Gemengde berichten. Landbouwberichten. het reglement op de wegen en voetpaden b. een yerzoek van het bestuur van de afdeeling Noord-Beveland van de maatsehappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland, om aan de provinciale steiger te Kortgene een veeloods te bouwen c. een verzoek van Burg, en Weth. van Brouwershaven om een renteloos voorschot van f 5000 voor havenverbetering d. een verzoek van I. J. Porrey te Ierseke om subsidie voor het overzetveer van Iersekendam op Gorishoek e. een verzoek van A., van Leeu- wen te Wolfaartsdijk, om meer dan 2 paarden voor een dorschmachine te mogen bezigen f. een verzoek van het hoofdbestuur der pro vincial Zeeuwsche vereeniging het Groene Kruis om eei^ jaarlijksehe subsidie uit de provinciale fondsen. De verschillende voorstellen van Ged. Staten weiden daarna naar de afdeelingen verzonden. JPvovincicile stoombootdienst op de TVester-Sche Ide. De Voorzitter stelde de vergadering er mede in kennis dat van den heer Jos. van Waes- berghe een verzoek was ingekomen om aan Gedep. Staten enkele vragen te stellen in verbanc met den Provincialen Stoombootdienst op de W ester-Schelde en wel voor wat betreft de lijn Hansweert Malzoorden met de aansluitende wagendienst Hansweert— Vlake. Het verlof werd den heer van Waesberghe verleend, die daarop in de eerste plaats de commissie van genoemden dienst dank bracht vooi hetgeen zrj doet tot verbetering van den dienst. Toch had hij evenwel verschillende bezwaren die hij had samengevat in de volgende vragen 1. Is de aannemer van den omnibusdienst V lake Hansweert vice-versa aan een duur van 20 minuten voor den rit gebonden 2. Zoo ja, wie controleert de al of niet- overtreding 3. Is bet waar dat de aannemer niet het recht van opzegging van het contract met de provincie heeft, doch alleen deze laatste 4. Is het de bedoeling van Ged. Staten om geduldig de beslissing van den Minister van Waterstaat inzake de aangevraagde concessie voor een tramweg Hansweert—Vlake af te wachten, of zal bij herhaling krachtig worden aangedrongen om deze concessie spoediq te verkrijgen 5. Welke maatregelen denken Ged. Staten mmiddels te nemen ter verbetering van dezen wagendienst 6. Zijn (red. Staten bereid een onderzoek m te stellen a. naar de mogelijkheid om de aanlegplaats van de stoomboot aan de overzijde van het kanaal te maken b. voor de kosten van het aanleggen van een tram aan die zijde van het kanaal naar het station Krfiiningen c. naar de mogelijkheid om een inham naast den ingang van het kanaal te Hansweert aan de Oostzijde in zoodanigen staat te brengen om daarin een aanlegplaats, voor de stoomboot dienst te maken. Nainens Ged. Staten deelt de heer Van Rompu mede dat in de volgende vergadering op de vragen van den heer Van Waesberghe een antwoord zal worden gegeven. Alsnu werd overgegaan tot de splitsing der vergadering in afdeelingen en werden deze als volgt samengesteld eerste afdeeling de heeren Loois, Vorster- man van Oven, Moolenburgh, Den Bouwmeester, \an Waesberghe, Houterman, Dekker, Van Voorthuijsen, Erasmus, Moes, Tichelman en Hollestelle en als leden van Ged. Staten de heeren Van Rompu en De Jonge tweede afdeeling de heeren De Veer, Fokker, Noordjjke, Hennequin, Dumoleyn, Den Boer, Hammacher. Giljam, Mulder, Van Dam en Hocke Hoogenboom en als leden van Ged. Staten de heeren Fruijtier en Siegers derde afdeeling de heeren Ysebaert, Elen- baas, Merckens, Van Teijlingen, Heijse, Van hard en koud. Schril klonk het geluid door den nacht, Julia kromp ineen, dan wierp zij het hoofd terug en de blikken der beide vrouwen ontmoetten elkaar in haar glans zocht het oog van Julia dat der wreekster, wier oog haar met al den gloed van vreeselijken haat tegenblikte. Leven om leven, Julia