Tsr Neuzenschs Courant Donderdag 11 Juni 1908. No. 0158. Binnenland. Gemengde berichten. TWBEDB BL FEUILLETON. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag. De afdeelingen werden hernieuwd en tot voorzitters gekozen de heeren Loeff, Lieftinck Eland, Ferf en De Beaufort. Morgen half 2 afdeelingsonderzoek en Donder dag 11 uur voortzetting van het sectieonderzoek. Woensdag 17 dezer opmaken van de nominatie voor een vacature in de Rekenkamer. Heden werd voortgezet de bespreking van den toestand der Rijkswerklieden, met een rede van den heer Nolting, die den ongunstigen toestand der Rijkswerklieden bij de marinewer- ven te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis besprak. Spreker wijst er op, dat de groeps- vertegeuwoordigingen flink werken en op veel misstanden wijzen, maar verwijt de autoriteiten, dat zij van de wenscben en grieven dier ver- tegeuwoordigingen weinig of geen notitie nemen. Groepsvertegenwoordiging heeft dan ook zoo goed als afgedaan, wat spreker niet betreurt. Yoorts zet hij uiteen, dat op de werven een groot aantal werkiieden nog niet in het bezit zijn van het maximumloon. Spreker dringt evenzeer aan op een betere regeling van de ziekengelden aan de werven, en op verbetering van leerlingentoestandeu, daar de leerlingen als sjouwers gebezigd werden. Daarna behandelt spreker de arbeidsvoor- waarden aan 's Rijks Munt, en dringt daarbij aan op inkrimping van los personeel en ait- breiding van het vaste. De heer Roodhuyzen wijst er op, dat de toe stand der Rijkswerklieden inderdaad toch zeer slecbt moet zijn, nu vier Kamerleden zich bun lot moeten aantrekken, en de Regeering harer- zijds uit eigen beweging een Staatscommissie moet instellen om te trachten tot verbetering te komen. Van die commissie verwacht spreker weinig heil, indien zij haar voorlichting zoekt bp de groepsvertegenwoordiging. De samen- stelling van de in uitzicbt gestelde permanente commissie moet zoodanig zijn, dat de waarborg gegeven worde, dat deze commissie een open oog en oor hebbe voor de wenschen der werk iieden. Oorlogsbegrooting voor 1908. In het voorloopig verslag over de begrooting koint o. a. het volgende voor in verband met het blijvend gedeelte. Yolgens de Memorie van Toelichting is voor de maand December de sterkte van het blijvend gedeelte van alle onbereden korpsen te zamen op 5965 man gesteld. Yele leden verklaarden dit getal in den uitgewerkten staat niet te kunnen terugvinden. Men vroeg daarom nadere inlichtingen. Overigens werd algemeen geklaagd over het gemis van een duidelijke uiteenzetting van den toestand, die, met betrekking tot het blijvend gedeelte tbans na inwerkingtreding der wet van 31 Maart 1908 bestaat en volgens deze begrooting in de volgende maanden van het jaar zal bestaan, een en ander vergeleken met dien onder 's Ministers voorgangers. Men door AMO. 16) Antonio was bij den onverwacbten aanroep eerst ineengekrompen, en had met schuwen en toch boosaardigen blik op Beppo gestaard, maar de warme begroeting, de open, goedmoedige gelaatsuitdrukking van zijn eenige kameraad, deden zijn trekken spoedig ophelderen, en vriendelijk drukte hij hem dan ook de hand. Antonio Crespi was een man van ineenge- drongen, kracbtigen lichaamsbouw. Zijn door weer en wind gebruind gelaat, omringd door een zwarten baard, zou trots de eenigszins grove oogbeenderen geen ongunstigen indruk gemaakt hebben, als niet het lage voorhoofd en de stekende, donkere oogen, die onder sterke, den neuswortel schier bedekkende wenkbrauwen uitblonken, het iets terugstootends hadden