A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaisderen. Zon- en Feestdagen. Bekend making. 5140 Oinsda^ 28 April 1908. Lokken van werklieden naar Duitschland. 48e Jaar^ang. BEVOLKINGSREGISTERS. AANKONDIGING. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40*. Voor Amerika f 1.321/2 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTED TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uien op den dag der uitgave. 3E33±3K,STE3 BLAD. Burgemeester en Wethouders van H 0 E K maken bekend, dat ouders en verzorgers, die hunne kinderen of pupillen op I Hfiei B. S. op de openbare school wenschen te plaatsen, zich daartoe tot en met 30 dezer bp het hoofd der school kunnen aanmelden. Kinderen, die in dit jaar zes jaren oud zijn of worden, worden toegelaten. Hoek, den 3 April 1908. Burgemeester en Wethouders van Hoek, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TER NEUZEN, 27 April 1908. Heden voormiddag arriveerde alhier, uit Middelburg, een detachement van het 2e bataljon 3e regiment infanterie sterk 23 onder-officieren en manschappen tot het in't gereedheid brengen van Jt logie's voor de Landweer. A.s. Woensdag is het 25 jaar geleden, dat de heer P. Dregmans, destijds werkzaam op het kantoor van den notaris Fercken alhier, werd benoemd tot notaris te Axel. Uit de uit- gebreide praktijk die de heer Dregmans sedert verkreeg, blijkt ten voile, dat bij in zijne stand- plaats en de omgeving het vertrouwen van zeer velen geniet. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren tot genoegen van zich en de zijnen werkzaam te zijn. Vrijdag trad alhier van wege het partij- gewest der S. D. A. P. in het logement s Lands Welvaren" als spreker op, de heer H. Schaper, lid der Tweede Kamer, om te spreken oTer de vak- en politieke beweging. De opkomst der hoorders was redelijk te noemen. In zijne uitvoerige rede, waarbij hij critiseerde de tegenwoordige inrichting der maatschappij, zette de spreker op eene be- zadigde wijze zijne beginseien uiteen en toonde daarbij een handig spreker te zijn, die zijn gehoor weet te boeien. Hij spoorde alle arbeiders, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid aan, zich aan te sluiten bij de politieke, of vakvereeniging, teneinde zich door een gezamen- lijk optreden betere levensvoorwaarden te ver- schaffen. Door eene geleidelijke overgang meent spreker dat eene groote verbetering is te verkrijgen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. - Naar we vernemen besloot het muziek- gezelschap ,/De vereenigde werklieden" alhier, deel te nemen aan het op 21 Juni a.s. te houden internationaal festival te Moerbeke en, zoo mogelijk, ook aan dat op 29 Juni a. s. te houden te Axel. Heden werd alhier op het bureel der genie aanbesteedhet eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Ter Neuzen en Ellewoutsdijk. Raming 4290. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Tholens Danz. voor 4500, P. Fraanje voor 4115, H. van der Velden voor 4100, G. J. Balkenstein voor f 4045 en M. A. Ver- schelling voor f 3860. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Heden werden alhier door de gemeente- politie 2 broeders V., Belgen, gearresteerd als verdacht van strooperij. De jongste is reeds over de grenzen getransporteerd, de andere is nog in arrest. Uit F.ggersmond wordt geseind dat het Belgisch stoomschip Benmacdui van New-Castle naar Christiania met kolen is gezonken. De bemanning heeft zich in eigen booten gered. Het schip behoorde aan de GentLloyd (T. Nolson Cie.) was bruto groot 584 reg. tonnen en in 1874 te Aberdeen gebouwd. In den nacht van Vrjjdag op Zaterdag is te Hoek ingebroken in het kantoor der Eerste Zuid-Nederlandsche rij wielfabriek der Gebr. Kaan. Dit kantoor, met den winkel onder een gebouw, is des nachts onbewoond. Toen de zoon van een der firmanten Zaterdag de voordeur wilde openen, bleek, dat er iets met het slot der deur was geschied, daar het niet geinakkelijk geopend kon worden. Toen de deur eenmaal geopend was, bleek alras, dat een raam van het kantoor, uitkomende op een binnenplaats, was opengeschoven. Er stond een grooten schroevendraaier onder, om te voorkomen dat het neer zou vallen. Blijkbaar zijn de inbrekers, want het zal wel meer dan 1 persoon geweest zijn, nadat te vergeefs beproefd was de aan de straat gelegen voordeur te openen, geklommen over den muur die het achtererf van den open- baren weg scheidt. Zij hebben toen een ruit van het kantoor ingeslagen, waardoor zij de pen, die het opschuiven van het raam verhin- derde, konden verwijderen. Het raam is toen opgeschoven en men is binnen gekomen. Uit hetgeen dan gevolgd is, blijkt, dat men goed met de plaatselijke toestand moet op de hoogte geweest zijn, aangezien er in het kantoor der klerken niets is aangeraakt en er ook geen bezoek is gebracht aan den aangrenzenden winkel. Het bezoek gold rechtstreeks het