Gemengde berichten. verwierf bij loting de eerste premie, zijnde 400 francs, terwijl het zustergezelschap ,/De Schelde- zonen" eene premie van 75 francs verwierf. In den prijskarap der duivenmaatschappijen, won de beer J. Smet den eersten prijs van 60 francs en een rijwiel bovendien. Een noodlottig ongelak. Te Sliedrecht was Donderdag een der gasketels in reparatie. V ier personen, een gasfitter, een metselaar en twee stokers, begaven zich 's avonds te ruim zeven uur in den ketel. Zij sehijnen na eenigen tijd door de salmiakgassen bedwelmd te zijn geraakt, althans toen de directeur na een half uurtje kwam zien, zag deze op het toestel, dat in den ketel was aangebracht, nog slechts twee der mannen in bedwelmden toestand zich aan het hout vastklemmen. De directeur, schijnt zich toen tot redding zijner mannen ook in den ketel gewaagd te hebben, met het nood lottig gevolg, dat ook hij in het water viel, dat 3 a 4 M. hoog in den ketel stond en waarin beide stokers reeds gevallen en gezonken waren. De zoon van den directeur het ongeval bemerkende, wilde zijn vader en de overigen ter hulp komen, maakte daartoe met spoed een veel grooter gat in den ketel, maar slechts twee, ul. de fitter en de metselaar konden, nadat zij er waren uitgehaald, spoedig bijge- bracht worden. By de drie overigen, den directeur en de stokers, heeft men tevergeefs alle pogingen aangewend om de levensgeesten weder op te wekken. De omgekomenen waren alien hoofden van gezinnen. Te Utrecht is een 24jarige coiffeur, toen hij nog juist voor een wagen wilde langsrijden, met zijn fiets gevallen en zoo hevig op het trottoirband neergekomen, dat hij onder het vervoer naar de klinieken overleed. De onge- lukkige was pas enkele weken gehuwd. Te Blijham overleed Vrijdag het kind, dat de vorige week in een griffel gevallen was. Te Elst keerde Vrijdagmiddag het 12jarige dochtertje van den heer G. v. M. onder Gelder- malsen uit school naar huis terug. Onderweg passeerde zij een kersenboomgaard. Door on- voorzichtigheid van den //kersenkeerder" werd het bind vreeselijk in rechterarm en -borst getrofien door een schot hagel. Haar toestand is zorgelijk. Men meldt uit Roosendaal aan de's Her. Ct. Tengevolge van het proces-verbaal, opgemaakt tegen het lid van den raad dezer gemeente, dat een openbare vergadering van dit college tot tweemaal toe onmogelijk maakte door op een spoorfluit te gillen dat hooren en zien verging, zal tegen bedoeld lid rechtsingang worden ver- leend volgens het wetsartikel, dat zegt,/Straf- baar is hij, die met voorbedachten rade een geoorloofde openbare vergadering verstoort, zoodat deze geen voortgang kan hebben." Een ham aan den belknop rijdagmorgen had aan de Steenstraat te Arnhem een volksoploop plaats, doordat aan den belknop van de woning, bewoond door Sch., een ham was opgehangen. Een politieagent, die aan den toevloed van nieuwsgierigen een einde wilde maken, informeerde wat een derge- lijk ,/uithangbord" te beteekenen had. De dienstbode deelde den agent mede, dat zij een ham bij den slager had terruggebracht, omdat deze door haar meesteres was afgekeurdde slager had de ham weer teruggebracht. Toen deze niet werd aangenomen, hing hij ze aan den belknop. Donderdagmiddag is te Laag Soeren door Mr. Schaepman, officier van justitie te Arnhem, een onderzoek ingesteld in verband met de heimelijke bevalling van een 23jarige dienstbode aldaar. Het lijkje van het kind was met geweld in een pot gedrukt en is ter gerechtelijke schou- wing naar Arnhem overgebracht. rijdagmorgen is nabij Doetinchem vrouw G., die met boter naar de stad was geweest, op den terugweg in een bo3ch aangerand en van haar geld beroofd. Met bebloed gezicht kwam zij hiervan aangifte