A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Kermis of Jaarmarkt N<\ 5166 Dinsdag; 30 Juni 1908. 48p #)aargang. Buiteniand. Bekendmaking. el van Fldan BEKENDMAKIN'G. PAARDEN- en VEEMARKT FEUILLETOU. Festival te Axel. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32VS en voor het overige Bnitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekbande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bui gemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alhier zal gehouden worden op Dondepdsig den 2 Juli !SS8, aanvangende des voormiddags te 9 en eindigende des namiddags te 3 uren. Vanwege de gemeente worden uitgeloofd ©It piemien, naar welke geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in het vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee wegens welke alhier reeds vroeger eeue pieruie is toegekend en voor paarden en vee na 11 uren aangebracht. Tot de premier* behooren verguld zilveren medailles voor het schoon- ste Merriepaard van 4 Jaar of ouder en voor het schoonste JHerriepaard van 3 jaar. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Donderriag den 2 Juli 1908, tot en met zaterdag den dier maand en dat geene nadagen zullen worden toegelaten. Zaamslag, 19 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. M. DE JONGE, Wethouder. 22) door AMO. IX. Het verschijnen van Fernando della Pesca op Ornano had den ban opgeheven, waaronder Eleonora, sinds den dag, dat zij het bericht van den dood haars echtgenoot ontving, ver- zonken lag. Zij had weinig gelegenheid gehad, rernando te eeren kennen, zijn uiterlijk, zijn harts toch telykheid waren niet geeigend geweest hem in haar oog sympathiek te doen zijn en de wilde bekentenis zijner liefde had haar v'errast en verschrikt. Zij wist, zooals alien in het dal der lavignano, of meende te weten, dat hij Cesar d Ornano haatte. De dood van haar ga'de riep dit met onweerstaanbare kracht in haar bewust- zijn en onomstootelijk stond het voor haar vast dat hij de lastgever tot den moord was, tot op het oogenblik, dat zij in zijn mannelijk gelaat en zpn open oog zag en zijn uit het hart komende woorden hoorde. Daarna kalmeerde het oproer in haar ziel, het bloed bruiste minder heet door hart en hersenen, de hartstocht week voor zachte droefheid over den doode. Wei was ze nog Corsieaansche genoeg, om ook thans nog naar den moftrdenaar te zoeken, maar het verlangen, de daad te wreken, had door het ontbreken van een bepaalden persoon, waarop ze dat kon richten, veel van Een onbehaaglijk gevoel maakt zich meester van hen, die geregeld den loop der staatkun- dige aangelegenheden in't buiteniand gadeslaan. Inderdaad schijnt er op het oogenblik oorlogs- gevaar in de politieke lucht te zweven. We zijn geeu ,/bevende alarmisten", als de Genestet zou zeggen, want dat gevoel van onrust, dat ons bevangt, spiegelt zich ook at in de groote Europeesche pers. We hebben vernomen, dat Engeland pogingen aanwendt misschien zijn ze reeds geslaagd - om een nieuwen driebond te vormen met Rusland en Frankrijk. Die trits van grootmachten brengt het Europeesche evenwicht in gevaar. De wijzer van den balans slaat uit zijn huisje en dan is 't licht mogelijk, dat te een of anderen dag een der weegschalen naar beneden slaat en het zwaartepunt van den staatkundigen invloed in eens met geweld verplaatst wordt. ooral in Duitschland schijnt men zich, blijkens de tijdingen in de Duitsche bladen, niet op zijn gemak te voelen. Dat is niet te verwonderen. Men ziet 't zeer goed in, dat dit drievondig verbond beteekent een politieke en economische worsteling om de hegemonie in Europa. En dat maakt onze oosterburen onrustig. Het volk voelt zich beklemd als door een dreigend gevaar. Teekenend in dit opzicht zijn de woorden, Keizer Wilhelm in den mond gelegd, dat de Germaan nooit zoo goed vecht, als wanneer hij aan alle kanten door vijanden omringd is, en dat de Duitschers gereed' zijn, hun vijanden te ontvangen. Deze woorden, al zijn ze niet uitgesproken, zijn de samenvatting wat het volk van ilhelm in dezen tijd denkt. Een uiting van de gevoelens, die het Duitsche volk bezielen', is ook het te Hamburg gebeurde, waar de samengestroomde menigte bij 't Keizers bezoek plotseling, zonder eenige nadere aanleiding, het geestdriftwekkende Deutschland Deutschland iiber alles, hber alles in die Welt" aanhief. En dat dit maar niet zoo'n gewone hulde bed^elde, begreep de Keizer ook, toen hij, zin- spelende op dit psychologisch moment, ver- klaarde, dat het Duitsche volk zijn ,/Oude storm- lied" had aangeheven. Een