Ter Keuzsnschs Courant Dinsdag 19 Mei 1908. No. 5149. Yoorbereidend Militair onderriclit. Gemengde berichten. TWIEJEIDIE BLAD. Landbouwberichten. lngevolge het bepaalde in de regeliug >dii het yoorbereidend militair onderriclit, zal de aanmelding tot deelneming van dit onderriclit, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden voor den lsten Juni eerstkomende en wel a. in plaatsen waar infanterie of Vesting- Artillerie in garnizoen ligt, bij den comman- deerende-Officier der Infanterie of der esting- Artillerie b. in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde commandeerende-officieren en burge- meesters zenden voor of op 1 Juli aan den Inspectenr der Infanterie een staat in, verroel- dende onder meer w&lke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Verftiits nu door genoemden Inspectenr na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot liet onderriclit te wordgn toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzjj de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan liet vooi- bereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a. s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de nood- zakelijkheid zich daartoe voor 1 Juni a. s., aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet ge schieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. Het programma van de a. s. teutoonstel- ling van landbouw en van de vooratgaande algemeene vergadering te houden op 10, 11 en 12 Juni a. S. te Oostburg, is verschenen. Op Woensdiigavond 10 Juni wordt ten raadhuize het hoofdbestuur ontvangen door het gemeente- bestuur en zal daar de eerewijn aangeboden worden. Hierna vergadert dadelijk het hoofd bestuur, terwijl door het muziekgezelschap van Oostburg op de Markt een concert zal gegeven worden. Donderdag des voormiddags te 10 uur alge meene vergadering der leden in de Graanbeurs, die van gemeentewege versierd zal worden. Behalve de gewone werkzaamheden zal door den algemeenen secretaris, den lieer G. A. Vorsterman van Ojen, behandeld worden //De vrouw in het laridbouwbedrijf" de heer M. Lucieer, secretaris der afdeeling Oostburg zal spreken over //In welk opzicht mag van den zoogenaamden //Vrijen Dijk" gebruik worden gemaakt voor het verkeer met varkens en vee tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch- Ylaanderen De heer 0. Zwagerman, zuivel- consulent voor Zeeland spreekt over bemoeiingen van den zuivelconsulent in Zeeland in verband met de toestanden in de provincie. Hierna zal de uitslag medegedeeld worden van de prijsvraag uitg«schreven door de ver- eeniging van oud-leerlingen aan de landbouw- wintercursussen in Westelijk-Zeeuwsch-Vlaan- deren, luidende Hoe wordt een boerderij ter grootte van pi. 40 H. A. het meest rationeel gedreven lo. op zw^ren kleigrond en 2o. op zavelgrond. Na afloop der vergadering zal den leden een rijtoer aangeboden worden over Zuidzande, Ter- hofste, Iietranchement, langs de Sluis aan de Wielingen naar het badhuis te Oadzand. Hier" worden de deelnemers ontvangen door of uit naam van den heer Mr. P. C. J. Hennequin, voorzitter van het hoofdbestuur. Vervolgens gaat de rit over Cadzand naar Zuidzande of van Cadzand naar Nieuwvliet-Zuidzande naar Oostburg en vereenigt men zich aan een gemeen- schappelijken maaltijd eveneens in deGraanbeurs. Des avonds concert op de Markt en verlichting der muziektent, welke bij de komst van het Vorstelijk paar in September 1907 is gebouwd en nu weer dienst zal doen. Vrijdag wordt op de weidc van den heer 1. J. van Houte, in den Stampershoekpolder aan de kom der gemeente de tentoonstelling gehouden van paarden, rundvee, schapen, var