BURGERLU KE STAND. Hoogwatergeiij te Ter Neuzen. T« een onbewaakt oogenblib heeft de 2jarige Cornelia H., in de ouderlijke woning aan den s Giavenweg No. 634, te Rotterdam, een teug genomen uit een fleschje met azijnessence, dat de moeder gebruikte om azijn van te maken. lloewel dadelijk geneeskundige hulp is inge- roepen, overleed bet meisje aan de gevolgen. In een perceel in bet Raaksje, te Alkmaar, omtstond Woensdagmiddag brand. Het perceel was bewoond door twee hnisgezinnen, beneden door den bandelaar in kippen, enz. Duin en boven dooi zekeren Middelveld. De vrouw van den bandelaar Duin had op een theelichtje een pan met rjjstgezet. Dekatspronger tegen aan en bet licktie viel op den grond. Vrouw Duin wieip ei een wollen doek op, maar het waste Ia,at. In minder dan geen tijd hadden de gor- dijnen vlam gevat, en eer men iets naar biuten kon biengen, sloegen de vlammen reeds hootrop in de geheele kamer. Een kindje van 9 maandeu was in het vertrek. Bij een poging om het kind te redden, geraakte vrouw Duin in brand. Spoedig schoot hulp toe, doch men kon niet voorkomen, dat zij hevige brandwonden kreeg en dat een groot deel van heur haar wegschroeide. De barbier Molenaar redde het kind, dat reeds dooi den rook bewusteloos was geworden. Ge- lukkig slaagde men er in de kleine weer bij te brengen. Moeder en kind werden bp een der buren opgenomen. Het gelukte met eenige inspanniog den brand tot bet eene perceel te beperken. Duin, de bewoner beneden was niet verzekerd. Het perceel naast het verbrande, bewoond door mej. bluis, kreeg veel waterscbade. Hit Sittard. meldt men De telegraaf en onze ijverige inspecteur van politie Lommen bebben twee jeugdige avontu- riers een streep door de rekening gemaakc. Aan den inspecteur was medegedeeld, dat een 15jarig jongeling van welgestelde familie uit het gesticht der breeders te Bleijerheide Zondag was vertrokken met een 16jarig vriend uit zijn geboorteplaats Hagen, in Westfalen. Deze laatste bad aldaar van zij 11 patroon 600 mark verduisterd en in het bezit van deze som een bezoek gebracht aan zijn speelmakker uit de jeugd, in het klooster te Bleijerheide. Samen besloten zij met dat geld een reisje te onder- nemeu. ooreerst naar Aken en nieuwe spullen gekochtvan daar ging het naar Maastricht en de telegraaf gaf intusschen aan de politie inlichtingen. Maandagnamiddag met den snel- trein van 6 uren arriveerden beiden aan het station te Sittard, voorzien van een kaartje naar Amsterdam. Zij vielen spoedig door de mand en de politie bracht hen te Sittard in arrest. De breeders van het gesticht te Bleijer heide werden per telegram van de arrestatie in kennis gesteld, waarvan er twee hier arriveerden en bun leerling herkenden. Deze laatste werd toen vrijgelateu en vertrok weerom met de breeders naar het gesticht, doch de avonturier en jeugdige dief van de 600 mark zal zicb wegens dit feit voor den Duitscben rechter te verantwoorden bebben. Onweer. Hit Wieringerwaard Bij een hevig onweer Woensdagnacbt is in den naburigen Waardpolder door den bliksem een boerenhuis, bewoond door twee gezinnen, geheel in de asch gelegd. Een der bewoners bleef geruimen tijd bewusteloos en bleek aan den arm getroffen te zijn. Van de inboedels kon niets gered worden. 11 e Ochcen is Dinsdag een os van den heer A. B. door den bliksem gedood. Te Steenwijk is Woensdagnacht de hout- zaagmolen van de heeren Volkers door den bliksem getroffen. Binnen een paar uren was de molen geheel afgebrand. E6n groot deel van de boeveelbeid hout ging verloren. Uit Oosterbeek Gedurende een kort maar hevig onweder is de bliksem geslagen in de woning van S., spoorwegarbeider. De vrouw viel bewusteloos en 00k het kind, dat een zwarte streep op den arm vertoonde. Na eenigen tijd kwatuen beiden bij en schijnen geen nadeelige gevolgen verder te ondervinden. Een meisjesmarkt. In