Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Festival te Axel. werd hem door de kinderen het volgende wel- komstlied toegezongen Na dit vers boden eenige leerlingen den jubilaris bouquetten aan. Hierna heette de Voorzitter hem welkom en schetste de geschiedenis van zijn arbeid en zijn familieleden, waarin hij zoovele reden van dankensstof aanwezig vindt. Hij wees op de vruchten van zijn arbeid, daar de school in bloei toenam. Hij betuigde namens het bestuur dank voor denijver en toewijding waarmede de jubilaris zijn taak heeft vervuld en bood nevens de beste wenschen voor de toekomst, als stoffelijk blijk van waardeering vanwege het bestuur een fraai eikenhouten schrijfbureau aan, ook als teeken dat het bestuur voor den nog krachtigen jubilaris aan geen rust denkt, maar hem nog een langen, gezegenden arbeid toewenscht. Alsnu werd namens de leerlingen het woord gevoerd door den onderwijzer P. van Es. Met passende woorden van dank en gelukwensch bood hij namens de leerlingen een fraaie pen- dule met flankeerende beelden aan. Door een der leerlingen, Oato van den Ouden, werd onder eene toespraak aangeboden een album, bevat- tende de namen der schenkers, die, met uit- zondering van die der 2 laagste klassen, door hen eigenhandig daarin waren geschreven. Vervolgens werd gesproken namens het onderwijzend personeel door den heer J. J. van den Ouden, en aangeboden eene groote fotografie vau de schenkers in groep. Spreker eindigde met er op te wijzen dat de wenschen van onderwyzers en kinderen waren samengevat in het volgend lied, dat alsnu werd aangeheven Hierna voerde het woord de heer J. de Koning, hoofd der chr. school te Othene, namens de oud- leerlingen. Spreker verklaarde tespreken namens ongeveer 1000 menschen en menschjes van zeer uiteenloopenden leeftijd, stand en maatschappe- lijken werkkring. Bovenal uitte hij woorden van dank voor het genoten onderwijs, dat steeds hooger gewaardeerd wordt, naarmate de school- jaren verder achter ons liggen. Hij wees op den gezegenden arbeid van den jubilaris en bood aan dezen, met gezin, namens de oud-leer- leerlingen de beste wenschen aan. Als stoffelijk blijk werden geschonken een fauteuil met 6 kussenstoelen. Namens de onderwijzers der Christelijke nor- maallessen werd de heer Koelmans, als directeur, toegesproken door den heer J. C. Jansen, van Driewegen. Deze wees op de beteekenis van de oprichting der Chr. normaallessen, sedert 15 jaren opgericht, wat toen ook een zware taak was, doch wat schitterende resultaten op- leverde, dank de energie van den jubilaris. Onder dank voor de vriendschap en voorlichting bood hij de beste wenschen aan en schonk een parapluiestandaard. Vervolgens feliciteerde deze spreker den jubilaris ook namens het schoolbe- stuur van Driewegen. De toespraken werden afgewisseld door het zingen van liederen. Nog werd gesproken door Ds. J. van Berg namens den kerkeraad der Geref. kerk, die herinnerende aan de vroegere verhouding waarin de school tot de kerk stond, en in verband met de thans van anderen gehoorde woorden van dank, constateerde dat de kerkeraad voor 25 jaar de rechte man op de rechte plaats benoemde. Met het oog op de groote school, die dat zeker noodig maakt sedert zij er eene is ge- worden ook voor Meer Uitgebreid Onderwijs, acht spreker het noodig dat het schoolbestuur een flink corps onderwijzers ter beschikking van den heer Koelmans stelt, tot een zoodanig getal, dat deze met zelf onderwijs in eene klasse behoeft te geven, als wanneer deze zich eerst met recht aan de leiding over de geheele school zou kunnen wijden. Wanneer het schoolbe- stuur aldus handelde, zou dit voorzeker de grootste