Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 9 Mei 1908. 48e iaargang. SCEOOLGELD. No. 5145. Gemengde berichten. TWBEDB BL-AJD. FEUILLETOH. Predikbeurten. Landbouwberichten. TER NEUZEN, 8 Mei 1908. Gisteren werd de alhier onder de wapenen zijnde le comp. van het 39e landweerbataljon infanterie geinspecteerd, door den waarnemen- den commandant den luitenant-kolonel Roldanus. Deze prees de hooding der manschappen en gaf bij monde van den kapitein Mulier, na afloop der oefeningen hierover zijnc groote tevredenheid te kennen. Gisteravond trokken de manschappen naar buiten de veste voor het houden van velddienst- oefeningen. Woensdag werd alhier door den notaris De Ridder in het cafe //Rubens", ten verzoeke van den eerst ingeschreven hypothecairen schuldeischer geveild een woonhuis en erf te Ter Neuzen, in de Donze-Visserstraat, groot 75 *centiaren. Het perceel werd toegewezen aan den heer J. A. van Rom'pu te Ter Neuzen, voor de som ran f 1100. In een te Middelburg gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Weten- schappen is o. m. benoemd tot lid de heer J. C. Deking Dura, c. i. te Nijmegen, laatst ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland te Ter Neuzen. De indeeling der lotelingen van de lich- tingen 1907 en 1908 bestemd voor korte oefe- ning, zal plaats hebben op 18 Mei te Tholen, 19 Mei te Middelburg en 20 Mei te Vlissingen. Bij het 2« bat., 3e reg. inf., in garnizoen te Middelburg, zullen pi. m. 27 man der lichting 1907 en pi. m. 94 man der lichting 1908 worden ingedeeld, In de week van 29 April tot en met 5 Mei 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 7 gevallen van roodvonk en 9 van diphtheritis te weten van roodvonk 1 geval te Heinkenszand, 1 te Kruiningen, 1 te Middelburg, 1 te Rilland-Bath, 1 te Hluis, 1 te Vlissingen en 1 te Zuidzande van diphtheritis 2 gevallen te Arnemuiden, 1 te St. Jansteen, 1 te Kruiningen, 2 te Ter Neuzen, 2 te Ouwerkerk en 1 te Zaamslag. Volgens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, opgenomen in de z/St. Crtno. 107, telde de provincie Zeeland op 1 Januari 1908 229,575 inwoners, en wel 113.807 mannen en 115.768 vrouwen. De bevolking van Vlissingen bedroeg op dien datum 10.157 mannen en 10.584 vrouwen, te zamen 20.741 die van Middelburg telde 9090 mannen en 10.354 vrouwen, te zamen 19.444 personen. Het aantal inwoners van Ter Neuzen bedroeg 9412 4614 mannen en 4798 vrouwen dat van Goes was 7398 en wel 3478 mannen en 3911 vrouwen, terwrjl Zierikzee op 1 Januari 1.1. 6912 inwoners telde, te weten 3268 mannen en 3644 vrouwen. door AMO. noodigde haar uit, nlaats te De inspecteur nemen. Ze merkte het echter niet en zei op zachten, wonderlpken toon//Breng mij bij mijn echtgenoot, mpnheer de inspecteur." z/Ons rijtuig wacht beneden," voegde haar ge- leidster er aan toe en haar blik hield de bede in, de ongelukkige niets te weigeren. De inspecteur was dadelijk bereid, nam zijn hoed en geleidde de dames naar beneden. In een kwartier bereikten zij het huis, waar het Ipk lag. Eenige menschen stonden er voor en beschouwden het nieuwsgierig. T°en de inspecteur uitsteeg, trad een gendarme naar buiten. Mevrouw d'Ornano werd naar een kamer in het benedenhuis geleid. Daar lag op twee aaneengeschoven tafels het lichaam vanden vermoorde, met een laken bedekt. ZiJ binnen en terwijl de hotelhoudster en Wagner in de deur bleven staan, ging zij langzaam naar de tafel en sloeg het laken terug. Een kreet klonk door de kamer, zacht slechts, zeer zacht, maar sprekend van de diepe smart eener menschenziel. Even