ge geven. ,/Ik ben blij, je te zien, Beppo," antwoordde hp met zware tong, die duidelijk verried, dat hij den wpn ducbtig bad aangesproken, //het is lang geleden, sinds wii onder de Duitsche Houtkoppen verkeerden." „0, schimp niet op hen," lachte Beppo, ffik heb een vrouw uit hun midden gehaald." z/Ja, ja, ik boorde dat," gaf Antonio ten antwoord, zich alle moeite gevend, zijn tong tot grooter vlugbeid te dwingen. //Je woont in Frankrijk, nietwaar z/Bp Marseille." „En hoe gaat het je, wat doe je, oude krijgs- kameraad //Ik heb een winstgevende tuinierderp." wenschte alsnog een overzicht van de sterkte van het blijvend gedeelte in den zomer en in December volgens deze begrooting, volgens de plannen van de Ministers Yan Rappard en Staal en eindelijk zooals die was onder den Minister Bergansius. Voor het oogenblik hadden verscheidene leden den indruk dat, terwijl de Minister voor het tijdvak van 27 Maart tot 25 Juli voor de onbereden wapens een verhooging van 2200 man noodig oordeelde boven de sterkte van het blijvend gedeelte, bij de aanschrijving van 12 Juli 1907 bepaald, hij voor de maand December 2351 man meer veriangt dan laatst- bedoelde sterkte, alzoo wederom 151 man meer. Dit werd door verscheidene leden een onnoodige vezwaring van lasten geoordeeld. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging z/Schuttevaer" ontving van den Minister van Marine in zake het verzoek om de letter- en nummerteekens op de tonnen door grootere te doen vervangen, ten antwoord, dat zooveel doenlijk aan het verzoek zal worden voldaan. Op het verzoek, om de winterbetonning zoo laat mogelijk te leggen en zoo vroeg mogelijk door zomerbetonning te doen vervangen, ant woordde dezelfde Minister, dat maatregelen zijn genomen, waardoor zooveel mogelijk aan het verzoek zal worden voldaan. De gelegenheid tot inschrijving voor kinderen voor den op 3, 4 en 5 Juli in het Kon. Zoolog. Bot. Genootschap te's Gravenbage te houden eersten nationalen kinderwedstrijd is op 1 Juni gesloten. Op dien datum waren in- geschreven om deel te nemen aan den wedstrijd voor gezondheid en schoonheid, 588 kinderen, nl. 239 jongens en 349 meisjes. Yan die 588 kinderen zijn 86 kinderen 2 jaar oud. 172 3 jaar, 143 4 jaar, 105 5 jaar en 82 6 jaar. Onteigening in de gemeenten Kruiningen, Schore en Wemeldinge. In zijn antwoord op het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in bovengenoemde gemeenten, noodig voor den bouw van derde schutsluizen voor het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en te Wemel dinge, merkt de Minister van Waterstaat, naar aanleiding van het in het verslag in twijfel trekken van de noodzakelijkheid der voorgenomen werken (een twijfel welke gegrond werd op de onderstelling dat men bij tijdelijk buiten gebruik raken der groote schutsluizen zich zoolang wel zou kunnen behelpen met de kleine sluizen) op, dat hij niet gaarne zou beamen dat de scheep- vaart van dit behelpen niet meer dan //eenige" belemmering zou kunnen onderviuden. Voor een aanmerkelijk deel zou de scheepvaart zelfs volstrekt gestremd zijn. Niet alieen de Belgische maar ook de Neder- landsche en Duitsche scheepvaart hebben belang bij de zaak. TER NEUZEN, 10 Juni 1908. Men meldt ons dat het ons van andere zijde gezonden bericht, als zou te Axel een meisje dat tijdens de groote warmte uitermate verhit. van haar werk thuis kwam, en toen te veel water dronk, waarop zij dood neerviel, bezijden de waarheid is. In de gemeente Axel is althans gedurende die week geen meisje overleden. z/Nu, dat doet me pleizier." z,En