Predikbeurten. Donderdag 28 Mei (Hemelvaartsdag). Gemengde berichten. Telegrafische berichten. van de stuwkracht niets zien kan, deze wordt door eene onzichtbare macht voortgebracht. Op het afgesloten terrein was het publiek niet bepaald ruim tegenwoordig, daar buiten wachtte een groote massa op de dingen die komen zouden. In de St. Crt. no 123 is opgenomen de oprichtingsakte van de N. V. Vereenigde Nederlanden," maatschappij tot het verzekeren van paarden en runderen en daarmede gelijk te stellen dieren tegen schade ontstaan, le bij sterfte, en 2e bij invaliditeit, te Hulst. Naar men verneemt zal het a. s. lie zomerfeest der Christ. Jongelings Vereenigingen //Ring Zeeuwsch-Vlaanderen W. D." gehouden i worden in begin van Juli te Schoondijke, op eene weide van den heer Anth. de Hulster aldaar. Kon. best, is benoemd tot substituut- ofhcier van justitie bij de arrondissements- rechtbank te Middelburg, de heer Mr. K. W. H. \an Lidth de Jeude, thans substituut-otficier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Axel, 26 Mei. In de heden gehouden ver- gadering van stembevoegde ingelanden van den polder //Noord" werd het dijkgeschot met f 1 per hectare verhoogd en vastgesteld op f 1,75. Hoek, 26 Mei. In de heden gehouden ver- gadering van het waterschap Loven en Wil- lemskerke werd aan de IJzendijksche stoomtram- wegmaatschappij gedurende 20jaren eene bij drage verleend van 100 per jaar. De jaarwedden van den dijkgraaf, van ieder der gezworenen en van den ontvanger-griffier werden verhoogdrespectievelijk met 14, 7 en f 25. Op de aanbevelingslijst ter benoeming van een dijkgraaf in de plaats van den heer A. 1 ranse, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werden geplaatst de heeren F. W. Dekker, P. Jansen en Joz. de Jonge. Op die voor een gezworen in de plaats van den heer M. de Regt, die geene nieuwe candi- datuur wenschte, de heeren G. Tollenaar, F. Drab be en R. J. Scheele. De heer W. Geelhoedt werd herbenoemd als afgevaardigde in het waterschap De Nol. Het dijkgeschot werd bepaald op f 6 tegen 9 in den vorigen dienst. IJzendijke. Bij de gisteren gehouden ver- kooping van Domeingronden in den ten jare 1907 bedijkten polderin den Braakman, gemeenten Biervliet en Philippine ten overstaan van Notaris Zijlstra werden de volgende prijzen besteed Kavel 1 bedijkt schor groot 1,53,40 H.A. weg en sioot 0,03,80 H.A. voor f 3550. Kavel 2 bedijkt schor groot 1,52,90 H.A. weg en sloot 0,04,10 H.A. voor f 7045. Kavel 3 bedijkt schor groot 3,05,00 H.A. weg en sloot 0,08.10 H.A. voor 2030. Kavel 4 bedijkt schor groot 3,29,20 H.A. weg en sloot 0,11,20 H.A. voor 5059. Kavel 5 bedijkt schor groot 2,78,50 H.A. weg en sloot 0,07,60 H.A. voor 4625. Kavel 6 bedijkt schor groot 2,46,10 H.A. weg en sloot 0,07,60 H.A. voor 3670. Kavel 7 bedijkt schor groot 2,16,10 H.A. weg en sloot 0,07,60 H.A. voor 5710. Kavel 8 bedijkt schor groot 2,01.20 H.A. weg en sloot 0,07,06 H.A. voor 2276. Kavel 9 bedijkt schor groot 1,00,50 H.A. weg en sloot 0,03,80 H.A. voor 5618. Kavel 10 bedijkt schor groot 1,02,10 H.A. weg en sloot 0,03,80 H A. voor 1055. Kavel 11 bedijkt schor groot 2,15,30 H.A. weg en sloot 0,08,70 H.A. voor 8756. Kavel 12 bedijkt schor groot 2,09,10 H.A. weg en sloot 0,06,40 H.A. voor 4760. Kavel 13 bedijkt schor groot 2,23,90 H.A. weg en sloot 0,07,80 H.A. voor 4600. Kavel 14 bedijkt schor groot 2,31,40 H.A. weg en sloot 0,08,00 H.A. voor 5462. Kavel 15 bedijkt schor groot 2,36,20 H.A. weg en sloot 0,07,70 H.A. voor 8605. Kavel 16 bedijkt schor groot 1,94,80 H.A. weg