Landbouwberichten. Gemengde beriehten. tractanten en handhaafde rust en orde door neer te schieten, wie opstand en beroering bracht. De neringdoenden liet hij met rust. De meeste presidenten en ministers dezer re- publiek -aidus Van Kol gaan, als zij rijk genoeg zij n. naar Parijs, waar zij een heele wijk bevoiken Palacio kwam daar, naar men in Vennzuela zelf zegt, met 2,000,000 dollars, Guzman Blanco echter met 20,000,000 dollars". Ze zijn alien even onbetrouwbaarvreemde- lingen, die aan deze staatshoofden geld leenden en restitutie vroegen, werden uitgelachen als diplomaten zijn alleen handlangers bruikbaar, die met een stalen voorhoofd kunnen liegen trouweloosheid en woordbreuk bij onderhande- lingen zijn regel en de ,/eenige taal, waarnaar ze luisteren. is die der pantserschepen te La Guayra'. Wie de macht in handen en't leger op z'n band heeft, plundert en rooft naar har- telust. Dat leger bestaat in vredestijd uit on- geveer 2000 man, een bataljon artillerie en een baltaljon zeetroepen ingeval van burger- oorlog echter loopen er wervers rond en vangen op t veld en in de straten alle weerbare man- nen, duwen ze in uniform, met een slappen hoed op t hoofd en pressen hen met bajonet- steken en sabelhouwen om whet vaderland te dienen". »In zulke tijden als gedurende mijn (Van Kol's) reis, vluchtten de ambathtslieden uit de steden, om niet met geweld te worden geprest en neergeschoten bij 't minste verzet. Vallen ze toch den wervers in handen, dan deserteeren ze bij de eerste gelegenheid de beste, na hun geweer te hebben verkoeht". \an Cipriano Castro vertelt Van Kol dan nog: //Thans is de macht van Castro grooter dan ocStheerscht hij als een Nero in miniatuur. Hij heeft overal zijn spionnen tot zelf's in Curasao het briefgeheim wordt stelselmatig geschonden zijn politieke tegenstanders worden te Caracas opgesloten in cellen, die boven de riolen uitkomen, slecht gevoed en harder behandelddanmisdadigers. De troepen, die hem, in navolging van Napoleon, n El Carito" denkleinen korporaal noemen, dragen hem op de handen. Hij zelf gelooft zich //un instrumento de la Providencia Divina" en zijn ideaal is het stichten eener Zuid-Amerikaansche Unie, waarin hij oppermachtig heerschen zal. #En intusschen heerscht hij, //een klein, nietig ventje, met grove, zinnelijke gelaatstrekken", als een tyran//in z'n paleis viert hij ware orgien geen vrouw is veilig voor zijn lusten en om een jong Fransch meisje te redden, moest de consul haar persoonlijk naar het stoomschip te La Guayra brengen I" Het Haagsche correspondentie-bureau meldt Naar wij vernemen, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken den gisteren op Curasao aangekomen Minister-resident te Caracas telegrafisch verzocht, zich onmiddellijk naar Nederland te begeven, teneinde zich te verant- woorden over zijn schrijven aan de vereeniging Hou en Trouw, hetwelk aanleiding is geweest tot de houding, die de president van Venezuela tegenover hem heeft gemeend te moeten aan- nemen. Men mag daaruit gereedelijk de gevolgtrek- king maken, dat het in de bedoeling der regeering Iigt, voorloopig elken stap tegenover de Venezolaansche regeering op te schorten, totdat de persoonlijke inlichtingen van den heer De Reus de gegevens aangevuld hebben, waarnaar de regeering den toestand in West- Indie zal hebben te beoordeelen. De correspondent van de N.