jij, Antonio Hoe gaat het jou z/Hm, zooals altijd er is geen roem te be- halen. Ik ben eerst eergister van Sardinie teruggekeerdanders hadden wij elkaar wel vroeger ontmoet. Ik heb weken lang onder die ellendige Sardiniers moeten verkeeren, en nog wel nutteloos. Doch wat voertjou naar Corsika?" z/Een treurige zaak, Antonio. Je kent ze zeker." z/Ach ja," antwoordde Antonio iets dralend, en zjjn blik wendde zich ter zijde, ,/ik heb, toen ik in Ajaccio terugkwam, van het ongeluk gehoorddie ellendige Pruisen brengen ons onheil." z/In dit geval heb je gelijk, Antonio." z/En is men den dader reeds op het spoor //In 't geheel niet." nIk vernam, dat men Fernando beschuldigde." z/Dwaasheid en meer niet, verachtelijke dwaas- heid. Cesar is in handen van roovers gevallen men heeft hen geheel uitgeplunderd." Beppo uitte dit met een openhartigheid, die het kenmerk eener vaste overtuiging scheen en Antonio scheen daardoor zeer bevredigd. z/lk ben zeer blij, dat jij onzen Fernando niet verdenkt," zei hij. z/Niet een oogenblik, ik heb het onderzoek in N. van het begin tot het einde bijgewoond." Antonio s gelaat drukte plotseling verrassing uit. z/Ah, jij waart daar z/Ja," voer Beppo rustig voort, ,/die arme signora Eleonora liet mij roepen. Wij hebben hemel en aarde bewogen, om den moordenaar op 't spoor te komen, maar ons onderzoek heeft tot niets geleid. De daad zal ook wel niet onsluierd worden." Het gelaat van Antonio verloor, terwijl Beppo Aan de Maandag te Axel ter gelegenheic der kermis gehouden schieting van de handboog- maatschappij ,/Ons Vermaak" namen 85schutters deel. De hoogvogel werd geschoten door den heer R. Blankert te Axelde zijvogels door de heeren C. Lammens en Jos de Moor, beiden te Zuiddorpe, en de kallen door de heeren J. van de Velde te Axel en J. Bleijenbeni te Hulst. De Zaterdag te Axel ten huize van den heer Koole gehouden vergadering van oud- leerlingen van cursussen in paardenkennis, was matig bezocht. Toch werd tot oprichting eener vereeniging besloten. Eene commissie van drie leden werd benoemd, die de voorbereidende werkzaamheden zal verrichten. Het zijn de heeren A. de Feijter van Ter Neuzen, P. P. Dieleman en J. de Regt van Axel. A. s. Zaterdag wordt opnieuw vergaderd, als wanneer men hoopt op een druk bezoek van de oud-leerlingen, daar de vereeniging, wanneer alien toetreden, krachtig werkzaam kan zijn in het belang van de paardenfokkerij. -- Bij Kon. besluit is, krachtens de Burger- lijke pensioenwet, een pensioen verleeud aan den heer E. M. F. Vermandel, oud-brievengaarder te Koewacht, van 437 'sjaars. Op Zondag 30 Augustus a. s. zal door het muziekgezelschap //Elk naar zijn krachten" te Sint Kruis, bij gelegenheid van haar 25jarig bestaan, een internationaal festival voor harmonie- en fanfaregezelschappen gehouden worden. De hagel, die Donderdagavond gevallen is, heeft in Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, in't bijzonder te Biervliet en IJzen- dijke, nog al schade veroorzaakt. Meer dan 100 Brugsche gemeten vruchten zijn ter schatting aangegeven bij de cooperatieve verzekeringsmij. te Oostburg. In de Zaterdag te Aardenburg gehouden gemeenteraadszitting werd besloten adliaesie te verleenen aan het verzoekschrift van de Ver eeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig IV® district van Zeeland, gericht aan den Minister van Waterstaat om tegelijk met de IJzendijksche stoomtrammaatschappij eenige gronden in de Kleine en Groote Isabella- polders onder Philippine te onteigenen, teneinde naast den tramweg ook een rijweg over