en sloot 0,06,90 H.A. voor 3375. Kavel 17 dijk groot 1,09,00 H.A. voor 4715. of zijn hart met het mes te zoeken. Spoedig bereikte het bericht hiervan ook de Pesca's eii verschrikte den ouden heer niet weinig, want hij kende de onverbiddelijke wraaklust zijner landslieden. Aan Fernando werd hierover uit- voerig geschreven en men waarschuwde hem dringend, terug te keeren, voor men hem daar- toe opvorderde. De verdenking, dat de jonge Pesca Cesar gedood had, nam weldra zulke afmetingen aan, dat de aanhangers der beide familien dreigend tegenover elkander stonden en er van weers- zijden harde woorden vielen. Angelo Pietri sprak, op grond der mededeelingen van zijn zoon de geruchten, welke den jongen Pesca beschul- digden, met kracht en klem tegen doch men geloofde niet, dat het hem daarmee ernst was, en zocht veel meer achter zijn verdediging van Fernando het oogmerk, dezen gerust te stellen, opdat hij huiswaarts zou keeren. (Wordt vervolgd.) 't Gebeurde Zondag te Groningen met den middagtrein die van Holland komt. Ze hadden een heele reis gehad en warep wat blij dat ze ter plaatse waren. De f ami lie stond bij den trein om hen af te halen. Ge- zoen en banddrukken. Een groote sportkar werd met pakjes en kindergoed opgeladen, en voort ging het langs den Singelweg, de Em- mabrug over naar de stad. Plotseling bij het plantsoen gekomen een gillende kreet. Waar is Toos (het kleinste kind van 2 a 3 jaar.) Toos mankeerde en toch wisten ze bepaald zeker, dat zij het bij aankomst in den trein nog gezien meenden te hebben. Vliegensvlug gaat het weer terug naar het station, onder luid roepen en weeklagen waar men al spoedig Toos aan de hand van een reiziger aantrof. 'tKind was heel eenvoudig vergeten mee te nemen. 's Was ook zoo. druk. //Kan ik overal om denken beet de vrouw haar echtvriend nijdig toe. "V oor de rechtbank te Rotterdam stonden gisteren terecht P. v. D., 18 jaar, schilder knecht en J. d. L., 20 jaar, metselaar, beiden te Stellendam, beklaagd van zaakbeschadiging. Beide jongens zijn werkzaam geweest in een keet van de firma Steen en Arnst. staande te Stellendam. Op 24 Maart nu was de eerste geklommen op het met asphaltpapier gedekte dak van die keet. Zijn medebeklaagde was hem hierbij behulpzaam geweest, door hem op zijn rug te laten staan. Hij had toen een gat in het papier gesneden en door de daardoor ontstane opening een emmer met faecalien uitge- stort, die hem door den tweeden beklaagde was aangegeven. De keet was netjes behangen en geschilderd. Een en ander was beschadigd door de faecalien die er tegen gespat waren. Als reden voor hun daad gaven beklaagden niet anders op dan dat zij uit een ;/grapje" hadden gedaan. Een duur //grapje" Want het O. M. eischte voor ieder 14 dagen ge- vangenisstraf. Te Breda viel Maandagmiddag zekere v. Gastel, timmerman, van het dak van een huis, van een hoogte van 15 M. Hij werd met gespleten schedel opgenomen en is kort daarop overleden. Te Ochten is Maandagmorgen de 29jarige schippersknecht van het vaarcuig *Niederheim XI", J.", uit Amsterdam, bij bet zetten van een pomp in het ruim, overboord gevallen en ver- dronken. Nesten uithalen. Men schrijft uit Bloemendaal aan het Hbid. Vogelvrienden mogen weer werkzaam zijn, want hoe hard de vogels het te verantwoorden hebben, blijkt uit het volgend staaltje van af- keurenswaardige sport bij de plattelandsjeugd. Een dame, die op een dorp hier in de buurt een kinderbondclubje leidt, sprak onlangs ook over het nestjes-uithalen met de jongens van het dorp. Bij die gelegenheid