gebonden en'was toen in 't water gesprongen. Volgens een bericht uit Winnepeg is de groote boschbrand in Britsch-Oolumbie bezig om het geheele district Crow's Nest Pass te verwoesten. De brand bedreigt de groote steen- koolmijuen in de streek en veroorzaakt een ramp, zoo gdoot als sedert de aardbeving van San Francisco niet in dat deel van de wereld is voorgekomen. De laatste telegrammen gewagen van 800 dooden, 10,000 menschen zonder dak en een schade van 25 millioen gulden. De vluchte- lingen hebben geen kleeren of voedsel. Een week lang waren er al in Fernie en Michel kleine boschbranden geweest, aan welke men in den beginne weinig aandacht schonk. Zaterdag kwam er een storm uit het Noordwesten aanzetten, die de vlammen aanwakkerde en een muur van vlammen op Fernie aanjoeg, die deze geheel uit hout gebouwde stad in de asch legde. De bewoners vluchtten met alle roerende have, die zij mee konden nemen. De Canadeesche regeering zal geld sturen om den nood te lenigen, en de militaire overbeid zendt tenten uit, om de inwoners van Fernie aan een onderkomen te helpen. Verschillende steden in Canada bieden duizen- den dollars aan de slachtoffers aan, en er is een groote hoeveelheid meel naar de bedreigde districten onderweg. Ook de Amerikaansche steden zenden onderstand. Een treinpoetser te Oostende vond in den celwagen een man zitten, die gerucbt hoorende, roeg of men hem nog lang zonder eten zou nos lang zonder eten aten. De poetser ging den stationchef ver- wittigen en toen deze kwam zien, vond hy iemand die uit de gevangenis van Tongeren naar die van Brugge moest worden overgebracht en dien men vergeten had. De arme duivel, die reeds Zaterdag in vrijheid moest worden gesteld, stierf letterlyk van honger. Hij zat reeds 40 uren in den wagon. Gelukkig nog hadden de bedienden van een restaurantrijtuig, die de zaak hadden opgemerkt, den hongerlijder door de tralies van zijn eel, eenig voedsel kunnen bezorgen. i lf 1S O O ii"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2