iff" Jlif Dvaogers" ram tot H. Ter Neuzensche Courant, Zaterdag 6 Juni 1908.48e Jaargang. Ho. 5!57. Gemengde berichten. Advertentien. STEMMING yoor den Gemeenteraad. Ter visie-ligging- opgaven van Candidaten. Buitenland. Binnenland. Landbouwberschten. Siapelooze nachten. Alle Oud-ieerlingen A.s. Maandag en Dinsdag Zaamslag. C. 'tGILDE Jr. TWBEDE ZBXjAJD. Dinsdag, den 10 Juni aanstaande, VAN DE REE JAC*. VM TATEN&S0VE W. Pz. Het lijk van Zola is Woensdag overgebracht naar het Pantheon, het gebouw dat Frankrijk wijdt aan de begraving zijner groote mannen. Voor die bijzetting in het Pantheon is noodig een wet, aangenomen door Kamer en Senaat. De bijzetting van Zola in het Pantheon is niet zonder bestrijding geschied er heerschte zelfs een zeer heftigen strijd. De tegenstanders voerden aan dat de inhoud der romans van Zola een bezwaar waren om hem een plaats onder roemrijke vaderlanders te gunneti. De regeering was tot baar voorstel van die bijzetting geleid door de overweging dat Zola in de Dreyfus-zaak eene grove dwaling heeft aan het licht gebracht en door zijn optreden in die zaak, met opoffering van eigen belangen, de rechtvaardigheid heeft gediend. Nu schijnt juist dat het aandeel dat Zola in die zaak heeft gehad voor velen een reden is geweest om zijne overbrenging naar het Pantheon te be- strijden, daar zij het nog maar steeds niet kun- nen verkroppen dat zijn optreden oorzaak is geweest van het vrijkomen van Dreyfus. Van Nationalistische zijde werd die overbrenging dan ook het feist bestreden. En hoe de gemoede- ren daarover nog steeds in gisting komen bleek gisterenmorgen bij de officieele plechtigheid aan de overbrenging verbonden. Nadat die plechtigheid, waarbij president Fallieres, de Minister-president en vele andere autoriteiten en diplomaten tegenwoordig waren was afgeloopen, begaf men zich naar buiten, om het defile der troepen te aanschouwen. De president, de ministers en diplomaten badden juist het gebouw verlaten, de kamer- leden en eenige andere personen, waaronder ook Alfred Dreyfus, volgden. Plotseling kwam een oudachtig gladgeschoren inannetje naar voren, richtte een revolver op Dreyfus en trok twee- maal af. Dreyfus werd aan den arm licht gewond. Zijn broeder Matthieu wierp zich op den aanrander, tal van anderen eveneens. Deze ontving eenige slagen struikelde tusschen twee banken en werd daarop weggesleept. Deze aanslag bracht onder de officieele personen eenige verbijstering teweeg maar het defile had zonder eenige verdere stoornis plaats. Het publiek was op verren afstand gehouden. Daaruit stegen kreten.van toejuiching op, maar ook gefluit en gesis. Voor den aanvang d<r plechtigheid waren door de politie verschillende betoogers, men meldt wel ongeveer 200, in heehtenis genomen. De persoon die den aanslag pleegde bleek te zijn zekere Gregory, een redaeteur van de /.Gaulois" en van de //France Militaire", iemand, die steeds opkwam voor schuldigverklaring van Dreyfus. Door den Volksbond tegen Drankmisbruik en verschillende onderwijzers en Drankbestrijders- vereenigingen is of wordt aan alle gemeentebe- sturen en alle schoolbesturen eene circulaire gezonden, waarin een beroep wordt gedaan op de medewerking dier colleges en aan de hand gedaan wordt een middel om het gebruik van alcoholische dranken tegen te gaan. Als zoo- danig wordt nl. aanbevolen het verspreiden eener kaart, uit te reiken aan de ouders van kinderen, hetzij bij de geboorte van een kind of bij plaatsing op school. In deze kaart worden de ouders er voor ge- waarschuwd te zorgen dat hunne kinderen kun- nen opgroeien tot krachtige en flinke inannen en vrouwen, die later sterk zullen staan tegen- over velerlei verleidingen die hen bedreigen. Om dat in hooge mate te bevorderen, wordt aangeraden den kinderen nooit een druppel sterken drank, likeur, bier of wijn te geveu. Ook niet bij huiselijke feesten of bij. bijzondere gelegenheden, ook niet in gezonde dagen, en bij ziekte alleen op uitdrukkelijk voorschrift van een arts. De kaart zegt voorts dat de geneeskundigen het er over eens zijn, dat die dranken voor kinderen niet deugen. Dat zij ernstig de