li 111 Iff Gemengde berichten. 'if I Predikbeurten. /8 9° levering Augustus en 9,05 levering S 68Q0 i K; Van t We^ te ^"erdam vnnr /q? van RomPu TerNeuzen T 'V.' aIJes per 1000 K.G. franco voor den wal alhier. Gegund aan den heer J. van Rompu. e ieer 1van de Ree schreef in voor een pnjs, met voor publiciteit bestemd. Naar we vernamen hebben onbekenden zicb in den afgeloopen nacbt, door inklimming g® een zijraampje, toegang verschaft tot de womug van den heer A. de Kraker, landbouwer onder de gemeente Axel, die geheel alleen op een hoefje woont in de buurt Vaartwijk. De inbrekers hebben den krachcigen bewoner over- V ®n,en gebonden, waarna zij alles door- snuffelden om geld te zoeken. Zij schijnen s ec i h een klein bedrag te hebben gevonden, en nieegenomen. Men wist ons hieromtrent nog geen nadere bijzonderheden mede te deelen, als alleen dat men, uit achtergebleven lucifers eidt, dat hier Belgen aan het werk geweest. week van 15 tot en met 21 Juli van van rondvonk 1 Krabbendijkevan diphtheritis 1 geval te Goes, 1 te Hontenisse, 1 te Stavei 1 te /lfiriL'ypo fn de 1408 zijn in Zeeland voorgekomen 3 gevallen roodvonk en 5 van diphtheritis te weten geval te Grijpskerke en 2 te te Axel, r,. - Stavenisse en te Zienkzee. Axel. Tot onderwijzer aan de bijz. school op t Zoute Spui is met ingang van 15 Sept. e. k. benoemd de heer J. R. de Jonge, thans als zoouanig te Othene, Zaamslag. Sas van Gent. Zooals verwacht werd bleek e genomen maatregel door de kooplui op onze veemarkt goed te werken. Reeds deze week kwamen een groot aantal slagers met den middagtrein hieraan en vonden hun koop, in het vee dat pas tegen den middag was aange- voerd.^ Onder de slagers waren velen die in geen 4 ol o jaar de markt meer hadden bezocht en die nu geregeld deze weer zullen be zoeken. lok waren er meer Antwerpsche slagers. Te betreuren is het dat er onder de kooplui nog een drietal zijn, die uit pure dwarsdrijverij un vee nog des morgens aanvoeren, en ook nog andere kooplui hiertoe trachten over te haien. M ij hop6n dat deze spoedig het verkeerde nunner handelwijze inzien, om grootere moei- Iflkheden te voorkomen. Koewacht. Donderdag maakten de leerlingen der hoogste klassen van de school aan den Ouden Molen met hunne onderwijzers eene schoolreis naar Walcheren. Op met vlaggen versierde wagens reed men naar Ter Neuz°en. waar met de provinciale boot de reis verder werd voortgezet. Te Vlissingen werd een bezoek gebracht aan het standbeeld van De Ruyter en aan het strand. Daar werden een paar ge- noegelijke uurtjes doorgebracht. In den na- middag reed men met de tram naar Middel- burg, waar ,/de Lange Jan" beklommen werd. Het heerlijkste zomerweder begunstigde het reisje, dat in alle opzichten geslaao-d heeten. Zondag 26 Juli 1908. mag Houtenisse. Deze week zijn een paar land- bouwerszoons uit deze gemeente naar het Noorden van Frankrijk vertrokken om er zich te vestigen en er eene boederij te betrekken. schijnt, dat het daar niet zeer moeilijk is eene //affaire" te bekomen, terwijl er in onze streek het op dit punt zeer droevi'g uitziet. Komt er eene boerderij open, dan zijn de liefhebbers gewoonlijk bij tientallen te tellen. Komen er uit Frankrijk eenigszins gunstige berichten, dan zijn meerderen van plan daar hun geluk te gaan beproeven. geven, door m het leger zijner majesteit te dienen. Mat de verklaring van het hoofd der samenzweerders betreft, zij is zonder waarde in jnpn oogen. Slechts al te gelukkig zouden alien hier zich rekenen, indien een hunner ont- snapte om opmeuw het vergif van hun verraad te gaan verspreiden. Mannen, neemt vooral dien ellendige onder uw toezichthet feit, dat men juist hem zoekt te sparen. zegt genoegzaam, dat hp de gevaarlijkste der gansche bende is Fen kwartier later verlieten de geboeid het huis. Reeds den volgenden dag ving het rechts- gedmg aan het duurde niet langalleen Bolis- lav ontkende alle schuld en de anderen bleven te zynen gunste getuigen, maar zonder dat men eemg geloof aan hun woorden sloeg. 