Landbouwberichten. Gemengde berichten. verleenen van 10 gulden 'sjaars gedurende 20 jaren voor de stoomtram Drie Schouwen Moerbeke. Nog werd besloten aan het bestuur van den Moerspuipolder eene bijdrage te verleenen van 12,50 gulden 's jaars in de aanlegkosten van den keiweg in de Moerspuistraat. Maandagnamiddag brak bij Emile Robijn op den Heikant onder deze gemeente brand uit. Spoedig stond het huis in lichtelaaie. Het huis en het aaupalende stalletje werd met alles, wat er in was, een prooi der vlammen. Oorzaak van den brand onbekend. Huis en stalletje zijn verzekerd. Aangaande de beslissing van de algemeene vergadering van het Nederlandsch Landbouw- comite omtrent het vraagstuk der Landbouw- ongevallenverzekering, wordt nog gemeld Op voorstel van het bestuur werd, na dis- cussie, ten slotte met algemeene stemmen het volgende besluit genomen Het Nederlandsch Landbouwcomite, enz., over- wegende, dat het-gewenscht is, dat ook in de landbouwbedrijven de verplichting op de werk gevers worde gelegd om hunne werknemers te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in of in verband met het be drijf overkomen, doch dat de regeling der ver- zekering zelve aan de werkgevers behoort te worden overgelaten onder bij de wet te stellen waarborgen overwegende, dat het eveneens gewenscht is, den werkgevers, voor wie ongevallenverzekering niet verplicht zal zijn, de gelegenheid te openen, om zichzelf. hunne vrouw en in het bedrijf werkzaam zijnde kinderen te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van hun in of door het bedrijf overkomen ongevallen besluit lo. het bestuur op te dragen eenerzijds aan de regeering de iutrekking van het ontwerp van wet op de Landbouw-ongevallenverzeke- ring van 1905 te verzoeken en anderzijds bij haar aan te dringen op de indiening van een ontwerp van wet, deze materie betreffende, waarbij alleen de verzekeringsplicht wordt op- gelegd, doch onder de noodige waarborgen vrijheid gelaten wordt ten aanzien van de wijze van verzekering 2o. het bestuur uit te noodigen ter zake van de oprichting van verzekeringen, als voren om- schreven, dilligent te blijven". Yerder besloot de vergadering o.m. het be stuur op te dragen bij vernieuwing de aandacht van de regeering te vestigen op de bestrijding van de vervalsching van veevoeder, met het verzoek zoo spoedig doenlijk de indiening te bevorderen van een ontwefp van wet, waarbij de vervalsching van veevoeder strafbaar wordt gesteld. De bestaande wetgeving blijkt nog steeds onvoldoende om tot een afdoende be strijding van de veevoedervervalsching te ge- raken. Dit besluit werd ook genomen met alge meene stemmen, nadat een redactiewijziging was aangebracht naar aanleiding van een op- merking van den heer Kruseman, dat in den bestaanden toestand in zooverre wijziging is gebracht, dat thans aan een der rijkslandbouw- proefstations een monsteropuemer is werkzaam gesteld, speciaal belast met het nemen van monsters van vervalscht veevoeder. mijner moeder en mijne broeders verlangden naar wat afleidingik werd overgehaald hen te vergezellen, ofschoon ik echter weigerde te schieten. Op een gegeven oogenblik zagen wij een prachtig hert, wij renden het trotsche dier achterna, zoo snel wij slechts konden, en er weergalmde een schot. Nog zie ik hoe het beest zich bloedend voortspoedde, zekerlijk om eene wijkplaats te vinden, waar het ongemoeid kon sterven. Het was niet vlug genoeg en weer trof het een kogel, die ditmaal een zijner voor- pooten verbrijzelde. Het hert stortte neer, zich telkens tevergeefs trachtende op te richten. Ik kon dat schouwspel niet langer aanzien en Stamslau's geweer grijpende, doodde ik het terstond. Waartoe zulk een