Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 16 Mei 1908. 48e Jaargang. Onder wij zer No. 5148. Be lagel vaa Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TWraBDB BILi-A.!). Predikbeurten. IS5®** Burgemfester en Wethouders van TER NljCUZEN roepen op sollicitan- ten naar de betrekking van met verplichte akte voor de Fransche taal, op eene jaarwedde volgens de nog niet gewijzigde verordening van 550,met 4 vierjaarlijksche verhoogingen wegens dienstjaren van 50, Voor het onderwijs in de Fransche taal wordt bovendien f 100,*s jaars genoten. Stukken in te zenden aan den Burgemeester voor 8 Juni 1908. Ter Neuzen, 15 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen. P. MOES, Lo. Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. TER NEUZEN, 15 Mei 1908. Gisteren voormiddag arriveerde alhier de reeds in onze vorige nummers vermelde groep leden der Eerste Kamer. Onder leiding van den heer Bekaar, ins.pecteur van 's rijkswater- staat, en den heer Van Loon arr.-ingenieur van 's rijkswaterstaat alhier, bezocht het gezel- schap het terreiu der nieuwe sluis, om van af den westelijken kanaaldijk ook een blik te werpen op de loskaden aan de overzijde. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de militaire gebouwen aan de Nieuwstraat, waar de land weer onderdak is en naar een en ander belangstellend geinformeerd. Des middags werd in het Nederlandsch Botel een lunch gebruikt. Daarna werd met het motorbootje van den rijkswaterstaat, ,/Hoofdingenieur A. Caland" en de sleepboot //lJmuiden" der aannemers Van Hattum& Blankevoort een tocht gemaakt door het kanaal, tot Sas van Gent. Nadat het gezelschap hier was teruggekeerd werden nog enkele vestingwerken bezichtigd. Met de Prov. boot van 4.45 aanvaardden de heeren de terugreis. De generaal majoor Yetter, die Woens- dagavond alhier arriveerde, woonde Donderdag- voormiddag de oefening bij van de derde compagnie van het 39e landweerbataljon. Hij gaf blijk van tevredenheid over de geoefendheid der manschappen. Des namiddags vertrok de heer Vetter met zijn adjudant de majoor Buijze. Reeds meermalen is, geruimen tijd geleden, door ons gemeld dat de heer Boel, nadat door hem de terreinen en gebouwen der staalfabriek waren aangekocht, voornemens was deze te exploiteeren, doch dat daaraan niet de oorspron- kelijke bestemming zou worden gegeven, waarom dan ook de machinerien voor een groot deel werden afgebroken en weggevoerd. Thans schrijft men ons dat het plan bestaat om de terreinen in exploitatie te brengen. De gebouwen enz. zullen worden ingericht voor het malen van scories, d. i. het alval, als het ware het schuim, dat van het gesmolten ijzer ver- wijderd wordt. Dit wordt verwerkt tot een land- bouwmeststof, slakkenmeel. Aanvankelijk zal de exploitatie bij wijze van proet op kleine schaal geschieden, doch als deze slaagt bestaat het voornemen de exploitatie belangrijk uit te breiden. door AMO. 7) - //Hij is het," riep zij hartstochtelijk; ,/hij haatte hem, omdat ik hem beminde en hij vergeefs om mijn gunst had gesmeekthij wilde ons beiden treffen en heeft Oesar vermnord of een bravo op hem afgestuurd." z/Wist men in het vaderland dan, dat ge hier heen zoudt reizen en wist hij het vroeg Beppo. Eleonora steunde //O, dat wisten velen. Oesar sprak dikwijls van zijn Duitsche vrienden en van zijn plan, met mij tot hen te reizen eerhijmij naar huis voerde." Castrucci sfcaarde ernstig en nadenkend voor zich dan zei hij //Ik zal den moordenaar treffen, meesteres, wanneer