A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5139 Zaterdag: 25 April 1908. Gemengde berichten. 48p Jaargang. M ARKT eene PAARDENMARKT Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentiSn voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTED TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentre wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. EEBSTB BLAD. t e AXEL. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bii deze bekend, dat op Donderdag den 7 EVfei aanstaande, zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure Axel, den 3 April 1908 Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. TER NEUZEN, 24 April 1908. Te Kloosterzande werd Woensdag ten gemeentehuize door het Dag. bestuur van Hon- tenisse aanbesteedhet maken van rijzenbed met puinbezetting, keibestrating, het uitbagge- ren en vervletten van grond enz. aan en in de haven van Walsoorden. Earning 1948. Ingeschreven werd door de heerenW. Adriaansens, Hontenisse, 1836 J. Cambeen, idem. 1743; P. A. Warrens, Ossenisse, 1692 en A. Tholens Dz., Ter Neuzen, 1657. Hontenisse, 21 April. Heden werd alhier door de laudbouwersvereeniging ,/Eigen Hnlp" aanbesteed de levering van 124,700 K.G. chili- salpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren I. J. van der Have te Rotterdam, voor f 11,45; Alph. Adriaansens te Walsoorden, voor f 11,29; P. J. van Aidenne te Dordrecbt, voor f 11,28 A. Wieland te Ter Neuzen, voor 11,27; D. Scheele te Ter Neuzen, voor 11,23 W. Adriaansens te Gtoenendijk, voor f 11,19; J. Meijer te Zaamslag, voor 11,19; J. P. Adriaansens te Walsoorden voor 11,13 aan wie de levering is gegund. Ook was er nog een biljet van onwaarde ingekomen van den heer P. G. Adriaansens te Bergen op Zoom. JJe bevnestiny van aardappelen op ornyeapitten grond. In de duinen van mevr. Van der Vliet, te Overveen, is door een jachtopziener een nest met negen jonge hermelijnen gevangen. Een bewoner van de Nassau-Odijekstraat, te 's Hage, een reeds bejaard heer, werd Woens- dagnacht wakker door gerucht in zijn huis. Hi) stond op en ging in de kamer, waar hij leven had gehoord. Daar binnenkomende ont- ving hij met een zwaar voorwerp, vermoedelijk een breekijzer, een hevigen slag over den arm, zoodat hij onder 'net uiten van een luiden kreet bewusteloos ineenzakte. Op het alarm schoot de huishoudster toe, docb inmiddels waren de diet of dieven door een raam, waardoor zij waarschijnli]k ook binnengekomen waren, ontvlucht. Door het nachtelijk duister heeft de verwoude niet kunnen zien, wie er in de "kamer waren, zoodat elke aanwijzing omtrent den dader ontbreekt. Dinsdag is de politie te Rotterdam tot de ontdekking gekomen, dat een cafehouder op de volgende wijze de drankwet overtrad. De man, die tevens smid was, had in zijn inrichting een liftkoker getimmerd, die in het bovenhuis uit kwam. Alle spirutalien werden in de lift bewaard en zoodra de politie binnen - kwam gingen zij in de lift naar boven. Dinsdag werd hij even wel op lieeterdaad betrapt. Woensdagmorgen reed een goederenwagen van de stoomtram BussumHuizen der II. IJ. S. M., voortgeduwd door een losse loconio- tief, met een vrij flinke vaart over de stoot- balken heen ongeveer 6 meter op het perron voor het station Naarden-Bussum. Gelukkig kon een jongetje, dat daar stond, nog jnist den onwelkomen gast ontwijken. Slechts een fietsenrek werd verbrijzeld. De verkeerde ligging der stootbalken, die nl. een trap vormen, was bijna oorzaak geweest een groot ongeluk. Goede tijding. Het centraal metereo- logisch bureau te Parijs brengt het aangename bericht. dat bet weer spoedig zal verbeteren en 't weldra warmer zal worden. - Te Berlijn is een moordaanslag gepieegd op Biilow, echter niet den rijkskanselier Bernhard Vonmaar een Biilow zonder //von", die van zijn voornaam Theodoor heet en kok is in het restaurant yZum alten Askanier" in de Anhaltstrasse. De dader is een 15jarige koks- jongen, Willy Riitting, dien Biilow had wegge- jaagd wegens zijn luiheid. De bengel wist van zijn moeder 5 mark los te krijgen