A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor I eeuwsch-Vlaanderen. Kermis of Jaarmarkt N«. 5165. Zaterdag 27 Juni 1908. 48e Jaargang. Buitenland. Gemengde berichten. Bekenef snaking. PAARDEN- en VEEMARKT Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. TeJefnon No. 2 5. Inzendmg van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels /'0,40. Voor elken regel meer f 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 3SJESE,SO?E] BLAT) Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alhier zal gehouden worden op ESondepdag den 2 Juli 1906, aanvarigende des voormiddags te 9 en eindigende des namiddags te 3 uren. Vanwege de gemeente worden uitgeloofd elf premien, naar welke geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in bet vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toegekend en voor paarden en vee na 11 uren aangebracbt. Tot de premien behooren verguld zilveren medaiiles voor het schoon- ste Merriepaard van 4 jaar of ouder en voor het schoonste Jilerriepaard van 3 jaar. 2o. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag den 2 Juli !908, tot en met Zaterdag den 4-den dier maand en dat geene nadagen zullen worden toegelaten. Zaamslag, 19 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. M. DE JONGE, Wethouder. De Sjah van Perzie heeft 't eindelijk aange- durfd, om de groote poging te wagen zijn parle- ment gevangen te nemen en zich aldus van de alleen-heerscbappij te verzekeren, maar dat is, zoover de berichten thans strekken, mislukt. Over de aan den aanval op het parlements- gebouw vooralgegane gebeurtenissen, geeft een brief aan de //Koln. Ztg." eenige nadere bii- zonderheden. J In zijn grooten tuin voor de poort van Kas- win bad de Sjah gaandeweg 3000 man samen getrokken, waarvan de kozakken de kern vorm- den. Bovendien beschikte hij over 24 machine- geweren en 4 kanonnen. De gunstelingen die, naar den wensch van het parlement, verbannen moesten worden, hebben den Sjah overgehaald, om zijn paleis te verlaten. Van hen is er maar een, Emir Bahador, die van zijn leven niet zeker was, naar de Russen gevlucht. De anderen zijn nog altijd aan het hof. i Juli liet de Sjah drie voorname Perzen in zijn kampement komen Allad-ed-DauIeh, schoonzoon van den oudste der Kadjaren-dyna- stie, Djelal-ed-Dauleh, zoon van zijn oom Zeli- hoeltan, die gouverneur van Sjiras is, en Sedar- e-Mentsoer, directeur van het telegraafwezen en ijverig aanhanger van zijn gevreesden oom Zeli- Soeltan. Nadat hij bun verweten had, dat zij tegen hem kuipten, hield hij hen als gevangenen in het kamp. Zij zijn daarna naar Mazen-daran verbannen en moeten van daar naar Europa gaan. Op de vraag van het parlement, wat met de drie gevangenen zou gebeuren, liet de Sjah antwoorden Ik wil in rnijn land eindelijk rust hebben. Het parlement heeft dit, zoolang het beraadsiaagt, nog niet kunnen bereiken, omdat het te veel luisterde naar de stemmen van de verleiders, die enkel met baatzuchtige redenen spreken en zich uitsloven in oppositie, om bij het volk in aanzien te komen en daarna goede baantjes machtig te worden. Ik zal deze lieden nu stiaffen. Maar daarna zal de volksvertegen- woordiging kalm door kunnen werkera tot wel- zijn van ons geliefde vaderland. Ik zal de leden van het parlement, dat ik ingesteld heb, steeds beschermen. Hoe.veel de volksvertegenwoordigers op de woorden van hun vorst bouwen konden, leerde 'het telegram van gister-middag over de mis- lukte staatsgreep. De Sjah deed in den morgen het parlement ■omsingelen. Dit had reeds de lucht er van gekregen, dat er iets broedde, waarom zij in een rnoskee den wijk hadden genomen. Toen rukten de troepen van den vorst op en de artillerie liet haar vuurmonden spelen op het toevluchtsoord der