Gemengde beriehten. Telegrafische beriehten. Een dienstmaagd te Zierikzee liet Zaterdag- morgen een akertje in een welput vallen. Een droogstok werd van den zolder gehaald om het akertje er uit te halen. In plaats echter van het akertje, kwam er een kinderlijkje te voor- schijn, dat onmiddellijk omhoog werd gekeschen. Een dienstmaagd, die vroeger ter plaatse gediend had en tegen wie nu sterke vermoedens gerezen waren, in de maand April heimelijk bevallen te zijn, werd door de politie aange- houden en heeft voor den commissaris het feit harer bevalling bekend, maar verklaard, dat het kind, een meisje, levenloos ter wereld kwam. Te Zaandam sprong Vrijdagmiddag de 18jarige knecht M. van de firma G. Hille Zn. van een reeds in beweging zijnde motorboot op den wal doch had daarbij het ongeluk te water te vallen, met het verdere gevolg, dat hij tot driemaal toe met het hoofd in aanraking kwam met de schroef zoodat dit lichaamsdeel zoo ernstig werd verwond, dat voor het behoud van zijn leven wordt gevreesd. Hij werd per brancard naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. Bij het lossen van een schip sloeg te Rotterdam een koolzuurcylinder uiteen. Een walbaas werd zeer ernstig gewond en een werk- man kreeg minder erge kwetsuren. Uit een der sloten van den Helderschen polder is Vrijdagmorgen het lijk opgehaald van een te Den Helder woonachtig meisje, de dochter eener weduwe, die sinds den vorigen dag werd vermist. De lijkscbouw heeft aangetoond dat bier niet aan misdaad behoeft te worden gedaeht. Een valsche munter. De Rotterdamsche politie is er in geslaagd den man te arresteeren, die kinderen uitzond met valsche rijksdaalders om bij winkeliers voor goede munt te verwis- selen. Het is een 25jarige beeldjeskoopman. Op noodlottige wijze is te Rotterdam om het leven gekomen kapitein John Sharp, gezag- voerder van het s. s. Rindjani van den R. Lloyd. Bij het opgaan van den trap gleed de kapitein uit, kwam op de reeling terecht en sloeg over- boord. Alle pogingen om hem te redden waren vruchteloos. Kapitein S. verdween in de Maas. Na een diensttijd van 85 jaar op de Java-booten was de kapitein voornemens om nog 2 reizen te doen en dan rust te nemen. Hij was reeds 58 jaar oud. Aan de beetwortelsuikerfabriek Van Loon Co. te Steenbergen had Vrijdag de werkman J. de Mooij, bij het lossen van een schip met kalksteen, door het breken van den ketting waaraan de bak hing, het ongeluk deze met het kolossale gewicht op het lichaam te krij- gen, waardoor de man verpletterd werd. De verongelukte laat een weduwe met eenige kin deren na. Te 's Gravenhage is een dienstbode aan- gehouden, die zich ten nadeele van haar meesteres, wonende aldaar, had meester gemaakt van een bedrag van ruim f 400 aan bankpapier en voorts van een aantal goederen als gestikte dekens enz. Zij verklaarde dat het gestolen geld moest dienen voor de inrichting van haar aanstaande huishouding. Een inwoner van Schiedam, die Vrijdag van daar naar Den Haag reisde, liet zich in den trein verlokken kaart te spelen en was in een ommezien zijn gouden horloge kwijt. De kaartspelers, drie in getal, stapten te Delft uit, maar de Schiedammer ook. Stevig pakte hij den winner van het horloge in de kraag, en deze, bemerkende dat de Delftscbe recherche belang in het geval begon te stellen, gaf het horloge eindeljjk terug. De recherche van Delft heeft toen de kwart- jesvinders in het oog gehouden en ten slotte aan den Haagweg overvallen, toen zij weer bezig waren kaart te spelen. Proces-verbaal was het slot. Te Winterswijk zijn door de politie 3 jongens van 14, 15 en 16 jaar, uit Amsterdam, aangehouden, die hun geluk in Duitschland wilden beproeven. Ze