r A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 5144 Donderdag; 7 Mei 1908. 48p Jaargang. FEUILLETON. ill, ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,32l/3 en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 6 Mei 1908. De manschappen van de Landweer, alhier onder de wapenen gekomen, brengen wat af- wisseling in onze veste, en doen met verlangen terugzien naar den tijd, dat albier voortdurend een garnizoen gevestigd was, al wenscbt men ook de lieden die thans de bezetting uitmaken, geen voortdurend verblijf onder de wapenen toe, daar dit voor hen, meest alien huisvaders, niet zoo aangenaam is. Het uitrukken trekt steeds veler belangstelling en het moet gezegd, dat de Landweer een goed figuur maakt. Het lijkt dat over het algemeen de geest onder de manschappen goed is en gunstig afsteekt bij die toen de Landweer voor eenige jaren het eerst onder de yapenen kwam. Naar we ver- nemen doen de bevelvoereude officieren en het kader dan ook al het mogelijke om de man schappen tegemoet te komen en den druk van het onder de wapenen komen zooveel mogelijk te verzachten. Ook van andere plaatsen wordt gemeld van een veel beteren geest onder de Landweer. Bij de alhier in het cafe van den heer Aug. Maandag door den bouwkundige L. de Bruijnegehouden aanbesteding van het verbouwen van het pakhuis van den heer W. Bedet, in de Donze-Visserstraat, werd ingeschreven Voor de massa door den heer P. Fraanje voor 129B. Voor het metselwerk door den heer P. J. Rijnberg voor 619. Gegund. Voor het timmerwerk door de heerenP. Fraanj'e voor 674, I. P. Casteleijn voor 638, J. A. Rijnberg voor 635, A. J. de Kort voor f 635, P. L. Boogaard voor f 615 en A. A. E. Vermast voor 615. Bp loting gegund aan den heer Vermast. Heden namiddag had op het kanaal, een eind boven de sluis, eene aanvaring plaats tusschen de voor het spoor alhier bestemde Eng. schoener //Malpas Belle" en de van Gent komende Ned. stoomboot //Richard." Van de schoener brak de fokkera terwijl van het stoomschip de reeling beschadigd werd. Naar wij vernemen is de Belg K. V., alhier, die dezer dagen door de gemeente-politie werd gearresteerd en over de grenzen geleid, terzake eener jachtwetovertreding, heden weder- om gearresteerd, om hem op last van de Regeering buiten de grenzen van Nederland te door AMO. 3) ffKan hij schrijven tfltaliaansch, ja." ffEn de anderen z/Ja, mijnheer de inspecteur, dat weet ik niet. Maar mag ik niet weten, waarom geditonder- zoek instelt //Voor de Frankforter poort is de voormalige Fransche luitenant d'Ornano gisterenavond ver- moord, en bet wil mij voorkomen, dat een itali- aansche dolk hier het werk verricht heeft." //Mijn hem el, een moord En gij bebt ver- denkiug op mijn Italianen z/lk kan met het oog op de toedracht der zaak wel niet anders dan hen mede in den kring mijner nasporingen trekken." z/Ik geloof, mijnheer de inspecteur, dat uw verdenking hier ongegrond is. Deze lieden leven ver van de stad, rustig en stil. Bovendien acht ik niemand van hen tot zulk een daad in staat." #Nu goed, we zullen zien. Ik verbind u hierbij tot stilzwijgen over ons onderhoud, mijnheer Hoberg. Later zal ik naar de steen- groeve rijden om deze lieden gade te slaan. Hun passen wil ik intusschen hier houden. Zoo een uwer arbeiders zich onverwachts mocht hebben verwijderd, moet ge het mij terstond berichten. Ik verzoek u, u te overtuigen, of de lieden alien aanwezig zijn." brengen, daar genoemde V. gevaar oplevert voor de veiligheid, vooral in de buitenwijken, waar hij des nachts meestal gewapend rond zwierf. Bij dat