Tst Heuzsnsclis Courant Binnenland. Gemengde berichten. feuilleton. Zaterdag 18 April 1908. No. 5137. zpjedr/pje bijAD. Maandag 20 April 1908, 2e Paascldag. Landbouwberichten. Predikbeurten. Zondag 19 April 1908, le Paascbdag. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat voortaan aan onderofficieren en mmderen(v,g- willigers) tot en met den 30sten dag verlof soldi] wordt genoten. Vroeger weri die soldo voor ondfroOimim •lechts tot den 14en en voor m.nderen tot den 4en dag genoten. TER NEUZEN, 17 April 1908. Naar wij vernemen is gisteven voor notaris Van der Moer alhier gepasseerd deakte van onrichtin<r der alhier te vestigen Naamlooze Vennootscbap Nederlandsche Phosphaatmaat- ^Totfirecteur werd benoemd de heer H. D. Salomonson te Londen en tot commissaris o.a dp heer Van Cantfort alhier. Het kapitaal der vennootschap bedraagt een millioen gulden, verdeeld in 2000 aandeelen van 500 gulden. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is benoemd tot ingenieur bij den Provincialen Waterstaat, standplaats Ter Neuzen, e ee J J van Leeuwen, civiel-ingemeur te bas van Gent, tijdelijk werkzaam aan de werken van het kanaal GentTer Neuzen. De Raad van State, Atdeeling voor de eeschilien van bestuur, behandelde Woensdag een geschil tusschen de gemeenten Ter ISeuzen en Westdorpe omtrent de verdeeling van kosten ter uitvoering van de gemeenschappelgke re veling nopens de toelating van kmderen uit de gemeente Westdorpe op de openbare lage.e school te Sluiskil gemeente ler Neuzen. Staatsraad Mr. Asser bracht over deze zaak Tusschen de gemeenten Ter Neuzen en West dorpe is een contract gesloten, waarby ie aandeel werd geregeld dat Westdorpe m d kosten voor het onderwijs zou hebben te betalen aan de gemeente Ter Neuzen. In verband nu met de wijziging van de wet op het lagei onderwijs en de door het rijk verleende bgdra- ge aan 'de gemeente, meende de gemeente West dorpe minder aan Ter Neuzen te moeten betalen dan door deze werd gevorderd. Nu liep het geschil over de beantwoording van twee rechtsvragen, nl. lo. of de Kroon bevoesd is in deze een beslissing te geven en 2o. hoe het contract behoort te worden U1 GeS' Staten van Zeeland en de gemeente Ter Neuzen meenden dat de Kroon ten deze tot het geven eener beslissing bevoegd is. Wat de zaak zelve betreft oordeelden Gede puteerde Staten dat het gelijk aan de zijde van Ter Neuzen was. De zaak werd mondelmg toegehcht namens de gemeente Ter Neuzen door den heer Adn- aanse, die met den wethouder v. d. Hoek als gemachtigde der gemeente optrad. De Kon. beslissing volgt later. Door den heer Jvan Drongelen, te Hoek, werd het minst ingeschreven ad 8480, voor het voortzetten van de herstelling der boord- voorziening van het kanaal door Zuid-Beveland (raming 9000). Woensdag te Middelburg aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg aanbesteed. O.m. werd nog ingeschreven door de heeren J. de Bree Fz. alhier voor 93i4 en door J. Jansen voor 8650. In de week van 8 tot en met 14 April 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 4 gevallen van roodvonk en 6 van diphthentiste weten van roodvonk 2 gevallen te BiervBet' te Koudekerke, en 1 te Ovezandevan diptheritis 1 geval te Axel, 1 te St. Jansteen, 1 te Mid delburg, 2 te Ovezande en 1 te Vlissingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge- meester der gemeente Maassluis de heer G. Dommisse, thans burgemeester der gemeente Sluis, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben tot op heden nog onbekende personen, ten nadeele van den visscher D. B. te hum, pachter van het vischwater het Groot Eiland, in de gemeente St. Jansteen, een pahngtuik gelicht. nA Het slot werd opengebroken en ongeveer 0 K.G. paling, ter waarde van ruim 300, ont- vreemd De fuik werd stuk gesneden en de bak, door een paar groote gaten in te maken, tot zinken gebracht. De politie heeft een onderzoek mgesteld. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding tegen D. E. K, vroeger koopman in granen te Hulst thans soldaat ij het koloniaal Werfdepot en gedetineerd te Middelburg, ter zake van oplichting. Dinsdagavond ontstond te Hontenisse brand in de pas opgerichte brouwerij //De Zwaan De mouterij brandde geheel uit, doch de brand- weer wist verdere uitbreiding van het vuui tegen te gaan. Door de antirevolutionaire kiesvereeniging ,/Luctor et Emergo" te Oostburg is in hare Woensdag gehouden vergadering tot voorloopig candidaat voor de Provinciale Staten, vacatuie- De Smidt, gesteld de heer C. P. I. Dommisse burgemeester van Sluis. Bosclikapelle. Bij publieke veiling is de steenbakkerij aan het Veer verkocht voor den geringen prijs van 1112. De oven wordt afge- broken, zoodat onze gemeente een middel van bestaan minder telt. Kooper werd de heer A v. Damme, landbouwer alhier. stoppeldijk. Op de kiezerslijst alhier komen voor 247 kiezers voor de Tweede Kamer en voor de Prov. Staten en 219 voor den genmen- j^eraad. Het vorig jaar was dit resp. 245 en 218 worden er weinig kleine in gevonden. Ten hoogste zijn 15 percent der gerooide aard- appelen niet leverbaar. De aardappel eischt om groote opbrengsten te geven natuurlijk eene goede bemesting. Men moet voorzichtig zijn bij het aankoopen van plantgoed, want er bestaan in Duitschland twee soorten van //Industrie". De goede soort is genaamd //Industrie van Madrow" en is zeer verspreid in Polen, Saksen en Hessen. De mindere goede soort wordt sinds jaren gekweekt in de Rijnprovincien. Deze aardappel heeft ook geel vleesch maar geeft kleiner opbrengst en is van slechte hoedanigheid. Men schrijft ons Nu in deze streken dit jaar op vele plaatsen voor het eerst een proef genomen wordt met het planten van de veel besproken en zeer aanbevolen soort aardappels //Industrie ge naamd, meenen wij de lezers van dit blad een dienst te bewijzen over die soort iets mede te deelen omtrent oorsprong, uiterlijk en opbrengst. O o r s p r o n g. De /Industrie" is van Duitsche oorsprong en werd het eerst gewonnen in de provincie Posen in het jaar 1890. A1 spoedig viel er de aandacht op, vooral toen hp in 1903 op een rijksproefveld van de 16 soorten, waaronder vele gekend als goede opbrengsters, den eersten rang behaalde met 39,900 kilogram opbrengst per hectare, gevende 17,80 percent zetmeel. Spoedig verbreidde hij zich over ge heel Duitschland. doch werd in het eerst alleen gebruikt in de fabrieken bij de bereiding van sterke dranken vandaar zijn naam. In 1904 werden voor het eerst in Belgie proeven ge nomen met de /Industrie" en wel in de pro vincie Oost-Ylaanderen op 40 proefvelden. Deze proeven werden in 1905 voortgezet en de uitslag was, dat de //Industrie alle andere soorten overtrof niet alleen in opbrengst, maar ook in smaak. Nu werd de //Industrie ook een tafelaardappel. B e s c h r ij v i n g. De aardappel wordt ge- poot in Maart of begin April. Niet al te groote aardappelen houdt men voor plantgoed. Grootere knollen mag men in stukken snijden. In het eerst ontwikkelt de plant zich traag. Zij groeit niet hoog en krijgt bleek blauwe bloemen. De stengel is bruin en rechtopstaand, de bladeren zijn donkergroen. Tot nu toe is 7'ij vri) gebleven van de ziekte. Een of twee besproeiingen zijn echter aan te raden als voorbehoedmiddel. Half September is de rooi- tijd. De knollen zijn rond of breedlangwerpig, dikwpls wat plat. Er komen knollen voor tot een gewicht van 1 kilogram. De schil is geel, evenals het vleesch. Evenwel vindt men ^er somtijds ook bleek gele en zelfs witte. Zij koken zeer melig en verbeteren van jaar tot jaar van smaak. Opbren gst. De opbrengst is van 20,000 tot 40,000 kilogram per hectare naar gelang grond en bemesting of 9000 tot 18,000 kilogram per gemet. De afval is onbeduidend. Ook Terugzending eener ridderorde De gep. kapitein ter zee tit. C. Vreede, officier in de orde van Oranje-Nassau, heeft in een adres aan den Minister van Justitie zijn officierskruis aan den Minister teruggezonden, met een adres, waarin hij zegt dat een eeuwenoude militaire rechtspleging nog altijd voortgaat te vonnissen onder de re- geering van Hare Majesteit zijn geeerbiedigde eu rechtlievende Koningin, Haar troon onder- mijnende, dat hij na een vruchteloozen en geduldigen strijd van 14 jaren tegen die rechtspleging, het zijn plicht heeft geacht om, met opgave van redenen, te handelen gelijk in nevengaand eer- biedig schrijven aan Hare Majesteit is vermeld. Redenen waarom hij zich tot Uwe Excellence den Minister van Justitie wendt met het eer- biedig verzoek om het ingesloten onderdanig schrijven met het officierskruis der orde van Oranje-Nassau aan de voeten van Harer Maje- steits Troon te willen nederleggen. Te 's