werd haar met trots een jongen genoemd, die al 80 eieren had uitge- haald. Tachtig eieren door een jongen geen wonder als onze vogelstand vermindert. Men verbaasd zich er eerder over, dat ondanks al die vijanden jongens, katten, kraaien, eksters, laamsche gaaien enz.hoedemaaksters er nog vogels rondvliegen. De dame vroeg den jongens, wat hun ouders daar wel van zeiden •/Die weten er niks van", was het antwoord. z/Brengen jelui die eitjes dan niet thuis //Nee, want vader wil niet dat we nesten uithalen". z/Maar, wat doen jelui er dan mee?" //Uitzuigen, juffrouw, 'tis wat lekker, hoor Vogelvrienden moeten eens over dat antwoord nadenken. Mij was dit motief van nestroof nieuw niet voor ekster en kraai, maar voor jongens. Ik dacht, dat zij nesten uithaalden om de eieren te verzamelen, er snoeren van te maken maar ze doen het nu om de lekkernij. Het kwaad krijgt nu een nieuwen leelijken kant en het zal er moelijker door worden uit te roeien. J Want met jongens, die eieren thuis brengen, is nog eens te praten, maar jongens, die stiekem eieren uitzuigen en de leege schalen vertrappen, ontsnappen aan onze controle. De vogelvrienden mogen dus dubbel waak- zaam zijn, en overwegen wat tegen deze ver- keerde uiting van snoeplust der jeugd is te doen. In den loop van Dinsdagmorgen vervoegde zich tot drie malen toe de expeditieknecht W. V., ten kantore van de firma Karl Schroers, cargadoors en expediteurs te Rotterdam met het verzoek om hem weder in dienst te nemen. Bij de firma was hij Zaterdag ontslagen. Tel- kens was in af'wijzenden zin op zijn verzoek beschikt. Gisterochtend om half twaalf ging hij regelrecht naar het prive-kantoor, waar de procuratiehouder, de heer 'Johs. Mackenzie, ge- zeten was, en toen deze nogmaals herhaalde, dat van een opnieuw in dienst nemen geen sprake kon zijn, haalde V. een revolver te voorschijn en loste op den heer Mackenzie een schot. Deze, die het mikken met het wapen door den ontslagen expeditieknecht opmerkte, bukte snel en redde zich daardoor waarschijnlijk het leven. Toch vyerd hij boven op het hoofd, hoewel licht, ge- wond door den kogel die zijn schedel schramde. De op het kantoor der firma Karl Schroers op dat oogenblik aanwezige bedienden snelden toe en grepen W. V., die in een oogwenk ont- wapend was. In zijn bezit zijn een 40 patronen gevouden. Dr. Van 't Hoff,|wiens hulp men in- riep, heeft den heer Johs. Mackenzie verbonden. De ontslagen expeditieknecht is naar het politiebureau in de Witte de Withstraatgebracht. In Friesland is de rnagere fabriekskaas zeer goedkoop. Ze kost 4 cent per pond. Waar nu de prijs van mais zeer hoog, het eiwitge- halte van kaas groot is en dus de voederwaarde daarvau ook belangrijk, zijn Friesche boeren begonnen varkens te mesten metkaas. De krulstaarten lusten dit voeder zeer gaarne en gedijen er goed van. In den Zuidwesthoek van bovengenoemde provincie zegde een landheer zijn pachter de huur op. Deze heeft voordat hij de woning verliet, overal de verf met teer besmeerd, de beide regenbakken met mest verontreinigd de goten weggebroken, en paneelen doorboord, alle sloten en krukken uit de deuren genomen, de zware steunbalken in de hooischuur beschadigd en alle kleinere steunbalken of juffers doorgezaagd. De aangebrachte schade beloopt over de duizend gulden naar men zegt. Het drinkwater voor het vee in de sloten is bedorven en als het polderbestuur niet tusschenbeide gekomen was had de booze boer het land laten verdrinken, waardoor dit ernstig schade zou hebben geleden. Zondag heeft te Tilburg