A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. \o. 51(19 Dinsdajr 7 *?uli 1908. HINDER WET. In, Fidardo 48p 4aargang. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T e 1 e f o on No. 25. ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 6 Juli 1908. Kapitein Meinsma, voerende het Ned. s.s. Helena, alhier van St. Petersburg aangekomen rapporteert het volgende Zaterdag 13 Juni 1908 hadden wij een zeer harde Z. W. wind met hooge zeegang. 's Na middags 4 uur kregen wij op ongeveer 55o 37' N. B. en 2o 4' O. L. een vlueht postduiven aan boord, van ongeveer 25 stuks, welke ver- moeid schenen en waarvan er door mijne equipage twee werden opgevangen. Gemerkt no. 1 rechterpoot zilveren ringetje (R P) (S) (1906) 3751, gemerkt no. 1 linker poot Z 434. Gemerkt no. 2 rechterpoot (RP) Y 1906 4173, gemerkt no. 2 linkerpoot Z 489. Belanghebbenden kunnen dezelven terug be- bekomen, adres den heer A. C. Lensen, reeder Ter Neuzen. Gisterenavond gaf het muziekgezelschap //De vereenigde werklieden", directeur de heer Aug. Eeckhout, alhier het aangekondigde concert in den tuin van den heer Joz. de Feyter, dat in alle deelen goed geslaagd mag heeten. Het werd begunstigd door fraai weer en er was een zeer talrijk bezoek. De uitvoering van het welgekozen programma slaagde goedvooral mag een woord van Jof door AMO. 25) Achter Antonio ging de daartoe aangewezen gendarme met zijn geladen geweer. Zij hadden eenige uren geloopen, toen zij bemerkten, dat zij van den goeden weg waren geraakt en zich aan den rand van een nauwe kloof [mvonden. Rechts stegen steile, naakte rotsen om- ho°g, zoodat zij voorzichtig aehter elkander moesten gaan. Daar alien op den gevaarlijken weg genoeg met zich zelf hadden te doen." kon niemand bemerken, hoe Antonio zijn linkerhand uit den boei trok, terwijl zijn rechter nog in deu ijzeren armband rustte. Plotseling zwaaide hij den zwaren boei krachtig naar achteren en liet zich in de kloot afglijden. De achter hem gaande gendarme, door het ijzer zwaar aan het hoofd getroffen, stortte hem na. Allen stonden ineens getrotfen stil en blikten in de diepte. Het wijf stiet een gillende lacb uit en riep //Goed gedaan, Antonio. Ha ha ha! Schik je daar in de kloof z/Voorwaarts, voorwaarts, mannen riep de inspecteur, //eerst van dit pad af, dan zullen we naar Molento zien." Spoedig hadden ze de gevaarlijke plaats achter zich. Eenige gendarmen onderzochten de kloof en vonden het lijk van hun kameraadhij had den nek gebroken. niet worden onthouden aan de uitvoering van //Clairette". polka voor bugle, voor de wijze waarop de solist zich daarbij van zijne taak k weet. Gisteren nam de zangafdeeling //Geduld Overwint" der //Vereenigde Handwerkslieden" deel aan het festival te St. Nicolaas. Talrijke Belgische reizigers, waarbij een muziekgezelschap trokken hier door naar Walcheren. Des middags arriveerde alhier uit Antwerpen de stoomboot //Ondinemet ongeveer 250 passagiers, die des namiddags een wandeling maakten door onze stad en de omgeving. Te 4 ure aanvaardde dit gezelschap de terugreis. Dikwijls wordt opgemerkt, dat het in hooge mate moet verwonderen, dat er in onze plaats, geheel in het water gelegen, doorsueden met kanaalarmen, niet meer kinderen verdrin- ken. Nu, er nernen nog al eens jongens een onvrijwiilig bad, waarvau men in vele gevallen niet hoort, daiir gelukkig meestal redders bij de hand zijn, en de positie waarin de drenke- lingen verkeeren is ook niet altijd even ge- vaarlijk. Gisterenvoormiddag was een 12jarig knaapje met een kameraad aan het spelen bij het binnen- sluishoofd der Westsluis en liep over de deuren der sluis. Bij het passeeren van een daarop staand windwerk deed hi] een misstap en vie! tusschen de sluisdeuren te water. Zijn kameraad begon luidkeels om hulp te roepen, doch het was niet gemakkelijk die te verleenen, daar de jongen moeilijk te bereiken was. Een hem toe- gestoken haak kon hij niet vasthouden. Een jonggezel, Adr. Harte Rz., waagde he! er toen op zich langs een der deuren te laten afzakken tot aan het water. Ofschoon zich toen zeer moeilijk kunnende vasthouden wist hij den jongen te grijpen en boven water te trekken, waarna anderen den jongen naar boven haalden en ook den redder. Zaterdag viel een jongetje van den steilen muur der Rosegracht in het kanaal. Deze werd gered door een daar juist met zijn vaartuig passeerend schipper. Bij het Belgisch loodswezen zijn benoemd tot roeier te Vlissingen A. C. Monteny, tbans roeier te Ter Neuzen en A. J. Gonsalis, matroos bij den maildienst te Ostende. tot roeier te Ter Neuzen is