Gemengde berichten. Handelsberichten. 1 lijke, vieze arbeiderswoningen, waaraan het zand nogal rijk is, hebben wij niet gezien, omdat zij er eenvoudig niet zijn. En vandaag is alles op zijn Zondagsch. Hoe kleurig zoo'n boerenfeestdag is De naar de districtsgewoonten ,/gecos- tumeerde boeren en boevinnen" vormen een vroolijk geheel. Hoe komen de vrouwen, uit die afgelegen buurten, aan zooveel elegance En wat even onverklaarbaar is waarom missen de boeren alle elegance 't Yiel ons op, dat sommige boerenjongens met kleine platte petjes en hoog weggescboren nekharen, precies geleken op linn Staph orster confraters als twee druppels water. 't Mooist kwamen de costumes uit op t ten- toonstellingsterrein, waar het verbazend druk was. Vooral de handelaars in werktuigen hadden veel succes. Bij de centrifuges (melk* ontroomers) stonden vele boerinnen stil als zij evenwel gehoord hebben wat den vorigen dag de zuivelconsulent over het ontroomings- vermogen van sommige centrifuges heeft gezegd dan zullen zij, zoo zij zoo'n werktuig zich aanschaffen, eerst eens informeeren bp den ge- noemden titularis. Het koopen van landbouwwerktuigen is een zeer moeilijke zaak en voor vele landbouwers zeker te moeilijk. Daarom kan hetlnstituut voor Landbouwwerk tuigen te Wageningen zooveel nut stichten, door voorlichting aan de landbouwers te geven. Het aantal ploegen, zaaimachines, enz., enz., was zeer groot, en ze werden door de boeren en boerinnen druk bekeken. De zuivel wij weten. dat de veehouderij in deze provincie nog als een bijbedrijf wordt beschouwd had op de tentoonstelling niet veel om 't lijf. Er was weinig, wat te be- grijpen is. Zeer goed gezien was het van den zuivel consulent, dat hij een grafische voorstelling had opgehangen, waarop de verschillen tusschen de boterprijzen te Leeuwarden en te Middelburg duidelijk uitkwamen. Zeeland komt daar leelijk achteraan. Onder de inzendingen pluimvee waren ook gekruiste boerenki ppen. Hier staan wij voor een plattelandspuzzle. Wat is een boerenkip En als wij dat weten, wat is dan een gekruiste boerenkip Niemand kan hierop een antwoord geven, en wij zullen niet ver van de waarheid zijn, als wij ze een voudig een allegaartje noemen. Vragen wij aan de Cadzanders, wat de beste kip is, dan hooren wij »onze kip, want die legt groote en vele eieren". En daarom is het zoo jammer, dat de echte Cadzandsche kippen niet op de tentoonstelling waren, wij hadden graag die wonderbeesten willen zien. De eierhandel trouwens de boterhandel ook wordt hier nog zeer primitief gedreven 't is alles handel met den winkelier of met den opkooper, die langs de boerderpen rijdt en dan gewoonlijk maar geeft, wat hij kwijt wil zpn. De Y. P. N. heeft dus hier nog heel wat te doen. Cobperatief eierverkoopen, daar weet men nog niets vanen dat in het land van den grooten landbouwcooperator, den heer Yorsterman van Oyen. Hoe is het mogelijk, dat hp de eitjes zoolang uit het oog heeft verloren Maar er is nu beweging onder de kippen- houders en die zal men wel gaande houden. Oostburg heeft een mooi landbouwfeest ge- vierd. Dat geeft weer moed om voort te gaan, ook om vooruit te gaan, want velen hebben kunnen zien, in welke opzichten zij nog te kort schoten. En dat is een der groote voor- deelen van landbouwtentoonstellingen, dat zij de boeren aansporen. leder heeft van tijd tot tijd zoo'n prikkel noodig. Met liefdevolle opmerkzaamheid werd ze ver- pleegd en haar vader bracht elk uur, dat hij vrij had, bij haar door. Met diepe smart zag hij zijn jong kind wegkwijnen, maar genees- middelen