de heer v. Sp. een vierjarig kind van v. Sch. met zijne dog cart overreden, zoodat het terstond een lijk was. Te Hees, bij Nijmegen, is Zondag het dochtertje van Van D. bij het wippen op een kar er onder geraakt. Met ingedrukte borst werd het kind opgenomen. Even later was het overleden. De conducteurs en wagenbestuurders van lijn 3 te Amsterdam kunnen gedurende acht dagen niet in hun wachthuisje, dat aan het einde van de lijn Linnaeusstraat bij de Mauritskade geplaatst is. Het sluiten van het huisje is een strafmaatregel van de tramdirectie. Er was n. 1. in het wachtlokaaltje een manifest opgehan- gen voor de antimilitairistische meeting. Den conducteur of wagenbestuurder, die het papier opgehangen had, werd verzocht zich aan te melden bij de directie. De schuldige maakte zich niet bekend, waarna de tramdirectie overgiug tot den genoemden strafmaatregel. Een grappenmaker had de aardigheid op het wachthuisje te schrijven //Onbewoonbaar ver- klaarde woning." Spoorwegnamp te Contich. Maandag is het parket uit Antwerpen naar Contich gegaan voor een verhoor van den wis- selwachter Van Tuyn. De het parket verge- zellende dokter vond den verdachte in een zoo- danigen staat van uitputting, dat elk verhoor onmogelijk was. Men is toen overgegaan tot het stellen van vragen aan het overige spoorweg- personeel. Allen verklaarden dat Van Tuyn vergeten heeft den hefboom van den wissel om te werpen, of dat dit te laat is gebeurd. Men verzekert, dat het ongeluk bij Contich oorzaak zal zijn van uitkeeringen, grooter dan in Belgle ooit werden betaald. De te Borgerhout wonende 38jange bakker Clabaerts is, tengevolge van het ongeluk, krank- zinnig geworden. Hij bevond zich in den suel- trein van Antwerpen naar Brussel, waarmee ret ongeluk plaats had. Hij liep slechts een lichte verwonding aan den neus op, doch het schijnt, dat hij tevens een hersenschudding kreeg. Den volgenden dag sprak hij voortdurend op verwarde wijze over het ongeluk en den nacht daarop scheurde hij zijn kleeren stuk en vernielde alles wat onder zijn handen kwam. Balion-ratatp. De New-Yorksche Sun meldt uit Oakland de plaats tegenover San Francisco aan de Baai dat daar Zaterdag een afschuwlijk ongeluk is gebeurd. Met een bestuurbaren luchtballon, den //Great Morell" werd te Berkeley, vlak in de buurt, een opstijging uitgevoerd. De //Morell", nam in het schuitje zestien passa- giers mee. Het reusachtige luchtschip, was 't eigendom eener aandeelen maatschappij, die zich den bouw van luchtpassagiersschepen voor 't ver- keer tusschen de groote steden van Amerika en over den Atlantischen Oceaan ten doel stelde. De oprichter, Morell, had reeds een kapitaal van 24 millioen gulden bijeengebracht. Volgens de prospectussen, wilde men d§ luchtschepen der //National Airschip Company of America" voor 500 passagiers inrichten, en hen, wat luxe betreft, doen eveoaarden met de Atlantische booten. De verongelukte //Ariel", die als proef diende, wat't grootste luchtschip, dat tot dusver gebouwd werd. Het was 450 voet lang, terwijl de ballon 500,000 kubieken voet mat. Vijf gasolinemaehines, elk van 40 paardekracht, waren op gelijken afstand aan- gebracht. Morell, die den proeftocht meemaakte, noemde den ballon onverscbeurbaar, hoewel deskundigen er reeds voor gewaarschuwd hadden, dat het voertuig onmogelijk den last zou kunnen dragen. Op een hoogte van 300 voet werden twee machines in beweging gezet. Voor men nog zien kon, of het luchtschip zich verder bewoog, ging het schuin staan in een hoek van 45 graden, met den voorsteven naar beneden. De passagiers konden niet naar boven klimmen en hielden zich wanhopig vast. Alieen de loods Byrne klauterde naar 't hooge eindhy bleef dan ook ongedeerd. Door de zware gasdrukking sprong de ballon ten slotte uiteen. Eerst daalde hij langzaam, doch ongeveer 75 voet boven den zeespiegel, scheurde hij verder en vloog toen in razende vaart naar beneden Met donderend geraas kwam hij op aarde terecht en begroef de passa giers onder de puinhoopen. 