kens, geiten, pluimgedierte, konijnen, landbouw- werktuigen enz., waarvoor in het geheel 1220 aan prijzen wordt uitgeloofd, benevens een ver- guld z'ilveren medaille, geschonken door den heer Mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin. Door de feestcommissie worden pogingen in het werk gesteld om voor den Donderdagavond en Yrijdagmiddag het Stedelijk Muziekkorps van Middelburg te verkrijgen en indien deze pogingen mislukken, waar wel eenige kans voor bestaat, zal getracht worden een matinee te doen geven door een der stafmuziekkorpsen en verder een concert op Vrijdagavond door een paar gezelschappen uit den omtrek. Bij voldoenden financieelen steun zal Vrijdag avond een sckitterend vuurwerk ontstoken worden. Groote Yeetentoonstelling en gewestelijke Landbouwprijskamp te Gent. Yan 3 tot 13 Juli zal er in de kazerne der Citadel, Park, te Gent, eene groote tentoon stelling met prijskamp^ plaats hebben. Br worden, behalve talrijke medailles en diploma's, 52,000 fr. in premier, toegekend. Er zullen 18 groote zalen zijn, waarin niet minder dan 250 paarden en 500 koebeesten plaats zullen vinden. De groote prijskamp voor vee, varkens en gevogelte heeft plaats op Zaterdag 4, Zondag 5 en Maandag 6 Julidie voor paarden, honden en hoefsmeden is gesteld op Zaterdag 11, Zon dag 12 en Maandag 13 Juli. Tevens worden zalen voor landbouwmachines en mechanische inrichtingen beschikbaar gesteld. Vrijdag is in de Kasteelstraat te Vlissingen de heer G. J. V., gep. machinist door een dui- zeling van de trap gevallen, waardoor hij zoo- danig op zijn achterhoofd terecht kwam, dat een bloeduitstorting ontstond en de man zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, kort daarop overleed. Te Oosterhout heeft Vrijdagavond zekere P. V,. W. op zijne echtgenoote geschoten en haar levensgevaarlijk verwond. Naar men nader uit Oosterhout meldt, is v. W., die Donderdagavond op zijn vrouw geschoten heeft, in hechtenis genomen. Hij is naar Breda gevoerd. De toestand van de vrouw is hoogst bedenkelijk. Overmatig gebruik van sterken drank is oorzaak van W. 's daad. Donderdagavond is de burgemeester van Holten door de justitie te Almelo gevangen genomen wegens tiedrieglijke handelingen en het niet verantwoorden van gelden. Volgeiis het Dev. Dgbl. is door den burgemeester van Holten circa 3500 zoek ge maakt. De nog jonge man heeft het geld in zijn te groot opgezet jonggezellenhuishouden ge- bruikt. Hij was zeer bemind in zijn gemeente en ieder heeft met hem te doen. Te Zaandam is Zaterdag een zesjarig kind spelende in //de Vaart" te water geraakt en verdronken. Te Beek-en-Donk is Zaterdagmorgen de zoon van den machinist v. d. Elzen in de fabriek //Java" van de firma v. Thiel. door een machine gegrepen en vreeselijk verminkt. Aan beenen en lichaam waren de wonden af'grijselijk, terwijl het hoofd letterlijk van het lichaam was gerukt. Te Bonnerveld (Dr.) is een dochtertje van den heer J. VVeitering door een vriendin met een steen tegen het hoofd geworpen en tengevolge van hersenvliesontsteking, daardoor veroorzaakt, overleden. Te Wijchen daalde Vrijdagnamiddag circa drie uur een luchtballon snel neer, waarin zich 5 personen bevonden. Te vergeefs wierpen zij den ballast uitde ballon kwam tegen een tele- graafpaal aan, welke brak en de reizigers vielen in een sloot. Men was circa 12 uur des middags uit Brussel opgestegen en van plan in den omtrek van Nijmegen neer te dalen. Volgens den luchtschipper hebben zij een hoogte van pi. m. 2700 M. bereikt en moesten door de buitengewone warmte dalen. Bij een vechtpartij te Elburg kwam een jongen met het hoofd