Ter NGtizensche Courant De Iigel van Fidario Dinsdag 16 Juni 1908. No. 5160. TWEBDB ZBXj^-ZdT FEUILLETON. Landbouwberichten. TER NEUZEN, 15 Juni 1908. De groep leden van den //Alg. Ned. Wielr. Bond," die onder leiding van den af- deelingsconsul de taak aanvaard hebben om te trachten de afdeeling Zeeland een goed figuur te doen maken in den optocht van vervoer- middelen te Haarlem, bij gelegenheid van de feesten van den Bond op 18 Juli a. s., hebben Donderdagavond in //De Goude Zonne" teMiadel- burg weer een bijeenkomst gehouden ter be- spreking van de uitvoerbaarheid der indertijd meegedeelde plannen. Dit de inmiddels ingewonnen inlichtingen bleek dat het wel mogelijk zal zijn een boeren- spelerijderswagen van Walcheren te krijgen, met twee echte Zeenwsche paarden er voor, en bemand, behalve door den voerman, met drie boerenjoilgens en drie boerenmeisjes. De kosten van vervoer en van verblijfkosten zullen echter zeer hoog zijn, zoodat de uit- voering van het tweede plan, een phaeton uit Zeeuwsch-Vlaanderen te sturen, evenals het in Haarlem uitkomen met een groep wielrijders en wielrijdster in verschillende Zeeuwsche drach- ten, zal afhangen van de bijdragen die men voor dat doel zal kunnen krijgen. Daarom heeft men een comite gevormd, waarvoor o. m. is nitgenoodigd Jhr. W. M. de Marees van Swinderen, consul te Ter Neuzen. Aan het comite kunnen zij, die iets over hebben voor het doel, hun bijdrage zenden, en bij hen kunnen zij zich ook opgeven, die bereid zijn in Zeeuwsch costuum op de fiets aan den optocht deel te nemen. Zaterdag slaagde te Utrecht voor het Cand. examen in de Godgeleerdheid le gedeelte den heer W. A. Dekker, uit Hoofdplaat. Vrijdag is te Middelburg een vergadering gehouden van de commissie die was gevormd om te onderzoeken, of de oprichtiug van een Christ, kweekschool voor onderwijzers in de provincie Zeeland mogelijk en gewenscht is. Uit de ingekomen antwoorden bleek dat over de wenschelijkheid geen verschil van gevoelen bleek te bestaan. De mogelijkheid tot oprich'ting gaf aanleiding tot een levendige gedachten- wisseling en daarbij de wensch uitgesproken dat de school zou staan op den grondslag van Gods Woord, opgevat naar de belijdenis van van de Ger. Kerken. Binnenkort zal nu weer een vergadering worden gehouden om na te gaan in hoeverre de plannen verwezenlijkt kunnen worden. Middelburg. Naar wij vernemen stellen Ged. Staten aan de Prov. Staten voor gunstig te beschikken op de adressen van de Vereeniging tot Christ, verzorging van krankzinnigen in Zeeland, om met het bestuur der vereeniging een overeenkomst aan te gaan tot verpleging van armlastige krankzinnigen. Ged. Staten stellen, naar wij vernemen, ook nog aan de Prov. Staten voor om de lijders, die krachtens overeenkomst, thans bestaande tusschen Ged. Staten van Zeeland en het bestuur der Vereeniging tot Christ, verzorging van krank zinnigen in Nederland, thans in een der ge- stichten van die vereeniging worden verpleegd, geleidelijk over te brengen naar het gesticht der Vereeniging tot Christ, verzorging van krankzinnigen in Zeeland. door AMO. 17) VII. Eleonora vertoefde stil en eenzaam op Ornano, zij zat zwijgend op haar kamer of onder het sehaduwrijke loof van den tuin, in gepeins verloren. Al haar gedachten golden den gelief- den doode. Met kinderlijk vertrouwen verlangde zij naar den dag, die haar weer met den geliefde hereenigen zou. Haar jong leven, dat eerst met den dag, waarop zij Cesar ontmoette, kleur en gloed had gekregen, trok in beelden haar geest voorbij. Een zorgelooze jeugd had zij onder de oogen van een haar teeder lievenden vader doorgebracbt en de smart was ver van haar ziel gebleven. Wel had de dood haar de moeder ontrukt, doch op een tijd, waarop het hart nog niet in staat is de