gfcvangenisstraf van zeven jaar kan gevorderd worden. S. heeft tegen De R. eeD civiele actie inge- steld over de levering der varkens. Dat kunnen dure varkens worden. Men nieldt, d.d. 7 April, uit Noordwijk aan de ,/Resb.": Hedenmorgen, ruim zeven uur, ontspoorde voor het gebouw der R.-K. Jougensschool de eerste tram, die naar Leiden vertrekt ver- raoedelijk wegens het zand, dat tusschen de rails gestoven was. Na eenige meters in rechte richting doorgestoomd te hebbeu, nam de loco- motief een zwaai van een rechten hoek en drukte den voorgevel van een aardig woonhuisje aan de overzijde in, linea recta een kamer binnen- rijdende, waar juist de eenige, die er sliep, een jong meisje, opgestaan en zich naar een ander vertrek begeven had. Persoonlijke ongelukken kwamen dus niet voorde materieele schade is echter aanzienlijk. Een oude appel. In het weekblad ffOnze Tuinen" schrijft W. C. de Voogd over een appel van ruim twee eeuwen oud, die in zyn bezit is. Er is een vies oud stukje papier by, waarop het volgende te lezen staat //Deze appel zijnde een grauwe Ringnet, is gegroeid in een thuin, wijleer gelegen aan den Zandberg (naderhand een schapenplein) op de Kuypersdyk binnen de stad Enkhuizen in het jaar 1705 deze thuin heeft vervolgens be- hoord aan eenen Jan Steen, en eer zijn ouders daar eigenaars van wierden is bovengenoemde appel door lieden aan welke die thuin toebe- hoorde geplukt, nevens eenige andere geplaatst op een plankje in de schoorsteen, gedurende den wintertijd dat in dezelfde gestookt wierd, had men geen aandacht op deze appelen ge- geven, maar bevond in den vorsttijd bij het schoonmaken dat deze appel hard, geheel ver- droogd en gaaf was, alle de overige verrot zijnde, als iets zeldzaams wierd deze toen voor op het schoorsteenbord te pronk gezet en 11a den dood van Jan Steen overgegaan aan Theunis de Witt, Kuypersbaas op gezegde Kuypersdyk, die er lange jaren bezitter van geweest is. Na de dood van De Wit in 1815 is deze appel in mijne handen gekomen. 11 Van dezen appel schrijft ook Martinet in het 4e stukje van zjjn nieuw geschenk voor de jeugd bl. -81". De appel zoo schrijft de heer d. V. ver- der was in het bezit van mijn vader, den heer W. J. de Voogt, in 1875 gestorven. Mijn vader was een bekende numismaticus, van wiens hand meerdere werken over munten verschenen en wiens verzameling voor een groot deel nu in 't Penningkabinet alhier is. Ook andere antiquiteiten waren in zijn bezit, zoodat ook deze appel wel van iemand gekomen zal zijn, op wiens getuigenis mijn vader kon vertrouwen. De appel is klaarblijkelijk door een gaatje aan het steeleinde uitgedroogdmen hoort dat hij hoi is en de pitten rammelen. Het gewicht is dan ook zeer gering 17 gram de omtrek via top en bodem is 23 cM.de omvang op 't breedste punt 237s cM.zoodat de vorm vrij wel rond is. Hij voelt houtachtig aan en is geheel gaaf en zonder rimpels al- leen bij den top ziet men eenige vage groeven. De kleur is vrij gelijkmatig donkerbruin. Uit Soest meldt men De vrouw van den bakker v. Br., in de Kerke- buurt werd Maandagnacht wakker tengevolge van een zware brandlucht. Zij stond op om de oorzaak ervan op te sporen, toen zij bemerkte dat hare woning voor en achter in brand stond. Onmiddelljjk wekte zij de huisgenooten die zich slechts met moeite door de vensters heen konden redden en met behulp van bureu kon men den brand, die reeds een nabijstaande schuur had aangetast, met twee stralen op de waterleiding blusschen. te gaan zitten, en al rookende zijn bureau op en neer loopende, den adjudant den brief dic- teerde. Deze was in flinken, kernachtigen stijl, waarin 't militairisme doorstraalde, doch tevens getuigde van diep medegevoelhij was gericht aan //den heer Hans Jochem von