della Pesca, zoo luidt de wet," riep Eleonora. z/Neem het", antwoordde Julia. r/De dood brengt genezing van namelooze ellende". Diep zieleleed sprak uit den toon der stem. //Waarom, rampzalige, heb je den bravo op hem afgestuurd Met plots opwellenden hartstocht antwoordde Julia //Omdat hij mij versmaadde, mij, die zich voor hem had vernederd, die hem haar hart getoond had. Omdat ik niet verdragen kon, hem in de armen eener andere gelukkig te weten." Met den ontembaren trotsch van haar karakter voegde zij er op harden toon aan toe ,/Weet je, wat het zeggen wil, Julia della Pesca te misleiden (Slot volgt.) de Putte, Bolle, Moerdijk, Sprenger, Hombach en Woudergem en als leden van Ged. Staten de heeren De Casembroot en Blum. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten om de volgende bijeenkomst te houden op Vrijdag 17 Juli, des voormiddags 10 uren en zal daarin o. a. aan de orde worden gesteld de verkiezing van een buitengewoon lid van Ged Staten. De avondvergadering werd hierna gesloten. lets omtnent de bemesting van wintersavooyen. Maandagnacht is bij den heer P. vau Vliet aan de Hoofdstraat te Schiedam ingebroken. Uit de kamer waarin de heer v. V. met zijn echtgenoote sliep, werden de sleutels van zijn brandkast weggenomen. De inhoud van zijn portemonnaie en papieren geld ter waarde van 1700 zijn geroofd. Eerst bij bet verdwijnen der dieven werd heP echtpaar wakker. Van de dhders is geen spoor gevonden. Maandagmorgen is te Vlissingen bij een oefening met de boot op het stoomschip Neder- land van de Maatsehappij Zeeland een boot van een hoogte van 7 M. ongeveer met den kop naar beneden in het water terecht gekomen, doordat er maar een van de twee takels was losgegooid. Twee inzittenden vielen te water, doch werden spoedig geredeen ervan, een hof'meestersbediende, had een diepe wond aan 't hoofd, doordat hij eerst op den kant der boot terecht kwam. Voorts mankeerden in alle booten de proppen, zoodat ze spoedig vol water liepen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op verschillende plaatsen te Middelburg ruiten van woningen verbrijzeld. Als verdacht hiervan is aangehouden een oude bekende der politie, zekere E. P., oud 42 jaar, besteller wonende aldaar. Te Groningen is Vrijdagavond het eerste Christelijk schippers-tehuis geopend. Het Tehuis biedt gelegenheid ook voor nacbt- logies en er is een groote conversatiezaal aan verbonden. De schippers, die voorzien worden van goede lectuur, behoeven in de conversatie zaal niets te verteren, hoewel daarvoor wel de gelegenheid bestaat. Aan het Tehuis is eene mooie tuin verbonden. Men meldt uit Best aan de 's H.b. Ct. Zondagnacht woedde hier een ernstige brand, waardoor een tamelijk groot boerenhuis geheel in asch gelegd werd. Er werd niets dan het vee gered. Algemeen denkt men hier aan kwaadwilligheid, vooral, omdat een huis in de naaste buurt eveneens begon te branden en men bij de plaats waar het strooien dak vlam vatte, een paar uitgebrande lucifers vond. Uit Roermond meldt men oor eenige dagen werd meldiug gemaakt van het vindeu van het Ijjk vau zekeren Str., uit Roermond, in de rivier de Swalm, onder de gemeente Swalmen, op ongeveer 300 meter afstand van de Duitsche grens. Daar men niet anders dacht, of S. was, op weg van Bruggen naar Roermond, zijn geboorteplaats, van den weg afgedwaald, te water geraakt en verdronken, werd het lijk naar de algemeene )egraatplaats te Roermond overgebracht en ter aarde besteld. Tengevolge van geruchten, welke duidden op misdaad, men wilde dat hier vergiftiging in 't spel was, werd het lijk na eenige dagen weder opgegraven en door twee doctoren onder gerechtelijk toezicht onderzocht. Het resultaat van dit onderzoek is tot heden nog niet bekend