BRETKO. Kantoor Ir. F. DIELEMAN, KINDER- A. MASaUELIER, Vuurkaboutertjes, Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Pink Till en Advertentien. Firma P. J. van de Sande, HET BOEEJE ^en IGjarige jongen, T. genaamd, ging W oensdagmorgen te Arnhem in den Rijn zwem- men, tegenover de remise vau de stoomtram. H ij geraakte in een diepte en zonk. Zijn makkers die hem niet konden redden, haaiden hulp, docli te Iaat. Een half uur later is zijn lijk opgehaald. Dinsdag had in het Friesche dorpje Win sum een ernstig ongeluk plaats. Bij de zich daar bevindende terp liggen een aantal woon scheepjes van menschen die bezig zijn deze terp af te graven. Toen nu op een dezer scneepjes een vrouw bezig was, het vuur aan te maken, en petroleum op de reeds smeulende brandstof te werpen, sloeg plot- seling de oliekan met grooten knal uiteen, en stond genoemde vrouw in een oogenblik in brand. Eerst toen men haar overboord in het water wierp, werden de vlammen gebluscht, maar intusschen was het lichaam reeds vreese lijk gebiakerd. Een in allerijl geroepeu vrouw om de eerste hulp te verleenen, schrok zoo van den aanblik, dat zij bewusteloos neerviel en eenigen tijd daarna overlee,d. Intusschen werd geneeskundige hulp ingeroepen en de wonden van de ongelukkige vrouw voorloopig verbonden, waarna men zich per vaartuig naar de Joure begaf, waar de ongelukkige thuis hoort. W oensdagavond wilde een heer van middel- baren leeftijd op de Kruiskade nabij de Lijn baanstraat te Rotterdam op het voor'balcon van een in beweging zijnden motorwagen van lijn 5 der electrische tram springen. Hij viel en kwarn onder den bijwagen, die hem over het lichaam ging. Het linkerbeen werd nabij de heup na- genoeg afgereden. de ingewanden puilden uit het onderiijf, het' rechterbeen brak op ver- schillende plaatsen. Gebracht naar het Zieken- huis, was hij bij aankomst reeds overleden. Volgens op hem gevonden visitekaartjes is de overledene vermoedelijk de heer A. C. Copper, apotheker te Bern, in Zwitserland, woonachtig. Zijn ondergoed is met de letters A. C. 0. ge- merkt. Te Rotterdam is een jongetje van vier weken gestorven tengevolge vau het toedienen van een aftreksel van papaverbollen, meer be- kend onder den naam van slaapbollen. Het aftreksel was het kind door de groot- moeder, ten huize van wie het verpleegd werd, ingegeven omdat het onrustig was. Vermoe delijk is de hoeveelheid te groot geweest. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Een duur oponthoud. De schorsing der Statenzitting in Zuid- Holland tot Woensdag Omdat den vorigen Woensdagavond een lid ontbrak aan het getal vereischt om te mogen beraadslageu of te stemmen, kost aan de provin ciate kas pl.m. y 1000 aan reis-, verblijfkosten enz. voor het houden dezer vergadering. Het Statenlid dat de stemming, die de on- voltalligheid aan het licht bracht, uitlokte, had het aanbod gedaan die kosteh in de provin- ciale kas terug te storten, maar van die royale aanbieding is geen gebruik gemaakt. 'n Heel relletje was 't Dinsdagavond op den Coolsingel bij de Kruiskade te Rotterdam. Eenige straatjongens hadden gepoogd een met touwen bij elkaar gerolde vieze matras acbter een motorwagen van lijn 5 te binden. Maar de conducteur had't gezien en de jongens hadden de matras in den steek gelaten toen ze een agent ontwaarden. 't uile ding lag op de rails en de menschen stroomden nieuwsgierig toe. leder moest't zien en men hoorde zelfs praten van kinderlijkjes, die 't matrasje zou bevatten. Maar niemand raakte 't ding aan. Een inspecteur van politie kwam er ook bij. 