BREUKM Kanloor Mr. P. DIELEMAN, A. MASQUELIER, Galanterien, Garen, Band, Kramerijen, Speelgoederen, Sajetten, huishoudelijke Artikelen, Mandenwerk, Borstelwerk, Matten, Zeemleer, Sponsen, Dweilen, Poetsartikelen, Emaille enz. enz., is de GOEUICOyPE WINKLL het ware adres. Steeds vindt men er in alle artikelen eene ongelooflijk groote sorteering aan zeer lage prijzen. Bezoek steeds onze magazijnen. Minzaam aanbevelend, H. VKRHOEVEN. Bijzonder voordeelig voor H.H. Winkeliers en Kooplieden. Hoogvvatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Waarom te ipen le Port Chester, in de New-Yorksche provincie Manchester, heeft eene groote brand gewoed in de handelswijk. Er zijn verscheiden straten vernieid. De stoffelijke sckade is zeer aanzienlijk. W oensdag seinde Reuter over een lynch- partij bij Hemphill, in den Staat Texas. Engelsche bladen hebben daarover nog het volgende. De aanleiding tot deze uitbarsting van lassenhaat werd geleverd door een ruoord op een bekend en zeer gezien blanue, zekeren Dean. In verband met dezen moord werden zes negers in hechtenis genomen. Kort daarop, op een Zaterdagavond, werd weer een blanke vermoord Het" was eeu boer die in zijn woning het middagmaal gebruikte hij werd gedood door een schot door bet raam. De bekendwording van dit feit, bracht in het dorp een ontzaglijke ontroering teweeg. Een groote menigte liep te hoop voor de gevangenis, waar de zes verdachte negers werden gedetineerd. De gevangenbewaarder werd overmand, de gevangenisdeur opengebroken. Een van de zes ongelukkigen poogde te ontsnappen, en werd doodgeslagen de overige vijf werden aan een boom opgehangen. Kort daarna werd, dien- zelfden avond, een zevende neger neergeschoten en den volgenden dag hingen er nog twee opgeknoopt aan een boom. De neger, die den boer in zijn huis had dood- geschoten, is gegrepen. Hij heeft bekend, de daad te hebben gepleegd en daarvoor een be- looning te hebben ontvangen van vijf dollars. Ten einde te voorkomen, dat hij zou worden gelyncht, is de moordenaar naar een andere plaats overgebracht. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Wordt vervolgd.) D A G E N. oorm. Nam. Zaterdag 27 Juni 0.49 1.9 ifondag 28 1.30 1.50 Maandag 29 n 2.9 2.27 Dinsdag 80 n 2.47 3.4 W oensdag 1 Juli 3.22 3.39 Donderdag 2 n 3.58 4.15 Vrijdag 3 4.34 4.52 De Pink Pilien moeten genezen. Het doet ons leed de menschen te zien lijden aan de niaag, want wij weten dat zij door onze Pink Pilien genezen kunnen worden. Bestaat er een meer algemeene ziekte, en die zoo pijnlijk, zoo verzwakkend is De Pink Pilien genezen haar zeer goed. De heer Leriche te Soignies, Braine-straat, is door de Pink Pilien genezen en schreef ons De heer Leriche. (Photo. Th6o. Coppieters, Soignies.) z/Ik verklaar door de Pink Pilien te zijn genezen van een maagziekte die sedert langen tijd duurde." De raaagkwalen zijn bijna alien van denzelfden oorsprong, overladingvan de maag, voortkomende, 't zij uit een staat van algemeene zwakte, 't zij uit een misplaatste zorg voor overvoeding. Men overlaadt de maag en weldra verteert deze niet dan pijnlijk, om daarna in het geheel niet meer te verteren. Brakingen en diarrheeen maken de voeding onmogelijk, of wel de onver- teerde spijzen blijven in de maag, bederven er, worden vergiften en vergiftigen het organisme. In het eene en het andere geval moet do verzwakking van de maag genezen worden, en de Pink Pilien zijn het middel daartoe. De dyspepsie ondermijnt de menschen. Zij is een ernstig beletsel voor de vervulling hunner plichten. Wanneer de maag ziek