geworden. Denzelfden dag werd L., voerman en paarden- handelaar te Bruggen (Duitschland), bij wien S. als paardenknecht in dienst was, gearresteerd en in de gevangenis te Kleef opgesloten. Ver- moed werd, dat L. zijn dienstknecht S. van het leven zou beroofd hebben. Dit vermoeden is thans waar gebleken. Maandag heeft L. in de gevangenis te Kleef na een streng verhoor bekend den moord begaan te hebben. Naar men zegt, moet S., de vermoorde, be kend zijn gevveest met daden van zijn meester, welke, indien daaraan ruchtbaarheid gegeven werd, voor L. minder aangename gevolgen bij de justitie zouden gehad hebben. Dit wordt dan ook aangenomen als de drijfveer tot de misdaad. Bij den landbouwer M. v. D., in 't Zand onder Rosendaal, heeft Maandag een brutale inbraak plaats gehad, terwijl de bewoners op het land aan het werk waren. Door verbreking van verschillende deuren heeft men de geheele woniug doorzocht en overhoop gehaald. Ver- mist worden al de gouden sieraden en een klein bedrag aan geld. Van de daders nog geen spoor. Maandag is in een kersenboomgaard te Kesteren een kersenkeerder uit Ingen door het plotseling afgaan van zijn geweer, dat hij bezig was te laden, door de voile lading in het hoofd getroffen. De man was terstond dood. De levenslange gevangenisstraf, waartoe Klaas Boes te Leeuwarden in de bijzondere straf- gevangenis opgesloten, door de Alkmaarsche Rechtbank in 1895 werd veroordeeld wegens moord op twee vrouwen, is door H, M. de Koningin veranderd in 25 jaar gevangenisstraf. Boes is thans 35 jaar oud. Maandagmiddag werden te De Bilt bij Utrecht door den gemeenteveldwachter een 5tal matrozen aangehouden, die weggeloopen waren van Hr. Ms. Buffel. Een van hen was 15, de overigen 14 jaar oud. Vrijdag 3 dezer waren ze om 5 uur na schafttijd gedeserteerd. De veldwachter van Heenvliet had hen nog achterna gezet. Ze hebben achtereenvolgens den Zater- dagnacht in Spijkenisse en Zondagnacht aan de Keulsche Vaart te Utrecht doorgebracht. De koude nachten en het weiuige eten, dat ze wisten te bemachtigen, dwongen hen er toe, zich bij de politie aan te melden. Met de tram van half zeven zijn de deserteurs Maandagayond door den gemeenteveldwachter overgebracht naar de kazerne Damlust te Utrecht, om Dinsdag naar Hellevoetsluis teruggeleid te worden. Een der matroosjes had zich reeds driemaal, een ander tweemaal aan desertie schuldig gemaakt. De overigen maakten zoo iets voor de eerste maal mede. Men meldt uit St. Michiels-Gestel aan de 's-H.b. Ct.: Zaterdag jl. tegen den avond had hier een droevig ongeluk plaats. Toen namelijk de 70jarige A. v. Beek van zijn geladen kar hooi wilde glijden. kwam hij terecht tusschen deze en het paard, dat aanstonds op.hol sloeg. Van Beek, in zijn benauwde positie blijvende hangen, kreeg verschillende kwetsuren, waaronder een stamp van het paard op borst en hoofd, terwijl hem ten slotte de geladen kar over het liehaam ging. In deerniswaardigen toestand opgeno- men, werd de ongelukkige huiswaarts vervoerd, waar hij Zondagnacht cirea half twaalf den geest gaf. Het zoontje van den smid V., te Kampen, dat Zaterdag door zijn broer, bij ongeluk, met een flobert-buks in het hoofd is geschoten, is aan de gevolgen overleden. In een perceel in de Asserstraat, te Hil- versum, hebben dieven in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken en een aantal zilveren lepels en vorken gestolen. Te Donkerbroek (Dr.) viel Zaterdag het bijna 6jarig zoontje van den heer J. van der Gans onopgemerkt in het vaarwater, waaruit het als lijk werd opgehaald. Onder een toevloed van meer dan twee duizend menschen werden gisterenmiddag de drie slachtoffers van het ongeluk aan de gasfabriek te Sliedrecht achtereenvolgens ter aarde besteld. Bij de beide stokers