A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaatider e n. No, 5180 Buitenland. Zaterda£ t Augustus 1908. 48° daarganp;. Gemengde beriehten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32V2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTEUTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. IEjIBIE^STIEi BLAD. De Sultan aan 't woord Abdoel-Hamid is bijster in z'n sehik met de ingenomenheid van zijn volk over den nieuwen koers in 't Tnrksch bewind. Maandagnacht om een uur of twaalf was er een groote menigte samengekomen voor Jildis Kiosk. De Sultan opende //zelf" het venster (aldus Renter hoe is 't mogelijk)en sprak zijn blijde onderdaneti toe: „Van het tijdstip, dat ik den troon besteeg, heb ik gewerkt voor het heil van het vaderlanduw toekomst is van nu af verzekerd leeft als broeders en geniet uw vrijheid." Toen juichte het volk... en Hamid trok //zelf" zijn hoofd naar binnen, zou Reuter zeggen. Een ander berieht meldt, dat de Sultan nu zijn Turken verzocht heeft, om niet langer te jubelen en te betoogen en nu maar weer rustig aan 't werk te gaan. D^ verkiezingen voor bet parlement zullen zoo spoedig mogelijk plaats hebben; de volks- vertegenwoordiging komt dan 1 November bij een. De Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft in een belangrijke redevoering de aanhangige kwesties op politiek gebied bespro- ken. Over Macedonie zei de Minister, dat Engeland niet zal dulden, dat de uitgaven voor den burgerlijken dienst in Macedonie besnoeid woiden ten bate van de militaire uitgaven. De burgerlijke dienst gaat voor. Het leger in Macedonie is er ook om tegen een buitenland- schen vijand te waken, is er dus ter verdedi- ging van het Turksche rijk in zijn geheel. Dus moet een tekort op de militaire begrooting van Macedonie door heel het'rijk worden o-e- dragen. De ooizaak van al het kwaad in Macedonie, ging Grey voort, is dat de regeering er zwak en verkeerd is geweest. Onlangs is de mede- deeling ontvangen, dat de benden verstrooid zijn. Als ze voorgoed wegblijven, kan het plan om vliegende vendels te vormen blijven rusten. Grey^hoopt, dat de Balkanstaten, Boelgarije. Servie en GriekenJand alle hun best zullen doen dat die nieuwe staat van zaken er dure. Wat Engeland betreft, het blijft waken, dat Macedonie een goed bestuur krijgt. Het heeft daar nooit een politiek oogmerk gehad. De plotselinge en onverwachte ommekeer, die er in I urkije heeft plaats gegrepen, kan nog niet voldoende beoordeeld worden. Wij moeten de gebeurtenissen afwachten, zei de Minister. Onze genegenheid is uit den aard met hen die trachten meer vrijheid, meer kracht, meer onpartijdigheid in het bestuur van hun land te brengen. De Minister zou de laatste wezen om te voorspellen, dat .zij daarin niet zouden slagen. (Toejuiching). Indien zij echter slagen, moet het door e:gen inspanning gebeu- len. De Minister kon alleen zeggen, dat zijn regeering even waakzaam en even eerlijk zou blyven in haar pogingen om Macedonie een goed bestuur te bezorgen. Op't oogenblik viel nog in 't geheel niet te zeggen met welke mid- deleu dat doel bereikt zou worden. Wij zijn verheugd, besloot Grey over het berieht, dat de Sultan de grondwet heeft afgekondigd. Zonder in waakzaamheid te verslappen, znllen wij voorloopig een afwachiende en welwillende houding aannemen. Over de verhouding tot Duitschland zei sir Edward Grey, dat het zeer ongewenschtis.dat er in Engeland menschen zijn die zeggen, dat net doel van Engelands politiek is, om Duitsch land at te zonderen eh dat er in Duitschland menschen zijn, die dat gelooven. Menschen, die zich werkelijk een meening willen vormen van de gevoelens in de twee