prive-kancoor, waar de brandkast staat. Daar was veel dooreen geworpen en uit een lessenaar bleek een bedrag van ongeveer 500 fr. in Bel gisch geld te zijn ontvreemd. Een bakje met koperen en nikkelen pasmunt had men latenstaan. Wat er met de brandkast was geschied, was maar niet zoo dadelijk na te gaan. De plaat met het letterslot was afgeschroefd. en toen had men blijkbaar moeite gedaan om door het toen ontstane gat den haak, die de deur ge sloten houdt krom te slaan, wat niet gelukte. Aan een der zijkanten was voorts, vermoedelijk met het doel de sluiting te kunnen wegnemen een gat geboord, waarbij het wel gelukte den zijwand te doorboren, doch waarna de binnen- wand te veel tegenstand bood, ten minste te veel voor de nachtelijke arbeiders. Door de beschadiging der brandkast, waarbij ook de sluiting verwrongen was, duurde het geruimen tijd, eer de firmanten zelve de kast konden openeD, doch toen dit na ruim een uur werkens gelukte, bleek, dat uit die kast niets was ontvreemd en deze de pogingen der geweldenaars had weerstaan^- Natuurlijk is aangifte gedaan bij de politie. Sporen van de daders zijn niet ontdekt, doch onwillekeurig rijzen verschillende vermoedens, vooral waar de inbraak blijkbaar met kennis van den plaatseljjken toestand en vakkennis is uitgevoerd. Vrijdag is te Gent, althans voor de jury- leden, geopend de groote bloemen-tentoonstelling ter viering van het honderdjarig bestaan van de vereeniging voor tuinbouw enz. Bij deze gelegenheid blijkt weer ten voile, dat Gent de bloemenstad bij uitnemendheid is. Niet alleen dat hare kweekers en omgeving een in dit kort bestek niet te omschrijven schat van bloemen in het Casino, waar de tentoon- stelling gehouden wordt, hebben bijeenge- bracht, maar ook de kweekers uit den vreemde hebben zich beijverd, om aldaar het beste te vertoonen dat hunne kweekerijen bevatten, en wat de stoutste verwachtingen vaak overtrett. Ook Nederland is daarbij niet achtergebleven en we konden in de afgeloopen week albier enkele motor-vaartuigen zien passeeren, die een zeer kostbare lading aan boord hadden, een schat, die, een waarde van verscheidene duizenden ver- tegenwoordigende, en thans ook daar te zien is. De officieele opening had Zaterdag plaats. De entree was dien dag, men zou als het ware kunnen zeggen den galadag, niet minder dan 10 fr. Er was dan ook een uitgelezen gezelschap aanwezig, vol belangstelling in de plecbtige opening, die zou plaats hebben door Z. M. Leopold, den Koning. Reeds bij het arriveeren in de groote statie werd het oog getroffen door een schat van bloemen die daar was bijeen gebracht. Dit mocht als het ware reeds eene tentoonstelling genoemd worden. De tentoonstelling zelve echter, waarvan de verwachting reeds zoo hoog gespannen was, daar men reeds gewoon is daar een onbeschrijf- bare bloemenpracht te aanscbouwen, overtreft Hit blad verschijnt VIaaml»k-, Woensdag- en Vrijdagnvond, uitRezonderd op Fee»<dagen. bij de Tirnm H. J. l»K KIVHK #e Ter Weazen. De Burgemeester van TER NEUZEN gezien de circn- lnire8 van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waarnit blijkt dat bet herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door deberichten in denieu ws- bladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, r.aar Duitsch land ten behoeve van industrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankoinst ter plaatse blijkt.dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan of zelf of door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Ter Neuzen, den 25 April 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van de gemeente TER NEUZEN; gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den l5en Juli 1844, no. 1 (Provinciaal blad no. 87), houdende mededeeling van 'sKonings verlangen, dat de Ingezetenen aan de bepalingen der wet van den lsten Maart 1815 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagen, jaarlijks zullen worden herinnerd brengen mitsdien den inhoud van voormelde wet ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, luidende als volgt Art. 1. .Dat op Zondagen, en bp zoodanige Godsdienstige Feestdagen als floor de Kerkgenootschappen van de Christelijke Godsdienst dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verricht worden, welke de Godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geene openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke Re- geering daartoe schriftelijke toestemming zal geven." Art. 2. »Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat Kooplieden en Winkeiiers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen." Art. 3. .Dat gedurende den tijd voor de openbare Godsdienst- oefening bestemd, de deuren der Herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt voor zooverre dezelve binnen een besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dien- zelfden tijd, geenerhamie spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen piaats hebben." Art. 4. .Dat geen openbare vermakelijkheden, zooals Schouw- bnrgen, publieke Darispartijen, Concerten en Harddra- verijen, op de Zondagen en algemeenp Feestdagen zullen gedoogd worden; zullende het aan de plaatselijke be- Sturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienstoefeningen." Art. 5. .Dat de Plaatselijke Politie zorg zal dragen, teneinde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen, tot de openbare Eeredienst bestemd, en in het algemeen alles wat dezelve zouden binderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden." Art. 6. .Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit naar gelang van persoon en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met eene gevangenisstraf van niet langer dan drie dagen, voor de overtreders die buiten staat mocbten zijn deze boete te betalen." Art. 7. »Dat bij een tweede overtreding de boete of straf za verdubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard, en de Herbergen of andere publieke plaatsen, voor een maand gesloten. /En dat door deze algemeene verordeningen alle daarmerie niet overeenkomstige Provinciale ofplaatselijke Reglementen en inrichtingen zullen worden gehouden voor vervalJen". Burgemeester en Wethouders, de aandacht der inge zetenen op de voorschreven bepalingen vestigende, noouigen dezelve tevens uit om door eene stipte inacht- neming derzelve, tot de nuttige en wijze bedoelingen Tan Zijne Majesteit mede te werken. En opdat niemand biervan eenige onwetendbeid zou de kunnen voorwenden zal deze worden atgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente ge- j bruikelijk is. Gedaan te Ter Neuzen, den 25 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op het Kouinklijk besluit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad no. 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters, bepalende ondermeer hetvolgende: Artikel 2. Zij die uit eene Nederlandsche kolonie, eene over- zeescbe bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene gemeente binnen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het gemeentebestnur, vergezeld van het gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de kolonien of bezittingen, van een paspoort, of reis- of verblijfpas of andere door de politie deugde- lijke erkende bewijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen eene maand na hun aankomst in de gemeente. Art. 3. De kennisgeving in het vorige artikel vermeid gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevolkings registers te worden ingeschreven. Art. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen bet Rijk verlaten om die over te brengen naar eene NeOer- landsche kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde, doen hiervan eene verklaring aan hetbestuur dpr gemeente, welke zij verlaten. Art. 5. Zii die hnnne werkelijke woonplaats uit eene ge meente van het Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, die zij verlaten en waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven met opgaaf der gemeente, waar zij wenschen zich te vesligen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van ver- andering van werkelijke woonplaats. Art. 6. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woonplaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen eene maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebe- etuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel vermeid. Art. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen eene maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen, of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt art. 3. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk ievende personen, wanneer zij andere' personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrichtingen, niet staande under bestuur of toezicht van hetopenbaar gezag, waar personen, onder eenig bestuur samen wonen, geven maandelijks aan het gemeentebestunrkennis, van alie personen, die in de sameawoning zijn opgenomen of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereischte kennisgeving voor het bevolkingsre gister gedaan is. Art. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder. door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vuilen. Art. 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Maken de ingezetenen op het vorenstaande opmerk zaam met dringende aanbeveiing om de daarin vervatte verpliehtingen stipt na te komen, teneinde zich voor de toepassing der bedreigde straffen te vrijwaren. Gedaan te Ter Neuzen, den 25 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van beianghebbenden, dat na den 18 Mei 1908 van wege de gemeente eene alge meene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken. Ter Neuzen, den 27 April 1908. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1