op een paal terecht, zoo- dat hij vrij ernstig verwond werd. De om- standers maakten zich hierover zoo boos, dat zij den ander aanpakten en met hun alien zoo trapten, schopten en afranselden dat hij bewus- teloos naar huis gedragen moest worden. Te Enschede is Yrijdagmorgen in een onbewaakt oogenblik het eenjarig kindje van den heer P., aannemer aldaar, dat op een boven- verdieping in zijn wiegje lag voor een open raam, uit de wieg en het raam gevallen. Het kwam zoodanig op zijn hoofdje neer, dat het in hopeloozen toestand werd opgenomen. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct: Onze gemeente telt een bekende figuur minder. Vannacht is blinde Meijer overleden. Fele jaren heeft men hem aileen en onver- zeld langs de straten zien gaan, om zijn giften op te halen. Maar toen het moderne verkeer toenam en zijn leven dus telkens gevaar liep, was hij verplicht uit verschillende straten weg te blijven en zoo verviel de man bijna tot armoede. Het was toen, een jaar of vijf ge- leden, dat wij daarop in dit blad de aandacht vestigden, en het gevolg was dat het raadslid de heer Yan de Kamp, een vereeniging stichtte die sedert den ouden man een onbezorgd eiude wist te verzekeren. De laatste jaren kwam hij heel niet meer op straat. Te Sprundel is Vrijdag de molenaar v. B. zoodanig door zijn hond gebeten, dat hij Zater dagmorgen aan de gevolgen is overleden. Omtrent het te Yaals vinden van het der uit Aken vermiste 16jarige boerendochter Laura Klinkenberg, meldt de Limb. K. o. a. het volgende. Het lijk lag circa 15 passen van den weg in het dichte lage hout. Het hoofd was diep in het hout gedrukt, zoodat de gelaatstrekken niet te herkennen waren. De kleeren waren in wanordeeen dikke steen, met bloed bedekt, lag eveneens naast de doode. Aan het achter hoofd was eene zware wonde, en het haar was door het geronnen bloed samengepakt. Duide- lijk kon men zien, dat het lijk enkele meters gesleept was. Ofschoon het gelaat onherkenbaar was, heb ben de familieleden uit de kleeding en enkele sieraden, de identiteit kunnen vaststellen. Het lijk heeft in het hoofd verschillende diepe wonden en een diepen steek in den hals. De neus is met een spits voorwerp geheel van het gelaat gesneden. Welke motieven den moordenaar hebben ge- leid, is twijfelachtig. Of men te doen heeft met een moord met berooving een bedrag van 40 mark is ontvreemd, doch horloge en armband waren op 't lijk of met een zione- lijken moord, is nog niet uitgemaakt. Voor 5 jaren werd de fabriekarbeidster Maria Klinkenberg te Buschhausen bij Aken onder gelijke omstandigheden vermoord. Niettegen- staande de meest uitgebreide maatregelen werd de dader niet opgespoord. Een nieuwe vorm van bedelarij wordt te Amsterdam in toepassing gebracht. Menige huisvrouw moet het in deze dagen stellen zonder dienstpersoneel. De vraag naar dienstboden is grooter dan het aanbod en zoo zijn vele huis- moeders al blijde wanneer zij haar pogen met aanvankelijk succes bekroond zien en er iemand bij haar aanbelt, die vluchtig gezien, geacht wordt naar de dienstbode-betrekking te willen solliciteeren. De stemming tegenover zoo'n sollicitante is doorgaans nogal vriendelijk. Daarvan blijkbaar bewust zijnde volgt een vrouw in de laatste dagen de volgende tactiek. Vrij schamel in de kleeren gestoken, belt zij bij de adressen, waar een dienstbode noodig is aan, presenteert zich, maar doet dat zoo on- handig, dat de huisvrouw al onmiddellijk be- sluit het liever zonder dienstbode te stellen dan met zoo een. Dan begint de vrouw te jam- meren en te kermen, vertelt, dat ze zoo arm is en in geen drie dagen warm eten heeft