Ter Neuzensche Courant. Zaterdag* 4 Juli 1908. 48e Jaargang. Be Sage! vaa Bidario Gemengde berichten. No. 5168. TWSEDE DBXj-A.XD. FE TJIL t E T OS. Fredikbeurten. TEIl NEUZEN, 3 Juli 1908. Het was gisteren naar het schijnt een voor pleizierreisjes uitgekozen dag. Zooals reeds gemeld werd aanvaardden de onderwijzers en leerlingen der Chr. school alhier met ouders en verdere belangstellenden per stoomboot z/Reine des Plages" de reis naar Antwerpen, door velen uitgeleide gedaan. Het stoomschip voer ongeveer half acht van de ponton af. Kort daarop zagen we een aantal leerlingen der openbare school van Othene onder leiding van het hoofd, den heer Kok, bij de aanleg- plaats der Prov. stoomboot aankomen. Dezen vertrokken met de boot van 8 uur voor een uitstapje naar Walcheren. oorts was een werklieden-reisgezelschap gisteren naar Antwerpen vertrokken. Dit gold alien vertrokkenen. In den voor- middag arriveerde alhier echter de stoomboot A-Luctor et Emergo" van Gent met talrijke verpleegden van een onder geestelijke leiding staand institnut voor doofstommen te Gent. Dezen maakten eene wandeling door de stad, vertoefden eenigen tijd aan de oevers der Schelde en keerden daarna weer terug. Gisterenavond was tegeu 10 ure een groot aantal ingezetenen samengestroomd naar de aan- legplaats der stoombooten, om getuige te zijn van de aankomst der ,/Reine des Plages", die tegen dien tijd nit Antwerpen werd verwacht. A an hen die met den trein waren gearriveerd, hadden we reeds vernomen dat de boot des namiddags ongeveer 2 ure te Antwerpen was gearriveerd. Ongeveer 10 ure kwam de boot alhier de haven binnen, onder het gejuich der kinderen. Met de meeste zorg werden de kinderen, geleid over de Prov. boot, aan de ponton ont- scheept. A lies ging zonder overhaastiug, doch geregeld. Het was aan de stralende kinderge- zichten, waarvan sommigen wel wat overver- moeid, merkbaar, dat ze genoten hadden. Naar we vernamen, was op de heenreis, aan boord op ruime wijze voorzien in hetgeen voor ver- sterking van den inwendigeu mensch noodio- was. Te Antwerpen waren zij geleid naar den dierentuin, doch alvorens dezen te betreden hadden de kinderen gelegenheid in een nabij gelegen melksalon nog wat te gebruiken, terwijl ook in den dierentuin voor hen op zoodanige wijze werd gezorgd, dat ze niet alleen veel te kijken, maar ook wat te „bikken" hadden. Door de late aankomst der boot te Antwer pen, kon men te kort in den dierentuin ver- toeven, maar toch was daar door velen heel wat genoten, omdat ze vele van de wilde beesten die ze alleen uit de prentenboeken kennen, thans in levenden lijve hadden kunnen aan- schouwen. Met het oog op de vermoeienis, werden bij den terugtocht naar de aanlegplaats der stoom boot, de 2 jongste klassen in de tram gezet, terwijl de anderen in optocht te voet terug- trokken. Zonder een enkel ongeval arriveerden alien, zoo kleinen als grooten, hier gister in den laten avond. De kinderen en ook de grooten die de reis hadden meegemaakt, waren niet uitgepraat over den aangenamen vaartocht en heto-een verder door ben geprofiteerd was. Plet bestuur der -school dat voor de financieu zorgde, maar bovenal de onderwijzers die de zorg voor de kinderen op zich namen, benevens de dames en heeren die hen ter zijde stonden, veidienen ruimschoots een woord van lot, voor de opoffering door hen in deze betracht. Zeer lang zal de dag van 2 Juli 1908 in veler herinnering op de aangenaamste wijze blijven voortleven. door AMO. 24) Ondanks het snelle voorbijgaan had Beppo jh6 kleine. het kind herkend, dat hij met Julia ?e ®s?a ^en tuin had zien spreken, toen hp by Giorgio was. Zij