-Y. Herald te „Ja ik, waarom niet zeide het jonge meisje, haar met een zachten glimlach de hand toestekdnde. //Maar het is reeds zoo laat", stamelde de vrouw des huizes, niet wetende wat te zeggen. #/Vergeef mij. Ik verliet wat eerder het ijsfeest, omdat ik nog gaarne wilde betuigen Thans tneende de jonge vrouw haar begrepen te hebben. Een sombere trek krulde hare lippen, terwijl zij mompelde //Gij hebt aldus geboord van het ongeluk, dat ons getroffen heeft, zeker Stella boog zwijgend het hoofd. z/En toen hebt ge u herinnerd, dat wij verre van vrienden waren, dat ik nimmer aarzelde u door mijne houding te kennen te geven hoe- veel minachting mij uwe zielloosheid inboezem- de. Gij hebt u verheugd en tot u zelve gezegd Ziedaar mijne vergelding, ik zal zonder uitstel tot haar gaan om te genieten van den aanblik harer vernedering. Heb ik niet goed geraden Stella Wolksky zag haar aan met droefgees- tigen blik en antwoordde /rHet is waar, dat er nooit vrieDdschap be- stond tusschen u en mij en ik mag het u wel zeggen, het heeft mij vroeger dikwijls bedroefd, want niets ware mij liever dan u eene zuster- lijke genegenheid te schenken. Dat gij mij minachttet, vermoedde ik niet. Daaraan iets te veranderen, wil ik niet. Gij beoordeelt mij waarschijnlijk niet strenger dan de wereld." Maria gevoelde bij het hooren dezer zachte woorden reeds berouw over haren uitval, doeh voor dat zij haar woorden had kunnen terug- nemen, hervatte haar bezoekster Willemstad seinde Maandag nog aan zijn blad Tengevolge van de verschiller.de betoogingen tegen den Venezolaanschen consul, is hij ge- dwongen geworden van hier te vertrekken. Hij is gisteravond met vrouw en kinderen op de Maracaibo naar Puerto-Cabello vertrokken. Den gouverneur werd eene belofte afgedwongen, den consul uit te zetten. Deze werd begeleid naar het schip door de gewapende macht, terwijl andere soldaten door de straten patrouilleerden. De bevolking hield zich rustig en er werd geen poging gedaan, om den consul overlast aan te doen. De uitzetting veroorzaakte groote vreugde. In de voornaamste /dubs" wordt dit door iedereen vandaag erkend. De inwoners verlangen van het gouvernement, dat het be- scherming tegen Venezuela zal verleeuen door een maritieme macht te zenden, om Venezuela de Nederlandsche vlag te doen eerbiedigen. De autoriteiten te Willemstad hebben den Venezolaanschen consul alle mogelijke bescher- ming verleend. Hij bleef ongedeerd, behalve een paar builen opgeloopen doordat er naar hem gegooid werd. Eens kreeg de bende hem bijna te pakken, maar hij werd, terwijl hij h«d volk vroeg, hem niet te vermoorden, door cfe koinst van troepenversterking gered. Bericht wordt, dat te voren twee schoten zijn gelost uit het huis van den consul, maar niemand werd getroffen. Uit Washington wordt aan hetzelfde blad geseind Uit Willemstad wordt gemeld, dat senor Grancho, de Venezolaansche dagbladcorrespondent die critiek oefende op de Nederlandsche regeering, en toen gedwongen werd in het openbaar zijne verontschuldigingen te maken, ook genoodzaakt is op de Maracaibo uit Willemstad te vertrekken. De heer E. H. Cheney, de Amerikaansche consul te Willemstad, zegt dat de Venezolaansche consul Zaterdagavond, bij de betooging, van een revolver gebruik gemaakt heeft. Uit Caracas wordt aan bovengenoemd blad nog gemeld, dat de heer De Reus beweert, dat zijne zoogenaamde beleedigende publicatie de goedkeuring van de Nederlandsche regeering bad. TER NEUZEN, 29 Juli 1908. Wij vernemen dat de tentoonstelling voor huisvlijt alhier zal bezocht worden door den Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer Dijckmeester, en zijn echtgenoote. Z. Exc. heeft zich op verzoek van het uitvoerend comite bereid verklaard de tentoonstelling op Maandag 10 Augustus te openen. De opening zal feestelijk worden gevierd, waarvoor reeds verschillende maatregelen zijn getroffen. Ds. Janse, van Barneveld, zal, naar wij vernemen, op Zondag 9 Augustus a. s. des na- middags zijn intrede doen als predikant bij de Geref. gemeente in de Vlooswijkstraat alhier, na in den voormiddag bevestigd te zijn door Ds. J. R. van Oordt. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is eervol ontslag verleend aan H. W. Vollenhoven van Daalen te Sas van Gent als lid-werkgever van den Raad van Beroep (ongevallenverzekering) te Middelburg. De heer Cammaert, arts te Hontenisseis benoemd tot gemeente-geneesheer te Ossenisse. Maandag werd te lJzendijke gearresteerd E. V., verdacht van het schrijven van dreig- brieven aan de familie Lippens te Moerbeke. De dader heeft bekend. //Maar ik kwam niet, om over mijzelve te spreken. Gij hebt mijn taak slechts een weinig moeilijker gemaaktik smeek u evenwel voor een oogwenk te vergeten wat gij zeidet en u slechts uwe kinderen te herinneren." //Ik moet integendeel trachten hen zooveel ik kan te vergeten. De gedachte aan hunne toekomst zou mij zinneloos maken". z/Uwe armoe is niet onherstelbaar." //Als gij dat meent, dan kent gij de wereld nog bitter weinig. Damiroff bezit geene naaste bloedverwanten meer. Wat mijne zusters betreft, ter liefde juist van mijne ongelukkige kinderen, heb ik mij tot haar gewend. Zij antwoordden mij, dat zij zelf een gezin hadden en dat al wat zij verrichten konden, was, gezamelijk dit huis te koopen, opdat wij tenminste niet van gebrek zouden behoeven om te komen. Ver- staat gij wat dat beteekent Wanneer alle kos- ten daarvan afgenomen zijn, houden wij duizend gulden over om voortaan van te leven. Nooit zullen mijn zoons daarom tot een redelijke betrek- king kunnen opgeleid worden." z/Neen, in onzen stand is dat zooveel als gebrek," hernam het jonge meisje, //en daarom ook, Maria, ik bid u, cijfer uw persoonlijken haat tegenover mij voor het oogenblik wegbedenk dat hetgeen ik doen wil, alleen den kinderen aangaat z/Wat wilt gij dan doen en Maria's oogen blikten haar met sombere verbazing aan. ,/lk ben alleen op de wereld", klonk het zachter dan ooit//mijn ouders lieten mij een groot fortuin naniemand, zelfs geen mijoer broeders zal ooit vernemen wat er tus- Het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen vermeld o. m. De Vlissingsche Schoenfabriek van de heeren Gebr. A. J. Klijberg, werkende met een per- soneel van ongeveer 75 personen, vervaardigde geregeld 800 a 1000 paar schoenen per week, waarvan het meerendeel naar andere plaatsen in Nederland werd uitgevoerd. De nieuwe fa- briek aan de Van Dishoekstraat werd geheel naar de eischen des tijds ingericht door het aanschaffen van practische machines en mate- rialen. Hoek. Tot predikant bij de Geref. kerk alhier is beroepen Ds. K. Oussoren te Baarland. Axel. Door den heer M. L. van Vessem, onder- wijzer aan de o. 1. s. alhier is met ingang van 1 Oct. e. k. wegens ziekte eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Koewaclit. De bekende Roode Yos, die hier voor een drietal weken door de Belgische douanen is gevangen genomen, is voor de derde maal uit Hoogstraten ontvlucht. In de aangrenzende ge meente Moerbeke maakte hij zich meester van een paard met rijtuig; dat voor de herberg van zekeren Jansens stond. Te Dakram bij Lokeren werd hij door den eigenaar ingehaald. Ziende dat hij geknipt ging worden, liet onze Vos paard en rijtuig in den steek en vluchtte waar schijnlijk weer naar Hollandsch grondgebied. Men zij dus voor //onzen vriend" op zijne hoede. In het rapport over de stierenkeuringen in de provincie Zeeland, die in de maand Mei gehouden werden, zegt de commissie het volgende De belangstelling van de fokkers in deze keuringen neemt steeds toe, vooral in die streken