hulde zijn aan de verdiensten van den jubilaris, waarvan deze tevens voor de school, die hij een goed hart toedraagt, de vruchten zou kunnen plukken. Met den wensch dat het Gode moge behagen den heer Koelmans nog lang voor zijn werkkring en gezin te behouden, eindigde spreker. Nadat het hoofd der chr. school te Sluiskil, zoo voor het bestuur dier school als voor zich- zelf den jubilaris had geluk gewenscht en ook het bestuur der school alhiei; met dit feest was gefeliciteerd, nam de heer Koelmans, blijkbaar getroffen door de hem gebrachte uitbundige hulde, het woord. Hem was in den loop van den dag al meer- malen toegevoegd„nu zijt gij de held van het feest". Hij gevoelt weinig roeping er voor I en dusdanige held te zijn, evenwel hij kan toch alien die er aanleiding toe gaven dat hij heden in die positie geplaatst werd het niet kwalijk nemen. Hij is overtuigd dat alles ge- schiedde met een goede bedoeling, hij is er dan ook dankbaar voor. Veel dank, veel hulde is aan hem gebracht, zeker hij heeft getracht te doen wat hij kon doen, maar voegt daaraan toevoor alles zij aan God alleen de eere, daar diens zegen voor alle werk onmisbaar is. Maar dan ook, mag hij dank brengen aan de menschen die hem hebben gesteund. Wat hij in het kort deed. Achtereenvolgens dankte hij alle sprekers en de corporaties of commissies namens wie zij het woord hadden gevoerd, ook voor de hem geschonken stoffelijke blijken van waardeering. waarvan hij lang genoegen hoopte te beleven. In het bijzonder sprak hij toe den heer Van den Ouden, die hem reeds 25 jaar zoo trouw ter zijde stond, en met wie hij nimmer in dien tijd een enkel woord wisselde, dat de goede verstandhouding belemmerde. Hij bracht ook dank aan de plaatselijke com- missie van toezicht op het lager onderwijs, die door hare aanwezigheid te dezer plaatse tooade, in dit feest belang te stellen. Hij verklaarde ook steeds met genoegen haarbezoekop zijne school te ontvangeD. daar hieruit van belangstelling in en waardeering voor het onderwijs blijkt. Ten slotte dankte hij alle aanwezigen. Hij riep aller steun in voor het welzijn der school. Er is in 25 jaar zeker veel verbeterd, maar loch is men met het bijzonder onderwijs in deze streek nog niet waar men wezen moet. Daarnaar te streven moet alien bezielen die in het bijzonder onderwijs belang stellen. in het kort sprak de jubilaris hierna de kinderen toe, die wel feestelijk gestemd waren binnengekomen, maar die na het verblijf in de warme schoollokalen wel eenigszins naar de buitenlucht zouden beginnente verlangen. Hij zou het daarom niet lang meer maken, maar noo- digde alien uit morgen ochtend half 7 ure in de school aanwezig te zijn, niet om dan de lessen aan te vangen, maar om met een stoorn- boot een reisje in de vrije uatuur te maken. Begrijpelijk antwoordden de kinderen toe- stem mend op de vraag of ze van de partij w^ren. Na het eindigen der toespraak van de jubi laris werd hem toegezongen Ps. 1343. Vervolgens dankte de Voorzitter alle aan wezigen voor de betoonde belangstelling, in het bijzonder de schoolcommissie, en ook de oud- voorzitter de heer J. P. van Herp, met wien, door omstandigheden het bestuur niet meer jiad kunnen samenwerken, doch uit wiens aanwe zigheid zijne sympathie voor het bijzonder chr. onderwijs bleek. Hij hoopte dat dan ook, bin- nen niet te langen tijd, de beletselen om samen te werken zouden worden opgeheven. Nadat op zijn verzoek was gezongen Ps. 7211 werd de bijeenkomst door den jubilaris op ver zoek van den Voorzitter met dankzegging ge- sloten. Naar we vernemen is met eene bijdrage van den jubilaris door het schoolbestuur voor de schoolkinderen een reis