No. 5165. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 27 Juni 1908. 48" Jaargang. Bi lagei van Fidardo iiemengde berichten. TWBBIDB BL-AJD. FEUILLETON. Predikbeurten. TER NEUZEN, 26 Juni 1908. Door Ged. Staten van Zeeland is, overeen- komstig het verzoek van het Hooidbestuur der Maatschappij tot bevordering van landb'ouw en veeteelt bepaald, dat, de in art. 23 van het motor- en rijwielreglement opgenomen verplich- ting tot het voeren van licht, van 1 Juni tot en met 15 Aug. in Zeeland niet van toepassing zal zijn op voertuigen met vaste assen, gebezigd in het landbouwbedrijf. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer werd voortgezet de behandeling van hec wetsontwerp tot toekenning van eene subsidie ten behoeve van den aanleg van den tram HontenisseSelzaete. Dit ontwerp gaf nog tot een breed debat aanleiding. Het werd verdedigd door den Minister van Waterstaat en nader bestreden door den heer Patijn, die eene motie tot uitstel indiende, doch deze weer introk. De heer Treub nam daarop de motie over, die verworpen werd met 51 tegen 23 stemmen. De Minister aanvaardde den wenk van den heer Van Karnebeek, om de waarborgsom voor het aanleggen van een zijtak naar Sas van Gent te bepalen op f 75000. De heer Lely verdedigde een door hem in- gediend ameudement om te bepalen, dat gelijk- tijdige aanleg en exploftatie van de zijlijn naar Sas van Gent, ten genoegen van den Minister moet worden verzekerd. Dit amendement werd bestreden door den heer Van Dedem die dit onaannemelijk vond, doch werd verdedigd door den heer Treub. De heer De Geer stelde een subamendement voor, om in plaats van //gelijktijdig" te lezen //Hi dig". Het aldus geamendeerde amendement werd aangenoruen met 41 tegen 33 stemmen. Het wetsontwerp is daarna goedgekeurd. Men schrijft ons Jubelfeesten der Koninklijke Maatschappij z/De Melomanen" van Gent. De beroeinde Gentsche koorzangmaatschappij viert dit jaar de zeventigste verjariug van hare stichting. De zegepralen door deze prachtige zangvereeniging zijn ontelbaar en hare faam is overgroot in Beigie en in den vreemde. De oude Maatschap pij richt ter gelegenheid dezer verjaring een reeks schitterende feesten in, welke talrijke vreemdelingen naar Gent zullen lokken. Deze feesten zullen bestaan in een grooten zangwedstrijd door Fransche maatschappijen, op Zondag 28 Juniin eenen grooten wedstrijd voor Gentsche maatschappij en van gemengd koor op Zondag 5 Juli en in een grooten Bel- gischen zangwedstrijd op Zondag 19 Juli Het feest van aanstaanden Zondag beloofd zeer schitterend te zijn het zal plaats hebben te 3 uur 's namiddags in de groote zaal van het Casino welke 6000 man kan bevatten. Het zijn de macbtigste en beroemdste koorzang maatschappij en der departementen van het Noorden en het Pas-de-Calais welke te Gent komen zingen ter eere der Melomanen onder anderen: F Emulatun Chorale, van Rijssel (130 uitvoerders), la Lyre van Douai 145 uitvoerders), la Coecilia Roubaisieune (170 uitvoerders) les Orphe'o-nistes van Arras (140 uitvoerders) en de rick-Sicks van 1 ourcoing (150 uitvoerders). Het zal dus een onvergetelijk feest zijn, dat trouwens zal vereerd worden door de tegen- woordigheid van vele Belgische en Fransche overheden. Men bereidt zich te Gent voor om door AMO. 21) Hij de laatste woorden teekende zijn aange- zicht die sombere wilskracht, die hem in oogenblikken van diepe ontroering eigen was. Julia werd nog bleeker en een lichte siddering doorliep hare leden, haar adem bleef haar in den keel steken. //Maar ik houd je bezig met het laatste bedrijf van een