Gemengde berichteo. Predikbeurten. Telegrafische berichten. zou in deze provincie ook scheiding van deze werkzaamheden m. i. versnippering van krachten seven. Het propageeren van het door de lanbouwers zelf kraehtig ter hand nemen van de veever- betering, blijkt ook in Zeeland, blijkens de werkzaamheid van de opgerichte controle- en stierenvereenigingen, niet zonder succes te zijn. Op dit oogenblik bestaan reeds 4 controlever- eenigingen met 500 aangesloten koeien en 9 stierenvereenigingen, waarbij pl.m. 900 koeien aangegeven. Het aantal dezer vereenigingen kan zeker nog belangrijk vermeerderen. Zij zullen er zeer zeker ook toe bijdragen, dat de gelden door rijk en provincie voor de veever- betering gegeven op den duur nog meer nut zullen stichten dan nu reeds het geval is. Verder zijn op dit gebied het bepleiten van verbetering der rundveestallen, de veevoeding en vooral ook de opfok van bet jongvee, zaken, die de voile aandacht verdienen. Vele veestallen, vooral op kleine bedrijven, zijn uit een oogpunt van hygiene en zindelijkheid voor verbetering vatbaar. Heeft de invoering van de centrifuge in vele gevallen de boteropbrengst en kwaliteit der boter belangrijk verbeterd, in soramige ge vallen heeft de doelmatige opfok van het jonge kalf er onder geleden. Dikwijls gaat men te spoedig en zonder voldoend langen overgangs- tijd op de ondermelk over. De cursussen in veekennis, die elk jaar in de provincie worden gegeven, zijn uitstekende gelegenheden om meerdere belangstelling voor het goed behartigen van de veehouderij op te wekken. Ook de varkensfokkerij is in verschillende deelen in Zeeland van zeer veel belang. De Zeeuwsche Landbouwmaatschappij steunt deze zaak reeds door hier en daar goede beeren te stationeeren. Het opwekken van meerdere be langstelling voor de varkensfokkerij en voor het gemeenschappelijk streven naar verbeteringen zou zeker nuttige arbeid zijn. De Voorzitter dankte den zuivelconsulent voor zijne belangrijke mededeelingen en knoopte er de opmerking aan vast, dat inderdaad het zuivelconsulentschap een onontbeerlijke instelling voor deze provincie is. Dr. Ruyter de Wildt viel de consulent bij in zake het slechte ontroomingsvermogen van sommige centrifuges, terwijl de zuivelconsulent nog waarschuwde tegen een poeder, dat in den handel wordt gebracht en dat tegen 10 per doosje verkrijgbaar wordt gesteld door een handelaar in Middelburg. Dit poeder bestaat grootendeels uit gewoon keukenzout. De heer De Meyer van Schoondijke bracht verslag uit van den uitslag van een prijsvraag, uitgeschreven door de vereeniging van oud- ieerlingen aan de landbouw-wintercursussen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, luidende //Hoe wordt een boerderij ter grootte van plus minus 40 H. A. het meest rationed gedreven le op z waren kleigrond, 2e op zavelgrond." Op deze prijsvraag waren 3 antwoorden ingekomen, waarvan twee al dadelijk uitvielDe prijs van 75 werd toegekend aan den heer L. Rienks Lz. te Hornhuizen, ,Groningen. De Voorzitter bracht daarna hulde aan de vereeni ging van oudleerlingen voor haar initiatief en boopte nog menigmaal deze vereeniging hier te ontmoeten. De Commissaris der Koningin, Mr. Dijck- meester, bracht dank voor de welwillende woorden tot hem gericht, en sprak zijne vreugde er over uit, dat door deze maatschappij zal worden op- gericht een Zeeuwsch Landbouwblad waaraan hij een grooten bloei toewenscht. Een der leden wees op 't landbouwconsulent- schap van Dr. Van Rijn in Engeland, vanwege de Friesche Maatschappij van Landbouw wat groote voordeelen aan de landbouwers afwierp. Zoo n instelling meende spreker, had