Ter Neuzensche Courant. Zaterdag1 23 Mei 1908. 48e Jaargang. ONDERZOEK MELK. Binnenland. No. 5151. TWBBDl! Predikbeurten. Donderdag 28 Mei (Hemelyaartsdag). Vreeselijk spoorwegongeluk te Contich. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag. Staatsexploitatie van Spoorwegen. Aan de orde is de voortzetting van de be- raadslaging over de motie van de heeren Bos c. s. voor exploitatie van spoorwegen van Staatswege. De beer Plate begrijpt niet, dat men van de motie praktisch resultant kan verwachten. De bedoeling van de voorstellers toch kan en mag niet anders zijn dan door een Kamervotum pressie uit te oefenen op de Regeering. Hoe denken de voorstellers de zelfstandig- heid der directie te regelen Welke zal de taak zijn van de Rekenkamer Hoe zullen de tarieven worden vastgesteld Hoe zullen de contracten worden afgesloten Deze en meer andere kwesties moeten eerst klaar en duidelijk tot oplossing worden gebracht. Spreker s conclusie is dat in deze zaak voor een motie geen plaats is. Z. i. hadden de voorstellers beter gedaan, indien zij zich destiids in navolging van Zwitserland, hadden beperkt tot het ricbten van den wensch tot de Regeering de zaak in onderzoek te nemen. Vervolgens trad spreker in een weerlegging van het betoog van de heeren Bos en Trenb. In Duitschland zijn de groote werkgevers zeer tevreden met de staatsexploitatie, gelijk °°k de groote agrariers. Maar de kleine burgers delven er het onderspit. De Duitsche staatsspoorwegen geven ook geheime restitutie aan de groot-industrieelen. Zoodra de Staat optreedt als vervoer-exploitant, ontstaat ook een sterk antagoDisme tusschen spoor-en waterwegen. Vandaar het streven van Pruisen om Rijn en Elbe te belasten voor watervervoer. En wat Belgie betreft, betoogt spreker uit- voerig, hoe slecht de spoorwegtoestanden daar zijn. Dat de heer Bos dit kreupel stokpaardje had binnengeleid als een krachtig reclamepaard, schrijft spreker toe aan het lidmaatschap van den heer Bos van de Nederlands-Belgische ver- broederingscommissie. Er wordt in Belgie niet tijdig ingegrepen om misstanden in het spoorwegwezen radicaal te verbeteren. Wat den heer Ireub betreft, deze ziet over het hoofd het verschil tusschen een gemeente- of Staatsbegrooting en een commercieele balans. De eerste is een kasbegrooting, maar bij de tweede staan tegenover elkander de baten en lasten, en is hoofdzaak dat de eerste de laatste overtreffen. Naar aanleiding van de grievende beschuldi- gingen van den heer Treub omtrent geheime restituties en contracten, dringt spreker met klem aan op een ernstig onderzoek door den Minister van Waterstaat naar de juistheid dier beschuldigingen. Tenslotte dringt spreker er op aan, dat men den spoorwegmaatschappijen de behulpzame hand biede om te voldoen aan alle eischen van ons veeleischend publiek. De heer Schaper verdedigt Staats-exploitatie, welke, naar hij betoogt, geen socialistisch karakter draagt. In elk geval is de tegenwoordige toestand onhoudbaar. Spreker wijst daarbij o. a. op de ongelijkheid op het gebied van het verkeers- wezen bij de concurreerende maatschappijen. De eene maatschappij geeft kilometerboekjes, de andere tienrittenboekjes, met allerlei on- gelegenheden voor den reiziger. TER NEUZEN, 22 Mei 1908. Ps. D. Jansen, predikant te Barneveld, heeft bet beroep bij de Geref. gemeente (Vlooswijk- straat) alhier, aangenonien. Tot kerkelijk ontvanger bij de Ned. Herv. gemeente alhier is benoemd de heer H." J. van den Ouden. Zooals wij reeds meldden zal vanaf Maandag 25 Mei tot en met Dinsdag 2 Juni van 9 uur 's morgens tot 7 nre 's avonds de heer Farman met zijn vliegtoestel te Gent proefnemingen houden. De heer Farman heeft met zijn toestel reeds op eene hoogte van 6 meters gevlogen over een afstand van een kilometer. Hij heeft thans een weddenschap aangegaan van 12000 fr., om met 2 personen aan boord van zijn //aeroplane" dezelfde reis te doen. Te Gent zullen de proefnemingen gehouden worden op het groot plein tegen de nieuwe dokken (Sassche poort). Zaamslag, 22 Mei. Ingelanden van den Krekepolder benoemden Woensdag 1.1. totdijk- graaf de heer W. de Mul, af'tredend, en in de plaats van S. de Mul tot plaatsvervangend dijk- graaf J. R. Scheele. Aan den Zaamslagpolder werd een bijdrage van 1000 aangeboden voor de kosten van verharden van den dijk van dien polder bewesten de buurtschap Reuzen- hoek. Het gevraagd subsidie voor een stoom- tramverbinding Zaamslag-Ter Neuzen werd voorwaardelijk toegestaan. Het dijkgeschot werd bepaald op 3,80 per hectare. In de op Donderdag jl. gehouden ver- gadering van ingelanden van den Groote Huis- senspolder werd de rekening over 1907/08 vastgesteld met een goed slot van 2520. De postkosten van vergadering van ingelanden, werd tot de helft van het vroeger toegestaan bedrag teruggebracht. Het dijkgeschot voor 1908/09 werd bepaald op 6,50 per hectare. Besloten werd om de Polderstraat vanaf den Kwakkelschen dijk tot den Kamperschen weg, den dijk van af den Kamperschen weg tot de hoeve van Joz. Zegers, en een grindweg bezijden Poon- haven door bekeiing te verbeteren," mits voor de kosten ad 20000 een geldleening tegen 4H/0 kan worden aangegaan en waarvan de aflos eerst na 30 jaren aanvangt. Tot gezworen werd herbenoemd de heer F. de Ruijter. Axel, 21 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder //Coegors" werden tot gezworenen gekozen de heeren W. Dieleman Pz., in plaats van den heer P. Dieleman, die bedankt had, en K. de Koeijer te Ter Neuzen, in plaats van wijlen den heer L. de Koeijer. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 3,50 per hectare. Het traktement van den ontvanger-griffier werd verhoogd met 25 en gebracht op 150. Subsidie werd verleend aan het comite voor aan leg van tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen gedurende 5 jaren ad 46 per jaar. Gevraagd was voor het tijdvak van 20 jaren. Axel. Voor deelneming aan het op 29 Juni a. s. alhier te houden festival hebben zich de navolgende gezelschappen aangegeven z/De Vereenigde Werklieden", harmonie, Ter Neuzen; Koninklijke Maatschappij //St. Cecilia", fanfare, St. Gilles-Waas Vlijt en Volhardiug", fanfare, Hulst//Ons Genoegen", fanfare, Zuid- dorpe//Elk naar zijn Krachten", fanfare, Hoek jfDe Eendracht", fanfare, Koewacht//Door eigen Hulp", fanfare, Graauw-Zandberg//De Volharding", fanfare, Zaamslag, en //Oefening kweekt Kunst", fanfare, Schoondijke. Met //Concordia" van Axel medegerekend zullen ongeveer 290 werkende leden deelnemen aan het ensemble-nummer, dat zal worden uit- gevoerd voor de verschillende gezelschappen hunne twee opgegeven muziekstukken op de kiosk zullen spelen. Axel, 22 Mei. Zonder brand te veroorzaken is tijdens het onweder van gistermiddag de bljksem geslagen in de schuur van den land- bouwer P. Dees bij de Axelsche Sassing alhier. Door onbekende oorzaak is hedennacht afgebrand schuur en wagenhuis, staande op de hofstede van den landbouwer P. de Putter Jz., in den polder Beoostenbleij-benoorden te Axel. De brandweer, die ongeveer half een werd gealarmeerd, was zeer spoedig ter plaatse. In de vlammen zijn omgekomen 7 werkpaarden, 2 veulens, 2 stieren en 4 kalvers, terwijl ook bijna al de landbouwgereedschappen zijn ver- loren gegaan. De schade wordt door assurantie gedekt. Mede is verbrand, de opbrengst van 9 gemeten vlas, die in de schuur was geborgen en toebehoorde aan W. Dieleman Fz. te Ter Neuzen. Sas van Gent, 22 Mei. Gisterenavond om- streeks 7 uur werd onze brandweer gealarmeerd voor een brand in de spiegelglasfabriek. Ieder spoedde zich naar de plaats des onheils, ook de brandweer was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet te werken, daar bij aankomst bleek. dat men den brand meester was geworden met eigen personeel. De brand die zich in het eerst erg liet aanzien was ontstaan in de berg- plaats voor houtskolen, waarop een ventilator is geplaatst. Vermoedelijk is hierdoor een vuurvonk in de bergplaats gekomen, die zich aan de licht brandbare houtskolen