A I g 8 m e 8 n s- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemeenterekeniag. \o. 5175 Dinsdaa: 21 Juli 1908 Gemengde berichten. FEUILLET0N. ABONNEMENT: Oer drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederlanff 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nmnmer behoort een bijvoegsel. neuzen, TER NEUZEN, 20 Juli 1908. Gisteren werd in ,/De Buiten-societeit" alhier een concert gegeven door de harmonie //Nut en Vermaak" van Bornbem, directeur de heer Theo de Maeyer. Reeds tevoren was een goeden roep van dit gezelscbap uitgegaan. Het was daarom jammer, dat het weer nietmeewerkte, tot het uitlokken voor een bezoek aan den tuin. Niettemin waren velen tegenwoordig. Ook een groot aantal ingezetenen van Bornbem waren met bet gezelschap meegekomen, zoodat de tuin goed bezet was. De verwachting in de vereeniging werd niet beschaamd. Een artistiek programma werd uitgevoerd^ op eene meesterlijke wijze en aan de uitvoering bleek dat deze harmonic het ge- brach t beeft boven eene hoogte waarop dilettanten- gezelschappen meestal staan. Niette verwonderen is het, dat bet applaus der boorders aan de uitvoerenden niet gespaard werd. We kunnen bet bestuur der //Buiten-societeit" teliciteeren met het engageeren van dit gezelschap en spreken zeker naar den wensch van velen, wanneer wij aan //Nut en Vermaak" een //tot weerziens" toeroepen. Zaterdag is alhier op de reede gekomen de Noorsche stooraboot „Orn", kapitein Nielsen, van bt. Petersburg met hout voor Gent bestemd. Dit stoomschip had op zee zwaar weer te doorstaan. De kapitein meende toen hetschip de Haakgronden passeerde dat het daarop zou vast- dry ven en verloren zou zijn, waarom de redding- booten werden gereed gehouden. Zoover was dag, Een treffend schouwspel wachtte hem. Stella had de wake alleen met den overledene willen doorbrengen. Zij had een laag stoeltje naast het bed geschoven en daarop plaats ge- nomen, doch door uitputting overmand, was zij in slaap gevallen en het schoone blonde boofd rnstte op de dekens tusschen de winterbloemen welke men over het praalbed had uitgespreid Zy schrok op, groette bem, en sprak: Herinner u myn harde woorden niet. Ik heb een doode te beweenen, gij niet." "fie zegt u? oqJj jp. znlbs niet doe?" sprak by weemoedig,/er zijn ook gevoelens, slaap1" °nS SteiVen en verba,men elken Voor het eerst vestigden haar lichtkleurige oogen zich weer doordringend op hem. Zelfs by het schemerhcht der half opgebrande kaarsen zag zij hoe bleek en verwrongen zijn gelaats- trekken waren. ,/Graaf," stamelde zij in een opwelling van onbeschryfelijk berouw, ;/ik ben hedenmorgen onrechtvaardig geweest." Bolislav haalde de schouders opzijn hand steunde zwaar op de eikenhouten schrijftafel naast hem, maar zijn stem klonk zeer bedaard, toen hy antwoordde Denk daar niet langer aan. Alles is goed zooals het is." 8 het niet gekomen doch van den deklast hout was weinig overgebleven. Het water had zijn kracht daarop doen gelden en bijna alles weg- gespoeld. In het stormweer had ook de groote mast het begeven, door het werken der lading was een deel der reeling afgerukt en zelfs was het compagniemerk van het stoomschip van den schoorsteen gerukt. In lichters is een deel der lading overgeladen, terwijl het stoomschip in zooverre wordt ge- restaureerd, dat het de sluizen kan passeeren. In de Zaterdag gehouden openbare te- rechtzitting van den Raad van beroep te Middel- burg had de uitspraak plaats ter zake van de beslissing van de Ryksverzekeringsbank