is, is geheel het lichaamsgestel van streek. De Pink Pilien worden volkomen opgenomen en versterken alle organen. Zij geven bloed en verkwikken de zenuwen. Zij zijn ook on- overtroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, rheumatiek. Verkrijgbaar bij Snabilie, Hoofd-depothouder, voor Nederland, 7 Groote Markt, Rotterdam, Job. de Roos, Vlasmarkt K 157. Middelburg, voor Ter Neuzen en omstreken bij A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat en verder bij verschilleijde apothekers en goede drogisten. Prijs 1,75 "de doos, 9,per 6 doozen. Genezing zonder operatie door den nieuwen band van Brenkmeester, Kunstlei 30, Antwerpen. Is den (SCSI'S* Its HI Woensdag van iedere tr.a&nd te spreken bij Mej. E. VAN LEEU WAARDEN, Noordstraat (Schotschenhoek), Ter Neuzen, van des voormiddags 10 tot 'snamiddags 1 ure. Ook is hij aan huis te ontbieden. Specialiteit in CEINTURES, ELASTIEKEN KOUSEN, CORSETTEN enz. enz. BijzondeiP sftelseS voor het recht maken van scheef gegroeide kimleren. Advocaat en Procureur te Middelburg. Zitdag te TER NEUZEN den. eersien en deaden WOENSDAG der mnand, vanaf des morgens 9 uur in bet Hotel des Pays Bas (Nieuwstraat). oor VergaderiDg van Donderdag 25 Juni 1908. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de beeren Moes, Van den Hoek, Visser Mogzre De Masier, De Jager, Seheele en De Feijter. Afwezig de heeren Dees, Lensen en Drost. Een vacature. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen del" voorgaande, die worden goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde 1 Ingekomen stukken. Een schrijven van den heer Dees, dat hij door uit- stedigheid de vergadering van heden niet kan bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. fo. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 22 Mei 1908, waarnevens wordt teruggezonden een exem- plaar van bet goedgekeurde raadsbesluit van 14 Mei 1.1., no. 10, tot wijziging der begrooting voor 190?. Aangenomen voor kennisgeving. C. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 22 Mei 1908, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het raadsbesluit van 14 Mei 11. tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht. Aangenomen voor kennisgeving. «1. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 22 Mei 1908, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het raadsbesluit van 29 April 11., betreffende bet bestendigen van de parallelklassen van school C in de lokalen der voor- malige infirmerie, tot 1 November 1908. Aangenomen voor kennisgeving. e. De rekening en verantwoording van het bestuur der brandweer, over het jaar 1907, op een bedrag in ontvangsfcen van f 8S9,20, in uitgaven van f 853,53£ en alzoo met een goed slot van f 35,66£. Deze rekening zal worden gesteld in handen der cotnmissie voor de gemeenterekening. f. De begrooting der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 1909, op een eindcijfer van 180,50. Besloten te behandelen bij de gemeentebegrooting. fit* De begrooting der Gezondheidseommissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, voor het jaar 1909, op een eind cijfer van 1929,11 J. De bijdrage der gemeente Ter Neuzen is geraamd op 376,48. Besloten te behandelen bij de gemeentebegrooting. It* Een adres van Arij Jannis de le Dijs, wonende te Sluiskil, pomper van spuit SK der brandweer Ter Neuzen waarin deze te kennen geeft dat hij op 18 Februari 1908 in dienst der gemeente Ter Neuzen in en door zijn functie als pomper een ernstige ver- wonding aan de rechterhand heeft opgeloopen, waardoor hij