Bennen-Socor, een door de Berbend bewoondbergland van het keizerrijk Marokko, ligt een plaats, die jaarlijks een hoogst eigenaardig schouwspel van een meisjesmarkt biedt. De meisjes verkoopen zichzelf, doch gaan daarbij, opdat de zaak niet al te zeer op een meisjeshandel zal lijken, op een wijze te werk, die het eigenlijke doel goed verbergt. Met haar mooiste pakje aan en zorg- vuldig opgetooid, gaan ze ongesluierd op de markt zitten, onder voorwendsel een stuk eigen geweven goed te verkoopen. De mannen, die een vrouw zoeken, gaan naar de markt, bekijken de stoffen, echter nog meer de verkoopsters. Bevalt zij hem, dan vraagt bij haar, wat het goed kost en zij noemt hem een som, die zij als koopsom verwacht en die zij hooger of lager stelt, naarmate haar den kooplustijre be valt staat hij haar tegen, dan zoekt zij aan hem te ontkomen door een overdreven hooge som te vragen. orden beide partijen het over den koep eens, dan gaan ze samen naar de ouders van bet meisje, die het recht hebben bun toestemming te geven of te weigeren en eerst als ze bun toestemming bebben gegeven, wordt er door hen een huwelijkscontract gemaakt en onder- teekend en de juist gekochte vrouw gaat met haar echtgenoot naar haar nieuwe huis. Een op deze wijze gekochte vrouw •kan niet weer verkocht worden, hoezeer de koop hem later 00k mag berouwen. Zij is en blijft zijn recht- matige vrouw en de gemacbtigde koopsom wordt voor haar als weduwengeld vastgezet. Te Florence heeft zich een eigenaardig verschijnsel voorgedaan. Daar streken in dicbte wolken duizenden en duizenden witte vlinders in de straten neer, zoodat weldra alles met een witte laag bedekt was. Men brengt het ver schijnsel in verband met de groote hitte en droogte van den laatsten tijd. Het gevolg van deze vlinder-neerdaling is 0. a. geweest, dat de tramrails zoo glad werden, dat de trams niet zoo vlug konden remmen als gewoonlijk. Een bericbt maakt dan 00k reeds melding van een botsing tusschen twee trams, waarbij verscbei- dene passagiers gewond werden. Te Brooklyn is Dinsdag een moeder-moor- denaar ter dood veroordeeld. De bouding van den beklaagde ter terechtzitting was onbeschrij- felijk cynisch. „Mijn moeder" zoo verklaarde de dader eenvoudig, „is voor mij een slecbte moeder geweest. Zij heeft mij verwaarloosd en is daardoor scbuld eraan, dat ik mijn leven heb moeten slijten tusschen gevangenismuren. Zoo een slechte moeder beboeft niet te blijven leven. Dus besloot ik, haar te dooden." Terwijl de man deze verklaring aflegde, werd tegen zijn beweringen luide geprotesteerd door zijn zuster, die zicb onder het publiek bevond en die opkwam voor de nagedachtenis van baar moeder. In het Louvre-museum te Parijs werden in het voorjaar verscheidene diefstallen outdekt, waarvan thans de daders zijn gevat, nadat een hunner verraden was door een vrouw, zijn vroegere beminde. Er zijn thans 3 dieven gearresteerd, waarvan een, Levasseur genaamd, al 14maal veroordeeld is. Hij en zijn medeplichtigen be- kenden, dat zij het beeldje van de godin Isis en andere oudheden hadden weggenomen, terwijl de zaalwachter sliep en onder wijde mantels ver- borgen uit bet museum gedragen hadden. De gestolen voorwerpen zijn al door verschei dene handen gegaan, maar men hoopt ze nog terug te kunnen krijgen. De //vlieger" Henri Farman heeft een verbintenis geteekend met den vertegenwoor- diger van een syndicaat van St.