1 A i g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad r si d e r e HINDEEWET. D E A IT K W E T. No. 5133 Donderdaj* 9 April 1908. 48° Jaargang. LandDGuwberichten. Gemengde berichten. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40 Yoor Voor Amerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADTEKTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertent.ie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e J e f on No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Intusschen was Kaatje ten prooi aan de vreeselijkste folterirgen dag noch nacht had ze rust, terwijl baar vader insgelijks radeloos was. Plotseling kwam de gedachte bij haar op, zich persoonlijk bij den koning te vervoegen, en hem op hare knieen genade voor haar echtgenoot af te srneeken. Ze besloot dus den raad in te winnen van luitenant Von Seelen, dien ze als vriend van den graaf gedurende haar verblijf te Wartenberg had leeren kennen, omdat ze ootdeelde, dat deze beter in staat was haar in dit geval raad te geven dan haar vader. Ze zond dus een schrijven naar den adjudant hem dringend verzoekende, zoo spoedig mogelijk ten harent te komen, daar ze hem over een hoogst gewichtige zaak wenschte te sprekeri. De adjudant, diep bewogen met't treurig lot der jonge vrouw, voldeed oogenblikkelijk aan haar verzoek en bevond zich 'n paar uur na aankomst van den brief reeds te Neuenrode. Nadat ze haar plan had voorgesteld, verzocht ze den adjudant zijn gevoelen hier omtrent haar mede te deelen. Hoe ongaarne ook, zag hij zich toch verplicht 'n bezoek bij den koning haar ten sterkste af te raden. Het was hem zeer goed bekend, dat deze ongaarne dames ontving, van wie hij vermoeden kon, dat ze hem 'n smeekschrift ter hand zouden TWEEDE'KAMER. Vergadering van Dinsdag. De vergadering, die tegen 11 uur v.m. was uitgeschreven, wordt, wegens onvoltalligheid, tot 's namiddags halt twee verdaagd. Aan de orde was toen de voortzetting der beraadslagingen over het Visscherijontwerp, en wel over het amendement Tydeman, om in de wet te bepaleu dat onder territoriale wateren verstaanr worde datgene wat de Noordzee-eori- ventie daaronder verstaat. Het amendement wordt aangenomen met 33 tegen 25 stemiuen. Aan de orde is artikel 3 en het daarop voor- gestelde amendement van den heer Regout. De heer Tydeman geeft den Minister in overweging, bij de vaststelling der lijst van mutige visschen, de plaatselijke benamingen op te nemen. De heer Regout verdedigt zijn amendement, strekkende om in de wet vast te leggen, wie onder rechthebbende op het vischrecht wordt verstaan. De Minister van Landbouw bestnjdt het amendement, dat de Kamer stelt voor de be- slissing over een st.uk burgerlijk recht. De heer Regout trekt ten slotte zijn amen dement in. TER NEUZEN, 8 April 1908. Gedurende de van 4 9 Mei en van 11 16 Mei a.s. te Ter Neuzen te houden oefeningen der Landweer worden aldaar van het 2e bat. 3e reg. inf te Middelburg bij die oefeningen ingedeeld fie kapitein Muller, de eerste luitenant Adams en de 2e luitenant Van Woerden, terwijl de eerste luitenant Van Limbeek van genoemd bataljon gedurende de eerste drie dagen der twee periodes alhier zal worden gedetacheerd. lets nieuws. stellen, zoodat 't dus zeer waarschijnlijk, ja zoo goed als zeker was, indien de gravin ter audientie erzocht toegelaten te worden, de koning ter- stond het doel harer komst begrijpen, en dus een weigerend antwoord geven zou. Hoe diep het der jonge vrouw smartte moest ze den adjudant toch recht laten wedervaren, dat 't beter was zich niet aan zoo'n weigering bloot te stellen, en liever zoo mogelijk te trachten, langs