lange marteling Nooit zal ik het genot begrijpen, dat de denkende mensch er in schept dieren te folteren. Indien z9 schadelijk zijn, laat men er zich dan tenminste in oefenen hen met een enkelen kogel van het bestaan te berooven." Bianca lacbte bij deze woorden. "0- gli dwaze ziel riep zij uit. Wat zouden wij met onze vaders, broeders en echtge- nooten beginnen, als de genoegens van dejacht werden afgeschaftzouden zij nog wel iets vinden om^ s winters over te spreken en te pruttelen Graaf Kistowsky gaf haar lachend gelijk. Bolislav echter kreeg Stella des te liever om den moed, waarmee zij voor hare meening was uitgekomen, en zich tot haar overbuigende, terwijl zijn beide tochtgenooten nog voort- lachten. vroeg hij //Hebt gij het niet te koud Mij dunkt, ik zag u daareven huiveren." RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is tegen J. H., oud 26 jaar, werkman, wonende te Schoondijke, thans te Middelburg gedetineerd, rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie, ter zake dat hij o. m. den 6en Juli j.l. in de herberg van P. M. te Oostburg zekeren J. T. Lohman een messteek in den buik heeft toege- bracht, zoodanig dat deze de ingewanden uit den buik puilde. De ambtenaar te Tiel, die tegen zijn superieur een klacht indiende wegens huisvrede- breuk, is thans door dezen, een inspecteur der belastingen, voor vijf dagen geschorst. Daar legt men niet licht weer beslag op een automobiel In de zitting van den Raad der gemeente Tholen is medegedeeld. dat de kosten, welke het gevolg zijn van een procedure, met een in- gezetene over de inbeslagneming van een auto mobiel, zullen bedragen f 2509,11. De kwestie liep over een automobiel, die in beslag was genomen wegens niet voldoening van hoofdelijken omslag, maar waarbij gebleken is, dat de betrokken auto niet behoorde aan den persoon, die den omslag niet had voldaan. Behoudens goedkeuring van Gedep. Staten zal een geldleening, groot 2600, worden aan- gegaan voor betaling van proceskosten en uit te betalen schadevergoeding, ofschoon besloten werd nog niet in bet bedrag der schadever goeding te berusten. Te Hoorn wordt sinds Maandagavond half 7 een negenjarig knaapje vermist. Men vreest, dat het ventje een ongeluk is overkomen, hoewel dreggen tot dusverre zonder resultant bleef. Zaterdag is de timraerman B., te Boer- veenschemond van het dak eener behuizing gevallen. Maandag is hij overleden. Te Bellingwolde is gisteren Anno Eelsingi 15 jaren oud, door den bliksem gedood. Te Kessel is Zondag bij een hevig on weder de bliksem gestagen in de behuizing van den houtkoopman A. Timmermans, tengevolge waar- van diens woning en 3 daarnaast gelegen wouin- gen door het vuur werden vernield. De 60jarige Th. Bonsema, te Groningen, reed Maandagmiddag met een wagen, geladen met hooi, over den Paddepoelsterweg, toen hij door een schok van de plank, waarop hij zat, afviel en voor de raderen terecht kwarn. De zwaarbeladen wagen ging over zijn lichaam heen. In deerniswekkende toestand en hevig bloedende werd de arme man opgenomen en per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aan- komst reeds bleek te zijn overledeD. Uit het krankzinnigen gesticht te Medem- blik is een gevaarlijke verpleegde, Veltman, ontvlucht. In 1900 had Yeltman met een vriend, op de Brouwersgracht te Amsterdam getracht den brigadier Yan Stralen van het leven te beroo ven. Hij werd tot 14 jaren gevangenis3traf veroordeeld, hield zich in de gevangenis krank- zinnig en werd naar het krankzinnigengesticht te Medemblik opgezonden. Daar hield men hem voor een suffen, in zijn geestvermogens gekjenkten man, die weinig toezicht noodig z/Neen", gaf zij ten antwoord, //ik rilde, dat is waar, doch