Ter Heuzensche Courant la Zaterdag 2 Mei 1908. No. 5142. IDIEXR/PIE IBIjA-IP. Binnenland. FETJILLETON. >1 van Predikbeurten. Landbouwberichten. TWLEDE K A M E R. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is de voortzetting van de be- raadslaging over de Visscherijwet en wel bij art. 3a, waarbij in bebandeling komt het voorstel van de heeren Duymaer van Twist en Hugenholtz, om het visschen met kuilnetten te verbieden en dat van den beer Reyne, om dit verbod eerst twee jaren na bet in werking treden der wet te doen ingaan. De heer Van Ascb van Wijck betoogt, dat de toestand van de Zuiderzeebevolking zorg- wekkend, om niet te zeggen verontrustend is. In de wet moet blijken van bet voornemen om de kuilnetten op te beffenhet vei bod moet aan den horizont worden gezien. Dit kon gescbieden door een aanvulling van art. 14. waarover spreker gaarne bet gevoelen der Re- geering verneemt. Hem komt 't voor, dat de zaak moest geregeld worden bij bestuursmaat- regel, uitloopend op 'n algemeen verbod. De beer De Visser acht de scbildering van den toestand der Zuiderzeebevolking door den beer Duymaer van Twist te donker gekleurd, gelijk spreker tracbt aan te toonen. Dr. Redeke die men onrecht had aangedaan, tracht de anarcbie op de Zuiderzee te vervangen dooi bet stellen van bepaalde regelen, langzaam, zonder scbokken. Op dien weg wil spreker hem volgen en bij was dus tegen de amende- menten. De heer Van Bylandt sluit zich geheel en al aan bij de beide vorige sprekers. De beer Hugenholtz acht bet de taak der voorstanders van het amendement, waartoe hij beboorc, aan te toonen, dat de kuilnetten de schuld dragen van den achteruitgang der visscherij op de Zuiderzee. De cijfers van Dr. Redeke acht hij betwistbaar en hij stelt daartegenover de rap- porten der Zuiderzeevereeniging. Van den eco- nomiscben achteruitgang der Zuiderzee-bevol- king geeft spreker een aantal voorbeelden en tracbt vervolgens aan te toonen, dat bet rapport- Redeke den toestand niet juist weergeeft. Het wiskunstig oorzakelijk verband tusschen het verdwijnen der najaarsbaring en het visschen met kuilnetten, is niet te bewijzen. Spreker zet uiteen waarom de kuilnetten door afmetingen en vorm nadeeliger waren dan andere netten. Het verbod van kuilnet-gebruik moet niet opgenomen worden in een algemeenen bestuursmaatregel, maar in de wet, in't belang van een gewenscbte stabiliteit. De heer Van Vuuren bestrijdt bet amendement van den heer Duymaer. Reeds voor bet kuilnet bestond, viel achteruitgang in baringvangst te constateeren. De Minister van Landbouw bestrijdt uitvoerig bet amendement-Duymaer van Twist en de verschillende argumenten voor bet kuilnet- verbod. Van een uitmoording der zee kan geen sprake zijn. Dr. Hoek acht de kuil een doel- matig viscbtuig voor bepaalde doeleinden. i) door AMO. I. Het was nog tamelijk vroeg op een helderen voorjaarsdag van bet jaar 1878, toen deinspecteur der geheime politie, Wagner, de vestibule van het ,/Noordduitsche Hotel" in M. betrad en den opperkellner verzocht, zijn kaartje aan Vrouwe d'Ornano af te geven. De ambtenaar voegde daarbij: //Is die dame nog niet te spreken, wees dan zoo goed mij te zeggen, hoe laat ze mij ontvangen kan." De opperkellner belastte een zijner onder- gescbikten met het wegbrengen van bet kaartje en wendde zich toen op levendigen, van nieuws- gierigheid getuigenden toon, tot den inspecteur met de vraag,/Gij brengt zeker tijding van mynheer d'Ornano, inspecteur Deze scbeen de vraag niet te verstaan te hebben, altbans, bij draaide zich om, om de spoorweggids, die aan den wand hing, te be- sebouwen en keerde zoo