A I g e m e e n N i e u w s-e n Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. N°. 5167. Donderda^ 2 Juli 1908. Jaargang. Binnenland. Be Iig©l van Fidardo FE U IL L E T 0 N. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32V2 en yoor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brieyenbushouders. Telflfoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De algetneene beraadslaging over de defini- tieve Oorlogsbegrootirig wordt voorgezet, met een rede van den heer van Karnebeek. Deze verklaart, dat de rede van den heer Patijn, die den Minister verweet de Kamer niet voldoende te hebben medegedeeld, dat hij de 4!/3 ton alleen voor 2200 handlangersnoodig had, op spreker een onaangenamen indruk had gemaakt, daar die redevoering niet vrij was van felheid en hartstochteli)kheid. Spreker stelt in het licht, dat de aanvulling slechts strekte om het blijvend gedeelte op de wettelijke sterkte te brengen, want in 1901 bij de behandeling van de Militie- wet, is beslist, dat de normale sterkte van het blijvend gedeelte 7500 man zou bedragen. Bij mobilisatie kan met niet minder manschappen volstaan worden. Spreker- zet uiteen, dat de zg. handlangers en corveeers niet kunnen gemist worden, zonder dat 'teen janboel in 't leger zou worden. Tenslotte verdedigt spreker den raad van defensie tegen aanvallen in de Kamer gedaan. De heer Ihomson bestrijdt de meening van den heer Duymaer van twist, dat Minister Sabron, wel verre van reactionair te zijn, de vooruitstrevendheid zelve is. Deze Minister doet niets dan regeeren. Van actie spreken is alleen sprake bij de instelling van den raad van defen sie, om welke de Kamer reeds zoo lang ge- dwongen heeft. Die raad acht spreker overigens een vrij onschuldig vermaak, een instelling, die geen kwaad kan doen tenzij het karakter van den Minister haar tot een minder onschuldige instelling stem pelt. De hoogere bevelvoering besprekende, acht spreker het- een kapitale fout dat de chef van den generalen staf tot komman- dant van het veldleger is benoemd, tengevolge waarvan een jongere officier hem in al zijn verantwoordelijke betrekkingen moest opvolgen. Spreker meent, dat de chef van den staf behoort te staan boven den kommandant van het veldleger. Spieker zet daarna uiteen, dat hi) vooralsnog niet deeR de meening van den heer Patijn, dat Mmistei Sabron bij de kwestie van de versterking ^et blijvend gedeelte geen klare wijn zou hebben geschonken, ja de wijn zou hebben ver- troebeld. Spreker becijfert, dat door de ver- stevking van het blijvend gedeelte door Minister Sabion veel sterker mobilisatie-detachementen door AMO. 23) ,/Het wordt tijd, signor, dat wij opbreken, wanneer wij de kudden nog bereiken willen zei Antonio thans. 7/0, nog niet, laten we nog een beetje keuvelen, het is hier zoo schoon," gaf de vreemdeling te kennen. Onwillig scheen Antonio zich te schikken. z/Zooals ik van signor Pesca hoorde, zijt <nj ook op Sardinie bekend De herder knikte verdrietelijk. //Ik wil mij van hier naar het naburige eiland begeven, en zou u dankbaar zijn. als ge mij met aw raad woudt bijstaan. Waar wildet ge toch de bergschapen voor signora Pesca koopen, die beminnelijke jonge dame schijnt zich dus voor schapenteelt te interesseeren ,/0, ja." Wees zoo goed, Antonio, en zeg mij, waar landet gij daar V Ik wil mijn reis naar de uwe nchten." //De reis is zeer bezwaarlijk, signor, en het verblijf onder de Sardiniers niet zonder gevaar, ik ben nauwelijks levend vandaar gekomen." 