A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5181 Dinsdag: 4 Augustus 1908. Binnenland. 48e Jaargang. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32VS en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTS-N TIEN: an 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij dlfecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. De jaarlijks terugkeerende nationale velddag van het Leger des lleils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 12 Aug. a.s. op het landgoed Velserbeek nabij station Velsen, voor dit doel welwillend afgestaan door den Hoog- welgeboren heer baron Van Tuyll v. Serooskerke. Duizenden nernen ieder jaar deel aan deze velddagen en extra treinen met goedkoop tarief zijn door de Holiandsche Spoorwegmaatschappij en door de Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij voor dien dag uit verschillende deelen van het land gearrangeerd. Vanaf 5 Aug. tot en met 10 Aug. 's middags 5 uur zijn goedkoope kaartjes met programma's aan de stations dier ruaat- schappijen verkrijgbaar. De velddag zal dit jaar geleid worden door kommandant en mevr. Ridsdel, de leiders van het Leger des Heils in Nederland, terwijl ook kolonel Bullard, die tot voor korten tijd de leider van het Leger des Heils in Japan was, tegenwoordig zal zijn. Behalve de gewone samenkomsten zal er o.a. ook een maatschappelijke demonstratie gehouden worden, waardoor ieder van meer nabij zal kunnen kennismaken met den welslagenden arbeid van het Leger des Heils op maatschappelijk gebied. Verder zal er een muzikale sluitings- demonstratie gehouden worden, waaraan 200 muzikanten en 200 zangers zulleu deelnemen. TER NEUZEN, 3 Augustus 1908. Gisteren werd in den redelijk bezochten tuin van de //Buitensocieteit" alhier een concert gegeven door het fanfarecorps /,Moed en Vol- harding" van Temsche, directeur de heer L. van Cleemput. Het iiiuziekkorps dat in zijn militair uniform een goed figuur maakt, was van een talrijk gezelschap heeren en dames vergezeld. De uit- voering van het degelijk programma slaagde goed. Na afloop had een bal-champetre plaats waar- van nog geruimen tijd door de vreemdelingen kon worden geprofiteerd en dat verder op aan- gename wijze door tal van iugezetenen tot in de kleine uurtjes werd voortgezet. Gisterenavond passeerden tal van vreem delingen onze stad op doortochr naar Walcheren. Met woesten trots verdroegen dezen hun lot. Nooit kwam haar een klacht over de Jippen. Het was, als wilden zij hare beulen uitdagen haar ook slechts op eene zwakheid te betrap- pen maar daarom waren hare krachten nog niet berekend voor de kwellingen, die men haar oplegde. Dag aan dag merkte Bolislav op, hoe zij bleeker werden en vermagerden, hoe holler haar oogen begonnen te staannaarmate zij verder togen op den lijdensweg, stortte er dage- lijks de eene of andere neer. Er werd halt gemaakt. omdat de overigen zich niet voort konden slepen een der hoofden van het trans port trad toe, hief den stok op, maar de slag trof slechts een doode meer en men schroefde hare ketens Jos van die harer lotgenooten, waarna men verder trok, het ontzielde lichaam ten prooi achterlatende aan de hongerige wolven. Niet zelden bevond zich onder de karavaan een broeder, vader of echtgenoot, somtijds ook de bruidegom der ongetukkigemet heesche stem smeekte zij, haar tenminste een graf in de sneeuw te delven een spotlach was het antwoord, en indien de beroofden ten tweede male de stem durfden verheffen, werden zij genadeloos gestraft. Ein^ejij.k waren het niet alleen de vrouwen die onderweg stierven, ook de krachten der mannen waren uitgeput. Afmattiug, koude, ge- Hun