den kellner den rug toe, wat deze met zichtbaar misnoegen opnam. Eer hij zich tot bet herbalen zijner vraag ver- mannen kon, kwam de bode, die bet kaartje afge- geven had, weer terug en zei haastig //Mevrouw d'Ornano verwacbt mijnheer den inspecteur." Langzaam klom de ambtenaar, een man van middelbaren leeftijd, met een ernstig, flink gelaat, de trap op. Op de eerste verdieping werd bij door een kamermeisje ontvangen, die hem de deur van een naastliggende kamer opende. TER NEUZEN, 1 Mei 1908. In geheel Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is zeer veel vraag naar koebeeten door Belgische landbouwers. Deze hebben zeer groot gebrek aan veevoeder door bet bevriezen der knollen en den weinigen groei van bet weidegras. Daar de Zeeuwsche landbouwers ecbter ook geen overvloed van veevoeder hebben, worden de beeten zeer duur betaald. Duizenden K.G. zijn in de laatste dagen verkocht tegen 28 tot 30 francs per 1000 K.G.de normale prijzen zijn in dezen tijd van bet jaar 16 tot 18 francs. Voor notaris Dumoleyn te Hontenisse is gisteren verleden de acte tot opricbting eener naamlooze vennootschap tot verzekering van paarden, runderen en daarmee gelijk te stellen dieren, genaamd ,/Vereenigde Nederlanden" te Hulst. Het bestuur bestaat uit de heeren O. de Schepper, te St. Nikoiaas, voorzitter, F. Thien- pont te St. Nikoiaas, secretaris, J. Dirix te Kemseke en L. Steijaert te Graauw, commis- sarissen, en JEggermont te St. Jansteen, directeur. De Koninklijke goedkeuring, welke reeds verleend is, wordt de volgende week in de Staatscourant te gemoet gezien. Boschkapelle. De weduwe Van Dijk albier reeft onder bare kippen er eene, die nu en dan eieren legt veel grooter dan die van eene eend. Die kip heeft baar vierde reuzenei gelegd, dat, evenals de drie vorige, twee dooiers bevatte. Over de lengte gemeten bad bet een omtrek van 21 c. M. en over de breedte gemeten 17 c. M., het woog 174 gram. Drie gewone kip- peneieren, die men ter vergelijking wuog, haal- den 185 gram. Stoppeldijk. Een fabrikant uit Gilze heeft lier ernstige informaties ingewonnen omtrent de stichting eener fabriek voor melkproducten en geconserveerde melk. De landbouwers zouden zich moeten verbinden om gedurende drie jaren een bepaalde hoeveelheid melk tegen een vast- gestelden prijs te leveren. Gaarne zou men de fabriek zien tot stand komen, daar zij ongetwrjfeld zeer zou bijdragen tot den bloei der gemeente. Westdorpe, 30 April. In de beden gebouden aadsvergadering waren tegenwoordig de Voor- zitter-Burgemeester, alle leden en de Secretaris. 1. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Daarna werden medegedeeld a. Eene kennisgeving van de heer P. van Haelst dat bij zijne benoeming als lid van bet Burgerlijk armbestuur aanneemt. b. Een missive van Ged. Staten met goed gekeurd raadsbesluit tot af- en overschrijving der begrooting 1907. c. Als voren, houdende bericht van goed keuring der verordening, regelende de jaarwedden enz. van bet onderwijzend personeel. d. De ingevolge raadsbesluit van 1 April j.l. genomen polis tot verzekering van den gemeenteveldwachter tegen ongevallen. e. Bericht van Ged. Staten dat aan deze gemeente over de eerste drie kwartalen van 1908 ingevolge art. 1 der wet van 24 Mei 1897 St.bl. 156, voorloopig zal worden uitgekeerd 467-- f. Eene missive van dezelve met bescbikking van den Minister van Bin. zaken, waarbij wordt bepaald. dat overeenkomstig bet ingediende ver- zoek, over bet jaar 1908 de aftrek kracbtens Hij nam den hoed af, trad binnen en aanscbouwde een jeugdige, teedere vrouwenge- stalte met een bijna nog kinderlijk gelaat, die, in