landen, moeten met naar te dichtebij zien. leder, die onpar- tijdig de geschiedenis van de laatste 20 jaar nagaat, moet erkennen, dat Engelands houding niet is geweest die van een mogendheid, die er afkeerig van is om met andere op goeden voet te komen. Wij hebben overeenkomsten getroffen met Frankrijk en Rusland, waar- door wrijving en gevaar voor vredebreuk zijn opgeruimd. Maar het heeft niet in onze poli tiek gelegen, om aan onze vriendschap een vijandige spits tegen eenige andere mogendheid te geven. Wij moeten vrij zijn om op derge lijke wijze vriendschap te sluiten. maar het was niet onze bedoeling om een andere mogend heid af te zonderen. rl oen sprak de Minister over den Kongostaat. De Engelsche regeering is van oordeel, zei hij, dat de rechten, die de verdrageu haar op den Kongostaat geven, geschonden zijn. Zij moet nu zorgvuldig onderzoeken, onder welke voor- waarden de Kongostaat aan Belgie zal overgaan, en ook een duidelijke verklaring ontvangen aangaaude die rechten, welke Engeland door de verdragen heeft. Omtrent Perzie zei Grey, dat, naar hij hoopt de Perzen naar eigen trant hun zaken zullen regelen. Er is daar een algemeene beweging voor vrijheid. Een goede regeering zou daar zeker de sympathie van de Engelsche regeering hebben. Zoo min mogelijk vindtGrey, moeten Engeland en Rusland tusschenbeide komen, zoolang hun onderdanen niet gevaar loopen. Een Perzische regeering, die geacht werd door het buitenland te woiden gesteund, zou in Pe rzie haar aanzien verliezen. TER NEUZEN, 31 Juli 1908. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt in de Stsct. ter kennis van belaug- hebbenden, dat, blijkens berieht van den consul te Essen-Ruhr, door V. M. J. Hilbrant, wonende aldaar, Hermanstrasse 40, advertenties in Neder- landsche bladen worden geplaatst, waarin bij oericht 2000 werklieden (timmerlieden, metse- laars, schoenmakers, enz.) aan werk te kunnen h el pen. Daarvoor wordt een vergoeding van Mk. 3 per persoon gevorderd terwijl bij hem logies zou te verkrijgen zijn. Genoeinde Hilbrant is evenwel niet in staat gebleken om werklieden, welke zich naar aan- leiding van die advertentie naar Essen-Ruhr hadden begeven, het beloofde werk te versehaffen. Aan Nederlandsche arbeiders wordt derbalve dringend aangeraden, op grond van dergelijke advertenties, niet naar Duitschland te gaan, zonder zich eerst vergewist te hebben dat er voor hen inderdaad werk te verkrijgen is, waartoe zij zich kunnen weuden rot den Neder- landschen consulairen ambtenaar in de plaats waarbeen zij wenschen te gaan of tot de ver- schillende in Nederland gevestigde arbeids- beurzen. De adressen der consulaire ambtenaren en der ai beidsbeurzen worden op aanvrage verstrekt door de afdeeling handel van het departement van landbouw, nijverheid en handel, Lange Houtstraat 36, te 's Gravenhage. levens wordt in herinnering gebracht de in de btsct. van 22 hebr. jl., no. 45, opgenomen bekendmaking, waarbij eveneens werd gewezen op de wenschelijkheid voor arbeiders om niet naar V\ ekt»<Duitsch'land te gaan zonder beslist zeker te zijn van plaatsing en zonder de noodige papieren en eenige middelen om de eerste uit- betaling van loon te kunnen afwachten. Omtrent de aanleiding tot de arrestatie van den veldarbeider E. te IJzendijke meldt men ons dat op het laatst van Maart de beer De 8., heereboer te Watervliet, een dreigbrief ontving, waarin stond dat hij aan het ,'iGoed Leven onder IJzendijke, achter een boom, gemeikt met een witten band, in een doos moest leggen 10000 fr. Zoo hij dit niet deed, zou zijn woning in de lucht vliegen. De brief was te IJzendijke gepost. Er werd een doos gelegd en de politie uit Belgie