ge- zondheid bedreigen, den eetlust verminderen en de gezonde spijsvertering benadeelen, de licha- melijke en geestelijke ontwikkeling schadeu, prikkelbaarheid en zenuwachtigheid te voorschijn roepen, het weerstandsvermogen tegenover aller- lei ziekten verzwakken. gehad. Het feit is door hem gepleegd in een koschuis, in Duitschland, tijdens bij aldaar als polderwerker werkzaam was. Door de Duitsche justitie werd deswege zijne aanhouding verzocht. Aangezien het tusschen Nederland en Duitsch land gesloten tractaat niet duidelijk een geval als dir. omschrijft, staat het niet vast of taan de Duitsche justitie zal worden uitgeleverd, dan wel in Nederland zal terecht staan. TER NEUZEN, 5 Juni 1908. Bij de heden alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in de vaea ture ontstaan door het overlijden van den heer M. Verbrugge werden officieel candidaat gesteld de heeren Jac. van de Ree en W. van Tatenhove. De stemming is bepaald op Dinsdag 16 Juni a.s. In de gisterenavond gehouden vergadering van de antirevolutionaire kiesvereeniging alhier werd voor de a. s. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad candidaat gesteld de heer Jac. van de Ree. In de alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Kleine Zeve- naarpolder werd benoemd tot ontvanger-griffier de heer J. Wiskerke. Gisteren bereikte ons uit Hoek weder het bericht van een diefstal, waar, naar onze welwillende berichtgever bij gerucht had ge- hoord, meer was ontvreemd dan voor eenige weken bij de Gebr. Kaan, en welke diefstal zou hebben plaats gehad op klaarlichten dag, bij de Gebr. Pladdet in de Lovenpoldersche straat, on der de gemeente Hoek, wonende. Bij informatie vernamen we het volgende Aan de Lovenpoldersche straat staan op zeker punt 3 woningeu, in een waarvan de Gebr. Pladdet wonen. Deze houden daar alleen huis, enkel komt in tegen woo rdigheid van een der broeders eenige malen een werkster de boel wat opknappen. Overigens zorgeu de broeders zelf voor hunne huishouding. Zij houden zich bezig met den handel in enkele landbouwpro- ducten en met den arbeid op het veld. Een der broeders had Woensdag de markt alhier bezocht. Hij had zich des morgens, om- dat de werkzaamhedeu hem wat laog hadden opgehouden vlug moeten kleeden, waarvoor hij kleeren uit het kabinet had gehaald en toen hij des namiddags thuis kwam en zjjn kleederen weer in het kabinet wilde bergen, bemerkte hij iets dat zijne opmerkzaamheid trok. Hij zag nl. dat het deksel van de ,/babbelaarspot" aan stukken in het kabinet lag. (Die broers zorgden dus ook voor een secure bergplaats voor een //zoete mond"). Die omstandigheid trok, zooals wij zeiden, zijn aandacht en hij kreeg een wantrouwend vermoeden. Daarom nam hij ook een in het kabinet staand kistje, een naaidoos, waarin naar zijn weten 4 briefjes van 100 elk, waren ge- borgen. Die bleken er echter niet in te zijn. Wat- was er gebeurd Natuurlijk was diefstal de eenige oplossing. Bij de marechaussee alhier werd aangifte gedaan en deze heeft een onderzoek ingesteld. Resultaat heeft dit echter niet opgeleverd. Er ontbreekt eenige aanwijzing. Men weet zelfs niet eens juist op welk tijdstip de diefstal zou hebben plaats gehad. Braak is ook niet te bespeuren zoodat de eventueele dief gebruik heeft gemaakt van valsche sleutels of wel de echte gedurende zekeren tijd onder zijn berustiug heeft weten te verkrijgen, wat de betrokken personen als het ware onmogelijk achten. Ondertusschen is uit het ingesteld onderzoek niets gebleken dat eenig licht in deze duistere zaak zou kunnen verspreiden. De N. R. Crt. vermeldde gisteren dat te Amsterdam bij de Oranjesluizen door de politie een man gearresteerd was, die verdacht werd zich te Hontenisse aan doodslag te hebben schuldig gemaakt. De inhoud van dit bericht kwam ons duister voor. Immers, in den laatsten tijd is uit Hontenisse geen bericht omtrent een doodslag tot ons gekomen. Kon het dan zijn ter zake van den drievoudigen moord te Kui'taart, waar- over nog steeds een sluier ligt We stelden een onderzoek in en daarbij bleek, dat het bericht onjuist is. De te Amsterdam gearresteerde- is uit