een morgenkleed gehuld, met de band op de tafel steunende, voor hem stond en angstig de oogen op hem richtte. Het lieflijke aangezicbt scbeen door bet zwarte haar, dat ordeloos op de schouders viel, nog bleeker dan het was. ledere trek van bet gelaat sprak van koortsachtige opgewondenheid. De inspecteur Wagner bad nauwelijks groetend gebogen, als de haastig uitgesproken woorden zijn oor troffen ,/Gij komt mij bericht brengen, mijnheer //Zoo i3 bet, mevrouw," antwoordde de ambtenaar. z/Waar is mijn ecbtgenoot, waar blijft bij De stem der jonge vrouw beefde. De inspecteur zei op eenigszins vaderlijk zachten toon z/Kom tot u zelve, wat ik u bidden mag." „Waar is mijn ecbtgenoot? Wat is er gebeurd De ambtenaar, wiens trekken ernst en deel- neming teekenden, gaf de jonge vrouw door een handbeweging te kennen, op den stoel, waarvoor zij stond, plaats te nemen, en als willoos, nog steeds deangstvolle oogen op den bezoeker gericht, liet zij er zich op neervallen De inspecteur zette zich op een stoel tegen- over haar. z/Gij zult al uw geestkracht noodig hebben, mevrouwuw echtgenoot is door een zwaar ongeluk getroffen." De jonge vrouw stiet een kreet uit, zoo trillend van schrik en zielesmart, dat zelfs bet bart van den in langen dienst gestaalden politie- beambte er door ontroerde. Slechts met moeite bet le lid van art. 9bis der wet van 24 Mei 1897, voor wat deze gemeente betreft, wordt verminderd met f 100 en voor dit jaar alzoo vastgesteld op 2050. g. Een bericht van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegraphie dat hem eene bezoldiging ad 75 'sjaars voor den telefoon- kantoorhouder albier, voldoende voorkomt. Deze mededeeliug wordt niet gedaan om eene boogere wedde te verminderen maar opdat bij eventueele vacature hierop kunne worde gelet. De bericbten sub a. tot g. werden voor kennis geving aangenomen. 2. Op voorstel van Burg, en Wetb. werd de jaarwedde van den gemeenteveldwachter met ingang 1 Juli e. k. verhoogd met f 35,en alzoo gebracbt op 450. 3. De rekening der gezondbeidscommissie, zetel Ter Neuzen, over 1907 werd goedgekeurd. 4. Werd de gemeentebegrooting voor 1908 volgens voorstel van Burg, en Weth. onder nadere goedkeuring van Ged. Staten gewijzigd. 5. Werd besloten, naar aanleiding van bet voorloopig verslag door de Tweede Kamer der Staten-Generaai uitgebracht over het wets- ontwerp tot toekenning van een renteloos v>orsehot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg eener stoomtram van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting Selzaete, de Minister van Waterstaat nogmaals de belangen dezer streek onder het oog te brengen, verbonden aan de totstaudkoming eener zijlijn over West dorpe naar Sas van Gent. Aan verschillende autoriteiten zal van dit adres een afscbrift worden gezonden. Na de gebruikelijke rondvraag werd de ver gadering gesloten. Zondag 3 Mei 1908. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtlbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van J Mei de volgende vonnissen uitgesproken A. S., oud 41 j., arbeider te Haesdonck, (Belgie), tbans te Middelburg in hechtenis, is wegens verduistering veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met in mindering brenging der preventieve hechtenis. brachten baar sidderende lippen de woorden voort//Wat is er gebeurd? Wat?" De inspecteur wilde blijkbaar de zoo vreeselijk bewogen vrouw tijd laten, eenigszins tot zicbzelve te komen althans hij antwoordde met de vraag //Mijnheer d'Ornano verliet gisteravond om acht uur het hotel, niet waar Ja, ja, wat is hem overkomen Waar is bij Spreek toch." De inspecteur staarde