georganiseerd naar Ant- werpen, met het stoomschip ,/Reine des Plages". Verschillende ouders zullen deze reis mede maken. Gisterenavond maakte het muziekgezel- schap //De vereenigde werklieden" alhier, zooals de gewoonte is na een bezoek aan een festival, een muzikale wandeling, waariu de ontvangen berinneringsmedaille werd meegevoerd en tevens ook deze gelegenheid werd aangegrepen om Axel's Festivalmarsch" uit te voeren. Zooals gebruikelijk werden de muzikanten omstuwd door een talrijke menigte, waarvan de jeugd het leeuwendeel vormde. In de plaats van mejuffrouw Vis die met 1 Sept. vertrekt naar Ouwerkerk a/d IJsel is aan de Chr. school te Sluiskil benoemd, de heer Kolkman te Reeuwijk bij Gouda, die de benoeming heeft aangenomen en 1 Sept. a. s. in functie treed. De uitslag der te Axel gehouden jaar- lijksche veulenkeuring vanwege de vereeniging van paardenfokkers ,/Vooruitgang is ons streven", is als volgt le prijs, een verguld zilveren medaille met f 10, C. Vereecken, Stoppeldijk //Lion Beige". 2e pr., een verg. z. med. met 8, Ph. J. van Dixhoorn, Axel, //Lion Beige". 3e pr., een zilv. med. met 8, dezelfde, //Gambrinus". 4e pr. een zilv. med. f 7, Adr. van Hoeve Pz., //Keizer II". 5e pr., een bronzen med. Job. de Feijter Pz., Zaamslag, //Beijaard". 6e pr., een br. med. met 6, Em. van Acker, Westdorpe, //Beaumont". 7e pr., 6, J. J. Huijssen, Zaamslag, //Gam brinus". 8e pr., 5, W. Dieleman Pz., Axel, //Gam brinus". 9e pr., f 4, B. C. Puylaert, Zuiddorpe, //Beaumont". lOe pr., 3, H. Goovaert, Westdorpe, //Beau mont". lie pr., f 2,50, Huijssen voornoemd, //Gam brinus". 12e pr., f 2, G. de Box, Zaamslag, //Barra I" 13e pr., f 2, Gebr. Coene, Axel //Beaumont", I4e pr., f 2, v. Dixhoorn, vnd. //Lion Beige". 15e pr., f 2, idem. //Gambrinus" 16e pr., eervolle vermelding, Vereecken, vnd. //Gambrinus". 17e pr., eerv verm., Jac. Dieleman, Zaam slag, //Mont d'or". lSe pr., eerv. verm., De Box, vnd.,//Barra I". Alleen die veulens konden voor prijs in aan- merking komen wier vader toebehoorde aan leden der vereeniging, terwijl de bij de vermelde prijswinners aangehaalde namen zijn die der vaders van de veulens. De jury bestond uit de heeren L. Steyaert te Graauw, J. J. Staal en G. Kegelaar te Clinge. In de //St. Crt." no. 150 zijn opgenomen de koninklijk goedgekeurde statuten van het muziekgezelschap //De Vereenigde Yrienden", gevestigd te Sas van Gent. J.l. Dinsdag werd door Burgemeester en Wethouders van Clinge aanbesteed het maken van keibestrating en het plaatsen eeuer houten leuning aan de gemeentehaven bij Emmadorp. Voor dit werk werden ingeleverd 7 biljetten, alsR. Verschelling te Ter Neuzen voor 3300,—, P. C. van der Hooft te Ter Neuzen voor f 3296,.1. van Drongeien te Hohk voor 3167,J. Bauwens te Clinge voor 3150,J. M. Bleijenbergh te St. Jansteen voor 3130,—, J. F. Adriaansens-Polfliet te Walsoorden voor f 3080,en G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor J 3030, De raming bedroeg f 3100, Door het bestuur van de vereeniging tot Christ, verzorging van Krankzinnigen inZeeland, werd gisteren te Middelburg aanbesteedhet bouwen van een Krankzinnigengesticht voor 158 patienten op Klein Loo bij Bergen op Zoom. InschrijversM. Bakkereu, Prinsenhage, f 254,200 L. Raaymakers, Wouw, 250,900 Gebr. de Vries, Wolvega, f 245,900 Brouwer Zonen, Leeuwarden, f 245,150 H. Amerson, Steenwijk, f 241,650 R. de Vries, Wolvega, 239,400J. W. Panny, Krabbendijke, /237,645 W. M. Weyers, Tilburg, y'233,000 J. W. Matthijs, Utrecht, f 228,240W. v. Genderen, Amersfoort, j 217,080. De heer A. Schijve te Nieuwvliet heeft voor zijn benoeming tot onderwijzer aan school B te Biervliet bedankt. Sluiskil, 