Honte nisse afkomstig, genaamd Al. Fr., 32 jaar oud, ongehuwd. Deze wordt vervolgd wegens eene mishandeling die den dood heeft tengevolge De gewestelijke landbouwwedstrijd van Gent, die aldaar van 3 tot 13 Juli a.s. zal worden gehouden, belooft belangrijk te zullen zjjn. Men meldt ons, dat reeds zeer vele deelnemingen zijn ingeschreven, o. m. 200 paarden en 450 runderen. Voor den praktischen wedstrijd voorhoefsmeden hebben zich reeds 96 personen opgegeven. Landbouwmacbines zullen van verschillende landen worden gezonden. Vigneux, een dorp omstreeks twintig kilo meters van Parijs, is het tooneel geweest van een bloedige botsing tusschen werkstakers en gendarmen. Reeds sinds het begin van Mei staken de werklieden in de zanderijen, omdat de werkge- vers weigerden, huu loon tot 70 centimen per uur te verhoogen. Naarmate de hulpmiddelen der stakers uitge- put raken, neemt hun verbittering toe en zoo kwam het Dinsdag tot een uitbarsting toen de werkgevers trachtten, in een der zanderijen vreemde arbeiders te doen werken. In den namiddag trok een paar met zand beladen karren door het dorp Montgeron, onder geleidde van een paar gendarmen. Daar komt men tweehonderd stakers tegen, die de karrevoerders aanvallen, de tuigen doorsnijden en den inhoud der karren in een greppel storten. De twee gendarmen worsen tamelijk ruw behandeld. Middelerwijl komt een troep van omstreeks twintig gendarmen in het dorp. Een hunner herkent een van de voornaamste aanvallers van de eerste botsing er wordt bevel gegeven hem te arresteeren en ondanks het verzet zijner makkers wordt hij gegrepen. Dit vernemen de stakers, die in een naburige zaal'vergaderen en weldra stroomt een menigte van driehonderd menschen toe. Deze werpen zich op de gen darmen en er ontstaat een hevig gevecht, waarin laatstgenoemden danig klop krijgen. Daar wordt een schot gehoord, gevolgd door eon tweede en ten slotte door een onderhouden vuur. Nu breekt de menigte en gaat loopen. Een twaalftal der strijders lag tegen den grond. Een der stakers was dood, een ander die een schot in de longen had, stervende drie hadden ernstige en twee lichtere wonden. Aan de zijde der gendarmen waren er tien min of meer ernstig gekwetst en moesten naar het hospitaal vervoerd worden. In verren omtrek heeft dit treurige geval groote ontsteltenis teweeggebracht. De gendar men verzekerden dat zij in de lucht geschoten hadden, maar van de vijf en twintig kogels hebben er toch zeven geraakt. De bedreigingen eener beslist optredende menigte van drie honderd personen deed hun uit zelfverdediging naar de vuurwapens grijpen. De socialistische Kamerleden zullen het bloedige conflict ten nutte maken voor een interpellatie. Een ballon passeerde over een dorp, tusschen Alcober eii Valle, in de Spaansche provincie Tarragona, zoo dicht bij den grond. dat het koord sleepte. Eenige boeren grepen dit vast en wilde het niet meer loslaten, hoewel de luchtreiziger hun geld aanbood. Toen wierp hij drie zakken ballast uit. De boeren werden omvergeworpen en over den grond gesleept. Het schuitje smakte tegen een rots, de lucht reiziger werd over heel het lichaam gekwetst en brak een arm. Toen steeg de ballon 3000 meters hoog, waarop hij weer zakte. Dank zij drie zakken ballast, die nog overbleven, kon hij ten slotte zonder verdere ongevallen beneden komen. Naar uit Lissabon wordt bericht, heeft de Fransche ingenieur Magunna op het in die stad zitting houdenae congres voor telegrafie een voordracht over het nieuwe telegi aafsysteem gehouden, dat een der directeuren van het Parijsche Polytechnicum, Marcadier, heeft uit- gevonden. Het systeem berust op de gebruikmaking van wisselstroom, in plaats van gelijkstroom en geeft voor alles dit voordeel, dat de draden zeer veel meer kunnen worden benutmen kan op een enkelen draad twaalf en meer Hughes- of Baudottoestellen tegelijk gebruiken. Het aannemen van dit systeem zou de verlaging van het telegramtarief mogelijk maken, welk doel het Lissabonsche congres getracht heeft te bereiken. Een kostbaar sieraad is door den Parijschen juwelier Bernard Citroen verkocht aan mevr. Leeds te New-York, namelijk