Neder- landsch grondgebied aan te leggen tusschen het Oostelijk en het Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. Sluiskil. Toen Donderdagavond 11. de slager Colsen van Sas van Gent naar Sluiskil per ry wiel reed, werd hij door den blikscm getroffen, en van zijn wiel geslingerd. Gedurende een paar uur was de man bewusteloos. Later kwam hij bij, doch klaagde veel over hoofdpijn. Met den schrik is de man er gelukkig van afgekomen. Hoek, 5 Juni. In de op heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd tot onderwijzeres benoemd mejuffrouw A. C. Steijn te Middelburg. In de commissie tot wering van schoolverzuim werd" benoemd de heer S. Griede hoofd der christelijke school op het dorp, zulks wegens een besluit tot uitbreiding dier commissie. Aan het bestuur der christelijke school op het dorp werd vergunning verleend omdeoude openbare school te gebruiken, zoolang de ver- bouw der bijzondere school duurt. sprak, alle teekenen van ontroering. Deze, wien niets ontging, vervolgde op onschuldigen toon ffJe herinnert je de kleine holte voor de Frankforter poort De oogen van den man, die zeer op zijr. hoede was en wiens roes geweken scheen, trokken toch onder den blik van Beppo on- rustig heen en weer. //Mijn liefste woonde daar. Je herinnert het je toch, Antonio Je plaagde mij steeds met mijn gedurige uitstapjes daarheen." z/Jawel, ik herinner het mij." z/Nu, daar is de daad bedreven. Cesar was uitgegaan, om door de stad en haar omgeving te slenteren en oude herinneringen op te frisschen. Aan den rand der holte, waar pijnboomstruiken staan, heeft de moordenaar, wellicht gelokt door Cesar's ketting of ring, dezen overvallen en hem het mes in 't lijf gestooten." Antonio verschoot merkbaar van kleur. z/Beroofd vond met het lijk, alle zakken ledig. Geen twijfel dus, dat hier een gemeene roofmoord heeft plaats gehad. Doch in welk een duisternis de daad ook gehuld moge zijn, een heeft den moordenaar gezien." z/Wie schreeuwde Antonio, Beppo aan- starende. z/Godzei deze met vreeselijken nadruk. z/Hij zal hem treffen, denk je niet, Antonio z/Zeker, zekerantwoordde deze, diepademend. Beppo bemerkte dat en had moeite, zich niet te verraden en uiting te geven aan zijn immer sterker wordende drift. z/lk zie je nog weer, Antonio, eer ik het eiland verlaat, voegde hij er aan toe, /,en dan keuvelen wij over oude tijden." z/De heiligen zijnmet u," antwoordde Antonio op heeschen toon, reikte Beppo de hand en Axel. De voerman J. S. Mz. alhier wilde Vrijdagavond bij het vervoeren van een woon- wagen, onder liet rijden op dit voertuig springen, doch viel en kwam met den voet onder een voorwiel terecht, waardoor dit lichaamsdeel zeer ernstig werd gekwetst. Koewacht. Zondagnamiddag had in de open- bare school aan den Ouden Molen eene ver gadering plaats van de vereeniging //Tot Onder- linge Bijstand,' om te komen tot de oprichting van eene verzekering tegen sterfte onder varkens. Er bleek echter zoo weinig belangstelling te bestaan voor de oprichting van een dergelijke verzekering, dat het Bestuur besloot niet tot de oprichting over te gaan, maar inlichtingen te nemen omtrent de oprichting van een zieken- fonds. Mocht dit ook niet slagen, dan zal de jeugdige vereeniging ontbonden worden en de contributes worden terugbetaald. Maandagmorgen werd in de vergadering van Burgemeester en Wethouders besloten aan de school Oude Molen een tijdelijk onder wij zer aan te stellen, totdat de vacature aldaar vervuld is. Tot tijdelijk onderwijzer werd benoemd de heer H. J. Castenmiller te Stoppeldijk. De benoemde