Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Handeisberichten. De geneesheer uit Axel, die telegrafisch ont- boden spoedig ter plaatse was, kon natuurlijk geen hulp meer verleenen. Bij Kon. besluit is, ter belooning van personeel van het leger in Nederlandsch-Iudie, dat zich onderscheiden heeft bij de krijgsver- richtingen in Atjeh'en onderhoorigheden, hoofd- zakelijk gedurende het eerste half iaar 1907, o.a. bepaald dat bij afzonderlijke dagorder, zoo in Indie als in Nederland, eervol zal worden vermeld o. m. de sergeant van het korps mare- chaussee de heer Ch. L. de Cooker, geboren te Ter Neuzen. Zondag 31 Mei zal te Zuiddorpe het gouden jubelfeest van 0. L. Vrouwe van Lourdes op bijzondere wijze worden gevierd. Volgens een bericht in //Het Centrum" zal aien dag een prachtige feeststoet na de kerke- lijke plechtigheden door het dorp trekken. De voornaamste nummers van dezen stoet zullen zijn le. Ridder J. v. Gistele, fleer van Zuiddorpe, Axel enz., met zijn gade, beiden te paard, geleid door pages en met gevolg. 2e. De fl. Hermanus Petra (Van den Steen) een Carthuiser monnik, geboren te Zuiddorpe, met eenige medebroeders. 3e. De godsdienstige groepen der processie van Zuiddorpe, die ter dezer gelegenheid aile zijn herzien en aange- vuld of hernieuwd en waarbij twee nieuwe groepen gevoegd zijn, nl., de vlucht naar Egjpte en St. Sebastiaan te paard. 4e. Clovis en (lothilde (opkomst der H. Kerk in Frankrijk). 5e. De H. Lodewijk en de H. Blanca (b'loei der H. Kerk). 6e. Jeanne d'Arc (herstel der H. Kerk). De laatste drie historische groepen even- eens te paard, geleid door edelknapen en met bij iedere groep behoorend gevolg en 7e. Een praalwagen met groot, levend beeld van 0. L. \rouw van Lourdes, Bernadette, gezellinnen en bruidjes. Een drietal muziekgezelschappen zal den stoet opluisteren. De aanbeveling voor een ontvanger-griffier van den Goudenpolder, gemeente IJzendijke, bestaat uit de heeren M. A. Bleiker, gemeente- secretaris van Schoondijke en Waterlandkerkje, M. H. de Smidt, gemeente-ontvanger van Schoondijke, en A. C. Versprille, gemeente-ont vanger van Waterlandkerkje. Die betrekking werd vacant door overlijden ran den heer J. L. I. de Bats. Volgens de in de St. Crt. no. 110 opge- nomen staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten, in Nederland voorgekomen gedurende de maand April 1908, werd in Zeeland in die maand geconstateerd 1 geval van vlekziekte der varkens te Hontenisse en 1 van miltvuur bij alle vee te Middelburg. VS estdorpe, 12 Mei. Heden werd ten huize van den heer Aug. Puijlaert alhier, ten overstaan der notarissen Dregmans en Dumoleyn ten ver- zoeke der erven van wijlen mej. Math, van Acker in het openbaar geveild Een woonhuis, aanhoorigheden, erf en tuin, groot 10 aren 50 centiaren. Koopster werd mej. J. van Waes voor de som van f 4500. rechtszaken. De rechtbank te Breda heeft den heer L., burgemeester der gemeente Terheijden, schrijver van een ingezonden stuk in een paar couranten, waarin werd beweerd, dat door den heer Schriek, koekfabrikant te Moerdijk, verpakt bij zijnepeper- k°ek verzonden werden onzedelijke prentbrief- kaarten, veroordeeld tot betaling van 200 aan den heer Schriek, alsmede in de kosten van het ge- ding, terwijl tevens op L. 