Gemengde berichten. Het bestuur der spoorwegmaatschappij Mechelen—Ter Neuzen vestigt de aandacht van een ieder op 't bepaalde in het Algemeen Regle- ment, wettelijk bekrachtigd, hetwelk luidt Het is aan elk, wien het uit den aard zijner betrekking niet vrij staat, verboden a. Zich te begeven naar wachtkamers en gaanderijen, van waar de treinen toegankelijk zijn, of het station te verlaten langs eenen anderen dan den daarvoor aangewezen weg b. Zich te begeven in die gedeelten van stations ot op die gedeelten van den spoorweg, welke niet voortdurend of tijdelijk voor het publiek zijn toegankelijk gesteld. In de Dinsdag jl. gehouden vergadering van ingelanden van den Aan- en Genderdijke- poider werd de rekening over het afgeloopen jaar vastgesteld met een goed slot van f 101,71. De begrooting voor den loopenden dienst ver- kreeg eindcijfers in ontvang en uitgaaf van 1701,82" met een dijkgeschot van 5,per H.A. Tot gezworen werd benoemd H. de Zeeuw te Boschkapelle in de plaats van J. Balkenende die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Door den Centralen Raad van Beroep te Utrecht werd gisteren o. m. uitspraak gedaan omtrent het hooger beroep van L. F. te Hulst tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelbnrg, houdende bevestiging der beslis- sing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij de door hem aangevraagde schadeloosstelling ter zake van een hem op 17 October 1907 over- komen ongeval niet wordt toegekend, op grond dat bedoeld ongeval niet geacht kan worden hem te zijn overkomen in verband met de uit- oefening van een verzekeringsplicbtig bedrijf. Fischer was in dienst eener cooperatieve ver- eeniging en belast met het controleeren van het in ontvaugst nemen, laden en verzenden van beetwortelen naar leden en niet-leden der ver- eeuiging, welke werkzaamheden volgens het oordeel van den Raad niet behooren tot eenig verzekeringsplichtig bedrijf. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Het Prov. blad no. 61 bevat een circu- laire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, inhoudende een overzicht van den loop der bevolking in elke gemeente dezer provincie over 1907. Het totaal aantal inwoners bedroeg op 31 December 1907 229.575, tegen 228.345 op 1 Januari 1907. Er werden geboren 3390 mannelijke en 3250 vrouwelijke en er stierven 1591 mannelijke en 1535 vrouwelijke personen. In den loop van het jaar vestigden zich in deze provincie 6533 mannelijke en 6393 vrou- welyke, terwijl 7669 manneliike en 7541 vrou welijke personen haar verlieten. Zaainslag. Bij de Geref. kerk B alhier is tot predikant beroepen Ds. J. H. Jonker te Wormerveer. Zaamslag. De vrijwillige schietoefeningen namen hier onlangs een aanvang met aanvan- kelijk 17 personen. Thans is dit getal geklom- men tot ruim 50. Axel, 20 Mei. In de heden gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder ,/Qapelle", werd tot dijkgraaf herbe- noemd de beer A. P. de Mul en tot gezworen de heer F. Dielemau Wz. Daar de heer Dieleman voor de herbenoeming bedankte werd in diens plaats gekozen de beer P. de Klerk. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 6 per hectare. Koewacht. Maandagavond omstreeks half tien brak plotseling in het stalletje van den landbouwer en voerman Th. Verket, bij het Belgisch grenskantoor, een brand uit, die zich in het begin ernstig liet aanzien. Met vereende krachten wist men echter den brand tot het stalletje te beperken. Een paard, een waakhond, een 20tal postduiven, alsmede wat landbouwge- rief kwam in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Sluis, 19 Mei. Heden had de stemming plaats voor een lid van de Prov. Staten in het district Sluis, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer W. C. de Smidt. Het aantal kiezers bedraagt 