A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No. 5177. Zaterdag 25 Juli 1908. Gemengde berichten. 48e Jaargang. Binnenland. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per dvie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,32x/s en voor het overige Bnitenland J 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTED TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berebend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EBRSTB BXjJLJD. EERSTE KHMER. Vergadering van Donderdag. Voortgezet wordt het debat over de ontwerpen betrefi'ende den ackterstand bij de rechtscolleges. De heer Kist acht den achterstand een gewoon gevolg van de vermeerdering van arbeid, ten- gevolge van de toeneming van verkeer en be- volking. De ouderdom van den rechterlijken ambtenaar heeft aan den achterstand geen sckuld. Ten onrechte is dan ook de pensioneerings- kwestie vastgekoppeld aan het achterstands- ontwerp. Het pensioneeringsvraagstuk is een principieele kwestie, welke afzonderlijk dient onderzocht, en niet tbuis behoort in een nood- wet als de onderhavige. Wat betreft de kwestie van den alleenrecht- sprekenden rechter, betoogt spreker, dat niet getornd mag worden aan de bevoegdheid van de rechteriijke coliegies om hun eigen kamers saam te stellen. Met den heer Van den Biesen acht ook spreker het beneden de waardigheid van de rechteriijke macht, om het geschenk, dat de Regeering den magistraten wil aanbieden als zij maar binnen 6 maanden heengaan, aan te nemen. Zulk een lokmiddel kritiseert spreker ernstig. De leden der rechteriijke macht hebben recht op pensioen zij hebben daarvoor gestort. Spreker adviseert den Minister, zijn voor- stellen, met uitzondering van dat betrefi'ende versterking van het personeel, terug te nemen. De heer 't Hooft brengt hulde aan den Mi nister, dat door zijn komst aan het hoofd van het departement van Justitie een ernstige poging is gedaan tot bestrijding van den ach terstand, maar betreurt 't dat de poging wordt verbonden aan de pensioneeringskwestie. Met voile overtuiging zal spreker steunen versterking van het personeel bij de rechtban- ken te Amsterdam, Rotterdam en's Gravenhage. Maar met leedwezen zal hij met het 2e ont- werp, dat hier reeds tot zoovele bezwaren heeft aanleiding gegeven, niet kunnen meegaan, en verzoekt hij dringend den Minister dit pensio- neeringsontwerp, ingevolge den nadrukkelijken wensch der Kamer, terug te nemen. Eigenlijk heeft men hier te doen met een herhaling van het geval-Staal, die ook zijn maatregelen be trefi'ende het blijvend gedeelte deed vooruit- loopen op een in uitzicht zijnde herziening van de Militiewet, maar met dat groote verschil, dat Minister Staal het buiten de Staten-Generaal om deed, en deze Minister van Justitie niet (luid gelach). Spreker is geen onvoorwaardelijk tegenstander van een proef met enkelvoudige kamers, maar onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat zij al- gemeen worden ingevoerd, en bij de wet geregeld zal worden welke zakeu de unieus judex zal behandelen. De heer Pelinck ontwikkelt eveneens be zwaren tegen de voorgedragen algemeene pensioenregeling, die niet bevorderlijk zal zijn om de bezwaren tegen de laugzame bereckting te doen verdwijnen. De Minister van Justitie wijst op den treu- rigen toestand van opeenhooping van processen. De Regeering is bij die poging bedacht, niet enkel op uitbreiding van personeel, maar wenscht tegelijkertijd verdere uitbreiding in de toekomst te voorkomen. Daarom is het veelbesproken ontwerp no. 2 als een onverbrekelijk geheel te beschouwen met de twee overige, en de Regee- ring blijft ongeneigd, ook na den aandrang van den heer 't Hooft, dit ontwerp ait het complex los te maken. Tegemoetkoming toch mag niet ontaarden in beginselloosheid. De Minister spreekt. nu over het Grondwets- bezwaar. Het pensioneeringsontwerp was naar le meening der Regeering, niet eeri nieuw