onder voorwendsel, dat hij daarvoor een keukenmes moesf koopen, maar in plaats daarvan kocht hij een revolver en patronen, wachtte zijn gewezen chef op en toen deze het restaurant verliet, loste de knaap een schot op hem. De kogel trof Biilow in het hoofd, zoodat deze vrij ernstig verwond naar een bospitaal moest vervoerd worden. Rutting werd onmiddellijk gear- resteerd. Het grootste onderzeesche vaartuig, dat tot dusver werd gebouwd, zal eerstdaags te Cherbourg te water worden gelaten. Het is 64 M. lang en 625 ton groot. De gemiddelde snelheid zal 15 knoopen zijn. Het vaartuig wordt gewapend als een torpe- dojager. - In 1906 werd bij de oefeningen de soldaat Ch'anareille, van het 8e regiment jagers te paard, door een slag van een paard gewond. Hij werd naar het hospitaal gebracbt, docb men stelde een noodzakelyke operatie steeds uit. Hij bleei ronddwalen in de verscbillende hospitalen waar hij van het kastje naar den muur werd gezon- clen tot de doctoren hem ten slotte voor ongeneeslijk verklaarden en hij voor pensioen werd voorgedragen. Op zekeren dag werd hij uit het hospitaal te Toulon, waar hij den laatsten tijd in ver- pleging heette te zijn, eenvoudig op straat gezet omdat hij terstond het pensioen wenschte te ontvangen, waarop hij, als in en door den dienst ongeschikt geworden, recht had. Men legde hem op een draagbaar, bracht hem naar den boulevard de Strasbourg en liet hem daar aan zijn lot over. Sedert dien zagen de inwoners van Toulon hem steeds door de straten zwerven en bedelen of aan de poort der kazerne staan om vroegere kameraden om soep te vragen. Maandag was de ongelukkige daar weer en werd hij door een steeds aangroeiende mede- lijdende menigte omringd toen de commandant van de wacht buiten kwam en hem ruw toesprak, werd deze uitgejouwd en moest hij snel in de kazerne terugkeeren, waar hij de gendarmerie waarschuwde. Dinsdagmorgen werd Chanareille op straat aangehouden wegens het onwettig dragen van uniform en naar het commissariaat van politie gebracht, De menigte j"ouwde de agenten uit. 's Middags werd hij naar het burgerziekenhuis gebracht en heeft de burgemeester zich eindelijk zijn lot aangetrokken. Omtrent een treurig ongeluk, overkomen aan de passagiersboot //Gotaalf" te Goteborg, wordt het volgende gemeld De boot was buitengewoon vol daar er markt- dag was geweest. Nauwelijks waren de tonwen losgeworpen of plotseling helde de stoomboot over naar bakboord. De deklast, bestaande uit stungoed, verschoof ook naar bakboord en t volgende oogenblik sloeg de boot om. Alle passagiers kwamen in het water tereclit, evenals de bemauning. Van deze laatste slaagde de kapitein, Simonsson, er bijna onraidaellijk in aan land te zwemmeu, van waar hij toen de reddingswerken bestuurde. De verdere he- manning bestond uit een stuurman, een roer- ganger, twee dekgasten, benevens den machinist en de stoker. Beide laatstgenoemden, die zich in de maQhinekamer bevonden, slaagden erin naar boven te kruipen en zich te redden. De restauranthoudster aan boord werd ook gered. Erger was het gesteld voor de passagiers die zich in het achtersalon bevonden. Om deze naar buiten te krijgen moest men met bijlen openingen kappen in den kiel van het vaartuig en langs dien weg slaagde men erin een aantal personen, alhoewel half gestikt, te redden. Verscheidene werden als levenloos op- gehaald, maar konden na langdurige verzorging langzaam tot het leven worden teruggebracht. Het aantal gevonden lijken bedroeg 14, en nog zes personen worden vermist. In heel Noord-Europa was er maar een land, dat warme Paaschdagen had, nl lJsland. Men had daar een temperatuur van 55 graden. Een boschwachter te Ciney, nabij Dinant, is door een strooper doodgeschoteu. De schuldige werd kort daarop gearresteerd en heeft zijn raisdaad reeds bekend. Het tweejarig kind van een landbouwer te Boom bij Antwerpen kwam over de binnen- plaats langs bet hondenhok en wilde het beest plagen. De hond werd woedend, sprong op het kind toe, sleepte het in zijn hok en beet het zoo deerlijk in het hoofdje, dat het