A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad e e u voor sch-Vlaanderen. 5154 Zalerda^ 30 Mei 1908. 48e Jaargang. Gemengde berichten. BEBSTE Landbouwberichten. lO. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T I e f o on No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 29 Mei 1908. Zaamslag. In de op Dinsdag 26 dezer ge- houden vergadering van ingelanden van den Zaamslagpolder, werd de rekening over 1907/08 vastgesteJd met een goed slot van f 3609,89. Besloten werd om den aarden weg over den dijk gelegen tusschen Reuzenhoek en de Groen- straat te verharden met macadam, met eene bijdrage van den Krekepolder ad f 1600. De geheele kosten worden begroot op /2200 welke uit eigen middelen zullen bestreden worden. De begrooting voor 1908/09 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 12627,63 en het dijkgeschot bepaald op f 6,per H.A., even- veel als bet vorige jaar. Tot dijkgraaf in de plaats van den heer K. de Kraker, die om gezondkeidsredenen ontslag nam, werd na herstemming tusschen de heeren E. J. de Klerk en A. de Kraker Kz. laatstge- noemde door het lot aangewezen. De al'tredende gezworen de heer E. J. de Klerk werd her- benoemd. In zake de gevraagde subsidie voor de bekende tramverbindingen had een zeer levendigediscussie plaats en over het bedrag dat eventueel zal worden toegestaan en over derichting Zaamslag- Ter Neuzen. Gevraagd was een subsidie ad 270 per jaar, gedurende 20 jaren. Gewezen werd op de omstandigheid dat, in weerwil van de verklaringen van het cornite in anderen zin, geen rekening was gehouden met de reeds ver- leende subsidie voor de tram Hontenisse Selzaete, zoodat van den polder onevenredig veel gevraagd was. Het was dan ook daaraan te wijten dat slechts toegestaan werd f 250 gedurende 10 jaar, terwijl anderen er voor waren 100 toe te staan gedurende 20 jaar. Een groote minderheid verklaarde zich voor een richting ZaamslagReuzenhoekOthene Ter Neuzen. Tot een volgende vergadering werd aange- houden een voorstel om den grindweg bezuiden het Zaamslagsche Veer te veranderen in een keiweg, in aansluiting met een dergelijken weg in den Beoostenbleijpolder. In de op 27 dezer gehouden vergadering van ingelanden van den Van Lijndenpolder werd bij de begrooting voor 1908/09 het dijkgeschot bepaald op 8,— per H. A. Aan' de beurt van aftreding van gezworene was de heer Jacobus de Feijter te Ilengstdijk, die al boven de 70 jaar oud zijnde, verklaarde niet meer in aanmerking te wilien komen. Op de voordracht werden achtereenvolgens geplaatst de heeren Anth. Dekker, Joz, Zegers en Salomon Scheele, alien te Zaamslag. - Sas van Gent. In de Woensdagnamiddag gehouden openbare raadsvergadering waren, be- halve de heeren Malotaux en Pauwels, alle leden aanwezig. Als ingekomen stukken werden voor kennis- geving aangenomen: kasopname van den gern.- ontv. en een missive van Ged. Staten houdende goedkeuring raadsbesluit. Het aangeboden verslag van den toestand der gemeente over 1907 werd ter visie gelegd. Op voorstel van het dag. best, werd de kelder onder het stadhuis weder voor zes jaar in pacht gegeven aan denzelfden pachter ad 50 per jaar. Tegen stemde de heer Versluijs, die de oude pachtsom, 60, wilde behoud'en zien. Tot hoofd der openbare I age re school A werd benoemd met 4 van de 5 stemmen de beer E. V. Michielsen, onderwijzer te Vlissingen, zoo mogelijk met ingang van 1 Juli a. s. TV estdorpp!, 27 Mei. In de heden gehouden vergadering der stembevoegde ingelanden van den Autrichenpolder"' wees de rekening aan over het dienstjaar 1907/08 ontvangsten /10835,855, uitgaven 10262,06, aldus een goed stot van 573,795. De begrooting voor 1908/09 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 2940,755. Het dijkgeschot zal bedragen f 4,perH.A. j In de laatste twee jaren werden in dezen polder ruim 900 melers steenweg aangelegd. Tot gezworene werd herbenoemd de heer D. B. van Acker. In de vergadering der ingelanden van den //Oud Papeschorpolder" wees de rekening aan over 1907/08 in ontvangsten f 862,236, uitgaven 693,96, alzoo goed een slot van f 168,265. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 866,315. Het dijkgeschot dat 't vorige jaar 4,50 be- droeg werd verminderd op f 4.30 per hectare. In de heden gehouden vergadering der ingelanden van den //Nieuw Papeschorpolder" wees de rekening aan over 1907/08 in ontvangsten 546,86, uitgaven f 381,34", met een goed slot van 165,51". De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 538,836. Het dijkgeschot bedraagt 3,50 per hectare. Koewacht. Donderdagnamiddag gafdefiets- vereeniging //Excelsior" haar jaariijksch wiel- rijdersfeest. Voor elk der afdeelingen ringrijden, vogelpik en ringwerpen waren 5 prijzen uitgeloofd die behaald werden als volgt Ringrijden lste prijs A. Sevren te Verre- broeck le pr. E. Broeckaert te Stekene 3e pr. M. Waelput te Zuiddorpe 4e pr. J. Kerckhaert te Stoppeldijk en 5e pr. E. van Waes alhier. Vogelpik: le prijs Art. Baert alhier; 2e pr. Ed. d'Hollander alhier; 3e pr. J. de Blieck alhier4e pr. S. Martens te Lokeren en 5e pr. A. Sevren te Verrebroeck. Ringwerpen le pr. A. Sevren te Verrebroeck 2e pr. A. Dierick alhier 3e pr. Ed. Broeckaert te Stekene4e pr. Fr. de Weert te Klein Sinay en 5e pr. A. Woumans alhier. Bij loting vielen de premien ten deel aan A. de Paepe te Lokeren, Ch. Cerpentier te Stekene en Ed. Modde te Boschkapelle. De premie voor het grootste aantal werd toegekend aan de veloclnb te Lokeren, die voor het verst komende werd niet uitgereikt. Zuiddorpe. Donderdagnamiddag had ten huize van den heer D. Moerdijk alhier, eene vergadering plaats van de afdeeling Axel e. o. van het Nederlandsch onderwijzers genootschap. Met algemeene stemmen w'erd besloten adhaesie te betuigen aan het voorstel van de zuster-af- deeling Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Uit de rekening en verantwoording van den penning- meester bleek, dat in het vorig dienstjaar. was ontvangen 32,45, terwijl de uitgaven bedroe- gen 29,31, zoodat er een batig saldo was van /3,14.- Daarna kwam in behandeling de be- schrijvingsbrief van de algemeene vergaderincr die dit jaar op 30 en 31 Juli en 1 Augustus a. s. te Haarlem zal gehouden worden. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer A. Geerards te Koewacht en tot plaatsvervangend afge vaardigde de heer H. R. Karstel alhier. In Oostelijk Zeeuwsch-Ylaanderen wordt in de laatste weken een levendige handel in jonge paarden gedrevenvoor tweejarige veulens vooral worden hooge prijzen besteed van 300 tot 400. De aankweek van veulens is in de laatste jaren hier zeer toegenomen waar voorheen op vele hoeven slechts een of twee merries met veulens werden aangetroffen, is het tegenwoordig geene bijzonderheid er 4 tot 8 te vinden. De fokkerij is voor vele landbouwers een belangrijke bron van inkomsten bij de hooge prijzen, die voor de veulens besteed worden, welke goede prijzen niet alleen hun oorzaak vinden in de groote vraag naar veulens, maar ook in de kwaliteit der dieren, omdat hier de kweekers tegenwoordig bijzondere aandacht wijden aan goed fokmateriaal. Nog eensi SCaiibemesting op kleigrond. Te Heurne is Woensdagmorgen de 12jarige W. L. bij het uithalen van vogelnestjes uit een boom gevallen. Hij bekwam zulke hevige wonden, dat hij spoedig overleed. In zake de vernieling door een betrokken huurder in en om een boerenplaats in het dorp N. in de gemeente Gaasterland aangericht, wordt, in aansluiting van hetgeen is gemeld, thans nog medegedeeld, dat ook de zoogenoemde val-balken in de schuur doorgezaagd waren 6n daarna gehecht met een paar spjjkers(tjesj. Was dit niet ontdekt, dan zouden in de a. s. hooiing persoonlijke ongelukken hebben kunnen gebeuren daar deze