1 A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor sch-Vlaanderen. No. 5141 Donderdag 30 April 1908. 48e Jaargang. Binnenland Landbouwberichten. Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor het overige Buitenland J 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laai-s, Postdirecteuren en Brievenbushouders. T e 1 e f o on No. 2 5. ADVEBTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De vorige week bezocht H. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Hendrik de hoofdplaats. Verschillende inrichtingen werden bezocht, terwijl Amsterdam ook verschillende feestelijke gelegenheden had georganiseerd. Het Vorstelijk paar ontving van de bevolking aldaar aller- wege bewijzen van trouw en aanhankelijkheid. Gisteren werd ook een bezoek gebracht aan Zaandam. Ook daar was de bevolking zeer enthusiast. Bij Haar vertrek uit Amsterdam heeft H.M. aan den burgemeester opgedragen de burgerij Haren warmen dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst Haar en den Prins der Nederlanden bereid en voor de vele bewijzen van trouvr en gehecbtheid, ook ditmaal aan Haar huis betoond. Voorts werd door H.M. aan den burge meester ter hand gesfeld een bedrag van f 2000 voor de vereeniging van armbesturen aldaar, f 500 voor het politiefonds en f 50 voor het onderling diamantslijpers weduwen- en weezenfonds. TER NEUZEN, 29 April 1908. In de gisteren alhier in het logement z/'s Lands Welvaren" gehouden vergadering van de leden der Vereeniging De ambachtschool voor Ter Neuzen en omstreken" werd op voor- stel van bet bestuur besloten tot ontbinding der vereeniging. Van het in kas zijnde saldo zal een deel worden uitgekeerd aan de afdeeling Ter Neuzen van //Volksonderwys", als vergoeding van de kosten door die afdeeling in bet belang der oprichting van de vereeniging tot stichting eener ambachtsschool gemaakt terwijl hetres- teerende zal worden gescbonken aan //De ver- eenigde Handwerkslieden", om besteed te wor den ten bate van het door die vereeniging ge- geven wordend vak-onderwijs. Dinsdag slaagden te Middelburg voor de onderwijzersacte de heeren A. C. de Pauw te Ter Neuzen, H. J. Castenmiller te Stoppeldijk, A. P. Neeteson te Hontenisse en A. J. Steppe te Axel. De ijzeren aak //Intrepide et libre" thuis- beboorende te Ter Neuzen, is Zaterdagavond, na gedeeltelijk gelost te zijn, door twee sleepboo- ten vlot gebracht en naar Hansweert gesleept. Het scbip maakte veel water. In de Maandag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Spoorweg- Maatschappij Mec'nelen—Ter Neuzen, werd het dividend over 1907 vastgesteld op 52 francs per aandeel van 500 francs of 10.4 °/0. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is bepaald, dat de met ingang van 1 Augustus benoemde inspecteur-generaal .van den Rijkswaterstaat, de heer A. A. Bekaar, met dien datum zal worden belast met den dienst in de lste inspectie en voorts bepaald, dat de na te "noemen ambtenaren van den Rijkswaterstaat zullen dienst doen als volgt de benoemde booldingenieur-directeur der 2de klasse M. Caland te Zutphen, als hoofd- ipgenieur-directeur in de ll<le directie, ter standplaats Middelburg de ingenieur van den Rijkswaterstaat der 2<3e klasse J. C. Scharp, thans dienst doende in bet arrondissement Haarlem, ter standplaats Haarlem, als arrondissements-ingenieur in het arrondissement Groningen van de 4de directie, ter standplaats Groningen de ingenieur van den Rijkswaterstaat der 2de klasse A. Ih. de Groot, thans dienst doende in het zuidelijk arrondissement van de 10de directie, ter standplaats Brielle, als