Gemengde berichten. Voor een paar belhamels zal de kefrnis geen aangename herinnering nalaten. Ze meenden wat baldadigheden te kunnen uithalen en bier en daar wafc te kunnen afbreken. doch werden door de politie op beeterdaad betrapt. Een veldarbeider, wonende op het Zaam- slagsehe Veer, wilde des avonds per fiets huis- waarts keeren hij viel, toen hij zijn stalen ros wilde beklimmen, en brak den pink zoodar.ig, dat het been geheel uit dat lichaamsdeel stak. Men moest den man terstond naar den geneesheer vervoeren. In de Herv. Kerk te Sommelsdijk was Zondag geen der Kerkeraadsledeu aanwezig tijdens de godsdienstoefening, zoodat de predikant aan enkele toekoorders moest verzoeken de gewone collecten te houden. Leelijke misrekening De bouw van bet nieuwekrankzinuigengesticht te Oastricum zal f 330,000 meer kosten dan in 1903 was begroot, bebben Ged. Staten van N.-Holland aan Prov. Staten medegedeeld. De commissie uit de Staten heeft daarvan met leedwezen kennis genomen, omdat Ged. Staten in 1903, toen zij een crediet aanvroegen van j 1,580,000, meenden in staat te zijn te verklaren, dat de begrooting rustte op zooveel mogelijk betrouwbare cijfers. Tocb kon de commissie niet anders doen dan te adviseeren, de gevraagde 330,000 toe te staan. Een spookhuis In een huis op den Binnen- Amstel te Am sterdam, waar men gemeubileerde kamers ver- huurt, had sedert een tweetal dagen iemand uit Australie afkomstig, zijn intrek genomen. Gisternacht, kort nadat alien zicb ter ruste badden begeven, werden de bewoners gewekt, door bet inslaan van ruiten en het gerinkel van gias, vergezeld van moord en brandgeroep. In allerijl kwamen de talrijke bewoners naar beneden stormen en zagen hoe de Braziliaan uit alle macht bezig was de vensters aan de straatzijde in te slaan. Een 3tal politie-agenten waren intusschen op bet lawaai en hulpgeroep toegesneld en het gelukte den dienaren van de heilige Hermandad, bijgestaan door hospita en kostgangers den aan armen en handen hevig bloedenden Brazi liaan tot bedaren te brengen. Volgens diens verhaal had hij, kort nadat hij zicb ter ruste had begeven, de kruk van de slaapkamerdeur zien omdraaien. Hierop zou men de deur eenige malen zoo hevig geforceerd hebben, dat een groote spiegel, welke aan den wand bing, voorover op den grond'in gruize- menten is geslagen.' Inderdaad lag de spiegel dan ook in duizend stukken op den vloer. Op dat oogenblik was de bewoner klaar wakker geworden, zijn bed uitgesprongen en had door het inslaan der ruiten alarm gemaakt. De drie agenten, door de bewoners geescor- teerd, ondernamen onmiddellijk een tocbt door het geheele huis, doorzochten alle hoekjes en gaatjes echter zonder eenig resultant, de dieven waren, indien zij er ooit zijn geweest, gevlogen. De man, die een aanzienlyke som gelds bij zich had, weigerde zelfs nog een nacht in het ,/spook- huis te vertoeven en zocht dan ook een ander heenkomen. Maandagnamiddag is alweder een vijfjarig meisje in het Galgwater te Leiden in het water geraakt. Het gaf, terwijl het werd opgehaald nog eenig teeken van leven, doch gaf spoedig daarop den geest. ,/Keer spoedig terug," was Stella's laatste bede, „o, heel, heel spoedigIk zal mij zoo verlaten gevoelen, zoolang gij weg zijt. Mijn broeders zijn goed, maar wij verschillen zoozeer Yan elkaar." Bolislav's antwoord bleef niet uit. Hij ook gevoelde zijn hart als verscheurd bij de gedachte, haar in dagen als deze vaarwel te moeten zeggen en het was hem bijna een verlichting, toen hij ten slotte de hoofdstad bereikte, welke hij reeds den volgenden morgen hoopte te verlaten, om de terugreis weer aan te nemen. Nog slechts een weinig geduld en hij zou haar weerzien en alles aanwenden, om hare droefheid te ver- zachten. Dienzeltden