4014. Gandidaten zijn de beeren J. G. Gerritsen (lib.), burgemeester van Breskens, Groede en Nieuwvliet, gesteld door een groep kiezers P. van Houte (lib.), burgemeester van Schoondijke, eandidaat der mannelijke spruiten van deze geslachteu dit verhinderd had. Deze afkeer, voornamelijk by Fernando della Pesca aan 't licht tredende, be- perkte den omgang tusschen de familien tot de noodzakelijkste hoffelijkheidsbetuigingen. Aan de andere zyde der bezittingen van de d'Ornano's lagen die der Pietri's, een familie, wel niet zoo oud en rijk als haar naburen, maar van groot aanzien in het geheele land en wie zuiver, ofschoon geen adellijk, Corsicaansch bloed door de aderen stroomde. Met een dochter van dit geslacht was Cesar voor weinige weken getrouwd. (Wordt vervolgd.) vrijzinnige kiesvereenigingMr. P. J. van Borte 1 (antirev.), gesteund door de katholieken. Gekozen is de heer Van Houte, met 1622 stemmen. De heer Gerritsen had 607, de heer Van Bortel 912 stemmen. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage is in hooger beroep behandeld de zaak tegen P. J. B., herbergier en klompenmaker te Olinge, door de rechtbank te Middelburg. tot 14 dageu ge- vangenisstraf veroordeeld, wegens het beletten van een ambtshandeling. Hij had nl. gewei- gerd de politie toe te laten in zijn herberg. Het O. M. bij het hof eischte bevestiging van het vonnis, terwijl Mr. J. Adriaanse, ad- vocaat te Middelburg, vrijspraak pleitte, subs, het opleggen van een lichtere straf. Te Serooskerke had de landbouwer S. eenbij- zonder groot ei van een zijner kippen. Nog grooter bijzonderheid was het, toen bij opening bleek, dat het ei, behalve een dooier en het eiwit nog een normaal ei bevatte met stevige schaal en gewonen inhoud. Te Loon op Zand heeft een boer in het Loonsche Moer Zaterdag bij het omhakken van laag eikenhout, groeiend op een zoogenaamden wal langs een akker, een dikken Keulschen pot gevonden, waarin 571 geldstukken. Onderdeze waren 171 drieguldenstukken en verder zijn het daalders en guldens, alle gedagteekend uit de 17e eeuw. Bii de lijkschouwing van het bij Vaals vermoord gevonden meisje is gebleken, dat geen misdrijf tegen de zeden heeft plaats gehad. Men vermoedt, dat zij is gedood, toen zij zich tegen den aanrander teweer stelde. Het 2jarig dochtertje van de echtelieden J. J. te Beegden viel Maandag gedurende de afwezigheid der ouders, in een kuipje met water en verdronk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een belangrijke inbraak gepleegd in een magazijn van een horlogemaker in de Lange Poten, Den Haag. Vermoedelijk na 2 uur 's nachts zijn de inbrekers in het perceel, dat 's nachts niet bewoond wordt, aan de achterzijde binnen- geklommen, na zich waarschijnlijk toegang te hebben verschaft door in een telefoonpaal te klimmen en van daar over de daken het perceel te bereiken. Een groot aantal gouden horloges is vermist. De daders zijn nog niet opgespoord, Voor zoover kon worden nagegaan, wordt ver mist een waarde van ongeveer 10,000 aan sieraden, waaronder ongeveer 250 horloges. By de zusters der R. K. school van den H. Joannes in de Rustenburgerstraat te Amster dam kwam dezer dagen een meisje, dat een schril tafereel ophing van de ellende bij haar thuis en hulp verzocht. Toen daarop de zuster- portier zich even had verwijderd, bemerkte zij bij haar terugkomst, dat het zich by den ingang bevindende offerblok opengebroken en het meisje verdwenen was. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde de wachteres te Breukelen, ter zake van het niet sluiten van de boomen van een overweg in den spoorweg BreukelenHarmelen, waardoor twee personen door een trein werden overreden en gedood, tot 7 dagen hechtenis. De eisch was 1 maand. Men meldt uit Edam dat Dinsdagmorgen de 71jarige echtgenoote van den heer J. K. te water is geraakt en verdronken. Waarschijnlijk door het drinken van kar- nemelk, die door een en dezelfde melkboer was geleverd, werden in een tiental gezinnen, alien wonende aan den Ridder van Catsweg, te Gouda, eenige kinderen en volwassenen onge- steld. Door dadelijke geneeskundige hulp in te roepen werd erger voorkomen. Aan alien werd een braakmiddel toegediend. Enkelen liggen echter nog ziek. Een gedeelte der verkochte melk is in beslag genomen, ten einde een onderzoek te kunnen instellen en de verdere verkoop door den melkboer, van wien de karnemelk afkomstig was, verboden. In Weenen schoot Vrijdag een 40jarige kleermakersgezel uit verdriet over den dood van zijn vrouw en wegens broodsgebrek eerst op zijn drie kinderen tusschen 4 en 10 jaar en toen op zich zelf. Alle vier zijn zwaar gewond. Bij de scheepsramp op de Noordzee, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, is gebleken dat te groote overijling ook noodlottige gevolgen hebben kan. Op het oogenblik van de aanvaring stonden op de brug van de ffNordsee" de kapitein, stuur- man en loods. Deze laatste, De Ruijter uit Hellevoetsluis, een nog jong, gehuwd man, sprong van de brug en bezeerde zich zoo dat hij een gapende hoofdwonde opliep en in het water stortte. Er uitgehaald en op de „Avoca" gebracbt, overleed hij weldra en werd met de loodsboot, die inmiddels ook op de plaats des onheils was gekomen, te tien uur binnen ge- bracht, waarna hij door een schokker van het loodswezen naar zijn huis werd vervoerd. Was hij, evenals de kapitein en de stuurman, blijven staan, wellicht ware er een leven minder te betreuren geweest. Een tweede slachtoffer was de matroos Maar- ten Jonkman, die in het voorschip lag te slapen. Als een bijzonderheid kan nog worden gemeld dat de beide slachtoffers de eenige Nederlanders waren, die zich op het schip bevonden. Henri Farman zal met zijn te Gent te houden proefvluchten met zijn vliegmachine wel veel publiek trekken. De toegangsprijs tot het terrein zal slechts laag zijn. De vliegproe- ven zullen Maandag 25 dezer beginnen en acht dagen duren dagelijks, als het weer het toelaat, van twee tot zeven uur 's namiddags. Farman heeft de Amerikaansche gebroeders Wright uitgedaagd tot een wedvlucht, in de hoop dat deze daii hun geheimzinnigheid zullen laten varen. Hij stelt een inzet van 25.000 frc. voor. In het Galicische district Tarnopal heelt Maandag een vreeselijk^ orkaan gewoed, gepaard met hagelslag. Velden zijn verwoest, boomen ontworteld, gebouwen beschadigd. Te Chodacz- kow is een man gedood, terwijl vijf anderen zwaar gewond werden doordat ze door een wagen werden getroffen, die door het geweld van den wind werd weggeslingerd. Een vreeselijk drama heeft zich Maandag avond 20 April afgespeeld aan boord -van het stoomschip ,/Van den Bosch", dat op weg was van Soerabaja naar Batavia. De le machinist J. F. M. Bouwmeester en de 3e machinist F. A. van Schuylenburg werden door een inlandschen stoker met een piso blati aangevallen en gewond. Volgens verklaring van den aanrander werd deze door den machinist Bouwmeester tot driemaal toe geslagen, omdat hy te laat aan boord was gekomen. Ten laatste werd hij dol van woede en vloog Bouwmeester aan, die doodelijk gewond werd. De 3e machi nist Schuylenburg, die Bouwmeester te hulp kwam, kreeg eveneens ernstige wonden. Ten einde de zwaar verwonden in het leven te houden. werd onmiddellijk naar Soerabaja terug- gestoomd. De heer Bouwmeester overleed echter. De toestand van den heer Schuylenburg was zorgwekkendhij kreeg een steekwond in den onderbuik. In het hospitaal Sinte Walburge te Antwerpen was een kind opgenomen waarvoor de dokter een warm bad had voorgeschreven. Een pleegzuster legde het kind in de badkuip, opende de warmwaterkraan, doch niet die voor