1 •^<]'n Wee^ *ater vo%de de uitspraak. Zij luidde voor alien zonder onderscheid levenslange verbanmng naar Siberie, met dwangarbeid in de miynen van Aziatisch Rusland. Het werd hun zelfs verbodeu, nog een laatst vaarwel aan vrienden en bloedverwanten hun te schrijven. De zaak was echter opzettelijk zoo geheim gehouden, dat men noch op Kolnowo, noch elders daarvan lets vernomen had, en Bolislav's bruidaan de grootste angsten ten prooi bleef, terwijl zij nog altijd tevergeefs op den terug- keer van den jongeling ^vachtte. Op zekeren morgen keerde een harer broeders, gevangenen toe te roepen of De beide voor enkele dagen in het Apel- doornsche Kanaal verdronken jongenszijn Donder dag te Hattem begraven. In haar verslag van de treurige plechtigheid zegi de Zw. Ct. 0. tn. Toen't Donderdagmorgen tegen twaalven liep, was het te Hattem op het smalle piein onder de boomen rondom de oude kerk vol menschen, een stille, zwijgend-wachtende menigte, die be- drukt opzag naar het groote huis, waarvan de ramen met hun gesloten binnenluiken verwezen staarden als lichtlooze oogen, en waar ter weerszijden van de stoep een zwarte baar stond. Dat was 't huis der familie Van Heemstra, waar de ouders der beide Maandag 11. op het Apeldoornsch kanaal verongelukte jongelui de lijken van hun lievelingen hadden gehouden tot den laatsten gang, die nu zijn zou. Toen kwamen daar op de opengehouden straat de dragers en de oude groefbidders met hun steken en lamfers. Twee kisten werden naar buiten gebracht en op de baren geschoven Op het zwarte laken van de baar met het stoffelijk overschot van den jongen Van Heemstra lag 'n bloemstuk, op de baar van den jongen Van Wassenaer van Catwijck lag de groote krans, die H. M. de Koningin als bewijs van haar deelneming in den rouw der familie Van Wassenaer had gezonden. Zoo werden grafwaarts gedragen. Achter de baren v de twee in rouw gedompelde families en hun talrijke betrekkingen, uit alle oorden van het land hier samen gekomen, vele vrienden van den buize Van Heemstra, notabelen van Hattem en gemeenteraadsleden en de jeugdige makkers van de verongelukte knapen. En achteraan volgde een rijtuig, dat een schat van bedwelmend-geurende kransen en bloemstukken meevoerde, veel kransen van witte lelies en waterlelies. 't Was 'n aangrijpend gezicht, dien langen somberen stoet op dezen heerlijken dag, met twee zulke jeugdige dooden zich naar het kerkhof te zien richten over den hoogen dijk tusschen de zonnige landen. En maar aldoor vergezeldg den stoet het klokgelui der Hattem- sche kerk, tot ver buiten het dorp in de stille zonnelucht hoorbaar. Te Hengelo (O.) is een boeren-bruiloft gevierd, waarop meer dan 1000 personen ge- noodigd waren. Voor deze gelegenheid moesten er pl.m. 3500 broodjes met ham en vleesch klaar gemaakt worden. bleek en ontdaan, uit de hoofdstad terug, waar hij had moeten zijn tot regeling van enkele zaken, de nalatenschap betreffende. z/Wat is er dat u zoo terneerdrukt vroeg het jonge meisje verwonderd. //Ellendige tijding," mompelde hij, zonder nog te vermoeden hoezeer zij zelve daarbij be- trokken was, //de regeering heeft weer een heldenfeit verricht. Vier mijner vrienden zijn met een twintigtal andere eedgenooten overvallen en tot levenslange dwangarbeid veroordeeld." Een laatste poging aanwende om zich staande te houden, vroeg Stella z/En wie zijn die vrienden z/Sawitza, Xarkoff, Razinsky en Bolislav Kis- towsky," antwoordde hij. Maar