men ook noodig in Zeeland. De oorzitter zegde overweging toe. loen er niets meer aan de orde was sloot de Voorzitter de vergadering. Nadat den noodigen tijd was gelaten voor het versterken van den inwendigen mensch, had de traditioneele rijtoer plaats, aangeboden aan Hoofdbestuur, genoogdigden en leden der zuster- afdeelmgen door de afdeeling Oostburg. De deelneming daaraan was groot. Er werd gereden over Zuidzande, Rentranchement en de Sluis aan de Wielingen, naar het Badhuis teCad- zand, waar eenigen tijd werd vertoefd. De teruwrit ging over Zuidzande. Daarna had in de Graanbeurs de algemeene maaltijd plaats, waarbij velen aanzaten. TER NEUZEN, 12 Juni 1908. V an verschillende zijden werd ons gevraagd naar de beteekenis van het Koh. besluit van 19 Mei 1908 betreffende de classificatie der vestingwerken, waarbij werd bepaald dat de vesting Neuzen zal bestaan uit de kustbatterij bij deze gemeente. De belangstelling om eene nadere verklaring van genoemd Eon. besluit komt natuurlijk voort uit de bekendheid met de pogingen die reeds sedert vele jaren zijn aangewend om opbeffing der vesting Neuzen te verkrijgen. Zooals wellicht bekend is, zijn de vestingen verdeeld in verschillende klassen, wat ook van invloed is op de verboden kriugen, d. w. z. de afstanden buiten de vestigwerken, waarbinnen zekere werken niet mogen worden uitgevoerd of gebouwen gesticht dan met toestemming en onder goedkeuring van het Departement van Oorlog. Hoe meer de vesting van beteekenis is, des te zwaarder zijn de eischen voor die werken. Ter Neuzen was in den loop der jaren van eene vesting eerste klasse afgedaald tot eene vesting derae klasse, vandaar dan ook, dat voor het bouwen nabij de vesting, binnen de ver boden kringen niet meer die eischen werden gesteld van vroegere jaren. Thans is, als gevolg van het Kon. besluit, Ter Neuzen uit de rij der vestingen verdwenen, Voor de vesting Neuzen bestaat geen verboden kring meer. Wei bestaat die voor de kustbat terij nabij Ter Neuzen. Naar we vernemen wordt die kustbatterij gevormd door de tegen- woordige vestingwerken tusschen de tegenwoor- dige Westsluis en de nieuwe sluiswerken. Voor den verboden kring beoosten die kust batterij is een uitzonderingsbepaling gemaakt, wat met het oog op de reeds bestaande gebou wen noodzakelijk was, daar ongeveer de geheele bebouwde kom tusschen de kanaalarmen in dien verboden kring valt. In elk geval wijst het Kon. besluit er op, dat men voornemens is de vesting Neuzen geheel te doen vervallen. De verdedigingswer- ken, die hier naar we meenen volgens interna- tionaal tractaat moeten zijn, worden thans ge vormd door de kustbatterij. Het is niet te denken dat het departement van Oorlog voor nemens is alhier een duur onderhoud vorderende werken aan te houden, doch dat de verschil lende terreinen, die niet voor de kustbatterij noodig zijn, te eeniger tijd wel van de hand zullen worden gedaan. - Heden berdacht de heer A. Huineman, in den familiekring den dag, waarop hij voor 25 jaren benoemd werd tot deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg, en sedert onafgebroken alhier werkzaam was. Voor het huren der gemeentewerf alhier zijn geen inschrijvingen ingekomen. Voor de betrekking van onderwijzer met acte voor de Fransche taal aan school B alhier, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld, e^en- min voor die van verloskundige te Sluiskil. Voor deze betrekkingen is een nieuwe oproeping geschied. Gisteren viel in de vluchthaven alhier een kind te water. Gelukkig werd dit bemerkt door den schipper van een daar liggend vaartuig die te water sprong en het kind redde. De