een paarlsnoer. waarvoor hij 275,000 ontving, terwijl hij aan invoerrecht betaalde f 5o,000. Het schijnt echter, dat de juwelier zich in de waarde heeft vergist, want bet snoer is door de douanen in beslag genomen en deskundigen hebben nu de waarde geschat op 550,000, met het gevolg, dat de juwelier nog f 80,000 meer aan reehten moet betalen. Vjjf foxterriers tegen een tijger. Een verhaal bereikt het Soer. Hbd. uit het Rembangsche over de vijf groote foxterriers van een boschopziener, die, toen ze's morgens werden losgelaten, op ongeveer 150 meter van de woning van hun baas een koningstijger von- pen, bezig hun kameraad, een grooten bulter- rier, die 's nachts buiten waakte, maar meege- sleept was, te verorberen. Moedig grepen de rakkers het ongure beest aan, dat zijn maal in den steek moest laten. De eerste veeg uit de pan kreeg het kleinste dierde ruggegraat kapot. Dat belette den vier anderen niet hun aanval voort te zet-ten en den woudkoning het zoo zuur te maken, dat hij althans niet voort kon. Want de tijger wilde zijn prooi meenenen. Daardoor raakte zijn muil op non-activiteit en bleven alleen de klauwen als aanvalsmiddelen over. De foxen waren echter zoo glad als water, ontsprongen den wilden slagen van het roof- dier, dat ten slotte zijn prooi weer neerlegde, juist op het oogenblik, dat hem een kogel in den nek, te goedertijd door den boschopziener af'geschoten, neervelde. //Toen moesten de kleine schavuiten van het tijgerlijk afgescheurd worden," schrijft de ge- lukkige schutter. Een inwoner van Roosendaal geeft onder- staand een geneesmiddel aan dat voor alle lijders aan aambeien en prikkelenden huiduit- slag van groot belang is. De heer M. C. Engelen, cafe Groenhuis te Roosendaal, meldt onsGedurende het laatste anderbalf jaar heb ik zeer veel last gehad van een huidziekte. Hoofdzakelijk openbaarde zich deze ziekte op mijn armen en beenen en wan- neer ik den geheelen dag buiten had gewerkt en 's avonds tot rust kwam, dan waren de jeu- kingen niet te verdragen en mijn lijden was in een woord verschrikkelijk. Het kwam wel voor dat ik geen twee uur op een nacht sliep, zooveel had ik van deze kwaal te verduren. Alle middelen tegen dit euvel aangewend, waren vruchteloos en ten einde raad wilde ik Foster s Zalf eens aanwenden. Hoe verheugd ben ik, nu ik na een paar doosjes van deze zalf te hebben toegepast, geheel van mijn lijden ver- lost ben. Ik gevoel mij dan ook verplicht te wonderlijke werking van deze zalf alom bekend te maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven- staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Zie toe dat gij de echte Foster's Zalf bekomt, dezelfde soort die de heer Engelen gehad heeft. Ze is te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor een of 10,voor zes doozen. KOEES TAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,97° a 48, Engelsch per 12,n 12, Oudertrouwd J. J. DOORENBOS. G emeente-bouwmeester, EN C. A. M. S C H E E L E. Ter Neuzen, 5 Juni 1908. van de cursussen in paardenkennis, wien j.l. Dinsdag, 2 Juni, een diploma is uitgereikt, worden dringend uitgenoodigd ter vergadering te komen op a. s. Zaterdag 6 Juni bij P. Koole te Axel, des namiddags ten o ure. EENIGE OUD-LEERLINGEN 0 HI ontvangen. JAC* DE K0K) Ter Neuzen. Orkest onder leidiug van dhr. Strobbelaere. De Bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal gesehieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad, ter voorziening in de vaeature, ontstaan door het overlijden van den heer M. VER- BRUGGE. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, lnidende: ,/Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis- straf van ten hoogste EEN JAAR." Ter Neuzen, 5 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, M. v. d. HOEK, L". Burgemeester. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candi- datenlijst, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen be- taling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, den 5 Juni 1908. De Bnrgemeester van Ter Neuzen, M. v. n. UOEK, L°. Burgemeester.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5