30 Juni. Heden had er alhier op 't kanaal een ernstig ongeluk plaats. Op een moddermolen moesten drie werklieden een zeker werk verrichten. De staaldraad van de windas brak en sloeg de drie personen omver. Een er van, Ed. Kaas, viel overboord en na heel veel inspanning mocht het gelukken den drenkeling te redden. Maar hoeDe ongelukkige werd naar huis vervoerd en daar kwam men tot de treurige ontdekking, dat zijn arm gebroken en zijn been opengereten was. Geneeskundige hulp werd oogenblikkelijk ingeroepen. Aan het verslag van het festival in ons vorig nurnmer kunnen we nog toevoegen dat alles in de beste orde is afgeloopen. Tegen den avond trokken de vreemdelingen weer met verschillende reisgelegenheden naar hunne woonplaatsen, aangenaam gestemd door het genotene op dit feest. Het bestuur van //Concordia" kan, naar wij meenen, met voldoening op het welge- slaagde feest neerzien. Bij die gelegenheid hield de duivenmaat- schappij //De Luchtbode" aldaar een prijsvlucht uit Doornick. Er waren 62 oude duiven 13 prijzen waren beschikbaar. De hoogste prijs was een regulateur met 44 francs deze be- haalde de heer S. Jansens te St. Jansteen, wiens duif een snelheid had van 999,7 meter per rainuut. De volgende 12 prijzen liepen van 19 tot 3 francs deze duiven vlogen met een snelheid van 998,1 tot 978,83 meter per minuut. Jonge duiven waren er 21, waarouder 6 prijswinners. De hoogste prijs bedroeg 11 francs voor de de duif, wier snelheid 968,6 meter per minuut bedroeg verder waren nog 5 verschillende prijzen voor de duiven met een snelheid van 950,9 tot 888,8 meter per minuut. Nog was er een serie van 2 en een serie van 3 duiven de eerste had een snelheid van 978,2 meter en de tweede eene van 868 meter per minuut. Voor de eerste was de prijs 2 francs en voor de tweede 3 francs. Aan de gehouden schieting van de hand- boogmaatschappij //Ons Yermaak" namen 43 schutters deel. De .hoogvogel werd geschoten door den heer Fr. van Loo te Moerbekede zijvogels door de heeren Jac. van Leuven te Sluiskil en E van Acker te Westdorpe en de kallen door de heeren A. de Beleir te Westdorpe en E. Apers te O verslag. 's Gravenkage, 1 Juli. Tweede Kamer. Oorlogsbegrooting. Bij het voortgezet algemeen debat werd het beleid van den Minister verdedigd door den heer Van Vlijmen en bestreden door den heer Marchant. Daarna kwam de Minister Sabron aan het woord, om in eene uitvoerige rede zijn beleid te verdedigen. Hij kondigde aan eene spoedige indiening van soldijverhooging. Verkorting van den oefeningstijd is niet van hem te verwachten. De versterking van het blijvend gedeelte met 2200 man was noodzakelijk voor de uitvoering eener mobilisatie, van de manschappen waren een derde bestemd voor versterking der detache- menten. De Minister kwam nadrukkelijk op tegen de beschuldiging van den heer Patijn over misleiding der Kamer en tegen het beweren van den heer Thomson omtrent een onrecbtvaardige rechts- bedeeling. De Minister Heemskerk verdedigde de instelling van den defensieraad. JP a a r den keuri n gen. Van de in 1907 bekroonde vierjarige en oudere merries werden met haar veulen vertoond, en hare eigenaars ontvangen dus een zilveren medaille en f 100, //Nelly" van de wed. Van Hootegem te Kruiningen, //Emma" vau P. Dek- ker te Borssele, ./Lotta II" van J. L. Mol te Driewegen, //Lies" van G. Buijsse te Biervliet, z/Cora" van J. van der Meulen-Bruijnzeel te Sluis, //Poes" van W. de Blaeij te Biervliet, //Louise" en //Markiezin de Rosseignis" van Ph. J. van Dixhoorn te Axel, //Juffrouw" van K. van Hoeve te Zaamslag, //Nora" van E. B. van Acker te Westdorpe, //Tresa" van den Koningin Emmapolder, //Bertha" van