een anderen weg tot het doel te geraken. Toen Von Seelen, teruggekeerd uit Neuenrode, zich volgens gewoonte naar den Overste begaf, vond hij bij zijne komst, dezen zoowel als Helena in hi allertreurigsce stemming. Zonder te groeten, kwam de Overste hem reeds tegemoet, hem toeroepende Bedenk eens Von Seelen, tot welke straf die kerels in Schweidnitz den armen Zarnacki veroordeeld hebben 't Waren ook infanteristen waarvoor hij verschijnen moest, en wat baatte bet nu dien armen jongen, dat hij zoo'n dapper huzaar was? Juist daarom hebben ze hem zoo streng mogelijk behandeld Vijf jaar vesting- strafen dat om zoo'n vervloekte domme streek. En wanneer Z. M. hem nu nog ongenegen is, dan onderteekent hij op stuk van zaken zonder compliment zoo'n barbaarsch vonnis nog." //Mijn hemelhoe is 't mogelijk, riep de de adjudant ontsteld uit, die arrne vrouw. Ik kom zoo juist van Neuenrode terug en heb haar in een allertreurigsten toestand verlaten. Zij hoopte nog altijd op de genade des konings, 't kan haar dood zijn //Ze mag 't voorloopig, dunkt me nog, niet De firma A. Kreymborg, waarmede de ook alhier bekende firma Kreymborg Co. te Middelburg in betrekking staat, heeft te Rotter dam rechten verkregen op een complex gebouwen ter gezamenlijke oppervlakte van ruim 600 M2., met een straatfront van 40 M., welke gebouwen grootendeels zullen worden gesloopt en herbouwd in eene moderne kleedingzaak. Onder Driewegen Z.-Bev. ontmoette ver- leden week Donderdag een koopman in goud en zilver, gezeten op een fiets en beladen met zijn koopwaar, een op hoi geslagen span paarden voor een voerwagen. De koopman zocht zijn lichaam te beschermen, sprong van zijn fiets liet deze in gevaar van overreden te worden en sprong over een wegsloot. Ongelukkig reed de wagen over de fiets, zoodat deze deerlijk gehavend werd. Door den scbok was de em- ballage van den koopman geschonden en een horloge stuk geraakt. De koopman eischte schadevergoeding en wilde daarover eene schikking trelfen, maar de geleider der paarden wilde daarvan nietweten. Misschien zal de rechter verzocht worden in dezen uitspraak te doen. Maandag is te Arnhem aangehouden zekere B. v. d. B., afkomstig uit Leeuwarden, wiens aanhouding verzocht was door de Belgische regeeriug en die ook in ons land te Amsterdam en te Arnhem waarschijnlijk vervolgd zal worden. De man schijnt van oplichteryen te leven, waarvoor hij reeds 7 jaren gezeten heeft. In Brussel had hij een hotel gekocht zonder een cent te bezitten en verder f 2500 weten los te krijgen. Te Arnhem heeft hij op de Steen- straat een huis voor 20,000 gekocht en aan een aannemer opgedragen dat te amoveeren. De afbraak zou die aannemer tegen contaute bet-iling van f 165 mogen bebouden. De man ging daarop gelukkig niet in. Hij werd gearresteerd toen by uit een tweede klasse coupe stapte. Zijn bezit aan baar geld bedroeg toen nihil. weten, voordat de koning 't vonnis bevestigd heeft," bracbt Helena in 't midden. z/Ja, mijn kind, dat is allemaal goed, maar dat is slechts uitstel van executie z/Von Seelen, weet gij dan volstrekt geen raad? Help mij eens denken." De adjudant vertelde daarop om welke reden de gravin hem verzocht bad bij haar te komen, doch dat hij haar plan volgens zijne meening moest afkeuren." z/Neen, dat ging ook niet," bromde de overste, z/onze ouwe Frits kan die spinrokken volstrekt naar 't schijnt niet uitstaan." Alleu zaten zwijgend bij elkaar, in diepe gedachten verzonken, toen Helena eensklaps uitriep z/Beste vader, daar valt me iets in, u hebt me wel eens van 'n man verteld, dien ge naast den koning de meeste achting toedraagt, 'n man, die waarlijk