bestonden er voor deze kwaal niet. Alle pogingen om haar te onderhouden, haar gedachten af te leiden, haar te verstrooien, mislukten. Zoo ging dag aan dag op Ornano voorbij en evenals in het hart der meesteres heerschte ook in dat harer bedienden diepe droefheid. Daar verbreidde zich als een loopend vuurtje door den ganschen omtrek tot diep in de bergen het bericht, dat Fernando della Pesca was teruggekeerd. Groot was de opgewondenheid der landlieden want trots alle verzekeringen van Beppo en de Pietri's, was de verdenking niet weggenomen, dat Fernando della Pesca bij den moord be- trokken was. Tot grenzelooze verbazing van alien, was Fernando della Pesca trots en rustig, stapvoets door Nuova Oorte gereden. De menschen waren samengeloopen. Met duistere blikken, maar niet zonder zijn koelbloedige rust te bewonderen hadden de aanhangers der d'Ornano's hem gade gestagen met luiden jubel echter de aanhangers zijner familie hem ontvangen. Luid riepen zij hem toe: vYerlaat je op ons, Fernanda della Pesca Zonder op deze uitingen te letten, reed Fernando rustig door het dorp en zette eerst Een schadepost. Niet minder dan een som van 72557,98 is door Burg, en Weth. van Amsterdam voor het dienstjaar 1905/06 aan pi. inkomsten belasting oninbaar verklaard. Een 13jarige Rotterdammer, woonachtig Keizerstraat, is reeds voor de achtste maal uit het ouderlijk huis gedrost om uitstapjes op avontuur te maken. De laatste maal was hij de drie wereldreizigers gevolgd en te Nijmegen door de marechaussee aangehouden. Op weg naar Rotterdam wist hij te ontkomen. maar op een goeden dag werd hij door een buurman in de tram opgemerkt en weder thuis gebracht. Te Bolnes en Slikkerveer hebben ver- scheiden jongelui het huwelijk moeten uitstellen o.mdat voor hen geen woningen te huur zijn. Een belangstellend Rotterdammer heeft een ton gouds beschikbaar gesteld voor een school voor vrouwenarbeid met 3jarigen cursus, onder gemeentelijke subsidie. Te Gouda is voor eenige dagen overleden de bijna 80jarige heer A. v. d. S., een eenvoudig man, die zoo goed als nimmer met de buiten- wereld in aanraking kwam en stil en bedaard daarheen leefde, in den laatsten tijd, na't sterven van zijn echtgenoote, alleen met een dienstbode. Toch was hij een vermogend man, die zeer Veel goed deed. Tal van instellingen van liefdadig- heid genoten zijn financieelen steun en nimmer klopte een arme drommel, die op de een of andere manier geholpen moest worden, tevergeefs bij hem aan. Doch de heer v. d. S. kon het doen, hij was rijk en daarbij eenigszins zonderling. Dat bleek bij het opmaken van den inventaris. Men vond toen op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen papier-, goud- en zilvergeld in zeer groote bedragen, zoo groot, dat alleen de op deze wijze aan 't licht gekomen gelden een vermogen vertegenwoordigen. Verder bezat de heer v. d. S. een zeer groot aantal vaste panden (men spreekt zelfs van een 150tal). die alle waarschijnlijk onder den hamer zullen komen. Daar de heer v. d. S. geen kinderen heeft nagelaten, komt heel het kapitaal, dat wel zeer groot moet zijn, behoudens misschien enkele legaten, aan zeer verre bloedverwanten, die alien behooren tot den werkmansstand. Yerschillende instellingen op philantropisch ge- bied te Gouda verliezen echter zeer veel aan den heer v. d. S. Een nieuwigheid. Bij een extra buiten- gewone tooneelvoorstelling is't wel gebeurd dat het onmogelijkste hoekje in den schouwburg met goud werd betaald maar geld bieden voor een staanplaats aan het loket van een be- lastingkantoor zal