A I g e m e e n Mieuws- en AdverteotiebSad voor Zeeuwsch-Viaanderen. Kermis of Jaarmarkt BBHTBBAAD. Binnenland. ar !\A 5163 Dinsda^r 23 Juni 1908. 48e Jaargang. Bekendmaking. PAAR0EN- en VEEMARKT Landbouwberichten. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Voor NederJand 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Intending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alhier zal gehouden worden op Donderdag den 2 Juli 1908, aanvangende des voormiddags te 9 en eindigende des namiddags te 3 uren. Vanwege de gemeente worden uitgeloofd elf premien, naar welke geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in bet vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toegekend en voor paarden en vee na 11 uren aangebracht. Tot de premien behooren verguid zilveren medailles voor het schoon- ste M erriepoard van 4 jaar of onder en voor het schoonste JTLerriepaard van 3 jaar. 2o. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag den 2 Juli 1908, tot en met Zaterdag den 4den dier maand en dat geene nadagen zullen worden toegelaten. Zaamslag, 19 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. M. DE JONGE, Wethouder. Dezer dagen is op voorstel van den heer Drucker op de agenda van de Tweede Kamer geplaatst het wetsontwerp inzake invoering van een wettelijken tijd. Wij vernemen ecbter door AMO. 19) Met hoogen ernst, met een waardigheid, die niet naliet zelfs op Eleonora indruk te maken, zei hij //Ik heb diep medegevoel voor uw ongeluk, signora d'Ornano, want ik zie en hoor hoe oneindig gij lijdt, maar ik wijs uw beschul- diging met verachting terug." Hij zweeg een oogenblik en voer dan voort z/Ja, ik kaatte Cesar van mijn jeugd af. Er bestonden slechts twee mogeljj'khedem ik moest hem liefhebben of haten. Hoe het kwam, dat de schaal naar de donkere zijde oversloeir, weet ik zell niet meer.- Het was geen klein- geestige haat, een gewone nijd, maar hij over- trot my in alles, hij was schooner, kracbtiger, beminlijker en ook edeler dan ik. Allen be- minden hem en ik, zoo geloufde ik, haatte hem slechts daarom, wijl hij u boven alien liefbad. Bij Worth, signora Eleonora, in het gewoel van den slag in een kogelregen, waaronder de onzen neervielen, redde hij mij het leven". Vreemd hoorde Beppo op, want daarvan had Cesar nooit gesproken. z/Een Pruisische musketier", vervolgde Pesca, //die mij de bajonet in het lijf wou stooten,' schoot hij met zijn i-evolver neder, knikte mij vriendelijk toe en zonk dan zeif, door twee kogels getroffen, ter aarde. /Cesarschreeuwde ik en wilde op hem toesnellen, maar reeds met zekerheid, dat van een openbare behande ling van dit ontwerp voorloopig niets zal komen, op verzoek van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, Mr. Heemskerk. Deze is namelijk, in afwijking van zijn voorganger, die Midden-Europeeschen tijd wilde invoeren, tot de overtuiging gekomen, dat invoering van den Amsterdamschen tijd voor geheel Nederland het meest aan te bevelen is, zoodat hij een dergelijk voorstel bij de Kamer zal inzenden. De Friesche en Provinciale Grpninger Bond van hotel-, cafe- en societeithouders hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht waar- in zij een wijziging der drankwet verzoeken in dien zin dab de vergunning, eenmaal aan een pand toegekend, daaraan blijft verbonden, ten- einde bij verkoop van dit pand de waarde daarvan te behouden. erder wijzen zij er op dat vergunninghouders zijn uitgesloten van bet bekleeden van een open- baar ambt, wat zij gansch in strijd achten met het bepaalde bij art. 5 der Grondwet. Bij bet adres is een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd. Siuds eenigen tijd gaan hardnekkige ge- ruchten, dat de leider der Unie-liberalen in de Iweede Kamer, de oud-minister Mr. H. Goeman Borgesius, het volgend jaar in geen geval meer een candidatuur voor de Kamer zal aanvaarden. Hij moet voornemeus zijn, zich spoedig geheel uit het politieke leven terug te trekken. TER NEUZEN, 22 Juni 1908. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te lU uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken benoeming onderwijzer school C (de voordracht" bestaat uit de heeren A. C. de lPauw, J. D. Bareman en T. Cupery) onderzoek geloofsbrief enz. nieuw benoemd lid van den Kaad J. van de Ree vaststelling ver- ordening regelende de jaarwedden van de hoofden en het verder onderwijzend personeel der open- bare lagere scholenbehandeling planuen scboolbou w. Door Ds. J. van den Berg, predikant bij de Geref. kerk alhier is voor het beroep naar die gemeente te Rijnsburg, nabij Leiden, bedankt. Bij Kon. besluit is aan mej. C. J. v. d. Bel, wed. P. M. Voerman, opziener le klasse bekwam ik zelf een wonde en viel in handen der Pruisen. Dankbaarheid, schaamte, nijd, streden geweldig in mijn ziel. Dikwijls nog later, wanneer hij mij met zijn vriendelyken lach, die aller harten voor hem innam, voorbij ging, werd ik als gedwongen hem te zeggen, hoe het mij in hart eh ziel op en neer ging maar de booze demon, tot nu steeds de oor- zaak onzer verwijdering, Het dit gevoel nooit tot uiting komen". Allen luisterden vol spanning, als Fernando thans een pauze maakte. Eleonora's trekken hadden haar hardneid verloren, en liaar lippen trokken zich zenuwachtig samen. Op gedempten toon, wiens beven zijn inner- lijke ontroering verried, ging Fernando voort //Cesar had, gelijk hij overal de eerste was, ook den hoogsten prijs des levens voor mij wegge- dragen u, signora. Het was mijn noodlot door zijn jeugd in zijn schaduw te moeten staan. Hevig haatte ik hem, nog meer het grillige lot, en zocht in den vreeinde Tongeneeslijk leed te vergeten. Weifelde ik jaren lang tusschen haat en liefde sinds den dag, waarop ik zijn doodsbericht ontving, wist ik, dat ik van kinds- heid af. de innigste genegenheid voor hem gevoeld had, dat mijn haat slechts een andere vorm van liefde was geweest. 4 Geloolt gij thans nog, signora Eleonora, dat een Pesca, dat ik, die hier sta, tegen Cesar d|Ornano, die mij het leven redde, den sluip- moordenaar kan hebben gezonden laat dan den dolk en de kogels uwer aanhangers vrij spel Fernando della Pesca vreest niets, dan een smet op zijn eer." dc- visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche strpomen een pensioen verleend van 345. Zaterdag bracht de muziekvereeniging >/Apo!lo", van Domburg, met gevolg, een bezoek aan Ter Neuzen. Met de Prov. boot te ongeveer half 11 ure gearriveerd, trok het gezelschap, ohder het uitvoeren van marschmuziek, naar het -/Hotel de Commerce." Nadat daar eenigen tijd getoefd was, verspreidde het gezelschap zich, om de omstreken dezer plaats te bezichtigen. Geruimen tijd werd aan de sluiswerken vertoefd. Des namiddags trok het gezelschap van af het vorengenoemd hotel weer onder het uitvoeren van opgewekte muziek naar de Prov. boot van ongeveer 5 ure, die hen zou terugvoeren naar Waleheren. Bij het gisteren te Moerbeke gehouden inter- nationaal festival viel aan het muziekgezelschap z/De vereenigde werklieden" alhier, benevens aan //Eikels worden boomen" van Westdorpe en //Concordia" van Overslag, eene premie van 25 fr. ten deel. Er werd aan het festival deelgenomen door 31 gezelschappen, waarvan 5 uit Zeeuwsch- Viaanderen. Er werden 13 premies verloot van fr. 25 tot fr. 100. Bij den aanleg van betonglooiing aan de waterkeering van den Tienhonderd- en Zwarte- polder is tot buitengewoon opzichter benoemd de heer J. Becu te Groede en bij de uitvoering van werken aan het Ned. gedeelte van het kanaal Sluis Brugge, de heer A. P. Soeteiis te Gorinchem, laatstelijk te Breskens. De klerk der posterijen en telegrafie, J. A. de Priester te iJzendijke, is met ingang van 1 Juli in gelijke betrekking verplaatst naar Zalt-Bommel. Axel, 22 Juni. Gistermiddag wilde een zoon van den landbouwer F. v. D. alhier een geladen geweer aan het uiteinde van den loop naar zich toehalen. Onverwacht ging het schot af en trof den jongen zoodanig aan de linker- hand, dat deze aan de binnenzijde zeer ernstig werd verwond, terwijl een der vingers werd afgeschoten. Koewacht. De moeilijkheid tusschen ons gemeentebestuur en het bestuur der Posterijen en Telegraphie is uit den weg geruimd. De benoeming van den heer Pr. v. d. Walle tot telefoonhouder is goedgekeurd, zoodat binnen een paar dagen onze telefoon, tot groot genoegen Zachter en zachter was de uitdrukking van haar gelaat geworden, als hij zoo manlijk sprak, met een uit het hart komende welsprekendheid, als zij iu manlijk gelaat, zijn heldere oogen staarde. Toen hij geeindigd had, ging zij zitten, sloeg de hadden voor het gezicht en weende zacht en hartbrekend. Had hij haar ook een maal verschrikt en gekwetst door een uitbarsting van gloeienden hartstocht, hier stond een ander voor haar, eea man met een edel hart, met oprechfheid en ridderlijken moed, die vrijwillig zijn eigen gebreken bekende. Zij kon met zijn ziel meevoelen, zij begreep, dat, wat men zijn haat tegen Cesar noemde. Geduldig wachtte Fernando. De blikken van Tomasso en Beppo rustten vriendelijk op hem. Eindelijk hielden Eleonora's tranen op te vloeien, zij liet de handen