avond ten acht ure betrad hij een koffiehuis, dat druk bezocht werd door de hooge rangen der maatschappij en waar zijn binnengaan niet de minste achterdocht kon opwekken. In plaats echter van de groote zaal in te gaan, ging hij langs een breede gang naar het achterhuis, waar hij het slaapkamertje van den portier binnentrad. Schijnbaar liep men hier dood, maar na op een knop in den mnur gedrukt te hebben. zag hij een paneel verschuiven en vernam hij door de donkere opening heen het wachtwoord //Vrede". /.Gerechtigheid", sprak hij op zijn beurt. Thans werd het licht eener dievenlantaarn zichtbaar en klonk het weer //Volg my". Maandagnamiddag is het tweejarig kindje van J. d. F., arbeider aan den Droogendijk te Dinteloord, in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter de woning verdronken. Te Doesburg poogde in den nacht van Zaterdag op Zondag een inbreker zijn slag te slaan in een huisje aan een plantsoen, bewoond door een tuinman. De vrouw des huizes werd wakker, waarschuwde haar man en deze zijn getrouwden zoon, die met vacantie was. Met vereende krachten overmanden zij den inbreker en leverden hem aan de politie over. Het fluitende Raadslid. Uit Rozendaal wordt gemeld, dat de officier van Justitie bij de Bredasc'ne rechtbank eene strafvervolging heeft ingesteld tegen het bekende raadslid E. v. W. 4 Augustus zal deze zaak voor de rechtbank dienen. Als getuigen zijn gedagvaard een wet- houder, een raadslid, de gemeente-secretaris en de gemeente-bode. Een lastige loge. Dr. M., een te Amster dam gevestigd arts, die aldaar de laatste jaren uitsluitend in hotels woont, had laatstelijk, gedurende eenige maanden, zijn intrek genomen in //Palais Royal". In dat hotel wilde men hem echter om zijn zonderlinge wijze van doen en zijn buitengewone lastigheid niet langer logies verleenen. Daarom was den dokter reeds sedert eenige weken de verdere huisvesting outzegd. Toen Zondagavond een der directeuren, de heer Meijer, zich op zijn kamer begat, haalde de dokter een revolver voor den dag en moet hij gezegd hebben//Ziezoo, nu zullen wij eens afrekenen." De heer Meijer, die zeker vermeende te weten dat de revolver tot tweemaal toe ketste, bukte zich en greep den dokter bij de hand, waarin deze het gevaarlijke wapen hield. Toen ontstond een worsteling, waarbij de dokter moet gepoogd hebben het wapen op de borst van den hotelier te richten. Hij werd hierin echter verhinderd door eenige hotelknechts, waarvan een reeds van den aanvang af achter den heer Meijer had gestaan, zoodat hij, ware de revolver afgegaan, over den heer Meijer heen, door het schot zou zijn getrotfen. De politie werd gerequireerd, de dokter mee genomen naar den politiepost Molsteeg, alwaar de geladen revolver werd in beslag genomen. Kort daarna vervoegde de dokter zich, begeleic van een agent van politie, weer aan het hote om zijn goed en zijn //vergiften" te'halen. Begijperlijkerwijze werd hem evenwel de toegang geweigerd met de boodschap dat men bereid was zijn in het hotel aanwezige bezit- tingen onmiddellijk af te geveu. De kamer, waarin de grootste wanordeheersch te, was door de directie van Palais Royal af- gesloten. Men meldt uit Den Dungen Zondagnamiddag had hier een droevig ongeluk plaats. Mej. A. v. d. W. alhier, die zich met fietsrijden aan 't vermaken was, reed op 't zes- jarig dochtertje van v. B. alhier met't droevig gevolg, dat het kind een uur later overleed. Men begrijpt de droefheid der ouders en de verslagenheid van mej. Van de W. Het ongeluk is aan een bijzonder toeval toe te schrijven. Het kind kwam uit een zijweg geloopen, zonder dat het opgemerkt kon worden, voor dat het ongeluk plaats had. Te Eelde liep een koe met haar voorpooten in een in het land liggende zeis, met