getal was zoo groot, dat in den voormiddag een excra-prov. boot afvoer om alien over te brengen. Het doortrekken bracht een groote drukte teweeg, vooral des avonds, toen het ver- gezellend muziekkorps van de aanlegplaats der stoomboot spelende naar het station trok. In den nacht van 26 op 27 Juli 1.1., werd bij zekere K., wonende in den Willems- kerkepoider, onder de gemeente Hoek, een konijn ontvreemd. In de nachten van 17 op 18 en van 18 op li) Juli 1.1. herhaalde zich dat feit, terwijl toen tevens veldvruehten werden vermist. K. en zijne huisgenooten deden van die ge- vallen aangifte aan de marechaussee, doch waren ondertusschen waakzaam. Dit had tengevolge dat door hen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. bespeurd werd dat een der gebr. L.. nl. Jac., blijkbaar weer hetzelfde spelletje trachtte te spelen. Nu kwam het echter niet zoo ver. J. L. werd door ben in zijn voornemen belemmerd en naar den inspecteur van politie alhier geleid. 1 oen de marechaussee van deze arrestatie kennis kreeg zag de commandant daarin aan- stonds verband met de gevallen waarvan hem aangifte was gedaan. Een verboor werd daarop gehouden, met het gevolg dat J. L. bekende ook aan die vroegere feiten schuldig te zijn. Hij deelde echter mede dat daaraan ook mede- plichtig was F. K. M. D., van de Knol, onder de gemeente Hoek. Deze werd ook gearresteerd en verhoord. Hij bekende zijn schuld, doch wees ook nog als medeplichtige aan den broeder van den eerst gearresteerde, M. L. De eerste gearresteerde bevestigde die mededeeling, waarop ook M. L. werd gearresteerd. Deze blijft echter naar wij vernemen ondanks de verklaring der beide andere ontkennen schuldig te zijn. De bovenvermelde arrestatie's, van deze bij de justitie niet onbekenden, waren het onder- werp van veler gesprekken. lleden zijn de 3 personen naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Zaterdag slaagde te 's Hertogenbosch voor het examen voor de hoofdakte, de liter A. G. Schuurman te Stoppeldijk. T Naar men ons uit Zeeuwscb-VTlaanderen D. schrijft, is namens den Minister van Oorlog aan de schietvereenigingen kennis gegeven brek aan voedsel en aan nachtrust doodden een voor een twee derden dergenen, die in den aanvang het convooi gevormd hadden. Steeds kleiner werd de schaar van slachtoffers en zij, die Rusland's tweede hoofdstad verlaten hadden in den vollen bloei der jeugd en der ge- zondheid, geleken thans grijsaards en geraamten. Eindelijk bereikte men den eindpaal der reis. Bolislav behoorde onder de vijf en veertig over- bhj venden, maar .ook hjj was onherkenbaar ver- anderd; zijn ingevallen wangen, zijn kleurloos gelaat, zijn uitgeteerde ledematen gaven hem iets spookachtigs. In die onafzienbare vier-en-twintig maanden, waarvan elke dag hem verder van zijn geliefdeu verwijderd had, was langzaam aan,'gelijk elke diuppel bloed uit een licht gewonden slagader, al zijn moed verdwenen. Hi) geloofde aan geen weerzien meer; hij zou hier leven enbegraven worden in deze ontzettende woestenjjen," maar bet vaderland terug te vinden was in zijn oogen pdele hoop geworden. Zijne polsen waren diep gewond door de onop- houdelijke wrijving der ketenen zijn lichaam werd door ondraagbare pijnen getolterdhij leed dagelijks honger en dorst, maar dat alles was nog slechts beuzeling, wanneer hij het vergeleek bij hetgeen er in zijne ziel oraging o dat hij met dat alles slechts een enkelen dienst aan Polen had kunnen bewijzen dat hij getuchtigd had mogen worden om luid de stem voor de verdrukten te hebben verheven maar dat noodeloos lijden, het was onbeschrijfelijk zwaar te dragen 1 En