hij 'tschavot ontkomt; dat is mijn plicht. Oesar was mijn broeder en vriend maar ik kan de hand slechts opheffen tegen hem, van wien ik met zekerheid weet, dat hij de wapens tegen Cesar gebruikte." //Doe je plicht. Beppo, je bent een Oorsicaan." z/Dat zal ik. Ik wil niet rusten, voor ik den moordenaar op het spoor ben, maar laat mij handelen naar mijn karakter." z/Handel, zoo je wil, maar wreek hem. O, mijn Cesar". Zij sloeg de witte handen voor het gelaat en snikte hartbrekend. Jozef Castrucci stamde, evenals d'Ornano uit het hartje van Corsica en was de zoon van een Binnen enkele dagen zal, naar men ons ver- zekerd, met de werkzaamheden voor de installalie een aanvang worden gemaakt. Met genoegen bespeuren wij dat een begin is gemaakt met de opruiming van de vuilnis- hoopen welke langzamerhand ontstaan waren aan de hoeken van den havendam en den zeedijk, zoowel bij de West- als bij de Gostsluis alhier. Waarschuwingsborden zullen daar geplaatst worden, dat het verboden is, daar vuilnis neder te werpen, en zoo hopen wij dat deze ergerlijke ontsiering van een der aantrekkelijkste wandel- plaatsen van Ter Neuzen gedurende de zomer- dagen voorgoed zal verdwenen jzijn. De brigadier J. van Eck der brigade Nieuw-Namen is vanaf den 8 dezer bevorderd tot brigadier-effectief. Ook bij de herhaalde oproeping van onder wijzer of onderwijzeres aan de Drieweegsche school te Biervliet is geen enkele soilicitatie ingekomen. Axel, 14 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Beoostenblij Benoorden" werd be- noemd tot ontvanger-griffier de heer A. E. C. Kruijsse. in plaats van wijlen den heer A. E. C. Van Dishoeck en herbenoemd tot gezworene de heer K. de Feijter. Het dijkgeschot werd vast- gesteld van f 7 tot 1, verdeeld in 7 klassen. Bosclikapelle. In overleg met het Rijks- schooltoezicht is door het Gemeentebestuur be- sloten tot den bouw van een nieuwe school met vijf lokalen, op zoodanig terrein, dat, itidien noodig, gemakkelijk een zesde lokaal kan worden bijgebouwd. Graauw. Op de scheepstiramerwerf van den heer J. Verras te Paal, is deze week voor de tweede maal een begin gemaakt met den aanleg van een nieuw Rijksvaartuig jacht-hoogaars z/Ibis" bestemd voor de visscherijpolitie. Zeker wel een bewijs dat het eerste uitstekend heeft voldaan. St. Jansteen. In de Woensdag gehouden vergadering van den Raad werd de openbare school in de kom dezer gemeente opgeheven met 15 Juli a. s. en met dien datum het hoofd der school eervol ontslagen. De school telde nog slechts 5 leerlingen. Tot klokluider werd benoemd L. de Maat. Zondag 17 Mel 1908. Te Groenendijk (Limburgj is Woensdag- middag, terwijl de bewoners op het veld waren, de boerderij, met schuur en stal, van den land- bouwer W. de Jong, tot den grond afgebrand. Het vuur, gevoed door het vele aanwezig zijnde hooi en stroo, greep zoo snel om zich heen, dat niets kon gered worden. Men vermoedr., dat vonken van de locomotief van een voorbijsneileuden trein den brand hebben veroorzaakt. In de gemeente H. was in den raad aan- hangig een verzoek van het hoofd der school om een aardglobe. Een der leden vond die veel te duur. 