het gevolg dat het ondergedeelte van een poot totaal werd afgesneden. Het dier moest worden afgemaakt. Een werkgever, aangesloten bij de Rijks- Verzekeringsbank, werd dezer dagen lastig ge- vallen om zijn quitantie te toonen van betaalde premie in 1907. Hij kon gelukkig hieraan direct voldoen en hiermee was dit zaakje ge- eindigd. Na den onbekende door een smalle gang ge volgd te hebben, werd hij een ruim, goed ver- licht vertrek binnengeleid, waar een dertigtal jongelieden bijeen waren. Enkelen hunner slechts waren hem persoonlijk bekend. De voorzitter, een dertigjarige man, met don kere gelaatstrekken, wendde zich tot den uieuw aangekomene, en vroeg, terwijl er plotseling een diepe stiite ontstond z/Wie zijt gij z/Bolislav Kistowsky, eenige zoon van graaf Kistowsky, van Kolnowo". z/Waartoe zijt gij gekomen »Uit liefde tot het vaderland". Hij had niet zonder schrik dit oogenblik voor- zien. Het was niet tot beredeneerde, bezadigde mannen, dat hij was gekomen, maar tot wan- hopigen, tot dweepzuchtigen, tot lieden, die alles prijs wilden geven om Polen, zij het ook slechts den duur van een dag, uit zijn verne- dering op te heffen. Stella's beeld rees hem echter voor den geest en schonk hem moed, zoodat hij, tegenover de groene tafel post vattende, waarachter het be- stuur was gezeten, op kalmen, waardigen toon lervatte z/Ik ben gekomen met een doel, dat u alien zal verwonderen maar welk ook het antwoord op mijn taal moge zijn, ik bid u, broeders, zonder onderscheid, te gelooven, dat geen uwer jet verdrukte vaderland met trouwer gehecht- leid kan aauhangen dan ik. Van de wieg af Eenigen tijd daarna maande de Bank dien- zelfden persoon aan, om betaling der premie over het eerste halfjaar 1905. De man, die bijna zeker wist, dat hij deze gelden op tijd voldaan had, maar de quitantie niet meer kon vinden, spoedde zich naar het postkantoor, om zulks in het register aldaar te laten nazien. Hier bleek juist dit register te ontbrekeu. Het slot der historie was, dat betalen, circa /ll, plus kosten dwangbevel a 4,10, waarop de Bank hem intusschen had onthaald, het eenige was, om voor verdere lasten verschoond te blijven. Men beware dus de quitanties. Men meldt uit Den Haag Naar aanleiding van de aanhoucfing van den gewezen kantoorbediende van de Eerste Hvpo- theekbank met of zonder Levensverzekering, die in December 1905, naar hij toen beweerde, een bedrag van J 21,540 door verliezen of door dat het hem ontrold was, vermiste, kan het volgende worden gemeld Vrij spoedig nadat de ontrouwe kantoorbe diende, W. K. T. genaamd, het geld /.vermistej nam hij vrijwillig ontslag uit zijn betrekking bij bovengenoemde bank. Dittrok de bijzondere aandacht van de politie, die toen het aanvankelijk breed opgezette, doch bij gebrek aan resultaat gestaakte, onderzoek opnieuw hervatte en den jongeman scherp liet nagaan. Aanvankelijk bleef de jongeman, die onge- huwd was en bij zijn moeder inwoonde, hoogst eenvoudig leven. Toen hij blykbaar dacht, dat in den loop der tijden de zaak was vergeten, begon hij een andere en meer weelderige levens- wijze. Toch was dit nog niet van dien aard dat justitie of politie aanleiding vonden om in te grijpen. Intusschen bleef geen enkele kande- ling van den verdachte voor de politie ver- borgen. Eindelijk waren er zoodanige gegevens ver- zameld en aan het licht gekomen, dat de justitie en politie de zekerheid kregen, dat van het verliezen of ontrollen van het geld geen sprake is geweest en dat er alle grond was, om aan te nemen, dat de jongman de hem door de Bank toevertrouwde gelden had verduisterd. Gisteren werd door de justitie, daarin bij gestaan door den brigadier-rechercheur C. 0. van der Drift, die al die maanden lang op hoogst verdienstelijke