Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 11 April 1908. 48e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. No. 5134. TWBEDE BL.AID. Belasting op het honden van Hondea. M ARKT eene PAARDENiARKT Predikbeurten. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bii deze bekend, dat op Donder'dafg den 7 Sflei asnstaande, zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien lire. Axel, den 3 April 1908 Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. TWEF.DE K A M E R. Vergadering van Donderdag, Artikel 12 der Visscherijwet, zooals het in den loop der discussie door de Regeering is gewijzigd, luidt thans 1. Het is verboden te visschen in een wa ter, waarvan een ander de rechthebbende op het vischrecht is, tenzij men voorzien is van een schriftelijke vergunning van den recht hebbende, welke moet zijn ingericht overeen- komstig het bepaalde in de volgende twee leden van dit artikel en geldig moet zijn voor do ▼isscherij, die wordt uitgeoefend. 2. De vergunningen zijn geldig gedurende ten hoogste drie jareu. 3. Zij moeten vermelddenden naam, de voornamen en de woonplaats van hem, die haar verleent en van den houder, de aanduiuiug van het recht van eerstgenoemde (eigendom, ander zakelijk recht, heerlijk recht of huur), de op- gave van het water en de visscherij, waarvoor zij geldcn, de dagteekening der uitreiking en den geldigheidsduur. Het verbod van het eerste lid geldt niet a. voor hem die vischt in gezelschap van den rechthebbende of den houder der vergun ning, indieu in de vergunning de bevoegdheid is uitgedrukt, om personen, zich in gezelschap van den vergunninghouder bevindende, telaten medevisschen b. voor het visschen in water, waarvan de Staac rechthebbende is, en dat niet aan een ander in uitsluitend gebruik gegeven is Amendementen. Ter vervanging van een vroeger ingediend, heeft de heer Ferf thans een nienw amendement voorgesteld, om van de verbodsbepaling van art. 15 uit tezonderen z/het visschen met den heugel en de peur". De heeren Duymaer van Twist en Van Dedera hebben een amendement ingediend, strekkende om te bepalen dat het niet zes dagen (gelijk het Wetsontwerp bepaalt) maar veertien dagen na den aanvang tot het einde van den gesloten tjjd verboden zal zijn visch, die in dien gesloten tijd niet mag worden gevangen, als Jokaas te bezigen, te leveren enz. Adressen. Voortgezet wordt de bebandelinsr van eenige conclusies van commissies en kleinere wetsontwerpen. Naar aanleiding van de conclusie der commissie tot eenvoudige dankzegging aan den Minister van Oorlog op een adres van den vader van den ontslagen soldaat H. H. Alberts, over onrechtvaardige behandeling in den dimist, zet de heer Thomson uitvoerig uiteen, dat de aan leiding tot alle ellende, met dezen soldaat ge- schied, lag in het onrecht. dat deze militair niet met gelatenheid heeft willen dragen. On- rechtvaardig is jegens Alberts ten uitvoer gelegd het verbod van het dragen van wapenen buiten dienst, aangezien de terroijn voor de tenuitvoer- legging van die straf reeds lang verstreken was. Toon bij zich daarorntrent beklaagde, heeit men het verzuim niet hersteld, maar men heeft door veranderirigeri in het strafregister, nl. in de omschrijving van de straf, het onrecht ongedaan willen maken. Het uitvloeisel van dat een en ander is ge- weest, dat Alberts bij het depot van discipline is gepluatst, als niet-eervol uit den dienst ont slagen. En dit alles omdat hij zich niet heeft willen schikken in het onrecht. Spreker weet uit ervaring dat men zich in dienst in het grootste onrecht moet schikken. In verband hiermee wees spreker er op dat, niettegenstaande het Hoog Militair Gerechtshof acht tegen hem ingebrachte aantijgingen ongegrond heeft ver- klaard, zijn kolonel, die thans op het punt staat divisie-generaal te worden, toch in spreker's conduitestaten deze aantijgingen had opgenomen. Spreker concludeert dat de jonge man, dien 't hier gehlt, niet zijn heele verdere leven lang gedrukt mag worden door zijn niet eervol ont- slag, waarvoor hij geen betrekking kan krijgen en behoudt zich voor, na het antwoord van den Minister, een voorstel te doen tot al- of niet-wijziging van de conclusie der commissie. De heer Ter Laan sluit zich geheel bij den heer Thomson aan. De heer Limburg, lid der commissie, doet uitkomen dat de commissie niet geplaatst werd voor het onderzoek van een klacht over een onrechtvaardig opgelegde straf, maar alleen voor een