doen bij de mare- chaussee, die onmiddellijk op onderzoek uit- toog. Treurig. Yrijdagavond stapte de 15jarige schippersdochter Hermann, thuisbehoo- rende op de sleepkaan //Elisabeth", liggende in de Maas te Rotterdam met een 12jarig zusje in een roeiboot. Op het oogenblik, dat zij de boot van het schip afduwde, gleed zij uit, sloeg over boord en verdween in de diepte, tot groote •ntsteltenis van haar zusje. Eerst 2 uur later werd het lyk opgehaald. in de Koegraspolder, gemeente den Helder, verbrandde Vrijdagmorgen, vermoedelijk ten gevolge van hooibroei, de boerenhofstede van de landbouw-maatschappij Verfaille, bewoond door N. Keyzer. Niets dan een bed werd gered. De werkman, D. Smilde, zoo meldt men uit Veendam, die" Vrijdagavond onder de Eerste Groninger tram geraakte en wien beide beenen werden afgereden, is een uur na het ongeval in het station Zuidbroek overleden. Men meldt uit Den Haag Het heet in den volksmond dat //ieder zijn eigen kind het mooist vindt". Wie van de juistheid van dit beweren nog niet overtuigd is, hij ga naar den //Kinderwedstryd" in de groote Dierentuinzaal, die, georganiseerd door het bestuur van het Koninklijk Zool. Bot. Genootschap, Vrijdagochtend is geopeud ge- worden en Zondag j.l weder is gesloten. De jury, zal in deze de beslissende uitspraak hebben te geven, maar de belangstellende toe- schouwer kan slechts herhalen //ieder vindt zijn eigen kind het mooist". Want, daar waren heden om 10 uur in de keurig met bloemen versierde zaal, mooie, maar ook leelijke kinderen kinderen met mooi en leelijk haar; kinderen die mooi gemaakt waren door gekrulde lokken en fraaie pakjes anderen die mooi waren on- danks hun eenvoudige kleeding. Daar waren jongens en meisjes de laatsten vormden de overgaoote meerderheid met zwarte, bruine en grijze oogendik en mager, met gezonde en ongezonde gelaatskleurdaar waren er die eenkennig waren en zich niet thuis gevoelden in deze groote ruimte en te midden van zooveel levendigheid die schroomvallig het jurykamertje binnengingendaar waren er weer anderen vroolijk en opgewekt en levenslustig, voor de jury verschijnende, zich bewust van de over- winning. In een opzicht stemden alien overeen, in leeftijd. Want tot dezen wedstrijd konden alleen kinderen van twee tot zes jaar mededingen. Aan een voortreffelijke organisatie heeft het overigens niet ontbroken. Het liep Vrydag- ochtend althans alles best. De kinderen, alien begeleid door ouders of verzorgers, verzamelden zich in het tot speelterrein ingerichte midden- gedeelte van de ruime zaal. Zij konden zich daar vermaken en ze deden het ook naar hartelust. Prentenboeken, hobbelpaarden, andere speelwerktuigen, zij waren er te kust en te keur. Zij konden kruipen over den grond, de kleinsten, alsof zij bij moeder thuis waren. Flinke vloerkleeden beietten dat zij bemorst voor hun //rechters" kwamen. Die //rechters" de juryleden de geneesheeren Maasland, Reunke, Henriette Schagen van Soelen, de phar- maceut, Dr. Nanning de kuntschilders Martens, Haverman, Roelofs en de beeldhouwer Toon Dupuis, hadden zich in een af'zonderlijk zaaltje neergezet, ter rustige beoordeeling van de z/schoouheid" en //gezondheid" der kinderen, die telkens bij tien tegelijk werden binnen- geroepen. Ylug ging die beoordeeling uit den aard der zaak nietalleen het ont- en aankleeden van de knaapjes en meisjes vorderde reeds geruimen tijd. Maar de //ongekeurden" wisten zich te vermaken en de ouders konden zich bezighouden met de inzendingen op de reclame-tentoonstel- ling en tentoonstelling van kinderfotografieen die aan den wedstrijd zijn verbonden. In het geheel 600 kinderen, waarvan een goed deel uit den Haag en omstreken, doch overigens afkomstig uit de