wel iets nieuws zijn. Gisteten was de toeloop op het kantoor aan de Leidschekruisstraat te Amsterdam zoo groot, dat de menschen achter in de rij langer dan een uur moesten wachten voor zij geholpen werden. Toen is 't geschied dat iemand, die erg gauw van zijn geld af wou zijn, of wat waarschijnlijker is, haast had, een halven gulden bood voor een plaatsje vooraan. En hij kreeg 't ook. Als nu maar niet de fiscus uit dit voorval de conclusie trekt, dat de belastingschroef nog wel een halven slag aangedraaid kan worden, of de slimmerd, die op deze gemakkelijke wijze twee kwartjes verdiende, er een zaakje van gaat maken. Dezer dagen reed een heer uit Nieuwkoop op de fiets door het dorp Aarlanderveen. Tot gezelschap had hij een duif, die geregeld met hem mee vloog, zich nu en dan op zijn hoofd in de van menschen leege straat zijn paard tot draf aan. Boven Pesca trok zich van dien tijd af een onweerslucht samen, waaruit ieder oogenblik een bliksemstraal kon neerschieten. De lieden der Pesca's laadden hun geweren tot verdediging van den toekomstigen gebieder die der d'Orna no's en Pietri's deden hetzelfde in blinden haat, een bloedige daad behoefde men echter nog niet te vreezen, want verward slechts waren de meeningen omtrent Pesca's schuld. Eleonora's vader en Beppo vernamen met schrik Fernando's terugkeer, en de oude heer zei tot den laatste Thans geldt het wakker te zijn, om onheil te voorkomen," een uiting welke de zoogbroeder van Cesar slechts met somber zwijgen beantwoordde. Een geweldigen indruk maakte de aankomst van Fernando op Eleonora, zij zag thans den dag der vreeselijke afrekening gekomen. Er vloeide echt, oud Corsicaansch bloed in haar aderen, dat naar wraak dorstte. Yan alle zijden snelden herders en boeren zoowel naar het kasteel Pesca, als naar Ornano aanbiedend het huis te verdedigen, zoo het door tegenstanders mocht worden overvallen. Met strenge woorden werden zij door Pesca afge- wezen en zoo deed ook Pietri op Ornano. Toch heerschte in den geheelen omtrek een merkbare onrust. ("Wordt vervolgd.) of schouder kwam neerzetten en, toen de man in het dorp vertoefde, op het dak van een huis bleef wachten. De trouw*e» gezellin volgde haar meester weer, toen hij het dorp verliet. Tijdens het onweer "dat Vrijdagnamiddag omstreeks vijf uur boven Aalten woedde is de vrouw van den landbouwer Sellink,un de buurt- schap Heume, onder die gemeente, door den bliksem getroffen en gedood. Een kind, dat zij op den arm had,, bleef ongedeerd. Yrijdagmiddag is de bemanning van den blazer der Nieuwe Berging Mb, die zich belast heeft met de opruiming van het wrak van De Nordsee, aan een grOot gevaar ontsnapt. Reeds 2 mijnen, elk van 100 Kg. dynamiet, waren met goed gevolg afgeschoten. Toen de derde mijn van 100 Kg. ge'legd was en men zich als gewoonlijk op den behoorlijken afstand had verwijderd, zag men van de vlet van bet Rijksvaartuig P. Caland, waarop het toestel ter ontsteking stond, nadat het schot afgegaan was, dat het achterschip van den blazer ge- deeltelijk weggeslagen en zinkende was. Hulp- geschreeuw steeg op. Door spoedig optreden van de bemanning van de vlet werden de zes man van den blazer gered. Een Hagenaar, die op een bom was aan- gemonsterd, met 25 handgeld, op den dag van vertrek uit te betalen, bracht Woensdag morgen zijn voorraadkist en zak kleeren aan boord, waarop de reeder hem de 25 uitbe- taalde. Op het uur van vertrek was hij echter niet present; men opende toen zijn kist en zak mdt uitrusting, welke echter niets dan wat lompen en lorren bevatte, ter wij 1 de persoon zelf niet kwam opdagen. De bom is nu zonder hem naar zee vertrokken. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Donderdagmiddag had te Brummen een treurig ongeval plaats. Mevr. de wed. v. G. S., een dame van hoogen leeftijd, had het ongeluk uit een openstaand bovenraam te vallenze bekwam daarbij belangrijke kwetsuren en brak een been. Later is ze aan de gevolgen overleden. Te Aarlanderveen passeerde een zeilbootje en de Aarlanderveensche jongens maakten het den menschen op het water erg lastig. Tot- dat er plotseling een schot knalde en een van de jongens op den wal, in de buik getroffen neerviel. Een van de heeren uit de boot had het schot gelost en zal nu deswege vervolgd worden. Aan het gemeentehuis te Ede vroeg een landlooper om voedsel. Wachtend op den gemeentebode, die brood voor hem haalde, nam hij uit de jas van een werkman, die enkele reparaties aan het gemeentehuis moest doen, een horloge weg. Toen de bode terugkwam, vroeg de man of hij buiten het brood mocht opeten. Dit werd toegestaan, en de landlooper verdween na korte poos, voordat de diefstai bemerkt was. De justitie te Brussel onderzoekt de zaak van een afzetter, die reeds 15 jaar lang een rijk leventje leidde van zijn bedriegerijen zonder in de fuik te loopen. Hij woonde op een villa in een mooi deel van Brabant, en gaf zich uit voor landbouwingenieur. Hij maakte kennis met burgemeesters en parlementsleden en vroeg hun, of zij hem in kennis wilden brengen met rijke pachters, die genegen waren groote hoeveelheden vee, graan, boter enz. te verkoopen. Zoodra hij namen en adressen wist, schreef hij daarna, veel zorg dragende, te laten merken door welke hooge tusschenkomst hij betrekkingen met die personen aanknoopte. En zoo deed hij zich, aan de verschillende stations van Brussel boter, kaas, vee, graan, per heele wagons toezenden. De koopwaren werden dan afgehaald en tegen spotprijzen verkocht, terwijl hij de leveranciers bij afkortingen van vijf, zeven, tien franks be- taalde, afkortingen, die hij in het begin op on- regelmatige tijdstippen zond tot hij er op den duur geheel mee ophield. Op die manier had hij een mooi fortuin verworven, dat hij voorzichtigheidshalve op den naam van zpn zoon plaatste. Er werden wel klachten tegen hem ingediend maar hij liet telkens aan een ander adres zich de brieven toezenden. Bij een dier adressen legde de politie echter een hinderlaag. Zij ving den zoon, leerde van deze de eigenlijke woon- plaats kennen en vond bij een huiszoeking al- daar een massa brieven, dagvaardingen enz. Rotterdam, 15 Juni. Binnenl. Granen. Opde Graanbeurs is in dit seizoen vraag en aanbod niet bijzonder groot. Handel in Boonen en Erwten beperkt. Meel met weinig kooplust op de bestaande prijzen. Men noteertPuike Zeeuwsche Tarwe per bectol. 8,a 8,50goede en mindere 7,a f 7,75 Tarwe per 100 kilo f 9,25 a 10,— en Essex 10,a/10,75; Rogge per hectol. 6,25 a f 6,75 Gerst 5,50 a f 5,75 Chevalier f 6,a f 6,25 Gerst per 100 kilo 8,a 9,25 en goede Chevalier daarboven Haver 7,50 a 8,en per hectol. lange 3,50 a f 4,dikke 4,40 a f 4,80 Paardenboonen f 7,a f 7,25 Witte Boonep. 