benoemd de matroos van den maildienst J. E. Deckmyn. Geweer en patroontasch ontbraken. Van Antonio geen spoor. Slecht gehumeurd vervolgden zij hun weg. Na eenigen tijd ontmoetten zij de door Beppo .geleide gendarmen uit het dorp. Toen Beppo de ontvluchting van Antonio vernam, zei hij kalm //Nu, dan moet mijn geweer spreken." Inspecteur Mervale hield het voor zijn plicht, nog des avonds aan de heeren Pesca mede te deelen, wat er op hun gebied was gebeurd en begaf zich daarom naar het slot. Hij werd naar den tuin gevoerd, waar vader en zoon in een piieel zaten. Op zijn weg daarbeen be- merkte hij, hoe een klein haveloos meisje ver- boigen door de struiken sloop en zag een weinig veider een hooge, witgekleede vrouwengestalte zich door een laan bewegen. De oude Pesca riep hem toe//Zoo, reeds terug uit de bergen Mervale boog, met een gezicht, welke ernstige uitdrukking eenigszins bij zijne gewone jovialiteit afstak, ietwat vormelijk en zei/,1k' moet ten eerste mijn verontschuldiging maken, signor del'a Pesca, dat ik mij hier onder een vreemden naam heb aangemeld, doch mijn dienstplicht en net gewicht en de beteekenis van de mij opgedragen taak mogen verklaren, dat ik mij zelfs tegenover u van een masker bediende. Ik ben inspecteur Mervale van de geheime politie te Ajaccio." v Bevreesd en verbaasd ontvingen de beide Pesca s zijn mededeeling. Niemand der drie semerkte, dat Julia geruischloos aan den rand Bij Kon. besluit. zijn in de provincie Zee- land benoemd tot gezworene van het waterschap Cadzand A. I. Leenhouts Iz., te Zuidzande van den Bonlepolder V. Cortvriendt, te Hoek van den Van Alsteiupolder A. Staal, te Graauw van den Koudepolder J. 0. de Jonge, te Hoek van het waterschap Groede en Baanst J. A. Risseeuw te Groedevan den Melopolder J. F. Verstraaten, te Graauwvan het waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse P. de Wael Jz., t.e Ossenisse; van het waterschap Groot St. Anna en Nieuwehoven I. de Hullu Jz. te Nieuw- vliet. Verder is benoemd tot lid van het bestuur van het watersshap der Sluis aan de Wielingen A. A. Hendrikse te IJzendijke. De heer A. J. Roozemeijer, predikant te Sluis, heeft de benoeming tot directeur-predi- kant van de diaconessen-inrichting te Amsterdam aangenomen. Bij Kon. besluit is bevorderd tot bureel- ambtenaar van den rijkswaterstaat le klasse de heer A. van Altena, te Vlissingen, thans 2e klasse. Aan schipper Jacob Schroevers is Donder- dag door den burgemeester van Vlissingen namens het Engelsch gouvernement, een dubbel- glas-kijker uitgereikt in een doos. Eeninscrip- tie in een zilveren plaat vermeldt de bekende redding op 14 Dec. Bij den kijker was gevoegd een gouden me- daille, aan de eene zijde de beeltenis vertoonend van Koning Eduard en aan de keerzijde ver- meldende dat het Engelsche gouvernement haar schonk. Het randschrift geeft den naam van den begiftigde. De zoons van Schroevers en zijn kleinzoon ontvingen ieder een zilveren medaille. Bij kon. besluit is, als blijk van goed- keuring en tevredenheid, de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan P. H. Theuns, J. M. Verkamman en L. van der Weele, resp. opziener 3e kl., schipper 2e kl. en knecht le kl. bij de visscherij politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, alien wonende te Zierikzee wegens de door hen, in gemeenschap, met levensgevaar verrichte redding van de bemanning van de motorboot van de Koninklijke Rotter- damsche Cementfabriek te Rotterdam, in het van het prieel verscheen, door eenige struiken onzichtbaar voor de daar vertoevende mannen. Met afgemeten kalmte ging Mervale voort z/Het betreft de gevangenneming van den moor- denaar van Cesar d'Ornano." In plotselinge verrassing sprong Fernando op z/Wat? Wie is het?" Met ernstigen blik antwoordde de beambte //Hij, die het moordstaal in N. hanteerde, is uw herder Antonio Crespi." De beide heeren staarden den inspecteur met bleeke gezichten aaneen ruischen der takken in hun nabijheid bleef onopgemerkt. ,/Hoe was dat mogelijk bracht Fernando moeilijk uit. z/De zaak is boven alien twijfel verheven." En nu gaf Mervale, zeer beknopt, alle verdachte motieven aan, die tegen Crespi getuigden. Met verlammende ontzetting hoorden de beide Pesca's dat aan. Eindelijk vroeg Fernando z/Gij hebt hem gevangen genomen De inspecteur deelde de gevangenneming en ontvluchting van Antonio mee. Met nadruk- kelijken, vreeselijken ernst voegde hij er aan toe ,/Hem, die de daad volvoerde, kennen wij, en dood of levend zal hij in onze macht vallen. De lastgever er toe aan de vergelding over te leveren, mag