'tis of het geld niets kost zeide bij. Waarom in eens zoo grootscheeps Hij stelde voor te be- ginnen met een globe van Nederland Bij Bocholt is Dinsdagnacht een ernstig ongeval gebeurd. Terwijl de trein, van Wezel komende, naderde, bevond zich op de rails een met twee paarden bespannen wagen, die door den trein werd aangereden. De koetsier kon zich nauwelijks redden. De beide paarden werden gedood en de wagen vermorzeld. In de gemeente Schoterland werd Dinsdag het huwelijk voltrokken tusschen een 23jarigen bruigom en een 19jarig bruidje uit Jubbega. Toen het aankwam op het teekenen der huwelijks- acte bleek dat noch de jongelui, noch de ouders van bruid of de bruigom lezen of schrijven konden. Gemeenteveldwachters te Dieren hebben aldaar Dinsdagavond aangeholiden den 40jarigen Duitscher O. G., slotenmaker, wonende te Ham burg, die bekende zich in den nacht van 11 op 12 dezer schuldig gemaakt te hebben aan diefstal met insluiping en braak in drie villa's aan den Velperweg onder Arnhem. De gestolen portemonnaies met nog eenig geld werden in zijn bezit gevonden, evenals een electrische zaklantaarn. Hij is naar Arnhem overgebracht. Zondagavond waren twee soldaten van het 4e reg. lanciers te Oudenaarden uit een dans- zaal van Leupeghem gedreven. Maandagavond. na 't appel, trokken een lOOtal lanciers, ge- wapend met geweren, sabel, stokken, lansen, enz., naar Leupeghem, na de deuren der stallen, die op den boulevard uitkomen, opengebroken te hebben. De ruiten der herbergen die nog open waren, werden verbrijzeld en het huis, waar de twee lanciers daags te voren waren mishandeld geworden, werd geheel verwoest. Daarna trok de bende terng naar de stad, op haar doortocht nog eenige ruiten verbrijzelende. Aan de brug werden zij tegengehouden door een patrouille en een piket gendarmes. Allen liepen toen weer naar Leupeghem en keerden naar de kazerne terug langs den weg, dien zij bij bun vertrek genomen hebben. Dit alles had maar een kwartier geduurd. De gendarmes waren er in geslaagd een lancier aan te houden, maar de houding der soldaten was zoo dreigend, dat zij hem weer moesten loslaten. De krijgs- overheid heeft een onderzoek ingesteld. Te Londen is Maandag een tentoonstelling geopend, waar aanschouwelijk wordt voorgesteld welke bedrijven vrouwen kunnen uitoefenen. Er is veel naaldwerk te zien, o. a. borduurwerk geitenhoeder der d'Ornano's. De vader van Cesar had den begaafden knaap te Ajaccio tot tuinbouwkundige laten opleiden, een beroep, waarvoor hij veel neiging en aanleg toonde. Hij diende later vele jaren onder de jagers van Ajaccio, een keurkorps van het Fransche leger, waarin Cesar en Fernando della Pesca officieren waren. In den bloedigen slag bij Worth liet hij zich met zijn zwaargewonden zoogbroeder, van wiens zij de hij niet geweken was, gevangen nemen. Hij hield hartstochtelijk veel van Cesar, diens ontijdige dood had hem zeer getroffen. Dat hij hem wreken moest, sprak van zelfeen van beiden, of den moordenaar onder de guilotine brengen, of hem dooden Ook voor hem was de gebeurtenis in diepe duisternis gehuld. Fernando della Pesca en Cesar, beiden eergierige jongelingen, waren elkaar van hun jeugd af niet genegen. Dat wist hij, maar ook, dat officieren van het leger, nog bovendien regimentsmakkers, die schouder aanschouder in den slag hadden gestaan, wel naar pistool of sabel, maar niet naar den dolk zouden grijpen. Ook stond Fernando della Pesca als een acktens- waardig man bekend. Castrucci was schrander, ja, bezat een groote mate van sluwheid, maar de door Eleonora zoo hartstochtelijk geuitte aanklacht wilde hem niet helder worden. Pesca was de man niet, om zulk een misdaad te begaan. Vreeselijk had het Castrucci aangedaan, dat zijn naam mis- bruikt was, om Cesar naar het terrein van den moord te lokken en dit vermeerderde nog zijn wraaklust. van