zacht en even smart- vol klonk het in de ooren barer geleiders #0, Cesar Men meldt uit Aardenburg aau de M. Ct. De vader strooide meststoffen de moeder was niet ver van daar bezig met kappen in de vruchten. Het eenige kind dier ouders drie jaar oud zat spelende bij den zak met Chili-salpeter en schijnt van die stof geproefd te hebben, althans een paar uren daarna was het hevig ongesteld. Ingerpepen geneeskundige hulp kon niet baten, weinig tijd daarna is de kleine jongen bezweken. vermoedelijk vergiftigd. Axel, 7 Mei. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren ruim 70 stuks aangebracht. De handel was levendig. Er waren enkele Duitsche en Hollandsche kooplieden. Prijzen werden besteed tot 1500 francs. Sas van Gent. Met ingang van 1 Mei is het tarief voor lokaaltelegrammen o. a. van toepassing verklaard tusschen de gemeenten Sas van Gent en Westdorpe, zoodat een telegram van tien woorden, tusschen die plaatsen gewis- seld, slechts 15 cent kost. Zondag 10 Mei 1908. Kon. fUederlandsche Landbouw- vereeniging. Z. K. H. de Prins heeft Donderdagvoormiddag in het gebouw der Ned. Heidemaatschappij te Utrecht geinstalleerd de commissie ter voor bereiding van de Nederlandsche Landbouw- vereeniging. Daarbij hield hij de volgeude toespraak M.M. H.H. In de eerste plaats wensch ik u alien een hartelijk welkom toe te roepen en daaraan tevens te -verbinden een woord van dank. Dien dank ben ik u verschuldigd, wijl door u alien zoo bereidwillig is voldaan aan mijn aanwijzing om zitting te nemen in deze com missie van voorbereiding, wier taak het zal zijn de grondslagen te leggen van de nieuwe ver- eeniging, tot wier oprichting op 23 April jl. werd besloten. De hechtheid van een gebouw is zouder twijfel in hooge mate afhankelijk van de deugdeljjkheid der fundamenten, waarop het zal worden op- getrokken en dit in aanmerking nemende, is de u toegedachte taak zeker een hoogst belang- rpke, daar de levensvatbaarheid en de bloei der toekomstige vereeniging daarmede ten nauwste samenhangt. Ze zonk op de knieen, greep de hand van den doode en drukte die tegen het gelaat. De inspecteur gaf de hotelhoudster een wenk om terug te gaan en beiden verlieten de kamer. Dan sloot de inspecteur de deur. Zij wachtten zwijgend een geruimen tijd. Geen geluid drong uit de kamer tot hen door. Eindelijk opende Wagner de deur weer. Zij zagen de ongelukkige, in dezelfde houding als zooeven bij haar dooden echtgenoot. Hij ging op haar toe//Kom, mevrouw, kom, gun den ver- scheidene zijn rust. Hoe grooter smart, des te grooter geestkracht wordt vereischt, haar te dragen." Ze stond bij den klank van zijn stem werk- tuigelijk op. Geen traan had haar oogen vochtig gemaakt en strak als voorheen, blikte zij voor zich uit. Dan bedekte zij het aangezieht van den doode weer en zei»lk wil Cesar met mij meenemen naar Corsica daarzullen we samen rusten. Wees zoo goed, mij te helpen om de noodige toebereidselen te maken." De ambtenaar zei haar zijn hulp toe, bood haar den arm en bracht haar naar het rijtuig. Ze reden zwijgend naar het politiebureau terug. Wijl Wagner het noodig oordeelde mevrouw d'Ornano te ondervragen, verzocht hij haar, hem naar zijn bureau te volgen. De hotel houdster liet voor haar gast het rijtuig achter en ging te voet naar huis. Toen de inspecteur met mevrouw d'Ornano Gelijk u bekend is, heb ik in de onlangs door mij gehouden openingsrede, zonder nochtans op uwe nadere beraadslagingen vooruit te willen loopen, op enkele punten meer in het bijzonder de aandacht gevestigd. In de eerste