treurspel," giug Fernando op kalmeren toon voort. VVil je niet liever met mij een rit door de dalen doen z/Neen, Fernando, ik kan nauwelijks gaan, laat staan een paard bestijgen, ik ben moe zeer moe." Deelnemend zag hij haar aan. z/Je lijdt zwaar. Verdien ik niet zooveel vertrouwen, dat jij je hart voor mij opent Haar oogen staarden weer in het vage. Na een poos zei ze zacht//Iklijd,ja. Maar wees gerust, het zal voorbij gaan." //En ik hoop spoedig," zei hij hartelijk, //en dat mijn schoone zuster weer in haar ouden glans moge stralen." Hij streek haar zacht met de hand over het hoofd en stond op. //Ik wil vader mijn bezoek op Ornano mededeelen. Werp de beroeinde Fransche inaatschappijen op schit terende wijze te ontvangen. Axel. De heer P. Dregmans, sedert 25 Sept. 1890 wethouder dezer gemeente, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen, ingaande 26 Aug. e. k. Groeneudijk, 25 Juni. Heden werd alhier door den opzichter P. F. Voet in de herberg van den heer W. Adriaansens voor rekening van mej. de wed. P. A. Adriaansens aanbesteed het afbreken van een bestaand en weder- op- bouwen van een nieuw woonhuis met bijbouw. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren: Corn. Everaart te St. Jansteen voor f 4275 L. Colsen te Ter Hole voor 4216 J. Boeijkens te Lamswaarde voor j 4250 J. Schopman te Hulst voor 4185 P. J. Wisse en D. W. Kaijser te Zaamslag voor 410(k Het werk is niet gegund. IJzendijke. Woensdag vergaderden 19 predi- kanten en 23 ouderlingen in het hotel J. J. BronBondewel. Als assessor werd met 25 stemmen benoemd de heer Ds. G. van Dis te Zaamslag, tegen 17 stemmen op den heer Ds. De Boer te Hulst (vacature Ds. Weeda). Als lid-predikant werd gekozen de beer Ds. H. van Essen te Nieuwvliet, met 23 stemmen tegen 17 op den heer Ds. van Eerde te St. Anna ter Muiden (vacature Ds. v. Dis). De heer A. Risseeuw te Cadzand, werd ber- kozen als lid-ouderling. Tot secundus (voor 2 jaren) werd gekozen de heer Ds. E. Raams te Hoek met 23 stemmen tegen 15 stemmen op Ds. Scholten te Oostburg. De heer Ds. W. A. Noest te Hoofdplaat, werd gekozen met 23 stemmen als secundus van den assessor (vacant) tegen 17 stemmen op den heer Ds Nieuwburg te Scboondijke. Overige aftredenden zijn herkozen, waaronder de quaestor en zpn secundus de heeren Ds. Van Riet en Ds. Akersloot van Houten Roos bij acclamatie. De punten der agenda na de benoemingen volgde de pauze als de con sideration over door de Synode voorloopig aan- genomen wijzigingen in reglementen, het verslag van de gewichtigste werkzaamheden van het classikaal bestuur, de rekening van den quaestor enz. willen we slechts als huishoudelijke zaken even aanstippen. Oudewater. De Geref. kerk bestelde een groot pijporgel aan den heer A. S. J. Dekker,. orgelfabrikant te Goes. Deze fabriek ontving in een paar maanden tijds vier bestellingen wel een bewijs van deugdelijk fabrikaat. Provinciale Staten' van Zeeland. Verkoop Tolhuizen. Tengevolge van het besluit der Staten van 23 November 1906, om de thans ten bate der provincie nog bestaande tolheffingen at te schaf- fen met ingang van 1 Mei 1909, zal de pro vincie na dien datum geene behoefte meer hebben aan de tolhuizen en daarbij behoorende voor- werpen, als tolpalen, tariefborden, lantaarnpalen, ladders, enz., welke aanwezig zijn bij de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen, in onderhoud bij de provincie. Er zijn aan die wegen acht tolhuizen en Ged. Staten achten het in het belang der provincie, om die tolhuizen en de gronden, waarop zij gesticht zijn, voor zooveel de pro vincie