wijze in deze zaak is werkzaam geweest en den thans aangehoudene schier dag noch nacht uit het oog verloor, een huiszoeking gedaan in de woning van T. te Scheveningen Daarbij werd gevonden een polis van de maat schappij Kosmos en een bedrag aan bankpapier Onmiddellijk in verhoor genomen, viel T. door de mand en bekende, dat hij het geld had ver duisterd en voor een bedrag van f 20,000 zich een lijfrente had gekocht bij bovengenoemde maatschappij, terwijl hij de rest van het geld gedeeltelijk had uitgegeven voor levensonderhoud. T. werd nu gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. Naar men verneemt, moet het vooral de boven genoemde brigadier-rechercheur zijn, aan wiens onvermoeiden arbeid het te danken is, dat tegen den gewezen kantoorbediende voldoende bewijzen zijn bijgebracht, om tot zijn arrestatie te kunnen overgaan. Men schrijft dato 19 dezer uit Warffum aan het //Nieuwsblad" van het Noorden Hedenmiddag geraakte het rijtuig van M. Sijpkens in de vry diepe gracht nabij het station. Het paard, dat onder den loop door een aanval van beroerte getroffen werd, kwam in de gracht' terecht en sleepte in zijn val het rijtuig mee. Achterin zaten mej. Sijpkens en de heer O. B. Sijpkens voorin de bestuurder H. Zuidema en diens beide zoontjes. Het rijtuig sloeg op den kant, zoodat de zijramen boven kwamen. Sijpkens sloeg direct het boven heb ik de liefde tot Polen ingezogen mijn eerste jeugd ging voorbij in het onafgebroken drooraen van vergelding, van bevrijding, van nieuwe grootheid voor Polen." z/Dat alles is ous bekend, broeder. Geen onzer, die het wagen zou aan uw gevoelens te twijfelen." z/Ik dank u voor deze woorden, mijnheer," hernam Bolislav, ,/zij schenken mij de noodige geestkracht om verder te gaan want zoo wij een zijn in overtuiging en liefde, wij verschillen in oVize zienswijze omtrent de middelen, waar- mede wij onzen verwoesten geboortegrond wen- schen te dienen. Neen, het is niet door een hopelooze poging te wagen, waarbij gij even goed weet als ik, dat u'w bloed vergoten zal worden, dat wij Polen uit zijn staat van ellende zullen opheffen. Veertien dagen lang zal Europa den lof verkondigen van uw heldendaad maar veertien jaren zullen niet voldoende blijken om het vaderland te vertroosten over uw gemis uw leven behoort het vaderland toe". z/Wij kunnen niet meer dan het voor Polen prijs geven riep een stem. z/Neen, dat kunt gij niet; maar Polen heeft geen meerdere dwangarbeiders noodig. Het leeft behoefte aan krachtige verdedigers. Spaart uwen arm, dien het zal opeischen ter gelegener urelaat er nieuwe mannen geboren worden om zijn grootheid te verwerven niet door ver- zwakking maar door steeds toeneraendekrachten cunnen wij ons doel bereiken". (Wordt vervolgd). raam stuk en heesch zich er door zijn moeder alleen te redden ging niet, maar het gelukte hem, haar zoover op te hijschen, dat gevaar voor verdrinken geweken was. Door de zwaarte was het vooreind van het rijtuig geheel onder water, zoodat Zuidema en de kinderen een oogenblik in groot gevaar verkeerden. Den vader gelukte het eindelijk zijn hoofd en armen vrij te krijgen en daarna de kinderen op te heffennadat hij vruchtelooze pogingen had aangewend om ook het bovenraam stuk te slaan. Dit alles gebeurde in een minimum van tijd en weldra was G. Boerma, die onmiddellijk daarbij woont, op de plaats van het ongeluk, benevens diens dochterde kinderen waren nu weldra gered en de vader redde zich zelf. Mej. Sijpkens was ook spoedig door vereende krachten van meerder toegeschoten hulp uit haar benarde positie verlost. Allen vonden eerst onderdak bij den heer G. Boerma. De heer Sijpkens liep een erge beenwond op, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het rijtuig is erg