Gravenhage werd in de gang van een coiffeurszaak, terwijl het salon vol menschen was deganglooper opgerold en meegenomen Een treurig ongeluk is den landbouwer Siebeling overkomen in de nabijheid van Vijf- huizen (Haarlemmermeer). Gezeten op een driewieligen kar, geraakte het paard schichtig en sprong met de kar en man in een diepe moddersloot. De man lag onder den kar in de modder en geruimen tijd duurde het, eer hjj bevrijd was. Haastig werden de doctoren uit Hoofddorp gehaald, die geruimen tijd bezig waren, om de levensgeesten op te wekken, wat eerst gelukte, nadat de modder uit het lichaam verwijderd was. Zijn toestand is echter zorgelijk. Te Rotterdam gaf een schipper van een tjalk, liggende in een der havens, Dinsdagavond uit medelijden vergunning aan een jongen van 16 jaar, om 's nachts aan boord te slapen. Toen hij den volgenden morgen opstond, was de jongen verdwenen en met hem een porte- monnaie met 12. De rechtbank te Breda veroordeelde Woensdag een commies der belastingen tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve i hechtenis wegens meineed. In Januan had hij te Tilburg onder eede verklaard, ten einde een ander van schuld te ontlasten, dat hij een hondje had doodgeslagen, terwij j de verklaringen van ooggetuigen bewezen, dat hij het niet had gedaan. Bij het ophijschen, Dinsdagnamiddag, van een werkstuk naar de zolders der ambachts- school te Leeuwarden, is een vijitienjarige leerling door een neervallende balk getroffen. De jongen werd op den schedel getroffen en is na een uur gestorven. Dat de Overste zijn nicht onvriendelijk zou bejefenen, hiervoor koesterde Kaatje niet de minste vrees, want daarvoor had ze hem van een te gunstige zjjde leeren kennen, en werkelijk had ze zich hierin niet vergist, want was hij in den beginne, toen 't bezoek van mevrouw de gravin Zarnacki hem aangekondigd werd, een weinig in de war, de ontvangst was echter zeer beleefd, ja zelfs hartelijk, terwijl Helena, zeer ingenomen met de persoonlijke kenms- makinc van haar nicht, zich beijverde den nieuwen vriendschapsband zooveel mogelyk nauwer toe te halen. Kaatje trachtte zooveel mogeli]k door nuttige of aangename afleiding den tijd der scheiding te verkorten, zooals door 'tbezoeken van arme huisgezinnen of zieken, waar haar binnentreden steeds licht verspreidde, zoodat hare komst altijd een aangename verschijning was. Yan lieverlede begon ze ook te zorgen voor een eigene huishouding, bij welke bemoeimgen Helena haar trouw de behulpzame hand bood. Wat Helena's huwelijk betrof, hiervan was vooreerst nog geen sprake, daar de Oveiste ono-aarne zijne dochter met een eersten luitenant gehuwd zag, en dus wenschte, dat de jongelieden zulks zouden uitstellen tot Von Seelen's be- vordering als ritmeester. Kaatje's en ook Helena's innigste wensch was nu nog, beide oude heeren met elkander te verzoenen. Dit was lang geen gemakkelijke taak, doch zoowel Kaatje als Helena begrepen, dat door een zacht aanhouden de oude heeren nog wel zouden te bewegen zijn, te meer, daar zij reeds vriendinnen waren. Na nu en dan eens gezinspeeld te hebben op een bezoek van den Overste bij zijn neef te Neuenrode, liet deze zich door zijn //lict nichtje", zooals hij Kaatje noemde, eindelijk overhalen den volgenden dag hen naar Neuenrode te vergezellen en den heer George de hand ter verzoening aan te bieden, die door hem vroeger was geweigerd, dit had hij Kaatje moeten beloven en als man van eer zou hij deze belofte houden. Ongemerkt brachten beide meisjes de oude heeren op een aangenamen voet, zoodat deze, het verkeerde hunner handelwijze inziende, langzamerhand vertrouwelijker werden en ein- digden met elkander de hand te reiken onder belofte, alles wat er vroeger gebeurd was te vergeten. Zoo werd de avond aangenaam doorgebracht, ofschoon in Kaatje's oog nu en dan een traan blonk, hetgeen zeer natuurlijk was, daar ze altijd nog een ledig iets in haar binnenste gevoelde. Eindelijk was de straftijd voorbij en kon men den cornet elken dag verwachten, doch daar 't winter was en de wegen slecht waren, was de tijd zijner aankomst moeilijk te bepalen Op een morgen, dat de Overste op zijn bureau lustig zat te dampen, werd er aan de deur geklopt en trad de cornet in uniform binnen. De Overste, toegevende aan de inspraak van zijn hart, wilde terstond opstaan en