daarover de beschikking heeft, te ver- koopen en om ook de daarbij behoorende voorwerpen van de hand te doen. De waarde van een en ander wordt op 3800 geraamd. Dante van je, hij doet je geen goed, Julia." Hij ging daarop het huis binnen en zocht de kamer van zijn vader op. Met vreugde hoorde de oude heer, dat Eleonora's krank- zinnige verdenking verdwenen was. z/Haar en ook ons arm kind wensch ik vol- komen genezing van haar leed voegde hij aan het berieht van Fernando toe. Giorgio kwam oinnen en bracht het kaartje van een professor Giolotti, die een aanbevelings- brief van den prefect wenschte af te geven. Signer Pesca liet den vreemdeling binnen- komen. Een klein, ietwat zwaarlijvig heer van wel- licht veertig jaar, wiens frisch, glad en vol gezicht vpn vriendelijke uitdrukking iets ver- trouwenwekkends had, verscheen voor de beide Pesca's, boog hoffelijk en reikte den ouden heer den aangekondigden aanbevelingsbrief over. Pesca verzocht hem plaats te nemen en vroeg verlof den brief te mogen lezen. Terwijl bij zich in den inhoud verdiepte, poogde Fernando den bezoeker te onderhouden, waarbij hij infor- meerde naar diens reis en den indruk, dien het eiland op hem gemaakt had. Pesca legde den brief des prefects ter zijde en zei: ,/Wat in ons vermogen is, signor, om u uwe opdracht te vergemakkelijken, zal geschieden. De heer Giolotti," wendde hij zich tot zijn zoon, //komt uit Bologna en bezoekt dit eiland in opdracht der ltaliaansche regeering, om studie van onze schapenteelt te Zondag 28 Juni 1908. In den nacht van Dinsdag op Woensdag kreeg te Amsterdam iemand twist met een vrouw, tot wie hij eenige jaren geleden in on- geoorloofde betrekking stond. De twist liep zoo hoog dat de man, in woede ontatoken, een scheermes trok, de 28jarige vrouw bij de keel greep en met dat mes trachtte haar den hals al te snijden. In haar angst weerde de vrouw het mes met de rechterhand af, met het gevolg, dat haar een diepe snede in den rechterpols werd toegebracht. Om 3 uur in den nacht werd de dader, die niet het minste berouw over zijn daad aan den dag legde, van zjjn bed gelicht en gearresteerd. Te Heerlen is Dinsdagavond hevig gevoch- ten ter gelegenheid van de kermis. DeN.Limb. Koer. meldt, dat de Nederlandsche mijnwerker Eschhof door een Duitscher met een broodmes zoo hevig in het voorhoofd boven het linkeroog gestoken werd dat hij vrij zeker wel sterven zal. Het was bpna onmogelijk het mes uit de wonde te krijgen, een operatie in het hospitaal was daarvoor noodig en daar bleek het door den sckedel 10 cM. diep in de hersenen te zijn door- gedrongen ter breedte van 21/2 cM. De dader is in handen der politie. Men schrijft als bistorisch aan de N. R. Ofc. 't Was een lastig geval. Hp mocht van school niet vrij. Dat verbood de leerplichtwet. Maar ook de prijsuitdeeling. De prjjs zou hem ont- gaan bij ongeoorloofd verzuim. En toch, 't geval was hoogst ernstig. De koe was gestorven en hij kon thuis niet gemist worden. Wat gedaan V De plooibaarheid verwijdde ook hier de mazen van 't net. Hij bleef thuis. Sinds dien prijkt de absentielijst met een geoorloofd verzuim meer onder de rubriek overlijden van bloed- verwanten. Zooals wij onlangs mededeelden, had de Singermaatschappij een actie ingesteld tegen een juffrouw te Haarlem, tot teruggave van een naaimachine, die de Singer had geleverd op een koop-huureontract, aan den voormaligen galant van de juffrouw. De galant had de machine, voor dat de al- geheele afbetaling plaats had, aan de juffrouw cadeau gedaan en zij weigerde, nu het enga gement was afgesprongen, teruggaaf. De