gingen binnen en vonden daar een ma^er, mismaakt wijf met boosaardig uitzicht, eveneens geboeul. Op de tafel stond de reistasch, die Beppo m het hoi had gezieu. Mervale nam er een weinig gedragen, donkere zomerkleeding en een gouden horloge uit. //Kent ge dat horloge, Castrucci z/Het is van Cesar", zei deze geroerd. //Zijn naamcijter moet op de rugzijde staan." z/C. d'O. Hier staat het Dan nam de inspecteur het notitieboek en bladerde er in. Spoorwegstations en tijden van veitrek van Genua tot N. waren daarin op- geteekend. Een blad was er uitgescheurd. De Met ingang van 1 Juli 1908 is benoemd tot arbeider bij de Rijks Waterstaatswerken te Ter Neuzen M. J. vac Kerkvoort te Ter Neuzen. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare school te Nieuw Namen (gem. Clinge) komen voor de dames Blijdenstein en Sarneel te Kloosterzande, Keijser teRapenburgen HerreijgersteTerNeuzen. Gisteren werd alhier in het//Hotel Centraal" gehouden de jaariijkscbe algemeene vergadering der Eerste Nederlandsehe Cooperatieve Beet- wortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Naar aanleiding van een voorstel van 15 leden werd daarin besproken om de prijsverhooging voor franco op het terrein der fabriek geleverde beeten te bepalen op 1 gulden per 1000 Kg. Ihans bedraagt die verhoogirig 50 cent. Het bestuur stelde voor die verhooging te bepalen op 90 cent. Na verschillende besprekingen werd door een der leden voorgesteld die ver hooging te bepalen op 75 cent. Dit voorstel werd door het bestuur overgenomen, doch ver- worpen met 99 tegen 96 stemmed, zoodat te dezen opzichte alles bij het oude blijft. Blijkens het jaarsverslag gaven de uitkomsten der achtste campagne reden tot tevredenheid. Als beetenprijs werd uitgekeerd 11,78 per 1000 Kg. Dat de invloed van den belangrijk duurderen inkoop van enkele fabricatiebenoodigdheden, het meer betaalde werkloon en de hoogere intrest- rekening niet gevoeld werd, dankt men aan den' voordeeligen verkoop van het nietuv product gedroogde pulp. Overigens werkte de drogerij nog niet geheel naar wensch, doch de leverancier heeft zich bij contract verbonden om voor de aanstaande campagne alle noodig gebleken veranderingen aan te brengen. Zooals men dit tot nu toe van haar gewoon is, vervulde de hoofdfabriek hare taak in alle opzichten op zeer bevredigende wijze en kon dus weder voordeelig geexploiteerd worden. Aan den directeur voor zijne kundige leiding en aan het persoueel voor zijne ijverige mede- werking brengt het bestuur dan ook gaarne haren welgemeenden dank. In den tijd dat de campagne duurde, van 14 October tot 21 December, werden verwerkt 43,800,000 Kg. beetwortelen, welke bij de levering een geraiddeld gehalte haddenvan 16,36 °/0 tegen in het vorige jaar 16,48 °/0. Het hoogste en laagste gehalte was respectievelijk 19,1 en 12,8, in het vorige jaar 18,7 en 12,9 °/0. Per etmaal werden gemiddeld ver werkt 725000 Kg beetwortelen. Op 6 Maart werd eene bnitengewone alcre- meene vergadering gehouden, waarin werd aan gen omen de toepassing in onze fabriek van z/Steflens Bruhverfahren", eene verandering in de werkwijze, diede fabriek in staat zal stellen tot het produceeren van suikerpulp, welke eene giootere waarde heeft dan de gewoon gedroogde pulp. Men mag dus hopen, dat deze gewich- tige verandering ook het hare zal bij brengen tot den bloei der vereeniging. De aanstaande campagne gaat men vol ver- tiouwen in hare gunstige uitkomsten tegemoet. Dit vertrouwen wordt gewettigd zoowel door den stand der suikermarkt, waardoor het bestuur in staat was reeds eene flinke hoeveelheid aan belangrijk hoogeren prijs dan het