bezaten echter geen reisgeld en zetten zich daarom in een leegen goederenwagen op de Rietlanden, waardoor ze gratis te Winterswijk kwamen. De politie kreeg hen in de gaten, voorzag hen van eten en drinken en zond hen weer naar Amsterdam terug. De automobiel van den burgemeester van Bennebroek, den heer Zubli, heeft Zaterdag- morgen aldaar den werkman Van der Linden overreden, die oogenblikkelijk dood was. Zaterdagmiddag is te Sappemeer het zeven- jarig zoontje van den schoenmakersknecht B. onder een stroowagen gedood. - Een merkwaardig geval van verduistering is in de kazerne van de vesting-artillerie te Utrecht aan het licht gekomen. Langs een om- weg was het den autoriteiten bekend geworden, dat een kok, die belast was met het bereiden der kazerne-menage, daarvan hoeveelheden ver- duisterde en deze in handen speelde van vrouwen, die in de kazerne dagelijks de aardappelen kwamen //uitpitten", een werkje dat door haar werd verricht, als ze de aardappelen geschild in de keuken ontvingen. Een vrouw, afgunstig op het voordeel, dat deze //pitsters" aldus ge- noten, bracht door gebabbel de zaak aan het roerende leger-autoriteiten namen de politie in den arm, om zoo mogelijk de verdachte per- sonen op heeterdaad te kunnen betrappen. De //pitsters" werden door eenige agenten aan den ingang der kazerne opgewacht, toen zij na afloop van hun dagelijkschen arbeid naar huis dachten te gaan onmiddellijke fouilleering bracht de kazerne-keuken in miniatuur aan het licht. Onder haar kleeding verborgen droegen de vijf aangehouden vrouwen koffie, bruine boonen, meel, aardappelen, suiker en meer dergelijke artikelen voor dagelijksch gebruik met zich mede maar nog grootere oogen zette men op, toen ten slotte twee ballen gehakt voor den dag kwamen, die bestemd waren geweest voor een tafel van 40 soldaten maar en passant met de boonen en de aardappelen uit de keuken waren verdwenen, om hun entree te doen in vijf woningen elders in de stad. Het was voor degenen, die er bij tegenwoor- dig waren, een zeldzame uitpakkerij, toen de kruideniers- en grutterswaren met het vleeesch incluis te voorschijn kwamen, om weer geexpe- dieerd te worden naar hun plaats van herkomst de kazerne-keuken. Ondervraagt, verklaarden de vrouwen, dat zij alles hadden gekregen van den militairen kok, die daarop in hechtenis werd genoraen, terwijl tegen de ^pitsters" ter zake van heling proces-verbaal werd opgemaakt. De zaak is op het oogenblik in handen der justitie. In leed en vreugd vereend Als er ge- trouwd wordt, dan ontbreekt het in den regel niet aan toeschouwers bij het stadhuis. Gewoon- lijk komen de nieuwsgierigen bij de nadering der trouwkoetsen van alle kauten aanholien om te zien wie daar weer den gewaagden stap zullen ondernemen. Dezer dagen echter was de belangstelling te G roningen bijzonder groot. H et betroftrouwens een bijzonder geval, want het gebeurt niet alle dagen, dat menschen die samen meer dan an- derhalve eeuw Oud zijn, de hooge trap, die naar de trouwkamer leidt, durven opgaan. Twee oude menschen, die elkaar in armoede hebben leeren kennen en van elkaar houden, die ettelijke jaren hebben saamgewoond in het Diaeoniegasthuis hadden besloten, hun laatste levensjaren wettelijk vereend saam te gaan leven nu zij door een erfenis in het bezit kwamen van bijna een halve ton. En Donderdag hebben zij aan dat verlangen uitvoering gegeven. Vrijmoedig rondkijkend ging het goudvischje van 65 jaar tusscheu de schare menschen door naar boven, gevolgd door den bruidegom, die er ofschoon gebogen onder zijn van 86 jaren, en ondank3 zijn grijze haren, volgens de mee- ning van sommige toeschouwsters nog //fleurig" uitzag. De trouwkamer