Zieten, konink- lijk generaal der cavalerie, ridder van de Zwarte Adelaarsorde, enz. enz." Den anderen morgen zeer vroeg, reed Unte nant Von Seelen in galop met dit epistel naar Neuenrode, de bewoners van 't slot niet weinig doende ontstellen, door zijn vroegtijdige komst. Dat 't arme Kaatje vreeselyk schrikte toen ze 't zware vonnis vernam, waartoe haar echt- genoot veroordeeld was, laat zich gevoelen doch toen ze den brief, bestemd voor den generaal Von Zieten las, herleefde de hoop weder in haar boezem, terwijl ze natuurlijk geen't minste bezwaar maakte die verre reis te ondernemen. Zij deelde haar vader haar voornemen en het doel, persoonlijk naar Berlijn en Wustrau te gaan. mede, en, boewel hij eenige bezwaren opperde betreffende haar zwakke gezondheid, wist ze dit alles weg te cijferen en was zoo welsprekend en woordenrijk, dat de oude heer toegaf. Evenwel overlegde hij bij zichzelven, of 't niet beter was, dat hij haar in elk geval begeleidde, men kon nooit weten welk antwoord Voor en achter de woning werden voor de deuren half verbrandde en met petroleum ge- drenkte bossen stroo gevonden. Ware de vrouw niet bijtijds wakker geworden, dan zou het gezin waarschijnlijk zjjn omgekomen. v. Br. was laag tegen brandschade verzekerd. De bakker d. R. te Nieuw-Beerta (Dr.), die Maandag met een mud koren viel, is nog des avonds aan de gevolgen ervan overleden. Een driejarig zoontje van den schipper F. W. te Delftzijl (Gr.) is Zondag te Emden spelende overboord gevallen en door den sterken stroom meegevoerd. De ouders zagen het kind niet terug. Op den weg tusschen Aalten en Bocholt hebben twee dames Zondag een pasgeboren kind in een bosch bij de kruiskapel gevonden. De ongehuwde moeder is gearresteerd. De vrouw die te Amsterdam in de wo ning van freule Boddaert in de Van Eeghen- straat wist te dringen en voorgevend dat deze met haar bezoek bekend was een aan- tal sieraden etc. wist te stelen, ter waarde van pi. m. f 3000, is Dinsdag door twee Amster- damsche rechercheurs in den Haag aangehouden. Men kwam op het spoor door den koetsier die de dievegge gereden had, en zelf door haar was opgelicht. De vorige week zijn te Eck en Wiel in een stuk bouwland 34 munten gevonden uit den laat-Romeinschen tijd. Ze zijn gekocht voor de oudheidkamer te Tiel. De ouders van den inbreker, die bij zijn poging tot inbraak op den Kalkmarkt te Am sterdam gevat werd, door den agent Van Dam, zijn zeer fatsoenlijke menscben. Toen de recher che bij de moeder kwam om haar het gebeurde mede te deelen, geloofde zij er eerst niets van. Haar jongen zou een inbreker zijn Waar zou hij het gestolene dan bergen En zij wees den rechercheurs, zijn kastje met verzoek het open te maken. Er werd niets in gevonden dat had de moeder wel verwacht. De jongen bezat zoo weinig, dat hij niet eens een paar heele schoenen had Of zij niet gemerkt had, dat haar zoon 's nachts uitging. Wel neen, hij had immers een paar keer per week's nachts een baantje als bijkellner bij Krasnapolsky. Het behoeft geen betoog, dat hij zijn ouders dat had wijsgemaakt, om vrij 's nachts het huis te kunnen verlaten. Hij gaf 3,75 kostgeld per week. De oudste broeder wordt sedert een half jaar verpleegd in het krankzinnigengesticht te Ven- raaij. Ambtshalve is tegen twee notarissen in het arrondissement Tiel proces-verbaal opge- maakt, omdat zij in den loop van 1906 operf- huizen zilver hebben verkocht zonder daarvan de bij de wet gevorderde aangifte te doen. Te Haarlemmermeer begint een groote vervolging tegen de musschen. Vanwege de landbouwafdeeling aldaar werd voor iedere doode museh een cent, voor elk ei een halve cent betaald. Een niet onverdienstelijke bijdrage tot het vraagstuk der afkeuringen van miliciens, waaruit ten