klacht van Albert's vader, dat zijn zoon oneervol werd ontslagen, wel is waar na een reeks van straffen te hebben ondergaan, doch dat die straffen het gevolg waren van een voortdnrend sarren of, zooals men dat uoemt, pesten. Wel is de commissie bij het onder zoek gestuit op de kwestie, door den heer Thomson heden als hoofdzaak behandeld, til. de onrechtvaardige straf, maar hiervoor heeft de heer Thomson heden materiaal bijgebracht, dat der commissie niet bekend is geweest. De commissie kon uit de niet minder dan 37 straffen in de 3 jaren gedurende welke Alberts gediend had, niet eoncludeeren dat die straffen alle het gevolg waren van sarren en uit den aard der straffen komt zuiks der commissie ook niet waarschipilijk voor. De Minister van Oorlog had uit de stukken deti indruk gekregen. dat Alberts, die vrijwillig in dienst kwam bij het Instrnctie-Bataljon, beter had gedaan nooit in dienst te treden maar eenmaal in dienst zijnde, had hij zich goed te gedragen. Intusschen is de Minister het deuk- beeld toegedaan om een wijziging in de toe- treding bij het Instrnctie-Bataljon te brengen in dier voege, dat een vrijwillige verbintenis bij dat bataljon gemakkelijker kan worden ver- broken, wanneer blijkt dat de toegetredene van ongeschiktheid voor den dienst blijk geeft. De Minister kwam krachtig op tegen een uitlating van den heer Ter Laan, dat kapitein Schilf- gaarde, van het Instructie-Bataljon, Alberts reeds tevoren zou bedreigd hebben dat hij hem wel in de gevangenis zou helpen. Daarvoor is deze kapitein een te nobel en reehtvaardig man. De conclusie van de commissie acht de Minister volkomen billijk als antwoord op de klacht van den vader. vVel moest de Minister erkennen dat de straf van het verbod van wapenen dragen te laat is uitgevoerd en dat het beter ware geweest Alberts, bij zoo gebleken ongeschiktheid, uit den dienst te verwijderen. Na eenige replieken wordt de conclusie der commissie (eenvoudige dankzegging aan den Minister) zonder stemming goedgekeurd. Yerdere conclusies worden na een korte op- merking van de heeren Helsdingen en Ter Laan, aangenomen. Hierna wordt behandeld het wetsontwerp tot verhooging en aanvulling van het 9e hoofd- stuk der Staatsbegrooting (toevoeging vau een ingenieur aan het personeel van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten), dat met 54 tegen 17 stem men wordt aangenomen. TER NEUZEN, 10 April 1908. Heden slaagden te Middelburg voor het examen als onderwijzeres de dames D. van Wijck en M. A. P. Herreijgers, van Ter Neuzen. Door het bestuur der vereeniging //De ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken" alhier is tegen a s. Woensdag eene vergadering belegd, waarin het zal voorstellen de vereeni ging te ontbinden, op grond dat blijkens haar ter kennis gekonien .omstandigheden, binnen een onafzienbaren tijd niet aan verwezenlijking van het doel te denken valt. Naar men or.s mededeelt is bij het be stuur der vereeniging //Steunt Elkander" te Driewegen, door een lid een protest ingediend, tegen de wijze waarop in de op jl. Zaterdag gehouden vergadering het reglement is vast- gesteld, als zoude dit nl. zijn geschied zonder dat de leden van den geheelen inhoud kennis kregen. Uit bovenstaande mededeeling en ingezonden stukken die wij reeds aangaande deze opgerichte r.uttige vereeniging lazen, meeoen wij te moeten aflei(Jen, dat de //eensgezindheid" om tot het voorgestelde doel te geraken wel vvat ontbreekt en deze is naar onze meening toch in de eerste plaats noodig om //Steunt Elkander" te doen slagen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, het mondelinge gedeelte van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer te Middelburg zal worden afgenomen in een lokaal van de societeit //St. Joris" op 13, 14, 22, 23, 27 en 28 April, telkens beginnende's morgens9,30 ure. Met ingang van 18 April a.s. wordt de post van Philippine naar het station of omge- keerd vervoerd met den wagendienst der tirma Taalman. De postbode P. Taalman Jz. zal alsdan met den wagen meerijden. In eene Douderdagnamiddag te Roermond gehouden vergadering van het Limburgsch Paardenstamboek werd in beginsel besloten onder eenige vastgestelde voorwaarden toe te treden tot het op initiatief der regeering op te richten stamboekNederlandsch-Belgisch Trekpaard. In een Dinsdagmiddag te Utrecht, onder voorzitterschap van baron Collot d'Escury van Hontenisse gehouden algemeene vergadering van den //Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond" werd besloten de centrale boterkenringen ook in 190S te doen plaats hebben en bepaald dat van iederen Bond voor die keuringen de tien beste fabrieken mogen inzenden. De zomervergadering zal in Noord-Brabant gehouden worden. In de week van 1 tot en met 7 A[ ril 11)08 zijn in Zeeland voorgekomen 1 gevai van typhus en t'ebris typhoidea en wel te Haam- stede 5 gevallen van roodvonk en 4 van diph- theritiste weten van roodvonk I geval te Biervliet, 1 te Breskens, 1 te Westkapelle en 2 te Zuidzandevan diphtheritis 1 geval te Boschkapelle, 2 te Ter Neuzen en 1 te Stavenisse. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen heeft de O.-uitloop van het Schaar van Waarde, Scheldt, zich verplaatst, en zijn de navolgende tonneu verlegdspitse ton No. 5 op ongeveer51° 23'40" N.b. en 0° 44' 8" W.l.spitse ton No. 6 op ongeveer 51° 23'12" N.b. en 0IJ 43'46" W.l. stompe ton No. 7 op ongeveer: 51° 23'24" N.b. en 0° 43'54" W.l.; en stompe ton No. 8 op on geveer: 51° 23'17" N.b. en 0° 43'42' W.L; het vaarwater is thans weder betrouwbaar. Westdorpe. Het in onze kerk geplaatste nieawe orgel, is Donderdagmiddag gewijd. De wijding, welke door vele Eerw. Heeren Geeste- 1 ijken werd bijgewoond, had plaats door onzen ZeerEerw. Heer Pastoor. Het nieuwe orgel werd bij deze gelegenheid voor de eerste maal bespeeld door den WelEerw. Heer Clemmen, kapelaan te Selzaete. Het prachtig orgel voldeed in alle opzichten zoowel wat toon als bouw betreft en droeg ieders goedkeuring weg. Wij meenen de tolk te zijn van een ieder wanneer wij alien lof geven aan den orgelfabrikant de heer J. J. van den Bijlaerdtte Dordrecht. Het groote succes, dat genoemde fabrikant hiermede heeft behaald zal voor zijn fabrikhat voorzeker een sprekende reclame zijn. Hiermede is onze schoone kerk met een pracbtig sieraad verrijkt, dat wij alweer te danken hebben aan onzen ijverigen herder. Zondag 12 April 1908. Yrijdag 17 April Goede Vrijdag). Woensdagmiddag is te Heusden de 16jarige P. uit Drunen door te vroeg van de loco- motief af te stappen onder de tram geraakt, met het gevolg, dat hij eenige ribben brak. De jongeling verkeert in leveusgevaar. Op een der openbare scholen te Gouda is Woensdagmiddag een proef genomen, in hoeveel tijd de school zou kutmen worden ontruimd bij eventueel uitbreken van brand in het gebouw. Alle kinderen, p.m. 300, stonden na verloop van twee minuten op straat. Woensdagmorgen is op de scheepstim- merwerf van den heer Figee te Vlaardingen een ernstig ongeval gebeurd. De 15jarige 0. P., raakte er bekneld tusschen een van eene stelling vallend stuk ijzer, ter zwaarte van on geveer 200 K. G. en een op die werf staand roer. Zwaar inwendig gekwetst naar het zie- kenhuis te Ylaardingen vervoerd is hij des mid- dags overleden. T« Schouwerzijl (Gr.) geraakte Dinsdag het Sjarig knaapje van den werkman H. spelend in het vaarwater, wuaruit het als lijkje werd opgehaald. Er worden in Friesland weinig kievits- eieren gevonden. Het weer blijft te koud en de hooge waterstand heeft te lang geduurd, zoodat vele landen nog te drassig zijn. Daarbij komt dat vele eigenaren van landerijen het zoeken van die eieren op hunne eigendommen verboden hebben en de politie daarop toeziet. De prijs is nog hoog 20 a 23 ct. per stuk. Men meldt nit Kerkrade aan de Dordr. Ct. Een knecht van den bierbrouwer Timmers alhier, geraakte Dinsdagmiddag onder zijn wagen en bleef ter plaatse dood. Raim 1000 bekeuringen. Door den bur gemeester van Rotterdam was gelast dat een aantal politie-agenten in burgerkleeding in voor hen vreemde wijken zouden toezien dat de ver- ordening op het straatboenen en matjeskloppen niet zoo klakkeloos overtreden word. Het gevolg daarvan is dat in de eerste week reeds meer dan 1000 meisjes zijn bekeurd. De dienstboden hadden het volgende bedachtOp iederen hoek van de straat hield een meisje de wacht, terwijl de anderen de kleeden klopten. Werd dan een helm zichtbaar dan werd gewaarschuwd en ging alles naar binnen. De burgemeester is haai dus te slim af geweest. Dinsdagavond heeft te Nieuw-Scbeemda een droevig ongeval plaats gehad. Eenige jongens, die aan het spelen waren, vermaakten zich bp het hulpspoorlijntje, dat gelegd is van het oude diep naar de in aanbouw zijnde boeren- plaats van den heer Saben en dient tot aanvoer van materialen om dit te kunnen moest men de rails over een sloot leggen. Bij de sloot waren nu deze