van 19 Febr. tot en met 26 Maart, dus gedurende 32 werk- dagen, niet in staat is geweest voor zijn dagelijksch brood te arbeiden dat hij van zijn ongeval behoorlijk aangifte heeft gedaan bij de Rijksverzekeringsbank dat de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam bij besluitvan 16 Maart 1908, no. 12314 ZE, hem toekende genees- en heel- kundige behandelmg, ter zake van genoemd ongeval, benevens eene tijdelijke uitkeering vanaf 19 Febr. ad 25 cent per werkdag, of liever 17£ cent, zijnde 70 pCt. van bovenge- noemd bedrag; v:i!1 ^eze beschikking bij den Raad van beroep te Middelburg in beroep is gekomen, op grond dat hetdagloon door de Rijksverzekeringsbank z. i. onjuist is berekend, welk beroep bij beslissing van 30 April 1908 voor ongegrond is verklaard dat hij nochtans ineent recht te hebben op eene schade- looastellmg geevenredigd aan de schade die hij in zijn bedriif door het ongeval geleden heeft dat hij daarora naar aanleiding van art. 49 der verordening op de biandweer in de gemeente Ter Neuzen aan den ge meenteraad eerbiediglijk verzoekt hem alsnog te willen toe- kennen een schadeloosstelling van 40, naar een dagloon van 1,25 berekend. Dit adres is door Burg, en Weth. om advies gesteld in handen van het bestnur der brandweer, dat, na onderzoek bencht, dat het algemeen gevoelen is, dat De le Lijswerke- jyk ernstige schade heeft geleden door het hem overkomen ongeval. Het bestuur acht de vergoeding der Rijksverzeke ringsbank onvoldoende, waarom het wenschelijk zou zijn. dat de gemeenteraad een besluit nam om dat bedrag eenigszins aau te vullen. Het wil het bestunr voorkomen dat een opgegeven dagloon van J 1,25 niet overdreven hoog gerekend is, en wel kan overeenstemmen met de werkelijkheid, Toch zal het naar hare bescheiden meening aanbeveling verdienen niet de geheele geleden schade te vergoeden, maar de berekening te volgen van de Rijksverzekeringsbank, das uit te keeren 70 pCt. van de aanvraag, dat is hier 87£ cent per werkdag, en over 32 werkdagen 32 maal 87£ cent is J 28. Door het nu aan hem betaalde bedrag van 1"£ cent daags is dan het totaal /1.05 per werkdag. De Voorzitter stelt namens het Bag. Best, voor overeen- komstig het advies van net Bestuur der brandweer aan adressant een vergoeding vanwege de gemeente uit te keeren ten bedrage van f 28. Het verzoek is gebaseerd op de brandweerverordening, waarin is bepaald dat iomand van het personeel door het verrichten van den dienst der brandweer gekwetst of verminkt, zoo hij daartoe het verlangen mocht kenbaar maken, vanwege de gemeente geneeskundige ver- pleging en onderstand ontvangen zal, hetzij tijdelijk, hetzij, ingeval van langdurige of vermoedelijk levenslange onbekwaam- heid tot werken, zoolang die onbekwaamheid duurt. Nu heeft adressant wel eene vergoeding gekregen van de Rijksverzekeringsbank, maar die is geheel onvoldoende, zooals uit het adres blijkt. Burg, en Weth. stellen daarom voor het tekort van gemeentewege uit te keeren, zoodat de man eene vergoeding van 1,25 ontvangt. De heer Visser is sterk voor inwilliging van het verzoek, maar vraagt of er niet in kan voorzien worden dat dergelijke zaken zich niet meer voordoen, d. w. z. of er niet kan ge- zorgd worden dat de brandweermannen bij een ongeval een hoogere uitkeering genieten. De Voorzitter: Wij storten aan de Rijksverzekeringsbank voor verzekering van het brandweerpersoneel de premie die daarvoor gevraagd isdie is zeer gering, want ze wordt berekend naar bet bedrag dat bij eene oefening wordt uit- betaald, zijnde 25 cent voor eene