niet meer ken- nelijk is en waarschijnlijk het leven er bij zal inschieten. Men heeft den hond met een geweer moeten doodschieten om hem het kleine slachtoffer te doen losl&ten. Eenige heeren en een dame waren Maan dag op de Schelde voor Antwerpen gaan varen in de motorboot Mymi. Toen men ter hoogte van Bornhem midden op de schelde was, is de motoi. hoe weet men niet, plotseling in brand geraakt. Een der opvarenden, die dadelijk toesprong, viel door een verkeerde beweging in het water, maar was gelukkig een goed zwemmer, zoodat hij zich 'weer aan boord wist te werken en daar met behulp van de anderen den brand doofde. Sommigen hunner kregeu vrij ernstige brand- wonden aan de handen, maar zij waren ten- minste gered. De motor is totaal vernield en het bootje beschadigd. Op het pas aangelegde baanvak van de spoorlijn BleichenrodeHerzberge zijn kort na elkander twee houten hulpbruggen ingestort, juistr op het oogenblik, dat een arbeiderstrein erover heen reed. Vier Poolsche arbeideis wer den gedood, drie zwaar en een groot aantal licbt gekwetst. De omstandigheden, waaronder deze ongelukken gebeurden, wijzen er met vrjj groote zekerheid op, dat hier aan een afgrijselijke mis- daad moet worden gedacht. Gemeenteraad van Ter Neuzen, TER SEIIZE5SCHE COIRUT. i»St bind verscliijnt JI#»ndag., Woenwdtstf- en *e Wrum J. Ter Daarom wende men in de pootgaten alleen de patent- kali benevens ongeveer 300 K.G. superphosphaat per H.A. aan (voor aardappels is deze hoeveellieid phos- phorzuurhoudende meststof zeker voldoende) en geve direct na het poten der uardappelen 400 a 450 K.G. chiliealpeter als overbemestiug. Wie aidus kandelen wil, heeft volstrekt niet te vreezen voor een mindere opbrengst, dan hi] gewoon is; wat meer is, bij zal het tegengestelde waarnemen, van wat de beer Abr. Boon te Kru'iningen verleden zomer ervoer, en wat vermeld staat op bl. 49 van bet jongste verslag der Rijksproefvelden n.l. .Door een gedeelte van deehili- salpeter door ammoniak te veivangen, is de opbrengst iets verminderd". Op de lichtere gronden wordt de akker, die voor aardappelen bestemd is, veeltijds diep omgespit. Dat deze bewerking op zich zelve beter is dan de beste beploeging, zal ons, denken we. niemand legenspreken. Uieitemin is er aan die handehvijze een bezwaar ver- bonden, en wel nit het oogpunt van bemesting. Op lichtere gronden toch is een kalibemesting op aardappelen altijd winstgevend. Kalimest moet dus worden toegediend. Docti, kan er in dit geval wel gebruik gemaakt worden van de goedkoope kainiet We meenen van neen. Immers, wat is het geval Van ineggen dezer meststof op den met stoppels be- 1 zetten, vrij hard liggenden bodem kan geen sprakezijn terwijl ondiep onderploegen, met het oog op het latere spitten ook niet doenlijk is. En daar de kali goed door den grond vastgehouden wordt, blijft zij, nadat de kainiet uitgestrooid is, zoolang in de allerbovenste grondlagen hangen, tot de spitter komt, die haar naar een zoodanige diepte doet ver- huizen, als waar het gewas er later niet veel aan bebben zal. Daarom is hier de aangewezen kalimeststof die, welke nog na het spitten m. a. w. na den winter kan worden aangewend. Dat is dus de patent-kali. Deze op den omgespitten akker ait te zaaien zou natuurlijk best gaan, doch het ineggen ervan, dat wit hier zeggen, het laten loopen der trekdicren op den tot op aatimerkelijke diepte zeer lossen grond, dat gaat niet Daarom dunkt ons de beste kandelwijze deze tezijn Men wendde de patent-kali (in hoeveelheden van 500 a 600 K.O. per H.A.) in de pootgaten aan en veivangen de gebruikeiijke hoeveelheid amm.-super (7 x 9) door cbilisalpeter. Hoe komt dat laatste daar nu bij zal men vragen. Wel, dat zit zooWanneer men als stikstof- houdende meststof nitslhitend amm.-super. gebruikt, zal de vrij groote hoeveelheid dier meststof, die in elk poot- gat komi; gevoegd bij de hoeveelheid aan te wenden patent-kali een dosis bijtende stoffen vormen, waarvan met recht gevreesd mag worden, dat ze schadelijk op het uitloopen der pootaardappelen zal werken. Vergadering van Donderdag 23 April 1908. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek, Wieland, isser, Dees, Moggre, De Masier, De Jager, Scheele, Lensen en Drost. Een vacature. Na opening der vergadering worden gelezen de notnlen der vooigaande. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde 1. ltistalleeren nieuw benoemd raads/id Jde Feijter. De Voorzitter verzoekt den secretaris den heer De Feijter de raadzaal binnen te leiden, aan welk verzoek deze voldoet. De heer De Feijter legt hierna in handen van den Voor zitter de vereischte eeden af, en neemt, na door den Voorzitter te zijn geluk gewenseht, zitting. Alvorens de overige punten der agenda in behandelifig te brengen, wenscht de Voorzitter een woord te wijden aan de nagedachtenis van het overleden lid van den Raad, den heer M. Verbrugge, die bij de laatste zitting niet meer aanwezig was, daar hij toen reeds ernstig lijdende was en die sedert is verscheiden. Voorzeker zijn alien getroffen geweest door dit overlijdeu, waar het jengdig leven werd afgesneden van iemand, die ook nog jeugdig lid van den Raad was en die als zoodanig nog zooveel beloofde. Dit verlies heelt zeker aanleiding gegeven tot ailer droefenis en de herinnering aan den ovenedene zal zeker bij alien in een waardeerend aan- denken blijven. Ook zullen alien een diep medehjden gevoelen met de diep bedroefde vrouw en het kind van den overledene. De ledeu gaven blijk van instemming met het gesprokene. A, Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 3 April 1908, waarnevens van het bewijs hunner goedkenring voorzien wordt teruggezonden het kohier der hondenbelasting voor het jaar 1908. Aangenomen voor kennisgeving. h* Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 27 Maart 1908, waarnevens van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het kohier van het schoolgeld van het eerste kwartaai 1908. Aangenomen voor kennisgeving. c« Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 20 Maart 1908, waarnevens dat college toezend een uit- treksel van het Koninklijk besluit van 10 Maart 1.1., no. 9, houdende goedkeuring der door den Raad bepaalde heffing van keurloon van vee, vleesch en visch, tot 1 April 1911. Aangenomen voor kennisgeving. d» Eene missive van Gedep Staten van Zeeland, d d. 13 Maart 1908, waarnevens wordt toegezonden eene beschikkmg van dat college, waarbij, met intrekking der beschikking van dat college van 10 Jan. 1.1.. afwijzend werd beschikt op eene reclame tegen den hoofdelijken omslag van A. van Dale, thans te Amsterdam, de reclamant alsnog wordt terug gebracht naar de He klasse, daar nader ter kenms van Gedep Staten is gekomen, dat bij de berekening van adres- sants inkomen door Burg, en Weth. niet was afgetrokken het bedrag, dat hij moest betalen wegens rente van de op zijn huis rustende hypotheek. Aangenomen voor kennisge»ving. e. De Voorzitter brengt in behandeling het in de vorige ver-adering aangehouden verzoek van A. de Witte, die het perceel van h. J. Verlinde in de Dijkstraat heeft aangekocht en bij den grond die daarvoor reeds van de gemeenle in erfpacht wordt bezetea nog eene oppervlakte van pi. m. 4H M-. vraagt, om het perceel te verbouwen. De aangevraagde grond is gelegen terzijde van het perceel en geeit toegang tot de Kortestraat en de Korte Dijkstraat. Ofschoon de bouwmeester adviseert, het verzoek in te willigen, daar er geen bezwaar tegen bestaat, kunnen Burg, en Weth. die meeuing niet deelen. De verordening op het bouwen schrijft voor, dat de straten 8 M. breed moeten zijn, en ofschoon het nn niet mogelijk is, de reeds bestaande straten op die breedte te makeu, zoo dient er toch voor ge- waakt, dat, waar dit mogelijk is, de straten op die breedte worden behouden. Wanneer het verzoek van adressant werd ingewilligd, zou de straat naast het huis slechts 5,84 M. breed blijven, wat dns te weiuig is. Burg, en Weth. stellen daarom voor het verzoek van adressant af te wijzen, doch indien hij dit wil gedeeltelijk daarna aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1