't Geval was werkelijk hoogst serieus. Wat moest er mee gedaan worden De menschen drongen op, sommigen kregen ruzie, 'n Relletje van belang. Toen kwam daar heel leuk een straatjoggie aangeloopen, verdrong zich door de menschen- massa. Hjj pakte het touwtje beet en sleepte het matrasje naar den waterkarit. Zonder zich aan politie en menschen te storen, trapte hij het ding in het water, haalde een trompetje uit zijn zak en toeterde tot tweemaal heel ernstig. Vertrek van het stoomschip Rotterdam" grinnikte hij. Toeteretoet De menschen keken lachend toe, politie lachte mee om den deugniet, die met de handen in de broekzakken kalm wegsjokte alsof hem 't geval niets meer kon schelen. Maar nog lang bleven de menschen staren naar de //Rotterdam'', die kalm naar de Raam- straat dreef, waar ze wel geloopen zijn. Op de postwisselbewijzen kwam tot voor eenigen tijd de volgende humoristische zinsnede voor De belanghebbenden hebben er dus zorgvuldig voor te waken, dat zij (sic) niet in verkeerde handen komen". Bedoeld was natuurlijk dat de postwissels niet in verkeerde handen komen. Hie fraai-Hollandsche zinsnede is nu echter in de nieuwe formulieren, welke sinds eenigen tijd in omloop zijn. verbeterd. Voorts zal, zoo weet de ,/N. H. Ct." te ver- aan den grond zal tellen, in een nieuwe uitgave van postwissel- formulieren de berekening van het recht, door den afzender verschuldigd, wat duidelijker worden gemaakt. Tusschen Haarlem en Halfweg zag een bestuurder van de electrische spoor, die met zijn wagen uit Haarlem kwam, een meisje aan den kant der vaart staan, dat schreiend om hulp riep. De bestuurder, J. J. van Gils, stopte dadelijk en sprong van den wagen, en zag dat er een meisje in het water lag, sprong gekleed te water en bereikte spoedig het drenkelingtje. De man kon echter lastig aan wal komen met het kind, dat nog spartelde. Daarop begaf de heer J. E. A. R. van Helten, inspecteur der spoorwegmaatseBappij, zich ook gekleed te water en met diens hulp kwamen beiden be- houden aan wal. Aan de oplettendheid van Van Gils heeft het lljarige meisje haar leven te danken. De kleine, wonende in de Pieter- Baststraat te Amsterdam, was met haar vrien- dinnetje gaan wandelen en voorbij Halfweg waren ze aan den kant der trekvaart gaan baden. De kleine deugnieten zijn met de electrische spoor naar Amsterdam teruggebracht en kreghn van de reizigers geld om met de tram verdef huweel, pluche ot naar huis te gaan. De natte wagenbestuurder" beertjes, die in alle speelgoedwinkels te en de inspecteur keerden naar Haarlem terug met een andere tram. J. S. schrijft in de Haagsche Ct. z/Maandagavond moest ik even voor zaken naar Scheveningen. Op mijn terugweg ('t was toen tien minuten voor 9) werd ik tusschen tol en Israelietisch kerkhof door vijf groote slungels lastig gevallen. Eerst werd er met grint in mijn gezicht gegooid, waarop ik zeide //Wat een kunst met z'n vijven waarop alien mij beetnamen, tegen den grond sloegen en op ge- meene wijze behandelden. Op den weg waren nog veel wandelaars naar Scheveningen, maar niemand kwam mij te hulp de menschen lieten de bandieten bun werk vol- voeren onder T geschreeuw //sla hem dood 't Is nog wonder, dat zij geen messen ge- bruikten Niettegenstaande ik vreeselijk overspannen was en zeer moeilijk meer gaan kon, ben ik de boosdoeners nagegaan, om, als ik een politie- agent zag, ze te toen arresteerendoch ik heb geloopen tot Promenade, dus den geheelen weg af, maar geen agent was te zien Daarna vervoegde ik mij aan den polietiepost Stadhouderslaanmaar natuurlijk waren de vogels toen gevlogen. Is 't nu niet diep treurig, dat men op zoo'n drukken weg nog niet veilig kan loopen en dat de medeburgers zoo weinig courage soms toonen, om, wanneer 't noodig is. bij te springen of hulp te verleenen Vele jaren ben ik in 't buitenland geweest nog nimmer is mij een dergelijk iets over- komen. Mijn vraag is nu: Zou 't niet tijd worden, dat de politie wat meer aandacht schenkt aan der. Scheveningschen weg tusschen tol en Pro menade Voorai op avonden, dat er te Scheve ningen iets te doen is, is 't daar soms erg gevaarlijk". De nonvlinder. 't Is vreeselijk om te zien, hoe dat ongedierte huishoudt in de dennenbosschen onder Alphen, wordt aan het //Dbl. v. N.