uw werk zijn, mijne heeren." Hij stond op boog en ging heen. Vader en zoon zagen elkander aanuit de bleeke trekken der mannen sprak ontzetting. Eindelijk zei de diep ontroerde vader: //Help mij in mijn kamer, Fernando." Fernando riep de bedienden en men droeg den grijsaard in huis. Daar bedekte hij zijn ge- Engelsche vaarwater onder de gemeente Kats. op 18 Febr. 1908. De knecht van een paar, tijdelijk te Breskens vertoevende, kaasverkoopers ging Vrij- dag morgen zonder vergunning een rijtoertje maken met kar en paard van zijn meesters hij veroorloofde zich verder eene nog grootere vrijheid door een en ander voor 150 te ver- koopen aan Du B. te Waterlandkerkje, waar- schijnlijk met het doel om met die duitjes te Oostburg of te Breskens kermis te gaan houden. Maar van kermis houden zal wel niet veel komen. want door de marechaussee van Breskens en Oostburg is onze //vrijheer" in verzekerde bewaring genomen en met hem nog bijna de geheele opbrengst van kar en paard. Zaamslag, 6 Juli. Onze kermis behoort weer tot het verledene. Een caroussel, bene- vens een klein draaimolentje met een drietal kramen waren op de markt verrezen, ook eene tent waarin gymnasten blijk gaven van hunne vlugheid en behendigheid. Er werd ook door hen geworsteld en liefhebbers uit het publiek uitgenoodigd om zich met hen te meten. Een boerenjongen uit de gemeente Axel nam de uitdaging aan en was in de drie ronden die geworsteld werden tweemaal overwinnaar. Het bezoek was over het algemeen niet druk. alleen de Zaterdag kan eenigszins op een drukker bezoek bogen. Door het muziekgezelschap //De Volharding" werd Vrijdagavoud op de tent op de markt een welgeslaagd concert gegeven. Stoppeldijk, 6 Juli. De zoon van den suikerbakker J. M., uit Hulst, kwam heden per fiets langs den weg nabij het Tolhuis, toen hij door drie hem onbekende personen eensklaps zonder eenige aanleiding werd aangegrepen en met zijn rijwiel in een put naast den weg ge- worpen. Zonder naar hem om te zien ver- wijderde het drietal zich. De jongen heeft zich gelukkig weten te redden. Het is te hopen dat het der politie, aan wie van het gebeurde onmiddellijk aangifte is gedaan, moge gelukken dit gevaarlijke drietal op te sporen opdat hun de welverdiende straf niet ontga. Clinge, 5 Juli. Het was heden een geluk- kigen dag voor de muziekgezelschappen onzer gemeente, die hadden deelgenomen aan het internationaal festival te St. Nicolaas. Het fanfarecorps //Weldoen door Vermaak" zicht met de handen en zat zoo langen tijd. Slechts nu en dan getuigde een diepe kramp- achtige ademhaling van zijninnerlijkeontroering. Sprakeloos en zonder zich te bewegen, wachtte Giorgio in de kamer. Eindelijk liet de oude heer de handen zakken en zei met bevende stem z/Roep Julia bij mij." X. Toen Castrucci de gendarmen verlaten had, ijlde hij naar Ornano. Hij wist, dat het ge- rucht van Antonio's gevangenneming, als den moordenaar van Cesar, zich snel door de bergen zou verbreiden, meende 't daarom raadzaam, 't zelf aan Eleonora het eerst mede te deelen. Op het slot gekomen, liet hij zich bij haar brengen. Zij zat in haar kamer in die ernstige, droevige stemming, welke haar sindg Fernando's bezoek beheerschte. vWat breng je, Beppo z/Bericht van Cesar's moordenaar!" Zij rees snel op uit haar stoel, en de oogen strak op Beppo gericht, vroeg zij moeilijk „Wie //Antonio Crespi, de herder der Pesca's Zij zag hem aan, alsof ze hem niet had verstaan, en herhaalde zacht//De herder der Pesca's Beppo verhaalde in vliegende haast, hoe zijn lang bestaand vermoeden zekerheid ge- worden was. (Wordt vervolgd.) TER VEIZEVSCHE OlfRIVT. Maanrtag-, Woensdug- en Vrijclwgavwind, nitsregonderd op Feestdagen. bij de Firing I*. J. VAI* OR MVBF <e Ter Weuzen. Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van EVERARDUS JOSEPHQS VAN ROOIJ, kuopman, wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het oprichten eener slachterij in een gedeelte van het perceel, plaatselijk gemerkt 75 en jrelegen aan het Nieuwediep, kadastraal sectie C no. 3716; en dat op Maandag, 20 Juli 1908, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadbuize dezergemeente,gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schrifte- njk toe te lichten. Ter Neuzen, 6 Juli 1908. Burgemeester en VVethouders voornoemd, P. MOES, L°. Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretarie. N.B. Wij vestigen er de aandaeht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerecktigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn ver&chenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1