plaats zal, naar het mij voor- komt, er voor moeten worden gewaakt, dat de nieuwe geheel Nederland omvattende land- bouwvereeniging geen afbreuk doet aan het nu reeds bestaande vereenigingsleven en daarmede dus niet in concurrentie treedt. Zoodanige concurrentie zou toch op den duur tot min gewenschte verhoudingen aanleiding kunnen geven en aan de ontwikkeling der vereeniging ernstig kunnen schaden. De nieuw op te richten organisatie zal dan ook allereerst moeten aan- sturen op samenwerking met de bestaande vereenigingen en als vanzelf is ook krachtens de wijze van haar ontstaan haar gedragslijn daarbij afgebakend, door in den aanvang althans al haar krachten samen te trekken op dit gebied van het tentoonstellingswezen. i Daar wacht haar een uitgebreide en nuttige werkkring en alom in den lande wordt de be- hoefte aan leiding en voorlichting op dit ge bied gevoeld. Door zich met deze taak te gaan belasten, wordt dus in een bestaande leemte in onze landbouworganisatie voorzien en op grond daarvan mag op algemeene mede- werking gerekend worden. De overtuiging, dat dit werkelpk het geval zal zijn, heeft mij dan ook tot het genomen initiatief doen besluiten en ik spreek hier de verwachting uit, dat mijn vertrouwen niet zal worden beschaamd. Al zal de nieuwe vereeniging als zelfstandig lichaam moeten optreden, zoo zal zij bij de uitvoering van haar plannen in nauw overleg moeten treden met de bestaande maatschap- pijen, bonden en corporaties en zich van die zijde den meest krachtigen steun verzekeren. Op welke wijze een Nationale tentoonstelling moet worden voorbereid om te slagen heeft de ervaring ons het vorige jaar geleerd. Hadden alle landbouwvereenigingen en corporaties, ge- steund door de regeering, niet met opgewektheid medegewerkt om de onderneming te doen slagen, dan kan men wel als zeker aannemen, dat de thans behaalde overwinning in een nederlaag ware verkeerd. En nu M.M. H.H., dat gp alien, die te zamen de verschillende deelen van het land vertegen- woordigt, zoo bereidwillig aan mijn roepstem hebt gehoor gegeven, geeft mij moed voor de toekorasc. Ik hoop dat ons samenwerken zich zal kenmerken door een ernstig streven om het beoogde doel te bereiken en dat wij er in zullen slagen een werkelpk nationale onder neming te grondvesten ten zegen van het vaderland. En hiermede M.M. H.H. verklaar ikde com missie van voorbereiding van de Nederlandsche Landbouwvereeniging voor geinstalleerd. Daarna verzocht Z. K. H. de Prins den heer Jhr. G. L. M. S. Ruys de Beerenbrouck den presidentshamer van hem over te nemen en sprak Z. K. H. den wensch uit dat de voor- loopige commissie erin zou slagen spoedig met de nieuwe statuten gereed te komen. Daarop verliet Z. K. H. de vergadering. Waarmede men in Tele streken zijn voordeel zal kunnen doen. alleen was, en zij aan zijn tafel had plaats genomen met dezelfde onheilspellende kalmte, zei hij //Ik moet u om eenige bijzonderheden verzoeken en zou u dankbaar zijn, zoo ge mij deze thans woudt geven." z/Vraag slechts." z/Heeft uw echtgenoot zich in 't geheel niet uitgelaten met welk doel hij gisteravond het huis verliet z/Hij wilde door de stad wandelen." vKent ge den naam Castrucei Bij het noemen van dezen naam kwam er eenig leven in de strakke trekken. z/Ja, mijnheer." z/Wie is Castrucei, Jozef Castrucei z/Hij is de zoogbroeder van Cesar en diende met hem in 't zelfde regement." z/Alzoo een vriend van uw echtgenoot h Ja. Hij zou ten alien tijde het leven voor hem gelaten hebben." z/Waar is deze Castrucei thans z/Hij leeft, als ik