-Louis bij zal binnen een paar weken naar Amerika vertrekkeri, om er in de voornaamste steden vliegproeven te doen. Naar het schijnt, wordt hij even duur betaald als een zeldzame heldentenor. Yijfhonderd dragers van booge hoeden bebben op de Fransch-Britsche tentoonstelling te Londen reclame gemaakt voor dit hoofddeksel. Zij deden dit ingevolge opdracht van de Londen- sehehoedenmakers die den //hoogen zijden", zeker met bet oog op meerdere verdiensten, stellen boven de panama's en anderen, en met leedwezen bemerten dat bet gebruik daarvan vermindert. Niet overal gaat het scheidingsproces zoo moeilijk als in onze Europeesehe maatschappij. In Birmah gaat dat al heel eenvoudig. Als de verhouding tusschen een gehuwd paar on- dragelijk is geworden, dan roept de man alle oude lieden uit het dorp bijeen en doet het verzoek hun huwelijk te ontbinden. De oudste der mannen geeft dan aan elk der beide echtgenooten een kaars, die zij aansteken en op den grond neerzetten. Allen wachten dan, welke der twee kaarsen het eerst uitgaat. Is het de kaars van de vrouw, dan is het huwelijk terstond ontbonden en dan moet de vrouw onmiddellijk met hare bloedverwanten bet huis verlaten. Gaat de kaars van den man het eerst uit, dan staat het aan de vrouw te beslissen, of het huwelijk zal blijven voortduren of niet. In bet laatste geval moet de man terstond het huis verlaten, dat dan met al wat er in is bet eigendom wordt van de vrouw." Te Cochin-China geven echtgenooten, die voornemens zijn te scheiden, een feestmaal, waarop al bun bloedverwanten en de oudsten der gemeente worden uitgenoodigd. Gedurende bet maal neemt laatstgenoemde de eetstokjes der echtgenooten en breekt die, door welke zinnebeeldige handeling de echtverbintenis ontbonden is. Te Yilvoorden zijn sedert een paar dagen kanonniers van Gent ingekwartierd. Een van ben zag bij een boer een geweer aan den muur. Hij vroeg of het geladen was, en toen de vrouw hem antwoordde »neen", nam hij bet geweer af, legde voor de grap op een makker aan en haalde den trekker over, met het gevolg dat zijn makker een schot in de borst kreeg en dood neerviel. Men vreest voor het verstand van den dader. Te Lokeren wilde een knaap zijn thuis komenden broer bang maken met een karabijn, waarvan hij dacbt dat ze ongeladen was. De broer kreeg echter een lading hagelkorrels in 't gezicht, wat een vreeselijke wond veroorzaakte. Het oog is gelukkig niet geraakt. De luchtoorlog der toekomst. Graaf Zeppelin, de Duitsche luchtschipper, die, met financieelen steun van het Duitsche rijta, een nieuw groot luchtschip heeft gebouwd, brengt zijn landgenooten in verrukking door zijn tochten, waarbij zijn luchtvaartuig zich beweegt volko- men onafbankelijk van de windrichting. Hij heeft 00k reeds een tocbt gemaakt over Zwit- serscb grondgebied. Door de Jaatste proeven staat Duitschland op bet gebied der lucbtscheepvaart minstens gelijk met Frankrijk. In Duitschland is men hierover zeer geestdriftig gestemd. In Engeland is men natuurlijk minder enthou- siast over Duitschlands //luchtheerschappij". En de Daily Mail is zeker de folk van hetgeen vele Engelschen denken en vreezen wanneer zij graaf Zeppelin's tocbt en zijn gevolgen met bezorgdheid bespreekt. Het blad brengt in herinnering dat Keizer Wilhelm met recht heeft gezegd dat de tocbt van graaf Zeppelin naar Zwitserland het begin van een nieuw tijdperk beteekent. Immers, dit is de eerste maal, dat een bestuurbaar luchtschip over het gebied van een vreemden Staat is gevlogen. Dat wijst op een »verove- ring van de lucht", die van Engelsch standpunt alles behalve wenschelijk is te beschouwen. Engeland toch zal daardoor ophouden langer een eiland te zijn Wat geeft het of Brittan- nie al de zee beheerscht, wanneer de vijand door een ander element toch in Engeland kan vallen De opmerking van de Daily Mail is natuur lijk volkomen juist. Wanneer inderdaad de lucbtscheepvaart zicb blijft ontwikkeien in betzelfde snelle tempo, waarmede zij zich in de laatste paar jaren heeft ontwikkeld, is bet duidelijk dat Engelands meerderheid ter zee een factor van den tweeden rang wordt. Het eenige redmiddel is zooals 00k trouwens door de Daily Mail wordt aangegeven -- dat Engeland 00k luchtschepen gaat bouwen. Of het daarin echter 00k Duitschland de baas zal blijven met twee tegen een, zooals