op j.l. Woensdag bepaalde veiling van een woonhuis enz. aan de De Feijterstraat alhier. door den Notaris Van der Moer, ten verzoeke van den heer W. de Feijter Pz., had, wegens het ontbreken van bieders, geen voortgano-. Heden werd alhier in het Hotel de Commerce" door de notarissen Van der Moer te Ter Neuzen en Dregmans te Axel, ten ver zoeke van de erven Adriaan Bakker en Licia van der Welle, en krachtens bevel der rechtbank, in het openbaar verkocht de navolgende on- roerende goederen Koopen 1, 2 en 3, te samen groot 9 hectaren 30 aren 18 centaren of 20 gemeten 262 roeden, zijnde een hoefje en bouwland, in den Zuid- landpolder,£aan den provincialen weg. Boom- prijs enz. 1850. Hiervan werd koopster mei. de wed. M. de Bruijne, te Ter Neuzen voor 1040 per gemet. Koopen 4, 5, 6 en 7, zijnde bouwland in den Zeven Triniteitpolder, gelegen langs den Pro vincialen weg, te samen groot 1 hectare 54 aren 60 centiaren of 3 gemeten 1401/2 roeden. Hiervan werd kooper de heer J. de Feijter Mz., te Ter Neuzen, voor 1540 per gemet. Met ingang van 16 Juni a. s. is benoemd tot brugknecht te Sluiskil M. Vermaire thans te Engelen. Zaamslag, 11 Juni. Een inwoner dezer gemeente reed 11. Dinsdagnacht nabij de buurt Driewegen (gem. Ter Neuzen) over den weg. Niets kwaad vermoedende reed hij plotseling tegen een over den weggespannen ijzerdraad, waar- door hij over zijn rijwiel geslingerd werd en op de straatsteenen viel, waarbij hij verschillende wonden aan het gelaat bekwam en sommige hevig bloedden. Het zal voor de nachtelijke wielrijders zaak zijn in die omgeving goed uit te zien, daar onlangs de weg door een boom was versperd. Het ware te wenschen dat het der politie ge- lukken mocht, de daders van dergelijke laffe handelingen te ontdekken, opdat zij hunne welverdiende straf niet ontgingen. Axel, 12 Juni. Maandag hield de duiven- maatschappij //De Luchtbode" alhier een prijs- vlucht uit Doornik. Er waren 116 oude en 2 jonge duiven, benevens een serie van 2 en een serie van 3 duiven. De hoogste prijs, zijnde een regulateur met 60 francs behaalde de heer A. Schrijver van Stekene, wiens duif een snelheid had van 1413,9 meter per minuut. Verder waren er nog 25 verschillende prijzen aan verbonden. De laagste prijs was 5 francs de snelheid dezer duif was 1343,1 meter. De serie van 2 duiven van den heer A Schrijver voornoemd verkreeg een prijs van 2 francs en die van 3 duiven van den heer Coppens van Wachtebeke een van 3 francs. De eerste had een sneldheid van 1388,2 en de tweede eene van 1216 meter per minuut. Philippine. De heeren U. Rammeloo en Ch. Teirlinck alhier, zijn door den Minister van Financien aangesteld tot ambtenaar bij's Rijks- belastingen. Koewacht. Donderdag werd ten huize van den heer E. de Vleeschouwer 'alhier de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de inge- landen van den polder //Kernemelk". De rekening en verantwoording over het dienstjaar 1907/08 werd goedgekeurd, terwijl vastgestelc werd de begrooting voor het dienstjaar 1908/09 Besloten werd gedurende 20 jaren eene jaar lijksche subsidie te verleenen van 14 gulden voor den ontworpen Stoomtram Hontenisse— Selzaete, terwijl. eveneens voor 20 jaren eene toelage toegestaan werd van f 12,50 'sjaars voor het aanleggen van een steenweg in den Moerspuipolder. Tot gezworen werd herbenoemc de heer Ed. de Vleeschouwer alhier. Zondag 14 Juni 1908. Uit Delfzijl schrijft men aan de Pr. Gr. Ct, Donderdagnacht, ongeveer half twaalf, woedde hier in onze haven een verschrikkelijke brand doordat de lading benzine, in het tjalkschip Broedertrouw, schipper Groenewold, ontplofte, circa 325 vaten. Het