A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vfaanderen. No. 5136 H i nderw e t. D r ank w e t. Donderdag 16 April 48* Jaargang. Gemengde berichten. /Idvertentien. Predikbeurten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e 1 ef o on No. 2 5. Inzending van advertentien v6cr 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTE BXjA.JP. TER NEUZEN, 15 April 1908. De heer G. A. Crince, klerk der posterijen en telegrafie te Ter Neuzen, wordt met ingang Tan 1 Juni verplaatst naar Hilversum. Naar men ons mededeelt wordt door den Offi- cier van Justitie opsporing en aanhouding ver- zocht van zekeren D., te Zaamslag, onder-agent van een agent eener stoomvaartmaatschappij voor bet vervoer van landverhuizers naar Amerika, die, na van verschillende personen welke voor- nemens waren den Oceaan over te steken geld te hebben ontvangen, is uitgeweken, met mede- neming van een rijwiel van den man bij wien bij inwoonde en waar hjj nog 3 maanden kostgeld schuldig was. Dinsdag slaagden te Middelburg voor de acte lager onderwijs o. a. de heeren I). J. van Wijck van Nieuwvliet en A. J. J. Lansu van Olinge. Heden slaagden voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren Lansu en Yan Wijck. De Gazette van Gent deelt eenige bijzon- derheden mede omtrent de zeevaartinrichtingen van Gent en bet kanaal naar Ter Neuzen waar- aan nog voortdurend gewerkt wordt. Het kanaal, op Belgisch grondgebied, heeft een breedte van ten minste 97 meters aan de waterlijn en een diepte van 8 m. 75 centm. Op Nederlandsch grondgebied is de diepte de- zelfde, maar de breedte zal in de rechte vakken slechts 67 meters zijn. Al de bruggen over bet kanaal hebben een opening van 26 meters. Wat de spoorweg- bvug van Selzaete betreft, het is mogelijk dat zij als ophaalbrug gemaakt wordt. Als het kanaal geheel voltooid zal zijn, zal het waterpeil hetzelfde zijn van Gent tot Ter Neuzen. Het water heeft thans 45 centimeters val aan Sas van Genthet watervlak zal dus 20 centimeters verlagen op Belgischen grond en 25 centimeters verhoogen in Neddrland. De sluizen van Sas van Gent zullen meest altijd open zijn en zullen slechts gesloten worden bij het wassen van het water of bederf van het water der Leie of der Schelde. Electrische lampen van 25 kaarsen zullen in de recbte deelen op 150 meter en in de krommin- gen op 75 meters atstand geplaatst worden over de gebeele lengte, van Gent tot Ter Neuzen. Men voorziet dat de verbeteringswerken, zoowel in Nederland als in Belgie, omstreeks het mid den van bet loopende jaar gereed zullen zijn. De landbouwer Th. nabij den Kapitalen dam te Biervliet leverde in de afgeioopen week graan te IJzendijke. Bij de lossing der zakken kwam een kip met twee eieren voor den dag. De kooper van het koren nam de stellig versche eieren mee in huis, en zond de kip met de ledige zakken weer terug naar de hoeve. Volgens de staat van de gevallen van besmettelijke veeziekte in de Staatscourant no. 88 opgenomen, zijn in zeeland gedurende de maand Maart 1908 voorgekomen 38 gevallen van mond- en klauwzeer en wel 28 (1) te Duivendijke en 10 (1) te Nieuwerkerk 2 (1) gevallen van vlekziekte der varkens te Honte- nisse en 8 (1) van miltvuur bij alle vee, waar- onder 6 varkens te Bruinisse. De cijfers tusschen baakjes geplaatst duiden bet aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam. Zaamslag, 14 April. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden, behalve de beer Van de Ree, aanwezig. Voorzitter de burgemeester-secretaris. Het nieuw gekozen lid, de heer J. F. Dees, werd geinstalleerd. Het aantal manschappen, dit jaar bij de brandweer in te lijven, werd bepaald op 11, zulks in verband met den wensch van het be- stuur der brandweer, dat vier man meer ver- langt, voor bet bedienen der aangeschafte brandhaken, vertrek van brandweerplichtigen en anderen die den maximum-leeftijd bereiken. Bij de benoeming van een wethonder, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken als raadslid door den heer De Kraker, werden bij eerste stemming uitgebracht 4 stem- men op den heer L. J. Geelhoedt, 2 op de heeren J. de Feijter en F. de Ruijter en 1 op elk der heeren A. Riemens en P. van Tatenhove. Bij de tweede stemming verkregen de heeren De Feijter 4, Geelhoedt 3, Van Tatenhove 2 en De Ruijter 1 stem. Bij de daarop volgende herstemining verkre gen de heeren De Feijter en Geelhoedt elk 4 stemmen, terwijl 1 briefje bianco was ingeleverd, dat blykbaar door een der leden met zijn stem- biljet was ingevouwen. De heer L. J. Geelhoedt werd daarop .bij loting aangewezen als wethonder en verklaarde onder dankbetuiging aan de leden die hem gestemd hebben, de benoeming te aanvaarden. Vervolgens werd in plaats van den heer De Kraker tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer F. de Ruijter, welke benoeming geschiedde met 7 stemmen, tegen 1 stem uitgebracht op elk der heeren De Mul en De Feijter, terwijl 1 briefje bianco was. Als afgevaardigde naar de vergadering van de ambachtsschool te Hulst werd bij herstem- ming benoemd de heer Geelhoedt, met 5 stem- men, tegen 3 stemmen uitgebracht op den heer Dees, 1 briefje was bianco. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van Gedep. Staten, waarbij met afwijking van een vroegere aanschrijving, Burg, en Weth. wordt aanbevolen bij den Raad te bevorderen, de kinderen op de openbare lagere school niet toe te laten dan nadat zij 51/2 jaar oud zijn. De Voorzitter deeide mede, dat Burg, en Weth. geen voorstel doen en de voitalligheid van hun college wilnen afwacbten- Thans is bepaald dat de kinderen 5 jaar oud moeten zijn. De deskundigen op schoolgebied, verschillen omtrent deze kwestie van meening. Hij meent dat wijziging der verordening niet verplicht is, aan- gezien de verordening wettelijk is goedgekeurd en voor Zaamslag, met eene landbouwende be- volking, is het wellicht van belang de kinderen zoo vroeg mogelijk naar school te zenden, op- dat de kinderen dan ook vroeger in staat zijn om de ouders wat te helpen verdienen. Dinsdagvoormiddag kwam alhier een jon- geval voor met een stoomfiets. De heer W. v. T., uit Ter Neuzen, kwam langs den Ter Neuzenschen weg de gemeente binnengereden. Ter weerszijden van den weg liep een kind, een broertje en een zusje. Toen genoemde heer genaderd was, libp het zusje den weg over, naar paar broertje, met bet gevolg, dat zij werd ingereden. Het meisje werd bewusteloos op genomen, en haar lichaam vertoonde verschil lende blauwe plekken. De fietsrijder, die ook kwam te vallen, riep aanstonds geneeskundige hulp in. De geneeskundige gelukte bet haar weer tot bewustzijn te brengen. Zij was erg versuft, doch uiterlijk was geen ernstig letsel te bespeuren. Onvoorzicbtigheid van het kind is klaarblij- kelijk de oorzaak van bet ongeval. Middelburg, 15 April. Heden werd alhier aan bet gebouw van hetProv. bestuur aanbesteed het verlengen van een los- en laadsteiger met bijkomende werken in het kanaal van Sluis naar Brugge te Sluis (raming 2850). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren W. A. Verbruggen te Gouda voor f 3230, A. du Burck te Breskens voor 3090, J. M. van de Sande te Breskens voor f 2839, A. van Male te Schoondijke voor f 2793, W. Wattiez te Breskens voor f 2780 en C. J. de Smit te Breskens voor f 2734. Vrijdag 17 April (Goede Vrijdag). RECHTSZAKEN. Maandagmorgen vatten de kleertjes van een acbtjarig meisje te Ond-Vossemeer vuur, waar- scbijnlijk doordat ze in aanraking kwamen met een gloeiende kachel, misschien ook met bran- dend vet, terwijl de moeder even afwezig was om water te putten. Buren trachtten de vlam- men