beschadigd, terwijl het paard dood in de gracht lag. Overigeus liep het goed af. Behalve aan Boerma en huisgenooten komt ook een woord van lof toe aan den heer G. Hoogeboom en echtgenoote. Maandagmiddag gingen de jongste zoon van den burgemeester van Hattem, baron Yan Heemstra en zijn neefje, de oudste zoon van het lid der Tweede Kamer, baron Yan Wasse- naer van Catwijck, zeilen op het Apeldoornsche Kanaal bij Hattem. Er was veel wind, het schuitje sloeg omde jongens konden niet zwemmen. De jonge Van Heemstra werd spoedig uit het water gehaald, maar hoewel twee uren lang al het mogelijke werd gedaan, de levens- geesten konden niet meer worden opgewekt. Na een paar uur visschen is eerst het lijk van zijn neefje gevonden. De laatste was voor een dagje met zijn ouders over, om een familiefeestje bij te wonen. Dieptreurig ongeluk Zaterdagavond halfzes is Frits Lameyer een flink jongetje van jaar, in de Willemsvaart te Zwolle verdronken. 't Was zijn eerste vacantiedag, hij was over- gegaan van de le naar de 2e klasse en was nu om 4 uur met zijn vader eens gaan wan- delen naar het Katerveer. De heer Lameyer had zijn fiets aan de hand meegenomen om op stille gedeelten van den weg een eindje te kunnen rijden, waarbij zijn jongen dan even achterop kon gaan staan. Op den terugweg, toen de vader weer met de fiets aan de hand liep en het zoontje aan de zijde van den vader er naast, kwam hun terwijl zij zich op de kleine ophaalbrug be- vonden, een jongetje langzaam achterop rijden. De vader zei nog: ./Frits, let er op, daar komt een fiets aan"; het zoontje is onmiddel lijk na die waarschuwing een weinig naar rechts uitgeweken en onverklaarbare wijze onder 'de brugleuning door in 't water gevallen, zonder met de fiets van den jongen in aanraking te zijn geweest. De vader, hoe wel niet kunnende zwemmen, heeft nog een oogenblik in beraad gestaan om hem van den hoogen rnuur in het diepe water na te springen, maar de gedachte aan vrouw en dochtertje weer- hielden hem gelukkig nog. Op zijn hulpgeroep kwam de heer Nijland met een langen stok a'angeloopen en een der sluisknecllten eveneens, maar het kind was reeds gezonken. De vader had hem nog even boven zien komen en toegeroepen //Frits, sla maar flink met je handen", maar plotseling was het jonge tje in de diepte verdwenen. Inmiddels was men met de dreg van het nabij zij nd magazijntje komen aandragen deze was achter slot en de sleutel moest eerst nog worden afgegeven. Terwijl de vader radeloos aan den kant stond was een schipper met een roeibootje nabijge- komen de heer Nijland had ook nog een dreg gehaald en ongeveer een kwartier nadat het kind in 't water gevallen was, werd het er uitgehaald en op den graswal gelegd. Even daarna heeft de heer Klosters, die er toevallig passeerde, door toepassing van de voorschriften getracht de levensgeesten op te wekkener was naar Dr. Vitringa getelefoneerd, die on middellijk per motorfiets ter plaatse was, maar slechts den dood kon constateeren. Een rijtuig waarin twee keeren gezeten waren werd door dezen den heer L. aangeboden, het kind werd in een wollen deken gewikkeld en naar huis gereden. De dokter was inmiddels de moeder gaan voorbereiden. Men kan zich de ontsteltenis en droefheid der ouders voorstellen. Te Berckem bij Antwerpen was de vorige week in een gracht het lijk van een vermoordde vrouw gevonden, waarvan men de identiteit niet kon Yaststellen. Zaterdag kwam zich iemand aanmelden om het lijk te zien en herkende dat als zijn 30jarige dochter, die in April van haar man was weg geloopen. Hij gaf o. a. als kenmerk een itteeken op aan haar linkerarm, dat men ook werkelijk vond. Er werd toestemmiug tot de legrafenis gegeven. T o n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2