oefening die 2 uren mag duren Daarom heeft de Rijksverzekeringsbank de premie ook berekend tegen een dagloon van 25 cent. Bij het vaststellen der verordening is reeds voorzien in het voorkomen van ongevallen, dat de betrokkene, of bij verlies van het leven, zijn gezin, van gemeentewege vergoeding zuilen ontvangen. Die bepaling is reeds van voor de ongevallenwet, maar sedert is als eisch gesteld dat het brandweerpersoneel moet verzekerd zijn. Waar die verzekering bij ongevallen nog met de voldoende vergoeding voor de te lijden schade waarborgt, behoort de gemeente op te treden om daarin te voorzien. De heer MoggreMaar is het niet mogelijk om in dezen toestand verandering te brengen De Voorzitter: Ja, de verordening kan zoo worden ge- wijzigd, dat de gemeente er buiten blijft, maar dat is niet in het belang der brandweerlieden. Of er met de rijksver- zekeringbank eene andere regeling kan gemaakt worden, weet hij niet, maar wanneer de vergoeding naar het volledige dagloon moet berekend worden, zal de premie enorm ver- hoogen, dan zal de verzekering aan de gemeente veel geld kosten. De heer Moes: Ja, er wordt thans alleen gerekend naar hetgeen ze bij een oefening verdienen. De heer Van den HoekJa, en dat is niet meer dan een kwartje, bij brand is het meer. De heer Be Masier: Als men alleen rekening houdt met hetgeen voor de oefening wordt betaald, klopt dat toch ook weer niet geheel, daar die oefeningen niet dagelijks plaats hebben en er toch dagelijks 17£ cent is uitgekeerd. De heer Van den Hoek: Jawel, maar het bedrag dat als dagelijksche verdienste wordt aangemerkt, of een zeker per centage daarvan, wordt dagelijks uitgekeerd zoolang het ongeval duurt. De heer Visser zou gaarne zien, dat het personeel volledig verzekerd kon worden. Wanneer zich eens een geval met doodelijken afloop mocht voordoen, zou de gemeente voor een hooge en langdurende uitgaaf kunnen komen te staan. De heer Moes vindt de thans bestaande regeling nog zoo kwaad niet. De Voorzitter denkt dat een volledige verzekering vee zal kosten. De heer VisserBij een geval met doodelijken afloop zou het de gemeente nog veel meer kosten. De heer Moggre steunt het denkbeeld van den heer Visser om, zoo mogelijk, te trachten volledige verzekering te ver- krijgen. De Voorzitter zegt toe dat Burg, en Weth. zuilen infor- meeren bij den agent der Rijksverzekeringsbank. De Voorzitter brengt thans in stemming het voorstel om aan adressant 28 vergoeding uit te keeren, waardoor hij met de reeds ontvangen 17£ cent daags, tegen een dag- geld van 1,25 vergoeding krijgt. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. i. Een exploit vanwege het gemeentebestnur van Wesl- dorpe, waarbij dit aan het geraeentebestuur van Ter Neuzen doet toekomen een bedrag van 184,97£, zijnde dit het bedrag dat genoemd gemeentebestuur van meening is verschul- digd te zijn als bijdrage in de onderwijskosten aan de school te Sluiskil. De Voorzitter herinnert dat dezerzijds een hooger bedrag gevorderd wordt, overeeukomstig de steeds gevolgde bereke ning, en welke zaak aanhangig is gemaakt bij den Raad van State. De Koninklijke beslissing is nog niet ingekomen. Wordt besloten het exploit voor kennisgevigg aan te nemen. j. Van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, is ingekomen eene aanbeveling van 3 personen, ter voorziening in eene in de commissie bestaande vacature. Daarop komen voor de heeren J. Kiel man, A. W. Rruijsse en A. J. Faas. Met algemeene stemmen wordt henoemd de heer J. Ivielman. U. Door Burg, en Weth. wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1907. Hiermede zal op de gewoDe wijze worden gehandeld. I. Hit overweging dat zijne jaarwedde niet meer met zijn tegenwoordigen werkkring eveDredig is, stellen Burg, en Weth. voor den stadsarbeider A. de Bruijne, die thans toezichthebbende is op de beerruiming, te verboogen met 60. Hij geniet thans 4? 