balken dan gebruikt worden. Om de huizinge was zelfs de mestvaalt niet yergeten ze bevatte hoopen takken, wat al leen lastig is bij het vervoer, maar bovendien glasscherven, die in de weide voor het vee be paald gevaarlijk zijn. Een onzer Brabantsche scherpschuttersver- eenigingen ontving, vertelt de Noordbrab., dezer dagen 'n collegiale uitnoodiging, eigenhandig geschreven door den president eener zusterver- eeniging, welke luidt als volgt scherp schutters gezelschap Proedep min geves digt bij den heer m beerens (plaatsnaam wegge- laten) fienanci jurij hebben de eer u te be rig ten dat onze ver een niggong heeft beslooden om op zondag 27 juni een prijz ver schieet ding te geeben 1 prijz een verguld zilveren eere krius 2 prijz een zilver medullie 3 pri]Z een III II III en verders nog een nigge personeele prijz sen een horloosie en een wekben en nig een nigge ander renprijz sen in leg gelt 30 cent ber schut. ter en elkses dal moed versien zijn van 3 geweer ren in dien er niest meer dan 2 per zoonen ned een ge weer tnooge schiet den het regele ment wort voor ge luzen circa 12 uren. preese dent. Inbrekers zijn in de kathedraal Saint Etienne te Limoges bezig geweest. Zij hebben een twaalftal kostbare zilveren en gouden kelken, kandelaars en andere voorwerpen van kunstwaarde uit de 15e en I6e eeuw meegenomen. Men schat de waarde op 100,000 francs. Een verslaggever van het Hbl. van Ant- werpen heeft den machinist van den expres-trein, Van Winckel, ge'interviewd. Van Winckel verklaarde het volgende ,/Tot op het laatste oogenblik heb ik niets abnormaals bemerkt. De signalen waren op hun plaatsde baan was //Vrij" en ik reed dus met reglementaire snelheid door, toen ik eensklaps aan den tweesprong gericht werd op de baan, waarop de trein van Lier stond. En daar zag ik, op geen 50 meters van mij af, den stilstaanden trein ik zweer voor God dat ik het bovenmenschelijke heb gedaan om te stoppen ik heb de rem doen werken, maar om den stoorn om te leggen was het te laat. Wat voeldet gij in dit tragisch moment? Toen ik het onvermijdelijke zag aankomen, zeide ik tegen mijn kameraad, den stoker ,,'t Is er mee gedaan Maar ik had de woorden nog niet uitgesproken- of we zaten boven op den trein van Lier. Van den schok viel ik op de knieen, doch ik kon bijna onmiddellijk opstaan. Hebt ge er niet aan gedacht, van uwe loco- motief te springeD. Eu mijn reizigers dan Neen, mijnheer die schuldige gedachte is mij geen oogenblik door het hoofd gevaren. Over de eerste oogenblikken der slacktjng zeide Van Winckel Ik mag honderd jaar worden, dat tooneel vergeet ik nieteen slagveld kan niet ijselijker zijn en ik ril nog als ik er aan denk. Toen ik met mijn stoker van de locomotief stapte, zagen wij onder de machine een vrouw liggen. Wij hieven het hoofd wat op en hielden het in de handen 'tis toen, dat ik als zinue- loos ben gaan loopen Van Winckel ontkende dat iemand hem signalen gaf met vlaggen, en zeide dat dit onmogelijk kan gedaan zijn, vermits hij, eens op de verkeerde lijn, bijna onmiddellijk boven op den ongelukkigen trein zat. Hoe legt gij uit dat uw trein niet geleden heeft Door de zwaarte der locomotief die ik voerde. Zij is tusschen de 60 a 70,000 kilo's zwaar terwijl zij de achterste rytuigen van den trein van Lier plat drukte, diende zij als stootbalk voor mijn trein. Enkel eenige platen van voren zijn ingedrukt. Hadde ik een lichte locomotief ge- voerd, dan zouden wij niet 36 dooden, maar wel er een lOOtal te betreuren gehad hebben. Hoofdpijn. Aan het slot van een be- langwekkend artikel over hoofdpijn, door Dr. Ch. Bles geschreven in het weekblad //Moleschott", komen de volgeude voor de omgeving van een koofdpijnlijder wetenswaardige opmerkingen voor: Is een aanval van pijn opgetreden, dan moet men zorgen, dat de patient niet geprikkeld wordt. Dat wil dus zeggen, dat men zorgen moet voor