koud water en verwijderde zich daarop. Andere verpleegsters snelden eerst later toe op het jammerlijke schreien van het kind, dat door het heete water zoodanig was gebrand dat het, ondanks alle moeite die de geneesheeren nog aanwendden om het te redden, denzelfden dag aan de gevolgen overleed. Tegen de schuldige pleegzuster is een strafvervolging ingesteld of schoon de directie van het hospitaal nog alle moeite deed om dit te voorkomen en het voor te stellen, alsof de dood aan andere oorzaken moest worden toegeschreven. De dokter wei- gerde echter beslist een verklaring in dien geest af te geven. De Engelsche natuuronderzoeker A. Pratt, die twee jaren geleefd en gewerkt heeft onder enkele nog vrij wel wilde volksstammen van Nieuw-Guinea, heeft over zijn verblijf onder deze primitieve inboorlingen een reisverhaal in het licht gegeven, getiteld»Twee jaren onder de kanibalen van Nieuw-Guinea". Pratt, die op zijn tocht enkel vergezeld werd door zijn 16jarigen zoon, was vooral gelukkig in zijn vondsten op 't gebied der natuurlijke his toric de prachtigste vlinders zijn door hem gevangen ook ontdekte hij een nieuwe visch- soort en verscheidene tot dusver onbekende kruipende dieren. Veel steun genoot Pratt van het hoofd der inboorlingen van den Epa- stam, Mava'i, die den reiziger zeer genegen was en zijn onderdanen tot alle mogelijke hulpbe- toon aan Pratt opkommandeerde. De Engelsch- man moest zijn aanvankelijk voornemen om ook in Nederlandsch Nieuw-Guinea een ontdekkingstocht te ondernemen, opgeven, om dat hy zeer vijandig ontvangen werd door de Toegeri, welks leden wreede koppensnellers zijn. Deze bloeddorstige wilden bedienen zich bij het kopafsnijden van een soort mes, dat eenvoudig bestaat uit een stuk, dat is afge- spleten van een bamboesteel, maar dat vlijm- scherp kan wezen. Toch bezitten zelfs deze wilden een eigenaardige soort van hoffelijkheid en gastvrijheid jegens hun gasten. De reiziger was bijzonder getroffen door het feit, dat de inboorlingen van Waley het web van een zeker spinsoort gebruiken om er mee te visschen. Het weefsel moet zoo groot weerstandsvermogen bezitten, dat de visschen er niet doorheen kunnen breken. Een der rijkste Engelsche aristocraten, lord Lausdale, is ten tweeden male de dupe van een juweelen-dief geworden. Verledenjaar December werden uit zijn jaehtslot Barley- thorpe-Hall (graafschap Rutlandshire) kostbare sieraden en geschenken, door lord Lansdale van de koninklijke familie ontvangen, gestolen. Van deze schatten zag men nooit iets terug. Dit voorjaar werden er opnieuw allerlei kostbaar- heden op het stamslot van den lord ontvreemd, ook thans geen spoor van den misdadiger. Vier weken verliepen, toen bij de politie van Northampton de eigenaar van een dorpsherberg de verrassende mededeeling kwam doen, dat hij in een kist met flesschen mineraalwater een pak gevonden had, waarin een goud en blauw ge- emailleerden ring, met het inschriftkoninklijke princes, Nov. 21, 1840, benevens de portretten van het Engelsche koningspaar. Verder bevatte het pakket een etui met vijf gouden gespen, een ovaal schildpadden doosje met goud beslag, een agaatsteenen reukflesehje, een ouderwetsche gouden sleutelketting met diamanten bezet, een gouden horloge met ketting en twee ringen. Hoe die sieraden in zijn eenvoudige herberg verzeild raakten, kon de man zelf niet begrijpen. Nog eer de politie den slotheer van Lowther Castle deze zeldzame vondst kon meedeelen, ontving ze bericht van een hotelier uit het naburige stadje Penrith, dat in een hoek van zijn vestibule een doos met geemailleerde paarle- moeren dominosteenen gevonden was, benevens een antiek gouden horloge, ter waarde van 1800, een gouden snuifdoos, twee gouden ringen, een sigaren-aansteker met Chineesch- gouden inscripties, een