s. s. Alida, juist een uur de haven binnen, geladen met hout, en groot gevaar loopende, was genoodzaakt met behulp van 2 sleepbooten op de reede terug te gaan, wat met vele moeilijkheden gepaard ging, door dat bet water vallende was. De geheele haven was een vuurzee, doordat de brandende vaten overal dreven. Hierdoor liepen ook de loodskotters en tjalken gevaar en men besloot, ook deze met behulp van sleepbooten op de reede te brengen, zoodat weldra de geheele haven leeg was. De ijzeren lichter Transport, van de heeren Blaauw te Farmsum, die langszijde van het brandende schip lag, is geheel uitgebrand. De Broedertrouw is later gezonken. De lading was bestemd voor Emden. Den geheelen nacht hingen dikke, zwarte rookwolken boven onze plaats. Geluk kig dat er niet veel wind was anders zou de ellende niet te overzien zijn geweest. Volgens een bericht uit Doornik is gisteren nabij Matties een om 11.46 uit Bergen vertrokken trein ontspoord. Een goederenwagen werd daar- bij op de locomotief geworpen en geraakte in brand. Het vuur deelde zich aan den geheelen trein mede. Volgens ambtelijke berichten zijn de machine, een goederenwagen en vijf rijtuigen verbrand 3 personen zijn gedood en 15 gewond. De brandweer van Ohievres snelde toe om hulp te verleenen. Inbrekers zijn binnengedrongen in bet kasteel Lululaund te Bushey in het Engelsche graafschap Hertford, toebehoorende aan den beroemden portretschilder Herkomer. Zij hebben zich verscheidene kunstvoorwerpen toegeeigend, maar een vrouwenpotret, dat reeds uit de lijst was gesneden is door hen achtergelaten, waar- door men vermoedt, dat zij gestoord geworden zijn. De brandstichtingen te Berlijn, waarvan men in den laatsten tijd niet meer gehoord had, schijnen weer te beginnen. Maandagmiddag, tijdens de dienst in de Katholieke St. Paulus- kerk aan de Oldenburgerstrasse, ontdekte men dat het dak der kerk in brand stond. Er ont- stond een paniek, maar door de tegenwoordig- heid van geest der dienstdoende priesters werden de gemoederen weer tot kalmte gebracht en kon de kerk op ordelijke wijze worden ontruimd. Dank zij de krachtige pogingen van de brand weer kon men de kerk nog behouden, maar het dak en een gedeelte van den toren zijn zwaar beschadigd. Eenige met petroleum gedrenkte lappen en daarbij staande brandende kaarsen toonden duidelijk aan, dat hier weer boos op- zet in het spel is en alweer heeft men geen spoor van de daders kunnen vinden. Een 13jarig meisje, Margaret Euler ge- naamd, heeft van den burgemeester van New- York een gouden medaille ontvangen wegens haar moedig gedrag bij een brand, waar zij een vrouw en een zuigeling van de 3e verdie- ping uit het brandende huis redde met gevaar voor haar eigen leven. Een vreeselijk ongeluk is voorgevallen op het tort Kaiser Wilhelm, bij Straatsburg, waar men een put in de rots aan 't graven was. Op een diepte van 56 meters is de //kroon" in staal, dienende om den put te boren, ge- broken en men kon onmogelijk de stukken op- halen. Men besloot toen ze te verbrijzelen bij middel van een ontploffing. Omtrent twee uren na die bewerking naderde de overste der werk- plaats. Gunther, de opening van den put, maar verdoofd door verslikkende gassen, viel hij met het hoofd omlaag er in en geraakte er zoo verward, dat men hem niet kon ophalen. In afwachting van de komst der hulp-colonne pompte men versche lucht in den put, om den ongelukkige te redden, maar toch stikte hij. Men kon onmogelijk het lijk ophalen zonder het te verscheuren. Men besloot toen den put te vullen, die aldus tot grat voor Gunther zal dienen. Dit grat zal f 40,000 gekost hebben St. Jansteeil, 12 Juni. Hedennamiddag werd tijdens het onweer, dat over deze gemeente woedde, een der landbouwschuren op de hotstede van den landbouwer Steyaert door den bliksem getroffen en stond spoedig in lichte laaie. Tevens raakte een tweede schuur en het wagen- huis in brand. De 3 gebouwen werden door het vuur vernield. Het vee werd gelukkig gered, met uitzondering van 3 kalveren, die in de vlammen omkwamen. De schade wordt door verzekering gedekt. 