duidelijkste blijkt met hoeveel bedrog en onwil de militaire autoriteiten en vooral de geneesheeren-keurders dikwijls te worstelen hebben, is het volgende Een milicien van de laatste lichting te Gronin- gen in garnizoen, beweerde, dat zijn oogen slecht waren en hij er niet voldoende mee kon zien. Een onderzoek door een deskundigen arts gaf omtrent het gebrek geen licht. Men vermoedde, dat de man veinsde, maar kon het hem niet bewijzen. Hij werd dus opgezonden naar het iustituut voor ooglijders te Utrecht ter observatie. Maar ook daar werd men niet wijzer, de milicien bleef zich half blind houden en de dokters bleven aan de blindheid twijfelen. ze ontving, en zoo dit ongunstig mocht zijn, of ze dan wel in staat zou zijn aileen de terug- reis te aanvaarden. Hij stelde haar zijn plan voor, onder voorwaarde, dat hij niet handelencl behoefde op te treden. Kaatje was z*er inge- nomen met de bereidwilligheid van den ouden heer. daar ook zij moest bekennen dat zulks en voor haar vader en voor haar oneindig ge- ruster was. Nadat de adjudant vertrokken was, had Kaatje rust noch duur te Neuenrode, want ze wist, dat indien de koning eenmaal het vonnis bekrach- tigd had, de hoop op genade of vermindering van straf zeer gering zou zijn. Des middags reeds was alles voor de reis in orde, en reed 'n kleine postwagen, waarin een oud heer en een in 't zwart gekleede dame zaten, het dorp uitbehalve de koetsier bevond zich slechts 'n oude bediende bij hen. Dag en nacht reisden ze door, zoodat ze na circa twee en een halven dag reizen, bijna zestig mijlen hadden afgelegd. Kaatje was niet te bewegen eenige oogen- blikken uit te rusten, slechts wanneer men van paarden moest verwisselen, werd van die ge- legenheid gebruik gemaakt eenige ververschingen te gebruiken. (Wordt vervolgd). Totdat een hunner een true bedacht. Hij ging op zekeren morgen naar den milicien, gaf hem een papier en zeiJe bent afgekeurd, lees nu deze verklaring maar even voor en teeken haar, dan kan je gaan. De milicien liep er in. Hij las en zit nu te brommen voor al den last en de moeite, die hij den dokters heeft veroorzaakt. - Nabij Wiborg in Finland heeft men het verscheurde omhulsel van een ballon gevonden. Het bleek het overblijfsel van een militaire luchtballon te zijn, die in de Zweedsche hoofd- stad was opgestegen, en die dus de Oostzee overgedreven was. Er hadden twee officieren in gezeten. De een lag levenloos uitgestrekt op den bodem van de mand, de andere was om gekomen bij een botsing van den ballon met den kerktoren van Wiborg. Bijna was er nog een derde slachtoffer gemaakteen visscher, die het sleep-anker van den ballon tegen zich aan kreeg. Te Meire vond een landbouwer, toen hij in zijn oyenhuis kwam, daar een geheel ont- kleeden man liggen, die scheen te slapen. Hij herkende in hem een dorpsgenoot, maar deze sliep voor goed. De ongelukkige, die deukelijk eenigszins dronken was geweest en door den regen had geloopen, zal, in het oven huis warmte en rust zoekende en zijn kleeren wiileude drogeu, deze uitgedaan hebben. En in slaap gevallen zal hij door de dampen want er was een dag te voren nog brood gebakken verstikt zijn. Donderdagnacht werd het personeel van de gevangenis der Nieuwe Wandeling te Gent in opschudding gebracht door een nieuwe poging tot ontvluchting die bijna het leven heeft ge- kost aan den vluchteling. Een gevangene, die tot verscheidene jaren straf veroordeeld was voor een vitrioolaauslag, gepleegd op zijn vrouw, is door middel van valsche sleutels en een bather er in geslaagd zijn eel te openen en een kast van een ge- vangenbewaker open te breken, waaruit hij een revolver nam. Hij vervaardigde vervolgens een ladder van stroo, die hij aan den muur vasthechttemaar op het oogenblik