A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Ze o o r wso!i-¥laai?dereft, No, 5178. Dinsdag 28 Juli 1908. 48e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V2 en yoor het overige Bnitenland 1,65. Men abonneert zicb bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. TeJefoon No. 25. ADYEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adyertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. NEDERLABZD era VENEZUELA. De //Staatscourant" van Vrijdagavond bevat het volgende Gisteren is bij het departement van kolonien onderstaand telegram ontvangen van den gou- verneur van Curasao, gedagteekend 23 Jnli z/Een heden van den vice-consul te Puerto Oabello ontvangen exemplaar van de ,/Consti- tucinal van Caracas" van 21 Juli bevat afschrift van een officieel schrijven van den Minister van Buitenlandsche Zaken van Venezuela aan den Minister-Resident der Neaerlanden, dato 20 Juli, waarin hem, ais ^ngeschikt voor vriendscliappelijk tusschenpersoon in de betrekkingen tusschen Venezuela en de Nederlandsche natie zijn paspoort wordt toegezonden om het land te veriaten, op grond van het artikel, voorkomende in het nummer van Mei j.l. van het tijdschrift der Vereeniging ;/Hou en Trou." De commandant van de //Gelderland", thans te Aruba, zal op verzoek van den Minister- Resident Zaterdag te Laguaira zijn." Blijkens een Zaterdag bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip //Gelderland'', 25 dezer van Aruba ver- trokken naar de havens van Venezuela. Van goed ingelichte zijde verneemt men, dat, in verband met de belangen van den dienst bij de groote spoorwegmaatschappijen, de invoe- ring van den wettelijken tijd eerst op 1 Mei 1909 zal kunnen plaats hebben. TER NEUZEN, 27 Juli 1908. Gisteren werd alhier in den tuin van //De Buiten-societeit" een concert gegeven door de fanfaremaatschappij »Vaderlandsliefde", direc- teur de heer Osc. Cannoot, van Gent. Het bij uitstek gunstig weer in aanmerking genomen, was net bezoek niet druk te noemen. Dit viel te bejammeren voor het concertgevende gezelschap, dat het programma degelijk uit- voerde, waarvoor het den bijval van het dank- baar gehoor had te oogsten. Door de gemeentepolitie van Ter Neuzen zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ih beslag genomen netten, toebehoorende aan°den onbezoldigd rijksveldwachter H. v. D. te Hoek, en waarmede voor dezen gevischt werd. Toch verrichtte hij het onmogelijke tot zijn behoud en eerst toen hp uit St. Petersburg terugkeerde met het bei'icht, dat alles tevergeefs was geweest en Bolislav zich reeds op weg bevond naar het ballingsoord, zonder dat het den rampzaligen vader vergund was geweest, hem nog een laatste maal te omhelzen of zelfs ook maar te zien, was hij als een wezenlooze geworden. Zelden of nooit ontsnapte er meer een woord aan zijne opeengeklemde lippen zijn blik tuurde strak voor zich uit; zonder iets te zien van hetgeen er om hem heen voorvielhij dacht ei zelts niet meer aan zich om de belangen van het landgoed te bekommeren. Zijn zoon had al zijne hoop, al zijne geestkracht meege- nomen. De gravin ontbood de kundigste geneesh'eeren om hunnen raad in te winnen, maar nadat zij haren echtgenoot eenige aehtereenvolgende uren gadegeslagen hadden, schudden zij moedeloos het hoofd voor hem was geen kruid gewassen. Alleen de terugkeer van zijn erfgenaam had hem kunnen genezen. En langzaam kwijnde hij weg, gelijk «ene plant, die bij gebrek aan zonneschijn verdort al de liefde der zijnen bleek niet in staat, zijn laatsten levensdag een weinig te verzachten. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de gewone rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1908 gehouden zullen worden, voor Zeeland op 1 September te Middelburg op 2 September te Oostburg op 3 September te Hulstop4Septemberv.ru. te Kattendijke op 4 September n.m. te Cort- gene op 5 September v.m. te Zierikzee op 5 September n.m. te St. Maartensdijk. Tot onderwijzers aan de ambachtschool te Oostburg zijn door het bestuur benoemd de heeren N. Koppes, Den Helder, voor't timmeren, A. Goud, Leeuwarden, voor het smeden en A. C. Peet, 's Gravenhage, voor't schilderen beide eersten met iugang van I Sept. en laatstgenoemde met 1 Oct. a. s. De alphabetische voordracht voor hootd der openbare school te Sluis (kom) bestaat uit de heeren: J. van Houte, onderwijzer met ver- plichte hoofdakte aan de o. 1. school te Oostburg, H. M. Kerpestein als'voren te Sluis, en J. Roda, hoofd van School A te Bierviiet. De boerenknecht F. C., die op de Hoofd- plaatsche kermis zoo ernstig mishandeld werd. is thans zoo verre aan de beterhand, dat hij naar de ouderlijke wouing kon vervoerd worden. Te Bierviiet werd Vrijdag een buitenge- wone vergadering gehouden van ingelanden van den //Elisabethpolder", daar een deel der waterkeering bedenkelijke verscbijnselen ver- toont. Van de 30 ingelanden waren er 18 aauwezig of vertegenwoordigd. Met algemeene stemmen is besloten tot het op het bedreigde punt doen zinken van een stnk van 40 bij 15 Meters. Vrijdagavond zou te Breskens een auto- m obi el van graaf Albert Dubois per boot naar Vlissingen worden vervoerd. Vermoedelijk door misverstand kwam de automobiel zoo voor den doorgang te staan, dat de post, die de boot per wagen verliet, niet kon passeeren. Daar de automobiel niet uit den weg ging, kon de post niet doorgezonden worden met de tram, doch ook de boot vertrok zonder auto. Bij die gelegenheid ontviug een der beambten nog een paar klappen van een'wat al te zenuw- achtige dame. Toen heden (Zaterdag) morgen de auto weer aan de haven was, verzocht de veldwachter den Alleen wanneer zii van gratie spraken, eene hoop waarin geen van alien geloofde, keerde er nog een flickering in zijn uitgedoofden blik weder. Maar spoedig opnieuw verdoofde die vonk. Had men zich wel ooit te voren barm- hartig getoond in Rusland Op zekeren dag, dat hij reeds niet meer in staat was zijn kamer te veriaten, zoozeer had het lijden zijne krachten uitgeput, verzocht hij zijne vrouw bij hem te komen zitten, om de toekomst met haar te bespreken. //Ik voel het einde naderen," zeide hij rustig, z/en juist met het oog op Bolislav is het nood- zakelijk reeds nu mijn uiterste beschikkingen te maken. Helaas onze arme jongen kan niets van ons ontvangen. Ik weet dat al zijne be- zittingen verbeurd zijn verklaard, zoowel het geen hij reeds van zijn peter, mijn broeder, had ontvangen, als hetgeen hem later nog door eene erfenis ten deel kan vallen. De wet verbiedt mij daareuboven mijn ongelukkig kind geheel en al onterven, zoodat een deel van ons ver- mogen naar zijne beulen moet overgaan, ik wenscb, dat dit deel, zoowel bij mijn dood als bij uw eigen overlijden, zoo gering mogelijk zal zijn." //Gij hebt daaromtrent volkomen gelijk. wij zullen alleen zooveel op zijn hoofd nalaten, als hem volgens de wet toekomt." z/Daarvoor zullen wij reeds morgen zorg diagen, lieve. Maar wij behooren niet te ver- geten, dat zoo wij geen hoop mogen koesteren hem ooit nog hier beneden weer te zien, alles kan gebeuren. De czaar kan sterven en de troonsbestijging van den nieuwen keizer door reizigers even bij den Burgemeester te