telkens verrees voor zijn geest de herin- nering aan de zoetste uren zijns levens, nadat dat voortaan op kosten van het Rijk geen officieren instructeurs meer worden beschikbaar gesteld voor het schietonderricht. Nu zal de liefhebberij daarvoor wel spoedig verflauwen! (M. Ct.) Te Sehoondijke heett zich in den proef- tuin van de //Maatschappij tot bevordering van Oott- en Tuinbouw" op de kruisbessen de Amerikaansche meeldauw vertoond. De aangetaste struiken zijn onmiddellijk gerooid en verbrand. Het was 1 Augustus, een zeer belangrijke dag voor twee hooggeplaatste rijks-ambtenaren, die geruimen tijd in Middelburg woonden. In de eerste plaats voor den heer J. F. van Dunne, directeur der Registratie en Domeinen, die op dien datum zich uit het ambtelijk leven terugtrekt. Bij het onlangs door hem gevierd jubile, is gebleken hoe zeer hij door de Regeering werd gewaardeerd en ook hoe zijne ondergeschikten hem hoogachten. Van hem kan met recht getuigd worden dat bij tegenover het land groote verdiensten heeft gehad. Vrijdagmiddag nam de heer Van Dunne af- scheid van de ambtenaren ter directie. Moge hij nog yele jaren van zijne welverdiende rust genieten De tweede ambtenaar, op wien wij bet oog hebben, is de heer A. A. Bekaar, hoofdingenieur- directeur bij 's Rijks waterstaat, die, bevorderd tot inspecteur-generaal bij dien tak van dienst, van hier naar 's Gravenhage is vertrokken. De heer Bekaar, sedert 1 Juli 1894 in Zeeland als hootdingenieur werkzaam, heeft in dien tijd veel in het belang dier provincie gedaan. Wij herinneren aan de totstandkoming van de stoomtram HulstWalzoorden, die op Schouwen en die op Walcheren, waarbij de heer Bekaar zijn medewerking verleende door te bevorderen dat rijkssubsidies werden ge geven en, wat de Schouwsche tram betreft, dat de havens te Zijpe van Rijkswege werden aan- gelegd. Verder had hij ook een werkzaam aandeel in de totstandkoming van de havens op Schouwen te Kloosternol en aan den Schelphoek, waarvoor eveneens rijkssubsidie werd verkregen. De schipbrug over het Marinedok te Vlis- singen werd onder zijn beheer voltooid. Stella hem hare liefde had beleden. Waar be vond zij zich Het was meer dan twee jaar geleden, sedert zij haren vader verloren had de wereld moest baar wederom opeischen, of zoU zij den moed hebben gehad, voor het oog van alien te belijden, dat zij de bruid was van den banneling, die bier beneden geen barm- hartigheid meer had te wachten En zijne ouders dan Zijn arme, arme ouders Wat zou hij niet gegeven hebben om slechts een enkele maal naar Polen te mogen schrijven al zijn en geliefden een laatst vaarwel toe te roepen maar een dergelijke gunst was nog te veel geluk voor de rampzalige wezens, die in deze hel voortleefden. Elken morgen daalde hij met zijn lotgenooten in de goudmijn af, onder toezicht der bewakers, die, met den knoet gewapend, steeds gereed tot slaan waren tot den avond toe moesten zij voortdelven, bouwen of wasschen en gekromd n afmatting keerden zij daarna naar hun ellendig verblijf, een keet van gekneede aarde. en boomstammen, terug, waar zij als een looden massa op hun leger van dorre bladeren neer- zonken. Eens, ongeveer zes weken na zijne aankomst te Nertchinsk, maakte zich eene diepe aandoe- ning van hem meesterden vorigen dag had lij door de andere mijnwerkers hooren mompe- en, dat men dienzelfden avond een zestal sleden met nieuwe gevangenen uit Rusland verwachtte en thans bij het afdalen in den gapenden af- grond, waaruit men de schatten moest opgraven, die den beulen ten goede zoude komen, herkende lij een jongeling. dien hij vroeger een paar malen op jacht had