Ter Neuzensche Courant Gemengde berichten. Dinsdag 12 Mei 1908. No. 5146. TWEBDB BLAD. Handeisberichten. TER ISEUZEN, 11 Mei 1908. Brj Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Aarden- burg de heer B. van Ewijk, thans te Vianen. Door bet Dagelijksch Bestuur van den te Hulst te bonden 4en Katboliekendag is in overleg met het Uitvoerend comite bepaald, dat in de afdeelingen zullen worden bebandeld lo. Katbolieke Sociale Actie in het algemeen, en meer in bet bijzondsr de zorg voor werklie- den, die gedwongen zijn elders werk te zoeken, voornamelijk in Duitscbland (het zoogenaamde Duitscbe gevaar) en het woningvraagstuk in verband met de zedelijkkeid 2°. Pers en lectuur, in verband met de open- bare onzedelijkheid 3«. Drankbestrijding 4o. Belangen der landbouwers en versprei- ding van meerdere vakkennis 5o. Patronaten en 60. Spaarzaambeid door onderlinge ver- zekering. De narnen der inleiders zullen binnenkort worden bekend gemaakt. Woensdag is te Hontenisse, op 35jarigen leeftijd, overleden de beer A. Ellerbeek,gemeente- arts, circa twee jaar aldaar gevestigd. Zaterdag is het lijk naar Amersfoort vervoerd, om aldaar in den familie-grafkelder te worden bijgezet. Het boofdbestuur van //Schuttevaer" beeft, van den Minister van Waterstaat in zake bet verzoek, om boven eu beneden de Dordtsche spoorwegbrug een inrichting te doen aanbrengen waarop 00k bij nacbt kan worden afgelezen, boeveel de doorvaarthoogte onder die brug be- draagt, een afwijzende beschikking ontvangen en wel op grond dat die doorvaarthoogte bereids door een duidelijk zichtbare verdeeling in meters op de peilers der brug is aangegeven en dat de vaart bij nacbt gering is, terwijl de gelegen- heid, om alsdan door de geopende brug te varen, ruimer is dan des daags. Akte noch vergumiing. Met groote voldoening zal het resultaat van bet „hengeldebat" in de Tweede Earner door alle hengelaars en wie bengelt er niet op zijn getij -zijn vernomen. De regeling, zooals zij nu is aangenomen, wordt het best gekarakteriseerd door de woorden uit art. 2 der vigeerende Jacht- en Visscherij- wet, die als titel hierboven zijn geplaatst akte noch vergunning zal voor het hengelen in openbare wateren worden gevorderd. Alles blijft dus bij het oude. Met dien verstande evenwel, dat in de wet nu de bevoegdheid van den Staat is opgenomen, om openbare wateren, waarvoor dit met het oog op den vischstand of de vischteelt gewenscht is, bij algemeenen maatregel van bestuur uit te zonderen. Uit den aard der zaak zal dit verbod slechts een tijdelijk karakter dragen, en slechts bij uitzondering worden uitgevaardigd. Regel blijft alzoo, dat voor het hengelen geen akte gevorderd wordt, en dat alle openbare wateren voor den hengelaar open staan. Het eerste geen akte danken de henge laars aan het amendement-Schaper. Het tweede vrijheid van hengelen in alle openbare wateren aan den heer Reyne, en aan den Minister, die zijn amendement overnam. Slechts wie zich de luxe wil veroorloven, met twee hengels te hengelen, zal in het vervolg een akte noodig hebben maar het aantal dezer bolleboozen is gering en bun hengelarij verlaat het terrein der eigenlijke sport. Het vergunningsrecht voor het visschen in andermans vischwater is nu tegelijkertijd bij deze wet geregeld. Aan hooge documenteele eischen behoeft die vergunning niet te voldoen. Het eerste 't beste kattebelletje is voldoende. De hengelaars danken dit aan den heer De Visser, die, in overeenstemming met zijn naam, het voor hen opnarn, en het voor- stel deed om de ingewikkelde omschrijving, hoe