dat hij den bovenrand van den muur bereikte, brak de ladder en de ge vangene stortte op den grond. Later werd hij, erg gekwetst, door de cipiers teruggevonden. De New-Yorksche schoolautoriteiten heb ben besloten, een bedrag van 2,400,000 te besteden voor het doen aanbrengen van ver- beteringen in schoolgebouwen. Dit naar aan- leiding van het gebeurde bij den recenten schoolbrand bij Cleveland, waar honderden kin- deren het slachtoffer zijn geworden van de ▼erkeerde plaatsing van binnenmuren en deuren in een schoolgebouw. Bij een voetbalwedstrijd te Glasgow, die bijgewoond werd door 120.000 personen, zijn veertig personen door het gedrang min of meer ernstig gekwetst. In een eethuis te Breslau verwikkelde zich Zondagavond laat Wilhelm Hiihnisch, een student in de rechten, 'met twee ouderwijzers van een katholieke school in een zwaar gesprek over het tweegevecht. Gaandeweg kwam het tot een woordenwisseling, die buiten de deur werd voortgezet. Hahnisch ging ten slotte de twee onder wij zers te lijf en mishandelde een hunner, Grzegurz. Deze trok, om zich te wreken, een dolkmes en stak hem overhoop. Aan het hulpstation Kerrebroeck bij Aalst waren werklieden bezig met rails op kleine wagentjes te vervoeren. Nabij het station ging een der arbeiders, die een wagentje voortduwde uit den weg voor een reizigerstrein van Dender- monde. Toeu' de trein voorbij was, wilde hij weer over het spoor gaan, doch bleef met zijn hiel in den wissel steken en kon er zijn voet niet meer uittrekken. lntusschen kwam een ander geladen wagen tje op hetzelfde spoor waar het slachtoffer met zijn voet vast zat en zijn rechterbeen werd schuins letterlijk afgesneden. De zelfmoorden van scholieren nemen schnkbarend toe in Duitschland. 1e Bielefeld heeft zich Vrijdag weer een jongen van het gymnasium die was blyven zitten, aan een boom in het bosch opgehangen. Met een Amerikaansche millioenen-juf- frouw te trouwen geeft niet louter geluk. De graaf en graviu Szechenyi— Van der Bilt hebben0 te Boedapest zoo veel last van het publiek gehad, dat zij de bescherming van de politie moesten inroepen en besloten zoo spoe- dig mogelijk naar de landgoederen van den graaf te vertrekken. De jonge gravin bleef in het hotel zich angstvallig verbergen. De graaf beklaagt zich dat hij in levensgevaar verkeert, vooral 's avonds wanneer, als hij zich op straat vertoont, talrijke magnesiumvlam- inetjes van liefhebber-photographen rondom hem losknetteren. Door het geflikker dezer lichtjes verschrikten Zaterdagavond de paarden van 's graven rijtuig zoodanig, dat zij op hoi sloegen en slechts door de bekwaamheid van den koetsier een ongeluk werd voorkomen, De aanvragen om geld bij den graaf staan niet stil en de geldlustigen nemen allerlei lis ten en streken te baat om bij den graaf te worden toegelaten. De politie heeft hem twee detectives medegegeven, om hem tegen de al te indringende lieden te beschermen. Om het vaandel te redden. Yolgens bericht uit Londen brak er in de kazerne van Mullingar brand uit. Eigenaardig was het, dat aanstonds vele soldaten zich beyverden het regimentsvaandel in veiligheid te brengen. Daarbij werden vier hunner gekwetst, een vijfde stierf tengevolge' van de brandwonden, die bij had opgedaan. Maar het vaandel werd gered. De opzoekingen, in Belgie gedaan, om de uitgevers der valsche biljetten van 1000 frc. te vinden zijn en blijven vtuchteloos. Het schijnt nu te blijken dat er twee uitgiften zijn geweest, een in het begin van Maart, waarvan wij melding maakten, en een reeds in Decem ber, waarvan de biljetten den datum dragen van 22 September 1906. Het schorsen der betalingen in bankpapier van 1000 fr., heeft voor gevolg dat de gouden munt. die bijna uit den omloop was verdwenen, weer