i^etsontwerp, maar een wijziging in een bestaand en daarin volkomen passend, daar ze beoogde mede den achterstand te bestrijden, vooral in dp toekomst. Ook het andere cohstitutioneel <^waar, dat te veel invloed op samenstelling De Prins niet aangeslagen in den Hoofde- lijken Omslag, wel in de Inkomstenbelasting De Haagsche geraeenteraad nam in behande- ling het afwijzend preadvies op de motie Ter Laan om den Prins der Nederlanden aan te slaan in den Hoofdelijken Omslag. De heer Ter Laan meende, dat een verzuim moest worden goedgemaakt,. Of de Koningin wel vrij was van gemeentelijke belasting, liet hij in het midden, doch de Prins viel zeer stel- lig in de termen van aanslag in den Hoofde lijken Omslag, als hoofd van het gezin. Dat Z. K. H. niet was aangeslagen in het perso neel, deed er niet toede verordening kende in dat geval schatting. Spreker vroeg tegen- over de redeneering van B. en W., dat de Prins in het Paleis woont, doch het niet be- woont, eenvoudig toepassing der verordening. De heer Bik achtte de verordening door B. en W. juist toegepast. De Prins bewoonde inderdaad het paleis niet, doch .woonde er, omdat hij de Gemaal is der Koningin, aan wien een bepaalde woning ter bewoning is aangewezen, Wethouder Simons verweet den heer Ter Laan, dat hij de verordening niet juist opvatte. Trouwens, waar belastingherziening in uitzicht stond, zou de verordening dit jaar vermoede- lijk voor het laatst werken en had het weinig zin meer op een veranderde toepassing alleen voor het jaar 1908 aan te sturen. Na repliek waartusscheu de heer War- neke opmerkte, dat het hoofd der Vorstelijke echtverbintenis niet kon worden aangeslagen in het personeel en dus Haar Gemaal niet in der rechtscolleges aan politieke lichamen als Regeering en Tweede Kamer' zal worden toe- gekend door plotselinge benoeming van vele nieuwe leden, erkent de Minister niet. De Minister houdt vol, dat bij stijgenden ouderdom krachtsinspanning afneemt. Wel ontstaat meer ervaring, maar dat is niet genoeg. Trouwens de Regeering hecht niet bijzonder aan 65jarigen leeftijd, is op dit punt tot alle concessies bereid. Wil men in plaats van 6 maanden termijn, waar binnen pensioen aan- gevraagd moet worden lezen twee of drie jaren, het is den Minister goed, mits er maar een termijn blijve. Inter pellati e-Y e n e z u e 1 a. De discussies worden intusschen even onder- broken om den heer Van Heeckeren van Kell gelegenheid te geven een vraag te richfen aan de Regeering, naar aanleiding van de geruchten inzake moeiljjkheden met Venezuela. De Minister van Buitenlandsche Zaken ant- woordt ongeveer het volgende Sinds de Regeering haar bekende verklaring op 26 Juni j.l. over deze zelfde aangelegenheid in de Tweede Kamer aflegde, is tot haar spijt niet vervuld haar toen geuitte wensch, dat de gerezen moeilijkheden op minnelijke wijze zouden worden uit den weg geruimd. Er is integendeel nieuw misverstand gerezen tusschen onzen ver- tegenwoordiger te Caracas en de Venezolaansche regeering, hetwelk waarschijnlijk van persoon- lijken aard is. Men zal goed doen, ook daar de telegrafische gemeenschap gebrekkig is, de berichten onder eenige reserve te aanvaarden. De Regeering zal intusschen haar voile aandacht aan deze zaak wijden, waar zoowel de nationale eer als groote materieele belangen op het spel staan. In geval van onvermijdelijke noodzakelijkheid zal echter, waar de Regeering streeft naar een gelijktijdige behartiging van beide, zij toch niet aarzelen de eerste bet zwaarste te laten wegen. Na deze verklaring vervolgt de Minister van Justitie zijn rede en doet toezegging den 65- jarigen leeftijd alsnog in 70 te veranderen. De heeren Stork en Reekers wijzen er op, dat, daar de Eerste Kamer recht van amende- ment mist, een novelle zal moeten worden in- gediend. Aldus belooft de Regeering, waarna de be- raadslagingen geschorst worden en de Kamer tot nadere bijeenroeping piteengaat. din