de vergunning moet zijn ingericht, uit de wet te lichten. Aan de heer De Geer is het te danken (of te wij ten dat er tenminste een datum op moet staan, en dat de geldigheidsduur op het stuk moet vermeld zijn, welke laatste bepaling eigenlijk vrijwel overbodig is, daar de wet in art. 172 reeds vermeldt, dat de vergun- ningen in het algemeen genomen hoogstens drie jaren duren. (#Vad.") Vrijdagmorgen is te Middelburg een onge- veer 9jarig jongetje overreden door een met kolen voor de gasfabriek geladen wagen. Wegens de hellende Molenstraat had de wagen een groote vaart, terwijl het knaapje staande te luisteren naar een draaiorgel den wagen niet hoorde aankomen. Paard en wagen gingen het kind over het lichaam en toen men het aanstonds binnen bracht bij den arts Weijl, bleek het reeds dood te zijn. Terwijl het zilveren echtpaar K. te Haarlem Zaterdagochtend gereed stond ter kerke te gaan liep de vrouw nog even naar boven om iets te halen, zag in haar haast niet dat er een luik open stond, viel daardoor en brak den nek. De dood trad dadelijk in. Te Roermond is Donderdagmiddag zekere L., machinepoetser bij de S.S., in de Maas ge- vallen en verdronken. Hij laat een vrouw met vijf jeugdige kinderen achter. Te Benningbroek (N.-H.) is Donderdag de vrouw van den heer K. te water geraakt en verdronken. Te Venlo kreeg het vierjarig zoontje van den landbouwer L. een slag van een paard, met het gevolg, dat hij vier meter ver weg- vloog en op een mesthoop terecht kwam. De kleine stond haastig op, liep gauw weg en vertelde aan zijn moeder wat het stoute paard hem gedaan had Vrijdag zijn door den ochtendposttrein tus- schen de stations Santpoort-Meerenberg en Velsen vijf pinken van den landbouwer M., welke zich op de spoorbaanbevonden, aangereden en alle gedood. De trein had geen oponthoud de schade voor den eigenaar is groot, wjjl hij, behalve het verlies van zijn vee, a 80 per stuk, 00k nog boete zal hebben te betalen. Een met 1 Mei te Nieuwerkerk, bij Zierik- zee, als paardenknecht in dienst getreden persoon, kreeg begin de vorige week van een paard een trap tegen den buik. Kort daarop vertoonden zich verschijnselen van inwendige kneuzing, die zijn opnemingin het Ziekenhuis te Noordgouwe nood- zakelijk maakten. Na een aldaar ondergane operatie is de man Donderdag j.l. overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. Hondentrouw. Schipper Cornelissen, van Edam, stond zijn hond (terwijl hij in Haarlem vertoefde) af aan een inwoner uit Velsen. Maar het beest stond onverwachts weer te Haarlem voor hem. Dezer dagen, toen hij te Amsterdam vertoefde, gaf hij het beest aan een inwoner van Haarlem, en weer kwam het trouwe dier aan boord van zijn schip in de hoofdstad, terug. Nu houdt hij den hond. Aangaande het droevig ongeluk te Ploeg- steert, waarbij drie kinderen het leven lieten, wordt nu gemeld dat de kleine Madeleine, het vierde slachtoffer van de ontploffing eener acety- leenlamp, insgelijks is overleden. Zaterdagnacht kwart over een is er te Hoek van Holland ingebroken bij mej. S., die een zaak drijft in manufacturen en achter haar winkel woont. De dader is over de heining achter het huis geklommen en na het forceeren der tuindeuren, binnengekomen. De bewoonster, die te bed lag, werd door den inbreker bij de keel gegrepen en verscheidene verwondingen aan den hals toegebracht. Op haar hulpgeroep kwam de heer C., die op de bovenverdieping woont, naar beneden, waarop de dader de vlucht nam. Men denkt hier te doen te hebben met een moordaanslag, daar er niets vermist wordt. De justitie