bevel tot uitleiding is bepaald, dat V. in de eerstvolgende 5 jaren niet binnen de grenzen van Nederland mag vertoeven. Tegen overtreding van dat verbod is gevangenis- straf bedreigd. Toen de gemeentepolitie zich tot hem wilde begeven, om hem met het bevel in kennis te stellen, nam hij de vlucbt, naar buiten de kom, doch werd spoedig gearresteerd. Op het viertal, ter voorziening in eene predikantsvacature bij de Ned. Herv. kerk te Vlissingen, komt o.m. voor Ds. G. van Dis te Zaamslag. Voor de betrekking van hoofd aan school A te Sas van Gent hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. Dinsdag 12 Mei a. s. bezoekt de Commis- saris der Koningin in Zeeland de gemeenten Sluis, Retranchement, Cadzand, Nieuwvliet, Groede en Breskens. De akte-examens voor het lager onderwijs voor de provincie Zeeland gehouden te Middelburg zijn geeindigd. In 't geheel werden geexamineerd 49 man- nelijke en 34 vrouwelijke candidaten van eerst- genoemden slaagden er 39 en van laatstgenoem- den behaalden 27 de akte. Aan het examen voor de vrije- en ordeoefenin- gen der gymnastiek namen 4 mannelijke en 10 vrouwelijke candidaten deel van eerstgenoem- den slaagden er 3, van laatstgenoemden werd geen enkele afgewezen. Aan het examen in de nuttige en fraaie hand- werken namen 5 vrouwelijke candidaten deel die eveneens alien slaagden. Door Gedep. Staten van Zeeland is vast- gesteld de lijst van hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastir.gen in deze provincie voor het jaar 1908. De bevolking der provincie bedraagt 216,295, het aantal hoogstaangeslagenen 144. Het laagste gezamenlijke bedrag vanaanslagen, dat tot plaatsing op de is 431,52. Op de lijst komen voor de volgende in- vvoners van Zeeuwsch-VlaanderenE. Bor.te te Aardenburg, I. de Bruijne Iz. te Oostburg, E. A. Calon te IJzendijke, K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse, P. J. Dieleman te Zaamslag, P. Dieleman Wz. te Axel, C. P. z/lk zal het dadelijk nagaan." De politie-arts meldde zich aan en gaf, juist van het lijk van den vermoorde komende, bericht van de lijkschouwing. Als eenig letsel had hij de wond aan den hals ontdekt, die naar zijn meening den vermoorde was toegebracht door een spits, driehoekig instrument, dat met groote kracht en zekerheid was gehanteerd. 't Was een stokdegen of een dolk geweest, oordeelde de arts. De inspecteur nam afscheid van de heeren en verdiepte zich in zijn arbeid. Hij onderzocht de vreemdelingenlijsteu van alle hotels en ondervroeg de nachtwachten. Dan haalde hij den brief voor den dag, bij het lijk gevonden. Het papier was zichbaar uit een zakboekje gescheurd en bevatte in blijkbaar verdraaid handschrift en in't Fransch een inhoud, in niet zeer zuivere spelling, die aldus luidde z/Een gelukkig toeval stelt mij in kennis met je aanwezigheid. Ik ben ziek en verkeer in ge vaar, terwijl ik reden heb mij te verbergen. Ik woon in het kleine huisje bij de Frankforter poort, dat je bekend is. Kom tegen donker worden ongemerkt bij mij. Beppo." De inspecteur las den inhoud nogmaals door en onderzocht het papier, zonder daardoor wijzer te worden. De commissaris van het district waarin de moord gepleegd was, meldde zich aan. //lets nieuws vroeg de inspecteur. z/Helaas neen. Niet het geringste spoor is gevonden, dat tot ontdekking van den dader aanleiding kan geven." lijst heeft geleid J. Dierick te Koewacht, P. Dregmans te Axel, E. B. Dumoleyn te Hontenisse, J. Erasmus te Cadzand, L. de Feijter te Axel, J. M. deGraaff te Aardenburg. H. G. Hammacher te Groede, J. F. Hennequin te