enkel bij de gedachte aan een dier arme, hongerige roofdieren, waarvan gij spreekt, en die hier verlaten rondzwerven. Wat al lijden is er ook onder de beesten." z/Het is beter niet bij dat denkbeeld stil te staan," zeide hij op gesmoorden toon. //Indien men in dit land zijn hart niet sloot voor al wat meelijden heet, hoe zou men dan nog een uur geluk kennen Men heeft zich slechts te herinneren, hoe schier aan elkeu haard een ledige plaats is hoe hij die haar eens bekleedde daar nooit weer zal keeren, omdat hij of wel doodgemarteld werd, of wel wegkwijnt in de mijnen van Nertchinok, in de kazematten van Akatonia, in het tuchtcorps van Orenburg." z/Gij zegt dat op een toon, als slaagdet gij zelf er niet in, dat spook uit uwen geest te verjagensprak zij, de lichtkleurige oogen naar hem opslaande. z/Dat gelukt mij ook zelden. Op een dag zooals gisteren moge ik het gepijnigd vaderland uit het oog verliezen, spoedig daarna rijst het met dubbele kracht weer voor mij op, en vroeg of laat zal ik waarschijnlijk bezwijken voor de verzoeking, zijn keten te helpen afschudden." z/Zeg liever een vooraf mislukte poging wagen, die het nog zwaarder verdrukking zal kosten en u zelf het lot der broeders zal doen deelen." z/Alleen de gedachte aan mijne moeder houdt mij voorloopig daarvan terug." z/Laat ons dan hopen dat zij nog lang voor u gespaard blijve. lang genoeg om u ook andere banden te doen aanknoopen, die u op hunne had. In den nacht van Zondag op Maandag is hij ontvlucht door een venster. Politie was juist overgekomen om hem naar de gevangenis te Leeuwarden te brengen. Zondagavond is te Rotterdam de stoker van een rijnsleepboot op den wal gruwelijk mishandeld. Deze stoker, die zich in het bestaande conflict tusschen stokers en machinisten en rijn- sleepbooteigenaren geen partij gesteld heeft, werd onverhoeds door twee mannen aange- sproken een van die mannen ging hem te lijf en sloeg hem met een scherp voorwerp een groot gat in het voorhoofd, bovendien werd zijn lip gespleten en zijn hem verschillende andere verwondingen in het gelaat toegebracht. De mishandelde, die er ontoonbaar uitziet, werd in het hulpziekenhuis aan de Nassaukade ver- bonden. De dader, een stoker, die vaart op een van de stoombooteu van de firma Wm. Egan Co., is gearresteerd en naar het polititiebureau ge bracht. Bij Doornspijk heeft een bakker bij ongeluk zijn eigen zoontje met de fiets overreden. Het knaapje werd bewusteloos in een huis gedragen en daar hersenschudding geconstateCrd. Dinsdagochtend is aan een heer die, voor het loket der postkwitanties in het postkantoor te Amsterdam stond te wachten een bankbiljet van 1000 ontstolen. De dader is vermoedelijk een nog onbekende jongen. In het Aquarium van //Artis" te Amsterdam is een levende achtarm-inktvisch, zg. poliep te zien, gevangen op onze kust,--waar deze dieren, hoewel zeer zelden, sotns wel voorkomen. Het kleine zeemonster schijnt zich in het aquarium zeer wel te bevinden en geeft in miniatuur een juist beeld van de reuzen achtarm-inktvisschen, die van tijd tot tijd hier-en-daar dood komen aanspoelen, en aanleiding geven tot zoo menig schrikwekkend zeemansverhaal. Men schrijtt van Terschelling aan L. en V. De oude menschenredder Hendrik de Haan, thans gebrekkig en behoeftig geworden, ont- ving onlaugs een brief met een postwissel, groot f 12,68, door den heer Boon, uitgever van De Prins, hem toegezonden, zijnde de op- brengst van een collecte, gehouden onder eenige Hollanders, door den heer N. R. Mooi, post- bus 873 te Johannesburg in Transvaal. De brief bevatte onder meer de inteekenlijst, waar- boven het portret van den ouden zeerob, zooals dit destijds geplaatst was in De