in voege werd gebracht. Omtrent de instorting van 2 groote hui- zen op den hoek van Castle- en Oxfordstreet te Londen, waarvan wij reeds in het vorig no. melding maakten, vallen nog de volgende bijzon- derheden mede te deelen. Het ongeluk ge beurde in den nacht van Zondag op Maandag om 2 uur. De huizen waren 4 verdiepingen hoog. Twee politieagenten, die juist voorbij gingen, hoorden steenen vallen. Zij richtten hun lantaarns op de huizen. toen zij tot hun ontsteltenis zagen, dat de muren scheurden. Zij hadden nog juist den tijd om zich uit de voeten te maken, toen de huizen geheel instort- ten en de straat met hun puin vulden. Het tafereel werd door diepe duisternis omhuld. Een ontzettend geschrei der gewonde bewoners klonk uit de puinhoopen. De huizen werden bewoond door 36 menscben, behoorende tot het personeel van het naburige York-Hotel, meest Italiaansche en Duitsche kellners, die bij het uitbreken van het ongeluk te bed lagen. Uit het York-Hotel kwamen gasten in hun nachtgewaad toesnellen om te redden. Een sterke afdeeling politie en brandweer was spoedig ter plaatse en bij het licht van zoeklantaarns begon het reddingswerk. Gelukkig geraakten de puinhoopen niet in brand. De mensehen die op de bovenste verdiepingen hadden geslapen, 15, konden zichzelf, meest met gering letsel, uit het puin bevrijden. Spoedig echter stieten de redders op zwaar gewonden en dooden. Er werden 9 lijken gevonden, 8 zwaar gewon den in een voorloopig lazaret gebracht en 4 naar het Middlesex-hospitaal vervoerd. De plaats des onheils werd door de politie afgezet, •want, ondanks het nachtelijk uur, was er weldra een groote menigte van mensehen toegestroomd. De puinhoop verheft zich hoog boven de straat. Van de huizen is geen steen op den anderen gebleven. Zij waren oud en moesten worden afgebroken. Het aangrenzende, nieuw gebouwde Berners-Hotel drukte vermoedelijk te zwaar tegen den scheidingsmuur der oude huizen. °Castlestreet is een der talrijke, kleine nauwe straten ten zuiden ran Oxfordstreet, in de wijk Soho, die hoofdzakelijk door Russen, Polen, Hongaren, Italianen en Duitschers wordt be woond. Het is nog een stuk van oud-Londen. Ofschoon de straten slecht geplaveid en hoekig zijn, is er een druk verkeer door de nabijheid van Oxfordstreet, een der voornaamste straten van de Engelsche hoofdstad. De reizigers op de lijn Atlanta—Georgie die zich wat vertierden op de perrons, waren niet weinig verbaasd, toen ze een speciale trein met razeude vaart zagen passeeren, waarvan de locomotiet door een jong meisje werd be- stuurd. Het bleek, dat de vrouwelijke machi- niste niemand anders was dan president Roose velt's tweede dochter Ethel, die op het oogen blik met haar moeder door het zuiden der Yereenigde Staten reist. Miss Ethel was op een der stations uit haar sleeping-car ontsuapt en had den machinist verzocht den trein te mogen besturen. Deze had bier galant in toegestemd en gedurende twee uren liet miss Ethel den trein met een 80 K. M. vaartje loopen. Men kwam 6 minuten te vroeg te Atlanta aan en de machinist ver- klaarde °verrukt te zijn over zijn leerhnge en ldaagde er over, dat ze in de bochten wel wat al te hard reed. Onderweg had 'spresidenten dochter haar hoed en voile verioren en was beur haar jam merhjk in de war geraakt. Dames, die behoorlijk ge- coiffeerd willen aankomen, waar ze heen moeten zullen er goed aan doen zoo min mogelijk een locomotief te besturen. De president van de Spaanscbe Kamer, Dato, is, komende van Prado, met zijn auto, ten o-evolge van een verkeerde manoeuvre, in voile" vaart tegen een boom gereden Dato werd een heel eind weggeslingerd. Hy heett in zijn val ernstige kwetsuren opgeloopen aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 2