voerden de burgemeester en de directeur der gasfabriek te Oulenborg't woord, aan de groeve van wijlen den directeur eenige sprekers, die ook Van Hoeve's werken op gods- dienstig terrein herdachten. Mej. v. d. H., te Aalst, die Donderdag tengevolge van een ongeval met een petroleum- toestel zulke hevige brandwonden opliep, is in het liefdehuis te Stratum aan de gevolgen overleden. Zekere D., verpleegde in het liefdegesticht te Mierlo, is Zondagavond terwijl hij al wande- lende, de tram niet opmerkte, door de machine omver geworpen. Alhoewel uiterlijk geen letsel merkbaar was, is de man overleden tenge volge van inwendige kneuzingen. Te Dordrecht ontstemd twist tusschen een stoker, J. B., uit Zwijndrecht, en F. L. V., uit Dordrecht, omdat eerstgenoemde V. 's.vrouw be- leediger.de woorden had toegevoegd. B. schoot V. met een flobert-pistool, waardoor deze laatste aan de borst gewond werd. B., die vluchtte, werd door eenige person en danig toegetakeld en daarna aan de politie overgeleverd. Zondagmiddag overleed te Geldrop op Groot Braakhuizen plotseling de alleenwonende weduwe S. Waarschijnlijk hebben gedienstige buren van de af'wezigheid van familieleden gebruik ge maakt, om het geld, dat het oudje met zooveel zorg bespaard had, zoo spoedig mogelijk na haar overlijden in te palmen, althans eenige uren na haar dood werd al het geld der weduwe, die voor eenigszins bemiddeld bekend stond, ver- mist, waarvau aangifte werd gedaan bij de rijkspolitie. Maandag stelde de wachtmeester der mare- chaussee, uit Heeze, bijgestaan door de ge- meente-polite uit Geldrop een onderzoek ter plaatse in en naar men verneemt, met gunstig resultaat. Kermis te Laren. De kermis te Laren (Gooi) zette Maar.dagavond goed in. Er is weder eens ouderwets gevochten. Het ging voornamelijk tusschen soldaten uit Naarden en Laarder boeren. Van schelden en sarren kwam het tot handtastelijkheden, waarbij het op het laatst zoo erg toeging, dat de politie het niet meer af kon en de burgemeester militaire hulp van Naarden inriep. Korten tijd daarna arri- veerde een detachement infanterie onder bevel van een 2e luitenant, welk detachement den geheelen avond door het dorp patrouilleerde. De orde keerde toen spoedig weer. Veleflinke klappen waren middelerwijl gevallen een zoon van den landbouwer De Jong werd door een bajonetsteek in den rug licht gewond. Te twaalf uur 's nachts keerde het detachement naar Naardeii terug. Men schrijft uit Oorschot aan het Huisgezin Maandag is alhier een wonderlijke gebeur- tenis voorgevallen. De vrouw van H. Lijsdonk, die sinds ongeveer zeven jaren niets dan heesche en bijna onverstaanbare klanken kon voort- brengen, heeft op eenmaal haar vroegere spraak ten voile teruggekregen. Maar laten wij het verhaal van deze gebeurtenis vertellen, zooals wq het uit den mond der overgelukkige vrouw zelf vernamen. ffOngeveer zeven jaren geleden", zoo verhaalde zij, ,/geraaktb ik door een zware ziekte het spraakvermogen bqna geheel kwijt. Vier, vijf doctoren werden het eerste jaar geraadpleegd maar niets mocht baten, geen middel kon mij de spraak weergeven. Zeven jaren lang leed ik nu aan deze lastige kwaalalleen zij, die veel met mij omgingen, konden eenigszins verstaan, wat ik zeide. Dezen middag nu, even voor twaalven, terwijl ik bezig was met voor het eten te zorgen, overviel mij opeens een duizeling, Om deze wat te verzetten, ging ik bij een buurvrouw een praatje maken. Terwijl wij zoo samen spraken en ik eenige woorden met meer kracbt wilde zeggen en mij dus ook meer inspande, onderbrak de andere mi] opeens vol bewondering met de woorden ,/Maar vrouw, ge zult spoedig weer kunnen spreken als vroeger". Schier niet wetende, wat er gebeurde, ant woordde ik haar nog Wat, spoedig