of kringen waar stieren- en controle-vereenigingen opgerieht zijn. Waar in Zeeland, eene provincie, waar tot op heden de veehouderij als bijzaak werd be- schouwd, de lust tot verbetering zoo groot is, dat men 't er voor over heeft flinke sommen voor stieren uit te geven, waar men stieren is gaan koopen met afstamming en gegevens van melkopbrengst en vetgehalte, daar meenen wij te moeten waarschuwen tegen het willekeurig aankoopen en te eenzijdig letten op die ge gevens. Zoo is der commissie nu reeds gebleken, dat de een door het te veel letten op afstamming en melk- en vetproductie, het exterieur geheel heeft prijsgegeven, terwijl de ander het laatste te veel op den voorgrond heeft doen treden. Daar het moeilijk is goede stieren in eigen- dom te krijgen wijst de commissie er op dat de zuivel-consulent voor Zeeland, de heer Z wager- man en de inspecteur van het Nederlandsch Rundveestamboek, de heer Land, die bijna alle keuringen in dit voorjaar met de commissie meemaakten, zich gaarne beschikbaar stellen vereenigingen en ook fokkers, die een stier willen aankoopen, daarbij behulpzaam te zijn. Deze hulp zal zich echter slechts bepalen tot het opzoeken van goede stieren met afstamming en productiegegevens en het bij elkaar brengen van koopers en verkoopers. De commissie deelt mede dat in geheel Zeeland slechts acht oudere stieren voor den eersten prijs werden voorgedragen. Onder de jongere stieren is de verhouding veel gunstiger. De commissie raadt de eigenaars ten zeerste aan, toch vooral voor goede stallen en voor goede beweging te willen zorgen. Het laten verrichten van lichte werkzaamheden zou den schen ons voorviel schenk mij de vreugde, op het hoofd van elk uwer kinderen eene som van dertigduizend gulden vast te zetten en vergeet wie u dat vroeg". De jonge vrouw staarde haar als versuft aan. Zij, die zelve zoolang gehaat had, die hier slechts met eene beleediging was ontvangen, stond daar als een smeekelinge haar het recht af te bidden hare kinderen te mogen redden, hare eicene welvaart in armoede te veranderen. "/Stella", stotterde zij op gebroken toon en de oogen voor hare bezoekster neerslaande ,/Gij hebt dan toch wezenlijk een hart?" Stella was geroerd //Ik weet het zelve niet, antwoordde zij weemoedig, //lang geleden bezat ik er een, maar ik geloofde wel eens, dat de menschen het mij uit het lichaam gescheurd hadden. Doe mij inzien, dat het nog leeft, door het van vreugde te laten kloppen." z/Neen, ik kan uw aanbod niet aannemen," luidde het bijna ruw. /Omdat gij mij haat?" /Omdat ik u steeds als eene vreemde be- handelde." V #Uwe ouders zijn goed voor mij geweest. Ik herinner mij nog slechts dat. In naam uwer lieve moeder, Maria, bezweer ik u, breek met uwen trots." z/lk kan het niet. Tot dusverre zijt gij ongehuwd gebleven, maar tegen de herfst des levens schrikt de eenzaamheid afgij kunt spoedig trouwen. z/Zelfs mijn echtgenoot zou niets van mijne handeling vernemen. Doch ik zal nooit een man naar het altaar volgen." (Wordt vervolgd). stand, gang en kromme ruggen veel ten goede kunnen komen. RECHTSZAKEN. Arromlissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Juli de volgende vonnissen uitgesproken Fr. d. B., oud 28 j., zonder beroep te Kuitaart, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens ver- duistering en valschheidiu geschrifte veroordeeld, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. J. A. d. K., 37 j., wed. L. d. P., veldarbeidster ster te 4xe^ i9 wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevang. J. v. d. V., oud 38 j., schipper te Ossenisse, is wegens strooperij met een vaartuig, veroor deeld tot 5,boete