willen komen. Het schijnt dat een en ander niet in den smaak viel, altbans weldra ontstond een vechtpartij, waarbij het toegeschoten volk tegen de reizigers partij trok. Het gevolg was. dat auto en reizigers, geflankeerd door rijks- en gemefentepolitie en een massa vplk, naar het raadhuis werden gebracht, waar een verhoor plaats had. Zeker overtuigd van schuld schonk de heer Dubois ten slotte vijftig gulden voor de armen. (M. Ct.) Sas van Gent, 27 Juli. Bij de heden door Burg, en Weth. gehouden aanbesteding van kei- en klinkerbestrating werd ingeschreven als volgt H. Everaert alhier voor 2369, V. Willems te Selzaete voor 2350, J. Wolfert te Hoek voor 2300 en C. Gijsel alhier voor 2199. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Sas van Gent. Zaterdagmiddag had alhier een droevig ongeval plaats. De 23jarige opper- man Ch. van Vlaenderen uit Bouchaute, werk- zaam aan de glasfabriek begaf zich na het eten te water in het kanaal, om zich bij de groote hitte die er heerschte wat te verfrisschen. Daar hij niet zwemmen kon, was hij door mede- arbeiders gewaarschuwd, doch onvoorzichtig genoeg gaf hij hieraan geen gehoor, geraakte spoedig in de diepte en zonk voor de oogen zijner kameraden daarin weg, zonder dat deze hem hulp konden bieden. Na lang dreggen werd zijn lijk omstreeks'5 uur opgehaald en na door Dr. Temmerman geschouwd te zijn, naar het lijkenhuis overgebracht, vanwaar het Dinsdag naar Bouchaute zal worden vervoerd om aldaar te worden begraven. Kioosterzande. Zondagnamiddag gaf onze guustig bekende harmonie //St. Cecilia" eene muziekuitvoering te Walsoorden. Wordt op gewone Zondagen door velen eene wandeling naar de Schelde aldaar gemaakt, om van de frissche lucht en het prachtige gezicht te genieten, nu was het zeer druk, uitgelokt als men was door het schoone weder en het aangename vooruitzicht van de goede tnuziek van //St. Cecilia" te kunnen profiteeren. Het gezelschap speelde op zijne gewone ver- dienstelijke wijze eenige interessante nummers tot groote voldoening van de talrijke belang- stellenden. de gratie van eenige duizenden veroordeelden gekenmerkt worden, gelijk dat bij de kroning van Alexander II plaats had. In een woord ons kind zou eenmaal kunnen wederkeeren, ook al is dat, helaas niet waarschijnlijk, en indien zich dat geluk ooit voordeed, mag hij niet broodeloos staan, noch ook afhankeliik van de goedheid zijner zusters wezen, want deze zullen trouwen en clan hing hij van zijne zwagers af." z/Ik erken geheel en al de wijsheid uwer woorden", gaf de gravin ten antwoord, //maar hoe dan te handelen z/Lang heb ik er over nagedacht en ik meen ten laatste een middel gevonden te hebben." z/Spreek." z/Gij kent evenals ik het karakter onzer oudste dochter. Maria heeft een belangeloos hart. Het leven is haar ernst en de hartstochtelijke wijze waarop zij over het ongeluk haars broeders treurde, zegt ons genoegzaam, hoe lief hij haar was." z<0 Daaromtrent hebt gij gelijk". z/Hoe dikwijls heeft zij niet verklaard, dat haar geen grooter vreugde geschonken kon worden, dan zoo men haar toestond, daar ginds in Siberie zijn plaats te gaan innemen. Wij zullen haar op een andere wijze doen mee- werken aan de verzachting van zijn lot zoo hij eenmaal nog aan zpn boeien mocht ontkomen". z/Op welke wijze dan?" z/Luister. Ik had in vroegere jaren otizen zoon boven onze dochters bevoordeeld. Hij had den geslachtsnaam op te houden en daarbij zou hij heer van Kolnowo worden. Thans wenschte ik, dat al wat zijn deel ware geweest, op Maria Op verzoek van den betrokkene is te's Graven- zande proces-verbaal opgemaakt tegen de politie, wegens mishandeling van een arrestant. Door het aansteken van gevonden pa- tronen zijn te 's Gravenzaude twee jongens deerlijk aan gezicht en handen verwond. 