's Gravenhage, 12 Juni. Tweede Kamer. Bij het voortgezet algemeen debat over bet wetsontwerp tot verzekering van den goeden staat van voorname rivieren en stroomen, ver- dedigden de heeren De Waal Malefijt en Van Kol het ontwerp, goedkeurende dat de beslissing aan het waterstaatsbestuur wordt gelaten. De heer Reijne wilde meer waarborgen ter verzekering van de rechtszekerheid van gebruikte uiterwaarden. De Minister Bevers merkte op, dat bij be- stuursmaatregel sommige gedeelten van het zomer- en het winterbed van deze wet zullen worden uitgesloten. Bovendien hebben de ge- bruikers der uiterwaarden geen recht, doch slechts eene vergunning, die opzegbaar moet zijn, indien dit volgens het waterstaatsbestuur voor het rivierbelang noodig is. Dit geldt vooral ten opzichte van de steenfabrieken. De Minister bestreed de amendementen van den heer Van Nispen om van weigering en intrekking van vergunningen aan belangheb- benden beroep op den Raad van State toe te staan. Dinsdag voortzetting. Vragendaff. De Minister Talma antwoordde op de vraag van den heer De Waal Malefijt dat de tot dusver getroffen maatregelen tegen mond- en klauwzeer tot resultaat hadden, dat Nederland thans als vrij van die ziekte kan worden beschouwd, waarvoor aan het veeartsenij- kundig staatstoezicht alien lot toekomt. Het ligt in de bedoeling de voorgesehreven maat regelen geleidelijk in te trekken. ZEETIJDINGEN. Van 10 tot en met 11 Juni. o 1 Van 10 tot en met 11 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 20 binnenvaartuigen op en 35 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 5 afgeschut. o o o Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent. Hulst. Hervorinde Herk. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 u., geen dienst. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u. en 2 u., Ds. G. v. Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. (■ereformeerde Uerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u„ Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. B. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Karap. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. n B. 9 ii. en 2 u.. J. C. Briissaard, cand. aan de Vrije Universiteit. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. K. Veen van Oostburg. •Sereformeeriie gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Ou<l-(«erefornieerile gemeente (Vlooswijkstraat), Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5£ u., leeskerk. EioUaai „Ebell-Ha<<zer', (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5| u., dhr. J. J. Kense. o 3 B VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. 11 10 10 11 10 11 Eng. s.s. idem Eng. s.s. Deen. 8.8. Belg. s.traw. Eng. s.s. Eng. s.s. idem (our Ter teuzen i Heriot I 3506 Leith River Scheldt j 2199 Londen Belgiea 2773 Middlesbor. Tan Ter Wenzen River Lagan I 2272 ILonden l our <»ent Sara j 4451 Riga Neptune 563 Ostende Sea Hound 3035 Londen Tan Kent Sea Gull 2763 Don 2658 4166 Deen. 8.8. E. M. Dalgas Eng. s.s. Cornhill 2548 Londen Goole Bleyth Hull stukg. idem ruw ijzer stukg. hout ledig stukg. stukg. idem ledig stukg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 6