's kosten afschriften van het vonnis zullen worden aangeplakt aan de gemeentehuizen te Zwaluwe en Zevenbergen. Een vijfjarig zoontje van v. d. G. te Ochten viel. Zondag in een sloot en verdronk. Een ander broertje is voor eenige jaren door een zware kar overreden en gedood. In de woning van den heer K. te Hengelo, is Zondagmorgen een ernstige gasontploffing geweest. I oen K. opstond, rook hij gas en stak een lucifer aan, waarop de ontploffing volgde. Hij kreeg ernstige brandwonden aan hoofd en handen. Het huis is zeer beschadigd een binnenmuur viel om. De steenen kwamen op het ledikant terecht, waarin de vrouw nof sliep; ze bleef ongedeerd. Andere muren scheurden de zolder werd weggeslagen. Pannen werden van het dak geslingerd. Op 4 September 1884 heeft eene firma te Gromngen per briefkaart eene bestelling gedaan aan een fabrikant te Rotterdam. De briefkaart is dienzelfden dag tusschen 10 en 12 uur namiddag aan het postkantoor te Rot terdam ontvangen. Gisteren nu, den 10 Mei 1908 dus ongeveer 24 jaar later, heeft de bovenbedoelde Groningsche firma haar op 4 Sept. 1884 verzonden briefkaart uit Rotterdam tetug ontvangen, met de mededeeling, dat de geadresseerde fabrikant niet meer bestaat en naar Amerika is vertrokken. Bijna een kwart eeuw heeft de posterij te Rotterdam dus de briefkaart bewaard. Bij den burgemeester van Dordrecht is van een geacht ingezetene, den heer fl. B. De Roo van Capelle, bij gelegenheid van zijn 25jarig huwelijk een gift voor de armen der gemeente ontvangen, groot 5000. le Rotterdam is Maandag naar het zieken- huis gebracht de graanwerker J. B., die bij het voetballen op het terrein bij Woudensteijn het linkerbeen gebroken had. Te Tiel ontstond twist tusschen een weduwe en haar beschonken kostganger. De vader der weduwe, een 81jarige man, wond zich daarbij zoo op, dat hij een beroerte kreeg en op slag doodbleef. Men meldt aan de Tel. Een brutale dievegge is de dienstbode van den heer B. te Eldrik, gem. Keppel. Voor eenige weken had deze nl. de onbeschaamdheid, onder hare aanneming tot lidmate der Herv. Kerk, ten huize van den predikant, een harer vriendinnen een portemonnaie te rollen. Hoe wel aanvankelijk het feit ontkennend, viel zij later door de mand en werd een kerke- raadsvergadering belegd, of ze al of niet als lidmate zou gehandhaafd worden. Besloten werd, toen nog geen beslissing te nemen, doch af te wachten, hoe ze zich in de eerstvolgende I twee maanden zou gedragen. Dinsdag werd zij echter betrapt, toen zij uit een koff'er van den inwonenden knecht een be- drag van f 20 ontvreemdde, zoodat de beslissing van den kerkeraad wel niet twijfelachtig zal wezen. Dit zal echter wel niet de eenige straf zjju. Te Westerbork heeft Zondagavond een vechtpartij plaats gehad, met het treurig ge volg, dat een jongeling van 17 jaar zoodanig over den arm werd gesneden, dat een oogenblik later de dood intrad. De vermoedelijke dader is direct door de ge meente- en rijksveldwacht in arrest genomen en later door die politie naar Assen overge- bracht. De verslagene beet Roelof Kinds en is 17 jaar oud. De .verdachte, flendrik B., is 16 jaar, maar ziet er veel ouder uit. Er schijnt tusschen de betrokken personen een wrok be- staan te hebben. Bij een ruzie bracht K. aan B. een slag tegen 't hoofd toe, waardoor deze verwond werd. B. trok het mes (een gewoon zakmes) en sloeg woest in 't ronde, en raakte K. in den linkerbovenarm, aan den achterkant, waardoor een diepe wond ontstond en de slag- ader getroffen en doorgesneden werd. De dader staat in het dorp goed bekend. Zondagavond had op den Stationsweg te Sliedrecht een ongeval plaats. Een drietal meisjes, dat daar liep te wandelen, schrok voor een paar jongens die ter zij de van den we g in het gras lagen, en stoven uiteen. De 15jarige Cornelia van Wijngaarden bleef op eens staan, draaide zich om en viel. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Te Arnhem werd door de politie tegen een vijftal winkeliers proces-verbaal opgemaakt, wegens t verkoopen en voorhanden hebben in hun winkel van chocolade met bons. Met 5 dezer bons had de kooper kans op een stuk chocolade van 5 cent, en sigaretten, waarbij in enkele pakjes een geldstuk aanwezig was. Dit alles is strafbaar volgens de Loterij wet. Te Scheemda waren Vrijdag een paar jongelui in den echt verbonden. Den volgenden dag werden de lieden, werkzaam op de boerderij, rijkelijk onthaald. 't Duurde niet lang, of ze kwamen^ geheel in de macht van ^Koning Alcohol" met het treurig gevolg, dat een jonge, oppassende man van pi. m. 30 jaar, een zekere Meerman van Midwolda, bewusteloos werd weggedragen in het vaste vertrouwen, dat hij weldra zijn roes zou hebben uitgeslapen. 'tMocht echter niet zoo zijn, toen des avonds de dokter werd gehaald, kon deze niets anders dan den dood constateeren. lemand te Utrecht ging Vrijdagmorgen om vier uur naar zijn land aan den Amsterdam- schen straatweg, onder de gemeente Zuilen, om zijne koeien te melken. Hij vond echter het slot verbroken, het hek geopend en de negen koeien waren verdwenen aangifte bij de politie had plaats, en 's middags kwam er telegraphisch bericht uit Leiden dat de man moest over- komen. Deze spoedde zich naar Leiden, waar juist marktdag was en bevond daar dat de politie op vijf zijner beesten reeds besfag had gelegd, benevens op het geld van vier verkochte koeien. De dader bleek te zijn een persoon die vroeger met den eigenaar der koeien samen zaken heeft gedaan, en eerstgenoemde beweerde dat de koeien zijn eigendom waren. Men wilde eerst den rechter in den arm nemen maar op raad van deskundigen hebben de beide zich noemende eigenaars de zaak in der minne geschikt. Evenals bij ons, is 't in Duitschland een weduwnaar verboden, zijn stiefdochter te trou- wen. Een man, die in 1872 in Amerika met een vrouw uit Fiirth in't huwelijk was gerreden, hertrouwde daar, tien jaren na den dood zijner vrouw, met zijn 40jarige stiefdochter. Weer tien jaren later kwam dit uitiemand, die er achter was gekomen, gaf het aan en het paar heeft nu te Neurenberg terechtgestaan. Maar de rechter was verstandiger dan de wet en liet beiden vrij met een dag gevangenis. Te Marcille-Robert, een plaatsje in de buurt van Rennes, is een katholiek geestelijke, bij het uitgaan van de kerk aangevallen door een werkman. De aanvaller bracht den geeste lijke twee messteken in den rug toe, met de woorden dat is voor je eed van gisteren. De priester is stervende. Men weet nog niet wie de werkman is en evenmin, wat hem tot den moord heeft gebracht. De onlangs verschenen statistiek van de paardenbevolking wijst uit, dat Argentinie het land is waar de paarden het talrijkst voorkomen. Men treft daar niet minder dan 4.762.340 paarden aan, wat ongeveer 112 paarden be- teekent op 100 inwoners. Dan komt Siberie met 85 paarden op 100 inwoners, vervolgens de Vereenigde Staten, waar het verhoudingsge- tal daalt tot 62, Engeland tot 13, Frankrijk tot 7 en Duitschland tot 5 paarden op de 100 inwoners. Te Gorlitz is Zaterdagmiddag het dak ingestort van een gebouw, dat op het piein voor het stadhuis werd opgeslagen voor een groot muziekfeest. Bij het ongeluk waren 17 arbeiders in het gebouw aan het werk, die alien onder het puin werden bedolven. On middellijk werden pogingen aangewend om de ongelukkigen op te delven. Al spoedig had men er 5 gevonden, die alien gewond waren. Za- terdagavond had men 2 dooden, 2 zwaar en 11 licht gewonden, terwijl Zondag nog een 3de dood van onder het