vorige jaar van de hand te doen, als door de te verwachten hoogere opbrengst voor pulp tengevolge der invoering van het proce'de-Steffens. Bovendien is de prijs van kolen en meer andere benoodigd- hedeu beduidend naar beneden gegaan. De winst en verliesrekening, benevens de balans over het afgeloopen jaar werden goedge- keurd. Voor geleverde bieten werd totaal uit- betaald 631,834. In de financieele commissie werden als lid, en plaatsvervangend lid, die niet herkiesbaar zijn, benoemd voor de eerste vacature de heer G. Vogelvanger te Hulst en voor de tweede A. E. C. Kruijsse te Axel. Bij de omvraag werd door den heer K. de inspecteur nam uit ziju brieventasch een onbe- schieven stuk papier, dat aan de eene zijde in een kromme lijn uitliep. Hij hield deze aan het zich in het boek bevindende overblijfsel van het uitgescheurde blad en de rauden sloten juist ineen. //Git dit notitieboek is het noodlottig blad gescheurd, dat d'Ornano naar de poort lokte," zei hij. ,/Mjju blad hier is naar het lijk ge- vondeu origineel trouw nagemaakt." //Wij zijn zoo werkzaam geweest, mynheer Castrucci, en signora d'Ornano heeft zulke rijke middelen tot onze beschikking gesteld. dat in Ajaccio de waard bij wien Orespi in N. woonde, en bet kind, waaraan hij den brief gat, in zijn tegenwoordigheid kunnen worden gebracht. Doch de zaak is ook zonder dit bewezen". Hij wenkte Beppo, met hem naar buiten te gaan en zei toen ,/De gevangenneming van een bewoner dezer bergen heeft steeds haar be- denkehjke zijde door de sympathie dezer halfwilde menschen voor den misdadiger en hun haat tegen de politic. Ik heb daarom twaalf uit- gelezen mannen meegebracht. Doch dat ook de moordenaar van d'Ornano op deelneming Koeijer aan de leden bijzouder aangeraden in de a. s. campagne een proef te nemen met de suikerpulp, in plaats van zelf beeten te houden voor voeder aan het vee. Bij monsters door hem ter analyseering opgezonden bleek. dat de bieten, voor veevoeder in voorraad gehouden, na eenigen tijd hun suikergehalte, d. i. de voedings- waarde geheel verliezen. Voordeeli<rer is het dus, zoo voor de aandeelhouders als voor de fabriek zelve, alle beetert die men heeft, aan de fabriek te laten verwerken, op het tijdstip dat zij hunue voile waarde aan suikergehalte inhouden. De suikerpulp, die in het vervolg aan de fabriek zal worden geproduceerd, behoudt steeds de ge- garandeerde voedingswaarde. Dat men de politie alhier hedenvoormiddag er op uit zag trekken gewaperid met dreggen, gaf aanleiding tot verschillende gissingen en gasprekken. Spoedig ontstond daardoor het ge- rucht dat er iemand verdronken was en nog wat later wist men ook al te vertellen icie er verdronken, althans wie er vermist was. Omtrent de aanleiding tot dien uittocht met de dreggen vernamen we, dat een veldarbeider in den vroegen morgen van Dinsdag op het veld aan het werk zijnde, langs den weg van Axel naar Zaamslag een als heer gekleed persoon op een fiets zag naderen. Vooraan op de fiets was een mand bevestigd. Gekomen bij den grooten put van de hofstede //Pauwhoeve" steeg de vreemdeling van zijn rijwiel, opende het deksel der mand, nam daaruit een pak- en begaf zich naar beneden, aan den kant van den put. Bijna onmiddellijk daarop zag de bedoelde arbeider den persoon weer terugkomen, op zyn fiets springen en zich weer ijlings verwijderen in de richting waarvan hij gekomen was. De politie kwam hiervan op de hoogte en samensprekingen tusschen de politie van Zaam slag en die van Ter Neuzen welke van goede dregwerktuigen voorzien is leiude er toe, dat onze politie er hedenmorgen op uittoog, om door dreggen in den put te beproeven de be- staande geheimzinnigheid op te heffen, daar dit met een misdrijf in verband zou kunnen staan. Men heeft echter niets gevonden, trouwens, den bodem der put, die met een zeer dikke laag dunne modder bedekt is, leent zich niet voor een nauwkeurig onderzoek met drenfen. Heden werd te Gent van wege het Belgisch Gouvernement aanbesteed het verbreeden van het deel van het kanaal, gelegen tusschen Selzaete en de Nederlandsehe grens. Raming fr. 758,464,69. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren De Busch voor fr. 819.136, L: T. Yolker te Dordrecht voor fr. 726,630, Medaets De Clercq te Brussel voor fr. 690,000, Van Hattum en Blankevoort voor fr. 677,000, G. A. van Hattem te Sliedrecht voor fr. 669,000, Alf. Vermeulen te Gent voor fr. 643,000, Vossaert De Neydt te Selzaete voor fr. 632,400, Chareis Ritte te Brussel voor fr. 627,250,30 en De Thaeye&Co. te Gent voor fr. 622,000. Zondag 5 Juli 190S. mag rekenen, geloof ik niet. Wat denkt gij daarvan //Signor. ik.raad u voorzichtigheid en haast aanik ken mijn landslieden. U zag het kleine meisje voortsluipen, zij loopt naar de herders en jammert, dat men haar oom wil wegvoeren. De mannen der bergen zijn licht ontvlamd. kennen de oorzaak der gevan genneming niet en het kon gebeuren, dat ons de kogels om de ooren vlogen, eer wij deze wouaen hadden verlaten." //Uwe tegenwoordigheid zal ons daarvoor be- hoeden." z/lntegendeel, men zal mij voor den aanbrenger en verrader houden en het eerst neerschieten." De beambte dacht een oogenblik na en zei dan //Gij kondt gelijk hebben. Dan bewijst gij ons den besten dienst, wanneer ge naar Nuova Corte ijlt en mij de daar verblijlhou- dende gendarmen toeschikt. Maar zwijg over alles. Gij weet, de voornaamste vangst moet nog gebeuren." Beppo beloofde het en snelde heen. Mervale ging in de hut terug, pakte de reistasch en gaf haar zijn mannen in bewaring Een jonge vrouw, wier kleederen Dinsdag te Maurik in brand geraakten bij het aanmaken van een fornuis met petroleum, is Donderdag- morgen aan de brandwonden overleden. In den laatsten tijd verheffen zich stemmen van geneeskundigen en anderen om aan te dringen op het geven van de melk aan zuigelingen in ongekookten toestand, mits zuiver, derhalve afkomstig van koeien, die zindelijk behandeld en gemoiken worden. De//Nederlandsehe vereeniging voorPaedintrie" heeft op haar laatste vergadering te Rotterdam dit punt aan een opzettelijke bespreking ouder- worpen en is tot de overtuiging gekomen, dat zelfs de melk afkomstig van de beste model- boeven ongekookt niet boven bedenking is wegens de mogelijkheid om nog ziektekiemen te bevatten. De vereeniging kwam daarom tot het aan- nemen van de volgende stellingen Hoezeer het streven der //modelboerderijen" om kiemarme melk van goede hoedanigheden te versehaffen, waardeering en steun verdient, de volstrekte waarborg dat deze melk, in ranwen staat gennttigd, onschadelijk mag worden ge- acht, bestaat iyet en dus moet het koken der melk voor de voeding van zuigelingen gewenscht - worden geoordeeld. De gewone melk van den handel zal on- voorwaardelijk moeten worden afgekeurd voor het gebruik in ongekookten toestand. Een controle door den Staat van de melk, die wordt afgeleverd met de aanbeveling, dat zij ongekookt kan worden gebruikt, mag een eisch des tijds worden genoemd. (Sociaal Wbld.) De New-Yorksche politie heeft Anny Wil son, een inbreekster van negen jaar, gepakt. Zij had wel in veertig huizen in de wyk Wil- liamsbury diefstal gepleegd. Een vrouw, die ook gevat is, was haar leermeesteres geweest. De wonder-baby. Het land der onbe- grensde mogelijkheden