jongen3 bezig, om aan hunne handen hangende aan de rails, zich over de s.'oot te werken. Terwijl nu de 8jarige zoon vau den arbeider H. bezig was dit te doen, schoof een andere jongen de z.g. kiepkar over de sloot, met het gevolg dat den jongen H. alle acht vingers werden afgereden. Onmiddel- lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. De patient is gistermorgen naar Groningen vervoerd. Te Uden heerscht de hersenvlies-rugge- merg-ontsteking (meningitis cerebro-spinaiis epidemica). Eenige lijders, eerst in het ziekenhuis ver- toevende, komen nu afzonderlijk te liggen, waarvoor een barak in gereedheid is gebracht. Een kleine patient is overleden, men kon echter niemand vinden om het lijkje naar het kerkhof te brengen, zoodat de vader verplicht was dezen droeven last zelf te torsen. Over het spoorwegongeval nabij Breukelen valt het volgende te vermelden De 25jarige Hein en de 23jarige Pieter Kroon, landbouwerszoons te Kortwijk, waren met paard en wagen varkens gaan verkoopen te Breukelen en reden met den ledigen wagen naar huis terug. Toen zij den overwegpasseerden van de spoorbaan (de skgboomen waren geopend) zagen zij plotseling den trein van 12,03 van Breukelen op zich aanvliegen. Voor zij den tijd hadden zich te herstellen van den schrik, waren zij aangereden en zoo goed als vermorseld. Meer dan 15 meter zijn zij weggesliugerd. De trein hield onmiddellijk stil en zette de reis voort toen de lichaamsoverblijfselen waren weggeruimd. Het paard was ook op slag dood en de wagen was in tweeen geslagen. Een eind verder vond men de beide voorwielen. De lijken zijn naar de machineloods te Breukelen vervoerd. Op het oogenblik dat het origeluk gebeurde werd de dienst voor de slagboomen aan den overweg waargenomen door een overwegwachteres, die onmiddellijk in haar functie geschorst is. Zij beweert geen signalen gehoord te hebben die de aankomst van een trein behooren aan te kondigen. Te Rotterdam is in den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken in het kantoor van De Automaat tot detailverkoop van petroleum. Een brandkastje werd versjouwd naar de binnen- plaats en daar opengebroken. Een bedrag van f 30 aan geld en een spaarbankboekje, waarop ongeveer 200 was iugeschreven, zijn ontvreemd. Een oude vrouw, bewoonster van een der bovenverdiepingen, heeft's nachts omstreeks half drie onraad gehoord, doch uit angst niet durven roepen. Toen een jongedochter te Hazerswoude het erf aanharkte, vond zij een grooten steen, die zij natuurlijk niet kon laten liggen. Hem op te nemen en met kracht in de sloot te werpen, was het eenvoudigste middel, om nooit weer last van den steen te hebben. Juist komt echter de moeder van achter het huis te voorschijn en het projectiel vliegt haar iu het gelaat, dat nu een bloedmassa vertoonde. Een geneesheer moest de wonden hechten doch de toestand laat veel te wenschen over. Burgemeester en Wethouders van TER NEDZEN brengen ter kennis, dat het kohier van de belasting op het houden van Honden No. 1, in deze gemeente, voor 1908 in afschrift, gedurende vijf raaanden, op de seere- taiie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. Ter Neuzen, 10 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. t e j\. X. E Li. Hervnrmile Herb. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Tin/merman en 2 u., Ds. A. Tim- merman, bevestiging van nieuwe Lidraaten. Sluiskil. 9i n., Ds. G. van Dis van Zaamslag, voorb. H. Avondm. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hngenholtz. Zaamslag. 9 u., leeskeik en 2 u., Ds. G. van Di§. 'H. D. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Honten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. (■ereformeerde Kerben. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. v. d. Berg. Axel A. 9 u. en 2 n., Ds. E. H. Broekstra. BJ. 9 u. en 2 u., Ds. R. v. d. Kauip. Zaamslag A. 9 u. en 2 u Ds. H. Hamming. BS. 9 u. en 2 u., Ds. Jt*. Roos v. Vinkeveen. diereforiiiieerrttt gemeeute (Viooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. O tul-t»eref«»ri«ieeril e gemeenie (Viooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 n., 2 u en u., Ds. M. Ruben. Luhaal (Kerkhoflaan). Ten Neuzen. 6 u dhr. P. Raster van Rilland. Hervormtle llerU. Ter Neuzen, 9 u Ds. A. Ticumerman en 2 u., Ds. A. Timmer man, viering van het H. Avondm. Zaamslag. 9. u. en 2 u., Ds. G. v. Dis, bevestig v. Lidmaten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 5