van 12 Mei 1908 welke werd vernietigd en de beslis sing van 18 Mei 1907 gehandhaafd in zake hN., Hontenisse, en aan deze een rente toe- gekend van 37 cent per werkdag. Tramplnnnen in ZeeuivscJi- Vlaanderen. Dat de tramplannen tot verbinding van het Oostelijk met het Westelijk deel van Zeeuwsch- laanderen algemeen instemming vinden, kan men wel hieruit opmaken dat van de 82. bij den aanleg betrokken polders, niet minder dan 79 subsidie hebben verleend. Zaamslag, 20 Juli. Tot predikant bij kerk B alhier is beroepen de heer Uttenhout cand. aan de V. U. te Amsterdam. Hoofdplaat. De eerste kermisdag, Zater- had een noodlottigen afloop. Bij een ontmoeting aan het Moldijkje van een paar boerenknechten Crombeeke en Cornell's werd de eerste met een mes zoodanig in de zijde gestoken, dat de long geraakt schijnt te zijn, en hij in gevaarlijken toestand verk'eert. t Is hier een herhaling van hetgeen te Oost- burg, laatste kermisdag, voorviel. De vermoedelijke dader is gearresteerd en naar het huis van bewaringteMiddelburg overgebracht. Blijkens het /Algemeen Politieblad" waar- schuwt de commissaris van politie te Groningen voorzich tig te zy n met h et aan knoopen van handels- relaties met de zich noemende vereenifing ultura Fruitbeurs te Groningen. De zaak wordt door een persoon onder dien naam gedreven z/Neen, zeg dat nietik. was een monster van ondankbaarheid." //Ik heb nooit erkentelijkbeid tusschen ons gewenscht. Stel u dus gerust." Zijn kalmte pijnigde haar meer dan de hardste verwyten hadden kunnen doen. Zij ontnam haar de kracht voort te gaan en al wat zij kon vragen was z/Gy hebt mijne breeders gewaarschuwd, niet waar ,yJa, jonkvrouw." //Wanneer denkt gij, dat zij hier kunnen zijn ,/lndien dit bericht hun.tijdig bereikt, om 8 uur Weer ontstond er stilte tusschen hen. //Gij zult tot na de begrafenis in dit dorp blyven, met waar?" hernam zij eindelijk met inspanning. //Ik zal blyven zoolang gij alleen zijtdaarna roepen andere plichten mij van hier." //Andere plichten herhaalde zij werktuice- lyk. ,/Lwe ouders zijn immers 'zelf no»°in lang met op Kolnowo terug." z/Ik keei ook niet naar Kolnowo weer." ,/Maar dan zijr, gij immers vrij, nog te blijven als ik het u verzoek." //Gisteren was ik dat nog geweestik telegra- feerde echter heden tevens aan eenige vrienden te Warschau, dat ik nog binnen tweemaal 24 uren by hen zou wezen." Stella wierp het hoofd met een trotsche be- weging achterover. //Dan zal ik u ook niet terughouden," zeide z«. //Ik begrijp te goed, dat gij er behoefte aan gevoelt na al deze treurige tooneelen, feest te vieren." Onze geachte lezers worden attent gemaakt op de, in ons nummer van heden, voorkomende advertentie der Hollandsche Creflietbank, die Turksche 400 frs. spoorweg-loten op maande- lijksche afbetalingen van J 2, 3 en f 5 aanbiedt. Zooals uit de advertentie blijkt, trekken deze loten 6 maal 'sjaars en er zijn hooge prijzen aan verbouden. De eerstvolgende trekking, waarin dehoofdprijs frs. 600,000 bedraagt, heeft reeds op 1 Augustus aanstaande plaats. In het armhuis der gemeente Opsterland ontstond hevige ruzie onder de vrouwen, waar- bij een zich zoo driftig maakte dat ze neerviel en op de plaats dood bleef. De stationchef te Nijkerk, wilde bij een dokter aldaar zijn zoontje van 11 jaar doen cureeren door het wegnemen der amandelen. Onder de operatie schijnt het ventje zich plot- seling bewogen te hebben, met het noodlottig gevolg, dat de strot werd afgesneden en de dood onmiddellijk volgde. Wonderei. Bij