volksvertegenwoordigers. Dezen, gesteund door een legermacht der nationa- listen, verweerden zich echter dapper. Zi] wierpen bom men in de gelederen der troepen, die eindelijk terugtrekken moesten. Voorloopig heeft parlemeutarisme dus weer gezegevierd. Maar, voor hoelang Voortdurend worden weer nieuwe gevechteu geleverd. Zou 't niet tijd worden, dat de betrokken mogendheden, Rusland en Engeland, een eind maakten aan de moordpartij Rijkspostspaarbank. Met ingang van 1 Juli treden de volgende voorschriften voor den Rrjkspostspaarbankdienst in werking oor spaarbankboekjes, welke om de eene ot andere reden van de inleggers worden over- genomen, moet altijd een ontvangbewijs worden afgegeven. Indien vermoed wordt, dat van de spaarbank gebruik wordt gemaakt tot het kosteloos over- maken van gelden, zijn de ambtenaren verplicht, bij de toezending van de aanvraag den directeur, dei bank van dat vermoeden mededeeling te doen. Bij de indiening van een aanvraag om terug- betaling van het geheele tegoed behoeven de ambtenaren den inlegger niet meer aan te raden, een klein bedrag te laten staan. TER NEUZEN, 26 Juni 1908. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de^ afdeeling Sas van Gent van den //Bond voor Staatspensioneering" werd in plaats van den beer A. de Lauwere, die naar Velsen ver- trokken is, tot voorzitter gekozen de heer A. G. Stubbe. Herkozen werd als secretaris de heer M. Verhaak, terwijl men als 5de bestuurlid de heer A. Lammens benoeinde. Als afgevaardigde naar het op 8 Juli a.s. te Tiel te houden congres van den Bond werd aangewezen de heer M. Verhaak, secretaris. Eenige leden van H.H. Gedeputeerde Staten, de heer Districts-Schoolopziener en de heer Inspecteur der Volksgezondheid bezochten Donderdag de gemeente Boschkapelle om een onderzoek in te stellen naar den toestand van de openbare school, met het oog op restauratie van het gebouw of het bouwen eener nieuwe school. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is in de Everingen, Schelde, de spitse ton D verlegd op onwveer 51° 21' 30" N b. en 1° 4' 15" Vl^en de rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton No 12 met kegel, Pas van Ter Neuzen, vervangen door een stompe ton No. 12 met afgeknotten kegel. - Het cassatieberoep tegen de vonnissen van het kantongerecht te Oostburg, in zake reclame- kiesrecht, van H. J. Delme e. a. te Sluis is bij arrest van den 22 Juni j.l. van den Hoogen Raad verworpen en de beslissing van het o-e- meentebestuur van Sluis derhalve gehandhaa"fd. Kantongerecht te Ter fJeuzen. De Haagsehe Crt. schrijft Men herinnert zich, dat onlangs kapitein Tromp, fortkommandant te IJmuiden, van ge- meentewege bij verordening aangewezen om als spuitgast aan de Velsensche brandweer dieDst te doen, zich daaraan onttrok, meenende dat hoogere plichten hem dat verboden en ,/onthou- ding" hier vanzelfsprekend geacbt zou worden, maar dat de rechter hem in 't ongelijk stelde, beslissende dat een militair, evenals aile andere ingezetenen, aan het burgerlijke gezag onderwor- pen is. (De brandweerdienst te Velsen kan worden afgekocht). De heer Tromp heeft nu aan de Koningin het verzoek gericht om ,/in het belang van den inilitairen stand in het algemeen en van den officiersstand in het bijzonder" aan de Staten-Generaal zoodanige voorstellen te doen als leiden kunnen tot opheffing van. de ver- plichting voor actief dienende militairen om desgevorderd dienst te verrichten bij een ge- meente-brandweer in elke functie, waarvoor B. en W. hen, ongeacht hun rang, kunnen aanwijzen. De kapitein maakt 't er op deze wijze niet beter op. Er zou nog reden kunnen zijn om onvereenigbaarheid wegens dienstbelangen te pleiten. Maar waarom het //aanzien" van den miiitairen stand zou worden geschaad door het