beteekenis van dat verlies te beseffen. Slechts zelden had zij de bergen van haar geboortestreek verlaten, om de hoofdstad van het eiland te bezoeken. Voor- treffelijke opvoeders hadden echter haar geest gevormd en haar weten, haar aanschouwen en den- ken stonden hoog boven die harer standgenooten. Haar hart omvatte de wereld en haar ver- schijningen met innige liefdezonnend was haar ziel waarin geen schaduw kon blijven Hfaatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De verslaggever der N. R. C. schrijft van Donderdagavond De rijtoer door het land van Cadzand is heden uitstekend geslaagd meer dan honderd rijtuigen, waaronder vele ouderwetsche phaetons, namen er aan deel. 't Ging over Zuidzande, Retran- chement, de Sluis aan de Wielingen naar 't badhuis te Cadzand, waar het gezelschap door Mr. Hennequin werd gerecipieerd. 't Landschap zag er uit als zoovele Hollandsche vlakke landen alleen is ook hier 't bouwland overheerschend wei- en hooiland is verre in de minderheid. De oogst, //den oest" zeggen de Cadzanders, staat er lang niet kwaad voor. Het vlas had hier en daar nog al kwade koppen, maar de bieten stonden, alles in aanmerking genomen, 'op vele plaatsen niet slecht. Natuurlijk zijn er wel slechte stukken. Zoo ook met de aard- appelen. Het geheele 4de district is een echte bouwhoek. De zuivelbereiding en veeteelt komen eerst in de tweede en derde plaats. Het viel Ons gedurende den rijtoer op, hoe rijk het land van Cadzand is aan knotpopulieren. Wat drommel, wat willen de Cadzanders toch met die geknotte populieren Op een stuk weiland stonden er zooveele en zoo netjes in verband, dat men waarlijk kon spreken van een knot- populierenboomgaard. Zouden vruchtboomen nu toch niet een stuivertje Yoordeeliger zijn In Zuid-Beveland schijnt men het beter te weten. Het land van Cadzand kenmerkt zich trouwens in heel Zeeland treffen we ze veel- vuldig aan door vele en dichte raeidoorn- hagen, die, zij mogen een dichte afsluiting zijn, berucht zijn als kweekplaatsen van allerlei lagere dieren, die onze appels en peren aanvallen. Wij zagen om Oostburg hagen, waarin het krioelde van de schadelijke trekmaden. Het badhuis te Cadzand zoekt nog steeds zijn kracht in zijn isolementreeds twee en veertig jaar staat bet daar op zijn eenzamen post, loerend op de snelle middelen van vervoer, die drommen menscht zullen aanbrengen maar tot heden nog niet zijn gearriveerd. 't Strand is anders lang niet oriaardig, maar wat beteekent een strand zonder bezoekers, en die toch ontbreken stelselmatig. Trouwens 't badhuis is zoo afge- legen, is zoo lastig te bereiken, dat men den moed nog moet bewonderen van hen, die van tijd tot tijd daar een luchtje aan de zee gaan scheppen. Voor het 4de district nu zou het intusschen een weldaad zijn als men het meest westelijke deel ook in exploitatie kon brengen. Vrijdagmorgen. Vandaag is het de leestdag. 'tis tentoon- stelling en al weken en weken is men in de weer geweest. De plaatselijke blaadjes hebben al haarfijn verteld wat komen zal en zoo zijn de Cadzanders alien gesuggereerd om in dezen dag te zien de glorie van het 4de district. Nu, voor zooverre die glorie zich afspiegelt in het Zeeuwsche paard en de Zeeuwsche runderen, is ze zeker gerechtvaardigd. Het Zeeuwsche paard het zware wagenslag is hier ge- exposeerd in de beste exemplaren, die deze pro vincie voortbrengt. Onder de dekhengsten zijn wondersQhooue beesten van prachtige kwaliteiten. Het is vooral de heer H. F. Aernaudts, te Slu'is, die zich presenteert als een paardenfok- ker en paardenkenner van de bovenste plank. Van de 14 dekhengsten zijn er 5 van hem, hangen. Haar hoogste vreugde was het, leed te verzachten, armen en bedrukten bij te staan. Voor het gebrek had zij aalmoezen, die haar grijze