Neen nu kan ik dp.t reedsDaarna liep ik weg, buiten mijzelve van vreugde, daar ik mij geheel genezen gevoelde. Sedert dat oogenblik spreek ik weer gelijk elk ander mensch het zou mij zelf niet eens meer mogelijk zijn zulke heesche klanken te uiten, gelijk de laatste zeven jaren." Dit alles verhaalde de gelukkige vrouw ons met gemakkelijke, duidelijke stem. Haar vreugde, gelijk ook die van haar huisgezin, is uitermate groot, zooals men licht begrijpen kan. Elkeen, die de vrouw vroeger kende en nu met haar spreekt, staat verstomd over dezen plotselingen ommekeer. Men schrijft uit Kampen aan de Zw. Ct. 't Is hier niet pluis in de stad. 't Spookt hier En dat niet in een achterafgelegen ver- blijf, dat zoowel van buiten als van biunen den indruk geeft, dat hier booze geesten rnoeten huizen, neen, in een nette woning, op het schoon- ste gedeelte van de stad gelegen. Immers, in het perceel op den Vloeddijk tegenover de Nieuwe Markt, gebeuren de laatste dagen, en vooral 's nachts de vreemdste dingen. De heer H. J. Boer, een hoogbejaard rentenier die al sinds jaar en dag in hetzelfde huis met z'n zuster samen woont, werd de laatste nachten opgeschrikt door een buitengewoon spektakel. dat in zijn kamer werd vernomen. Er werd met steenen gegooid en behangsel, hoorbaar, van den muur getrokken, er vertoonden zich bovendien voor's mans oogen een menigte ratten die zich zeer onzacht door de kamer bewogen. Toen nu op zijn verzoek z'n zuster had intusschen reeds haar intrek genomen bij een familielid een paar agenten van politie kwa- men waken, bespeurde men niets. Andere personeu, die volgende nachten voor rekening van B, de wacht hielden, verzekeren, allerlei spektakel te hebben gehoord en veel jlc „Van al de groenten," zegt de bekende Gentsche tuin- bouwkundige Burvenich (vader) *put de kool het meest den grond uit; daarom moet men voor de koolgewassen de vereischten der kultuurafwisseling stipt naleven. Behalve stikstofrijke zelfstandigheden zijn depotaschischc zouten, phosphaten en kalk voor hare voeding noodig. Onder deu naam van potaschische zouten of potasch- zouten worden zooals men weet, in Belgie de kaliver- bindingen aangeduid. Das ook kaliverbindingen zijn noodig zullen de koolsoorten de hoogst mogelijke op brengsten kunnen geven. Dat nn, wordt ongelukkig maar al te vaak over het hoofd gezien. Met stikstof- en phorphorzuurhoudende meststoffen wordt het terrein, voor kool bestemd, door- gaans in genoegzame hoeveelheid bemest, ook kalk wordt vaak aangewend, zij het dan niet als directe meststof, dan toch als bestrijdingsmiddel van de knol- of vingerziekte. Doch kalihoudende meststoffen aanwenden bij de teelt van kool, zoover is men nog niet. Dat wordt zelfs nog niet gedaan, wanneer de kool als tweede vrucht komt, na gewassen als vroege aard- appelen, erwten, sla en spinazie, hoewel ook deze ge wassen geen kalibemesting ontvangen en toch elk van hen aanzienlijke hoeveelheden kali aan den grond onttrekken. Dewijl nu het tijdstip nadert, dat vooral de savooye- kool als tweede gewas, dus als wintersavooyekool in groote hoeveelheden zal worden uitgepoot, wekken we ieder op, die er prijs op stelt, van dit gewas de hoogst mogelijke opbrengst en derhalve het meeste voordeel te trekken, het terrein waarop het zal worden uitgepoot, behalve met de gebruikelijke hoeveelheden stikstof en phosphorzuurhoudende en, waar noodig ook met kalk- houdende meststoffen, tevens met ongeveer 4 K.G. patentkali per are te bemesten. Deze meststof voor het uitpoten der kool met een kleine eg of met een tuinhark door den grond te werken. Op bijna alle gronden zal men door een grootere opbrengst de meerdere uitgaven ruim vergoed zien. O 7

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2