zal onmiddellijk in functie treden. Spoorweg Hontenisse-Selzaete. In de memorie van antwoord op het voor loopig verslag betreffende het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor dezen spoorweg, zegt de Minister van Water staat dat hij zich geen partij wil stellen ten aanzien van de vraag of eene verbinding Hon- tenisseSas van Gent de voorkeur zou ver- dienen boven de voorgestelde. Het Rijk moet aan de methode alieen steun verleenen, wanneer de eerstbetrokkenen zijn voorgegaan en dan alieen vragen of het voorgestelde ontwerp op bezwaren stuit. Dat is hier niet het geval. Dat de belangen van Sas van Gent en Westdorpe door het voorgestelde plan geschaad zouden worden, is niet bewezen. Wel erkent de Minister de wenschelijkheid van een verbinding, ook met Sas van Gent. Maar die zal als de verbinding met Selzaete er is des te spoediger tot stand komen en de Minister wil dit nog in de hand werken door aan de gestelde voorwaarden toe te voegen de storting van een belangrijke waar- borgsom, die verbeurd zal zijn als niet binnen een jaar plannen ingediend en subsidies aange- vraagd worden voor een zijlijn naar Sas van Gent en deze lijn, zoodra de noodige bijdragen daarvoor bijeen zijn, wordt aangelegd. De in het voorloopig verslag ontworpen wij- zigingen in het plan keurt de Minister af o. a. omdat daarvoor geen subsidies door de eerst betrokkenen zijn gegeven en de verplichting tot directen aamleg der zijlijn om dezelfde reden. Ook vreest de Minister bij wijziging der plannen vertraging. terwijl bij aanname van het wetsontwerp een spoedige totstandkoming der lijn verzekerd mag heeten.. Maandagmorgen te 5 uur heeft een vrouw, die alieen in een hemd gekleed ging, vrijwel alle ruiten stukgeslagen van Gafe //De Pool", hoek Van der Heist- en Yan Ostadestraat te Amsterdam. Hiermee niet te vreden, stapte het opgewonden mensch naar binnen en kon, voor- dat ze werd gegrepen, nog een deel van het verwijderde zich haastig, toen deze het niet scheen te merken. Beppo zag hem' na, en de kwalijk bedwongen haat trok over zijn gelaat, klonk in zijn toon, als hij zacht zeide„Jij bent de hand, die den stoot heeft toegebracht. Hoed je Maar wie •wapende die hand Met gebogen hoofd ging hij langzaam verder. De verdenking had zich verdicht, tastbare gestalte aangenomen er bestond voor Beppo thans geen twijfel meer, dat hij in Antonio Crespi den moordenaar voor zich had. Alles wees daarop. Antonio kende de stad, waar de misdaad was bedreven, de intieme verhouding van Cesar tot zijn zoogbroeder, de plaats, waarheen het slachtoffer met goed gevolg kon worden gelokt. 1 bans wist Beppo ook, waartoe het verblijf in de bergen, waartoe de spiegel had gedien'd, dien hij tot zijn verrassing in het hoi ontdekt rad. De man, die het kind den noodlottigen irief had gegeven, was baardeloos geweest. Crespi had zich den vollen baard laten afnemen, om zich onkenbaar te maken er was eenigen tijd noodig, dien weer te laten aangroeien. Danger oponthoud in Duitschland of Frankrijk moest hem bedenkelijk geschenen hebben en daarom had hij zich hier een schuilplaats in de bergen uitgezocht, waar hij zich veilig mocht rekenen om af te wachten," tot de baard de vroegere lengte gekregen had. Ofschoon dus voor Beppo de zekerheid bestond, dat Antonio de gezochte moordenaar was en hij een krachtige verzoeking moeilijk kon weerstaan, lem zonder praatjes een kogel door den kop te jagen de gedachte aan den lastgever der daad verlamde hem den arm. Fernando della Pesca was VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5