vroom is, en 't met zijn mede- menschen goed meent, terwijl hij met't zwaard in de band 'n engel des verderfs is, hoe heet 0," viel de overste baar in de rede, ge bedoelt Zieten Juist mijn kind." z/Ja, lieve vader, generaal Von Zieten," ant- woordde Helena. //Zou hij als oudste generaal van zijn wapeu, zich niet voor een braaf, jong kameraad wiilen interesseeren, die 'n jeugdige onbezonnenheid bedreven heeft, maar geen be- paalden misstap. U weet, welken grooten invloed hij op den koning, die hem ook gaarne mag lijden, uitoefent." z/Goede hemel, ge hebt gelijk mijn kind," riep de overste in vervoering uit, vdat ik daaraan nog niet gedacht heb Ik schrijf dadelijk, of Zaterdagavond bemerkte een dame, die van Schiedam per spoor naar Den Haag ging, reeds voor dat de halte Kethel bereikt was, dat zij een reticule, waarin een bedrag aan bank- papier van f 1350, kwijt was. De politie stelt een onderzoek in. Het Devent. Dagbl. verneemt uit goede bron, dat de erfgenamen van de bekende Indische millioenen, mededingers hebben gekregen in een tweetal ingezetenen uit Deventer en een uit Rotterdam. Dit drietal, twee broeders en een zuster, alien van Deventer geboortig, meenen dezelfde rechten op de millioenen te hebben als de rentenierende manufacturier te Zalt- Bommel. Indien zulks waar mocht blijken, wat, naar hetgeen het blad vernomen heeft, zeer waarschijnlijk is, dan zou de erfenis in vieren verdeeld moeten worden en zou dus de helft van het kapitaal te Deventer komen. Zaterdagavond is te Zutphen de huzaar Van der Peut door zekeren Z., uit Amersfoort, zoodanig met een mes in het gezicht verwond, dat neus en wang tot op het been zijn doorge- sueden. Om twee guldenOp 14 Maart jl. kocht boer S., wonende ongeveer 3 kwartier buiten Naarden, van boer De R. wonende in Naarden, twee varkens, naar de laatste beweert voor f 62, te leveren op nader te bepalen datum. Eenigen tijd later sprak S. De R. aan over de levering der varkens, doch toen ont- stond geschil over den prijs, daar S. beweerde voor f 60 gekocht te hebben. Voor dien prijs wilde R. niet verkoopen. S. nam daarop een deurwaarder in den arm, die De R. sommeerde om de varkens te leveren volgens afspraak. Waarschijnlijk op juridisch advies ging nu R. met een wagen, waarop de 2 varkens en 2 getuigen naar S., die de varkens in ontvangst wilde nemen, doch voor niet hoogeren prijs dan 60. De R. weigerde de beesten te geven, als geen 62 werd betaald, en wilde met den wagen het erf afrijden. S. sloot echter het hek, dat van zijn erf toegang geeft tot den Amster- damschen straatweg, en hield zoo De R. en de twee getuigen met de varkens ruim twee uur gevangen. De R. heeft nu een klacht ingediend bij de bevoegde macht, dat hij door S. wederrechteliik van zijn vrijheid is beroofd, waartegen volgens art. 282 van het Strafwetboek een maximum Von Seelen, doe gij 't liever, ge zijt vlugger, ik zal hem u dicteeren en kan hem dan onder- teekenen. Na de affaires bij Praag, Liegnitz en Fosgau, reikte hij mij de hand en zeide ,/Von Brandt gij zijt een braaf, flink huzaar, 'k zal het nooit vergeten, en wanneer ge mijne hulp in't een of ander eens mocht noodig hebben zeg of schrijf het me maar, en ge zult in mij altijd een oud vriend aantreffen." Dit zal nu de eerste keer zijn, dat ik daarvan gebruikzal maken, en hoe gelukkig zal ik mij gevoelen, als die arrne jongen uit 't cachot en weer bij zijn lief vrouwtje is, kom Von Seelen, gauw aan het werk, een goed werk mag niet uitgesteld worden, haast u dus". z/Wat dunkt u, als de gravin den generaal persoonlijk dit schrijven eens ter hand stelde vroeg de adjudant. ,/Dat is een