derde aanwijzing voor een donkere toekomst is het feit de Duitsche pers vergeet met; er den noodigen nadruk op te leggen" dat Delcasse, de Dnitsch-vijandige oud-minister, die tijdens zijn bewindvoering Engeland bijna zijn kracht verloren. Over den uitslag van het onderhoud tusschen haar en Fernando, was haar vader niet minder verheugd dan de oude Pesca en alien, die tot de beide familien in betrekking stonden. In zachte woorden toonde haar vader haar het gevaarlijke barer dwaling, die licht een onschuldige tot offer had kunnen kiezen, en dit maakte een geweldigen indruk op haar van natuur zoo teedere ziel. Huiverend zag zij in, dat de zinnenverbijsterende hartstocht haar bijna tot moordenaarster had gemaakt en zij dankte den hemel, dat zij daarvoor was bewaard gebleven. Intusschen doorkruiste Beppo nog immer de wouden en bergen van het eiland, vast besloten het vergoten dierbare bloed te wreken en niet twijfelend, dat Antonio het moordwerktuig was geweest. De ellendeling moest met bewijzen overtuigd en voor alles tot bekentenis gebracht worden, wie hem den dolk in de hand had gedrukt. Dagelijks hoopte hij op het ingrijpen der geheime politie, die hij door Francesco Pietri op Antonio gewezen had, en hij was ontstemd, dat zich van die zijde geen enkele werkzaam- heid liet bemerken. Antonio Crespi was naar zijn kudden terug- gekeerd, huisde in de eenzame wouden en heiden of in de hut, die hem met zijn schoon- zuster en haar dochtertje tot verbiijf diende, wanneer zijn herdershond hem niet in 't veld nep. Gelijk een jager die een kostbaar wild insluit, sloop Beppo om hem, wien er zeer veel aan gelegen was, in 't bezit te komen van den inhoud der reistasch, door hem in het hoi had verlokt, om met Frankrijk samen, Duitsch land te lijf te gaan, Donderdag door Koning Eduard is ontvangen. De samenspreking duurde geruimen tijd. De correspondent van de //Berl. Morgenztg.", die dit bericht aan zijn blad overkabelt, merkt daarbij ten overvloede opHet gewicht van deze 8amenkomst, op dit oogenblik, zal niemand ontgaan. TER NEUZEN, 29 Juui 1908. Nadat een vorig seizoen een concert van de barmonie //Ons Genoegen" van Vlissingen, een paar maal was afgesteld moeten worden wegens otigunstig weer, dat een beletsel voor de ver- eeniging was om over te komen, gisteren had dat concert plaats. onder zeer gunstige omstan- digheden. Het fraaie weder lokte velen naar buiten en er bleek bij de leden van #De Buiten- Societeit" groote belangstelling voor het Vlis- singsche gezelschap te bestaan zoodat de prieeltjes en grasperken van den tuin dic-ht bezet waren. Het muziekgezelschap vond voor de uitvoering van haar programma een dankbaar gehoor, dat haar applaus daaraan niet onthield. De ver- schillende nummers werden dan ook uitgevoerd met eene accuratesse, waarvoor een woord van lof aan de leiding van den directeur, den heer Albert Balleux, zeker niet mag worden onthouden. Bij de Zaterdag door het uitkeeringsfoDds hij ziekte //Hulp in Nood" alhier, gehouden stemming voor een voorzitter, ter vervulling van de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. F. Verlinde, werd gekozen de heer J. de Koeijer met 195 sfemmen. Op den heer A. Leijs waren 23 stemmen uitgebracht. De zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland wordt geopend Dinsdag 7 Juli, des avonds half acht uur. De alphabetische aan beveling voor de be trekking van ingenieur bij den Provincialen waterstaat in Groningen bestaat uit de heeren I J. C. de Meijier Jz., ingenieur te Nijmegen f J. H. Telders, tijdelijk adjunct ingenieur bij 's rijkswaterstaat te Ter Neuzen en E. de Vries te 's Gravenhage, laatstelijk in dienst bij de Siameesche regeering als ingenieur bij de irriga- tiewerken. Ged. Staten van Zeeland hebben goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad van St. Jansteen, waarbij de openbare school gezien. Dat Antonio ze in zijn hut zou be- waren, kwam hem niet waarschijnlijk voor ook had hij daar niet kunnen binnendringen, zonder zich schuldig te maken aan vergrijp tegen vreemden eigendom, en daarom onder- zocht hij naarstig het bol, waarin Antonio had gehuisd. Tot nu intusschen steeds vergeefs. Tot verbazing der inwoners van Nuova Corte waren, geheel onverwachts, twaalf gendarmen in hun midden verschenen en hadden in het dorp hun vast kwartier opgeslagen. Dit was te meer verrassend, omdat zich noch bloed- wrekers, noch misdadigers in Tavignano be- vonden. Deze lieden maakten dagelijks tochten In de bergen, maar niemand kon ontdekken, met welk doel. Toen Beppo, korten tijd na