bij de vloot. is een andere kwestie. Op 't gebied van tech- niek kunDen de Engelscbe ingenieurs en officie- ren niet in de schaduw staan van hun Duitsche collega's. Waarschijnlijk is er dus, naast de zeevloot- concurrentie, 00k een luchtvaart-concurrentie tusschen Duitschland en Engeland in de toe komst te wachten. Arme belastingbetalers Koning Edward heeft zicb sedert zijne troonbestijging persoonlijk een spaarzaam huis- vader getoond, die gaarne onnoodige uitgaven vermijdt, en zoo heeft bij 00k uit practisch oogpunt bij de hofhouding allerlei hervormingen ingevoerd. Maar 00k een modern^mensch als de Koning, is aan de traditie gebouden, vooral in een land, dat de traditie zoo in eere boudt, als Engeland en zoo bestaan er nog heden aan het Engelsche hof heel wat sinecures, die als wonderlijke overblijfselen van eeuweuoude in- stellingen zijn bewaard gebleven. Den graaf van Denbigh b. v. is nog steeds chef over de koninklijke keuken en voert als teeken zijner waardigheid een stuk vleescb en twee messen in zijn wapen. Graaf Mount Edgcumbe heeft het voorrecht, den Koning aan tafel te mogen bedienen den markies d'Abergavenny is schenkerde graaf van Rothes is //sandalendrager" en de markies van Winchester //pruikendrager" wietis recht het is de pruik des Konings hem achterna te dragen. De hertog van New-Castle heeft bet rechL den moeden arm des Konings te ondersteunen, wanneer hij den Scepter draagt, en de bis- schoppen van Durham en Bath genieten bet voorrecht den Koning te mogen dragen wanneer hij bij eene plechtigheid in onmacht zou vallen. Het zonderlingste privilege heeft wel de aartsbisschop van Canterbury. Deze moet na- melijk voor den Koning, wanneer deze ditver- langt, een bord soep klaarmaken. Hiervan wordt natuurlijk nooit gebruik gemaakt, wat niet wegneemt, dat het recht van den Koning en de plicht van den bisscbop nau wkeurig om- schreven zijn. Wat is schoonheid. - In Europa be- wondert men witte tanden, in Japan moeten ze geel, bij de Indianen rood zijn. Een bloeien- de gelaatskleur is stellig benijdenswaardig maar de vrouwen in Griekenland maken zich het gezicht blauw of groen en de Russinnen vinden zichzelf zeer leelijk, als ze niet kalkwit zijn. In Perzie is de gebogen neus de mooiste, in Haiti de plattede moeders zijn daar dan 00k gewoon de neuzen van de kinderen wanneer ze geboren worden, zooveel mogelijk plat te druk- ken. In Rusland bewondert men de wipneuzen. De Duitscbers bouden van slanke gestalten, de Turkeu geven de voorkeur aan breede wij zien liever een langwerpig gezicht, in Turkije ronde. Bij ons is een hoog voorboofd een teeken van groot verstand, in Griekenland wordt een laag voorboofd voor zeer mooi gehouden. In het beschaafde Europa geeft men de voor keur aan blond haar, op de Marianne-eilanden aan wit. De Perzen haten rood haar, de Turken vinden het prachtig. Een kleine mond even- wel wordt overal op prijs gesteld. Vorstelijke klanten van vOome Jan." Het ^Cosmopolitan Magazine" geeft een lijstje van vorsten, die op zeer menscbelijke wijze gebruik gemaakt hebben van den lommerd. De laatste koning van Napels verpandde zijn tafelzilver herhaaldelijk in Londenscbe pandjes- huizen, omdat deze, zooals hij zeide, meer geld gaven dan de zusterinstellingen in zijn vaderland. Milan van Servie maakte van Weensche huizen van barmhartigheid gebruik om eereschulden af te doen, die aan de groeue tafel ontstonden. Tweemaal sprong keizer Frans Jozef voor hem in de bres, om politieke redenen n. 1. De keizer zelf was daar toe verplicbt zijn juweelen te be- leenen. De kroonjuweelen van Abdel Asis, sultan van Marokko, staan nog in een Londenscbe bank. De even licbtzinnige als dikke koningin Isa bella van Spanje, zegt de Cosmopolitan, beleende niet alleen baar j u weelen doch 00k haar schilderij en. De Parijsche Mont de Pitie is b. v. heel goed bekeud