A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5134 Zaterdag 11 April 1908. 0nveiiigh8id Vaarwater. Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichfcen. 48p Jaar^ang. EBR3TB Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,321/2 en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abohneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voox 3 uren op den dag der uitgave. Volgens wHet Centrum" zouden er plannen bestaan, om voor de verschilleude takken van onderwijs een afzonderlijk Ministerie te vormen. Prins Hendrik en de Landbouw. De N. C. meldt dat door Prins Hendrik aan de voorzitters der groote vereenigingen op landbouwgebied het volgende schrijven is ver- zonden Terwijl het een onmiskenbaar feit is dat in de laatste jaren een opgewekt leven valt waar te nemen onder de landbouwers, waartoe in- zonderbeid de krachtige ontwikkeling van het vereenigingslCven heeft bijgedragen, valt toch moeielijk te ontkennen, dat op het gebied van het landbouwtentoonstellingswezen nog veel is te verbeteren. Alhoewel door de provinciale landbouwmaat- schappijen of haar afdeelingen meermalen be- langrrjke tentoonstellingen zijn gehouden, waar- van de gunstige invloed zich niet zelden deed gevoelen ook buiten de grenzen van de betrok- ken provincie of streek, zoo beeft de ervaring, welke in het vorige jaar is opgedaan, op de met zulk een goeden uitslag bekroonde nationale en internationale landbou wtentoonstelling alhier gehouden, duidelijk aan het licbt gebracht van hoe groote beteekenis voor de ontwikkeling van den geheelen Nederlandschen landbouw aldus ingerichte tentoonstellingen kunnen zijn. Zullen dergelijke tentoonstellingen, op regel- matige tijden terugkeerende, aan de Nederland- sche landbouwers de gelegenbeid bieden, een overzicht te krijgen van den stand van het bedrijf op een bepaald oogenblik, zullen deze inderdaad hun zoowel uit een wetenschappelijk als uit een practisch oogpunt tot leering strek- ken en den vreemdeling een beeld kunnen geven van wat Nederland als exporteerend landbouw gebied vermag, dan is bet noodzakelijk ervoor te waken, dat de in het afgeloopen jaar opge- dane ervaring niet teloor ga en dat een orga- nisatie in het leven worde geroepen, wier taak het o.m. zal moeten zijn, die tentoonsrellingen voor de toekomst voor te bereiden en te leiden. Een zoodanige organisatie, aan de totstand- koming waarvan, indien ik mij niet bedrieg, steeds meer algemeen de behoefte wordt gevoeld, zal echter geen levensvatbaarheid kunnen hebben, zonder de krachtige en doelbewuste samenwer- king van hen, aan wie vanwege de landbouwers zelf, hetzij in de verschilleude provincien, het zij over het geheele land, de behartiging van de belangen van den landbouw of van een zijner onderdeelen is toevertrouwd. In de overtuiging, dat ook uw vereeniging met mij doordrongen zal zijn van het groote belang, dat hierin voor de toekomstige ontwik keling van den Nederlandschen landbouw is gelegen, wensch ik het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een samenkomst, waar de grondslagen eener organisatie als bovenbedoeld zouden kunnen worden besproken en noodig ik u mitsdien uit, uw vereeniging op die bijeen- komst, welke ik mij voorstel te houden op Donderdag 23 April a.s. des namiddags te twee uren, in bet Koninklijk Paleis te Amsterdam, door het zenden van een afgevaardigde te doen vertegenwoordigen, u verzoekende mij den naam en de woonplaats van dien afgevaardigde voor 10 April wel te willen urededeelen. Zeenwsch- Belgisch trekpaard. Woensdagmiddag werd in //de Prins van Oranje" te Goes een algemeene vergadering ge houden vanwege het stamboek van het Zeeuwsch- Belgisch trekpaard. Voorzitter was de heer