Sluis, Mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, F. van Hoeve te Axel, I. C. O. M. Hombach te Hulst, J. de Hullu te Cadzand, J. Huijssen Johz. te Ter Neuzen, C. J. de Kerf te St. Jansteen, P. de Kerf te St. Jansteen, A. Koster te Axel, I. Leenhouts te Zuidzande, I. Luteijn Sr. te Zuidzande, H. L. J. Maertens te Hulst, D. A. Risseeuw te Zuidzande, J. Risseeuw te IJzendijke, J. Ris seeuw I.Az. te Zuidzande, J. A. van Rompu te Ter Neuzen, A. Th. Rottier te St. Jansteen, J. A. J. B. M. G. Seydlitz te Hulst, I. de Smit te Oostburg, J. F. Temmerman te IJzendijke, P. F. Thomaes te Hoofdplaat, J. Vogelvanger te Hulst, C. van Waes te Westdorpe, G. Wieland te Ter Neuzen, H. H. M. Wouters te Hulst. Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, Jhr. Mr. Van der Does 3e Willebois, nam Maandag conclusie in de zaak van den directeur der Societe Schaerbeek en 4 anderen, door de rechtbank te Middelburg met bevestiging van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen veroordeeld tot 50 boete of 30 dagen hech- tenis. wegens het als bestuurders van den in Belgie gevestigden spoorwegdienst, maatschappij GentTer Neuzen, niet zonder uitstel uitbetalen der remboursementen voor partijen pulp over tun lijn verzonden van uit Sas van Gent, nadat de kennisgeving daarvan was ontvangen. Tusschen de ontvangst der kennisgeving van het betalen der gelden door den geadresseerde en de uitbe- taling daarvan door de Maatschappij verliep telkens ongeveer een maand. Het betrof nu de vraag of hier terecht was toegepast art. 53, 6°. van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, luidende de remboursementen worden zonder uitstel aan den afzender uitbetaald tegen quitantie, nadat zij door den geadresseerde zijn voldaan en de kennisgeving daarvan aan het station van afzen- ding is ontvangen. In cassatie was nl. evenals in vorige in stances betoogd dat op dit vervoer, als zijnde internationaal vervoer, alleen van toe- passirg is de Berner spoorwegconventie en niet art. 53, 6o. van het Algemeen Reglement voor zoover dit afwijkt van artikel 13 der Conven- tie, dat een zoodanige verplichting om zonder uitstel te betalen niet bevat. z/Hm, zeg mij eens, hebt ge in uw district daar buiten, in het kleine huisje bij het boschje, ook een Italiaan wonen z/Thans nietN meer, doch vroeger heeft daar de tuinman Castrucci gewoond," antwoordde de commissaris, niet zonder eenige verwonde- ring over de vraag. wWat was dat voor een persoon //Castrucci kwam in 1870 als krijgsgevangene hier heen en was den eveneens gevangen ge- nomen luitenant d'Ornano als oppasser toege- wezen." z/Hebt ge het lijk gezien //Ja". z/En herkend z/Neen." //Luitenant d' Ornano is de vermoorde." z/Ha, het gezicht herinnerde mij aan iemand, maar ik wist niet aan wien. Alzoo luitenant d' Ornano z/Nu, en verder, deze Castrucci z/Hij diende bij den luitenant ik geloof, dat ze beiden van Corsica kwamen en scheen hem zeer genegen. In 1871 keerde hij naar Frankrijk terug, kwam echter na een half jaar weer en huwde de dochter van den tuinman Welcker, wier hart hij veroverd had. Toen de oude Welcker in 't afgeloopen jaar stierf, ver- kochten de Castrucci's alles en vertrokken, ik geloof naar Frankrijk." z/Weet gij ook, hoe de voornaam van dien man is »Jozef." z/Hm, Jozef, dat is in 't Italiaansch bij ver- korting Beppo 't komt dus overeen." De advocaat-generaal concludeerde tot ver- werping van het cassatie-beroep. - De veertien opvarenden der Belgische stoomboot Ben Macdui, der firma Nolson van Gent, die eenige dagen geleden in de Noordzee onverwachts begon