-Br." geschreven. Honderden hectaren naaldhout zijn bijnageheel van hun naalden beroofd en nog duurt de verwoesting voort. Wat moet er van al dat hout worden in het aanstaande jaar Misschien krijgt het dan weer een nieuw groen kleed, maar als ook dit door het vraatzuchtige dier geheel vernield wordt, dan is ongetwijfeld al dat hout ten doode gedoemd. Wat een ramp zou dat zijn voor deze streken, en niet alleen voor dezeWant zonder doortastende maat- regelen zal het kwaad steeds in omvangtoenemen. Tot Woensdagavond waren ongeveer 75 kilo vlinders en poppen gevangen, wat een geheel vertegenwoordigd van 600.000 a 700,000. Door het branden van vuren, waarin de vlinders op sommige plaatsen aD tallooze sneeuwvlokken dwarrelen, is een kolossaal getal vernietigd. Het branden van lampen, rustende op met lijm besmeerde schalen, had geen resultaat. En toch, de tallooze witte plekken op de stammen zijn even zooveel vlinders en een onderzoekende blik in de barsten der schors en aan de uiteinden der takken doet een leger van poppen ontdekken, die voor half Augustus dat getal vlinders nog komen vermeerderen. Vraag nu niet, hoeveel millioenen eitjes mis schien reeds verborgen zitten onder de schors, om in het volgende voorjaar het aanzijn te geven aan de vraatzuchtige rupsen, die het thans aan- gevangen vernielingswerk zullen voltooien. Welke bosschen zullen dan aan de beurt komen, om vernield te worden Reeds zijn te Chaam nonvlinders gevangen, ook in de riehting van de bosschen op het buitenverblijf //Hondsdonk". Het geldt hier niet het belang van een dorp of van een streek, maar van het gansehe land. Noord-Brabant toch is voor 3 pCt., ons land voor bijna 8 pCt., met bosch bedekt en door de talrijke ontginningen neemt de oppervlakte jaarlijks toe. Daarom is het te hopen, dat vau Regeeringswege doortastende maatregelen mogen genomen worden om het voortwoekeren van het kwaad tegen te gaan en deze streek van hun plaag te bevrijden, schrijft het blad. Niet ver van Oyster Bay, waar het zomgr- verblijf ligt van president Roosevelt, is dezer dagen een zeer ernstig automobielongeluk voor- gevallen. Een auto, waarin vijf personen waren gezeten, werd bij een spooroverweg aangereden door een trein. Van de inzittenden werden er drie op slag gedoodeen vierde werd levens- gevaarlijk gekwetst, terwijl de vijfde er met den schrik afkwam. In de Londensche Diergaarde is een zebra-veulen geboren, iets, dat bij de zebra- soort in kwestie, de Grevy-zebra of bei-g-zebra, in gevangenschap hoogst zelden is. Tot dusver was er in Engeland nog maar een geval van bekend. Verleden jaar werd nl. in de stallen van den hertog Von Bedford een veulen van die soort geboren. Het nu pas in de Londensche diergaarde geboren zebra-veuleu is het eenige, dat in een voor het pubiiek toegankelijke dier gaarde is te zien. Iedereen kent de //teddy-beertjes", de van fluweel, pluche of een dergelijke stof vervaar- vinden zijn. Deze //teddy-beertjes", waren aan vankelijk bedoeld als een vroolijke bespotting van president Theodore Roosevelt en diens hartstocht voor de berenjacht. Maar nu de verkiezingen voor het president- schap op handen zijn en de nieuwe mannen Taft en Bryan, meer de opmerkzaamheid van het groote pubiiek trekken, dan Roosevelt zelf, heeft de afzet der teddy-beertjes een geleidelijke docb zeer gevoelige verminderiug ondergaan. Reeds zijn in de Vereenigde Staten acht groote speelgoedfabrieken. waar voornamelijk beertjes werden gemaakt failliet gegaan. Zoo is dan weer eens gebleken, dat beertjes tot hoogst onaangename verrassingen aanleiding kunnen geven. Huslcind's gruwelkmners Als roerende illustratie bij Tolstoi's protest tegen de in Rusland heersehende willekeur verschijnt in de //Daily Chronicle" een artikel van een Russische jongedame, Marie Verdin, over haar ondervinding op 't gebied van Russi sche gevangenissen. Veertien dagen geleden werd ze uit de ge- vangenis te Petersburg ontslagen, nadat ze er, in af'wackting van de bebandeling barer zaak, acht vreeselijke maanden had doorgebracht. Welke misdaad ze bedreef? Ze spoorde de textielarbeiders aan, zich tot een vakvereenigiug te organiseeren. Was ze niet toevallig door eenige invloedrijke personen in bescherming ge nomen, dan had men haar waarschijnlijk naar Siberie verbannen. Niet vau zich zelf