prinses Henry van Battenbergverder houtsnij-, leder- en metaalwerk. Een vrouw emailleert en verricht ander noudsmeewerk. Klaar was het, dat hier iemand de hand in het spel had gehad, die Cesar, hem, hun be trekking tot elkander en de plaatselijke ge- steldheid nauwkeurig gekend had. Den anderen morgen verscheen de Corsicaan voor den inspecteur Wagner op diens bureau. Beppo Castrucci sprak goed Fransch, nog beter Italiaansch en kon zich door zijn lang verblijf in Duitschland en den omgang met zijn vrouw, ook vrij goed in 't Duitsch uitdrukken. De inspecteur ging na, dat alle nasporingen tot nu toe vruchteloos waren geweest en be- loofde zich van den bij stand van den Corsicaan, wiens karakter groote schranderheid verried en die bovendien nauwkeurig bekend was met de Corsieaansche betrekkingen van d'Ornano, nog al eenig resultaat. Hij draalde derhalve niet Castrucci van alle gebeurtenissen, getroffen maatregelen en den toenmaligen stand van het onderzoek op de hoogte te steilen. Lang beschouwde Beppo het briefje bij Cesar gevonden. z/Kon dit voor uw handschrift gelden vroeg Wagner. z/Bezwaarlijk voor hem, die het nauwkeurig kende. doch ik heb in mijn leven weinig de pen gevoerd en siguor Cesar zal wel lang ver- geten zijn geweest, hoe mijn handschrift er uit zag. Ook verandert dat met de jaren, maar zijt ge ook te weten gekomen, wie hem dezen brief gebracht heeft z/Helaas nog niet, trots openbare bekend- making. In het hotel is geen geschrift, van welken aard ook, aan mijnheer d'Ornano af- gegeven". Er is een kippenkweekerij en etn tuinierderij in het klein, enz. In 't geheel zijn er een zeven- tig bedlij veil lang geen volledige verzameling waartusschen vrouwen, die werk zoeken een keus kunnen doen. Te Tartas, in Frankrijk, is de 93jarige dokter Charles Clauset op noodlottige wijze om het leven gekomen. De grijsaard leed aan verval van krachten en kon het bed niet verlaten. Dezer dagen hoorden de bewoners van het huis hem 's nachts om hulp roepen, zij snelden toe en zagen dat het bed in brand stond. De ongelukkige had zoo zware brandwonden ge- kregen, dat hij kort daarop overleed. Men vermoedt, dat hij een lucifer had aangestoken om op zijn horloge te zien. Vrijdagmiddag ontmoette een negenjarige jongen in een weinig bebouwde straat te Altona 'n jongen man, die hem verzocht mee te gaan naar een afgelegen plek, waar hij eenige planten had neergezet, die de knaap voor 50 pfennig naar de stad kon brengen. 't Kind ging mee. Op de bepaalde plaats aangekomen, wierp de ander zich eensklaps op hem, haalde een mes te voorschijn, en bracht zijn slachtofier negen steken toe. Op 't oogenblik, dat voorbijgangers aankwamen, sloeg het onmensch op de vlucht. Het is de politie intusschen gelukt den mis- dadiger 'n lSjarigen loopjongen, die reeds alles bekende te arresteeren. Het motiel van zijn daad wil hij niet noemen. Wel beweert hij van plan geweest te zijn den knaap te dooden. Te Bellegen bij Eortrijk was een land- looper op een boerderij gedrongen, vermoeae- lijk met het doel een geit te stelen. Eenige kinderen riepen om hulp, waarop hij naar een andere boerderij vluchtte. Daar aaugesproken door den knec'ht, gaf hij dezen eenige stok- slagen. Er kwamen toen buren te hulp en het schijnt dat deze samen den landiooper letterlijk gelyncht hebben. Toen de inmiddels gewaarschuwde veldwach- ters kwamen, vonden zij den ongelukkige, badend in zijn bloed, zijn beenen met een touw vast- gebonden, nabij een mijt liggen Hij kon nog zijn