was in een ommezien vol van hen die getuige wilden zijn van de plechtigheid, die natuurlijk overigens niets bij- zonders opleverde en het gewone verloop had. Cycloon nabij Parijs. Dinsdagavond om 6 uur 20 werd het eensklaps duister, een hevige storm wind vernielde gansche rijen boomen. smeet telegraaflijnen seriegewijze om, deed de voetgangers omvertuimelen, rukte jalousien en marquises af en herschiep straten en avenues in een oord des verderfs waar de meesc heterogene bestanddeelen krijgertje met elkaar speelden. Hagelsteenen als duiveneieren vol- tooiden de verwoesting. Op het lie de Beaute werd een honderd meters lange boomenrij in een ruk geknakt. Te Yincennes vlogen ontwortelde boomen als strootjes door de lucht en vernielden te zamen en in vereeniging met ambulante schoor- steenen en dakpannen, telegraaf- en tramgelei- dingen. Een jonge vrouw werd door den wervelwind van haar balcon op de tweede etage opgezogen en bekwam hevige verwondingen. Families picknickende aan het lac des Minimis zagen hun kinderen in het water waaien, zij werden echter door eenige verlofgangers van het 26e regiment infanterie gered. In de kazernes werd alarm geblazen en weldra waren dragonders, artilleristen, jagers te voet en liniesoldaten ter plaatse om de wegen weder voor het verkeer in orde te brengen. Zoo er al geen daden van heldenmoed te verrichten waren, aan toewijding ontbrak het niet. Vrouwen en kinderen, die languit op straat te kermen lagen om den wind minder vat te geven werden opgenomen en in passender omgeving gebracht. Met veel moeite werd een ketellapper met 6 kinderen, waarvan een de kinkboest had onder de puinhoopen van zijn in elkaar gestort schamel verblijf vandaan gehaald. Te Vitry is in de rozekweekerijen voor millioenen schade aangericht en ook te Alfort, Maisons- Alfort, Alfort-ville, Fontenaysous-Bois, Joinville le Pont, Nogent surmarne, Saint Maur, le Parc-Saint Maur, Chanpigny, La Varenne, heeft men groote verliezen £eleden. Vier weken geleden verdween te Parijs een oude rentenier, Jacques Simon genaamd, die uit Luxemburg was gekomen en bij een familielid logeerde. Reeds geloofde men, dat hij vermoord was, toen de oude man door een toeval in het hospitaal //La Charite" werd terug- gevonden. Daar was hij eenige dagen geleden opgenomen, zonder dat men wist wie hij was. Hij kon noch zijn naam noemen, noch ver- tellen wat er met hem gebeurd was. De man sprak slecht Fransch en een zieke Pool, die wat Duitsch verstond, diende hem tot tolk. Uitge- put van den honger, met gescheurde kleederen en verwilderden baard had men hem op een avond in de rue du Bac gevonden en naar het hospitaal gebracht. Ten slotte las de Pool in een courant, dat er onderzoek naar den ver- miste werd gedaan en eensklaps vroeg hij den ouden man: //Heet gij niet Jacob Simon?" Eerst nu keerde het geheugen van den onge- lukkige weer. Hij vertelde, dat hij te Parijs was verdwaald, dat hem zijn portefeuille met zijn geld en spoorkaartje was ontrold en dat hij sedert zich noch zijn eigen naam, noch het adres van zijn bloedverwant herinnerde, zoodat hij verder hopeloos door Parijs had gezworven. Al vijfmaal was hij gearresteerd geworden maar telkens weer losgelaten, totdat hij ten slotte in het hospitaal een onderkomen bad gevonden. Te Grimsbergen bij Brussel heeft men een zonderlinge bedriegster gevonden, gelegen in een sloot en gebonden. Zij had na eenige ver- zorging het bewustzijn terug gekregen, maar de spraak kreeg zij niet weer. Zij beweerde door teekens het slachtoffer van een aanranding te zijn geweest en kon door middel van een alphabet, dat men in een school ging halen, haren naam aanduidenAgatha Verhelst. Op