zinken en richtte haar blikken op Fernando, treurig maar zacht. z/lk dank u, Fernando della Pesca, dat gij tot mij gekomen zijt. Ik dank u, en bid u, mij de snoode verdenking te vergeven, die ik tegen u voedde. Ga in vrede van mij en vergeet de ongelukkige vrouw, die in blinden wraaklust naar uw leven stond. Leef wel, Fernando della Pesca, en wees gelukkig." Hij boog eerbiedig en ging heen, gevolgd door Tomasso en Beppo. De laatste was over den nitslag van het bezoek zeer verheugd, want zwaar was bet' hem gavallen, een dapperen officier voor een lagen moordenaar te houden maar nu werd de gansche zaak nog raadsel- achtiger dan te voren. Buiten zei Pesca //Ik dank je, eerlijke Beppo, van de handel drijvende ingezetenen, weer voor het publiek zal worden opengesteld. Krulzieke aardappeien. De directeur van het instituut voor phy- topatbologie, de heer J. Ritzema Bos, richt de volgende waarschuwing aan alien, die aard- appelen telen. z/Aangezien de oogst van de vroege aardap- pelen weldra een aanvang zal nemen, schijnt het mij gewenscht, de aandacht van alien, die aardappelen telen, op het volgende te vestigen. In het vorige jaar heeft eene nieuwe ziekte in de aardappelen, de zoogenaamde //krulziekte", een groote uitbreiding erlangd. De door deze ziekte aangetaste pianten blijven klein en hebben gevouwen of gekroesde bladeren en soms ook gekroesde bladstelen. Dergelijke pianten geven vaak geen of weinig opbrengst. Wanneer echter de aardappelplanten slechts in geringe mate zijn aangetast, dan leveren zij nog een aantal aardappelen op, maar deze zijn klein, soms zeer klein. Voorzoover zij nu onder het ,/kriel" gerangschikt worden, gebruikt men ze niet als poters maar wel worden de poters voor't vol gende jaar uit de mildelmatig kleine aard appelen van den oogst genomenen juist ook daaronder bevinden zich wanneer zich 't vorig jaar de ziekte op het terrein voordeed vele knollen, afkomstig van krulzieke aard appelen. En nu is het een feit, dat uit poot- goed, afkomstig van zieke pianten, weer zieke pianten ontstaan," en wel planteD, welke ge- woonlijk veel sterker zijn aangetast dan die van het vorige geslacht. Daardoor is er veel kans dat de kwaal jaar op jaar verergert. Daarom raad ik alien aardappeltelers af, bij den oogst eenvoudig alle pianten volgens de beurt te rooien, de gerooide aardappelen bij elkaar te doen, en later die, welke bepaalde afmetingen hebben, hetzij met de hand, hetzij machinaal te sorteeren, om ze als poters te gebruiken. Neen, men zoeke op het veld een aantal pianten uit, die flink gezond uitzien, en duide deze aan door er een stok bij te steken. Als de oogsttijd gekomen is, oogste men de aard appelen van deze aldus aangeduide pianten apart, en neme daaruit zijne poters. Wanneer men aldus reeds tijdig zijn voor- zorgen neemt, kan men zich later veel teleur- stelling besparen". dat je mij tegen de schandelijke verdenking verdedigd hebt, ik dank je, kameraad." Beppo had den naam Crespi op de lippen, maar verscboof het tot later, Fernando mede- deelingen omtrent hem te doen. Als zij in den hof kwamen vonden ze daar vele menschen, die het gerucht, dat Pesca bij signora d'Ornano was, daarheen gelokt had. Yol verwachting staarden alien naar de drie naar buiten getreden mannen. Toen vatte Tomasso de hand des officiers en zei luid, zoodat alien hem konden hooren //God zegenje, Fernando della Pesca, en beware eeuwig den vrede tusschen u er. d'Ornano." Nu wisten alien, dat er geen schuld op Pesca kleefde en alle gezichten helderden op. Fernando sohudde Tomasso en Beppo de hand, knikte de lieden in den hof toe, besteeg zijn paard en reed heen. Onderweg stuitte bij op een sterke, tot aan de tanden gewapeud schaar zijner aanhangers. z/Wij hadden je van Ornano gehaald, Pernando della Pesca, als je niet spoedig gekomen waart riep een van hen hem toe. z/Je bent dol, mannen antwoordde Fernando. z/De d'Ornano's en Pesca's zijn vrienden als altijd, het ellendige gezwets over my zal nu wel spoedig ophouden. Ga aan den arbeid." Daarop reed hij verder, terwijl de verblufte herders en boeren zich langzaam verstrooiden. Eleonora echter zat eenzaam in haar kamer en staarde voor zich uit. z/Alzoo Fernando niet maar wie dan"?" (Wordt vervolgd.) JSEUZE5SCHE COURASfT ^yavo"d» op Keestilasen. bij de Finns I*. JT. W1M OF Nt\OF (e Ter leuzen. De Burgemeester der gemeente TEH NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Honderdag den Juni des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 22 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1