Haarlemsche rechtbank besliste, dat de juffrouw door getuigen zal hebben te bewijzen, maken, en de prefect verzoekt ons, hem daarin behulpzaam te zijn. Ge wilt dus onze berg- schapen in de Apenijnen in voeren, professor?" //De landbouwvereeniging te Bologna is van meening, dat dit met voordeel kan geschieden en ik ben afgezonden, om hier en op Sardinie den aard der dieren te bestudeeren, waaraan ik onderzoekingen naar den aard en de gesteld- heid van den bodem hoop te verbinden." z/Gij zijt natuurlijk onze gast, signor," zei de -gastvrije oude heer, lfen slaat hier uw hoofd- kwartier op, om van Pesca uit uw tochten in het gebergte te kunnen maken." De vreemdeling wees dit dankend af met de opmerking, dat hij reeds in Nuova Corte bij den advocaat Barachieri gelogeerd was, z/De prefect" zei hij, //heeft mij met groote bereidwilligheid aanbevelingsbrieven aan de groot-grondbezitters van het eiland meegegeven, en ik ben zeer verheugd, reeds aan de eerste deur, waar ik klop, zooveel voorkomendheid te vinden. Wanneer gij mij het verblijf in uw bergen, het verkeer met uwe herders en de beschouwing en onderzoekingen der kudden, die ik voor mijn doel bevorderlijk acht, wilt ver- oorloven, ben ik u zeer dankbaar." z/Maar natuurlijk, signor. Gij zult in onze diepste geheimen, wat de schapenteelt betreft, worden ingewijd. O," voegde hij er met den trots van een landheer aan toe, onze schapen, onze geitenkudden mogen zich laten zien." „Indien het u mogelijk is, mij als gids iemand dat zij de machine werkelijk cadeau heeft ge- kregen. De politie vond Dinsdagna'cht in de Bagij nenstraat in Den Haag een vrouw erg bebloe1' en in bewusteloozen toestand met een stoel naast zich op den grond liggen. Het bleek, dat de man haar met den stoel had mishandeld en haar de deur had uitgegooid, omdat zij, naar hij verklaarde, het geld, dat hij haar gaf voor de huishouding, besteedde aan jenever. De vrouw is vervoerd naar het Gemeenteziekenhuis, waar bleek, dat haar wonde niet levensgevaar- was. De man, die haar mishandelde, is aangehouden, waarna proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Al wie soldaat geweest is, weet wat z/keeren" beteekent. Het beteekent dat een rustig slapende milicien door zijn vrienden plotseling met stroozak en al wordt opgelicht en omgewenteld een spelletje, dat dikwijls wordt gespeeld als de liohten uit en de koo- geren" weg zijn. Maandagavond is echter een milicien in de kazerne van het 7de reg. zoo gekeerd, dat hij inwendig ernstig gekwetst bleek en naar het Mil. hospitaal moest worden vervoerd. Een gevaarlijk spelletje. Te Manchester zijn 3 groote petroleum- tanks gesprongen, tengevolge waarvan een blok huizen in brand geraakte. De brandweer was niet bij machte het vuur te blusschen. Men vreest ook voor het verlies van menschenlevens. De lepra-bacil moet in Japan ontdekt zijn, volgens mededeelingen gedaan door Dr. Munro, een Schotschen arts, die te Yokohama is gevestigd. Deze bacil moet veel overeenkomst hebben met die van de tering. Tevens deelt Dr. Munro mede, dat de Kousatson in Japan een bron is, welker water de lepralijders kan genezen. De mijnramp bij St. Etienne, waarvan reeds vroeger met een kort berieht melding werd gemaakt, werd veroorzaakt doordat op een diepte van 2000 meter een brand woedde. Zondagmid- dag begaven zich om de brandende gangen af te dammen 5 arbeiders, die met dit werk vol- kornen vertrouwd waren, naar beneden. Om 7 uur 's avonds zouden zij afgelost worden, maar er bestond gevaar voor verdere uitbreiding van den brand en daarom besloten zij