Hombacb uit Hulst. Door deu heer Hanken werd uitgebracht de rekening over 1907. De inkoinsten bedroegen 2193,98 de uitgaven 1884,315, zoodat het batig saldo bedraagt f 309,66s. De begrooting voor 1908 werd vastgesteld op /1631,94s. Door den voorzitter werd verslag uitgebracht over het behandelde in de vergadering, 18 Maart jl. in Den Haag gehouden. In deze vergadering werd ter sprake gebracht het voorstel der regeering om de stamboeken van koudbloedige paarden te vereenigen tot stamboek von het Nederlandsch-Belgisch koud- bloed stamboek. Deze quaestie, die op de vergadering in Den Haag bet onderwerp van langdurige discussie vormde, werd, ook in verband met het verslag van den voorzitter, lang en breed besproken. De heer Zoetemeer Vos wees er op, dat, wilde men medewerken tot een fusie, eerst dient uit- gemaakt, welk type paard men eigenlijk in Zeeland gewenscbt acht. In Limburg bestaat overeenstemming ten opzichte van de vraag welk paard gefokt moet worden. Maar bestaat die overeenstemming ook in Zeeland V Wat is bier het fokdoel Bestaat er een zeker, alge meen in Zeeland begeerd type De heer Hanken merkte op, dat ook in Lim burg geen eenbeid heerscht. In het noorden vindt men een ander slag paarden dan in het zuiden. In Zeeland verlangt men het Belgisch paard, maar niet overal verlangt men dit paard even zwaar. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men voornamelijk de allerzwaarste paarden, doch in Noordelijk Zeeland begeert men die zware paarden niet, maar een lichter soort. Hiermede dient, als het tot vereeniging der stamboeken komt, rekening te worden gehouden. De heer Hombacb o. m. verdedigde de rechten van het zware paard. Men zal echter een be- paling moeten zoeken, waardoor zoowel de zwaardere als de licbtere soorten kunnen worden opgenomen in het nieuwe stamboek. De vergadering besloot tenslotte dat zij bet wenschekjk acht, alvorens tot vereeniging in een stamboek over te gaa.n kennis te nemen van de voorstellen die tot die ver eeniging leiden kunnen, doch stelt als hoofd- voorwaarden tot overleg vast, dat de op het oogenblik van samensmelting ingescbreven paar den overgaan zonder herkeuring dat bij de samenstelling der keuriugs-commissie rekening zal dienen gehouden te worden, met de belangrijkheid van de paardenfokkerij in de beide provincien, zoowel wat betreft bet aantal der leden uit iedere provincie te benoemen, als wat betreft de woonplaats dier leden. Voor het geval er een afgevaardigde naar de volgende vergadering in Den Haag, waar de beslissing over de samensmelting moet vallen het Zeeuwscb-Belgisch stamboek zal vertegen woordigen, werd gekozen de voorzitter, de beer Hombach; plaatsvervanger de keerVan Dixhoorn. Gaan er meer afgevaardigden heen dan zullen de heeren 0. A. H. Wagtbo (plaatsvervanger G. A. Vorsterman van Oyen) en Hanken (plaats vervanger v. d. Have) optreden. Een der aanwezigen, de beer F. Koopman, gaf in overweging voortaan den secretaris en den penningmeester voor zijn arbeid een gelde- lijke vergoeding te geven. Besloten werd dit aan te houden, tot er van den functionaris zelf een voorstel zal korrien. Door den heer Elenbaas werd gevrangd of er nog veulenbewijzen worden gegeven. Hij heeft reeds geruimen tijd zulke bewijzen niet ontvangen. Nadat de secretaris de bezwaren, aan die toezending vaak verbonden, had uiteengezet, verklaarde de voorzitter zich bereid voortaan den arbeid, verbonden aan de toezending dier bewijzen, op zich te nemen. (G. Crt.) De Twee Buren. Niettegenstaande zij concurrenten waren, de twee warmoeziers uit den Hoek, zooals zij genoemd werden naar de buurt, waarin zij woonden, waren zij goede vrienden. Goede vrienden en goede buren, want zij woonden juist