heeft weer eens het aansehijn gegeven aan iets wonderbaarlijks. De oostelijke wijk van New-York herbergt namelijk tusschen haar muren een menschelijk product, dat gevoeglijk als een wereldmysterie is te beschouwen, een meisje van 25 maanden, dat het betreurenswaardige gewicht van niet minder dan 110 pond heeft. De kleine reuzendame heet Adelina Guitilla en is het kind van een bescheiden kleedermaker, die de vierde verdieping van een huurkazerne bewoont, welke het voor New-York bespotte- *ijk getal van zes etages aanwijst. De mammouth-baby kan in verschillende opzichten als een soort record-breekster gelden. Adelina slaapt nooit minder dan 14 uren per dag en schreeuwt of huilt, ofschoon zij pas ruim twee jaar is, heel zelden. Het lieve meisje woog, toen ze pas op de wereld kwam, Sechts weinig meer dan andere kinderen. Maar tot pijnlijke verbazing en ontsteltenis barer meSsuee- magere ouders, groeide zij met verbijsterende snelheid. De wonder-baby is reeds door vele artsen onderzocht geworden, maar de geleerden heb ben nooit iets anders kunnen vaststellen dan haar angstwekkend gewicht. Daarbij eet Adeli- naatje niet zooveel als leeken met 't oog op haar zA\'aarte zouden verwachten. Zij eet met haar ouders aau tafel op een zeer solied base ment en smult van alles mee. En daar het kindeke maar altijd vroolijk verder groeit, bestaat er alle kans, dat ze de eerste reuzendame ter wereld zal worden. Alleen zit de kleermaker er over in hoe hij het massale wezentje ooit goedschiks van de vierde verdieping op straat krijgt Dan trad hij naar den somberen, terneergesla- gen Antonio en zeide hafluid p.Je zaak staat niet goed, mijn jongen, toch kan je haar in je voordeel wenden, wanneer je meedeelt, wie je naar Duitschland gezonden heeft. Het redt waarschijnlijk je kop." De gevangene rilde, maar zei toch toonloos z/Ik weet niets." z/Het zal je nog wel invallen, mijn jongen. Voorwaarts thans. Het wijf zullen we een eind meenemen en dan laten loopen. Jij, Molento, gaat met gespannen haan achter den gevangene, poogt hij te ontvluchten, dan schiet je hem neer." De kleine, zoo goedig uitziende heer had bij al deze gebeurtenissen een energie, kracht en koelbloedigneid ontwikkeld, die nie- mand achter hem gezocht had. Hij wist, dat het zeer gevaarlijk was, een bergbewoner uit het midden zijner landslieden weg te halen, maar hij had gevaarlijker dingen vnlbracht. Spoedig be woog zich de troep, Antonio en het wijf in 't midden, de bergen af. (Wordt vervolgd.) oo Uud-fiierefurineeji'ite genu-eute(Vlooswijk!,traat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5$ u., ahr. H. Huhregt-e van 's Gravenpolder. Rfervormde lierk. 9 u., Da. A. Timmerman. viering van het H. Avondm. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 u., Ds. G. v. Dis van Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholiz. 9 n., geen dienst en 2 u„ Ds. G. v. Dis. 9 u., en 2 n., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 9^ u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Ter Neuzen. I Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Gereformeerde Herlien. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. Elsinga van Kampen. BS. 9 a. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. II. 9 u. en 2 u., Ds. Merkeleijn v. Schoondijke. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. C. Veltpnaar v. Emmer- eompascuum. (Sereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 a., 2 u. en 5J u., Ds. Van Oordt van Middelburg. Isokaal ,,l£tieu-£Ia&zer" (Kerkhoflaanp Ter Neuzen. 6 u., dhr. I. Straub van Kloetinge.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5