door te werken en sloten de 4 arbeiders,die hen zouden aflossen, zich bij hen aan. Om 4 uur 's nacht werd de ontploffing gehoord. Zeer spoedig was een reddingsploeg bijeen, die onmiddellijk afdaalde, maar men vond slechts een der ongelukkigen, die zoo zwaar gewond was, dat hij stierf toen men hem had bovengebracht. De anderen heeft men niet teruggevonden en de giftige gassen, die de mijn vulden maakten een nieuwe af- daling onmogelijk. Treindieven gepakt. Wegens de in den laatsten tijd veelvuldig voorkomende dief- stallen in D treinen had de politie te Frankfort a. d. Main haar bijzondere aandacht gevestigd op de treinen, die deze stad verlieten. Om de dieven op het spoor te komen reisden vermomde agenten over groote afstanden met de D treinen mee. Ten slotte kregen deze beambten 4 ver- dachte mannen in het oog, die zij in den trein bespiedden tot aan Aschaffenburg op de Beiersche grens. Daar waarschuwden zij de Beiersche politie, waarvan eenige beambten de vervolging voortzetten. Te Munchen gelukte het de geheele bende te arresteeren wegens een dief'stal in den trein gepleegd. Het zijn internationale zakkenrollers en menschen die a.1 meermalen in de gevangenis gezeten hebben. In hun bezit vond menverscheidene gouden sieraden, toe te wijzen, die in de bergen bekend is," zoo zou dat mij van veel nut zijn." z/Gaarne, we hebben hier leegloopers genoeg, die tot uw dienst zijn. Wat denk je van Antonio Crespi, Fernando? Verbeelding heeft de knaap genoeg en met de schapenteelt is hij goed op de hoogte." Bij den naam Crespi schitterde er iets in de oogen van den kleinen heer, dat echter zoo snel verdween, dat het zelfs den opmerkzamen beschouwer ontgaan zou zijn en dus te meer den niets kwaad vermoedenden Pesca's. z/Maar" meende eenigszins bedenkelijk de oude heer, //nu zal hij, zooals Giorgio mij mee- deelde, sinds hij van zijn avontuuriijken tocht naar Sardinie terug is, meer dan ooit de flesch aanspreken." //Giorgio kan Antonio niet uitstaan, vader." z/En," meende lachend de Bologner professor, z/in de bergen van uw eiland zal wel zeer weinig gelegenheid tot drinken zijn. Is de man der zake kundig, en vooral kent hij ook Sardinie, dan is mij zijn geieide zeer welkom." //Hij zal u geleiden. professor. Crespi staat van morgen af tot uw beschikking. Gij blijft natuurlijk bij ons eten Maar ook dit wees de kleine heer onder hoffelijke dankbetuigiug af, daar hij reeds een uitnoodiging van Barachieri had aangenomen, zich verder in de welwillendheid der beide heeren aanbevelend. (M'ordt vervolgd.) Uervorinde Herk. Ter Nenzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Tin/merman. Sluiskil. geen dienst. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. v. Dis en 2 u., Ds. G. v. Dis, H. Doop. Hoek. 9 u., en 2 u., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 9J a., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. (iereformeerile lierken, Ter Nenzen. 9 u. en 2 u., Ds. R. W. de Jong v. Hoofddorp. Axel A. 9 n. en 2 u., Ds. E. II. Broekstra. IS. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 n., Ds. R. Hamming. h II. 9 u. en 2 u.. dhr. S. Doom Dos, cand. a. d. Vrije Universiteit. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. C. Dekker v. Ooltgensplaat. liereforineerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5$ u., leeskerk. Wud-Gereforineerile gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5a., leeskerk. IiOkaai „Khen-Ha«/.i'r" (Kerkhoflaan). T r Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense. o o o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5