meeste provincien des lands, nemen aan den wedstrijd deel. Daarvan waren er Vrijdag 200 op het appel verschenen. En het mag gezegd worden dat behaive voor het //Spelen", ook in ander opzicht, dank zij de algemeene leiding van den beer Couvee, commissaris van het Genootschap, bijgestaan door een dames-comite uitstekend was gezorgd. Reeds vroeg in den morgen wer den lange tafels in den turn aangericht, waarop de jongens en meisjes, een smakelijk twaalf- uurtje zou worden toegediend, afgescheiden van de extra versnaperingen. De uitslag van den wedstrijd zal eerst bekend worden als alien aan de keuriug van de jury onderworpen zijn geweest. Het liep reeds aardig druk met het bezoek. Vooral dames maakten van de gelegenheid ge- bruik om de kinderen te //bewonderen". Altijd op een afstand, want om de kinderen zoo rustig mogelijk te houden, misschien ook en vooral om hun ijdelheid niet te zeer te streelen, werden de belangstellende kijkei's in de zaal op een afstand gehouden of verzocht het aardige schouw- spel vanaf de gaanderijen gade te slaan. Nu, aardig was het ongetwijfeld Handkar met 4 jongens te water Op den O.Z. Voorburgwal te Amsterdam duwde Adriaantje Simons een kar, waarin een 4tal jongens als //vrachie." Toen hij bij de Lange Niezel de brug wilde afglijden, ging het te vlug, hij kon de kar niet meer houden. Deze dompte vlak voor den waterkant en de jongens wipten het water in. Aan drukte en geschreeuw geen gebrek. Door het flink optreden van Klaas Verweert en Vermeulen waren de jongens, die zich van de heele zaak niet veel aantrokken, weldra op het droge. Adriaantje, de schuldige, was niet meer te zien. Toen het vraehtje te water ging had hij de plaat gepoetst. Vrijdagavond is te Amsterdam een 17jarig meisje, dat met hare zuster in de Swarn- raerdamstraat liep, in den arm geschoten. In het Wilhelminagasthuis werd een kogeltje uit den arm verwijderd. De dader is waarschijn- agent nog minder. Doch Amerika is nu eenmaal lijk een jongen, die met een anderen knaap het land der onbegrensde en onmogelijkste rnoge- achter de meisjes had geloopen. De oudste zoon van den heer V. in de Boven-Nieuwstraat, te Kampen, had een pistooltje, waarmee hij zich dikwijls vermaakte. Door een ongelukkig toeval ging het wapen Zaterdagmiddag ouverhoeds af en het kogeltje trof een jonger broertje achter het oor in het hoofd, waar het tot in de hersenen doordrong. De toestand van het arme kind moet hoogst bedenkelijk zijn. Luchtvaart. Het is een merkwaardige tijd op het gebied van luchtscheepvaart. Bijna iedere dag brengt berichten van weer nieuwe daden in de lucht, nieuwe wonderen, waar men tot voor kort niet van droomde. Onder de berichten van de vliegmachines verdient allereerst vermelding dat over de vluchten van Bleriot te Issy-les-Moulineaux, die met zijn Monoplan tweemaal het exercitie- veld rond vloog op de groote hoogte van achttien meter, in weerwil van den sterken wind welke Farman belette zijn proefnemingen voort te zetten. Bleriot is bij het bouwen van zijn vliegtoe- stel uitgegaan van het model van den gewonen vlieger. De vleugels van het toestel meten 11,80 meter. De motor is van 9,50 paarde- kracht. De Deensche luchtvlieger Ellehammer, die onlangs een aeroplaan met drie boven elkander geplaatste vakkeu, of triplaan, vervaardigde, heeft tijdens zijn eerste proefnemingen een vlucht van 50 meters afgelegd. Hierdoor won hij een prijs van ruim 3000 gulden. Yoorts verdient op 't gebied van bestuurbare ballons vermelding dat de nieuwe Duitsche militaire ballon Donderdag te Tegel zijn eerste opstijging deed. De ballon bereikte dadelijk een hoogte van 200 meter en bleef er drie kwartier. Bij een tweede opstijging wendde de ballon in alle richtingen