vader haar bereidwillig afstond, voor de zielesmart een vriendelijk, troostend woord, dat uit het hart kwam. De boeren en herders uit de omgeving hadden haar lief met roerende aanhankelijkheid. Toen zag zij Cesar. Het was bal bij den president, die in Orelia woonde. Ondanks de onmiddellijke nabuurschap, had de lange af- wezigheid van den jongen edelman in Frankrijk verhinderd, dat zij hem vroeger leerde kennen. Ze zag hem dus voor het eerst. De adel uit de omgeving was uitgenoodigd en ook Eleonora verscheen met vader en broeder op het feest. Nog zag zij hem voor haar geestesoog, zooals hij voor Julia della Pesca stond, wier trotsche schoonheid al het andere overstraalde. Hij sprak zacht met haar en zij luisterde opmerk- zaam terwijl een triomfeerend lachje om haar lippen speelde. Eleonora verlustigde zich in het aanschouwen van dat schoone beeld. Toen keerde Cesar zich van Julia af en ging de zaal door. Thans zag zij geheel zijn edelgevormd gelaathij richtte zijn oog op haar en hun blikken ontmoetten elkaar. Een gloeiende straal gelijk, schoot het door haar hart. Stom, adem- loos stond zij daar, den blik niet kunnende losrukken, die als met tooverkracbt aan hem gebonden scheen. En hem ging het even zoo. Den bliksemvonk gelijk, die van wolk tot wolk springt, verbond d$ goddelijke straal der liefde de jonge harten, zonder wederstand en keus, op 'teerste oogenblik. Als hij zich dan liet waaronder Tambour, waarvoor hem dezer dagen nog 6000 is geboden. Dat de boeren zulke dieren weten te waardeeren, bewijst het booge dekgeld, 22,50, dat zij willen betalen. Waar zoovele schoone hengsten zijn, verwacht men ook prachtige merries, die zeer ruim zijn aange- boden. Het zware paard moge een prachtig landbouwdier zijn, een uitstekend fokdier, waar- mede voor den handel een aardige cent is te verdienen, als rijtuigpaard is het zeker niet het gewenschte dier. Daarvoor is het te zwaar en mist het de noodige verplaatsingssnelheid. Dat zagen wij gisteren op den rijtoer, waar maar een enkel rijtuigpaard meereed, alle andere waren zware paarden. Nu moge een span Zeeuwsche paarden voor een Zeeuwsche phaeton een typisch geheel vormen, 't is meer eigenaar- dig dan mooi. 't Zeeuwsche paard is geen rijtuigpaard, maar een trekker, een zwoeger, een dat Ausdauer heeft en dit is het voornaamste een prachtig handelsartikel. Het rundvee is het district in aanmerking genomen -lang niet kwaad. Zelfs zagen wij verschillende beste zwartbonte dieren. Voor een streek, waar de veeteelt nog steeds wordt beschouwd als een bijbedrijf van het bouwbe- drijf, is de collectie op de tentoonstelling waar lijk al zeer mooi. Er staan 74 runderen aan de lijn en daaronder 24 van de Vereeniging tot veredeling van het rundvee te Groede. Het wil ons toeschijnen, dat, als de Zeeuwen wil len en waarom zouden ze niet willen ook hier het Nederlandsch Rundvee-Stamboek den veestapel tot grooten bloei kan brengen. Er wordt wel beweerd, dat men hier moeilijk vee kan fokken, dat de dieren in het 2de en 3de geslacht veel te hoog op de pooten komen, doch het is nog de vraag, hoeveel waarheid iD die bewering ligt. In ieder geval, nu de rund- veefokkerij en de zuivelbereiding, vooral ook door de groote activiteit van den zuivelconsulent een nieuw en opgewekt leven tegemoet gaan en gedeeltelijk reeds zijn ingetreden, nu zullen wii maar eens afwachten wat men van de runderen in deze provincie weet te maken en wat men er weet uit te halen. Het is goed igezien van den zuivelconsulent eenige melke- jfij-ingredienten, als toestelleu voor het bepalen •van 't vetgehalte der melk, thermometers, enz. uit te stallen, en van veel belang is het, dat 'hier de melkstaten van verschillende koeien zijn opgehangen. Op deze wijze wordt den veehouder er op