dezelfde manier beweerde zij, naar Assche te zijn geweest bij een meubelmaker, Karel geheetep, wiens zuster Katrien heet. Maandag kreeg zij de spraak terug en be- vestigde toen wat zij eerst door teekens had te kennen gegeven. De geneesheeren, die haar onderzochten, vonden niet de minste kneuzing noch spoor van mishandeling op haar. En wat meer is, haar naam, noch die van den meubelmaker of zijn zuster zijn te Assche bekend. Voorts hoorde men dat in Neder-over- Heembeek twee maanden geleden een vrouw in dezelfde omstandigheden gevonden was, die beweerde uit Vilvoorde te komen, maar er van door giug toen men haar daar heen bracht. Men liet nu getuigen komen die zeiden dat het dezelfde vrouw was. Daarop zei deze acht dagen geleden uit het krankzinnigengesticht te Gheel te zijn gevlucht. Maar ook dat is bij onderzoek on waar gebleken. De politie te Brussel had reeds eenigen tijd het oog op een zekereti baron De Blin, die als groot seigneur leefde en het geld met handenvol wegwierp. De politie was zoo nieuwsgierig om in stilte te onderzoeken waar dat geld vandaan kwam, en ontdekte dat de Blin beurszaken had gedaan voor een groot- handelaar uit de omgeving van Luik. Deze had zooveel vertrouwen in De Blin gesteld dat hij hem voor 175,000 frc. aan effecten had ter hand gesteld ter verhandeling aan de Beurs. De politie ontdekte ook dat De Blin in het geheel geen baron was maar eeuvoudig Simonnin heette. En voorts dat hij die stuk- ken ten eigen bate had verkocht. Dezer dagen, toen Simonnin met zijn z.g. vrouw, een dan- seuse, van een uitstapje naar Trouville terug kwam, werd hij ingerekend. Hij heeft al bekend. Den Hoorn (eiland Tessel), 22 Juni. Heden- nacht is het huis van den veehouder Kramer tot den grond toe afgebrand. De beide bewoners, Kramer en diens zuster, kwamen in de vlammen om. Oorzaak onbekend. Een belangrijke som gelds moet mede ver- brand zijn. De verkooide lijken zijn in het lijkenhuisje gebracht. Mijngasontploffing. St. Etienne, 23 Juni. Bedenmorgen had in de Loiremijnen eene gasontploffing plaats. Naar men verneemt zijn er 11 doodeu. IN6EZ0NDE1S STUKKEN. Gemeenteraad wan Zaamslag. Mijnheer de Redacteur Onlangs vroegt ge mij een verslag te geven van het verbandelde in Zaamslags gemeenteraad en schoon mij de gelegenheid ontbreekt om de vergaderingen bij te wonen, heb ik er nu de kans toe gezien, toegerus.t als ik ben van een vertrouwd zegsman, die mij de vorige week mededeelde dat de vroede heeren waren opge- roepen om tegen Vrijdag 19 Juni 1908 ter zitting te verschijnen. Het werd dan ook tijd, er waren zoo ongeveer 2 maanden heengegaan sedert de vorige ver- gaaering. Allen verschenen met uitzondering van een (de heer Van de Ree) die, jammer genoeg, wegens on- gesteldheid niet kon komen. Het was den heeren aan te zien, dat de langdurige vacantie hun goed gedaan had. En gelukkigook want er was heel wat werk aan den winkel. Ingekomen waren een 4tal klachten van ingezetenen, die het jammer vonden dat zij het inkomen niet hadden waarvoor zij in de plaatselijke belasting waren aan- geklampt. Ook had zich iemand beklaagd, dat er een aanslag op zijn hondje was gepleegd, een aanslag die hem een rijksdaalder kostte, doch waarmee hij met twee kwartjes wilde afkomen. Het gemeentebestuur had bericht ontvangen dat voor den weg beoosten het Zaamslagsche Veer opnieuw con- cessie tot tolhefling was verleend, zij scheen dit erg jammer te vinden en had de verleening zeker niet verwacht, te oordeelen naar het mede aan den Raad medegedeeld advies, dat indertijd op de aanvraag was gegeven. Maar de hooge oomes hebben nu eenmaal anders gedaeht. Gelukkig maar dat de commissieleden voor het wegje geen invloed