is den vermoedelijken dader reeds op het spoor. In de 20e eeuw. Een Rotterdammer heeft de moeite genomen in zijne woonplaats de gelegenheden te tellen van waarzeggeryen door middel van kaartleggen. Hij telde er niet minder dan 65 en heeft de adressen in de courant laten zetten. Bijzonder winstgevend schijnt dit soort van beroep niet, daar de meesten dezer lui in armoedige buurten wonen. Verleden week heeft een Rotterdammer die betalingen ging doen, zijn portefeuille ver- loren, waarin 14 bankjes elk van 1000. In den gang van het stadhuis en de raadzaal te Goes zijn thans opgehaugen vier schilderijen van de voormalige schutterijen te Goes, ge- schilderd door de Goesche schilders de gebr. O. W. en W. Eversdijck, voorstellend een stuk geschiedenis uit de 17e eeuw. Deze schilde rijen, die vele jaren geleden aan het museum Boymans te Rotterdam werden verkocht, zijn door welwillendheid van het Rotterdamsche gemeentebestuur tegen den gekost hebbenden prijs aan de gemeente Goes afgestaan. Door Goes is natuurlijk aan Rotterdam voor deze vriendelijkheid dank betuigd. Te Rotterdam zijn heeren inbrekers heel wat van plan. Het R. N. ontving een lijstje van ingezetenen, die door dit gespuis met een bezoek zal worden vereerd(?). Bij den laatsten inbraak aan den Mauritsweg zijn 0. a. gestolen 24 zilveren lepels en vorken. Vrijdagnamiddag gebeurde er in de Van Breestraat te Amsterdam een treurig ongeluk. Twee kruiers moesten een ledige kist naar boven hijschen, en hadden daartoe het hijsch- touw om den topgevel van een huis gestagen. Dit bovenstuk brak af, en een der twee mannen, een 19jarig jongmensch, die op het balkon stond, kreeg het op zich. Naar het Wilhelmina- gaathuis vervoerd, overleed de gekwetste spoedig. Zaterdagmorgen werd te Enschede in de fabriek Kremers-Maten de ongehuwde 28jarige Barend Timmers bij het opgooien van een riem om een poulie door den riem gegrepen en eenige keeren om de as geslingerd. In deerniswek- kenden taestand is hij opgenomen. Hetlinker- onderbeen is reeds geamputeerd. Uit de tuchtschool in Ginneken is Vrijdag- nacht een Amsterdamsch jochie van een jaar of 14 uitgebroken. Hij was stout geweest, had een dag cachot gekregen. Maar in dat cachot zit 'n raampje en de jeugdige gevangene dacht vannachtals ik dat ruitje eruit breek, dan heb ik een gat. Zoo gezegd, zoo gedaan. Donderdagochtend vond men de ruit kapot en de knaap was gevlogen. Nu speurt men allerwegen. Smokkelaars. Toen een echtpaar uit Enschede Donderdag de Duitscbe douane te Alstatte passeerde, viel het deze op, dat de dame zoo'n kolossalen omvanghad. Bij onder- zoek bleek, dat zij een 6tal nieuwe mantels aan had, welke zij op die wijze trachtte Duitsch- land binnen te smokkelen. Beiden werden in arrest gesteld en zouden niet dan tegen eene vrij aanzienlijke borgstelling worden vrijgelaten. Zij hadden echter het gevorderde bedrag niet bij zich. Gelukkig was de heer Beltman uit Enschede getuige van het geval. Men gaf hem de sleutels der brandkast van het aange- houden echtpaar teneinde het noodige geld uit Enschede te halen. Nog dienzelfden avond was de heer B. er mede ter plaatse en kon het echtpaar weder vertrekken. Levy, een van de mannen, die het Fransche leger bedorven vleesch leverde, was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 500 fr. boete. Hij ging in hooger beroep en kreeg toen 15 maanden gevangenis en 1000 fr. boete. Te Le Porte in Indiana heeft men een gruwelijke ontdekking gedaan op de boerderij van een jutfrouw Guiness. Deze is zelf vermist bij een brand op haar