meedeelde. Koewacht. Woensdagmorgen werd alhier eene openbare vergadering van den gemeente- raad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Na het lezen van een paar ingekomen stukken, welke voor kennisgeving werden aan- genomen, ging men over tot de benoeming van een telefoonhouder in plaats van den heer Edmond Vermandel, die tegen 15 Juni a.s. eervol ontslag had aangevraagd. Er waren 3 sollici- tanten. Met algemeene stemmen werd benoemd de heer Pr. v. d. Walle alhier. Besloten werd op voorstel van het hoofd der school aan den Ouden Molen een tijdelijk onder- wijzer aan te stellen voor den tijd, dat in de vacature wegens het vertrek van den heer J. F. Andriessen naar Boschkapelle niet is roorzien. Burgemeester en Wethouders zullen met den heer arrondissement-schoolopziener zoo spoedig mogelijk in nader overleg treden. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Boschkapelle. Toen de landbouwer P. B. M met zijn wagen aan het Ruischende Gat den dijk afreed, schrokken de paarden van een paar kippen en sloegen op hoi de Bosschestraat in. Nabij de school botste de wagen tegen den gevel eener woning, waardoor de dieren ge- deeltelijk in hun woeste vaart werden gestuit, en men ze eenige meters verder, kon grijpen. Door den schok werd de landbouwer uit den wagen geslingerd, doch gelukkig liet hij de lijn niet los, zoodat hij wel voort werd gesleurd, doch er voor behoed werd, dat de wagen hem over 't lichaam ging, en na met den schrik en een gekneusde hand vrij kwam. Boschkapelle. Bij zekeren G. K., op't ge- hucht Schapershoek wonende, stookte men den oven zoo hard, dat de uit den schoorsteen vliegende vonken het dak aantastten, dat weldra in vlam stond. Doordat het op den middag gebeurde, kon men met behulp der buren, die thuis waren, het vuur meester worden, dat bepaald bleef tot het dak. Gelukkig, want, naar men zegt, was het pand niet verzekerd. Boschkapelle. Donderdagnamiddag. tijdens een hevig onweder, waarbij groote hagelsteenen vielen, sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer A. J. van Vooren, wonende op de Sluis. Spoedig was de schuur met de zich nog er in bevindeude oogst, landbouwwerktuigen en rijtuig een prooi der vlammenhet rundvee werd met groote moeite en gevaar er uit gered door de oudste dochter en eene buurvrouw. Het belendende woonhuis, varkenshok en groote stroostapel bleven gespaard. Yerzekering dekt de schade. Van Vooren bevond zich met zijn oudsten zoon te Stoppeldijk op den koopdag der gebr. Adriaansens, waar men hen het ongeval kwam mededeelen. Stoppeldijk. De verkooping van den kapitalen boereninspan der gebroeders Adriaansens was buitengewoon druk van heinde en verre waren belangstellenden per rijtuig, per fiets oftevoet gekomen. De talrijke tenten maakten goede zaken. Voor de paarden werden hooge prijzen besteedeen merrie zonder veulen bracht f 900 op, een ander 820, een derde 780. Alle paarden besomden f 10645. Ook het hoornvee was zeer geprijsd. R E C H T S zTfC E N. Arroudissements-Rechthank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Mei het volgende vonnis uitgesproken F. W., oud 33 j., veldarbeider te Axel, is wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericbt, veroordeeld tot 7 dagen ge- vangenisstraf. Zondag 24 Mei 1908. Gisteren namiddag bracht de telegraaf ons het bericht van een vreeselijk spoorwegongeluk te Contich, waarbij talrijke gekwetsten, maar ook vele dooden te betreuren waren. De trein die te 8,49 van Autwerpen vertrekt is te Contich op den trein AntwerpenTurnbout van 8,32 ingeloopen. De ongelukstrein vertrekt, zooals biervoren is gezegd, te 8,32 ure uit Antwerpen en moet te Turnhout aankomen ten 10,21 ure. Deze trein bereikt Contich-kazernen ten 8,55, daar is eene zijlijn op Lier, op welke lijn de trein in de statie blijft stilstaan tot 9,05. Dit was ook gistermorgen het geval. De trein was voornameiijk gevuld met werk- lieden en soldaten en nam te Contich personen op die aan eene bedevaart deelnamen. Het Hbl. van