vertelt Marie Verdin in haar artikel. Ze schildert de ellende der poli- tieke gevangenen, die in de Russische gevange nissen vreeselijker folteringen verduren dan ooit door de beruchte inquisitie werden bedacht. z/Toen ik in het viije Engeland aankwam", aldus de schrijfster, las ik het artikel van mijn landgenoot Tolstoi, en zijn geestdriftige woorden zijn oorzaak, dat ook ik het waag, het Eugel- sche volk een en ander van mijn arme, onge lukkige landgenooten te vertellen. De Russische gevangenissen zijn overvuld met schrijvers, kunslenaars, wetenschappelijk ont- wikkelde mannen en vrouwen, jonge meisjes, grootmoeders en kinderen beneden de tien jaar, die, indien niemand zich met hen bemoeit, een- voudig door hun moeders meegenomen worden naar de gevangenissen. Wilde ik alle onrecht- vaardigheden waarvan ik persoonlijk getuige was, hier publieeeren, dan zouden kolommen en nog eens kolommen druks moeten verschijnen. Een voorbeeld uit talloos vele zij hier slechts geciteerd. Het betreft de ellende van een jong meisje uit Esthland, met wie ik den laatsten tijd mijn gevangenschap deelde. Achttien jaar telde ze zij was het jongste kind eener revo- lutionnaire familie, die door de wreedheden der overheerschers tot uiterste wanhoop gedreven was. Als studente werd ze op aanwijzing van een politie-agent, die haar verdacht noemde, gear- resteerd en naar een der vreeselijkste gruwel- kamers gebracht, die er in Rusland te vinden zijn de gevangenis te Riga. Daar bevindt zich een speciaal vertrek voor onderzoek, tevens folterkamer. Drie mannen ontvingen er het meisje, en wilden haar onder de vreeselijkste kweliingen dwingen tegen haar vrienden te ge- tuigen. Ze weigerde en kwam dientengevolge op de folterbank. Een natte doek werd haar in den mond gestopt, om schreeuwen te voor- komen en toen begon het edele drietal haar hoofd en rug met de vuisten te bewerken, tot ze het bewustzijn verloor. Ze werd naar haar eel gedragen, bijgebracht, en een uur later op- nieuw geranseld. De haren werden haar uit- gerukt. Tegen den avond, toen haar bewakers smoordronken waren, deden ze voorstellen, die eenvoudig alle beschrijvingen te buiten gaan. Daar het moedige meisje, ondanks dit alles, bleef weigeren te verklaren wat men verlangde, werd ze gedurende een geheelen dag en nacht in een donker W. C. opgesloten, zonder ook maar een oogenblikje verscbe lucht te kunnen scheppen. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderaag Vrijdag 1 Augustus 2 3 4 5 6 7 Weinig menschen kunnen zeggen dat de warmte hen niet hindert. Men lydt niet, maar de meeste lieden bekla- gen zich over vermoeienis,over vermin- dering van kracht. De eetlust is afwisselend, grdlig, de spysvertering langzaam, de maag van streek. Neem een of twee Pink Pillen by iederen maaltyd gedurende de warmte en ge" bruik overleg by uwe voeding. De Pink Pillen bevorderen de eetlust, begunstigen de spysvertering, verster- ken het zenuwstclsel. Zy wekken de werkmg van alia organen op en be- stryden de vermoeienis. Verkrijgbaar bij Snabilie, Hoofd-depothouder voor Nederland, 7 Groote Markt, Rotterdam, Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, Middelburg, voor Ter Neuzen en omstreken bij A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozeu. Kinderen enZieken. Genezing zonder operatie door den nieuwen band van Breukmeester, Kunstlei 30, Antwerpen. Is den eersten Woensdag van iedere uiaand te spreken bij Mej. E. VAN LEEUWAARDEN, Noordstraat (Schotschenhoek), Ter Neuzen, van des voormiddags 10 tot 'snamiddags 1 ure. Ook is hij aan huis te ontbieden. Specialiteit In CEINTURES, ELASTIEKEN KOUSEN, CORSETTEN enz. enz. Bijzonder stelsel voor het recht maken van scheef gegroeide kinderen. Advocaat en Procureur te Middelburg. Zitdag te TER NEUZEN den eersten en derden WOENSDAG der maand, vanaf des morgens 9 uur in bet Hotel des Pays Bas (Nieuwstraat). VAN DE door ALLETTA HOOG, schrijfster van Om den Kerstboom. Een gelukkig viertal enz. Gebonden 75 cent. Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2