en Nederland hielden de wacht, maar memand kwam. Later werden twee dergelijke brieven ge- schieven aan den heer L. te Moerbeke, om J 1000 te leggen achter een telegraafpaa^ eveneens gemerkt met een witten band en staande op den weg tusschen Uzendyke- Belgiscbe grens. Mocht daaraan niet voldaan worden, dan zouden vier hofsteden in brand gestoken worden en wanneer de heer L. per automobiel reed, zou men hem in de lucbt laten vliegen. Zaterdagmorgen werd per automobiel een doosje op de bepaalde plaats gebracht en de politie stelde zich verdekt op van 's morgens acht uur tot 's avonds half acht. Zoo kreeg men den draad in handen en dat leidde tot de arrestatie van E. V. en ook van zijn vader. De laatste bleek echter spoedig geheel on- schuldig te zijn. (M. C.) Sas vau Gent. In de Woensdagavond ge- houden raadsvergadering waren alle leden aan- wezig, behalve He heeren Malotaux en Hamelijnck. Als ingekomen stuk werd de begrooting voor 1908 der gezondheidscommissie te Ter Neuzen met een bijdrage door deze gemeente ad 86,88 voor kennisgeving aangenomen. Een subsidie-aanvrage van het bestuur derlJzen- dijksche stoomtramwegmaatschappij werd aan- gehouden tot een volgende vergadering. De gemeenterekening en die van het algemeen armbestuur over 1907 werden ter visie gelegd, en tot commissie van onderzoek benoemd de heeren Hamelijnck, VerSluijs en Malotaux. Op de voordraeht voor 2 zetters werden met de aftredende heeren Oole en Malotaux ge plaatst de heeren N. van Goethem en E. Geir- naerdt. Op een verzoekschrift van Ad. Vereecken om sluiting vau het voetpad langs de bij hem in pacht zijnde tuingronden werd afwijzend beschikt. Op voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen benoemd als lid der commissie tot wering van sehoolverzuim de heer E. J. Michielsen, ter vervanging van den heer A. de Lauwere. Een bezwaarschrift van den heer P. A. Nee- teson tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag werd in besloten zitting behandeld en na weder openbaarwording diens aanslag met een klas verlaagd. Eenige wijzigingen in de begrooting voor 1908 werden goedgekeurd. De bestaande namen der straten werden vast- gesteld en besloten tot het plaatsen van naarn- borden in de gemeente. RECHTSZAKEN. De kantonrechter te Goes heeft Maandag een aantal personen uit Borssele beschuldigd van overtreding der Zondagswet, het verrichten van openbaren arbeid op Hemelvaartsdag, tegen wie door het O. M. 1 boete subs. 1 dag hechtenis was gevorderd, vrijgesproken. O. m. werd over- wogen, dat tegen hen proces-verbaal was opge- maakt door de politie te Borssele, doch niet tegen op korten afstand in de gemeente's Heer Arendskerke, zichtbaar van den openbaren weg, in het veld werkende personen, en dat door een dergelijk verschil maken de rechtszekerheid der burgers in hooge mate wordt in gevaar gebracht. Voorts dat in Borssele en omliggende gemeenten door de gereformeerden, waartoe het raeerendeel der plattelandsbevolking behoort, de Hemelvaartsdag niet als godsdienstige feest- dag erkend en gevierd wordt, terwijl de Zondags wet spreekt van feestdagen, zooals door de, d. i. alle kerkgenootschappen van den christelijken godsdienst worden erkend en vaststaat, dat de Hemelvaartsdag door minstens een kerkgenoot- schap niet als feestdag wordt erkend en dus ook niet mag worden gerekend tot de feestdagen, in de Zondagswet bedoeld. (G. Ct.) De hofmeester G. J. van H., van de Zeeuwsche spoorboot no. 1 te Middelburg, had Dinsdag een gelukkigen dag. In de Nieuwepoortstraat vond hij een porte- feuille, naar schatting met een inhoud van minstens 5000 aan bankpapier. Op den Korendijk even voorbij de Nieuwe poort, werd