voor zich het viel hem moeilijk bet verschrikkelijke mede te deelen. Dit verontrustte haar nog meer en in wilden doodsangst riep zij tbans in het Italiaansch z/Hij is doodCesar is dood Jk smeek u, verberg mij niets Wagner had de vraag verstaan en beantwoordde haar in oprecht medelijden met een ernstig knikken van het boofd. Zij stamelde in afgebroken klanken //Ce-sar Zoo bij een uitbarsting van hartstochtelijke smart bad verwacbt, vond hij zich bedrogen De joBge vrouw zat voor hem; met een doods- bleek, maar onbeweeglijk gelaat, dat de schrik in steen scheen veranderd te hebben, en de groote donkere oogen staarden hem aan in spra- kelooze ontzetting. Dit verschrikte den ambtenaar meer dan de beftigste klachten. Zoo verliepen secondende dame scheen nauwelijks te ademen. Bijna onverstaanbaarfluisterdezij dan: //Dood. Een stuiptrekkende siddering doorliep bet geheele lichaam, dan zonk zij, zich uitend in een langen zucbt, ineen en gleed op den grond. De inspecteur ging vlug naar de schel en zei dan tot bet binnenkomende meisje Help mij deze dame op de sofa leggen." A. V., oud 33 j., koopman te Selzaete (Belgie), beklaagd van overtreding der wet op bet vee- artsenijkundig staatstoezicht, vrijgesproken. Cb. L. M.. oud 24 j., te St. Laureyns (Belgie), C. F. v. d. P., oud 41 j., te Watervliet (Belgie), en H. E. S., oud 32 j., te Oostburg, alien koop- lieden, zijn ter zake alsvoren ontslagen van recbtsvervolging. Kantongerecht te Ter Neuzen. Aan het verslag van de Februari-premie- keuringen van dekhengsten en van merrien, geboren in 1906, gehouden van 1322 Febr. 1908, uitgebracht door de Provinciale Regelings- commissie voor de paardenfokkerij, wordt bet volgende ontleend Ofscboon bet weder niet bijzonder gunstig, op een paar keuringsplaatsen bepaald ongunstig moet genoemd worden, badden de keuringen een geregeld verloop en werden door belang- stellenden vooral in Hulst, Axel en Oostburg druk bezocbt. Van de 3 te Hulst bekroonde merrien is eene nog niet vertoond, omdat zij, blijkens de ver- klaring van een gediplomeerd veearts niet in staat was den weg van Graauw naar Hulst af te leggen; zij zal bij de Junikeuringen moeten vertoond worden van de twee, die vertoond werden was de eene vrijwel, de andere zeer goed ontwikkeld beide beloven een aanwinst te worden voor de fokkerij. De paarden te Axel vertoond, vier bekroonden en twee plaatsvervangsters, maakten een zeer goeden indrukde stalverpleging bleek bier Hij legde de onmachtige den arm op de schouders en hief, met behulp van het dienst- meisje, het willooze lichaam op het rustbed. z/Stel den hotelhouder met het gebeurde in kennis en zeg hem, dat hij spoedig een dokter laat halen." Hij nam zijn hoed en ging de trap af. Be- neden zei hij betzelfde tot den opperkellner nadat bij dezen van den toestand der dame onderricht had en voegde er bij z/Wanneer mevrouw d'Ornano mij wenscbt te spreken, ben ik op bet bureau der crimineele politie te vinden." vHoud bet niet voor ongeoorloofde nieuws- gierigbeid, mijnheer de inspecteur, wanneer ik naar bet lot van den beer d'Ornano vraag wij verkeeren alien omtrent hem in zorg." z/De beer d'Ornano heeft, op een tot nu toe onverklaarbare wijze, een plotselingen dood gevonden." De opperkellner schrok bevig. z/lk was verplicht, bet de jonge vrouw mee te deelen en baar diep gescbokte zielstoestand vereischt de spoedigste bulp van een dokter." z/Er zal er terstond een gebaald worden, mijnheer de inspecteur. Wat een vreeselijk ongeluk. Zoo'n jong, vroolijk op de huwelijks- reis zijnd paar Hoe kon bet toch gebeuren Luitenant d'Ornano is een zoo beminnelijk beer. Hij kwam zoo dikwijls bij ons, toen hij hier als krijgsgevangene verblijf hield en ieder hi eld veel van hem." z/De zaak is nog in bet duister gehuld en ik kan u dus geen verdere mededeelingen doen. Zorg slechts voor de jonge vrouw." Hierop verliet de ambtenaar bet hotel. (Wordt vervolgd). VAN Hervnrmde Herk. Ter Neuzen. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. geen dienst. Axel. 9 u., en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. v. Dis. Hoek. 9 u., Ds. A. Timmerman van Ter Neuzen en 2 u., geen dienst. Sas van Gent. 9i u., Ds. H. Akersloot van Houlen Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. fwereforineerde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. 11. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Ramp. Zaamslag A. 9 u. en 2 uDs. R. Hamming. h H. 9 u., Ds. J. H. Jonker v. Wormerveer, Bed. H. Avondm. en 2 u Ds. J. H. Jonker v. Wormerveer, Dankz. H. Avondm. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. C. J. H. van Diemen v. Meerkerk. (ierefnrmeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., leeskerk. O ud -GS ereffor meerde gem eente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. l.oliiinl „KI»en-SBaCxer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5| u., dhr. J. J. Kense. Zitting van 30 April 1908. Veroordeeld zijnA. H. v. H., broodjager te Philippine, ter zake van Jachtwetovertreding, tot 2 boeten, elk van 2, subsidiair tot plaatsing in een tuchtscbool voor den tijd van 2 weken voor eike boete, met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering van h,et geweer en vernieling bij uitlevering, of betaling der waarde ad 20, subs. 4 weken tuchtschool. P. F. E., visscher te Philippine, ter zake van in de provincie Zeeland voor een waterkeerenden polderdijk eenig werk aanleggen, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hechtenis. I. C. M., molenaar te Zaamslag, ter zake van visscherij- overtreding, tot 2 boeten, elk van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring en ver nieling der in beslag genomen fuikH. A. K., spoorwachteres te Sas van Gent, ter zake van overtreding der spoorwegwet, tot eene boete van 5, subs. 1 dag hecht. J. J., koopman en D. B., voerman, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het rijwielen zonder licht, ieder tot eene boete van I, subs. 1 dag hecht.; P. d. F. en W. d. F., kooplieden, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van /l, subs. 1 dag hecht. J. v. H., varkenskoopman te Waehtebeke, ter zake van een paard onbeheerd laten staan, tot eene boete J 3, subs. 2 dagen hecht.E. R., schipper te Philip pine, ter zake van het rapen van mosselen, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.; R. D., arbeider te Axel, C. V. D., kleermaker te Westdorpe, ter zake van Leerplichtwetovertreding, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.J. v. D., arbeider te Zaamslag, A. W., werkman te Hoek, ter zake als voren bij her- haling, ieder tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht.J. v. D., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. P. R., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. T. N., boomsnoeier te Selzaete, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. M. R. R, varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, t weemaal gepleegd, tot 2 boeten, elk van 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. Vrijgesproken Graaf M. d. L., purticulier te Brussel, ter zake van overtreding der Jachtwet. Hervatting bevolen in de zaak tegen L. v. C., jachtopziener te Axel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 9