schijnen te hebben bij leden van Provinciale Staten, anders zouden we de Provineiale tollen ook na het volgend jaar nog in leven zien. Met de bepaling indertijd van de jaarwedde van den telephoonkantoorhouder scheen de Raad royaal te zijn geweest, althans de Directeur-Generaal had bericht dat f 125 voldoende is. De wedde bedraagt 200, tot ver- hooging die dan ook trouwens niet gevraagd was, kwam het dus niet, Een aantal raadsbesluiten bleken te zijn goedgekeurd, terwijl we ten slotte nog te weten kwamen, dat de gemeenterekening weer evenals vroeger, voor 1 Sep tember moet zijn opgezonden. Uit de rekening over 1907 der Gezondheidscommissie bleek dat er nog al gezonde posten voor reis- en ver- blijfkosten op voorkwamen en dat de post voor druk- werken en voor presentiegelden niet volbloedig was geweest. De begrooting der Commissie voor 1909 wist in een en ander de noodige geneesmiddelen te vinden. In zake de jaarlijksche paarden- en veemarkt bleek het college van burgemeester en wethouders te conser- vatief te zijn. De gewone geldelijke premien werden voorgedragen. De heer De Feijter wist beter hoe het in dezen tijd behoort en beval uitreiking van medailles aan. Burgemeester en Wethouders waren dadelijk te bekeeren en wilden misschien ook iets van de eer van het initiatief en namen het voorstel dadelijk over. Dit moest eigenlijk ook wel nadat de heer De Feijter een pracktstuk van een medaille den leden voor oogen hield. En om ook niet met iets minders uit den hoek te komen moesten het ook bier zijn verguld zilveren medailles. Maar de kosten weetjeDe hoofdelijke omslag was al opgemaakt en daar kon het dus niet meer uitgevonden worden en bovendien de brave inge zetenen zijn hierin dit jaar toch al zoo aan de ooren getrokken. Dan maar geven en nemen en zoo kwam het, dat de premie voor dekhengsten werd afgeschaft, dat soort paarden houdt zich op een markt toch niet als een lammetje, en dan nog afgeschaft de geldelijke premies waarvoor de medailles in de plaats komen. Bespaard dus f 12,50, meer uitgaven ongeveer 25, dan kan het er wel door. Hij die nu zoo gelukkig is een eerste klas merrie te bezitten van 4jaarofouder en ook hij die het puikje heeft onder de merries van 3 jaar kan een medaille krijgen, waarop hij, als hij blijft onder de levenden, nog jaren lang met welgeval- len kan neerzien. Nu kwam een moeilijk punthet aanwijzen van leden der commissie van keuring, vroeger zag dit zoo nauw niet maar nu moest toch opgepast dat geen medaille voor een 4jarige merrie aan een 6jarigen ruin werd gegeven. Het moesten dus ter dege deskundigen zijn in vogelvlucht de gemeente even bezien en men was al gauw buiten de grenzen. We kregen daardoor als deskundigen voor de keuring De Feijter ons ijverig raadslid, Krijn van Hoeve en de op het gebied van paardenfokkerij welbekende landbouwer op Looze's hof te Axel. Nog meer deskundigen bleken aanwezig te zijn en het werd daarom gemakkelijk om als plaats- vervangers aan te wijzen de raadsleden Be Ruijter en Dees en bovendien .lacs. Michielsen en om nog even buiten de gemeente te gaan G. van Campen te Bosch- kapelle. Een zware taak hiermede aehter den rug zijnde werd het tijd dat het den leden gemakkelijker werd gemaakt. In het algemeen burgerlijk armbestuur n. 1. was aan de beurt van aftreding A. den Decker. Beze heeft al zoovele jaren met succes in het armbestuur werkzaam geweest dat het niet te verwonderen was dat al de leden het over een herkiezing eens waren. De Voorzitter van het armbestuur, het raadslid De Feijter, zou volgens den rooster ook aan de beurt van aftreding zijn, maar hij achtte zich wegens den korten tijd die hij had meegemaakt nog te weinig ingewijd in de zaken, de overige raadsleden hadden het hem vroeger al gaarne gegund dat hij nog 2 jaar aanbleef. Even gemakkelijk als het vorig punt was het nu aan de orde zijnde: een reclame van C. 