medaillon ingelegd, en een tot medaillon gevormde munt uit den tijd van koningin Elisabeth. Ten slotte verscheen er ook nog een chauffeur van een auto bus, die onder de bank van zijn voertuig, twee gouden met edelgesteenten ver- sierde armbanden gevonden had. In den beginne veronderstelde de politie, dat deze uitgebreide diefstallen 't werk eener geor- ganiseerde bende moesten zijn later ontdekte ze echter dat de vijf en twintigjarige bediende uit het kasteel, Alexander Dilcock, dit alles geheel alleen op zijn geweten had, zonder dat de graaf, die hem volkomen vertrouwde, ook maar 't minste vermoeden kreeg. Natuurlijk werd de man onmiddellijk gearresteerd. Hij had overigens weinig plezier van zijn werk. Op een goeden dag was hij met den geheelen buit door de graafschap Northampton getuft. In de auto vergat hij de armbandenin de beide hotels de rest. Toen hij op het slot te- rugkeerde, was hij den naam van den chauffeur zoowel als die der hotels, volkomen vergeten. Toen hij vernam, dat de juweelen weer bij den lord beland waren, kende zijn vreugde geen grenzen. In de gevangenis van San Marco te Venetie, waar ook Naumow, de moordenaar van graaf Komarowsky zit opgesloten, brak een ernstige muiterij onder de gevangenen uit, die slechts met groote moeite werd onderdrukt. De gevangenen van een afdeeling hadden zich beklaagd, dat de soep slecht en oneetbaar was. De directeur der gevangenis begaf' zicb terstond naar de keukeu, proefde de soep, vond de klach- ten onrechtmatig en wees ze daarom af. Als antwoord begonnen de gevangenen alle voedsel te weigeren. Toen overreding niet baatte, be- sloot de directeur de raddraaiers in afzonderlijke cellen te zetten. Daarbij kwam het eei'ste verzet. Alle gevangenen der afdeeling boden het personeel der gevangenis krachtdadigen weei'stand en met groote moeite konden er 3 raddraaiers uitgehaald worden. Den volgenden morgen zou men er nog 4 afzonderen, maar in- tusschen hadden alle gevangenen ongeveer 200, gemeene zaak gemaakt en weldra was de ge heele gevangenis formeel in oproer. De ge vangenen brulden en raasden in hun cellen, zoodat het runxoer een groote menigte voor de gevangenis deed samenstroomen. Om de orde te herstellen werd een sterke afdeeling militai- ren en karabiniers ontboden. De gevangenen verzetten zich met de kracht der wanhoop en hielden de deuren der lokalen dicht. Tegelijker- tijd wierpen zij van hun bedden, matrassen en tafels barricaden op. Om bloedvergieten te vermijdeu werd tenslotte de brandweer ontboden, die de spuiten tegen de oproerlingen in werking stellen zou. Nog voor deze ter plaatse was, sloegen de militairen met de kolven van hun geweren en deuren in en nu ontstond er een verwoed gevecht. Alle gevangenen moesten een voor een overweldigd worden waarna men hen aan handen en voeten bond. Eerst na vele uren was het oproer bedwongen. Te Paturages schenen onder een terril (berg van afval uit de kolenmijnen) de sintels opnieuw aan 't gloeien te zijn geraakt. Men hoorde zelfs bij poozen doffe ontploffingen. De bewoners van La Bouverie, vier kilome ters van daar, zagen dezer dagen na zoo'n ontplofBng een fijn wit stof hun tuinen, daken en straten bedekken, en toen zij gingen zien bevonden zij dat een gedeelte van den terril was ingestort, terwijl tot verbazing der toe- schouwers in het midden een soort van krater was gevormd, die rook en vlammen uitwierp. Ziehier wat er gebeurd was Onder de terril ligt een verlaten mijn waarin zich een hoeveelheid mijngas had opgehoopt. Dit was ontploft, had barsten veroorzaakt en was zoo in aanraking gekomen met den terril die, van binnen gloeiende, weldra instortingen veroorzaakte en een krater vormde. Het ongewone verschynsel levert gelukkig geen gevaar op. O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2