verrichten van diensten, waaraan alle andere ingezetenen zonder schade voor hun //aanzien" onderworpen zijn, zal velen niet duidelijk wezen. Rooken door kinderen. Dat dit kwaad niet enkel in de groote plaatsen maar ook ten plattelande bestaat, bleek Maandagmorgen jl. in eene school in de gemeente Schoterland. Toevallig kwam het daar nit dat eenjongen voor schooltijd (tusschen 8 en 9 uur) dien dag niet minder dan 9 cigaretten gerookt had. Natuurlijk hard gepaftde eene na de andere. Bij onderzoek bleek den onderwijzer verder, dat de jongen 's avonds geregeld zijn pijpje rookte (dat vond hij dan lekkerder De centen voor de cigaretten verdiende hij met boodschappen doende tabak wist hij thuis te krijgen. Zijn vader, die direct ge- waarschuwd werd, zei van niets af te weten. En bij den patroon, voor wien de jongen bood schappen deed, bleek nu, dat de jongen niet alles afdroeg wat hij beurde voor zijn baas Op school is de jongen suf, onwillig, onver- schillig. In den kelder van een schoenenfabriek te Waalwijk was een vat benzine leeggeloopen. Eenige werklieden gingen beurtelings enkele seconden in den kelder, om den inhoud op te scheppen in een vat en dan haastig schier half bedwelmd de besloten ruimte weer te verlaten. Plotseling werd een hunner zoo bevangen door de benzinedamp, dat zes personen noodig bleken om hem in bedwang te houden. Een genees- heer slaagde er na langdurige behandeling in den vergiftigde bij te brengen. Door de politie te 's Gravenhage wordt in de laatste nachten nagegaan, of op de banken in het Haagsehe Bosch en in de piantsoenen zich daklooze personen te slapen hebben gelegd. De bedoeling is, de stad op deze wijze van ongewenschte elementen te zuiveren, daar be- doeide personen, wanneer blijkt, dat zij geen vaste woonplaats hebben, ter beschikking worden gesteld om naar een Rijkswerkinrichting te worden opgezonden. Van den D trein van Keulen naar Berlijn zijn gisterenmiddag de vier laatste rijtuigen losgeraakt en van het spoor geloopen. Twee vielen van den dijk. Op het station Bochum meldden zich vijftien reizigers als gewond aan. De dokter constateerde, dat het meerendeels zeer liohte kwetsuren waren. Veertien ge- kwetsten hebben de reis voortgezet, een is naar Keulen teruggegaan. De oorlog der toekomst. De beroemde Engelsche romanschrij ver Wels, heeft in de laatste aflevering van Pall Mall Magazine een fantastische schildering van den eersten slag in de lucht geteekend. Duitschland heeft onverwachts aan de Ver- eenigde Staten den oorlog verklaard. De ge heele Duitsche luchtvloot van 18 slagschepen met een leger van kolenstoombooten en groote handelsschepen, die tot steun der verrichtingen van de luchtvloot dienen, vaart door het Kanaal van Dover op 2en Pinksterdag naar den Atlan- tischen Oceaan de Amerikaansche vloot tegemoet. De beschikbare zeemacht der Amerikanen in den Atlantischen Oceaan bestaat slechts uit vier slagschepen en vijf kruisers. De vloten zijn reeds aan deu slag vooraleer de krijg regel- matig verklaard is geworden. De meeste Ameri kaansche slagschepen bevinden zich in den Stillen Oceaan en de weitiige gevechtseenheden der Yankees aan de oostkust worden onmiddellijk uitgezonden om den Duitschen inval tenminste wat tegen te houden, om Panama en New-York in staat van verdediging te kunnen stellen. Van de lioogte van een luchtschip, dat 6000 of 7000 voet boven den zeespiegel zweeft, volgt Wells den zeeslag. Als voor de luchtvloot bet passend oogenblik aangebroken is om tusschen te komen, zinkt het vlagschip der Duitsche luchtvloot lang- zaarn naar beneden. Op aanzienlijke hoogte, maar onmiddellijk loodrecht over de Amerikaan sche vloot houdt de beweging van het zinken op. Het luchtschip houdt nu met de snelheid der Amerikanen gelijken tred. De