gewezen, dat niet alle vee evengoed melkvee is. Vergissen wij ons niet, dan zijn thans voor het eerst deze melkstaten in Zeeland op een tentoonstelling. Wat zullen wij van't pluimvee zeggen Deze afdeeling staat onder leiding van de onder-af- deeling Oostburg van de Vereeniging tot bevor dering der pluimveehouderij en tamme konijnen- teelt in Nederland (V. P. N.), is dus in goede handen. Voor zoo'n districtstentoonstelling is er aardig ingezonden. Maar dat de V. P. N. nog veel te doen heeft in dit district;, ja, dat leert deze expositie wel. De afdeelingen schapen, varkens en geiten zijn maar matigjes dat had wel beter gekund, of wacht men eerst nog op meer invoer van buitenlandsche fokdieren De inzendingen landbouwwerktuigen zijn enorm de exposanten maken honderden guldens onkosten. Doch als goede handelaars zullen zij wel weten, dat dit niet alles weggeworpen geld is. In Oostburg heerschte al vroeg een groote drukte per rijtuig maar ook per fiets, dat on- betaalbaar practische vervoermiddel op't platte- land, komen honderden en honderden aan. En tusschen al dat raenschengewoel steken de typische voorstellen, hoorde zij zijn stem, niet zijn woorden en wat zij zelf gezegd had, wist zij later niet meer. Een onbeschrijflijk zalig gevoel door- tintelde haar hart, dat al het geluk in dit leven in zich sloot. Van dat oogenblik begon haar nieuw, haar eigenlijk leven. En toen zij twee dagen later in het bosch nabij haar huis wandelde, stond Cesar in jager- kleeding voor haar, zij zagen elkaar in de oogen, maar vonden geen woorden, om hun gevoelens te uiten. Eindelijk sprak hij en blozend, sidderend luisterde zij naar wat hij zeidedat hij haar lief had, meer dan alles op aarde en hij vroeg haar of ze leed en vreugd met hem deelen wou. Zij vond geen woorden, een wereld van gevoel ging in haar op en neder, en sidderend, de schuwe ree gelijk snelde ze naar huis, sloot zich in haar kamer op en weende tranen van groot geluk. Den anderen dag kwam Cesar en verlangde haar vader te spreken. Bevend zat zij in haar kamer, want zij ver- moedde dat heden haar lot zou worden beslist. Dan naderde de welbekende stap van haar vader, de oude heer trad binnen en zei bewogen //Cesar d'Ornano is hier, mijn kind, en heeft mij om je hand gevraagdwil je hem tot echtgenoot Zij weende en lachte door haar tranen heen en knikte. Als in den droom liep zij aan 's vaders hand naar de zaal, en als in een droom lag ze aan Cesar's borst. Van dien dag begon een leven van ongekend geluk. Zij wist niet, welk een opzien deze verloving baarde, ook niet dat ze afgunstige Zeeuwsche kleederdrachten zeer aardig af. 't Is voor een Hollander een zeer interessant gezicht. 'tWeer was in den vroegen morgen lang niet gunstig, om zeven uur vielen de eerste druppels en daarbij was de lucht overal zoo vol, doch zonder wind. Maar 'tklaarde allengs toch wat op en in ieder geval, slecht weer zullen we wel niet krijgen en dat is gelukkig Zoo staat Oostburg thans in vol ornaat, alles vlagt, alles is opge wekt, het vierde district is gelukkig Zoo'n plattelands-tentoonstelling heefc wel een groote bekoorlijkheid voor de omwonenden. Niet alleen uit het 4de district, ook uit het 5de, Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, zjjn de bezoekers in grooten getale opgekomen. En nu kunnen wij er zeker van zijn, dat velen nog thuis zijn ge bleven, die anders wel gekomen zouden zijn, als de lucht vanmorgen maar niet zoo slecht had gestaan. Landbouwer3 zijn empitische meteorologen en al vergissen zij zich ook wel eens, de wetenschap doet dat ook wel de meesten hebben de lucht zeker niet vertrouwd en vooral daarom niet, wijl de wind zich schuil hield. Stille donkere luchten kunnen zich zoo zwaar ontlasten. Maar met dit al, er zijn wat menschen op