naam opgeven, maar stierf toen hij naar de woning van een dokter vervoerd werd. Op het lijk vond men 23 messteken, meest in de beenen en overal sporen van stokslagen en van trappen met den voet. Gearresteerd is de vrouw van de boerderij zij zou het touw hebben geleverd. De jongste recruut van het fepaansche leger is de prins van Asturie, het zoontje van koning Alfonso, dat op zijn eersten verjaardag in een militair pakje werd gestoken en zoo door zijn moeder naar den dankstond, ter kerke werd gedragen. De jonge soidaat werd ver volgens door den Minister van Oorlog en den kolonel van het koningsregiment als recruut ingeschreven, bij welke plechtigheid natuurlijk het heele hof tegenwoordig was. 's Gravenliage, 15 Mei. Tweede Kamer. Op de vraag van den heer Van Deventer heeft Minister Heemskerk geantwoord dat tusschen het onderzoek in Atjeh door den Gouverneur- Generaal en het ontslag verleend aan den gouverneur van Atjeh, generaal V an Dalen, dit verband bestaat, dat de uitoefening van het civiel bestuur door generaal an Dalen niet aan de inzichten van den Gouverneur-Generaal beant- woordde. Daarna bestudeerde de Corsicaan, met behulp van den inspecteur, de vreemdelingenlijsten van den dag des moords en noteerde eenige kleine logementen. Op zijn verzoek werd ook de politiearts ont- boden. Dezen legde hij de vraag voor of de stoot van boven of beneden was toegebracht. De arts verklaarde, dat de doodelijke stoot was toegebracht van beneden naar boven en diep in den hals gedrongen. z/Het is Italiaansch bandietenwerk," meende hierop Castrucci. Wanneer de Italianen en in 't bijzonder de Corsicanen den dolk hanteeren stooten zij steeds van beneden naar boven. Geen Franschman of Spanjaard zal het mes op zoo'n wijze gebruiken, om van Duitschers en Engel- schen maar niet te spreken. Een agent verscheen en meldde, dat er een vrouw met een l^lein meisje was, welke omtrent den aan d'Ornano gegeven brief inlichtingen kon geven. Oogenblikkelijk liet de inspecteur ze voor zich verschijnen. Een armoedig gekleede vrouw kwam binnep, een ongeveer tienjarig meisje aan de hand met zich trekkend en begon, naar den aard van zulke menschen, zonder veel omhaal Ach, lieve God, mijnheer de inspecteur, breng ons toch niet in ongelegenheid. Wij hebben het eerst gisteravond vernomen, anders waren we reeds eerder hier geweest." z/Nu, wie zijt ge dan, beste vrouw, en wat hebt ge vernomen vroeg Wagner. (Wordt vervolgd.) Slervornitle lierk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Tirnmerman. Sluiskil. 9 u., Ds J. B. T. Hngenlioltz van Axel. Axel. 9 u, leeskerk en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. ,9 u. en 2 u., Ds. 6. v. Dis. Hoek. 9 u., en 2 u., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Houlen Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Kerefomieerile lierhen. Ter Neuzen. 9 u., Ds. R. Hamming van Zaamslag en 2 u., leeskerk. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. SS. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. R. Hamming. SS. 9 u. en 2 u., Ds. A. Schippers van Maasdijk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. P. Roos van Yinkeveen. Gercfnrmeertle gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u„ leeskerk. Oiiil-Gereformeerdegemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en 5] u., leeskerk. I/oUttal ,,Klten-!Jai!zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5.J u., dhr. J. J. Kense. o o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5