Amerikanen zijn weerloos. Zij bezitten geene middelen om den vreeselijken vijand te schaden. Slechts een der bemanning van het vlaggeschip der Duitsche luchtvloot wordt door een geweerkogel gedood. Dit is het eenig verlies. En nu begint de aanval. Van het luchtschip komen een aantal draken of vliegers, los, kleine knappe aeroplanen met breede vlakken en een groot vierkant, die elk door een man gestuurd worden. Zij zweven naar beneden als een zwerm vogels en bestrooien de schepen in de diepte met bomtuen van buitengewone ontploffings- kracht. Na dezen aanval vervolgen een dozijn luchtschepen op eene hoogte van 2000 voet de Amerikanen. Zij omsingelen de vloot, zinken wat en slingeren op het zwak beschut dek der pantserschepen met bommen tot alles verzinkt in een zee van vuur, rook, giftige gassen en schroot. De Amerikaansche vloot is vernield en nu nemen de luchtschepen koers naar New- \ork. Zoo was Bert Smallwais de held der vertelling in de lucht. getuige van den eersten slag TER \EI7.EIS('HE COERAJfT. l^eesHdasfen. hij tie firma P. J. VAK OK MVIK It', Ter Keuien. Zitting van 25 Juni 1908. Veroordeeld zijn C. d. G., koopman, T. d. P., zonder beroep, P. d. F., landbouwer, alien te Zaamslag hli? va" °rvne'-tred'Dg dei- Zondagswet, iede.-tot eene boete van J 0,o0, subs. 1 dag- hechtenis. G. A. S., bierbuishouder te Ter Neuzen, ter zake van yisschenjovei-treding, tot eene boete van f 4, subs. 2 dagen hecht.A. E. L., werkman te Sas van Gent ter zake van .Jachtwetovertreding, tot 2 boeten elk van J A, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurd- verklaring van bet niet in beslag genomen geweer, met uitlevering of betaling der waai de ad 5, subs. 2 dagen hecht.J. K., leurder te Ter Neuzen, ter zake van rijdeu met ongemuilkorfde honden, tot eene boete van 2, subs, plaatsing in een luchtschool voor den tijd van 2 weken. B. N., H. d. M., arbeiders te Assenede, P. d. K., M. d. K., zonder beroep te Selzaete, ter zake van het rijwielen zonder iicht, ieder tot eene boete van 0,50 subs. 1 dag becht.H C., arbeider. te Zuiddorpe, ter zake van het rijwielen zonder lieht en bel, tot 2 boeten elk van f 0,50 subs. 1 dag becht. voor eike boete. J. G., landbouwer J. O., facteurM. V., koopman, alien te Ter Neuzen, ter zake van het rijwielen zonder licht, ieder tot eene boete van f\subs. 1 dag becht.; R. L. M., landbouwerskneclitR. P. IJ., smid, beiden te YVestdorpe, J. Z., arbeider, J. R., kuecht, beiden te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot eene boele van 1, subs. 1 dag hecht.; M. d. C., voerman te Bouchaute, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. K., scbipper te ilendrik Ido Ambacht, ter zake van op een Rijkskanaal eenig vaartuig derwijze plaatsen, dat de doorvaart van een brug wordt bel'emmerd, tot eene boete van /10, subs. 10 dagen hecht. A. S., koopman te Goes, ter zake van onbeheerd laten van een kar en paard, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.; A. L„ C. L., A. v. R., alien ar beiders te Stekene, ter zake van loopen op grond die bepoot is, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen becht. voor elke boete. J. f. V., werkman te Westdorpe, ter zake van Leer- plichtwetovertreding tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.; J. F. V., werkman te Westdorpe, ter zake alsvoren bij herhaling, tot eene boete van 3, subs 2 dagen hecht S. W. H., knecht te Ter Neuzen, ter zake van open- bare drpnkenschap, tot eene boete van /0,50, subs, tot plaatsing in een tuchtschool voor een weekP. v. V., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. K. F. v. P., koopman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij derde herhaling tot hecht. van drie weken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1