j A I g e m 8 e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. I Paardeo No. 5142 I Landbouwberichten. Geinengde berichten. Zaterdag 2 Mei 1908. 48e Jaargang. BELASTING OP Bedrijfs- en andere inkomsten. JACHT en VISSCHERIJ. MARKT 08ti8 PAARDENMARKT ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V# en voor bet overige Bnitenland 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. t e AXEL. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bii deze bekend, dat op den 7 Kies aansfaaiKie, zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, den 3 April 1908 Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. TER NEUZEN, 1 Mei 1908. In de week van 22 tot en met 28 April 19U8 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typho'idea te IJzendijke en 8 van diphteritis, ,en wei 1 geval te Bres- kens, 1 te Clinge, 1 te Dreischor, 1 te Elle woutsdijk, 1 te St. Jansteen, 2 te Ter Neuzen en 1 te Vlissingen. De ,/Smedenbond" in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen is ontbonden. Hij bereikte, evenals zooveel andere bonden, maar een jeugdigen leeftijd. Clinge, 30 April. Op de Woensdag gehou den jaarmarkt, waren aangevoerd 64 stuks hoornvee, 11 paarden en eene partij varkens. De prijzen werden toegekend als volgt Voor het grootste getal paarden, J. P. Buijs- rogge voor het grootste getal rundvee, F. Smet voor het grootste getal varkens, Fr. Maas. Voor het schoonste werkpaard le en 2e prijs, J. F. Buijsrogge. Voor het schoonste 2jarig paard le prijs, J. F. Buijsrogge; 2e prijs A. Meer- schaert. Voor de schoonste koe le prijs, Ser. v. Duijse, te Sint Jansteen2e nr.. Ch. Laureijs. Voor de schoonste vaars le prijs, J. F. Smet2e prijs, Block te Sint Jansteen. Voor het vetste stuk vee J. F. Buijsrogge. Het weder was fraai en het bezoek beter dan vorige jaren. Ook was er tamelijk veel handel. De prijsuicreiking werd opgeluisterd door de fanfaie, die veider door het maken eener muzi- kale vvandeling en het spelen van vroolijke marschen heel wat gezelligheid aanbracht. Koewaclit. Zooals we reeds in ons vori'r nummer meldden, had Dinsdag alhier eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarop alle leden tegenwoordig waren. Na iezen der notulen kwam aan de orde de behandeling der volgende ingekomen stukken 1. Brief van het gemeentebestuur van Clinge met verzoek om adhaesie te betuigen aan het bekende adres aan Z.Exc. den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, in zake be- strijding besmettelijke ziekte onder het rundvee. Besloten adhaesie te verleenen. 2. Brief van Gedep. Staten, dat de goed- keuring der gemeentebegrooting over 1908 is uitgesteld tot 1 Juli a. s. 3. Verslag van den secretaris der commissie tot wering van sehoolverzuitn over de werking dier commissie in het afgeloopen jaar. 4. Verslag van de Gezondheidscommissie te flu 1st. 2, 3 en 4 worden voor kennisgeving aange- nomen. 5. Schrijven van den heer Inspecteur van de posterijen en lelegrafie, waarin deze voor- stelt tegen vergoeding van 75 gulden 'sjaars het telefoonkantoor over te brengea naar de woning van den nieuwen brievengaarder. Na eenige discussie wordt besloten dit verzoek niet in te willigen, wijl het nieuwe postkantoor te ver verwijderd is van de kom der gemeente. Besloten wordt een schrijven te richten tot het Bestuur der posterijen om het nieuwe post kantoor alsnog te verplaatsen naar de kom der gemeente en zoo zulks niet mogelijk is een groote brievenbus te plaatsen in de nabijheid vnn het gemeentehuis. 6. Adres van den heer E. Vermandel, teD- foonhouder alhier om eervol ontslag uit zijn betrekking. Dit wordt hem met ingang van 15 Juni a. s. verleend, ter wijl besloten werd eene oproeping te doen voor een anderen tele- foonhouder. 7. Adres van den gemeente-veldwachter G. Gijsel verzoekende zijne jaarwedde met 100 gulden te verhoogen. Na eenige discussie wordt op voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten den gemeente veldwachter eene verhooging toe te kennen van 50 gulden 'sjaars. 8. Adres van den heer J. F. Andriessen, waarin hij wegens zijne benoeming tot onder- wijzer met verplichte hoofdakte te Boschkapelle, eervol ontslag vraagt als onderwijzer aan de openbare school aan den Ouden Molen. Met ingang van 1 Juni a. s. wordt hem dit ontslag verleend, terwijl na eenige discussie op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten wordt op te roepen een onderwijzer of onderwijzeres tegen een jaarwedde van 500 gulden. 9. Goedgekeurd wordt een besluit tot af- en overschrijving van een paar posten op de begrooting van 1907. 10. Aangeboden wordt een uitvoerig en nauw- keurig verslag over de toestand der gemeente over 1907. De secretaris geeft lezing van dit verslag. 