puin werd te voorschijn gebracht. Thans wordt er nog een vermist. Het dak, dat van ijzer was vervaardigd, schijnt te zwaar geweest te zijn om door de muren te worden gedragen. Reeds had de stedelijke overheid daarop de aandacht gevestigd maar er werden geen maatregelen genomen ter voor- koming van het gevaar. Thans zijn de architect, Gehring, te Charlottenburg en de aannemer van het werk. Neumann, gearresteerd. Maandagmor- gen kwam een afdeeling pionniers uit Glogau met een kapitein en een luitenant om het ruimings- werk voort te zetten. Nu werd ook weldra het lijk van den laatsten vermiste gevonden. Te Wilna werd de gepensionneerde gene- raal Bykowski door drie soldaten, die zich van zijn geld wilden meester maken, Vermoord. 'a Avonds drongen ze de slaapkamer van hun slachtoffer binnen en sloegen den generaal met een bjjl de hersenpan in. Vervolgens wurgden ze zijn echtgenoote, die weigerde, hen desleutels der brandkast te geven. In den kelder tusschen de wijnvaten, hielden ze een woest drinkgelag. Toen het tegen den morgen bleek, dat de vrouw van den generaal nog teekenen van leven gaf, werd ook haar het hoofd ingeslagen. De moordenaars begaven zich, alsof er niet3 ge- beurd was, naar de kazerne, waar men hen eenige ur«n later arresteerde. De vrouw van een hunner vervulde bij den generaal de functie van keukenmeid. Eenige arbeiders, die Zondagmorgen in het Kopenicker bosch wandelden zagen in het gras een wielrijder en zijn gezellin, die aan het ontbijten waren. Schertsend zegt een der wandelaars ffwel, smaakt het De wielrijder springt op en begint de werklieden uit te schelden een korte woordenwisseling ontstaat plotseling haalt de wielrijder een revolver te voorschijn en vuurt op den werkman, die in het achterhoofd getroffen nedervalt. In de verwarring springt het paar op de fiets en rent weg De getroffene, naar het ziekenhuis gebracht, stierf eenigen tijd later zonder het bewustzijn herkregen te hebben. De dader is nog niet opgespoord. den aanslag en 1 jaar voor den diefstal, dus 5 jaar tezamen. Het openbaar ministerie vond die straf on- voldoende en ging in hooger beroep. Het hof, eveueens van dit gevoelen, verzwaarde de straf met 2 jaar. Zaterdagavond is op 680 werst van St. Petersburg op de lijn naar Warschau een trein gederailleerd door een ketelontploffiug. De trein was vol soldaten, van wie velen gewond moeten zijn. De machinist en de stoker zijn gedood. Bij Lublinitz, in Opper-Silezie, is een arm meisje dat met acht vriendinnen uit Rus- land de grens over wilde gaan, om in Duitsch land werk te zoeken, door een Russisch grens- soldaat doodgeschoten. De acht andere meisjes zijn ontkomen. -In den nacht van Zondag op Maandag heeft een geweldige brand de beroemde vodden- markt Rastro, te Madrid, benevens drie aan- grenzende huizen, geheel en al vernield. Twin- tig personen zijn gewond, terwijl 400 gezinnen geruineerd zijn. Gebrek aau water belemmer- de het blusschingswerk. Vele kleine winkel- tjes, die o. a. tallooze waardevolle antiquiteiten bevatten, zijn verbraud. Talrijke patronen, die onder den ouden rommel ontploften, vermeer- derden de ontstane paniek. Een groot aantal dieven maakte van de algemeene verwarring gebruik, om de woningen rondom de markt te plunderen. De politie van Munchen had een vervol- ging wegens openbaren aanslag tegen de zeden begonnen tegen het weekblad Die Kritik, waarin aankondigingen zouden voorkomen in strijd met de zedelijkheid. De directenr van het weekblad heeft geantwoord met een dergelijke klacht tegen het bestuur der politie. Deze geeft namelijk een adresboek uit, 't welk zij ook op- stelt. In het adresboek nu komen juist-dezelfde aankondigingen voor, naar 't schijnt, benevens andere, nog veel onzedelijker. Het parket heeft de twee zaken bijeengevoegd eh zij zullen samen opgeroepen worden. 