ge- had en of mevrouw haar dan een paar dagen als noodhulp kan gebruiken. Ze kan wel niet veel, maar Nu, daar heeft mevrouw uit den aard der zaak ook geen zin in en de sollicitante besluit met eeD kwartje te vragen voor eten. Om van haar af te komen, schenkt mevrouw haar ten slotte een kleinigheid en als de quasi-sollicitante zich heeft weggespoed, zou mevrouw, zoo ze haar nakeek, kunnen zien, hoe de vrouw de kraut in de hand neemt om na te kijken welk adres nu het dichtst in de buurt is om erhet- zelfde spelletje te beginnen L. en V. meldt In het militair hospitaal te 's-Gravenhage lag een soldaat ziek. Hij was zeer ziek maar men wist niet wat hem ziek maakte. De militaire geneeskundige wetenschap stond machte- loos tegenover het geval. Onderzoek na onder- zoek werd gehouden, consult na consulthet baatte niet het defect in des soldaat's lichaam bleef geheim. X-stralen zouden het geheim oplossen. Doch in het militair hospitaal was geen X-straal apparaat. Het Roode Kruis zou helpen. Een brancard werd gehaald en in optocht trokken oppassers en geneeskundige dienst, gevolgd door een stoet belangstellenden, met het zieken-voertuig naar het Roode Kruis. Fluks wordt, te bestemder plaatse aangekomen, het dek der ambulance weggeslagen doch met beteuterd gezicht blijven oppassers en doc- toren staan Men had vergeten den patient medete nemen 't Is heusch //historisch" gebeurd Een 18jarige bediende van de cargadoors- firma Meyer en Co. op de Prins Hendrikkade te Amsterdam, is Yrijdagmorgen met een door hem op kwitantie ge'ind bedrag, ad f 65,000, verdwenen. Het bedrag was hem in cheque's uitbetaald. Hij wisselde deze in hoewel zijn patroons hem dit nadrukkelijk verboden hadden en maakte zich uit de voeten. Reeds in den namiddag werd de jonge man in Den Haag door de politie aangehouden. De geheele som was nagenoeg in zijn bezit. Donderdag is het lOjarig meisje van den werkman O. van Pieterzijl te Munnekezijl van een houtwagen gevallen en zoodanig gekwetst, dat het kind spoedig overleed. Een achttienjarig meisje te Montagrier werd door een onweder verrast en bij het over- steken van een weide door den bliksem gedood, onder ongewone bij omstandigheden de hoeden- speld van het meisje was in twee stukken ge sneden en een der stukken drong haar in het hoofd. De bliksem verbrandde haar de haren en verkoolde haar hemd. De andere kleederen werden niet geschonden. Een van de gebroeders Wright heeft met hun vliegtoestel Donderdag een vlucht gemaakt, die alles overtrof wat tot nu toe op het gebied van vliegen is verricht, maar die ongelukkige eindigde met een ongeval waardoor het luchtschip vernield werd. De proefneming had op hun gewoon oefen- terrein plaats, nl. bij de duinen van het strand van Manteo, Noord Carolina, en werd door slechts enkele toeschouwers bijgewoond. Eerst ging alles uitstekend. De areoplaan zweefde met groot gernak omhoog en omlaag over het heuvelachtig terrein, steeds op gelijken af stand van den grond blijvend. Zoo waren er acht Eng. mijl afgelegd met een gemiddelde snelheid van meer dan een mijl per minuut, toen plotseling het toestel met zooveel kracht tegen den grond sloeg dat het raam werk vernield werd, en het toestel geheel opnieuw zal moeten worden gebouwd. Men vermoedt dat Wright zich wilde verheffen om over een duin te vliegen, maar een verkeerden hefboom heeft aangeraakt. Het toestel dook dadelijk en kwam op den top van den heuvel neer. Wright zelf kwam er met eenige schram- men af. Een Duitsche handelsreiziger had een brigadier der gendarmen uitgescholden voor z/Moltke". De brigadier diende een klacht in, en de reiziger verklaarde dit