Prins. Van de N. en Z. Holl. Reddingmaatschappij werd hem bovendien 10 gulden per maand toe- gekend. Het was blijdschap voor den oude. Hij redde, meest met zijn eigen zoou Berend, ongeveer 140 schipbreukelingen, waarvan menig bewijs hem als erke/ining is verstrekt, maar nu is de man oud en arm en een financieele tege- moetkoming den ouden man lang niet onwelkom. De stoomtram Haarlem- aangereden -Leiden Daaromtrent wordt verder gemeld Op den overweg van de H. IJ. S. M., even voorbij Sassenheim had Zondagnamiddag om- streeks vijf uur een ernstig ongeluk plaats. De stoomtram HaarlemLeiden, die op den gewonen tijd 4.28 Sassenheim passeerde, moest even voorbij het dorp halt houden voor den gesloten overweg, omdat de sneltrein uit Rotterdam passeerde. Toen de trein voorbij was gingen de slagboomen omhoog en zette de tram zich weder in beweging. De locomo- tief was echter pas den overweg over, de voorste twee wagens bevonden er zich nog op, toen de trein, die 3.59 uit Amsterdan was vertrokken kwam aansnellen. Een geweldige schok volgde met het geluid van kraken en breken, waarboven uit het gekerm van menscben en even later bleek, dat de locomotief de twee tramwagens beurt zullen beletten een edelmoedige dwaasheid te begaan." z/Gij spreekt van iets, dat gij, naar men be- weert, zelve niet licht zult nakomen". z/Het huwelijk", sprak zij lachend. //Zegt men waarlijk dat ik daartegen ben z/Voor u zelve, ja. Heeft men daaromtrent ongelijk z/Niet geheel en al. Ik zal er niet spoedig toe overgaan. Het is eene zaak, even ernstig als de dood. Men kan zijn hart slechts een- maal wegschenken, en daarom ook zou ik veel te veel vragen misschien". z/Gij zijt zeer oprechtna u dat te hebben hooren zeggen, zal iemand het niet spoedig wagen zichzelf de noodige hoedanigheden toe te kennen om uwe liefde te winnen". ,/ik zal het niet betreuren. Niets is zoo pijnlijk als een afwijzend antwoord te moeten geven. Geloof echter niet dat ik, die zelve geen heilige ben, alleen een volmaakt wezen zou vragenneen, maar ik zou alles willen zijn in het leven dat mij dierbaar was; zelfs het vaderland zou slechts een tweede plaats in zijue ziel mogen innemenik zou het hem niet vergeven ons beider geluk op te offeren aan het nastreven van een droombeeld gelijk het verheffen van Polen is." (Wordt vervolgd.) door midden had gereden. De weinige passa- giers in deze waggons, in het geheel slechts zeven, lagen kreunend en kermend op de rails en onder de gebroken waggons. De passagiers in de andere waggons, waarvan de meesten zich in den vijfden en achtersten, een open rijtuig, bevonden, snelden, niet wetende wat hen zou overkomen, naar buiten. De machinist van den trein had ook onmid- dellijk gestopt, zoodat een 100 meter van den overweg de locomotief stilstond. De reizigers openden de portieren, maar werden zooveel mogelijk binnen gehouden om de paniek niet te vergrooten. De gewonden, die nog altijd onder de verbrijzelde wagens lagen, werden er onder van daan gehaald en Dr. Boks, chirurg uit Rotterdam, die daar toevallig in een rij cuig passeerde, bood het eerst geneeskundige hulp, spoedig bijgestaan door de doctoren van lterson en Veldhuyzen uit Leiden, die zich in den trein bevonden. Een automobiel die tegelijk met de tram den overweg was overgereden en dus ter- r.auwernood aan het gevaar was ontsnapt, reed fluks terug naar Sassemheim om verbandmid- delen te halen en daarmede kwam ook nog Dr. Quant, arts, aldaar. Het bleek dat gelukkig geen der inzittenden was gedood drie waren zwaar, vier minder ernstig gewond. Zij werden, na voorloopig te zijn verbonden in eer3te klasse rijtuigen met den trein, diena aldaar een halfuur ruim oponthoud te hebben