gedurende ongeveer een uur, doch bij het neerdalen, boven bet Griinewald, bleef de Gross aan de boomen hangen, waardoor hij groote schade opliep. De herstellingen zullen maanden duren. De Gross is 66 meters lang, met een diameter van 11 meters. Het geraamte is van staal, alsook de twee schuitjes, van 2 meters breed. De twee motors hebben ieder 75 paardenkracht. En eindelijk zij nog gemeld dat Vrijdag het Wurtembergsche koningspaar te Friedichsbafen met de Zeppelin een luchtvaart heeft onder- nomen, wel een bewijs der vertrouwbaarheid van het luchtschip. Eerst stapte de Koning bij graat Zeppelin en zijn helpers in en maakte een vlucht ron- dom de stad. Toen werd de Koningin ook op- genouJfcn, en na weer de stad te zijn rondge- vlogen, daarbij luide toegejuicht door de tal- rijke toesehouwers, stevende de ballon in de richting van Constanz en keerde na anderhalf uur terug. Het is moeilijk een onwaarschijnlijkheid te bedenken die in Amerika niet werkelijkheid is of waarvan dit althans gemeld wordt. Zoo lezen wij nu weer in een buitenlandsch blad hoe te Brooklyn een zekere Lowe bet ambt van predikant en politieagent in een persoon vereenigt Volgens bedoeld blad heeft deze combinatie zeer gunstige gevolgen. Ziet agent Lowe b.v. iemand die een weinig aangeschoten is, en blijkbaar alle kans beloopt binnen korten tijd zoo ver te zijn, dat hij opgebraeht zal moeten worden domine Lowe gaat naar den man, toe spreekt minzaam en overredeud met hem, loopt een eindje met hem op en de man gaat naar huis. Ziet agent Lowe, in een der hoofdstraten, voor een uitstalling van fraaie maar dure costu mes een aardig jong meisje wat lang staan, begeerig blijkbaar naar al dat fraais dat voor haar onbereikbaar is, en ziet hij hoe een heer haar vriendelijk tracht te naderen en een ge- sprek aan te knoopen domine Lowe treedt tusschenbeide, en zorgt dat het jonge meisje on- gedeerd de verleiding ontkomt. De domine- politieman is gestationeerd in het politiestation Ralph Avenue, l'ezer dagen heeft een jong paar daar nog geprofiteerd van zijn wonder- lijke ambtcombinatie. Hij was een jong matroos zij een jong onervaren meisje beiden te zamen nog geen veertig jaar oud. Zij was er met hem van door gegaan. Doch ze waren opgespoord en met de ouders van het meisje verschenen ze voor den politierechter in de Ralph Avenue. Veel tranen en veel be- rouw, want weldra moest de jonge matroos op reis. Hij hield van het meisje en hij wilde alles weer goed maken, haar trouweu doch 't schip lag op de reede en reeds was het signaal tot spoedig vertrek geheschen Wat nood Agent Lowe werd voorgeroepen. Een costuumverwisseling van eenige minucen en hij was domine die naar alien eisch en vorm het jonge paar wettig in den echt verbond Van een huwelijk in een gevangenis hebben we al meer gehoord van een politiepost nog nooiten van de inzegening door een politie- lijkheden. Een delegatie uit Ostende heeft zich tot de Belgische Kamer gewend om den afgevaar- digden der verschillende groepen te vragen de behartiging der belangen van Ostende ter harte te nemen daar de stad zich benadeeld acht door de toepassing van de wet op het spel en door de sluiting vanwege het parket van de speel- gelegenheid in de Kurzaal aldaar. Een 20tal afgevaardigden uit de Kamer heeft hierop een wetsvoorstel aangekondigd van gelijke strekking als het Fransche wetsartikel, waarbij het spel in badplaatsen wordt toegelaten onder voor- waarde, dat 15 pCt. van de winst aan de lief— dadige instellingen ten bate komt. De hotelhouders der stad zonden een telegram aan Koning Leopold, om hem te smeeken te helpen voorkomen dat Ostende wordt geru'ineerd. Een jonge man van Corson in de Ver- eenigde Staten, die per brief