ontmoet. Verder maakte de heer Bekaar zich ver- dienstelijk door de voorziening tegen de onder- loopsheid van de sluis te Veere. rijdens hij hoofdingenieur was, is in 1897 de overeenkomst tusschen Belgie en Nederland tot stand gekomen betreliende de werken tot verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, welke werken voor het grootste gedeelte onder zijn leiding zijn voltooid. Eindelijk mogen ook wel vermeld worden zijne vele bemoeiingen na den stormvloed van 12 Maart 1906, o. a. om te geraken tot ver- zwaring van den spoorwegdam door de Bath- polders en de herdijking van die polders, ter verzekering van het verkeer op den Zeeuwschen spoorweg. Maar niet alleen voor de provincie maakte de heer Bekaar zich verdienstelijk. Ook aan de belangen van de stad zijner inwoning wrjdde hij zich. Zoo was hij geruimen tijd van de plaatse- lijke commissie van toezich op het middelbaar en op het lager onderwijs, voorzitter van de Vereeniging De Ambachtsschool en bestuurslid van de Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen te Middelburg. Hij is ook lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De heer Bekaar, die ook hedenmiddag af- scheid nam van zijn bureau-personeel, was een humaan chef voor zijne ondergeschikten en steeds bereid ieder, die zijn hulp of voorliehtiag vroeg, die te verleenen. Hem zien zeker velen uit onze stad en ook uit Zeeland met leedwezen vertrekken., geSerd als hij werd om zijne bekwaamheden en geacht om zijne persoonlijke eigenschappen. (M. C.) Axel. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) het volgende opgebracht Axel 12,12, Boschkapelle 6,01, Clinge 2.45, Graauw /4,20. Hengstdijk /'1,03, Hoek 19,65 Hontenisse 13,64, Hulst 5,34, Koe- wacht f 1,68, Ossenisse f 4,55, Overslag y2,61 Philippine 4,82. Sas van Gent 4,50, St. Jansteen f 1,88, Stoppeldijk f ll,85,t Ter Neuzen 19,GO1/,, Westdorpe /7,10, Zaamslag 13,82, Zuiddorpe 1,95. Totaal 138,80V3- Stoppeldijk. Zondagnamiddag deed onze fan- tare //St. Cecilia" eenuitstapjenaarLuntershoek. Van een oogenblik gebruik makende, dat de wachters zich verderop bezighielden, trad hij den nieuweling op zijde en vroeg haastig z/Geef mij tijding uit Polen. Hoe maken het mijne ouders?" De balling wierp hem een onderzoekenden blik toe en antwoordde toen op dofi'en toon z/Gij moet u vergissen. Ik heb u nooit te voren gezien." z/Maar gij zijt toch Peter Tshitshakoff z/Ja, zoo heette ik voorheen thans ben ik nog slechts nummer 14241. Maar wie iijt gij dan, dat gij mij kent z/Ik was eenmaal Bolislav Kistowsky." //Bolislav riep de ongelukkige uit, //ja, nu komt uw stem, komt ook uw blik mij dezelfde voor van vroeger. Maar nooit zou ik in u den krachtigen, flinken jager van eertijds terpg- gevonden hebben. O die ellendelingen Zij doen ons niet alleen onze vreugden, maar ook onszelven overleven". /'Spreek mij van het vaderland. Gij moet Polen zoolang na mij verlaten hebben." /.Er is niets veranderd men martelt er de lieden voort, tot zij tot waanzin opgezweept worden en hier eindigen. Indien de Gzaar het voornemen opgevat bad langzamerhand alle Polen naar Siberie over te voeren, zou hi) niet anders kunnen handelen dan nu." z/Ja, de alleenheerscher wil ons verderf. Ons bloed en dat van al deze martelaren hier kome over zijn hoofd. Maar gij hebt- mij nog niet geantwoord op mijne vraag betreifende mijne ouders. Ik begrijp, dat zij in verdriet gedompeld zijn, maar voor het overige Peter Tshitshakoff scheen te aarzelen. Woep8d»s. en Vrijdaffavo,.,!, „»ge»onderrt op Peertdapen. bij de Pirma I". J. PAW OK SAWOK «e Ter Keu.eo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1