uitnemend idee, tenminste indien ze in haar zenuwachtigen toestand niet tegen de reis opziet, 'tis nog al iets naar Wustrau," her- nam de overste. //En," ging hij voort, //kwaad kan het nooit, omdat de generaal altijd bij- zondere sympatkie voor het schoone geslacht heeft gehad, en hieronder kan het //Roosjevan Neuenrode", vooral gerekend worden, is t niet Von Seelen wJa heer Overste, dat hebt ge niet mis, maar". liet hij er, Helena aanziende, op volgen, ,/rnaar er zijn nog wel i/Roosjes" buiten Neuenrode," en hij drukte, dit zeggende een hartelijken kus op de blozende wangen van 't meisje. De Overste was in zoo'n vreeselijk enthusias- me dat hij den adjudant met zich mede trok naar zijn schrijftafel, hem als't ware noodzaakte Hit blad verschijnt VImul i» k -WoeDsdag- en Vrijd»isf»voii«t, uitgezonderil op FeeatdageD. l>ij de Kir nut I". J. 1AX 1>I«. Wxi Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, fezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van firma Wed. A. II. DONZE, wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het oprichten eener koffiebranderij op een gedeelte van het perceel plaatse- lijk geraerkt 46 en gelegen aan de Noordstraat, kadas- traal bekend seetie C no. 169 en dat op Woensdag, 22 April 1908, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhnize dezer gemeente, geiegen- heid zat worden gegeven om tegen het maken dier iniichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 8 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. N.B. Wij vesiigen er de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprndentie niet tot beroep s/erechiigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalrien dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichtm. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek- schrift om vergnnning voor den verkoop van sterken drank in het klein van PIETER JOHANNES VISSER, hotelhouder, wonende te Ter Neuzen, voor het beneden- voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 6 en gelegen aan de Markt. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren in brengen. Ter Neuzen, 8 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. In het verslag, uitgebracht aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverbeid en Handel door den Rijkslandbouwleeraar in Zuid-Holland (welk verslag betreft de Rijks-Landbouwproefvelden in Zuid-Holland) lezen we ditmaai ook iets omtrent eeue bemestingsproef op griendland. Dit is iets nieuws. En zeer zeker zullen vele griendbezitters of pachlers gaarne vernemen, wat door den Rijkslandbouwleeraar wordt meegedeeld in zake dit proefveld van den heer T. Veth Jbzn te Papen- drecht. Dus geven we hieronder't verslag in z'n geheei weer. Het proefveld werd aangelegd op een 6enjarig griend- veld op kleigrond in den Papendrechtschen poldei. Het is 0,6i H. a. groot en verdeeld in 4 gelijke veldjes. Perceel 1 bleef onbemet-t, de drie andere liregen ieder 10 Kg. cbilisaipeter (pl.m. 57 Kg. per H. A.)perceeieu 3 en 4 bovendien 255 Kg. superpbospbaat per H. A. en perc. 4 nog 172 Kg. patentkali. De meststoffen werden in April uitgestrooid ze waren goed strooibaar. De proefnemer constateerde, dat de stand op de be- meste perceelen iets beter was dan op bet onbemeste lusschen de bemeste veldjes onderling was geen verscbil waar te nemen; in de eerste plaats is dus te denken aan een gunstige werking van de cbilisaipeter. Vooral dit laatste is een eigenaardig verschijnsel op griendgrond, die over 't geheei zoo laag ligt. tls de moeite waard er goede nota van te nemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1908 | | pagina 1