gehad, naar Leiden vervoerd, waarin ook de overige passagiers van de tram, die met den schrik waren vrijgekomen, werden opgenomen. De trein had geen noemenswaardig letsel ont- vangen. Aan het staten te Leiden werden de gewonden, voor zoover noodig, per brancard het Akademisch Ziekenhuis vervoerd en naar aldaar ter verdere verpleging opgenomen. Het staat vrijwel vast dat de oorzaak moet gezocht worden bij de nalatigheid van den boom- wacbter. Deze had den dag zij ti zwager bij zicb en schijnt vergeten te hebben dat onmid- dellijk na den sneltrein uit Rotterdam er ook een trein uit Amsterdam moest passeeren. De man, de 52jarige Meyer, bekleedde dezen post ruim vier jaar en was daar voor 20 jaar aan den overweg te Oegstgeest in dienst der rnaat- schappij. Op zijn gedrag viel niets aan te merken en hij is vrij van sterken drank. Misschien heeft de extra-trein uit Woestduin, die bij gelegenheid van de wedstrijden rijdt en juist was gepasseerd, hem een oogenblik in de war gebracht, met noodlottige gevolgen. Zelf kan hij nog niets verklaren, want bij was onmiddellijk de kluts kwijt en is nog niet geheel bij zijn verstaud. De patient die er het ergst aan toe is, isde 22jarige bakker uit den Haag, Schutte, die ernstige beenbreuken en gewrichtskneuzingen bekwain. De behandelende geneesheer verklaarde echter dat, wanneer er zich geen onvoorziene omstandigheden openbaarden, levensgevaar uit- gesloten is. Ook de toestand van de twee Leide- naars, Van der Linde en vrouw, is bevredigend. De vier andere patienten zijn reeds uit het ziekenhuis vertrokken. Maandagmorgen is nabij de plaats van het ongeval het lijk van een manspersoon uit het water opgehaald. Of dit ook met het ongeluk in verband staat is niet bekend. Het is nu ruim twee jaar geleden dat San Francisco werd verwoest. Wegens deont- zaglijke puinhoopen geloofden de grootste opti- mist'en niet, dat men binnen drie jaar de massa's puin ,en asch geheel opgeruimd zou hebben en dat'de sporen in 't gunstigste geval in tien tot vijftieu jaren uitgewischt zouden zijn. Maar de Amerikaansche krachtdadigheid heelt te San Francisco wonderen gedaan. Zooals in de Amerikaansche Review of Re views wordt meegedeeld, werden door de aard- beving 512 huizenblokken, tot een waarde van 600 millioen dollars verwoest en tot heden zijn in de laatste twee jaar ongeveer even zoo vele millioenen aan bouwgeld uitge- geven. Op de plaats der 20,108 huizen, die toen- maals zijn ingestort en waarvan er zeer veel. niet erg groot waren, zijn reeds 14,270 nieuvve ontstaan, die veel grooter zijn. En de geheele wederopbouw is alleen door de burgers verricht, hoewel de ernstige financieele crisis in het geheele land een groote hinderpaal was. Om een denkbeeld te geven van de ontwik- keling, die de zaken te San-1 rancisco reeds hebben genomen, is het feit voldoende, dat in het zakenjaar, dat op 13 April 1907 eindigde, de omzet der banken ongeveer 2000 millioen dollar bedroeg, waarvan de 100 millioen. die door de verzekeringsmaatschappijen werden be- taald, zijn af te trekken, terwijl het jaar dat den 13 April 1903 eindigde, een omzet van meer dan 1600 millioen dollar aanwijst. Te Dijon speelden drie kinderen, twee jongetjes en een rneisje van vier tot vijf jaar uit twee gezinnen, Zaterdagnamiddag voor hun woning met een flesch die zij heen en weei rolden, toen deze opeens met een geweldigen slag ontplofte. De jongetjes waren dadelijk dood. Het rneisje is den volgenden ochtend gestorven. Al de ruiten der naburige huizen werden verbrijzeld. 1 waarop J. C. Vi Hiern ■vtJi'zoeki M. t>. L. c. C. d. J. J. J- Q. P. De V De Feijl Tot s heeren 7oodat Qe indii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2