te blosscben, maar het kind was overdekt met brandwonden, zoodat de dokter de kleine verloren acht. We worden tegenwoordig overstelpt met medische adviezen, dit moeten we heden doen en dat laten en morgen dat doen en dit laten. Een kostelijke spotternij hierop komt in de tfProv. Gron. Ct." voor, die schrijft Men heeft ons gezegd Gaat wandelen. En wij zijn gaan wandelen. Men heeft ons gezegdGaat niet te veel wandelen, als ge te veel met het hoofd werkt en wij hebben niet te veel gewandeld. Men heeft ons gezegdZiet daar is een bergvolk, dat oud wordt oindat het Yoghurt eet. Eet dus Yoghurt. En wjj eten Yoghurt. Men heeft ons gezegdDrinkt melk. En wij hebben melk gedronken. Men heeft ons gezegdStompzinnigen. Drinkt niet zooveel melk, melk is voor kinderen. Melk is niet voor menschen. De aandeelen der melkmaatschappijen kwamen weer in gevaar. Men heeft ons gezegdTrek ait u over- tollig ondergoed. Kleedt u dik. Loopt op nw bloote voeten door nat gras. Houdt u voeten droog en warm Men beeft ons gezegd: Wascht u met jjs- koud water. Men heeft ons gezegd Wascht u vooral niet met ijskoud water. De koude moet er af zijn. Anders is de huidprikkel te sterk. Men heeft ons gezegd Poetst steeds weer uw tanden. Want zoodoende verwijdert men bacterien. Men heeft ons gezegdGebruikt niet te veel tandenborsteis, want hun haren verwekken blindedarm-ontsteking. Men heeft ons gezegdEet veel vleesch, en toen we vleesch aten, heeft men ons gezegd »Eet weinig vleesch", en we hebben het vleesch weer van onze borden afgelegd. Honderd en een tegenstrijdige voorschriften heeftmen ons gegeven om gezond te blijven en te worden, om neurasthenie, de kwaal van onzen tijd te vermijden. En bet honderd tweede voorschrift was Denk niet te veel aan de bewaring van uw gezondheid. Want alleen door dat denken verliest gij haar reeds. Eu daar komt nu ineens weer een Duitsche professor met weer een nieuw voorschrift Gaat liggen wij zitten te veel. Al dat gezit hebben wij als een onverstandige gewoonte overgehonden uit de engbehuisdheid der middel- eeuwen. Wij moeten ons wennen om wat meer te liggen. De heele wereld is in actie. Kunnen wij met liggen gelukkig worden, dan liggen. Zoo lagen onlangs in Nederland veel meer menschen dan gewoonlijk. Er komt een hausse in canape s en zitbankjes, een baisse in de huizen, waarvan de kamei's berekend zijn op hoogstens een tafel en vier stoelen met piano en cosy corner, maar zonder sofa. Het nieuwste is, aan tafel liggen. Op avond- jes zal men nog slechts canapees en mailstoelen presenteeren. Behalve het lokaal van de Tweede Earner blijken ineens veel gemeenteraadsver- gaderzalen te klein. Alle schoollokalen moeten vergroot en de vergaderingen kunnen nog slecbts gehouden worden, waar de zaaleigenaren lig- stoelen hebben. Totdat een nieuwe Duitsche professor komt en zegtffDwazen, gij ligt te veel. Maar be- grijpt gjj dan niet, dat dit liggen gekomen is door de dwaze gewoonte der Grieken om alles in het wijde te bouwen. Voor de Grieken er waren zateu of hingen onze voorvaderen in de boomen. Gaat dus zitten op, of hangen aan boomtakken, dan alleen zult gij rationeel leven". En dan zullen we onze avondjes houden in kunstige boomen, midden in de salons geplant. Maar zoover is bet nog niet. Laten wij rustig blijven liggen of zitten, totdat wi] zoover zijn. Op aanstaanden Zaterdag 18 April hoopt, zoo de Heere wil en zij leeft, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ELIZABETH GOOSEN, Wed. K. Hamelink, te Amsterdam, Bilderdijk- straat 162, haar 94sten geboortedag te herdenken. Ter Neuzen. Hare dankbare kinderen. VEIfZEVSC COURAIIT. Dit blad ver«cliijnt IHaandag', lVnensilHn- en VrljdagBvond, nitgrzondrrd op Feealdagen. bij de Firma 1*. Burgemcester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter bennis van het pnbliek dat, blijkens missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 10 April 1908, No. 168, 3de afdeeling, eene commissie uit laatstgenoemd College ter voldoening aan artikel 26, allinea 3 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) op Woensdttg 29 April 1908des namiddags om 2uur zal zitting houden op het gemeentehuis alhier tot het aanhooren van de bezwaren van belanghebbenden tegen de door het Departement van Waterstaat voorgenomen oprichting eener electrische centrale. Ter Neuzen, 13 April 1908. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den ver- koop van alcoholhondenden drank anderen dan sterken drank van WILHELMINA ADRIAN A VAN DER HOOFT, zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, voor het voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 43 en gelegen aan de De Feijterstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 14 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. llervornide Herb. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmermar, viering van het H. Avondui. en 2 u., Ds. A. Timmerman, Zaamslag. 9 u en 2 u., Ds. G. v. Dis, bevestig v. Lidmaten. Huek. 5J u., Ds. E. Raams, voorber H. Avondni. en collecte voor Inwendige Zending. Voor i den Hoogen Raad werd Dinsdag gepleit door Mr. J. H. W. Q. ter Spill, advocaat te 's Gravenhage, in de zaak van den directeur der Socidtd Schaerbeek en 4 anderen, door de rechtbank te Middelburg met bevestiging van een vonnis van het kantongerecht te Ter Nenzen veroordeeld tot f 50 boete of 30 dagen hechtenis wegens het als bestuurders van den in Belgie gevestigden spoorwegdienst GentTerNeuzen nietzorider uitstel uitbetalen der remboursementen voor partijen pqlp,over hun lijn verzonden van uit Sas van Gent, nadat die remboursementen waren ontvangen. Het niet terstond uitbetalen dier remboursementen vond zijn oorzaak in de omstandigheid dat niet genoeg geld in de kas aanwezig was. Tusschen de ontvangst der kennisgeving van het voldoen der gelden door den ge- adresseerde en de uitbetaling daarvan verliep teikens ongeveer een maand. Hierdoor hadden de beklaagden overtreden de bepaiing van art. 53, 6o. van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen van 1901, luidende de rem boursementen worden zonder uitstel aan den afzender uitbetaald tegen quitantie nadat zij door den geadres- seerde zijn voldaan en de kennisgeving daarvan aan het station van afzending is ontvangen. Pleiter wees er op dat het daar in Zeeland in be- paalde tijden van bet jaar gaat om het vervoer van groote hoeveeiheden aan bederf onderiievige seizoen- artikelen als pulp, oestsrs e. d. De Maatschappij is niet verplicht voor al die artikelen remboursementen te ver leenen. Maar mi kan de Maatschappij met haar klein kapitaal moeilijk als kassier optredeu voor de handelaars in die artikelen en moeilijk de gelden uitbetalen zoolang zij ze niet heeft ontvangen van de Fransche en Belgische Maatschappijen die deze artikelen verder vervoeren naar de geadresseerden. De requiranten in cassatie stellen nu dat op dit ver voer alleen van toepassing is de BernerSpoorweg-con- ventie. en niet art. 53, 6o. van het Algemeen Reglement voor zoover dit afwijkt van art. 13 dier conventie, welke uitdrukkelijk bepaalt: le chemin de fer ne sera tenu de payer le remboursement a l'expediteur que du mo ment que le montant eu aura ete solde par le desti- nataire. Voordat de maatschappij dit bedrag heeft ontvangen behoeft zij niet in voorschot te betalen. En de uit- drnkking zonder uitstel van het spoorweg- reglement komt in de conventie niet voor. Hierop nu berustte het uitvoerig cassatiemiddel door pleiter toegelicht. Hij concludeerde tot ontslag van rechtsveivolging. Conclusie O. M. 4 Mei.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1