hoeve, maar toen men naar haar lijk zocht, vond men in de plaats daarvan in den grond begraven een aantal andere lijken waaronder verscheidene die in stukken zijn gesneden. Er zijn aanwijzingen volgens welke deze ongelukkigen er zijn in het geheel 13 lijken gevondendoorjuffrouw Guiness vermoord zijn. Volgens den opzichter van de boederij, Lamphere, was er een karner waarvan zij altijd den sleutei hield. De opzichter is 00k aange- houden. INGEZONDEN STUKKEN. Rotterdam, 11 Mei. Binnenl. G r a n e n. Tarwe, Rogge en Haver blijven in vaste stemming. Gerst met geringen aanvoer. Bruine boonen en Kook- erwten prijshoudend. Meel onveranderd. Men noteertPuike Zeeuwsche Tarwe per bectol. f 8,20 a 8,60 goede 7,a 7,50 mindere f 6,50 a 6,80 Tarwe per 100 kilo f 9,50 a 10,25 en Essex 10,25 a 11,25 en extra nog iets daarboven. Rogge per hectol. 6,25 a 7,— Gerst 5,50 a 5,75 Chevalier f 6,a 6,50 Gerst per 100 kilo 8,75 a 10,en puike Chevalier daarboven. Haver 7,50 a f 8,en per hectol. lange 3,50 a f 4,dikke f 4,40 a f 4,80 Paardenboonen 7,a 7,25 Witte Boonen 8,— a 10,50 en puike daarboven Bruine Boonen goede 10,— a 14,mindere f 9,Kookerwten 9,a 10,Voeder- erwten 7,50 a 8,— Kanariezaad per hectol. en per 100 kilo 9,75 a H Buitenl. Gran en. Tarwe per 24. kilo 210 a 240Rogge per 2100 kilo f 190 a f 204Gerst Zwarte Zee f 156 a f 158 Odessa f 164 Amerik. Mai's f 158 a 164; Donau 148 per 2000 kilo; Boek- weit Canada 218 per 2100 kilo. Haver 7,70 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch 13,50 a 14,— le soort f 12,50 a f 13,Zeeuwsche Tarwe- bloem /14,— a/14,25; prima Belgisch/13,50 h J 14, le soort J-12,50 a f 13,prima Duitsch f 13,a f 13,50 le soort f 12,25 12,75 extra puik Hongaarsch f 18,a f 19,—prima Amerik. patent 13,75 a 14,75 le soort /12,75 a 13,50 2e soort Bakers f 12,a f 12,50 Inl. en Duitsche Roggebloem 11,75 a 13,— per 100 kilo. Runderprijzen 65 a 72; Stieren 56 a 64 Kalveren 75 a 100 Schapen 46 a 55 Varkens 42 a 47 cent per kilo. Melkkoeien 140 a 225 Kalfkoeien 160 a 265 Stieren 95 a 210 Vaarzen 100 a 150 Pinken 75 a 90 vette kalveren 40 a 90 Fokkalveren /14 a 18 nuchtere 7,— a 12,— Biggen 6,a f 13,alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche bonten /2,40 a f 2,60 dito blauwen f 2,80 a f 3, Brielsche kralen 2,80 a f 3,— Geldersche blauwen /2,25 a 12,50 Friesche Eigenheimers f 2,20 a 2,50 per mud. Maltha's 5,50 a y 6,25 per 100 kilo en 8 a 10 cent per kilo. Boterprijzen in vaten gemiddeld f 48 en stukken van kilo 65 a 70 cent. Zoetemelksche Kaas 20,— a 25,per 50 kilo. Leidsche /42_ a 58 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren versche 3,10 a y 3,25, belegen en buitenlandsche f 2,60 a 2,80 per 100. V 1 a s. Blauw Hollandsch 1,40 a /2,10 Wit Zeeuwsch 1,25 a 1,50 Gron. 1,60 h 2,per steen. Lijnzaad in vaste stemming. Karwjjzaad f 23,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum onveranderd loco per 100 kilo f 12,20 en 8a 9 cent per kan. Java-koffie in balen gewone soorten 3^ cent en dito Santos 231/2 cent per half kilo. Beetwortel-suiker f 1315/16. Ter Neuzen, 11 Mei. Eieren per 26 stuks 0,75. Boter y2 E.G. 0,50. VEEHANDEL IN BELGIE. De goede stalbeesten golden gemiddeld van tr. 1,45 tot fr. 1,60 volgens kwaliteit. De kalveren van fr. 2,— tot fr. 2,20 per kilo levend gewogen. De varkens van- 70 tot 100 kilo's en daar boven levend gewogen, golden van fr. 0,82 tot fr. 0,92 volgens kwaliteit. ZKET1JDINGE IV. Van 8 tot en met 10 Mei. Van 8 tot en met 10 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 65 binnenvaartuigen op en 37 afgeschut; door de Westsl. 