't Gilde Jr. tegen zijn aanslag in het vergunnmgsrecht. Gewapend met een opgaaf van iugeslagen gedistilleerd was het aan het gemeentebestuur niet moeilijk om aan te toonen, dat ae schatting waarlijk niet minder kon. En nu een onderwijszaak, die kan ook in een raads- zitting niet gemist worden maar in dezen ging de aan- leiding niet uit van de onderwijzers zelve of van het gemeentebestuur maar van een hooger college. Ged. Staten n.l. hadden den wensch te kennen gegeven dat Burgemeester en Wethouders de noodige stappen zouden doen om tot een wijziging der verordening te geraken waardoor de leeftijd van toelating tot de openbare school bepaald werd op ten minste 5 jaar en 6 maanden. Het schijnt echter dat Burgemeester en Wethouders niet erg gehoorzaam zijr., althans zij kwamen mededeelen, dat zij geen voorstel wenschten te doen om verandering in den toestand te brengen (de leeftijd van toelating n.l. is bepaald op 5 jaar). Eensdeels wenschten zij dit niet om den kinderen zoo spoedig mogelijk uit de brave Leerplichtwet te redden en anderdeels omdat zoolang ook de bijzonder scholen in dezen niet medegaan de maatregel voor de gemeente nog niet eens ten halve zou werken. Ook de raadsleden deelden deze meening hoewel de heer De Ruijter wel eens had vernomen dat het verkeerd werkt, dat de kinderen zoo vroeg naar school gingen omdat zij dan nog niet bij machte waren om te behouden wat hun geleerd werd. Edoch ook hij ver- brak in dezen de eensgezindheid niet. Vervolgens, en wie zou nu het gemeentebestuur nog van conservatisme durven beschuldigen, het voorstel om de noodige stappen te doen voor aansluiting aan het intercommunaal telephoonnet. Wat werd dat smakelijk voorgespiegeld. 'tis dan ook heel wat. Van uit je kamertje even vragen bij je neef in Amsterdam of de beeten daar ook zoo goed groeien. Daar kun je niet tegen zijn. Toch was er nog een, de heer Riemens, die het niet goed vond om op die manier den tijQ te versDi IIgd, Zulke verlichte denkbeelden gaven natuurlijk aanlei- ding om een andere verlichtingszaak te bespreken. De maan nl. had in April en Mei zoo slecht geschenen en de zon was zoo vroeg ter kooi gegaan en van Augus tus wordt hetzelfde verwacht, dat er lui geweest zijn die de boomen hadden omhelsd in plaats van iets anders en die het postkantoor, ofschoon gemakkelijk te berei- ken, niet wisten te vinden, zelfs nog niet met een nachtkijker en zelfs lui die er met een lantaarntje waren op uit gegaan op gevaar af van verbaliseerd te worden wegens het dragen van een lichtbak. Dat mag zoo niet langer. Onmiddellijk daarom een voor stel om de straatlantaarns te doen branden, ook dit vond goedkeuring slechts twee leden De Ruijter, en Riemens hadden licht genoeg. De' schriftelijke agenda was hiermede afgeioopen, maar na den langen rusttijd tnocht er nog wel een kleinig- heid bij. Maar het was waarlijk geen kleimgheid I Niets minder dan de tramgeschiedenis kwam op de proppen. In de Tweede Earner toch had men zich verstout om te trachten van de agenda af te voeren de behandeling van het regeeringsvoorstel tot verleening van een voorschot voor de tram HontenisseSelzaete. En omdat dit een voor- bode kon zijn van een nader end gevaar werd in der haast een voorstel gedaan om een adres te zenden om toch spoedig de streek aan stoom te helpen, mits ook has van Gent een beurt krijgt. Dit ging er metalgemeene stemmen door. Als het er nu in Den Haag ook maar doorgaat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2