Antw. schrijft De espres uit Antwerpen, 8 ure 49, de trein 226, is zeker en vast een diergenen die onze stadgenooten meest kennen, daar hij niet te vroeg of niet te laat uit Antwerpen naar Brussel vertrekt en als gemakkelijke, snelle trein, altijd veel reizigers meeneemt. Deze trein stopt in de statie van Contich- kazernen te 9 u. L en vertrekt er twee minuten nadien. Aan de zijlijn 100 meters van de statie, houdt hij natuurlijk de baan op Brussel. Heeft nu dezen morgen aan den tweesprong de wissel niet gewerkt Was de wissel niet herlegd, na den doortocht van den trein van Lier-Turnhout Op dit oogenblik wefen wij het nietwij kennen enkel het drama dat een minuut na 9 ure is voorgevallen. De expres van Antwerpen, in stee van door te rijden op de baan, waar hij blijven moest, is de zijlijn opgereden en, alhoewel met ver- minderde, toch nog met redelijk snelle vaart terecht gekomen op den stilstaanden trein van Lier-Turnhout. Zooals wij hooger zeiden, was deze goed ge vuld al de rijtuigen ervan waren bezet. Welnu, de geheele trein werd om zoo te zeggen getelescopeerd, dat wil zeggen geheel in elkander gereden. De waggons schoven in elkander, werden van de baan gedrukt en alien, tot den laatsten toe, beschadigd drie werden geheel vernield, verbrijzeld, in stukken geslagen. En 't is vooral onder de inzittenden dezer Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter onderzoek met Gerbes tolcentrifuge van de melk, die aan de huizen der algemeene kermis den nitslag van het ingezetenen wordt afgeleverd DATUM van onderzoek. N A M E N der Melkverkoopers. WOONPLAATS. UITSLAG van het onderzoek. AAN MERKINGEN. 12 Mei 1908. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. L. B. van Kerkvoorde Gerardus van de Wege Wed. J. van de Gouwe Marinus Machielsen Abraham Koole Jacobus Deij Elias de Koeijer Jan Klaassen Pieter de Kraker Wed. J. van der Meer Willem Frederik Kaijser Cornelia Maas Hubertus Bannier Heudrik Koekkoek Adriaau de Fouw Vrouw Joannes Gerris P. J. Klaaijssen Jan van Driel Hendrik de Koeijer Abraham 't Gilde Jan de Ruijter Michiel H. van Doeselaar Reinier Scheele Hz. J. P. Vercouteren Levin us Dieleman Pieter Loof Franyois Dekker Arend Dieleman J. van den Ende Krijn Dees Jan de Feijter Mz. Wed. D. Faas Az. Ter Neuzen, den 19 Mei 1908. f Cijfers 2,7 tot 2,9 zuivere melk. Cijfers daarboven hooger vet- gehalte. Idem daar beneden melk van twijfelachtigen aard. Ter Neuzen. 3,6 t V 2,8 Hoek. 2,9 2.7 Ter Neuzen. 2,8 Hoek. 3,3 Ter Neuzen. 2,6 3,2 3,1. 3,0 3,2 Zaamslag. 3,2 Ter Neuzen. 3,0 3,0 2,2 2.4 2.8 Hoek. 2,4 Ter Neuzen. 3,2 Zaamslag. 2,9 Ter Neuzen. 3,1 3,0 2,2 2,8 3.5 2,0 3.6 2.8 2.7 3,2 2.9 Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L° Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Hervormde Uerk. Ter Neuzen. 9 n. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Kluisk.il 2 u., Ds. De Boer van Hnlst. Axel. 9 u., en 2 u., Ds. J. B. T. Hngenholtz. Zaamslag. 9 n. en 2 n., Ds. G. v. Die. Hoek. 9 n. en 2 u., Ds E. Kaaras. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Honten Roos. Hulst. 10 n., Ds. De Boer. Gereformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 n., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 n. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. 11. 9 n. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 n., en 2 n., Ds. R. Hamming. a H. 9 n. en 2 u., den Heer C. J. Wielenga, student Vrije Univnrsiteit. Hoek. 9 u. en 2 u., leeskerk. •jierefforiiieerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. Ond-Gereformeerde (gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en u., leeskerk. Lokaal „Klien llai'-zrr" (Kerkboflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kense. Hervormde Uerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 u. en 2 u., Ds. G. v. Dis. kereformeerde Herken. Zaamslag A. 9 u„ Ds. R. Hamming u B. 9 u., leeskerk. Hoek. 9 u. leeskerk 2 u. Ds D. Pol van Vlissingen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5