'Van een is de vinger verbrijzeld. Op heeterdaad is Zaterdag een jongeman betrapt, die uit een der badkoetsen van de badinrichting van het Zeebad Schevingen een portemonnaie met inhoud stal. Hij begaf zich als bader in zee. en pergiste zich dan quasi in zijn badkoets, en nam dan mede hetgeen hij vond. De voetballer te Bergen op Zoom, die voor eenige weken zoo'n geduchten schop ont- ving dat men voor zijn leven vreesde, is Zaterdag als hersteld uit het Ziekenhuis, waar hij verpleegd werd ontslagen. Vrijdagnacht hebben drie inannen zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot het kantoor der vijlenfabriek aan den Haagweg, nabij Delft. De directeur werd gewaarschuwd door een electrischen verklikker en loste een revolverschot in de richting van het kantoor, waarQp de inbrekers aftrokken, onder de kalmeerende vermaning: ffbedaar maar". Er wordt niets vermlst. Later in den nacht is een limonadekiosk nabij Delft opengebroken en zijn enkele fleschjes limonade gestolen. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde Donderdag den zoon van den gewezen burge meester van Broek in Waterland, die een moord- aanslag pleegde op den gemeente-secretaris, tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf'. De eisch was vier jaar. Alles op de fiets Te Dussen (Noord-Brabant), zag men de yorige week een boerendochter op de fiets met een juk met twee gevulde emmers water op de schouders, 't ging wat goed Donderdagmiddag naraen een tweetal Duitschers de vrijheid, om bij den kastelein Van K. op de Boschstraat te Maastricht, zich naar de tweede verdieping te begeven en daar een horloge en een paar gouden oorbellen te kapen. Terwijl beide heeren de trap af gingen, hoorde de waardin gekraak van de trappen zou komen. Wij zullen haar dat vooraf mede- deelen en van haar de belofte vragen, zoo ooit Bolislav weerkeert, dat alles aan hem af te geven". z/Ja, dat is de eenige manier. Ik ben gelukkig, dat gij er aan gedacht hebt." Den volgenden dag kwamen de zaakgelastigden van den graaf op Kolnowo en, nadat Maria vol vreugde beloofd had den wensch harer ouders te zullen eerbiedigen, werd alles op die wijze geregeld. De slotheer bleef nog enkele maanden voort- kwijnen en in het najaar stierf hij met de laatste zomerbladeren. Wat de gravin betreft, zij leefde nog lang genoeg om hare twee dochters een voor een te zien trouwen en als had zij slechts gewacht om het lot dier geliefde wezens bezorgd te zien. bezweek zij plotseling, twee dagen na het vertrek der jongste. Van haren zoon was haar in dien tusschentijd geen enkel bericht toegekomen. Al wat zij, en dat nog dank zij allerlei hooge invloedeu, ver- nomen had, was, dat hij in leven was en in de mijnen van Nortchinsk arbeide. Stella Wolksky had haar in de laatste jaren meermalen bezocht en haar steeds met bewijzen van liefde overstelpt, doch het geheim harer verloving was haar nooit over de lippen gekomen. Zij had terecht gedacht, dat de diepbedroefde ouders slechts te troosteloozer zouden geweest zijn, indien zij geweten hadden, hoe Bolislav juist op het toppunt van geluk getroffen was gewordenhoe hartverscheurend het voor hem TEB 5EUZE5SCHE COBRAIT »>if IiIhiI verscli ijnt Waandag., Woensdag- en Vrijilagavond, nitKezondierd op Fee»tilai;en, l»ij tie Firma I*. J. VAX IIE SAWBK te Ter Keuien. KSpPHBBBai ran SH2S

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1