de aankomst der gendarmen, weer als gewoonlijk de wouden doorkruiste, bemerkte hij, tot zijn verwondering, Antonio Crespi, in gezelschap van een klein heer in nieuwerwetsche kleeding. Beiden zaten bij een helling aan het ontbijt. Beppo sloop voorzichtig nader en luisterde, achter een boom, hun onderhoud af. //Zoo, zijt gij een der dapperen die zoo moedig en helaas zoo ongelukkig tegen de Duitschers hebben gestreden zei de professor. ,/Dan verheugt het mij te meer kennis met u te hebben gemaakt." Wij moesten onze dapperheid met barde gevangenschap boeten," antwoordde Antonio. z/Wij waren acht maanden in N., luitenant Pesca en ik." //In N. zei de professor op vragenden toon, #hm, wat herinnert mij toch aan N. O ja, in de kom van het dorp op 15 Juli wordt gesloten. Vrijdag besloot de dijkraad voor de water- keering van den calamiteuzen polder Borssele, op voorstel van het bestuur, tot het maken van oeverwerk, bestaande in het zinken van twee zinkstukken samen groot 2700 M2 en het storten van 5100 scheepston steen, tot verdediging van den oever voor de Noordnol en bescherming van het oeverwerk, aldaar uitgevoerd in 1903. Koewacht. Het veesmokkelen is hier weer in volien gang. In Belgie is door schaarste van vee de prijs van het vleesch zeer omhoog gegaanwaarom van verschillende zijden aan de regeering gevraagd is den vrijen invoer van vreemd vee. De regeering is echter niet ge- negen de grenzen te openen voor den vrijen invoer van Nederlandsch vee en daarom voeren de smokkelaars het maar frauduleus in. Echter zijn de douaneu ook op hun post. Vrijdag ontmoette de vliegende brigade van Moerbeke onder geleide van den onder-brigadier, den heer Goetgebuer, een bende veesmokkelaars. De revolvers werden getrokken en de smokkelaars waren genoodzaakt de vlucht te nemen. Een prachtige vaars ter waarde van 450 frcs. viel in handen der ambtenaren. alsoorden, 27 Juni. Heden werd alhier in het logement van den heer J. F. Adriaansens, door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walsoorden aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1909 van de aarde-, kram-, rijs- en glooiingwerken aan de waterkeering van bovengenoemd calamiteuze waterschap. Voor dit werk werden 5 biljetten ingeleverd, inhotidende de navolgende insehrijvingen J. de Jonge te Middelburg voor 5333,J. van Drongelen te Hoek voor 5298,A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor /4976,J. Cambeen te Hontenisse voor 4843,— en J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 4745,— De begrooting bedroeg 5468,72. Gedachtig aaji vroeger daarmede behaald succes, hadden de bestuursleden van Axels muziek gezelschap //Concordia" reeds sedert verleden jaar het voornemen opgevat, een festival te orga- niseeren ter gelegenheid van het 20jarig bestaan der vereeniging. Die pogingen hadden, door weinige medewerking of onthouding van be- was het niet in N., waar de gruwelijke moord op een voormalig Fransch officier plaats vond Alle kranten waren daar vol van." z/Ja, het was in N.", zei Antonio, het hoofd buigend. ,Hoe heette ook de vermooi-dde //Cesar d'Ornano." z/Juist, nn herinner ik het mij, ik heb zoo waar aanbevelingsbrieven voor zijn familie. Welk een treurige gebeurtenis. En in die stad hebt gij gewoond //•la." z/En waart gij ook met signor d'Ornano be kend z/Hij was luitenant in mijn regiment." z/Nu, de moordenaar heeft men toch reeds lang Er ontstond een kleine pauze in het gesprek en had Beppo de gezichteu van beide mannen kunnen zien, dan zou hij bemerkt hebben, hoe Antonio somber voor zich staarde en de vreemde- ling hem met zonderlinge blikken beschouwde. Dan zei Antonio//Ik weet het niet, wij leven hier eenzaam in de bergen en ervaren eerst laat, wat buiten voorvalt." z/Begrijpelijk genoeg, maar ik denk, dat men hem gevangen nemen zal, zoo het niet reeds geschied is." Beppo luisterde naar dit onderhoud met klimmende belangstellinghij had zich voor zichtig zoo ver opgericht, .dat hij beide mannen kon zien. (Wordt vervolgd.) TER SEEZESSCHE (OIRHT. gltKfzoiHlenl op Keeslrtwffen. t»i| de Finns F. JT. VA* OK NAKBK its Ter Weuzen Burg-emeester en Wethouders van TER NEUZEN, biengen ter openbai-e kennis dat het voornemen bestaat een strook grond groot ongeveer 7 M-. van het perceel kadastraal bekend sectie C n». 4142 gelegen in de Korte .Sat v0?r 'iet Percee' kadaati-aal bekend Sectie C n Ib98 aan den pubiieken dienst te onttrekken. Bezwaren h;ertegen knnnen bij heu worden ingediend voor den (f Juli IUOh. Ter Neuzen, 27 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1