mij niet vergis, in de nabpheid van Marseille." //Was het u bekend, dat hij een tijdlang in onze stad woonde //Ja, Cesar hield veel van Beppo en sprak zeer dikwijls van hem, Cesar was van plan hem op te zoeken." De inspecteur nam het noodlottige brieve uit de brieventasch en legde het voor mevrouw d'Ornano. „Dit vond ik in den zak van uw echtgenoot Donderdagvoormiddag, half twaalf is te Vlissingen de 17jarige koksmaat aan boord van den postboot Prins Hendrik, W. J. L., bij verhalen in de buitenhaven gevallen. Naar zijn lijk werd vruchteloos gedregd. Zondagavond kwam op hetgehucht Kleine Brug, te Ploegsteert, een landbouwer te huis. Hij plaatste zijn fiets, voorzien van een acety- leeniantaarn, in zijn keuken, waar zijn vier dochtertjes, van drie tot elf jaar, aan het spelen waren. Het oudste meisje wierp de fiets omver waarvan de lantaarn brak en het vuur zich mededeelde aan een kruik, bevattende twee liters petroleum. Een ontploffing volgde. De kleeren der kinderen vatten vuur en alle vier bekwamen verschrikkelijke brandwonden. Drie hunner bezweken Maandagnamiddag onder ver schrikkelijke pijnen, en de toestand van het vierde meisje is hopeloos. De moeder heeft, met hulp te brengen aan hare kinderen, erge brandwonden aan de handen bekomen. De tram uit St. Jacoba Parochie naar Leeuwarden is Maandagavond op Halfweg aan den Marsumerstraatweg door een koppel van 55 schapen gereden, waardoor 8 werden ver- morzeld. De machine geraakte uit de rails, tengevolge waarvan eenige vertraging in het verkeer ontstond persoonlijke ongelukken had den niet plaats. het geeft opheldering over het doel, dat hem uit huis en naar de omgeving voerde." Zy staarde op het papier, las en herlas het. Dan mompelde zp //Castrucei Is Castrucei hier z/Naar alle waarschijnlijkheid niet. Maar ver- andert dit papier uw meening niet omtrent dien man." Zy dacht een oogenblik 11a en zei beslist z/Neen, Beppo zou zich voor Cesar hebben laten dooden." //Hp heeft vroeger in het aangeduide huis gewoond." „Zijn betrekking tot Cesar is misbruikt door iemand die hem kende. Cesar moest wel ge- looven, dat dit briefje van Beppo kwam." Zij was, terwpl zij de vragen van den ambte naar afgemeten beautwoordde, even bleek als vroeger en dezelfde strakke rust lag op de kinderlijke, schoone trekken. Nog immer het papier beschouwend, zei zij z/Laat Castrucei hier komen, het zal u als politiebeambte niet moeilijk vallen, in Marseille met zpn verblijf bekend te worden. Ik stel een aanzienlijke som ter nwer be- schikking. Beppo bezit groote schranderheid hp zal ons op het spoor van den moordenaar brengen en" zp richtte zich op met oogen, bliksemend van haat //ik wil diens bloed hebben." (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 2e kwartaal 1908 in afschrift, gedurende vijf maanden op de Seeretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing ig nedergelegd. Ter Neuzen, den 8 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L°. Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Uervormde tierk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmeman. Sluiskil. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos van Sas van Gent. Axel. 9 u., en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. v. Dis. lloek. 9 u., Ds. G. v. Dis van Zaamslag en 2 u., geen dienst. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. fiiereforane^erde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. H. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 uDs. R. Hamming. h H. 9 u., Ds. E. H. Broekstra v. Axel. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. Volten van Tienhoven. C>eref»rnieertle gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ n., leeskerk. Oud-Gerefdrmeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. IiOkaal t^lben-Hai'zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense. I MUM I --■■■' 1.1 im— Voor dezen keer gaan we het ons gemakkelijk maken en geven we het woord aan den heer deskundigen samensteller (of samenstellers van het Beknopt Ver- slag der Land- en Tuinbouwproefvelden over 1904,1905, en"1906, onlangs door het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel gepubliceerd. Op bl.z. 11 van dit Verslag iezen we cinder den titel vanProefnemingen omtrent de rentabiliteit op klei- grond bet volgende: Tot voor eenige jaren gold alge- meen de leer, dat kalibemesting op klcigronden ovei- bodig was, omdat deze grouden van nature een voldoende hoeveeibeid kali als plantenvoedingsstof zouden bevat- ten. De genomen proeven hebben evenwel aangetooud, dat dit standpunt niet meer onaantastbaar is ze hebben wel is waar ook aangetoond, dat op vele kleigronden en dan bedoelen we hier de meer geprononceerde de kalibemestingen niet rendeeren maar er is toch ook tevens duidelijk gebleken dat speciaal op de lichte zavelgrouden niet zelden een dankbaar gebruik van kali- mest kan worden gemaakt. Vroeger is deze kalibehoefte niet gebleken de proel- velden hebben aangetoond, dat zij thans bestaat. Dat is een feit van groote beteekenis omdat men hiermede in vele streken zijn voordeel zal kunnen doen. Verklaren laat zich deze veranderde zienswijze overi- gena niet moeilijk. Wat toch is bet geval In de eerste plaats zijn de eischen, die aan den voedselvoorraad der kleigronden gesteld worden, in de laatste jaren zeer omhoog gedreven. Graangewassen hebben plaats gemaakt voor vruchten, die veel meer kali vragen, zooals bieten en aardappelen. Dit geldt wel in de eerste plaats voor de provincie Zeeland met hare uitgebreide cultuur van suiker- en voederbeeten en aardappelen, verder het weaten van Brabant, de Zuid Holiandsche eiianden, de Haarlem- mermeer en de IJpolders. 4 erder wordt nog gewezen op verschillende andere gedeelten van Noord-Holland, met hunne intensieve cultuur van vroege aardappelen en kool, op het Noorden van Friesland, waar lJ% a 1/2van den grond beteeld wordt met aardappelen, alsmede op de Groninger bouwkleistreken, waar de cultuur van suikerbieten vrij belangrijk is en vervolgens aldus voortgeredeneerd. In de tweede plaats is juist door deze toenemende cultuur van hakvruchten de strooproductie verminderd, daarbij nog dikwijls de veestapel ingekrompen, waar- door minder stalmest gevormd wordt. Dan wordt in sommige streken nog veel stroo verkocht voor de cartonfabricage, waardoor andermaal de stal- mesthoop geducht besnoeid wordt- En stroo bevat juist veel kali, zooveel dat, wanneer alles in den mesthoop komt, de kalibehoefte zelfs op de oorspronkelijk kab- arme zandgronden nog gering is. Verkoop van dier- lijke producten en graan voert weinig kali uit het bedrijl, verkoop van stroo en uitgebreide cultuur van bieten en aardappelen voor den handel daarentegen veel. Wij, die reeds sedert jaren ons in denzelfden zin hebben doen hooren en meermalen de landbouwers op de klei hebben opgewekt, bemestingsproeven te nemen met kalihoudende meststoffen, onthouden ons aan boven- staande regelen iets toe te voegen, doch stellen ons voor een volgende maal even op dit onderwerp terug te komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5