de been. Bijna alien echte Zeeuwen, wat Belgen en een enkele Hollander, als een vreemde eend in de bijt. Er zijn niet veel straten in Oostburg, de stad is dus spoedig ingenomen en alles hoopt zich, bij gelegenheden als deze, op om de muziektent op de markt, waarbij de meeste drinkgelegenheden zijn. Aan herbergen geen gebrek, groote en kleine, dicht bij elkaar. Er zal dus een aardig biertje gedronken worden, wat de Oostburgsche bierbrouwerij niet onwelkom zal zijn. Wie zooals men dat hier zegt //van over het water komt," houdt het met andere biersoorten't landvolk in het 4de district verslaat daarentegen zeer gaarne dit districtsproduct. De weg van 't dorp naar de tentoonstelling is een gezegende kerkgang en dan, wat een weg Men kan 't niet gelooven, dat een stadje als Oostburg, met baar modern stadhuis, keurig volgens stijl opgetrokken en gemeubeld, zoo'n primitieven hoofdweg bezit. Bij informatie bleek ons, dat deze hbofdweg een deel was van den r ij k s w e g van Breskens naar de Belgische grens. Men moet het van t rijk maar hebben. Op sommige plaatsen is het plaveisel zoo ongelijk, dat men min of meer in dansende beweging komt. En dan hoe on- oogelijk aangelegd't lijkt wel een staalkaart van klinkers en keien. De regeering moest hier wat vaderljjker op- treden, de Oostburgers verdienen beter. Men moest in Den Haag bedenken, dat de liefde niet van een kant kan komen, vooral in grensdistricten als Zeeuwsch-Vlaanderen niet. 't Is wel teekenend, dat wij van verschillende zijden vernamen, van hoe groote beteekenis het voor het 4de en 5de district zou zijn geweest, als zij indertijd bij Belgie waren ingedeeld. In hun isolement ligt hun zwakte. Ook bij den afzet der producten ontmoeten de boeren onaangename dingen. Aan den Noordkant, boven Breskens, het water, en 't vervoer daarlangs houdt te lang op, en aan de zuidzijde de grens met haar douanen. Zoo zitten wij, zei een landbouwer, er hier leelijk tusschen. Denk nog maar eens aan de historie van den Vrijen Dijk. Hoe dit alles zij, een beetje meer aandacht aan de Nederlanders in den Zuid-Westhoek van ons land 't zijn toch onze medeburgers kan heusch geen kwaad. t Is anders een //schoon land", en onooge- zielen en lastertongen maakte. Dit alles bleef hare reine gedachten vreemd. Vergeten had zij, dat eenige weken vroeger Fernando della I'esea in wilden hartstocht aanzoek om haar hand had gedaau, wat zij, verschrikt door zijn woeste natuur, afgewezen had. Dan kwam de dag, die haar voor eeuwig met Cesar vereenigde. Fernando della Pesca was eenige weken vroeger afgereisd, maar zijn vader en de trotsche Julia waren bij het feest tegen- woordig en de dochter der Pesca's schitterde op dien dag in demonische schoonheid. Eleonora wist niet, dat Cesar, voor hij haar had gezien, Julia het hof gemaakt en om haar wil verlaten had. Zij vermoedde niet, welk eeif hel er in de borst der verstootene brandde. Geheel vervuld van haar geluk reisde zij met haar echtgenoot naar het schoone Genua, naar Florence, over de geweldige Alpen en eindelijk naar het verre Duitschland, waar hoogvereerde vrienden van den dankbaren Cesar woonden. En dan schaduwen van den nacht daalden op haar ziel en uit dien nacht steeg het bebloede lichaam van den geliefde. Koortsgloed doorvlamde haar geheele wezen en als een roofvogel had zij het trillende hart willen rukken uit de borst van Fernando della 1 esca, den ellendeling, die zij voor den moor- den aai van haar gade hield. Om haar wilden haitstocht tot rust te brengen, ging zij dan naar het graf van den geliefde en bad daar lang. Zoo dwaalden haar gedachten heen en weer, verloren geluk te voorschijn tooverend en nameloos leed. Haar omgeving bestond nauweljjks voor har VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5