naast elkander. Maar, als zij mekaar een vlieg konden afvangen op 't gebied van hun v,ak, dan deden ze het toch. Zij benijdden elkanders voordeeltjes of vooruitgang wel niet, maar, ze wilden het toch zelf ook wel hebben. In den laatsten tijd bad Januszoo heette de een, met oogen vol verbazing het bedrijf van buurman gadegeslagen. Zoo vreemd had hij het nog nooit zien toegaan bij Willem. Tot nu toe hadden zij beiden ongeveer op denzelfden tijd dezeltde werkzaamheden verricht. Daar hun grond en hun metbode niet verschilden, kregen zij beiden ook zoo ongeveer dezelfde resultaten. Doch in da laatste jaren was bet anders geworden. Reeds een paar voorjaars bad Willem niet meer zoo druk met de beerton geloopenstalmest had bij niet meer gehad dan anders en toch Janus moest bet bekennen Willem was hem vooruit. Het eerst had hij het gemerkt aan de ongewoon mooie koolen, die hij verleden jaar uit buurmans hof bad zien opladen. Zulke exemplaren had hij nog nooit gezien, groot en mooi van stuk, zoowel de roode- en witte kool, aG de savoye- en bloemkool. Vooral de laatste hadden hem de oogen uitgestoken. En dit jaar, alles stond even goed bi] hem, zijn aardappelen, erwten en boonen, zijn worteltjes, raapstelen, radijzen, alles, alles was even prachtig. Daarvan moest hij het fijne hebben en zijn vak-trots onderdrukkende, besloot hij Willem de kunst af te vragen. //Wel, als ge't zoo gaarne weten wilt, buurman," zei Willem, ffdan wil ik bet je genoeg zeggen. Eigenlijk dacht ik, dat ge het wel gezien zoudt hebben, al heb ik het een beetje geheimzinnig aangelegd. Maar nu ge bet niet gezien hebt, zal ik het je zeggen, ik gun jou het voordeel ook. Kijk eens hier, ik ben op een heel andere manier gaan bemesten. Beer kwam er op den duur te veel in rnijn tain en humus, d.w.z. bladmest en stalmest is er vooreerst genoeg. Ik dacht, ik moet bet eens met Peru-guano probeeren. En dat heb ik ge- daan. Ik gebruik sedert 2 jaar opgeloste Peru- guano, geen namaaksel, maar echte opgeloste Peru-guano. En na alles wat ik er na twee jaar van ondervonden heb, geloof ik, dat die mest voor ons, hoveniers, uitstekend past." z/Dat geloof ik ook wel, aan jou vrucbten te zien, en ge zult het zeker, niet kwalpk nemen, als ik je navolg". vGa gerust je gang, buurman", zei Willem. Men meldt uit Leiden Dezer dagen kwamen een tweetal Utrechtsche studenten in het hotel Levedag aan de Bree- straat alhier lunchen en zij vroegen den hotel- houder of zij daar een piano mochten zenden, die cadeau gedaan zou worden aan de societeit Minerva, maar vooraf een plaats moest hebben. De piano zou met den trein uit Utrecht aan- komen. De hotelhouder bad natuurlijk geen bezwaar en de beer L. Valk, pianohandelaar alhier, nam het transport van den trein naar het hotel op zich. Toen de kist aankwam wilde de heer Valk haar voor het hotel openen, maar de mannen die de kist uit Utrecht vergezelden, stonden er op, dat zij binnenkamers zou worden ge opend. Aldus geschiedde, maar wat keken de omstanders, waaronder ook de praeses van de studentensocieteit, vreemd op, toen zij niet een piano, maar twee studenten in de kist zagen met leeren riemen vastgebonden. Een veld- flesch, gevuld met cognac, hadden de heeren bij zich voor de verveling, en verder lagen er steenen in de kist, om te voorkomen dat de kist te licht geacht zou worden voor een piano. Men lachte t^n slotte alien hartelijk om de grap en de heeren uit Utrecht bestelden onmiddellijk een fijn diner. De kist met de steenen is later naar Minerva vervoerd. Sinds het carnaval, dus sedert een maand, werd te Breda vermist de sergeant B., van het 6e reg. inf. Zijn lijk is nu nabij de suiker- fabriek opgevischt. Er waren geen teekenen van geweld