11Vaststelling verordening jaarwedde onder- wijzers. De Voorzitter stelt voor .dit in ge- heime zitting te behandelen. Na heropening der openbare zitting wordt medegedeeld, dat de jaarwedde van alle onderwijzers zijn vastgesteld op het wettelijk minimum behalve dat van het hoofd der school aan den Ouden Molen, die 50 gulden daarboven krijgt. Verder zijn in de verordening bepalingen opgenomen omtrent inkouden jaarwedde ingeval ziekte of afwezig- heid wegens militairen dienst. Een ver>gelijking. Te Zierikzee is een 24jarige jonge mail gearresteerd, die verdacht wordt eenige dagen geleden bij een bewoner van de Verrenieuwstraat een kalf in zijn hok met een hamer het hoofd verbrijzeld te hebben. De aangehoudene wordt nog van meerdere misdrpven verdacht. Te Goor viel de heer J. G., landbouwer, voor enkele dagen van den hooizolderWoens dag is hij aan de gevolgen van dien val orer- leden. Benzine-bedwelming. Nabij de villa ran den heer Wendelaar, op Zonheuvel, bij Doom, is een diepe kelder. waarin de benzine voor de verlichting bewaard wordt. Dinsdag begaf een loodgietersknecht zich in dien kelder om een stuk gereedschap te haleu, dat daarin was gevallen. Weldra bleek, dat hij bewusteloos was geworden een tweede knecht, die met een touw om zijn midden af- daalde, moest ook spoedig opgehaald worden, omdat hij door de dampen bedwelmd werd. Allerlei pogingen, oin den jongen man te redden, mislukten. Eindelijk klom een broeder van hem naar beneden, nadat de noodige voor- zorgsmaatregelen waren genomen. Dezen ge- lukte het een touw om den bewustelooze te binden, waarna deze werd opgehaald. Dr. Van Laar was intusschen ter plaatse gekomen om geneeskundige hulp te verleenen. tloewel de man bijna twee uren in den kelder heeft gelegen, is zijn toestand thans vrij gunstig. Men schrijft uit Uden aan De Geider- lander De meningitis breidt zich in onze gemeente steeds, maar langzaaro, uit, hoewel onze genees- heeren al hun best doen, door publiciteit en inlicbtingen de mienschen te waarscbuwen. Bij een zekeren Kievits, alweer een arbeider op de kunstmestfabriek van de firma Coenen en Schoenmakers, hebben zich weer twee gevallen voorgedaan. Een kind is al bezweken, bet an dere werd vervoerd naar de rijksbarak. Geen wonder dat de bevolking zich minder op haar gemak gaat voelen en wat angstiger de arbeiders van gemelde firma zoekt te ontwijken. Zondag werd van de pui van bet gemeentehuis tot be doelde werklui 't vriendelijk verzoek gericht namens den inspecteur der volksgezondheid, om zich zooveel mogelijk terug te trekken en door 't, niet bezoeken van kerk en school de versprei- ding der ziektebacillen tegen te gaan. De politie te Delft heeft een geval van kindermoord achterhaald, dat in December 1906 moet hebben plaats gevonden. Een gehuwde vrouw heeft destijds, na met haren man onaan- genaamheden te bebben gebad over schuld van woningbuur, toen de man niet thuis was, haar dochtertje van 16 maanden uit de wieg gehaald en bet op zolder opgehangen. De moeder heeft zich daarna verwijderd en na enkele uren zelf bet lijkje weer afgenomen. De vrouw heeft zich op deze wijze in het bezit gesteld van f 40 van een overlijdingsfonds en heeft daarmede de huurscbuld atbetaald. Aan haren man en aan den dokter zeide zij, dat het kind in een stuip was bezweken. Deze moeder, thans nog twee kinderen groot- brengende, heeft volledig bekend. Men twijfelt ecbter aan hare verstandelijke ontwikkeling. De zaak is in handen der justitie. (MRAST «>if biad verscliijnt Maandag-, Wnensilrtg. en Vrijtiagavond, nitgeionderd op Feei«da|(en. i»ij de Firina P. JT. VAUf OK SAWUK <e Ter Weazen. De Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 25 April 1908 A no. 194/1, le afdeeliDg in a. k en bekend: dat de aanvang van het bescbrijvingswerk voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor het dienstjaar 1908/9, door den Comrnissaris der Koningin is bepaaid op Vrijdag 1 Mei 1908, en dat het werk der commission van aanslag behoort te zijn afgeloopen op 26 September daaraanvolgende dat omdat er bezwaar zou kunnen rijzen tegen regeling, na den kracktens art. 19 j 7 der wet op de bedrijfsbelasting bepaalden termijn, van aanslagen welke iiiet uit de beschrijving voortvloeien of die om eene andere leden zijn aangehouden moeten worden is bepaaid, dat die regeling rnoet zijn afgeloopen binhen eene maand, nadat de commissie van aanslag of bet college van zetters door den voorzitter daartoe zal ziin opgeroepen en dat de voornaamste verplichtingen welke het pu- bliek heeft te vervullen, zijn voorgeschreven bij de navolgende artikelen der wet van 2 October 1893 (otaatsbiad no. 149) die luiden Artikel 15. 