den kastelein A. Mulder te Finsterwolde is een kippenei te zien, waarvan de schaal duidelijk de afbeeiding van een wijzer plaat vertoont. De versehillende Romeinscbe cijfers zijn vrijgoed zichtbaar alsmede de uur en minutenwijzer, welke een hoek van 180 graden met elkander maken. De wijzerplaat heeft eenigszins een oValen vorm. Het plan besta^t om het ei aan meer des kundigen op dit gebied op te zenden, die misschien een verklaring van het buitengewoon verschijnsel kunnen geven. Sinds eenigen tijd heerscht in het dorp Elburg een onrust, welke haar oorzaak vindt in het feit, dat de smid C. met de geheele buurt overhoop ligt en niet meer in den winkel en tapperij van H. komt. Nu schijnt H. eenige personen tegen C. opgezet te hebben, met het gevolg, dat bij C. een slijpsteen vernield is, de ruiten werden iugegooid en hij zelf mishandeld is geworden, terwijl Zaterdagavond zeven keer op het huis, dat hij bewoont geschoten is. De politie, de orde, welke door het rumoer verstoord was, willende herstellen, raakte met het talrijke opgewonden publiek slaags, zoodat een hevige vechtpartij volgde. Dit heeft geleid tot de ar- restatie van den hoofdpersoon, bovengenoemde H. Deze heeft twee jaar geleden op 31 Augustus de versiering in een dronken bui vernield, het- Bolislav gaf geen aatwoord hij liet zich op een stoel neervallen en hief de oogen niet meer naar haar op. Zij ook wilde haar plaats weer innemen aan de zijde haars vaders, maar er was iets, dat haar drong haren hoogmoed te overwinnen en, stil biijvende staan, zeide zij op on vasten toon z/Ik vrees, dat mijn woorden u pijn hebben gedaan //Vergeet dat," antwoordde hij snel. //Er komt een oogenblik, waarop men beter doet voorgoed van elkander te gaan, omdat de haar, dien men elkaar toedraagt, nog enkele wreede gezegden naar onze lippen zendt. Heden- avond zullen wij voor altijd scheiden, laat het tot zoolang wapenstilstand tusschen ons zijn." z/Indien gij het betreurt tot zoolang te moeten wachten," mompelde het jonge meisje, ,/laat u dan niet terughouden door de gedachte aan mijne eenzaamheid. Ik ben niet vreesachtig van aard Bolislav Kistowsky was overeind gerezen in zijne oogen schitterde een koortsachtig vuur. ,Gij verjaagt mij dus," sprak hij somber, //ten tweeden male acht gij het noodzakelijk, mij een dier zweepslagen toe te brengen, zoo als alleen een vrouwenhand die ongestraft kan opleggen. Welnu, evenmin als gisteren zal ik mij van uwe zijde laten verdrijven. Nog een uur zult gij mij in uw nabijheid moeten dulden, want ik kan hier noodig zijn, zoolang gij u alleen bevindt. Maar aan den langsten dag komt een einde en daarna zweer ik u, dat gy mij niet weer zult zien." »Gij verstaat mij verkeerd, maar gij wilt het, welk toen al bij de bevolking kwaad bloed zette. Het is te hopen, dat thans nu H. zijn straf niet zal ontloopen, de rust in hetdorp zal wederkeeren. Bij den namiddag sabbat-dienst in de Ned. Israel, synagoge te 's Gravenhage had Zaterdag een zeer treffend voorval plaats. De heer Ph. F. had de vorige week zijn gouden bruiloft ge- vierd. Ter dankzegging voor deze heugelijke gebeurtenis ten kerkdienste opgegaan, werd hem daar eene hooge ceremonie vereerd. Nauwelijks was de grijsaard van de H. Arke naar zijne zitplaats teruggekeerd of hij gaf den geest. Men kan zich de ontsteltenis van de gemeente voorstellen. Onmiddellijk werd de.bijstand in- geroepen van geneeskundigen, doch zij konden slechts den dood constateeren. De gebeden voor de. stervenden werden nog