arrondisse ments-ingenieur in het arrondissement Alkmaar van de 9de directie, ter standplaats Alkmaar. In verband met de aldaar op j.l. Zater- dag ontdekten inbraak in het kantoor der Gebr. Kaan te Hoek is Maandag door den Burgemeester, vergezeld van de marechaussee, bij verschillende ingezetenen eene huiszoeking gehouden, evenwel zonder eenig resultaat op te Jeveren. Door de firma wordt, blijkens de advertentie in dit en het voorgaand nummer van ons blad, 100 op het ontdekken van dader of daders uitgeloofd. Het lid der Tweede Kamer, de heer H. J. Schaper maakte, naar ons gemeld wordt, zijne aanwezigheid in Zeeuwsch-VTaanderen ten nutte, om, onbekend, plaatselijk een onderzoek in te stellen naar de toestanden in het Kroon- domein, rentambt Hulst, in verband met de daaromtrent verschenen brochure's van den heer Van Dalsum. Aan het verslag omtrent den toestand van het Kroondomein in 1907 wordt o. a. ontleend De wegen in het rentambt Hulst vereischten, mede als een gevolg van den watersuood, bui- tengewoon veel onderhoud. Steenslag werd daar in groote hoeveelheden aangewend. De zeedijken van het calamiteuse waterschap Walzoorden, beschermende de Molen-, Kiewit- en Perkpolders, werden verzwaard en tot op eene hoogte van 4 M. boven hoog water gebracht De kistdammen tijdens den watersnood op den zeedijk aan den Noorddijkpolder en op een deel van den Wilbelmuspolder aangebracht, bleven dit jaar behouden. Men stelt zich voor in 1908 ook deze buitendijken te verhoogen. De toestand van den vooroever van Walzoorden blijft steeds achteruitgaan. Omtrent de zeewering van den meer oost- waarts gelegen Kruispolder kan gemeld worden dat de vooroever daar ter plaatse geen gevaar oplevert. Het strand is voldoende breed. Van al de gronden die ingevolge den water snood van Maart 1906 in het rentambt Hulst onder water vloeiden, hadden zonder twijfel die in den Wilhelmuspolder het meest te" lijden. Zij bleven veel langer dan de overige door het zoute water bedekt. Teneinde deze gronden te verbeteren, werden ze in eigen beheer genomen. De heer G. A. van der Hooft, predikant te Domburg, komt voor op het drietal bij de Ned. Herv. gemeente te Vlaardingen. Sluiskil. De koopdag van 28 April jl. werd hier druk bezocht. De herbergen waren stamp- vol van.de dansgelegenheden werd druk gebruik gemaakt. Evenwel ontaardde de koopdagvreugde bij enkelen 's avonds in een bloedige vechtpartij. Zekere Aan D. uit den Bontepolder werd door een paar boerenjongens van Spui bont en blauw gestagen, ja zelfs zoo erg dat het bloed hem op verschillende plaatsen aan het hoofd uit de wonden gutste. Dank zij het tijdig optreden der politie kwam er aan 't vechten spoedig een eind. Hulst. In eene Maandag alhier gehouden vergadering van het waterschap Lamswaarde werd door ingelanden na langdurige discussie met 21 van de 39 stemmen verworpen het be- stuursvoorstel 3trekkende tot bekeiing van ver schillende wegen in den polder, waarvan de kosten waren geraamd op f 73000. Koewacht, 28 April. Heden had alhier eene openbare vergadering plaats van den gemeente- raad, die meer dan 3 uren duurde. Alle leden waren tegenwoordig. In bet volgend nummer hopen wij een uitgebreid verslag over deze lange vergadering te geveu. Thans willen wij enkele van de voornaamste besluiten mededeelen. Op verzoek van den heer J. F. Andriessen werd hem met ingang van 1 Juni a. s. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de opeu- baie school aan den Ouden Molen. Besloten werd spoedig een oproeping te doen voor onderwijzer of onderwijzeres op wettelijk minimum. De jaarwedde van den gemeenteveldwachter, C. Gijsel, werd met 50 verhoogd. Bij de verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel werden de jaar wedden op het bij de wet bepaalde minimum vastgesteld alleen de jaarwedde van het hoofd der school aan den Ouden Molen werd vastge- .steld- op 50 boven het minimum, terwijl aan het hoofd der school te St. Andries eene toelage verleend werd van f 50's jaars voor het bezit van akte landbouw. Mede werden in de verordening bepalingen opgenomen omtrent inhouding van jaarwedde bij ziekte of alwezig- heid wegens dienstplicbt. Dinsdagmiddag werd in het Grand Hotel te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer Mr. P. C. J. Hennequin, de voorjaars- vergadering gehouden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Wij ontleenen daaromtrent aan de Midd. Ct. De subsidie van f 25 aan de afdeeling Axel, voor het doen volgen door een gediplomeerd hoef'smid van de lessen in de practijk ran het hoefbeslag te Brussel, is uitgekeerd. Bericht is ontvangen dat Z, K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het beschermheerschap der Maatschappij met groote ingenomenheid heeft aanvaard. Als plaats voor het houden der algemeene vergadering en tentoonstelling werd aangewezen Oostburg en als data 10, 11 en 12 Juni. Achtereenvolgens wordeft in de verschillende commissies voor die tentoonstelling benoemd commissie, belast met het nazien der rekening de heeren A. Mijs en R. J. Versluijs, beiden te Oostburg, en, zoo een derde lid noodig is, de heer fl. S. Gratama aldaar. Keuringscommissien voor paarden van zwaar wagenslag, de heeren M. van der Yliet, Kruiningen, Ph. J. van Dixhoorn, Axel en J. v. d. Have Cz., Ouwerkerk. voor dito van lichten wagenslag de heeren J. A. de Graaff, Scherpenisse, Th. Daelman, Westdorpe en A. N. van Langeraad,CoIijnsplaat plaatsvervangers zijn de heeren L. J.Colsen Ter Hole, H. J. Dorst,StarenisseenG. Luik, Vlake voor rundvee de heeren H. J. van Nederveen, Middelburg, M. Kostense, Kruiningen en J. Polderdijk, Nieuw- en St. Joosland plaatsvervangers de heeren J. W. Brouwer, Cortgene, J. D. Elenbaas, Hoedekenskerke, J. J. Mol, te Waarde voor schapen, geiten en varkens de heeren J. Polderdijk, Nieuw- en St. Joosland, J. B. Govaert, Westdorpe, C.Zuijdweg, Wolphaartsdijk plaatsvervangers Th. Maat, Oats, M. Verburg, Cortgene en J. Zandee, Oudelande voor boter de heeren C. Zwagerman, Middel burg, J. Polderdijk, Nieuw- en St. Joosland en M. Kostense, Kruiningen. Aan de orde is nu de opgave van punten tot bespreking op de algemeene vergadering. Als eerste punt wordt opgegeven //De vrouw in bet landbouwbedrijf," in te leiden door den heer G. A. Vorsterman van Oyen. Als tweede punt, door de afdeeling Oostburg ingediend//In welk opzicht mag van den zoogenaamden Vrijen dijk gebruik worden ge maakt voor het verkeer met varkens en vee tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren", in te leiden door den heer M. Lucieer. Als derde punt//De bemoeiingen van het zuivelconsulentschap in Zeelend, in verband met de toestanden in die provincie," in te leiden door den heer Zwagerman. Als laatste punt zal behandeld worden//De bouwing eener hofstede van 100 gemeten." De rekening over 1907 wordt vastgesteld. Zij bedraagt in ontvang f 24,075,94' en in uitgaaf f 21,523,306, zoodat zij een goed slot oplevert van 2552,64. Het aantal leden der Maatschappij is gestegen tot 2978. M aandblad. Alsnu komt in behandeling het voorstel van den algemeenen secretaris' om het Maandblad te vervangen door een blad, dat geregeld elke veertien dagen verschijnt. De