Hoofdelijken Omslag, omdat Zijn positie door andere rechtsverhoudingen werd beheerscht dan die van andere echtgenooten werd de motie Ter Laan verworpen met algemeene stemmen, behalve die van de heeren Ter Laan en Hoejenbos. In de in aantocht zijnde inkomstenbelasting zal men Z. K. H. wel aanslaan, deelde de Wethouder van Financien mede. De heer Ter Laan kan dus gerust zijn TER NEUZEN, 24 Juli 1908. Met 1 Augustus is de postbode tusschen Middelburg en Grijpskerke K. T. Post overge- plaatst als postbode van Hoek op Ter Neuzen. Te Biervliet is Dinsdag, onder toezicht van de bevoegde macht en op last van het bestuur der Roomsch-Katholieke kerkfabriek, een varkens- hok afgebroken en een haag uitgeroeid, die den uitweg voor voertuigen belemmerden van het terrein naast de kerk. Dat terrein is grootendeels bebouwd en ten deele ook met arbeiderswoningen bezet op cijns- grond. Een der bewoners weigerde vrijwillig af te breken wat in den weg stond, en afbraak en haag zijn nu van zijn erve weggenomen en op den nabijgelegen dijk gevoerd. Deze gedwongen onteigening vond veel bekijks. Blijkens een in den Belgischen Moniteur van 11 dezer voorkomend bericht, mogen slachf- schapen, herkomstig uit Nederland, per spoor ingevoerd o. m. langs de tolkantoren van Selzaete (station), en Clinge (station), rechtstreeksbestemd voor de abattoirs van Antwerpen, Brussel, Cure- gbem-Anderlecht, Brugge, Gent en Luik, van 15 Juli 1908 af onder dezelfde voorwaarden naar het abattoir van Ostende worden vervoerd. Door den heer E. Huijgebaert te Asse- brouck bij Brugge zijn plannen gevormd voor den aanleg van een stroomtram van Knocke, over Retranchement, Cadzand, Nieuwvliet en Groede naar Breskens. Dinsdagmorgen was bovengenoemde onder- nemei* met twee Belgische ingenieurs te Cadzand, waar het terrein opgenomen werd. Westcloi-pe. In de laatst gehouden raads- vergadering is o. m. besloten de braudweerver- ordening in dier voege te wjjzigen dat het aantal dienstplichtige manschappen van 130 wordt teruggebracbt tot 100 terwijl de dienstplichtige leeftijd tot nu toe 2045 jaar, nu zal worden 20 40 jaar. De manscbappen boven den 40jarigen leeftijd zullen alzoo binnen korten tijd uit dien dienst worden ontslagen. Kantongerecht te Ter Neuzen. De teelt van incarnaatklaver. Deze klaversoort, vaak ook Fransche klaver genoemd, is, hoewel iets minder voedzaam dan de roode klaver, toch een gewas, dat op niet te laag liggende, lichte klei- en niet te hooge of te schrale zandgronden, alle aanbeveling verdieat. Immers, ze geeft reeds vroeg een snede groenvoeder van goede hoedanigheid, en bezet het land slechts gedurende den winter en het vroege voorjaar, zoodat ze als tusschenvrucht kan geteeld worden. Het best past aan dit gewas een eenigszins gesloten grond, dezen diep er voor om te werken, is bepaald nadeelig. Het wortelstelsel der in carnaatklaver is vrij zwak ontwikkeld, zoodat ze haar voedsel uit de bovenste lagen des gronds haalt. Dewijl verder haar groeitijd kort is, dient de grond, waarop ze gezaaid zal worden, ruim voorzien te zijn van gemakkelijke opneem- bare voedingstoffen.. Daarom werke men, voor haar uit te zaaien, niet te diep door den grond 4U0 a 500 K. G. superphosphaat en 300 a 400 K. G. patent-kali. Is de incarnaatklaver dank- baar voor een bemesting met een phosphorzuur- houdende, niet minder is ze bet voor een kali- houdende, zooals we een paar jaar achtereen konden constateeren. We zijn gewoon, den grond, die in onze tuinen van af Augustas bloot komt, met incar naatklaver te bezaaien. om die dan het volgende voorjaar tot groenbemesting te doen dienen. Gedurende twee jaar nu werd de beschikbare grond op het einde van Augustus voor de helft bemest met superphosphaat alleen en voor de andere helft met superphosphaat en patent-kali. De laatste helft leverde telkens in het voorjaar een dicht en flink ontwikkeld gewas op, terwjjl zich op de eerste