met twee stukken van Velasquez. De koningin was zeker, steeds minstens 100.000 francs er op te krijgen. Ook de tegenwoordige koning van Servie was vroeger evengoed bekend bij Maxim als bij den lommerd. INGEZONDEft STUKKEN. Geachte Redacteur Het Nederlandsch Jongeliugs-Verbond (Be- schermbeer Z. K. H. Prins Hendrik der Neder- landen), wenscht landgenooten, die zich in 't buitenland moeten gaan vestigen, den weg in den vreemde eenigszins gemakkelijk te maken door hun een vriendenkring te wijzen, die ben met alle welwillendheid zal ontvangen. Chr. Jongelings-Yereenigingen op vele plaatsen bebben zicb bereid verklaard aankomende land- verhuizers, over wie ons Verbond inlichtingen verschaft behulpzaam te zijn. Wie dus familieleden of vrienden heeft, welke zicb naar 't buitenland zullen begeven, wijze ben op 't adres der Commissie voor deze zaak, waar ook gaarne alle mededeelingen aangaande bedoelde personen worden ingewacht. (Zij, die naar Noord-Amerika gaan, weuden zich bij voorkeur tot den beer W. Wagenaar, Goudschestr. 30, Rotterdam, bij wien tevens introductie-brieven voor Amerikaansche Chr. Jgl. Yereen. en verdere inlichtingen verkrijg- baar zijn. Voor Zm'd-Amerika is't adres bij den beer J. Ph. Marmelstein, Reyer Anslostr. 28, Amsterdam.) De Commissie voornoemd, J. Ph. Marmelstein, Reyer Anslostr. 28, Amsterdam. W. Liotard, Stationsweg 3, Rotterdam. W. Wagenaar, Goudschestr. 30, P. v. d. Akker, Delfschepoortpl. 7, ,t J. Hoogwerp, Gorredijk (Fr.) J. H. Timmer, Heiligerlee (Gron.) DAGEN. Yoorm. Nam. Zaterdag 11 Juli Zondag 12 n LVlaandag 13 Dinsdag 14 n Woensdag 15 u Donderdag 16 Vrijdag 17 11.43 0.9 0.57 1.45 2.31 3.19 4.8 12.33 1.20 2.8 2.55 3.43 4.32 O O Hiinfenisie. Hnwelijki-aangiften. 5 Juni. Petiiis Eligius Neve, oud 25 j., jm. en Leonie Bogaert, oud 24 j., jd. 12 Juni. Jan Francies de Koning (van Graauwj, oud 23 j., jm. en Leonie Dankaert, oud 21 j., jd. 19 Juni. Petrus Augustinus Cabret, oud 37j.,jm. en Maria Leontiua de Ridder, oud 25 j., jd. Joseph van der Poel, cpid 27 j., jm. en Philomena Mathilda Hoefeijzers, oud *22 j., jd. 2ti Juni. Jan van Hoeve, oud 30 j., jm. en Pieternelia de Zeeuw, oud 28 j., jd. Ludovicus Maas (van Graauw), oud 32 j., jm. en Barbara van Buijten, oud 40 j., jd. Jacobus de Bakker, oud 40 j., jm. en Anna Maria de Clippeleir, oud40j.,jd. Hit weiijks-voltrekkingen. 6 Juni. Eduardus van Kerckhoven, oud 43 j., jm. en Maria Anna van der Hooft, oud 34 j., jd.' 13 Juni. Ludovicus Antonius Willems, oud 26 j., jm. en Cornelia Rozalia Boone, oud 27 j., jd. 20 Juni. Petrus Eligius Neve, oud 25 j., jm. en Leonie Bogaert, oud 24 jjd. 27 Juni. Jan Francies de Koning (van Graauw), oud 23 j jm. en Leonie Dankaert, oud 21 j., jd. Geboorten. 2 Juni. Johannes Jacobus Josephus, z. van Jan Francies Struijlaart en van Johanna Kas. 7 Juni. Christina Judoca, d. van Alphonsus Eggermont en van Regina Dutrie. Johanna Elisabeth, d van Abraham Jan Scheele en van Catharina Dieleman. 10 Juni. Adriana Maria, d. van Alphonsus van Huffel en van Jannetje Thymes. II Juni. Josephus Eduardus, z. van Constantinus Jansen en van Rosalia HauLv. Leonie, d. van Gerardus Dankaert en van Paulina* de Bakker. 13 Juni. Louisa Christina Johanna, d. van Andries de Kever en van Philomena den Tenter. 24 Juni. Marie, d. van Arthur van Damme en van Maria Dorothea Neve. Overlijden. 7 Juni. Paulina van Leemput, oud 54 j., d. van Philippus en van Apollonia van Looij. lOJuni. Jan Francies Picavet, oud 83 j., weduwn. van Cornelia de Waal. 13 Juni. Petrus Desird van Eck. oud 12 j z. van Jacobus en van Anna Maria Aarssen. 19 Juni. Theodorus Hiel, oud 57 j., echtg. van Anna Catharina van Himst. 25 Juni. Cornelia I'olfliet, oud 85 j., echtg. van Pieter Francies Neve. 30 Juni Maria van Damme, oud 6 d., d. van Arthur en van Maria Dorothea Neve.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2