een pantalon naar de laatste mode besteld had aan een groot huis te Boston en nu zijn broek thuis gestuurd kreeg, vond in een der zakken een briefje van den volgeuden inhoud z/Moge dit schrijven in handen vallen van een jongen man van gunstig uiterlijk, die in briefwisseling wenscht te treden met een jonge vrouw van lief karakter". Daarna volgden naam en adres. De jonge man haastte zich te antwoorden, maar boe groot was zijn verbazing, toen hij met de volgende post een brief ontving, welke zijn verhit gemoed kalmeerde //Mynheer, mijn vrouw heeft uw brief ontvan- gen onder haar meisjesnaam en zij heeft me dien overhandigd om hem te beantwoorden. Zij heeft 15 jaar geleden op een contectiemagazijn gewerkt en kan den brief geschreven hebben, waarop gij antwoordt, maar ze is nu getrouwd en moeder van 6 kinderen. Indien ge niet onmiddellijk uwe correspondentie staakt, waar- schuw ik u, dat ik uw ooren zal aftrekken. Ik groet u De //laatste" mode in pantalons was blijk baar weer van dezelfde soort als de overge- schoten voorraad van 15 jaar geleden. De correctioneele kamer van het Beroeps- hof van Brussel heeft uitspraak gedaan in het beroep, ingesteld door de bekende kunstenaars, de gebroeders Eugene en Theo Ysaye, tegen het vonnis der rechtbank van Antwerpen dat hen, wegens 't slaan van een treinconducteur in het station van Antwerpen, veroordeeld had tot 150 fr. boete en 8000 fr. schadeloossfcelling aan den conducteur, die beweerde door de slagen doof te zijn geworden. Het vonnis, berustend op een verslag der wetsdoctoren, erkent dat de doofheid van het slachtoffer niet het gevolg is van de slagen, aangezien zij van vroeger bestond, maar neemt aan dat men rekening moet houden met het lijden, door den man ondergaan, en de verne- d'ering, hem in het voile station aangedaan. Om die reden blijft de boete van 150 fr., door de eerste rechters toegepast, behouden, maar in plaats van 8000 fr. zullen Eugene en Theo Ysaye met hun beiden 3000 fr. te betalen hebben aan den treinwachter. Den slag en het feestje, dat hen zoo opge- wouden had gemaakt, zullen de twee artisten lang onthouijen. Een echt-Amerikaanschezomergeschiedenis zet eeu der bladen te New-\ork den lezers in alien ernst voor. Het betreft een zonderlinge ervaring, die een farmer uit New-Jersey met zijn Plymouth-Rook-hen heeft gebad. Al sedert jaren was de farmer gewoon door de broedhen eendeneieren te laten uitbroeden en natuurlijk gingen de kuikens, zoodra zij uit het ei kwamen, te water. In het eerst stond de hen dood- angsten uit over haar pleegkinderen, maar ten slotte gewende zij er zicb zoodanig aan, dat, toen zij eens bij uitzondering kippeDeieren had I uitgebroed, zij de kuikens met geweld hec water in joeg, waar zij alle verdronken zijn Woensdag heeft het in verschillende streken van Frankrijk hevig geonweerd. 'le Provins sloeg de bliksem op de plaats van een school, op een paar meters afstands van een lokaal waarin 200 kinderen bijeen waren. Er volgde een paniek, waarin verscheidene meisjes gewond werden. Een aantal voorbijgangers op straat sloegen tegen den grond. In de buurt van Chartres is groote schade aangericht. De oogst heeft veel geleden, huizen liepen vol water en de bliksem veroorzaakte op verschillende plaatsen brand. In het dal van de Maurienne verschoof een stuk land. Het spoorwegverkeer met Chambery en andere omliggende plaatsen werd er door gestremd. Het zal wel vier dagen duren, voor de treinen weer geregeld kunnen loopen. Te Lisieux werd burggraaf Henri de Merle, terwijl hij op zijn landgoed onder een boom schuilde door den bliksem gedood. Te Parijs zijn drie menschen tengevolge van de hitte bezweken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2