even spoedig slaakte hij een kreet van ontzetting. Zijne zuster was als een levenlooze massa aan zijn voeten neergestort. Op Kolnowo was alles in rouw gedompeld. Bolislav's ouders waren niet minder ouherroe- pelijk getroff'en dan hun ongelukkige zoon. Zi) poogden elkander op te beuren en moed in te sprekende graaf zou al zijn invloed aan het hof gebruiken tot redding van zijn ramp- zalig kind, maar geen van beiden durfde gelooven aan den goeden uitslag eener dergelijke poging. De jongeling was verlorenalle hoop was ge- storven in hem. (Wordt vervolgd). Een jeudig adverteerder. Een der bladen heeft de volgende advertentie Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij zijn geboorte ondervonden. L1VINUS AUGUSTUS. Hees, 16 Juli. De nonvlinderplaag heeft in de Heuvelsche bosschen een grooter uitgestrektheid aangetast dat men aanvankelijk vermoedde, terwijl ook aan den Bredaschen weg bosschen zijn aange tast, in eigendom van mevrouw Strater. Eer- gisteravond werden, evenals Zaterdagavond reeds was geschied, groote vuren aangelegd, waar- door duizenden mannelijke exemplaren werden aangetrokken en daarin den dood vonden. De vrouwelijke individuen blijven echter tegen de stammen der boomen bevestigd, zoodat deze slechts door te vangen kunnen worden vernie- tigd, waaraan de jongens der fraterschool uit de Hassalt met goede resulaten zich hadden gewijd. Men schrijft uit Leeuwarden aan het ,/Volk" Zondagmiddag zouden de heer Van Pottum en mej. Ruitman met een ballon te Leeuwarden op het terrein der IJsclub opstijgen. Dit zaakje was op touw gezet door drie personen te Leeuwarden. Bij massa's stroomde het pu- bliek tegen een toegangsprijs van 25 cent naar het terrein, zoodat tegen 5 uur tusschen -de drie a vierduizend menschen aanwezig waren. De ballon lag echter nog steeds zoo plat als een schol tegen den grond en de aanwezigen liepen zich te vervelen op het drassig terrein. Veel buitenlieden die per spoor, boot, tram en fiets waren gekomen, werden ongeduldig, totdat tegen 6 uur ,de mare klonk dat de ballon niet zou opstijgen de harde wind was een belem- mering voor de vulling. Veel teleurgestelde gezichten, die nog treuriger werden toen aan het bureau door de exploitanten het kwartje entree niet werd teruggegeven met het kaartje konden de talrijke bezoekers den anderen dag (Maandag) de opstijging bijwonen. Dat deze mededeeling gisting bracht, laat zich denken. 's Maandags had ieder zipi werk en vooral de buitenlieden waren slecht te spreken de aanwezigheid van een talrijke politie- macht voorkwam erger. Aan verwenschingen geen gebrek, maar de kwartjes werden niet teruggegeven. Ook Maandag is de ballon niet opgegaan. Men blijft nu nog hopen. Een zwervertje. De jongen, die na de Lustrumfeesten te Delft zwervende werd ge vonden, is nu aan zijn familie terug gegeven. Na veel zoeken gelukte het de Delftsche politie den woonwagen op te speuren op de Utrecht- sche kermis. De knaap die te Delft geheel van onder- en bovengoed was voorzien wilde liever niet naar het oude leven terug, doch moest er wel in berusten. Het #U. D." vertelt over dezen knaap het volgende Op het kermisterrein te Utrecht staat op het oogenblik een woonwagen van een rondtrek- kende familie, waarvan alle leden den kost moeten verdienen met dingen, die nu een maal het bestaan van een zwervenden kermisgast en zijn gezin uitmakenmuziek, zang en acroba- tuur. Tot dien kring behoort een jongske van zeven, acht jaar, dat zoo'n afkeer heeft van het leven rondom hem, dat hij telkens den wagen ontloopt en dan bij de politie komt vragen om eten en verblijf. Het kind huivert bij de gedachte weer naar den wagen terug te moeten en gedwongen te worden tot het kermiswerk, waaraan het niet wennen