gezegd te hebben, omdat de brigadier inderdaad op Moltke geliikt. De rechtbank heeft die uitvluchtnietaangenomen en verklaard dat die naam voor 't oogenblik gelijk staat met een erge beleediging. De reiziger kreeg 100 mark boete. Bij Lydd (Engeland) zag Woensdag een zevenjarig meisje een jonger zusje in een regen- bak valleu, sprong haar onmiddellijk na, slaagde er in het kind er uit te helpen, maar was zoo uitgeput van de inspanning, dat zij zelve terug- viel en verdronk. Eindelijk is er dan een Globetrotter te- ruggekeerd. Gewoonlijk hoort men alleen dat ze weggaan. Als ze voor de volbrenging van hun taak terugkomen, hoort men daar nooit van. Maar nu is dan toch na een bijna achtjarige afwezigheid Anton Hauslian, die zich den wiidschen titel //Wereldmeestersehapdoorloo- per" geeft, te Hamburg teruggekeerd, daarmede de weddensebap winnend, dat hij zijn vrouw en dochtertje in een sportkar de wereld om zou kruien. Id die jaren heeft Hauslian 49,800 K.M. te voet afgelegd, 19 K.M. daags. Hij heeft op dien marsch 104 paar schoenen ver- sleten en maakte 18,000 kiekjes. Zijn weg ging door Europa, Amerika, Australie en China. Hier kwam hij juist, toen de Russen en Japanners aan 't oorlogen waren en had 't een haar gescheeld of hij ware als spion doodge- schoten. Zijn gade werd zenuwziek van den doorgestanen schok en overleed daaraan. Het ergste had Hauslian op de vlakte van Arizono (V. S.) door te slaan, waar hij in zes dagen geen menschelijke woonplaats zag en in 4 dagen geen druppel water had om te drinken. Hij beleefde tal van jachtavonturen. Zjjn dochtertje, een schat van een meisje, heeft de vermoeienissen uitnemend doorstaan. De weddingschap ging om een som van 20,000 mark. Er zullen nog wel altijd bedillers zijn, die, zelfs al was de prijs veel hooger, het nut van die onderneming in twijfei trekken. De ingenieur Stiegler van Dar es Salaam was op de olifantenjacht gegaan in den omtrek der Mberara-bergen. Op zekeren dag verwondde hij een olifant van buitengewone grootte. Het dier slaagde er in te vluchten, gesteund door twee andere olifanten. Stiegler zette zijn jacht voort en kwetste weer een olifant, maar aan- gezien zijn voorraad patronen was uitgeput, moest hij naar het kamp terugkeeren. Nauwelijks was hij daar, of zijn drijvers kwamen hem zeggen dat een olifant naar het kamp kwam. Met drie zwarten hervatte de ingenieur de jacht. Op 't oogenblik dat zij het kamp verlieten, kwam de olifant in voile snel heid aangerend, brullend van woede. Stiegler legde aan en schoot, maar miste het doel. Het volgende oogenblik greep de olifant hem vast met zijn snuit en wierp hem ver weg. Hij was op slag dood. De olifant had zijn tegenstander drie uren lang gezocht. In Stenonville, een dorpje gelegen aan de grenzen van Frankrijk en Luxemburg, waren werklieden bezig met het doen springen van v een rots door middel van dynamiet. Daar een ontploffing niet volgde, naderden twee arbeiders om nieuwe patronen te leggen. Eensklaps sprong de mijn. De twee werklieden, verscheidene meters ver geslingerd, vielen op nog brandende sintels van hoogovens. Een van hen heeft hoofd en gelaat zoo erg verbrand dat zijn toe stand hopeloos is. De ander heeft drie ribben gebroken en een dubbele breuk aan de rugge- graat. Hij stierf tijdens den nacbt, in vreese lijk lijden. Een handelsreiziger werd zwaar aan het hoofd en twee arbeiders gevaarlijk gewond. Onder eenige jongelui van Ormesheim, bij Straatsburg, die van een danspartij terugkeer- den ontstond, twist. Een van hen, Lutz, kreeg een messteek en viel neder. Daar de anderen VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5