2. Teder die optreedt als bestuiirder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekering-maatschappij, cooperatieve ver- eeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of beroep uitoefend, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen edne maand kennis te geven bij het bestaur der gemeente waar hij woont. Het gemeentebestuur handelt met deze kennisgevinc op de wijze voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf. Artikel 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Nederlandsche vennootschappen en maatschappijen, als bedoeld in art. 6 2, en van de in art. 1 b bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuur- ders van hier te lande gevestigde naamlooze vennoot schappen, cooperatieve en andere vereenigingen, en on derlinge verzekering-maatschappijen, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen waarover ™gens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting ver- schuidigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte ge- rlaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen ol uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Artikel 45. Bestuurders van de bij art. 1 b en c bedoelde naam looze vennootschappen, cooperatieve vereenigingen, an dere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekering-maatschappijen en societeiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vasts telling van balans of reker.ing een zoodanig uit- treksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkee ringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voor zitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 lo ot 2, die den aanslag moet regelen. Artikel 47. 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplich- tmgen na te komen, bedoeld bij art. 15 j 1 eerste lid en art. lo 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtredino- van art. 45. 6. Overtrading van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste 400. Artikel 34. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen' voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. 1 a A, en k, zijn gehouden onverminderd hunne verplich tingen omschreyen bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden,bij het gemeentebestuur scliriltelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat best'uur onder- teekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onder- teekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Artikel 47. 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde"ambtenaren te vertoonen worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het be- voegd gezag een valsche naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een a'nder aigegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geld boete van ten hoogste /150. k'nri.Mjjk vestige;- zij nog de aanrfacht bp de in w. 12 2, 2e lid lo d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid om zich hij de aanstaande be schrijving de nitreiking van een beschrijvings-biljet SS, te verzekeren, door voor of op 13 Mei a. s. het verzoek daartoe te richten tot den Ontvanger der directe belas tingen over hunne woonplaats. Ter Neuzen, den 29 April 1908. Burgemeester en Wetkouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. 8. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester igin TER NEUZEN, brengt door deze ter kennis van de belanghebbenden in deze ge meente dat op de werkdagen in Mei 1908, van des voor- middags 9, tot des namiddags ten 6 ure, op de gemeente- secretarie alhier voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld bianco verzoekscbriften, ter bekoming van Jacht- en Vischakten, alsmede aanvragen ter bekoming.van koste- looze vergunni.ngen tot iiitoefening der Viescherij met £en vischtuig voor het aanstaande seizoen 1908/1909. Ter Neuzen, 1 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. De proef op uien, vraar ik in een vroeger opstel over schreef was ook een vergelijking. Want naast't perceel dat men de stikstof gaf met chili lag er een, waarop men zich bediende van zwavelzuren ammoniak Van chili verstrekte men eenerzijds 200 K.G. en van zwavel zuren ammoniak anderzijds 150 K.G. Super en patent- kali gaf men op beide perceelen even groote hoeveelheden. Zoodut we kunnen zeggen, dat aan het gewas gelijke massa's slikstof, phosphorzuur en kali werden verstrekt. Want in 200 K.G. chili zit ongeveer even veel stikstof als in 150 K.G. zwavelzuren amm. En de resultaten Het perceel met chili bracht op 34600 K.G. uien tegen zonder chili 26000 K.G. Dat met zwavelzuren amm. 31400 K.G. Meer door chili 8600 K.G. Meer door zwavel zuren amm. 5400 K.G. De 2 baaltjes chili brachten dus voor f 32 u-ieii meer naar de boerderij dan de amm. mest. (De prijs is maar weer op 1 ct. per K.G. gesteld). Men betaalde voor die twee baaltjes J 3,75 meer dan voor 150 K.G. zw. amm. De zuivere winst bleef alzoo nog f 28,25 meer voor chili dan voor zw. amm. Dit was zoo op 't proefveld van den heer Den EerzameD. Bij den heer Slis bleef zw. amm ook ver in de minder- heid. Super alleen gaf 25800 K.G. uien. Super -j- 150 K.G. chili gaf 32450 K.G. en super -f- zw. amm. 2700 K.G. Meer door chili 6650 K.G. uien meer door zw. amm. 1200 K.G. Door chili voor 66,50 uien meer; door zw. amm. voor f 12. Af voor chili 20,25 en voor zw. amm. f 20,15. Winst door chili f 46,25. Verlies door zw. amm. 8,15. Dat de bovenstaande vergelij king uitvalt ten voordeele van chilisalpeter behoeft stellig niet meer gezegd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1