9,a /10,Bruine Boonen f 9,— a f 12,50 Kookerwten -/ 9,a f 10,Voedersoorten 7,50 a f 8, Kanariezaad 6,50 per hectol. en per 100 kilo 9,— a 9,50. B u i t e n 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo 195 a 225Rogge per 2100 kilo 198 Gerst Zwarte Zee f 150 a 152 Amerik. Mais 155 a 158 Odessa 142 per 2000 kiloHaver 7,25 a 7,75 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch 13,75 a f 14,25 le soort 12,75 a /13,25 Zeeuwsche Tarwe- bloem /14,a /14,50; prima Belgisch /13,75 a 14,25 le soort 12,75 a f 13,25 prima Duitsch /13,a /13,50 le soort dito 12,50 a 13,extra puik Hongaarsch 18,50 a f 19,50prima Amerik. patent f 14,25 a 15,le soort f 13,25 a f 13,75 2e soort Bakers 12,a 12,50 Tnl. en Duitsche Roggebloem f 12,25 a f 13,50 per 100 kilo. Runderprijzen 58 a 74; Stieren 56 a 66 Kalveren 75 a 95 Schapen 42 a 55 Varkens 42 a 46 cent per kilo. Me.lkkoeien 145 a f 250 Kalfkoeien f 160 a f 275 Yaarzen 95 a f 140 Stieren 95 a 210 Pinken 70 a 90 vette kalveren 46 a 92 Fokkalveren 15 a 18 nuchtere 7,a 12,Biggen f 6,a f 14,alles per stuk. Aardappelen. Oude Zeeuwsche 2, a y 2,50Brielsche kralen f 2,50 a 2,75 Eigenbeimers 1,60 a 1,80 per mud. Nieuwe Andijker Muizen f 8,50 a f 10, Westl. zand 8,a 9,Maltha's /5,50 a 6,25 per 100 kilo en 8 a 10 cent per kilo. Boterprijzen in vaten gemiddeld f 48 en stukken van 1/2 kilo 65 a 70 cent. Zoetemelksche Kaas 20,a 24,per 50 kilo. L e i d s c h e 30 a 51 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren versche 3,20 a 3,40, Belegen en buitenl. 2,60 a 2,75 per 100. V 1 a s. Geringe aanvoer. Geen noteering. L ij n z a a d. Buitenl. vast f 252. •Karwijzaad 23,25 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 12,20 en 81/3 a 9 cent per kan. Java-koffie, in balen gew one soorten 351/2 cent en dito Santos 24 cent per half kilo. Beetwortel-suiker 139/1B. Ter Neuzen, 10 Juni. Eieren per 26 stuks 0,80. Boter n 1/2 K.G. n 0,55. KOEES YAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,975 a 48, Engelsch per 12,,t 12, ZEETIJD INGEN. Yan 12 tot en met 14 Juni. a Yan 12 tot en met 14 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 35 binnenvaartuigen op en 35 afgeschutdoor de Westsl. 8 op- en 4 afgeschut. Positie der Stoomschepen. VLA.G. NAAM. M3. Van en naar. Lading. %'oor Ter Heuzen 1 13 Eng. s.s. Burton 1837 Goole kolen Zweed. s.s. Kai 3936 Jacobstadt hout 14 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. Ned. zeetj. Oostzee 269 Portsmouth ijzer Van Ter M'euzen 13 Ned. s.s. Elisabeth 5093 Bleyth ledig Eng. 8.8. River Scheldt 2199 Londen stukg. 14 Belg. 8.8. Belgica 2773 Middlesbor. ledig Duits. 8.8. Herm. Menzell 4715 Archangel idem Voor (lent t 12 Belg.s.traw. Gerard 400 Ostende ledig Eng. s.s. Greenwood 3162 New-Castle kolen idem Cuxhaven 2141 Goole stukg. 14 Zweed. s.s. Nautilius 4570 Geffle hout Eng. s.s. Ravonia 1989 Methil kolen Noor. s.s. Barbro 25,2 Arendal papierp. Eng. s.s. Tadorna 3730 Liverpool stukg. idem Sea Gull 2763 Londen idem idem Don 2658 Goole idem Fran. sch. Wolkyrie 363 St. Estephe wijn Van Gent 12 Eng. s.s. Fulmar 3593 Manchester stukg. Zweed. s.s. Saga 3121 Emdeu ledig Rus. s.s. Gen. Gurko 4468 Bleyth idem Belg.s.traw. Neptune 563 Ostende idem £ng. s.s. Serula 3927 Liverpool stukg. Deen. s.s. Skjoldborg 4071 Bleyth ledig 13 Zweed. s.s. August 1790 Raumo cement Deen. s.s. Anna 4242 Methil ledig Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen stukg. idem Cuxhaven 2141 Goole idem 14 idem Greenwood 3162 New-Castle ledig Deen. s.s. Helene 4436 Riga phosph. Belg. s.s. Gerard 400 Ostende ledig Eng. s.s. Heriot 3506 Leith stukg. Voor Selzaete t 14 Eng. sch. Coal tar 621 IHavre teer 8.8. HARALD vertrekt heden van Blyth naar Kroonstadt. 8.8. JENNY vertrok 12 dezer van St. Petersburg naar Ter Neuzen. 8.8. RICHARD in lading te Blyth voor Kroonstadt. 8.8. ELISABETH in lading te Seam Harbour voor Kroonstadt. s.s. HELENA vertrok 12 dezer van West-Hartlepool naar Kroonstadt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6