kan, ondanks alle moeite. Het ventje is dankbaar en tevreden als hij in de wachtkamer der agenten mag zitten teekenen en knutselen en aldus het orgeltje vergeten kan, waarmee hij de straat op moet en geld verdienen. Ook in Delft ontliep hij bet ouderlijk gezin en ook daar zocht hij een tehuis bij de politie. Er zit iets tragisch in dit gevaleen kind dat den woon wagen ontloopt, omdat het niet blijven wil in dien kring, waarin het wie weet wat heeft ondervonden En het gejoel en lawaai van de kermis ontvluchtend weet het zich veilig bij hen, die bescherming geven. Wat heeft dat jong leventje wellicht al gehad, waarvan niemand iets beseft, zelfs nog niet als men den dreumes 's avonds ziet scharrelen in de omge- ving der groote cafe's, om voor z'n orgeltje de aandacht te vragen. Vanmiddag sloop het kereltje weer het politie- bureau binnen en vroeg er te mogen blijven. Zoo heel vluchtig ging voor ons heen een klein stukje kermisleven en kermisleed. Woensdagnacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een tweetal perceelen in de Vlamingstraat in Den Haag. Vermoedelijk door middel van een valschen sleutel hebben zij zich toegang verschaft tot een ledig staand bovenhuis, zijn toen, door uit een raam te klimmen, gekomen op de lantaarn boven het kantoor en het achtergedeelte van het magazijn van //Le bon Tailleur". In het kantoor hebben zij het licht opgestoken en, om niet de aandacht van nachtelijke voorbijgangers te trekken, heb ben zij de gordijnen van de paskamer voor de glazen en voor de deur van het kantoor gehan- gen. Daarop hebben zij den lessenaar gefor- ceerd en daaruit een niet groot bedrag aan geld, ongeveer 8, weggenomen. Vruchteloos hebben zij getracht het slot van de brandkast te forceeren, doch zij slaagden er in, nadat zij de kast midden in het kantoor hadden neerge- legd, met behulp van de in de werkplaats ge vonden groote persijzers en coupeurscharen, een gat in de brandkast te maken, echter niet groot genoeg om het bankpapier en het zilvergeld (tot een bedrag van pi. m. 1000), hetwelk de kast bevatte, er uit te kunnen haien. De scharen, die ongeveer f 30 per stuk kosten, zijn geheel vernield of ernstig beschadigd. De dieven hebben, blijkbaar uit wraak over het mislukken der poging om de brandkast te for ceeren, een aantal coupons stoffen uit het ma gazijn genomen en daaruit groote stukken ge- sneden, die later op het dak van het belendend perceel zijn teruggevonden. De schade, die de eigenaren van het magazijn door deze veruieling lijden, is zeer aanzienlijk, daar wel de inhoud van de brandkast tegen braak was verzekerd, doch niet de in het magazijn of het kantoor aanwezige gelden en goederen. De inbrekers hebben vervolgens, waarschijn- lijk langs den weg dien zij gekomen waren, het magazijn verlaten, en over het dak v$n het aangrenzende perceel heen, zijn zij toen blijkbaar door inklimming in het magazijn van den heer Borst gekomen. Daar hebben zij het kasregis- ter van de toonbank naar de keuken gesleept en 't daar door middel van een beitel geforceerd. De heer Borst had 's avonds tevoren om on geveer zeven uur den inhoud uit het kasregister genomen, zoodat er niet meer in was dan 's avonds nog was ontvangen, n. 1. ongeveertwaalt gulden. Ook twee parapluies en een groot aantal dassen worden vermist. Aan de brand kast is hier niet geraakt. Ook de heer Borst was alleen wat betreft den inhoud daarvan verzekerd. De nachtelijke bezoekers namen nog een borstel mee, die in het leegstaande bovenhuis, waar zij het eerst binnenkwamen, is terugge- vonden. Te oordeelen naar de daar gevonden sporen, hebben de heeren zich daar behoorlijk gereinigd en gewasscben. De loopknecht van het magazijn //Le bon Taillenr", die hedenochtend