lichamelijke en geestelijke rustval hem niet lastig met allerlei vragen, die dikwijls niet noodig zijn of best uitgesteld kunnen wordenbreng hem, als hij dat wenscht, in 't halfduister en daar waar het minste gedruiach is (bv. geen muziek.) Men moet weten, dat de nerveuze patient, als hij pijn heeft, vaak de hoogste mate van prikkelbaarheid bereikt heeft alles kan hem hinderen, tot zelfs de vliegen op den wand. Dan moeten dezelfde familieleden, die wellicht bij de meest besmettelijke ziekte niet van 'tziekbed van den patient zouden wijken, niet vinden //dat er geen huis met hem te houden is" en dat hij die ,;kunsten" maar moet afleeren zij moeten voor oogen houden, dat de //lastigheid" van den patient een ziektever- schijnsel is, evenals bv. koorts. Maar de nerveuze patient mag niet vergeten zoolang mogelijk weerstand te bieden, niet te spoedig voile rust te zoekenhij mag niet vergeten, dat hij dikwijls bijzonder veel, soms zelfs 't onmogelijke vergt en zich wel eens wat matigen kan. Van zijn reactie is dikwjjls de ust van een geheel huishouden afhankelijk. DO hind verscliijut Ifnandag-, Woensdag. en Vrijdngnvond, uit^ezonderd op lCee.stdntren. bij de firma T*. J. 1>1C SASDh te Ter ^cinen. In een vorig opstelletje zeiden we, terug te zullen komen op de kwestie, kalibemesting op kleigrond. VVe meenen dit te moeten doen naar aanleiding van de omstandigheid dat de samensteller van het Beknopt verslag der Land- en Tuinbouwproefvelden over 1904, 1905 en 1906 (een publicatie van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel) aan het slot van zijn opstel Proefnemingen omtrent de rentabiliteit van kali bemesting op kleigronden, opwekt tot het nemen van proeven met kalimest op alle lichtere savelgronden waar veel kali aan het bedrijf wordt onttrokken, hetzij door verbouw van bieten en aardappelen hetzij door verkoop van stroo. Die opwekking is als de slotsom te beschouwen, waartoe de samensteller komt aan de band van de verkregen resultaten, die bij mededeeit en van de redeneeringen, die hij aan de vermelding dier resultaten laat vooral'gaan. Nu zouden wij, bet oog gericbt op de door samensteller medegedeelde gegevens en op die, waarover we zelf bescbikken, de slotsom of conclusie wat ruimer genomen hebben. Immers, wat toeh is het geval Op middelmatig swarm kleigrond onder de gemeente Kappelle werden in 1901, 1902 en 1903 met een kali bemesting steeds zeer goede resultaten verkregen. Op middelmatig zwaren kleigrond in den Nieuwen Kraaiertpolder gaf in 1905 en 1906 een kalibemesting op bieten zeer goede uitkomsten. Op vrij zwaren kleigrond in den Anna Jacobapoider op St. Pbilipsland waar veel suikerbieten en aardappelen worden geteeld, gaf eene kainietbemesting van 800 K.G. per H. A. een zuivere wiust van f 40 per LI. A. Zoo bet meergenoemd beknopt verslag. Waaraan wij dit kunnen toevoegen De twee kaliproefvelden, die in 1907 in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen op middelmatig zware klei werden aangelegd gaven de volgende uitkomsten a. fit den Kleinen Ferdinanduspolder onder de ge meente Koewacht verkreeg men door aanwending van oOO K.G. patentkali per 11.A. een meer-opbrengst van 6025 K.G. groote en 656 K.G. kleine aardappelen. b. In den Zandepolder onder de gemeente Hontenisse gaven 500 K.G. patentkali en 1000 K.G. kainiet per H A. respectievelijk 10,i00 K.G. en 14,180 K.G. suikerbieten meer. Dat bedenkende zouden wij onze conclusie aldus geformuleerd hebben: Niet alleen op alle lichte zavel- gronden maar ook op alle middelmatig zware kleigronden waar veel kali aan bet bedrijf wordt onttrokken hetzij door den verbouw van bieten en aardappelen hetzij door den verkoop van stroo is bet eene zaak van belang, dat de landbouwers door zorgvuldig genomen proeven nagaan, of een kalibemesting niet rendeert,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1