77O, wat zegt gij Dat geeft te denken, maar erheen moet ik, daarom, waar landet gij?" Den herder scheen deze vragen niet aange- naam te zijn, en hij antwoordde kort,/In verkregen zijn dan ooit te voren. Maar overigens is spreker van meening, dat de Minister door J «zijn plaatsingen uit verschillende garnizoen- plaatsen, zijn schijndekkingen, het leger uit elkaar klopt en door dit knutselwerk de veilig- heid van het land slechts in schijn gewaarborgd is. I enslotte betoogt spreker onder het aanhalen van voorbeelden, dat de rechtvaardigheidszin in het leger veel te wenschen overlaat en bij de bevorderingen tot hoogere rangen verschillende bij-omstandigheden in aanmerking worden gebracht in plaats van bekwaamheid. Met een bijzonder geval stelt spreker vast, dat algeheele rechtskrachting plaats had, het- geen hjj toeschrijft aan het te strikt militaire stelsel in het leger. Spreker vreest, dat dit verkeerde stelsel in den tegenwoordigen Minister een pleitbezorger vond. De heer Roodhuyzen komt op tegen het vooroemen tot inkrimping van de muziekkorpsen. Na de pauze werd het wetsontwerp tot ver- rekening van den goeden staat- der voorname rivieren en stroomen des Rijks zonder stemming goedgekeurd. Het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet wordt aangenomeu met 43 ten-en 28 stemmen. De wetsontwerpen in verband met bestrijding van den achterstand bij de reehterlijke coliegies worden goedgekeurd met 49 tegen 21 stemmen, nadat de heer Lohman, ook namens eenige vrienden, verklaard heeft tegen te zullen stemmen, omdat bij aanneming, wegens de pensioneerings- bepaling, 8 van de 14 leden van den Hoogen Raad, en behoorende tot de bekwaamste raads- heeren, hun ontslag zullen moeten nemen. Ware de leeftijd van 70 jaar aangenomeu, dan zou spreker geen bezwaar hebben. Besloten werd, zoo noodig, Donderdagavond en ook Zaterdag zitting te houden. De heer Van der Molenbepleitsoldijverhooging voor de cavalerie en dringt aan op lotsverbetering der mnzikanten. 's Zondags moesten ze niet tot spelen worden gedwongen, daar sommigen daar- tegen gemoedsbez waren hebben. Spreker dankt den Minister, den miliciens in de kazerne ge- legenheid tot bidden gegeven te hebben. De heei I asstoors bepleit lotsverbetering der maiechaussee, wier billrjke grieven nog geenszins recht gedaan is. De neer De Visser acht het uitgangspunt van s heeren Patijn's rede onjuistde Minister heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat de 2200 man voor de mobilisatie in haar geheelen Porto Torres. Maar kom signor anders over- valt ons de nacht, eer wij een woning bereikt hebben." Met deze woorden stond hij op en de kleine heer volgde zijn voorbeeld. Uit het bosch voor hen klonk een langgerekt, gevolgd door een koit afgebioken gefluit. Antonio kromp ineen en greep naar het geweer op zijn rug, de vieemdeling echter drukte zich angstig tegen hem aan en omklemde, als om hulp zoekend, zijn aim. De oogen van den herder door- vorschten bliksemend het bosch, waaruit het gefluit gekomen was. 1 usschen de boomen doken de uniformen van twee gendarmen op. Toen Antonio hen be- merkte, stiet hjj een wilden vloek uit en wilde met een krachtigen ruk zijn arm uit de omklem- ming van den vreemdeling bevrijden, doch deze neld hem met zijn linkerarm als met een ijzeren haak vast en cegelijkertijd verscheen er in zijn rechter een revolver, wier loop dreigend op Antonio's slaap was gericht„Nog e'en bewe- ging, en ik schiet De verraste herder stond als verlamd en ook Beppo was van verbazing tot geen bewegino- in staat. //Hierheen riep de vreemdeling den gen darmen gebiedend toe en haastig naderden zij, de wapens in de hand. In 't aangezicht van het