bedoeling is om wijl het Maandblad om de weinige medewerking, die daaraan verleend wordt, weinig reden van bestaan heett, te ver vangen door een veertiendaagsche Landbouw- courant, die het orgaan moet zijn der Zeeuwsche Landbouw mantschappi]. Het blad zou den len en 15en van elke maand verschijnen en er zouden 3000 exemplaren van worden gedrukt. De kosten der uitgave zouden gedekt kunnen worden op de volgende wijzede afdeelingen betalen voor ieder lid per jaar 20 cent, 560, het hoofdbestuur garandeert tot 1000, f 440. De voorzitter deelt mede dat het dag. bestuur een proef zou willen nemen voor een jaar te beginnen met 1 Juli. Dat de tegenwoordigde secretaris der Maat schappij zal zijn de hoofdredacteur op een jaar wedde van f 300. De secretaris geeft nog eenige toelichtingen op zijn voorstel. Hij is van oordeel dat de uitgave zeer zou bijdragen tot den bloei der Maatschappij. De heer Moolenburgh zegt dat de afdeeling Zierikzee met groote ingenomenheid het plan heett ontvangen, en dat het denkbeeld van het dag. bestuur om voor een jaar een proef te nernen wordt toegejuicht. De afdeeling zou gaarne een rubriek //Brieven- bus" in de courant zien geopend. De heer Kakebeeke betuigt ook zijn instem- ming met het plan. Hij had wel eenige be- zwaren, maar die zijn door de mededeelingen van den secretaris uit den weg geruimd. Hij vraagt of het niet mogelijk zou zijn een combinatie te makeri, zoodat het Paarden- en Rundveestamboek het blad ook tot hun orgaan konden maken. Dat zou ook bevorderlijk zijn aan den inhoud der courant. De heer Van Dixhoorn herinnert eraan dat indertijd het denkbeeld besproken is om het Nederlandsch landbouwblad als orgaan te be- schouwen, doeh dat daarop niet verder is in- gegaan. Hij kan zich met een proef voor een jaar wel vereenigen. De heer Vorsterman van Oyen heeft geen bezwaar om een ^Brievenbus" te openen en antwoordt den heer Kakebeeke dat het zijne bedoeling is ook alle verslagen van paarden- en rundveestamboek en dergelijke op te nemen. Daarna werd op voorstel van het dag. bestuur besloten om tot de uitgave, zooals die door den secretaris is voorgesteld, als proef voor een jaar over te gaan. Dit besluit werd met algemeene stemmen genomen. De rekening aangaande de provinciale subsidie voor de paardenfokkerij over 1907 wordt goed- gekeurd. Zij bedraagt f 3498,25. De afdeeling Hulst verzocbt een tweeden cursus in paardenkennis te Hontenisse. Daar aan is voldaan. Van die afdeeling is kennisgeving ontvangen dat aan den cursus te St. Jansteen onderwiis gegeven zal worden door den veearts L. J. Colsen aan 21 leerlingen en aan dien te Hon tenisse door den veearts J. Kooyman aan 20 leerlingen. De commissie van toezicht op den eersten cursus bestaat uit de heeren E. B. Plasschaert te St. Jansteen en Jules Vogelvanger en F. van Waesberghe, beiden te Hulst. Die op den tweeden cursus is samengesteld uit de heeren: K. J. A. G. baron Collotd'Es- cury, P. F. Fruijtier en Jac. de Waal. Te Zierikzee zal een cursus in paardenkennis worden gehouden. Onderwijzer is de heer J. P. L. Goemans en er zijn 9 leerlingen. Mededeeling wordt gedaan van de aan de cursussen in paardenkennis over 1907/8 ver- leende subsidie van 400. Van de Vereeniging van oud-leerlingen aan landbouwcursussen in Zeeuwsch- Vlaanderens Oostelijk deel is het verzoek ingekomen om uitreiking van diploma's aan leerlingen van »>i< bl»«l verwcltijnt Maandag-, Woensdag. en Vrijdagavond, uitgt>zoiu|i-rd op Feeatdasen. bij de Firms I*. J. VAK PE SAXBE <e Ter Keaaren. r\

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1