't Duurde geruimen tijd, eer men de ruine verwijderd had. Zeven personen waren ernstig gewond, waaronder verscheiden levensgevaarlijk. Morell zelf deed een beenbreuk en inwendige kneuzingen op. Overigens bleek de ramp minder ernstig, dan men in de eerste opwinding vreesde. Bij den aanleg van een hoogdruk-wafer- leiding bij Netstal, in het kanton Glarus, is een ernstig ongeluk gebeurd. Bij een drukking van ongeveer 10 atmosfeer sprong het deksel van een, ruim een meter breede buis, en het water stroomde er uit, met zich voerende men- schen, zand, balken en ander materiaal. Drie mannen, onder wie een jonge ingenieur, vonden den dood, en vier werden gewond, van wie een ernstig. Politiken, het Kopenhaagsche blad, heeft een grap uitgehaald, die tevens een handige reclame was, zoowei voor dat blad als voor twee rijwielmerken. Het blad loofde eenheeren- en een damesfiets uit, die men op de volgende manier kon verwerven Zondagmiddag tusschen vijf en zes uur zou- den een heer en een dame, beiden op een fiets, maar verder aan niets herkenbaar, zich afzonder- lijk op een aangeduiden weg begeven. De eerste fietsende heel, die den fietsenden Politiken-man tegen kwam, dezen toeriep Geef mij de fiets van Politiken en bovendien het laatste nununer van dat blad in den zak had, kreeg de uitge- loofde heerenfiets. En zoo met de damesfiets. Het wemelde Zondag op den aangeduiden weg van fietsers en fietsters, die elkaar bij't ontmoeten al maarGeef mij de fiets van Politiken toeriepen. Op een plaats van den weg werden er in een half uur tijds ruim 1400 fietsen geteld. Politiken van gisteren geeft de portretten van den heer en de jongedame, die de twee fietsen gewonnen hebben. Beiden verzekerden een nieuwe fiets bard noodig te hebben. Te Philadelphia botsten twee voile elec- trische trams in snelle vaart tegen elkaar, vermoedelijk door een fout van den wissel- wachter. Beide wagens werden vernield, en de inzittenden naar alle richtingen op den weg geslingerd. Drie werden er gedood, vijf zullen hun wonden niet overleven en zeventig anderen werden gewond, verscheidene ernstig. 's Gravenhage, 27 Mei. Tweede Kamer. De bespreking van de belangen der werklieden bij 's Rijksinstellingen werd ingeleid door den heer Passtoors, die lotsverbetering bepleitte, voor tal van categorien van personen. De heer Helsdingen deed hetzelfde, na eerst te hebben aangedrongen op rekening houden met de vakorganisaties bij het vaststellen van loon en arbeidsvoorwaarden. De tegen den wil der arbeiders ingestelde groepsvertegenwoordi- ging was zijns inziens niet anders dan een paskwil gebleken. Hervormde Herk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Da. G. v. Dis. Gereformeerde Herken. Ter Nenzen. 9 n., Ds. J. v. d. Berg. Zaamslag A. 9 u., Ds. R. Hamming B. 9 u., leeskerk. Hoek. 9 u. leeskerk 2 u. Ds. D. Pol van Vlissingen. (■erefurineerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., leeskerk. (lud-Kereformeerde semeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., Ds. Ruben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2