te zinken, zijn "V rijdag via Rotterdam te Antwerpen aangekomen. Wat de oorzaak van dit geheimzinnig ver- gaan was, zegt het Hand, van Antw,, weet geen enkel te zeggenheeft het schip een onder- zeesche klip of een drijvend wrak geraakt Mysterie. Enkel weten zij te vertellen welke groote ontberingen zij 's nachts tijdens een hevigen storm, bij een ijskoud weer, gedurende 2 uren, op een onstuimige zee, in een klein bootje, zonder warme kleeren, geleden hebben. Toen zij de Noorsche kust, nabij Eglesund, bereikt hadden, klommen zij op de rotsen, om maar een huisje te ontlekken, doch niets was er te zien. Om hun verstijfde Iedematen wat te verwarmen, zagen zjj zich verplicht de riemen van hun reddingsbootjes in brand te steken. Daags nadien, bij het krieken van den dag, ontdekten zij de afgelegen woning van een Engelschen consul, die hun slechts koffie kon geven. Met hun doornatte kleeren trokken de -schipbreukelingen naar Eglesund waar hun ellende ten einde was. Het werd hoog tijd, want velen waren dood af en hadden het niet langer meer kunnen uithouden. Vrijdag werd te Hontenisse in ondertrouw opgenomen eene weduwe, moeder van een vier tal kinderen, met een jonkman, wiens beide beenen lam zijn en die, als hij zich van zijn voertuig heeft laten glijden, zich alleen voort- bewegen kan door met behulp der armen op het achterdeel over den grond te sehuiven. Per hondekar reed het paar tot voor het raadhuis, waar de aanteekening plaats had. (Midd. Ct.) Te Biervliet is men, terwijl het predikants- gezin op reis was, de pastorie binnengedrongen en heeft men de schrijftafel en verschillende laden geopend. Van inbraak valt niets te bespeuren. Men heeft zich dus met valsche sleutels moeten behelpen. Er wordt niets vermistzelfs een gouden horloge en het geld der Zondagsschool p.m. f 12 bleef onaangeroerd. Arijdagavond arriveerden de bewoners der pastorie, die onmiddellijk de politie van het gebeurde kennis gaven. Hij toonde den commissaris het briefje, welks inhoud deze opmerkzaam las. ,/Het hier aangeduide huisje is vermoedelijk dat van den tuinman Welcker, waarin later Castrucci woonde. Het is zeer waarschijnlijk, dat het luitenant d'Ornano bekend was." //Castrucci heeft dus reeds voor een jaar de stad verlaten z/Op zijn minst." //Acht ge den man in staat tot een misdaad, als die, welke hedenmorgen werd ontdekt z/Neen, Castrucci was een eerlijke borst en bing zijn luitenant aan met roerende trouw." ,z Raad set op raadselDe brief is door iemand geschreven, die nauwkeurig bekend moest zijn met de verhouding, waarin Castrucci tot den vermoorde stond. Ik wil binnen het uur de namen en woonplaatsen weten van allehierlevende vreemdelingen en genaturaliseerde Italianen.* ,/Tot uw dienst, mijnheer de inspecteur." De commissaris vertrok. Na eenigen tijd, waarin de inspecteur ijverig werkte, meldde een der dienstdoende agenten z/Vrouwe d'Ornano verlangt mijnheer den inspec teur te spreken." Verrast stond Wagner op en trad naar de deur. De agent deed open en binnen trad de jonge weduwe, in gezelschap van de vrouw van den hotelhouder. Mevrouw 'dOrnano had over haar morgenkleed eenlangen, grijzen regenmautel geworpen en heur haar was slechts in zooverre op- gemaakt, alsstriktnoodzakelijk was. Hecvreese- lijk bleeke gezicht droeg nog dezelfde strakke uitdrnkking, die de ongelukstijding daarop ge- grifd had. (Word t vervolgd.) Hit Iliad verscliijnt Maandag-, Woenidag- en Vrijdagavond, nilpezonderd op Feestdagen. bij de Firm a P. J. WAI HE SAXPE te Ter Kenaen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1