's Gravenhage, 13 Mei. Tweede Kamer. Aanstaanden Vrijdag wordt sectie-onderzoek ge- houden der oorlogsbegrooting. Bij het voortgezet debat over de visscherij- wet werd op voorstel van den heer De Geer besloten, dat strafbedreiging met hoogstens 6 weken gevangenisstraf niet van toepassing is op hem die vischstrooperij pleegt uitsluitend met een hengel. De strekking van het voorstel was om be- doelde strooperij niet als misdrijf, maar als overtreding aan te merken. Het amendement van den heer Van de Velde om aan de gemeenteraden de bevoegdheid te verleeneu hengelen op Zondag in openbare wateren te beperken werd verworpen. Hulst, 11 Mei 1908. ZEET IJ J) I TV Gr E 1ST. Van 11 tot en met 12 Mei. Einde Januari vertrokken twee zuig- en baggermachines van hier voor de verbetering van de haven van Shanghai en de normaliseering van den loop der Wang-poe. De tocht is een triomf voor de Hollandsche sleepvaart en de Hollandsche waterbouwkunde. Gisteren is het bericht van de aankomst der twee sleepen ontvangen. Bij het vertrek had men gerekend einde Mei te Shanghai te zullen aankomen. De twee machines zijn overgebracht door de Internationale Sleepdienst-Maatschappij te Rot terdam. De sleepboot ,/Schelde" met den bak- kenzuiger //Canton" stond onder commando van den kapitein Verschoorde wThames" met den baggermolen //Schanghai", onder kapitein Post. Het Handelsbl. v. Antwerpen meldt Onze lezers zullen zich herinneren dat een 16jarig Hollandsch meisje, dat te Brussel den weg vroeg om eene zuster op te zoeken door een gemeenen kerel werd meegelokt naar eene eenzarae plaats, waar hij het kind mishandelde en van haar geld beroofde. De bandiet werd gevonden en door de recht bank veroordeeld tot 4 jaren gevangenis voor a Van 11 tot en met 12 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 53 binnenvaartuigen op en 51 afgeschutdoor de Westsl. 3 op- en 0 afgeschut. Positie der Stoomschepen. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 9,75, Rogge f 8,50, Wintergerat 9,Zomergem .Haver 7,. 5, Erwtan 11,75, Witte boonen f 11,50, Bruine booDen f 12, Duivenboonen fPaardenboonen fBoekweiif Lynzaad /'11,50, Koolzaad Aardappels 4.25. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuka f,75. Ter weekmarkt waren aangavoerd 87 stuks Rnndvee e« 40 varkens; waarvan verkocht 19 stuks rundvee en 15 varkens a S VLAS. NAAM. MS. Van en naar Lading. lour Xer lenien t 11 Belg. s.s. Belgica 2773 Middlesbor. ruw ijzer 12 Eng. sch. Titania 525 Vlissingen ledig Van Xer lenien 11 Eng. s.s. Hummersea 1225 Skinningr. ledig 12 idem Ceder Wood 1815 Middlesbor idem W our <4eiBt r 11 Eng. s.s. Fulmar 3593 M anchester stukg. idem Don 2658 Goole idem Deeu. s.s, Kallandborg 4500 Riga idem Zweed. s.s. Rosa 2654 Horn us hout 12 Daits. s.s. Wilh. Behrens 4232 Riga idem Noor. s.s. Saphir 3901 idem idem Van Gent t 12 Noor. s.s. Orn 1 4485 iRepola edig Voor Selzaete t 11 Eng. s.s. Alchymist 1079 |Hamburg creosoot Van Selzaete t 12 Sng. s.s. Alchymist 1079 Hamburg edig i,8. HARALD vertrok 8 dezer van Blyth naar Kroonstad. .8. JENNY in lading te Blyth voor Kroonstad. RICHARD vet trok 12 dezer van New-Castle on Tyne naar Kroonstad. .s. ELISABETH in lading le New-Castle on Tyne voor Kroonstad. s.s. HELENA vertrok 7 dezer van West-Hartlepool naar Kroonstad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2