als gewoonlijk het eerst in het magazijn kwam bemerkte terstond de aangerichte vernieling, daar in kantoor en magazijn alles was overkoop gegooid. Hij waarschuwde terstond de politie, die thans naar de daders zoekt. Reclame. De eigenaars van een der grootste Londensche warehouses, een winkelpaleis, waar men letterlijk van alles kan koopen, zijn op een nieuw denkbeeld gekomen om koopers te lokken uit allerlei plaatsen. Zij laten ter gelegenheid van een uitverkoop zeer verminderde prijzen extra reclame- treinen uit verschillende plaatsen loopen waarmee de gegadigden kosteloos naar Londen worden vervoerd. Er wordt druk gebruik gemaakt van die gelegenheid en de magazijnen zijn stampvol met bezoekers. Den eersten dag kwamen er 800 uit Bournemouth, 750 uit Portsmouth, 1700 uit Hastings en Brighton, enz. Onder hen waren natuurlijk sommigen, die alleen mee- gingen om kosteloos het reisje te doen maar voor de groote meerderheid bleken zij koopers vooral ook koopsters zijn. In de treinen, waar bedienden van het magazijn de reizigers ontvangen, vinden de passagiers natuurlijk een menigte catalogi van het ware house als reislectuur. Het verkeer van die extra-treinen gaat deze geheele week door, uit Salisbury Reading, enz. Van den voor kort gestorven ltaliaanschen diplomaat, graaf Tornielli, weet een Fransch blad een aardige geschiedenis te vertellen. Graaf Tornielli was de correctste diplomaat dien men zich denken kan, maar hij had een ge- woonte, waarvan hij zelfs bij feestelijke gelegen- heden niet afweek handschoenen waren bij hem gehaat, en hij droeg ze nooit of het moest zij" samengevouwen in de linkerhand. Eenmaal trof hem het noodlot. Hjj was toen gezant te Londen en tegenwoordig bij een gala- soiree in Buckingham Palace. Een lakei bracht hem de uitnoodiging, in een quadrille met de prinses van Wales, de tegen woordige koningin Alexandra, te dansen. Graaf Tornielli, zeer verheugd over die groote eer, dacht er aan, dat hij nu zijn gewoonte toch or.trouw moest worden, en begon zijn handschoenen aan te trekken, toen hij plotseling tot zijn schrik be merkte. dat hij twee linkerhandschoenen bij zich had. In Charkow had zich onlangs de 52jarige Kartsjoekof te verantwoorden wegens landloo- perij. Daarbij bleek, dat men te doen had met een oud-revolutionair, die eenmaal leider was van een bekende revolutionaire organisatie. Hij werd toen veroordeeld tot dwangarbeid ge- durende 20 jaar. Op Sachalin vestigde hij zich toen als boer, doch de uitslag van den Japansch-Russischen oorlog noopte hem zijn nieuw vaderland te verlaten. Hij ging naar Charkow, de geboorteplaats terug, lijdt er armoede en wordt opgepakt. tegen en zijn Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent, Hulst. Hervormde Herk. 9 n. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 94 u., Ds. J. van der Spek van Schoonhoven en 2 u., Da. J. Domela Nieuwenhuize v. Gent. 9 u.en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u., Ds. G. v. Dis en 2 u., Ds. G. v. Dis, H. Donp. 9 u., Ds. Raams, H. Avondm. en 2 n., Ds. E. Raams, Dankzegging H. Avondm. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Eoos. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Herken. Ter Nenzen. 9 u. en 2 n., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 n. en 2 n., Ds. E. H. Broekstra. B. 9 a. en 2 n., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. E. Hamming. B. 9 n. en 2 u., Ds. G. Ch. Aalders v. Tjummarnm. 9 u. en 2 n., Ds. J. Scholten v. Hindeloopen. Hoek. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 54 u., Ds. H. Ruben. IiOhaal aKbrn-Harzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. u., dhr. J. J. Kense. ze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6