helft slechts een ijl, poover gewas had gevormd. Stikstof hadden we niet aangewend, om redenen we oor- deelden, dat die in den ouden tuingrond voldoende voorhanden was en de incarnaatklaver toch ook tot de stikstofverzamelaars behoort. De ontwikkeling van het gewas op het met patent-kali bemeste perceel toonde dan ook duidelijk genoeg dat daar de knoop niet lag. Overigens, de incarnaatklaver zou geen zustertje van de roode en de witte klaver moeten wezen, om niet dankbaar te zijn voor een kali-bemesting. Wint men zelt zijn zaad, dan verdient het aanbeveling, dit in de bolsters te laten, wijl dit steeds de beste opkomst geeft. Men heeft dan ongeveer 60 K. G. zaad per H. A. noodig terwijl men van ontbolsterd zaad aan 25 K.G. per H. A. genoeg heeft, De zaaitijd is midden Augustus. Men maait het gewas in het begin van den bloei, of wat eer, als men over eene ruime hoeveelheid beschikt. Is het uitgebloeid en begint zich dus het zaad te vormen, dan gaat zijue voedingswaarde heel wat achteruit. Een flink gewas incarnaatklaver kan een opbrengst geven van 2500 K. G. per H. A. Het vee houdt veel van incarnaatklaver en verkeert in goeden toestand, de paarden vooral gedurende den tijd dat dit gewas gevoederd wordt. Eigen- aardig is dat de urine der paarden wien dit voeder in aanmerkelijke hoeveelheid verstrekt wordt. zoo rood gekleurd wordt. Over dit verschijnsel behoeft men zich natuurlijk niet ongerust maken. Heeft de incarnaatklaver het veld geruimd, dan kunnen nog zeer goed aard- appelen, mai's, rapen, yoederbieten, boekweit e. d. gewassen verbouwd worden. Te Linschoten is een kindje van nog geen jaar oud, tijdens de afwezigheid der moeder uit de wieg gevallen en met het hoofdje tusschen de sporten van een stoel bekneld geraakt. Toen de moeder terugkwam, vond zij haar lieveling in zoo'n deerniswaardigen toestand, dat geneeskundige hulp helaas niet meer kon bat en. TER \E1ZK1S( HE (OIRIYT. Bit bind verscliijnt nnandag., WoensdH);. en Vrijdn^avond, nitg-ezonderd op Veestdngen. bij de lCirma I". J. VAI BE SAXBE te Ter !%"e«izen. o n1 Zitting van 23 Juli 1908. Wernnnleelil zijn J. v. D. te Axel, ter zake van overtreding dei bonwverordening, tot boete van 2 X JO, subsidiair 2 X 10 dagen hecbtenis. H. K. v. a. G. te Ter Neuzen, ter zake van overtreding wet betrekkelijk de afgifte van zeebrieven, tot eene boete van f 5, Subs. 5 dagen hecht. C. V., te Ter Neuzen, ter zake van overtreding kanaal- reglement, tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen becht. J. W. T. d. R. te Ter Neuzen, ter zake van straat- schenderij, teruggegeven aan de Ouders, zonder toepassing tan eenige straf. J. A. d. K., wed. L. P. te Axel, ter zake van het loopen op bezaaiden grond, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. d. S. te Gent, ter zake van overtreding der politie- verordening te Sas van Gent, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. d. F. te Zaamslag, ter zake van overtreding der politieverordening te Zaamslag, tot eene boete van /l, subs. 1 dag hecht. P. C. v. B., F. W., P. G, alien te Axel, ter zake van overtreding der Leerplichtwet bij herhaling, ieder tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. P. G., H. K., beiden te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. J. P. te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van 10, subs. 5 dagen hecht. C. S., P. v. L., beiden te Axel, P. L. te Zaamslag, C. B. V. te Axel, ter zake van rijden met liets zonder licht, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. A. E. te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. J. A. te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. H. K. te Sas van Gent, ter zake als voren, tot eene boete van ft, subs. 1 dag hecht. C. J. v. VV., M. V., beiden te Ter Nenzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van /2, subs. 2 dagen hecht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1