5, benevens 40 extra voor het bedienen van den duiker op de riolen. waarmede hij voorioopig ook nog belast kan blijven, zoodat hij alsdan totaal 575 ontvangen zal. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen, onder bepaling dat de verhooging zal ingaan met 1 April 11. Een adres van G. van der Peijl Sr., welke te ken nen geeft dat hij zijn woonhuis, staande aan het eind der Vlooswijkstraat, gemerkt 66, wenscht te sloopen en ter plaatse een winkelhuis met bovenwoning te bouwen dat het in verband met de beperkte ruimte niet moge lijk is ter plaatse een behoorlijke woning te maken en daar bij voldoende open ruimte te bouden overeenkomstig art. 28 der bonwverordening; dat de woning evenwel aan 3 zijden door de openbare straat wordt begrensd en dus niinmer kan worden bebouwd, en waardoor steeds aan 3 zijden versche Iucht tot de woning kan toetreden dat het gebouw op het eind van de »traat slechts 1 M. breed is, waarom het zeer bezwaarlijk zou zijn, aldaar een schuine of ronde hoek te maken, en de plaatselijke toestand er minder fraai door zou worden. waarom hij den Raad verzoekt hem ontheffing te verleenen van de art. 21 en 28 der bouwverordening en hem toe te staan volgens het ingezonden ontwerp te bouwen. Dit adres is gesteld in handen van den gemeente-bouw- meester, die het volgende rapporteert dat het bouwterrein geheel zal worden bebouwd en dus niet voldaan wordt aan de le alinea van art. 28 der bouw verordening. Het gebouw heeft eene oppervlakte van 39,22 M: zoodat daarvoor de open ruimte (plaats, tuin of erf) bedoeld in artikel 28 der bouwverordening pi. m. 13,07 M3 zou moeten zijn. Het gebouw grenst ten zuiden aan een open terrein, (de Schoolweg) van het departement van Oorlog, welk terrein wel nooi't zal worden bebouwd. Waar nu de Raad voor hoekhuizen, en dus ook voor ge noemd gebouw, de open ruimte ook elders dan achter het gebouw kan toelaten en dus ook op het bovengenoemd terrein van het departement van Oorlog aan den Schoolweg kan bepalen en omdat de plaatselijke toestand door den bouw veel zal verbeteren. heb ik de eer Uw College te adviseeren om de open ruimte te bepalen langs den achtergevel ter lengte van 12,en eene breedte van 1,10 M. waardoor de bedoelde oppervlakte wordt verkregen. Ik meen hierbij nog te moeten opmerken dat hierdoor geen ontheffing van artikel 28 der bouwverordening wordt verleeud, doch dat de Raad eventueel van hare bevoegdheid gebruik maakt om in dit bijzonder geval de 2e alinea van arlikel 28 der bouwverordening toe te passen. Het komt mij verder voor dat de gevraagde ontheffing van de bepaling van artikel 21 der bouwverordening kau worden verleend. De schuine lijn zou volgens artikel 21 minstens 1,20 M. moeten. zijn en gevraagd wordt om deze lengte 1;M. te mogen maken. De Voorzitter stelt overeenkomstig dit rapport namens Burg, en Weth. voor aan adressant ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 28 der bouwverordening. Het aan- zicht der straat zal aldaar door den voorgenomen bouw zeer .verfraaien en daar het perceel aan drie zijden door de open- bare straat- begrenst wordt, is er geen bezwaar de noodige toestemming te verleenen. Z. h. s. wordt aldus besloten. n. Een adres van A. de Jonge