dreigend gevaar kreeg Antonio zijn tegenwoordigbeid van geest weer. Geheei onverwacht wierp hij zich°met onstuimige kracht ter aarde en bevrijdde daar- door zijn arm uit de omklemming van zijn omvang noodig waren. Nadat de Minister hat gesproken in geheime zitting, achtte spreker elken twijfel opgeheven over de bestemming van het blijvend gedeelte. Spreker gaatinden breede na wat in Eerste en Tweede Kamer is voorgevallen over het noodwetje, ter argumen tatie van zijn stelling, dat door de Minister van Oorlog volkomen klaren wijn is geschonken. Spreker stelt het voile vertrouwen in den Minister van Oorlog. Morgen 11 uur voortzetting. Invoering van een wettel ijlten tijd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een nota van wijziging ingediend, strekkende, om artikel 1 van bovengenoemd wetsontwerp te lezen aid us //De wettelijke tijd in Nederland is de mid- delbare zonnetijd van Amsterdam." Deze wijziging is vergezeld van de volgende toelichting Bij schrijven van 19 Juni 1908 is door den raad van administratie der H. IJ. S. M. aan den Minister van Waterstaat bericht, dat er bij dien raad geen bezwaar bestaat tegen het ont- werpen en uitvoeren van de dienstregeling in Amsterdamschen tijd, indien de wet, daartoe verplicht. Gelijk bericht werd, onder dagteekening van 20 Juni 1908, aan dien Minister gericht door den directeur-generaal der Maatschappij tot Ex pioitatie van Staatsspoorwegen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, die zoowel tegen den Midden-Europeeschen als tegen den Greenwichtijd, als wettelijke tijd voor Neder land, groot bezwaar zou hebben, meent, dat men er thans toe kan overgaan den Amster damschen tijd tot wettelijken tijd te verhefl'en. TER NEUZEN, 1 Juli 1908. Wjj malten onze lezers attent op de dienst regeling der spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen. Yan af "heden is ingelegd een trein vertrekkende te 2,09 van Gent en alhier arri- veerende te 3,40 ure nam. en een trein van hier vertrekkende te 2.50 ure te Gent arrivee- rende te 4,22 ure nam. Yoor plaatsing op de kiezerslijst der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier hebben zich niet minder dan 139 personen aangemeld. De oude kiezerslijst bevatte 171 namen. geleider, wentelde zich met groot e snelheid eenige malen in 't gras om en sprong op om te ontvluchten. Doodsangst greep hem echter aan, toen hij in Beppo's toornige oogen zag, wiens reehterhand hem bij de keel vatte, ter- wijl diens linker zijn rechter handgewricht greep. Reeds was ook de kleine heer naast hem en beiden gelukte het, Antonio de hand- boeien aan te doen. Nu kwamen ook de twee gendarmen nader, gevolgd door twee kameraden, die van de andere zijde aansnelden. Als een geketende wolf stond Antonio tusschen hen. Zoo, dat is gebeurd," zei de kleine heer met tevreden gelaat, nog hijgend van de inspanning. //Neemt hem de wapens af, mannen, en onder- zoekt hem zorgvuldig." Wijl dit geschiedde, wendde hij zich tot Beppo //Gij zijt mijnheerCastrucci, alsikmenietvergis." //Om u te dienen, signor." //'tVerheugt mij, u te leeren kennen. Ik ben Mervale van de geheime politie te Ajaccio, noem mij hier professor Giolotti. Gij kwaamt te rechtertijd mijn waarde, ik dank u." 7/Zal ik thans vernemen, wat dat alles te beteekenen heeft V" vroeg de gevangene trotsch. //Je zult alles vernemen, mijn jongen Zooals ik uit uw gefluit besluiten moet, zijn de zaken gevonden vroeg hij een der gendarmen. //Jawel, mynheer de inspecteur, wij hebben de reistasch gevonden met de kleeding, het notitieboek, het horloge en het geld." Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte acte voor de Fransche taal aan school B alhier, heeft zich, na herhaalde oproeping, geen enkele sollicitant opgedaan. De nieuwe boot voor den Prov. stoomboot- dienst op de Wester-Schelde zal den naam dragen van //Zeeland". Heden was het 25 jaar geleden dat de heer H. Koelmans #Meester Mulder" opvolgde als hoofd der chr. school, destijds in de Lange Kerkstraat. Sedert de heer Koelmans zijn ambt bekleedde heeft het bijzonder onderwijs in het algemeen groote verandering ondergaan, doch ook de ehristelijke school alhier in het bijzonder, mocht sedert op grooten vooruitgang bogen. Het ondoelmatige schoollokaal aan de Lange Kerkstraat werd verlaten en het tegenwoordige aan de Jozinastraat verrees. Voor een groot deel was dit tengevolge van de herhaalde pogingen die het hoofd bij het bestuur aanwendde, om die met het oog op de eischen des tijdsnoodige verbeteringte verkrijgen. Later werden lokalen aangebouwd om daarin de klassen van het ingevoerde meer uitgebreid Lager onderwijs onder dak te brengen. Voor eenigen tijd giugen onder de belang- stellenden stemmen op, den len Juli het zilveren iubile van den heer Koelmans feestelijk te vieren, men conf'ereerde, vergaderde en de resultaten daarvan kwamen hedennamiddag aan her licht. Het was in den voormiddag geen school om het gebouw voor het feest in orde te brengen. Een der lokalen, voor de receptie bestemd, werd fraai met vlaggen en planten versierd, en een eereplaats voor den jubilaris ingericht. De lokalen ter weerszijden werden ingericht voor het plaatsen der ruim 300 ieerlingen. Te half 2 ure kwamen de Ieerlingen in feest- gewaad en dito stemming in de school waar velen reeds, benevens het onderwijzend personeel, aanwezig waren, het schoolbestuur en de predikant en kerkeraad van de Geref. kerk en verschillende belangstellende ouders^ later kwam ook de Plaatselijke schoolcommissie. Te 2 ure werd de bijeenkomst geopend door den Voorzitter der vereeniging voor Chr. onder wijs de heer J. A. Klaassen met een woord van welkom en gebed. Daarna noodigde hij eene commissie uit het bestuur en de onderwijzers uit, den jubilaris aan zijne woning af te halen en binneu te leiden, waaraan voldaan werd. Toen de heer Koelmans het feestlokaal betrad z/Goed waar zijn die dingen //In de hut." z/Bewaakt z/Twee mannen zijn daar." Zijn de bewoners gevangen genomen //Ja, wij vonden er een havelooze vrouw en een kind." //Goed." Bij Antonio, die dit gesprek met merkbare ont- zetting had aangehoord, werd, behalve een, naar Corsicaansche gewoonte, in de mouw verborgen dolk, niets verdachts gevonden. z/Laat ons naar de hut gaan", zei de in specteur. //En jij, mijn jongen, volgt ons gewillig. Dat raad ik je." Zij daalden samen de hoogte af, de gevangene, wiens oogen angstig ronddwaalden, tusschen de gendarmen. Bij een gevangenneming in de bergen, mijnheer Castrucci", zei Mervale, //moet men voorzichtig te werk gaan, deze streken bieden zooveel on- toegankelijke schuilplaatsen aan. 't Is hoofd- zakelijk aan uw mededeeling te danken, dat wij op het goede spoor gekomen zij a." Na een korten marsch zagen zij de hut voor zich, die Crespi "tot verblijf was aangewezen. Als de twee daar gebleven gendarmen naar buiten traden, sloop een klein meisje hen na en verdween vlug als een wezeltje, in de struiken. De soldaten wilden haar volgen, doch de inspecteur voorkwam hen. //Laat haar zij kan ons geen kwaad doen." (Wordt vervolgd.) i v.-rm li.|n« jrees(,|atjen> |,jj de Kirma P. J. VAI l»K SAX»K te Ter Senzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1