hem dehand reiken doch zich herinnerende dat hij Overste en de tegenover hem staande officier slechts cornet was, bleef hij zitteu. Yolgens militaire gewoonte trad de cornet op eemge passen afstand naar hem toe, en zeide ffHeer Overste, na de ondergane vestingstraf bij 't regiment terug." z/Zeer goed", antwoordde deze kortaf, zich creweld aandoende een onverschillig en streng uiterlijk aan te nemen. //Ik moet u zeggen. graaf Zanarcki, dat't mij innig leed heeft gedaan dat juist in mijn regiment een officier zulk een in 't oog loopende fout heeft begaan en ware 'tniet.... doch", ging hij, zich zelf plotseling in de rede vallende, voort//doch wat redeneer ik toch, laat ik u liever aan mijn hart drukken, want ik heb lang genoeg om uwentwille gelcden. Uw strafprBdikatie houdt ge nog te goed, ze blijft me op mijn woord van eer in de keel steken." Yurig verlangde nu de graaf zijn innig be- minde gade aan zijn hart te drukken, zoodat de Overste hem toestond oogenblikkelijk der- waarts te gaan. Daar Kaatje hare nieuwe woning in \V arten- berg betrokken had, behoefde hij niet lang te wachten, aan den vurigen wensch zijns harten te. volaoen. Kaatje zat juist in de gezellig ingerichte huiskamer met Helena over den zoo geliefden man te spreken, toen de deur geopend werd en eenige oogeublikken later de gescheiden echtgenooten in elkanders armen lagen. Diep ontroerd staarde Helena dit hartroerend schouwspel aan en deelde dit later den Overste met tranen in de oogen mede. De Overste wilde zijn Helena ook een ver- rassing bereiden. Op zekeren morgen, geheel alleen op zijn bureau zittende, stelde hij een verzoekschrift aan Z. M. op, teneinde 's Konings consent te verzoekeu tot een huwelijk van den luitenant- adjudant Yon Seelen met mejuffrouw Helena von Brandt eenigste dochter van den Overste Von Brandt commandant bij het huzarenregi- ment enz. enz., in garnizoen te Wartauberg; luitenant Von Seelen werd als adjudant belast te zorgen dat deze op de plaats zijner bestemming kwam" en wel zoo spoedig mogelijk. Weinig vermoedde hij, dat 't gewichtig stuk 't geluk van hem en zijne Helena betrof. Ongeveer drie weken later ontving de Overste met een vleiend schrijven van Z. M. de toe- stemming tot 't huwelijk van luitenant Von Seelen met mejuffrouw Von Brandt, terwijl er bovendien met een hartelijke felicitatie ook de benoeming tot ritmeester was bijgevoegd. Dat de verrassing voor beiden groot was, bleek ten duidelijkste toen ze den Overste hun dank kwamen betuigen en deze was meer dan gelukkig toen eenige weken later Helena de gelukkige vrouw van den nieuwen ritmeester was. Beide huwelijken kenmerkten zich door stil, huiselijk geluk, waarvan ware liefde de grond- VAN dereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat), Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Oud-GSereformeerrte gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. M. Ruben. liokaal „EI»en-Ha8zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kenae. Hervormde Iterk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. limmerman. Axel. 9 u„ Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. v. Dis. _j:„„ Hoek. 9 u., Ds. E. Raams, collecte voor Inwendige Zending. Gereformeerde Iierken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u., Ds. E. H. Broekstra. b. 9 u., Ds. R. v. d. Kamp. Zaamslag A. 9 u., K. v. d. Beek, student, bevestiging van Lidmaten 11. 9 u., Ds. R. Hamming CjJereformeerde Ciemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., leeskerk. Oad-Gereforineerdn gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., Ds. M. Ruben. Hervormde Herk. Ter Neuzen. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. A Timmerman. Sluiskil. 9 u., Ds. A. Timmerman, bediening van het H. Avondmaal. Axel 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. Ds. G. van Dis, H. Avondm. en 2 u„ Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams, bediening H. Avondm en 2 u., Ds. E. Raams, Dankzegging, Doop en collecte voor Iiiwendige Zending. Sas van Gent. 9* u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broekstra. B 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d Kamp. Zaamslag A. 9 u. en 2 u„ Ds. R Hamming. II. 9 u. en 2 u., K. van den Beek, student vrije Universiteit.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 9