hij door een heer aangesproken die hem opgewondeu vroeg, of hij soms een portefeuille gevonden had. Van H. antwoordde bevestigend, toonde de portefeuille, die den heer als zijn eigendom herkende. Als belooning ontving Van H. twee bank- biljetten van 40. De heer, die onbekend gebleven is, had naar hij zeide, zijn verlies op de Belli nkb rug bemerkt. Te Haarlem is tegen een der agenten van politie proces-verbaal opgemaakt, omdat hij wordt verdacht een door hem gevonden bankbiljet te hebben verduisterd. Woensdag werd in de Vliet het lijk ge vonden van den 78jarigen C. Overbeek wonende te Lopik, die vermoedelijk onder den invloed van sterken drank verkeerende, in den loop van den dag te water was geraakt. Arme zwervertjes. Zaterdagavond te 10 uur werden in de Dorpsstraat te De Bilt door de politie aangetroffen een paar jaugdige zwervers, resp. 11 en 6 jaren oud. De oudste, hoewel schamel gekleed, was ten minste nog behoorlijk van kleeren voorzien, doch met den jongste was het treurig gesteld. Bloothoofds, barrevoets, met een half broekje en een vrouweu- jakje bij wijze van kieltje, werd hij aangetroffen beiden werden naar de politiewacht gebracht alwaar de kleinste suf van slaap meermalen dreigde te vallen. Zij vertelden, dat zij te Amersfoort woonachtig waren, 6 zusjes en broertjes hadden, dat vader dood was en moeder, weder hertrouwd, hen eenige dagen geleden had uitgezonden om in dezen omtrek te gaan bedelen. Vier nachten hadden zij geslapen in een hooiberg en overigens voor het gebedelde geld brood gekocht. Na eerst goed gevoed te zijn werden de kleinen door den gemeente- veldwachter naar Amersfoort gebracht en ter beschikking gesteld van den commissaris van politie aldaar, om ze aan de ,/Ouders" af te geven. In Drenthe zijn nog vele wolde gebruken" in eere, die elders tot het verleden behooren. gemeenschappelijk bezit op oud Germaansehe wijze, maar ook de landbouwwerkzaamheden worden er gemeenschappelijk, d. i. gelijktijdig ondernomen en wie zich aan het beslotene niet houdt, wordt beboet. Zoo was verleden week in het gehucbt Meppen bij onderling overleg besloten, dat men eerst Donderdag met rogge- maaien zou beginnen. Vier boeren hielden zich niet aan het beslotene en gingen reeds Woensdag aan het werk. Nu werd door het blazen op het ,/boerhoorn" een vergadering belegd en de ongehoorzamen werden belast met het rijden van de melk naar de fabriek, ieder voor een dag. Zondag arriveerden te Breda drie personen van welke de een opgar portier te zijn aan een groot hotel in Den Haag, nummer twee lid van een detective-bureau en nummer drie JMj- looper. Deze drie heerschappen hebben zich Dinsdag vertoond bij de echtgendote van een zeeofBcier wonende te Ginneken. Zij hebben deze dame gedreigd met openbaarmaking van zaken, welke zij omtrent den zeevarende beweerden te weten of zij moesten geld hebben. De heer Doorman, gepensionneerd commis saris van politie te Zaandam, die tegen woo rdig ook in Ginneken woont, heeft zich met de zaak bemoeid en een onderhoud met de drie bezoe- kers gehad. Daarop is aangifte gevolgd bij de marechaussee. Deze hebben het drietal gisteren gezocht en door inliehtingen van den agent van politie Van Rijswijk hen gevonden in het Oranje-Hotel. Daar zijn zij gearresteerd en overgebracht naar de politiepost aan het station waar een voorloopig verhoor is afgenomen. Het drietal is vervolgens overgebracht naar de mareehaussee-kazerne, waar een der drie is losgelaten de andere twee blijven voorloopig zitten. SllZESS »r|»<-<filIII,ij lie Firmn I". J. fif NAVIIK te Ter Neuzen. o Niet alleen zijn heide en bosch er nog in O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1