voorgezegd en toen droeg men den ontslapene naar de consistorie- kamer, vanwaar het lijk eerst na afloop van den Sabbat naar de woning is mogen vervoerd worden. Over het plotseling pverlijden van den te Tilburg weibekenden M. K., meldt de N. Tilb. C. Toen Dinsdagavond K. smoordronken langs den weg op den Beekschen dijk lag, koos de straatjeugd hem tot mikpunt van hare balda- digheid en wierp hem met steenen. Ditduurde, totdat. een viertal 18jarige knapen den dronkaard op zijn verlangen naar de in de nabijheid lig- gende herberg van De Kort geleidden. Hier binnen getreden, trakteerde K. geheel nit eigen beweging zijn helpers op een glas bier en vroeg voor zichzelf jenever. Uithoofde eehter van den verregaanden staat van dronkenschap waarin de vrager verkeerde, gaf de waardin hem water. Korthout betaalde onmiddellijk het geheele verteer, zonder daartoe in het minst te moeten worden aangespoord. Nadat de vier jongelui waren heengegaan, begon vrouw De Kort het gezelschap van haar gast te vervelen. Ze nam hem daarom bij een arm en zette hem buiten de deur. Dronkenschap belette K. echter te staan en zoo viel hij hier neer met zijn hoofd op de steenen. Toen De Kort thnis kwam, vond hij den dronkaard dien hij opnam en aan den overkant van den weg in het gras neerlegde. En op dezelfde plaats vond men hem 's morgens dood. Dat de beide echtelieden De Kortherhaalde- lijk door de politie ondervraagt zijn, ligt voor geloof ik. Het zij zoo, indien gij mij geen vergiffenis kunt schenken." En naar den doode terugkeerende, wierp zij zich aan zijn zijde neer en verborg het hoofd in de dekens om hare brandende traneu te verbergen. Bij den aanblik harer droefheid trad Bolislav laugzaam op haar toe. //Ik hoop niet, dat ik uw verdriet vermeerderd ■heb." sprak hij zacbt. //Gij zelve zult misschien in later jaren kalmer oordeelen en inzien, dat ik alles aanwendde om uw lijden dragelijk te maken, dat ik mijn leven gegeven zou hebben om dat van uw vader te redden. Dan, als ik ver, waarschijnlijk heel ver van hier zal zijn. zult gij tot u zelve zeggem, dat zij, die uit ons bestaan verdwijnen, evenals de dooden, recht hebben op vergetelheid van elken wrok, en zoo zal er zelfs tusschen ons nog vrede kunnen komen." Zijn toon was zoo zonderling geweest, dat zij hem aanzag, verschrikt door een plotseling voor- gevoel. z/Gij spreekt van heengaan, ver van hier V Waarheen vertrekt gij z/Laat mij dat verzwijgen. Het is zonder beteekenis voor u." z/lk wil het weten, zeg het mij." //Welnu dan dit tenminste kan u geen leed doen. Ik heb naar Warschau geseind, dat ik deel uitmaken zal van de nieuwe beweging, die zich daar voorbereidt. Het vaderland alleen heeft nog waarde in mijn oogen." Stella was overeind gesprongen, zoo bleek als een doode haar groote oogen staarden hem aan met een uitdrukking van waanzin. Oit bind vergcHiJnt VImihiiImk-, Waengdaer man nuaBHB ei^rydwfavonil, uit^eznndt-vd op Feestda^en. bij de Firmn P. J. I»K MIHE) te Ter Neuzen. en Wethouders der gemeente TER Burgemeester Gelet op artikel 219 der Gemeentewet; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Rebelling van cleinkomstenm uitgaven dezer gemeente ovei het jaar 1907 aan den Raad is overgelegd, en die Kekening van den 17 Juli tot den 2 Augustus 1908 op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage e A^en' aGmede dat tegen betaling der kosten, aischriften van haar kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 16 Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1