te Ter Neuzen, welke verzoekt hem in erfpacht te willen geven eene strook grond otn te dienen voor stoep aan het huis bewoond door de wed. Bauwens, in de Korte Kerkstraat, alsmede om in die stoep een privaat te metselen volgens de voorschriften der plaatse lijke bouwverordening. De Voorzitter deelt mede dat de gemeentebouwmeester omtrent dit verzoek rapporteert dat de gevraagde strook grond 8.90 M. lang en 0,75 M. breed is. Het plaatsen van een privaatput in de stoep kan worden goedgekeurd, mits de be- langhebbende voor zijne rekening neemt het verplaatsen van een bestaande zinkput en het verleggen van 20 M. lengte bestaand riool, met herstellen van de opgebroken bestruting en eventueel herstellen van de stoep van den heer P. van der Bent, omdat het riool gedeeltelijk onder deze stoep ligt. Verder onder voorwaarden door Burg, en Weth. voor het bouwen te stellen. Burg, en Weth, zijn van meening dat er geen bezwaar bestaat het verzoek in te willigen. Verschillende leden deelen die meeniDg. Er zal een betere woningtoestand ontstaan. Evenwel lokt het maken van eeu privaatput in een stoep aan de straat ^nkelen niet aan, al is het zeer gemakkelijk om zoo'n put met de machine te beraiken. De heer Moes - Als er bij het ledigen maar niet in ge- roerd moest worden De Voorzitter Ja, als men er in gaat roeren dan weet men het. Z. h. 8. wordt besloten het voornemen te kennen te geven het in erfpacht gevraagde terrein aan den publieken dienst te onttrekken. 3. Afschrijvingen van be/astingen. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt z. h. s. besloten afschrijving te verleenen wegens hoofdelijken omslag aan P. J. Verslnijs f 16,34£, erven J. M. Tim merman*/" 18,07£, erven Adr. Bakker /20,56£, erven P. M. Voerman /U,48£, Ch. Durt 9,47£, Jac. van Arenthals f 7,48£, R. van der Leij f 1,38£, en G. J. Schuurink /5,41. Wegens hondenbelasting aan Ch. Durt f 2. Wegens schoolgeld aan: G. J. Goedhart f 1,30, P. J. de Doelder /I, J. vau der Bent 0,40 en f 0,80, I. Kegels, 0,70, J. J. Dekker /"0,45 en /'0.45. J. Seheele 6, W. P. H. Lommertzen 6, V. Galle 6, F. I. H Speetjens f 3, J. Dieleman f 2,70, D. F. Elve 0,30, Arend Dieleman 0,80, P. C. Bal f 0.96, M. de Feijter Mz. /0,36, 1. J. Rondonck /0,15 en J. F. Koevoets 5,S8. 3. Benoeming onderwijzer school C. De Voorzitter deelt mede, wat trouwens reeds uit de op- roepingsbrieven voor de vergadering blijkt, dat de voordracht bestaat uit de heeren A. C. de Pauw te Ter Neuzen, J. D. Bareman te Hoek en T. Cupery te Ierseke. De laatste heeft echter, wegens eeue benoeming elders, zijne stukken terug gevraagd, aan welks verzoek voldaan is, zoodat er feitelijk maar 2 sollicitanten zijn. Tot stemming wordt overgegaan, waarvan de uitslag is, dat met algemeene stemmen wordt benoemd de heer De Pauw. Besloten wordt, dat de benoemde met 1 Juli a s. in functie zal treden, waartegen wel geen bezwaar zal zijn, aaugezien hij thans reeds als volontair aau de school werkzaam is. Oiidcrzoek gbloofsbrief enz. niemo benoemd /id van den Raad'J. van de Ree. De Voorzitter stelt de ingekomen geloufsbrief enz. in handen eener commissie, waarvoor hij benoemt de heeren Visser, De Masier en De Feijter om daarover rapport uit te brengen. Gedurende het onderzoek der commissie wordt de vergadering door den Voorzitter geschorst. Nadat de vergadering weder is geopend, adviseert de heer Visser, namens de commissie, den heer Van de Ree als Raadslid toe te laten. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. i/ M

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2