6 op- en 6 afgeschut. Bositie der Stoomschepen. VAN Beleefd verzoeken wij u, mijnheer de Redacteur, het navolgende voor ons te willen plaatsen, in uw veel ge- lezen blad, bij voorbaat onzen dank betuigend. Aizoo zijn de oefeningen voor landweerplichtigen der le comp. 39e bat. landweer infanterie weer achter den rug. Wat vooral een goed samengaan tusschen land- weermannen en beroeps-officieren en kader kan uitwerken hebben deze oefeningen bewezen. Natuurlijk aanvaUrdde iedereen met tegenzin den marach naar de kazerne, te meer daar velen de oefe ningen van voor twee jaar herdachten. Toen een ge- brekkig logies, gebrekkige voorziening in eetgereedschap, thans was 't precies ais vroeger in de kazerne. Ook de voeding was uitstekend te noemen. Bovendien hadden wij nu een humanen chef, iemand die mensch is en onzen toesthnd begreep. Hem hopen we steeds dankbaar te herinneren. Wij weten, onze belangen hangen af van de inzichten die de kapitein heeft, omtrent de hem gegeven orders en aan hem is't, ons het aangenaam of minder aangenaam te maken. De soldaat zegt altijd „is de kapitein goed, dan zijn officieren en onder-officieren ook goed." Wij meenen dan ook, hoewel de kapitein ons bij 'tafpresenteeren meedeelde dat hij niet van timmeren aan den weg hield, naar't hart aller landweerplichtigen te handelen, door een warm woord van hulde en dank te brengen aan kapitein Muller en de overige officieren en kader. Wij hopen voor zoover wij nog eens onder de wapenen moeten komen, hen alien hier weer te mogen zien, men kan verzekerd zijn dat de landweeroefeningen te Ter Neuzen nimmer spaak zullen loopen. Met den wensch dat ook de volgende week de 3e compagnie dezelfde ervaring op moge doen als wij, dan is er voorzeker veel van 'tgeen ons anders zou tegen de borst stuiten weggenomen. Namens alle landweerplichtigen, De landweerplichtige, VERITAS. 1 Datum- VLAG. NAAM. MS. Van en naar- j Lading. Voor Ter Keuzen i 9 10 Eng. s.s. idem idem idem Ceder Wood River Lagan Hummersea Serula 1815 2272 1225 3926 Middlesbor. Londen Skinningr. Liverpool ijzer stukg. ruw ijzer idem Van Ter Veuten 9 Eng. s.s. Ned. s.s. Noor. s.s. River Scheldt Elisabeth Ala 2199 5093 2500 Londen New-Castle idem stukg. ledig idem Voor (■ent 8 9 10 Eng. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Noor. s.s. iJuits.s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Duits. s.s. Noor. s.s. Eug. s.s. Polo Inger Derwent Martha Haardroode Signal Sea Gull Odd Briton Spero Hero 1441 2224 2349 2382 2625 3614 2763 1942 2282 2740 2195 Hull Reral Goole Danzig Christians. Libau Londen Swansea Caen idem Hull stukg. vlas stukg. hout idem idem stukg. scorries ledig idem stukg. Van i>< ent 8 9 10 Eng. s.s. idem idem idem idem idem idem idem Deen. s.s. Eng. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. Wyoming Arizona Wkitewood Lisette Sea Hound Derwent Loughbrow Astrologer Inger Polo Aurora Derrymore 1695 1703 3536 1955 3085 2349 1954 2580 2224 1441 2173 1425 Goole idem New-Castle Goole Londen Goole Hull Leith Bleyth Hull Antwerpen Dublin ledig idem idem idem stukg. idem ledig stukg. ledig stukg. ledig stukg. Voor Selzaete i 8 Eng. barge Kindly Light 313 ILenden soda s.s. HARALD vertrok 8 dezer van Blyth naar Kroonstad. 8.s. JENN\ in lading te Blyth voor Kroonstad. s.s. RICHARD veitrekt heden van New-Castle on Tyne naar Kroonstad. 8.8. ELISABETH in lading te New-Castle on Tyne voor Kroonstad. s.s. HELENA vertrok 7 dezer van West-Hartlepool naar Kroonstad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5