subs. 5 dagen hechtenis. h L. v. C., oud 24 j., jachtopziener te Axel, is wegens overtreding der jachtwet veroordeeld tot 7 dagen hecht. Maandag morgen is te Hansweert de 13jarige zoon van den winkelier A. V., belast met het bezorgen per roeiboot van provisie aan in de buitenhaven liggende schepen, onopgemerkt te water geraakt. Het ongeluk werd bemerkt door een drijvende j boodschapmand en de ledige roeiboot. Toen de knaap werd opgevischt bleken de levensgeesten reeds geweken. Te Yerseke kreeg Maandag een man, j werkzaam aan de verhooging van den zeedijk, een steen op de hand, waardoor hem een vinger verpletterd werd. Zondagavond derailleerde te Zijpe de loco- I motief van de tram, die om tien uur van daar vertrekt, doordat een band van een wiel der j machine afliep. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Colijnsplaat is Zaterdagmiddag een jongen van zestien jaar bij het baden tusschen de Oost- en de Westnol verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Donderdagmiddag viel een vrouw van een dilt, loozen zolder, tengevolge waarvan zij j Zondag overleed. Zaterdagmorgen liep te Goes een voor een wagen gespannen paard in vliegenden vaart den Oostsingel op. Het dier, dat een kind omver liep, waardoor het ernstig gekwetst ward, bracht heel wat onsteltenis te weeg. De bur- gemeester plaatste zich op den weg van het liollende dier en wist het tot staan te brengen. Te Rotterdam maakte de eene buurman het de zuster van een anderen buurman lastig met liefdesbetuigingen. De broeder van de j aldus vervolgde, wilde haar wreken door een emmer met roet om te keeren op het hoofd van den pretendent. Hij deed dat echter zoo krach- I tig, dat er 4 politie-agenten aan te pas moesten komen om den emmer weer van het hoofd te i verwyderen. De verliefde held was deerlyk toegetakeld en moest zich onder geneeskundige j behandeling stellen. De dader is inmiddels in j arrest gesteld. Maandagavond viel een 7jarige knaap al spelende iff de Bloemgracht te Amsterdam. Na verloop van 20 minuten werd hij daaruit levenloos opgehaald. Twee andere kinderen, die mede te water waren gevallen, werden terstond gered. I Door een burgemeester uit een dorp in j N.-B. was zijn wetenschap van aanslagen in 1 de bedrijfsbelasting, die hij kende door de af- kondiging van het kohier, dienstbaar gemaakt aan de regeling van aanslagen in den hoofde- lijken omslag in zijne gemeente. Door den persoon, wiens aanslag tengevolge daarvan werd verboogd, is nu een aanklacht tegen den burgemeester ingediend, op grond van art. 47 der wet op de bedryfs belastwg. De betrdkken burgemeester en een paar leden van den raad zijn reeds op de aanklacht gehoord. (rs. o. yX) Onder Delfzijl is Maandag bij afwezig- heid der moeder het bijna 3jarige zoontje van den werkman Bosken in een sloot gevallen en I daarin verdronken. Een bezochte. Bij v. D. te Strijp, in j wiens woning Dinsdagnacht de bliksam insloeg, j zijn in twee maanden vier kinderen, respec- I tievelijk 5, 4, 2 en een half jaar, gestorven. Te's Hertogenbosch hebben Maandagavond terwijl kapper Verhoeven mejuffrouw Yan der Panden, die Dinsdag zou huwen, kapte, de haren der dame vuur gevat. In treurigen toestand moest zij naar een ziekenhuis worden getransporteerd. Ook de kapper, die bp zpn poging om de dame te helpen, deerlijke brand- wonden bekwam, moest naar het gasthuis worden gebracht. Een door het ongeluk ontstaan bin- nenbrandje was spoedig gebluscht. Te Groningen, zoo meldt de Pr. Gi. f t., j zijn Zondag twee jongens van 18 en 15 jaar bij het baden in het diepe Eemskanaal gegleded en verdronken. van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2