J. J. Stael te Clinge, //Sjo" van C. A. H. Wagtho te Tholen en //Kaat" van V. M. Krepel te Nieu- werkerk. Alleen de medailles worden uitgereikt, als zijnde zonder veulen, voor//Vijncke" van A. Bonte te St. Kruis, //Lopes" van Ch. Sturm-De Coster en //Vos" van E. d'Huyvetter, beiden te Biervliet, //Maria" van Ph. J. van Dixhoorn te Axel, /Nelly" van J. A. Stols te St. Philipsland (d) en //Bertha" van A. de Rijke te Oud-Vos- semeer (d). De daardoor vervallende prijzen van 100 komen aan de plaatsvervangsters, als opvolgende in het aantal punten op de lijst gebracht en met haar veulen vertoond, t. w. //Liza" van Iz. de Bruijne te St. Kruis, //Liza" van J. B. Becu te Breskens, //Pluim" van Ab. Leenhouts te IJzendijke, //Bertha" van L. J. Riemena te Zaamslag, ,/Lies" van F. Koopman Cz. bij Zierikzee en //Sophie" van M. Kosten te Dreischor. De merries, in 1907 als driejarige bekroond, werden alle vertoond, t. w. //Vera" en //Irma" van F. Koopman bij Zierikzee, //Zus" van P. v. d. Moere te Kamperland, //Meta" van P. de Lan- noye te Aardenburg, //Cora" van de wed. A. Plasschaert te Sluis, Fanny" van J. B. v. d. Hemel te Scboondijke, //Bertha" van W. de Feijter (Plaat), //Miss Ella Ross" van Ph. J. van Dixhoorn en //Mina" van F. van Hoeve, alle drie te Axel, en //Bertha" van P. Cortvriendt te Sluiskil. Bij de onlangs gehouden premiekeuringeh van paarden zijn bekroond de volgende paarden, geboren in 1907, 'met eene aanhoudingsbijdrage van /50,—welke uitbetaald wordt, wanneer de merrie i,n 1909 op eene der Junikeuringen vertoond wordt en dan nog het eigendom is van een inwoner der provincie Zeeland. „Ileine" van de wed. Jos. Daelman te West dorpe //Nousette de Pilot' van P. Mol Mz. te St. Philipsland; ,/Nora" van P. Vael—Ysebaert te St. Jansteen ,/Irma" van W. Mol te Borssele /Georgette" van S. van Dooselaer te Clinge Flora" van J. v. d. Meulen Bruynzeel te Sluis z/Emma" van J. C. Haartsen te Schoondijke ,zBella" van M. C. Steendijk te 3tavenisse z/Marie" vau J. B. Becu te Breskens; //Cula' van J. L. Mol te Driewegen; //Nelly" van J. J. Hendrikse te Cortgene ,/Hirondelle" van de wed. Jos Daelman te Westdorpe; //Jenny" van F. Dekker Wz. te Ter Neuzen, (Coegorspolder) /Flora" van B. C. Ysebaert te Axel; ,/Lotta" van P. Verburg te Kamperland //Bertha" van Jos. Boon te Koewacht/Palmyra" van W. Dieleman Pz. te Axel ,/Sjo" van C. J. Sturm te Biervliet; //Keppe" van P. B. de Backeie te St. Kruis; //Nora" van C. Steendijk Lz. te Nieuwerkerk. Plaatsvervangsters zijn ,/Kerde" van H. de Regt Lz., te Ter Neuzen; ,/Wilhelmina" van D. Zoeter te Kloetinge//Bertha" van de wed. Pateer te Kuitaart (Hontenisse). Eene aanhoudingsbijdrage van 100 onder gelijke voorwaarden als boven voor hengsten i/eb'oren in 1906 is toegekend voor: Bayard" van Ch. L. Hamelynck te Eede „Fleuron" van den AVilhelminapolder, directeur 11. A. Hanken j ,/Crouma" van H. F. Aernaudts te Sluis ,/Iman^ van C. W7. Snyder te Oud-Vossemeer /Mustafa" van H. Bonte te Koewacht. fTe C H T S z A sTe N. De Hooge Raad deed uitspraak op het cassa- tieberoep van den ambtenaar van het Opdnbaar Welkom, Meester, in ons midden, Nu God U deez' feestdag schenkt. 't Past ons dankend Hem 'taanbidden Waar Hij D- in gunst gedenkt Hij sloeg U in liefde ga, Wou U met Zijn zorg omringen. Eer zij God! Halleluja! Voor deez' rijke zegeningen. Wij bidden van U, liefdrijk Heer, Zie op zijn werk in liefde neer. Dat Uwe gunst zijn werk bekroou, Dat onze liefde zij zijn loon. Spaar Gii Hem, Heer, nog menig jaar Dat Hij steeds Uwe gunst ervaar Wil Gij Hem steunen, sterken, Heer. Deez' school tot heil, Uw Naam ter eer!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2