aanhij is dus vermoedelijk door een noodlottig toeval te water geraakt. - In den avond van Zondag 9 Februari kwam te Nijmegen de 20jarige Anna T. op noodlottige wijze om het leven. Zij was met den boekbinder C. G. naar den Weurfschen dijk gewandeld. Daar hadden zij wat in het gras gezeten tot opeens aldus beweerde G. gister voor de Arnhemsche rechtbank -- het meisje opsprong, roepende //ik zie wat" en meteen van den dijk was geloopen en voordat G. het wist stond hij met een voet in het water en zag hij Anna in de sloot liggen hij zou toen dadeUjk de hand naar het meisje hebben uitgestoken, maar zonder haar te kunnen be- reiken. Toen riep hij een ander meisje, dat hij zag voorbij komen, te hulp maar dit ant- woordde //nu de meid er in ligt wil je hulp waarop G. zeide,//denk je dat ik ze er in gegooid heb Na eenigen tijd werd Anna T. dood opgehaald. Dat andere meisje en haar vrijer verklaarden echter, te hebben gezien dat beki en Anna bij het water stonden en dat bekl. Anna een duw gal, zoodat zij in de sloot viel. Op den plomp in 't water toeschietende, zag get. den bekl. aan den rand van de sloot, roepende tot Anna */kom hierheen, hierheen". Toen bekl. boven op den dijk was gekomen, zei het andere meisje tegen hem //foei, hoe kun je dat meisje zoo iu het water scooten." /;Houd je bek", ant- woordde de bekl. daarop, //anders verzuip ik jou ook". Thuis gekomen werd bekl. door zijn kost- baas aangesproken //je gaat met een meid uit en je komt zonder meid thuis". Bekl. zei niets, zuchtte en ging slapen. Volgeus de verklaringen van de deskundigen is Anna T. overleden tengevolge van den val in het water en is uitgesloten dat zij onder water den dood vond. Het O. M. eischte wegens opzettelijken dood- slag vier jaren gevangenisstraf. Dezer dagen vervoegde zich bij een banket- bakker op de Ceintuurbaan te Amsterdam een jonge dame verzocht een lOtal taartjes en be- stelde tevens een taart, te bezorgen bij een familie, welke eenige ihuizen verder woonde. De koekbakker gaf de taartjes, zonder beta- ling mee, maar keek toch even de juffrouw na. Toen hij haar bij het opgegeven adres zag aan- schellen, de taartjes afgeven en weer weggaan, acbtte hq de zaak echter in orde en Zondag liet hij de bestelde taart bezorgen. De familie in kwestie wist echter van niets en wat bleek na ingewonnen informaties De jonge dame met de taartjes had op het aangegeven adres aangescheld en den beer des huizes te spreken gevraagd. Deze was echter niet thuis, waarop ze verzocht even het pakje te mogen laten staan, dan zou ze dadelijk ko men zeggen, wanneer ze terug zou komen om hem te spreken. Vijf minuten later kwam ze het pakje halen, zeggende, dat ze 's avonds na zessen terug zou komen. Sedert werd echter niets meer van haar ver- nomen en thans blijkt de koekbakker voor een lOtal taartjes door een sluwe oplichtster beet- genomen te zijn. DAGEN. V oorm. Nam. Zaterdag 11 April 10.32 11.12 Zondag 12 11.41 Maanaag 13 u 0.6 12.27 Dinsdag 14 0.46 1.3 W oensdag 15 1.18 1.34 Donderdag 16 1.50 2.4 Vrijdag 17 2.20 2.35 TER JEUZEJfSCHE (MRAST. l»St bind versehijnt Wnntiil»K-, Woensdag- rn Vrljdngnvond, ui<K«zoni! -BPP~S rd op Fee«tda);eD. bij de Firma P. J. I AS l)K HAMDE <e Ter IVeuzen. De Burgemeeeter van TER N EUZEN brengt ter kennis van zeevarenden dat schietoefeningen zullen worden gehouden gedurende 2 dagen in den loop der maand April 1908 in de stelling van den HELDER. Inlichtingen omtrent deze schietoefeningen kunnen door belanghebbenden worden verkregen ter Secretarie der gemeente op de uren waarop deze is geopend. Ter Neuzen, 8 April 1908. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. V ii ii ii ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1